Reklama

.

.

úterý 21. února 2017

Co se to děje v Polsku? Armádu masově opouštějí generálové a vyšší důstojníci

mbi
21. 2. 2017 Eurasia24
Jen během posledních šestnácti měsíců opustilo řady polské armády 26 generálů a 260 vyšších důstojníků.
Podle The Telegraph se tak děje na protest proti politickému vměšování vlády.


Polská armáda se poté, co ji na protest proti politickému vměšování vlády opustila řada osob zastávajících jedny z nejvyšších armádních postů, ocitla až na samém pokraji schopností plnit svoji funkci, uvádí deník.

Svá místa v armádě opustilo během posledních 16 měsíců 26 generálů a 260 vyšších důstojníků rozčarovaných a zklamaných očividnou protekcí vojáků loajálních s vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost (PiS) a také tím, že ministerstvo obrany na potřebné úrovni není schopno konzultovat změny v armádní struktuře.

Generál ve výslužbě Stanislaw Koziej, který mimo jiné zastával i funkci předsedy Kanceláře národní bezpečnosti Polska, prohlásil, že rozsah a tempo odchodů důstojnického sboru z polské armády představují „hrozbu pro efektivní funkci armády“.

„Jak víte, voják nemá jinou možnost protestu proti jednání svých politických nadřízených, než z armády odejít – a to je to, co můžeme pozorovat,“ uvedl Koziej pro The Telegraph.

„Nejde o to, že by vrchní velení armády nesouhlasilo s přijatými opatřeními, nesouhlasí však se způsobem, jakým je realizována politická moc: otevřené politické vměšování do kompetencí spadajících pod armádní velení, civilní úředníci přivlastňující si roli politických vůdců a politizace armády vládnoucí politickou stranou“, řekl dále.

Mezi těmi, kteří opustili nejvyšší armádní posty, je i náčelník generálního štábu polské armády generálporučík Mieczyslaw Gocul, který odešel do civilu na konci ledna.

Rezignace přicházejí v době, kdy jsou tisíce amerických vojáků rozmísťovány v Polsku kvůli údajnému „posílení obrany východní a střední Evropy“.

32 komentářů :

 1. Tak to vypadá, že se to všude mele a začíná se větrat, jenom u nás, jako obvykle, smrádeček a teplíčko. Jak je vidět, je u nás všechno v pořádku, všichni jsou spokojeni a v klídečku. Těžko odhadnout co je lepší. Na každý pád, ale hrozí nebezpečí z prodlení, pokud budeme dlouho otálet . Když ujede vlak, tak ho nezastavíš a další? To už je ta situace s křížkem po funuse.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polaci se umi vzbourit
   Americani se umi vzbourit
   Francouzi se mozna umi vzbourit
   Cesti nevolnici se neumi vzbouri

   Vymazat
  2. Česko bude tentokrát jako poslední revolucionář. Až bude jasné, co se vůbec děje. Rok 1989 není ještě tak daleko a dvakrát vstoupit do jedné řeky nejde.

   Vymazat
 2. asi se jim nechce na východní frontu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A komu by se chtělo riskovat život za cizí zájmy. Věřím, že pokud tam budou vysláni, tak jich většina zběhne na druhou stranu.

   Vymazat
  2. Přesně i mě to napadlo. Mají strach. Skončili by jako Italové a Rumuni v 2. sv. pod vedením Německa. Šli v první linii.

   Vymazat
  3. 8:55 - Poláci mají rádi rusy asi jako osinu mezi půlkama.

   Vymazat
  4. 13.44 A proč by to nemělo býti naopak? Já taky Poláky nemusím. Stydí se za to, že jsou Slované, tak ať jdou do p.rdele.

   Vymazat
  5. A kdy asi krysy opousteji lod ?

   Vymazat
 3. Jednu věc jussarmy k dobru mají. Naučí místní dělat originál hambugry a točit colu.

  OdpovědětVymazat
 4. Hrát si na vojáčky je jedna věc,válčit pro cizí stát je druhá.Pokud má voják hrdost a v srdci je vlastenec a ví,že chování vlády překročilo hranu a bude zle,odcházejí.Nakonec jejich stát budou strážit strážci nejpovolanější,američtí vojáci a agresoři NATO.U nás ministr šapitá cirkusu Humberto je natolik sebestředný,že by nejraději vyhlásil válku Rusku,klaun jeden.Ano,u nás jsou lidé v klidu.Co Čech,to ovčan!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten komediant patří k ano, tak je třeba se k tomu správně postavit a Babiše odstavit, když si neumí udělat s tím vlastizrádcem pořádek.

   Vymazat
  2. Teda já být generál s vojenským vysokým vzděláním, s bojovými zkušenostmi byť třeba v Afghanistanu, Mali, Iráku a velet mi herec, nebo někdo kdo měl modrou knížku a ještě se s tím chlubil? Proboha, kdo přišel NA TO, aby vojákům veleli civilisté? Není to oslabení velení a vůbec bojeschopnosti? Jak v případě konfliktu bude takovýto moula užitečný např. GŠ? Podle mne je to vyloženě ponížení vojáků jako takových.

   Vymazat
  3. Vojákům jako nejvyšší velitel vždycky velel panovník, v republice to přenesli na hlavu státu, na presidenta.

   V USA byl první president generál George Washington... většina následujících civilních presidentů byli absolventi vojenské akademie ve West Pointu... kromě self made mana Lincolna - který skončil komediantovou rukou u komediantů (Fordovo divadlo)... A rešpublikám to zůstalo. Takže když všeobecná branná povinnost zajistila, že většina mužů vojenského věku byli de iure vojáky - i Hitler byl frontový voják s bojovou stáží celou První světovou na frontě... Hmm, kriminální příživníci a ulejváci-odmítající splnit svůj díl povinnosti k národu a státu vojenskou službou, či nemocní postižení s modrou knížkou... To na funkci hlavy státu, a tím i vrchního velitele ozbrojených sil státu, bylo zcela nepředstavitelné. Taková amorálnost nebyla u hrdého, suverénního národa představitelná. Nejenže by takovou kreaturu nikdo nevolil, ale ani by ji neposlouchal... O tempora, o mores. Úpadek...

   Vymazat
 5. K 10:24-ten náš systém(ale i další státy NATO)je založen na velení z ciziny,tam je profík!

  OdpovědětVymazat
 6. Sloužil jsem jako drtivá většina Československé lidové armádě a odsloužil jsem poctivé dva roky u motostřelců a strážní roty. Někdy to byla pakárna, co si budeme povídat. Ale musím být hrdý na to, že celou existenci Československé lidové armády ani jeden voják této armády nepřekročil hranici Československa a byla to čistě armáda, která bránila území Československa. Stydím se za Českou armádu, která je armádou okupační a slouží prosazování zabíjení civilního obyvatelstva od Afganistánu přes další provokativní a agresivní operace NATO. Je jasné, že se připravuje válka proti Rusku a vytváří se legislativní podmínky aby naši občané byli použiti na východní frontě při akci Barbarosa II. Bude se opakovat situace z I a II. sv. války. Je vidět že současný společenský systém založený na zisku zbrojního průmyslu nedokáže nic jiného než válčit a zabíjet lidi pod jakoukoliv záminkou, která je druhotná protože v první řadě jeden o zisky zbrojařů. Na mrtvoly se nehledí: v I. sv. 10 miliónů a 5 milionů zraněných a v II. sv. válce 60 milionů mrtvých a 30 milionů zraněných a zmrzačených, nesmírné materiální a hospodářské ztráty. Lidé zapomněli a toho využívají nynější politici, že máme krátkou paměť a půjdeme se nechat zmrzačit a zabít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím.
   Rozdíl mezi tou tehdejší (ale i třeba tou prvorepublikovou) a dnešní novodobou "armádou" je v tom, že ty předchozí měly primárně obrannou funkci, jakkoliv i nacvičovaly útočné operace.
   A to, co dnešní vláda a PS připravuje pro nasazování armády v zahraničních operacích, je skandální! Bezeskrupulózní začlenění a podřízení našich ozbroj. sil do agresivních formací (NATO), které jen za poslední dekádu v blízkosti EU stihly rozvrátit pět (a možná i více) států, zničit jejich ekonomiky a infrastrukturu, nasekat statisíce lidských obětí a z desetimilionů nadělat běžence. Které místo toho, aby je svou agresivní činností především neprodukovaly, a pokud, aby je stabilizovaly v internačních táborech napadených regionů, tak naopak cíleně nahánějí do náruče Merkelové a pod. darebáků, přes které mají být redistribuováni po celé EU.
   Na Západ se dá skutečně spolehnout. Především v neskonalém pokrytectví, neskonalé hrabivosti a zločinné agresivitě, ..., a v produktivitě, s jakou umí z živých nadělat ty mrtvé.

   Vymazat
 7. Voliči si zvolili PiS a ta jim dělá pissing:)). Je to všechno o voličích, v Maďarsku by se tohle zřejmě nepovedlo, proto na podobné politiky lžidia nadávají. Pravo a spravedlnost, slibem nezarmoutíš. Na koho Sorošovi služebníci nadávají, toho volím a neudělám chybu, ten jim překáží.

  OdpovědětVymazat
 8. Oni je to s Poláky těžké, přály by si mít krásné vztahy s Amerikou, ale Amerika se s nikým nekamarádí, jen využívá/zneužívá a vyžírá. A nenávidí Rusko, protože se nedokážou přenést přes dřívější (vzájemné) křivdy v minulosti. Rusko, ale už je úplně jiné, tak jako je úplně jiná Amerika.

  OdpovědětVymazat
 9. Naši generálové a vysoký funkcionáři u policie ( ty poctivý ), by měly zorganizovat národní odpor proti totalitě hlouposti a lží*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ti poctiví bylo dávno dobrovolně odejiti na vlastní žádost.

   Vymazat
  2. Jako dnes v Polsku.

   Vymazat
 10. Já jsem v klidu neboť moje přísaha kterou jsem složil zněla: Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa.

  Slibuji, že budu vojákem statečným a ukázněným, že budu důsledně a iniciativně plnit ustanovení vojenských řádů, rozkazy velitelů a zachovávat vojenské tajemství.

  Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, svěřené mi pracujícím lidem a připravovat se na boj, abych mohl na rozkaz prezidenta a vlády Československé socialistické republiky co nejlépe bránit svou vlast a její socialistický řád proti každému nepříteli.

  Pro obranu socialismu jsem vždy připraven stát pevně v řadách ozbrojených sil Československé socialistické republiky po boku Sovětské armády i armád ostatních socialistických zemí v boji proti jeho nepřátelům a nasadit i svůj život k dosažení vítězství.

  Tak přísahám!

  Nevím jak mě chtějí donutit tuto přísahu porušit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak ,od teťka Česka republika nemá svou armádu ,polovina je v Německu a další jsou po světě. Tak co mužů doporučit aby všichni opustí armádu a nemusíme mít ministerstvo obrany !!!!

   Vymazat
  2. Těch co takto přísahali je spousta. Se budou divit, kam v případě konfliktu a naší mobilizace budeme my střílet.

   Vymazat
  3. Je to tak !! Slušný člověk přísahá jen jednou !!

   Vymazat
  4. tak to už sme dvaja.

   Vymazat
  5. co je thttps://www.youtube.com/watch?v=_iaKtO5fbgYo přísaha:

   Vymazat
  6. 21:10 oprava, co je přísaha : https://www.youtube.com/watch?v=_iaKtO5fbgY

   Vymazat
 11. Otázka zní,zda se střílet bude.Nutno podotknout,
  že s české strany se střílet nebude.Není totiž
  kdo by střílel.Část tzv.armády okupuje Afghanistan
  a ten zbytek komediant věnoval Německu.Je to teď
  horší,než v osmatřicátém.Díky socanům a babišovcům.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 12. Strilet budou ti,kteri prisahali. Doufam jen ze spravnym smerem a presne!
  Protoze furt odveku plati rceni:kdyz Panbuh da,i kver vystreli! :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Jste si jisti, že důvody opouštění armády jsou ty uvedené? Východní fronta je již dostatečně známa z dřívějška. Tam skončili vždy všichni hodně špatně. A v případě konfliktu který připravují usa to nebude jinak.

  OdpovědětVymazat