Reklama

pondělí 13. února 2017

Deutsche Welle: NATO by mělo přehodnotit své vztahy s Ruskem

13. 2. 2017      zdroj
Jako Trump přehodnotil postoj k NATO, je nezbytné, aby i aliance přehodnotila svůj postoj k Rusku, píše Deutsche Welle. Bývalý americký velvyslanec v SSSR Jack Matlock a bývalý stálý zástupce Německa v NATO Joachim Bitterlich se domnívají, že Rusko není hrozbou pro země ve východní Evropě a že "anexe Krymu" nemusela být, kdyby Západ nepodporoval "majdan". Americký exdiplomat je také přesvědčen, že "v Evropě nikdy nenastane jednota, svoboda a mír, pokud vyloučí Rusko nebo se stane jeho nepřítelem".

Spory o reformách NATO probíhají po celá desetiletí. Nicméně právě názory Donalda Trumpa přiměly spojence USA, aby se zamysleli nad přehodnocením hodnot, píše Deutsche Welle. Trump nazval NATO nejen "zastaralým", ale také vyzval jeho členy, aby zvýšili výdaje na obranu.

"NATO zastaralo? Samozřejmě!" soudí bývalý americký velvyslanec v SSSR Jack Matlock. Podle něj byla aliance vytvořena, aby "zamezila vpád komunistického Sovětského svazu do Západní Evropy". Rusko přece podle jeho názoru není schopno "vládnout zbytku Evropy." Ale na rozdíl od Trumpa se Matlock domnívá, že nárůst výdajů na obranu by byl krokem špatným směrem.

Politická krize mezi USA, EU a Ruskem přišla ve velmi zvláštní situaci, kdy jsou americká vojska rozmístěna v blízkosti hranic Ruska a obě strany zvyšují jaderný arzenál. V posledních měsících dislokovaly USA ve východní Evropě stovky tanků a tisíce vojáků, aby ji ochránily před možnou "ruskou agresí". Ale i Matlock i bývalý stálý zástupce Německa v NATO Bitterlich odmítají obavy, že by Rusko mohlo vyvolat agresi proti alianci.

"Rusko nebude útočit na malého souseda NATO a USA by neměly za žádných okolností začínat válku s Ruskem, domnívá se Matlock, je to šílený nápad".

Podle něj svými akcemi na Ukrajině poškozuje Moskva své "skutečné zájmy". Kdyby ale podle amerického diplomata "nebyly Západ a USA zapojeny do "majdanu" na Ukrajině, je možné, že by nenastala ruská anexe Krymu a podpora povstání na Donbasu".

"Pro Putina jsou pobaltské země již dávno ztraceny, říká Joachim Bitterlich, ty ho neznepokojují, to samé platí i pro Polsko". Podle německého diplomata považuje Putin za svou "červenou čáru" Kavkaz a Ukrajinu.

"Myslím, že i Američané i Evropané se od počátku tohoto století prostě dopustili velmi mnoha chyb ve vztahu k Rusku. Nesprávně Rusko odhadli, zbytečně je zahnali do kouta, aniž by slyšeli varování o rozšíření NATO, o Gruzii a Ukrajině", řekl Bitterlich.

Nastal čas, domnívá se Bitterlich, pro rozumnější vztahy mezi NATO a Ruskem. Nebude jich ale dosaženo přes noc. "Chce to čas a obě strany si musí zachovat tvář, ale pokud je vůle, pak je tu i možnost".

Co se týká evropské bezpečnosti, ta podle Matlocka nezávisí na Spojených státech. Pokud budou Evropané, včetně Rusů, "i nadále opakovat tragickou minulost, bojovat mezi sebou, nebudou je Spojené státy moci zachránit". Americký exdiplomat je také přesvědčen, že "v Evropě nikdy nebude jednota, svoboda a mír, pokud vyloučí Rusko nebo se stane jeho nepřítelem".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Úplně postačí, když si imperialistické USA přestanou hrát na pány zeměkoule ! Na koně válečnickou sebranku USA a NATA posadil zrádce a agent CIA Gorbačov !!

  OdpovědětVymazat
 2. pro všechny co lituji odsunuté sudetské němce:
  http://svobodnenoviny.eu/odsun-nemcu-po-2-svetove-valce-doposud-malokdo-z-nas-vi/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chamberlain jakožto spoluložník Barucha i většiny morgentauců měl zájem poškodit jak Německo, tak i uvrhnout do koloniální závislosti země východní a střední Evropy, nás nevyjímaje! V jeho plánu odsunu, který měl být koordinová s prováděním plánu souložníka Morgentaua byla obsažena dvojí škoda pro nás: 1. zemědělské na několik států rozdělené Německo by nestíhalo uživit početné přistěhovalce z východu a dostalo by se na pokraj hladomoru. 2. země zbavené schopné populace by upadly do zaostalosti (což se stalo) a navíc by se usnadnilo vítězství komoušských protibílých sil v těchto zemích (což ovšem se stalo taktéž). Jenže plán přeci jen hochům stoprocentně nevyšel! A to navzdory tomu že zavraždili Pattona a jiné velké muže brábnící zájmy naší rasy! Totiž postavil se jim sám FDR, což nečekali a po něm i Churchill a proti realizaci té první šásti byl i sám Stalin! Proto byl tento zločinný plán v jeho první části zamítnut a druhou - tedy odsun naopak realizován, protože s tím počítaly loutkové většinou již Moskvou ovládané vlády těchto zemí, jimž se hodila možnost odstranit velký problém k nastolení rudé totality.

   Vymazat
  2. Pro nás by ovšem bývalo lepší nerealizovat tento plán vůbec a nejlépe i dnes raději než se tu pitomě mrcasit jako dosud přijmout rozumné řešení! - http://g.cz/17-plus-6-duvodu-proc-by-cesko-melo-byt-soucasti-nemecka

   Vymazat
 3. Sudeťáky nikdo nelituje,jenom jim lezou do pr-yč.
  Gorbačov byl jenom aparátčík,který se v žádném
  případě neměl dostat na vládní místo.Já jsem pro
  zrušení teroristické organizace NATO.Existence
  tohoto spolku bude vždy nebezpečím pro Evropu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. Všechny státy ,ve kterých má NATO
  umístěn svůj mančaft včetně techniky ,za to platí
  americe miliardy....představte si, kdyby se vrátili se svojí soldateskou i plechárnou zpátky domů..
  kdo by to tam platil?
  To je pane !
  ...někde u někoho na zahradě budu mít umístěný svoje krámy ,pro které bych měla jenom výdaje
  a ztrátu místa pro smysluplnější využití,
  a ten blb mi bude za to nejenom platit ,
  ale bude mi ten sajrajt ještě pomàhat na svůj
  úkor udržovat...miliardama ročně a teď chce ještě víc ... v usa je nepředstavitelná nezaměstnanost -i toto je řešení ,jak zabít několik much jednou ranou !
  no opravdu -
  vykopat to,vykopat to ,vykopat to!!!!
  PRYČ!!!!!
  j.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neni ted vubec vhodna doba rozsirovat imperium. Putin to vi a s Cinou delaji jen nezbytna a nejnutnejsi obranna opatreni...
   Kde a kdo to nevi si nabihaji na ty stale samy vidle.
   jejich nejnovejsi letadlo /F jako fuck/ nepoleti, NEPOLETI , bez ohledu na to kolik dalsich miliard do nej kdokoliv NACPE.!!!!
   Nebo, kdyz letadlo Vycpe trilionama...
   . To nelita a zadny letadlo nelita na penize...
   A nebude !!!
   Zrovna tak , zadna bitva se nevitezi zvysenim poctu akcii nebo zvysenim milionu na vejplaty pro reditele zbrojnich korporaci...Vladni uredniky, byrokraty , banky , ucence a prostituty z institutu...
   Tohle je dlouhe sbohem....
   /The Long Good Bye, A nebo,
   Farewell My Lovely...
   /R.Chandler/ Na vyber...

   Vymazat
 5. Ruskou letadlovou loď Kuzněcov pamatující okrajince Brežněva tak doprovázelo 60 lodí nort atlantic terrorist organisation...při jeho plavbě do Syrie a zpět...prohlásil její velitel....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Escort service je jedním z multikulturně obohacujících přínosů "Sametové revoluce". Admirál Kuzněcov jistě z nebe radostně shlížel na ty děvy doprovázející loď pyšnící se jeho jménem. Celých šedesát jeje obletovalo (pardon, obeplouvalo).

   Vymazat
  2. To se tedy Rusům podařilo sestavit docela velkou flotilu, která je doprovázela dokonce na vlastní útraty!
   Jen, aby nezpychli!
   PB

   Vymazat
 6. Moje babička, moudrá to žena, skoro tak moudrá jako babička Boženy Němcové už kdysi říkala: Komu není rady, tomu není pomoci. Už Francouzi, Angličani, Němci, ale i Číňané si chtěli urýpnout kus ruské země a jak dopadli? Američany svrbí zadek a tak po Koreji a Vietnamu potřebují nakládačku, jinak by s těmi tanky na ruských hranicích neprovokovali. H.

  OdpovědětVymazat
 7. Je dobré, že Deutsche Welle přineslo taky jednou rozumný názor.

  Je škoda, že rozumné názory můžeme slyšet pouze z úst bývalých politiků, kteří už nejsou ve funkci a nikoho tudíž moc nezajímají.
  Ale je to alespoň důkaz, že politici mívají za zády neviditelné řídící pracovníky.
  Teď, v důchodu, je už nikdo neřídí, tak se jim vrací rozum.
  PB

  OdpovědětVymazat
 8. "v Evropě nikdy nebude jednota, svoboda a mír, pokud vyloučí Rusko nebo se stane jeho nepřítelem".
  Ona je to v zásadě pravda. Stejně tak to bylo s Německem. Ale tak jak byl překážkou německý militarismus a nacistický režim, který musel být vykořeněn tak je dnes podobnou překážkou kremelský militaristicko-autoritářský režim. Je iluzí se domnívat, že s takovým režimem mohou demokratické země vycházet. Ten režim se bude vždy chovat predátorsky. Před ním musí být všechny a hlavně menší sousední země neustále ve střehu. Pánové mají tedy v zádadě pravdu jen jejich pohled je úplně špatný a hlavně z pozice zemí, kterým nehrozí žádné nebezpečí. Může to též zavánět pokusem o "appeasment".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Existují jen dvě možnosti: buď spojenectví západní Evropy nebo nadvláda Ruska. Československo, Jugoslávie i polský stát - to vše bude smeteno. Vyvine-li se Rusko v mohutnou vojenskou sílu, nepřežijí tyto státní útvary jedinou generaci. Celá ta hra s okrajovými státy skončí jejich připojením k Rusku, pokud neuzavřou se zeměmi střední Evropy hospodářská spojenectví, s jehož pomocí dokáží ruské hrozbě čelit. Západní Evropa buď převezme ekonomické vedení a k tomu účelu se musí sjednotit, nebo podlehne velkému Rusku, jehož hranice budou sahat od Tichého k Atlantskému oceánu....to by ovšem znamenalo zánik jak německé, tak i francouzské kultury. Pak bychom udělali nejlépe, kdyby se naše děti již nyní ve škole učily ruskému jazyku a dějinám, aby se připravily na příchod velkoruské nadvlády." (Alexander Parvus, 1921)

   Vymazat
  2. "Ruská politika je nezměnitelná. Měnit se mohou pouze ruské metody, taktika, způsob manévrování, ale polární hvězdou ruské politiky zůstává podmanění světa. Polárka je na hvězdném nebi stálicí. V politice Ruska není žádný rys nápadnější než onen, který sleduje nejen své tradiční cíle, ale také způsob, jak jich dosáhnout. Neexistuje tah v současné politice, který by nebylo možné najít už v historii. Ruský medvěd bude schopný všeho, dokud ví, že ostatní zvířata se mu nebudou bránit. Existuje pouze jediný způsob, jak se chovat k mocnosti, jako je Rusko - neukázat strach. Jestliže se Evropa dá na ústup, nebude to znamenat pouze porážku, ale bude to trvalé ujařmení!"
   Karel Marx, New York Tribune 1856

   Vymazat
  3. Podle ruského liberálně nacionalistického historika Alexeje Širopajeva Rus od počátku čelila něčemu, co nazývá "Projekt". Projekt je plán různých skupin (etnických, kulturních, náboženských, politických, atd.) na změnu původně homogenní nordické, seversky orientované a evropské kultury, založené na myšlenkách svobody, cti a etnické identity na mnohonárodní despotickou říši, založenou na tyranii, otroctví a teroru, ve které bude původní obyvatelstvo uvrženy do otroctví různých etnických a kulturních menšin. Putinův režim považuje za "pravoslavný neostalinizmus": směs těch nejhorších prvků byzantské a bolševické fáze Projektu. Je to vláda komisařů požehnaných pravoslavným duchovenstvem, kteří rozšiřují impérium na úkor bílé populace Ruska, přičemž podporují občanské vlastenectví, míchání ras, alkoholismus a mystiku, protože opilci a kvazi vlastenci, co se bojí Boha (nebo spíše: boje kněze) se nebudou nikdy bouřit proti svým pánům.
   A znovu jsou to "jiné rasy", které skutečně profitují z euroasijského Projektu: ruská populace platí účty za všechny neevropské provincie, ve kterých jsou místní despotové podplaceni k poslušnosti Moskvou. Jsou to především asijští muslimové, kteří mají poslední slovo v Rusku. Kreml přizpůsobuje svou politiku jejich požadavkům. Oni tvoří jádro armády, oni diktují své podmínky ruským vojákům a důstojníkům. Oni tvoří většinu ruské ilegální pracovní síly. A nejhorší ze všeho je, že čečenská mafie ovládá velká města Ruské federace.

   Vymazat
  4. 19:50, 19:52
   Ano, je zřejmé, že vše podstatné již bylo dávno řečeno.

   Vymazat
 9. 7:46
  Patton byl obyčejný pitomec. Buran z Texasu, diletant, za kterého průsery leštila spojenecká letadla. Vyhrával jen tehdy, když Němci neměli těžké zbraně. A i tak jedině za cenu vysokých ztrát.
  Vojenská NULA!
  Sověti by ho rozmázli jako švába:-DDDDD
  A nikdo ho nezabil, dojel na vlastní pitomost:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale politicky měl jasnou Pravdu! SSSR by porazili jiní -to je fakt. Spíš mám za to že Kreml by si jako první zevnitř prohlídl pan maršál Montgomerry ...

   Vymazat
 10. Náš světaznalý aktuálně.cz, dnes oznámil, že zlí Rusové rozmisťují na svém vlastním území rakety s plochou dráhou letu, navíc středního doletu.
  Ti jsou ale zlí, že? Jak si to vůbec můžou dovolit?
  Když jim Američani k ukrošským hranicím posílají svoje tanky. Když, zatímco kdysi Rusové stáhli své SS-20 z Pobaltí, Američani své jaderné zbraně z Německa nikdy nestáhli, Frantíci jsou v Evropě doma doma a Britové taky, ti svoje zbraně středního doletu na svém území mají.
  O posunu NATO na východ, proti vůli národů SE ani nemluvě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže řešením bude maximální zbrojení na všech stranách a své rakety a jaderné zbraně bude mít Německo, Polsko a nakonec proč ne i Česko. Samostatnost a nezávislost je třeba uhájit!

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.