Reklama

čtvrtek 9. února 2017

EU nepřesvědčila hlavu Moldávie Igora Dodona, aby se zřekl aliance s Ruskem


Armen Amirchaňan
9. 2. 2017    zdroj
Hlava EU Donald Tusk nebyl s to odradit hlavu Moldávie Igora Dodona od vstupu do Euroasijské ekonomické unie. Dodon na schůzce v Bruselu také prohlásil, že bude podporovat odstoupení země od smlouvy o asociaci s EU v případě referenda nebo rozhodnutí místního parlamentu. RT to řekl tiskový tajemník prezidenta Moldávie Ion Ceban na základě výsledků jednání s hlavou Evropské unie.


Prezident Moldávie Igor Dodon předal předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi návrh memoranda o vstupu země do EAEU, které se připravuje k podepsání. Dodon také poznamenal, že on by podpoříl odstoupení země od smlouvy o asociaci s EU v případě referenda nebo rozhodnutí místního parlamentu.

"(Na schůzce v Bruselu s Donaldem Tuskem - pozn. RT) Igor Dodon předal návrh memoranda o vstupu do EAEU, které se chystáme podepsat, řekl Ion Ceban RT. V této fázi prezident navrhl trilaterální formát rozhovorů o obchodu s účastí Moldávie, Ruska a EU".

Nepřesvědčivé argumenty

Tiskový mluvčí hlavy Moldávie řekl, že Tusk neuvedl pádné argumenty na to, aby se Igor Dodon zřekl svých plánů na sblížení se s Ruskem. Ceban RT vysvětlil důvody těchto plánů hlavy republiky.

"Hlavní zboží, které produkujeme sami, Moldávie v současné době dováží z Evropy, vývoz klesá, u obchodu s Ruskem je všechno špatně, řekl mluvčí Dodona. Hodnocení vnitřní situace, mezinárodní ukazatele a rating - prostě hrůza".

Tiskový mluvčí uvedl, že růst vývozu moldavského zboží do EU je v posledních měsících spíše výjimkou.

"Nepatrný růst vývozu je, ale je to sezónní nárůst v posledních třech měsících - září, říjen, listopad, byla dobrá úroda, šlo to trochu nahoru, ale není to tendence", řekl Ceban.

Kromě toho moldavský prezident Donalda Tuska upozornil na možné odstoupení od dohody o přidružení s EU...

Připomeňme, že Euroasijská ekonomická unie dnes zahrnuje Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kirgízii. Unie vznikla, aby byl zajištěn volný pohyb pracovních sil, zboží a finančního kapitálu mezi členskými zeměmi.

Nevýhodná smlouva

Den před svou cestou do Bruselu Dodon ve svém blogu zaútočil s kritikou výsledků dohody o přidružení Moldávie s EU, podepsané před dvěma lety.

"Před podpisem dohody o přidružení byla prováděna aktivní PR kampaň, aby byla moldavská společnost přesvědčena o přínosech a výhodách této dohody, píše ve svém blogu hlava republiky. V těchto kampaních byla používána data ekonomických prognóz, podle nichž se díky realizaci dohody s EU v krátkodobém horizontu HDP Moldávie zvýší o 3,2%, vývoz - o 14,8%, dovoz - o 6,4%, mzdy - o 3,1% a spotřebitelské ceny se sníží o 1%".

Prezident republiky uvedl, že naděje země se ve výsledku nenaplnily.

"V období od 1. září 2014 do srpna roku 2016 se v rámci volného obchodu s EU export do zemí Evropské unie snížil o 41 milionů dolarů, uvedl v blogu Dodon. Současně existuje tendence růstu dovozu z evropských zemí celé řady zemědělských produktů, těch, které je naše země schopna produkovat ve vysoké kvalitě a ve velkém množství".

Vzhledem k tomu, že zájmy RF nebyly při podpisu smlouvy o asociaci s EU vzaty v úvahu, nastalo "katastrofální zhoršení podmínek exportu moldavské produkce na ruský trh", uvedl Dodon ve svém blogu.

"Výsledkem je, že od července 2014 do srpna 2016 vývoz moldavského zboží na ruský trh klesl o 325 milionů dolarů", uvedl prezident republiky čísla.

Kromě ztráty exportu do Ruska, země také přišla o značnou část zahraničních investic.

"Očekávání velkého přílivu zahraničních investic do moldavského hospodářství, které byly předpokládány při podpisu dohody o přidružení s Evropskou unií a po nabytí platnosti režimu volného obchodu, se nenaplnila, řekl Dodon. Za 9 měsíců roku 2016 příliv přímých zahraničních investic klesl o 41,7% a činil jen 112 milionů dolarů - to je nejnižší absolutní ukazatel od roku 2005".

Připomeňme, že Moldávie oficiálně podepsala dohodu o přidružení s Evropskou unií v roce 2014. Podepsalo ji i několik dalších zemí bývalého Sovětského svazu, konkrétně Ukrajina a Gruzie.

Nejprve do Moskvy

Návštěva Bruselu Igora Dodona se stala druhou zahraniční cestou prezidenta Moldávie od jeho zvolení v roce 2016. V předvečer jednání moldavský vůdce řekl, že chce prodiskutovat s vedením Evropské komise, Rady EU a NATO dohody o přidružení, podepsané Moldávií.

"Mám v úmyslu informovat o nedostatcích a problémech, které se vyskytly během dvou let realizace této dohody, o zklamaných očekáváních, s nimiž se střetli naši občané", řekl tehdy Dodon agentuře TASS.

Je příznačné, že první zemí, kterou navštívil vůdce Moldávie po volbách, bylo Rusko. 17.ledna 2017 Dodon jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

"Velmi doufáme, že rokem 2017 začíná nová etapa a že budeme moci obnovit strategické partnerství", řekl tehdy prezident Moldávie.

Pro Novou republiku vybrala z diskuse na videu a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

18 komentářů :

 1. Zdroj - RT.
  Věřte - nevěřte...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zdroj RT? Tak to se tomu věřit dá. Horší by to bylo v případě CNN, BBC nebo ČT, tam bych moc nevěřil.

   Smazat
  2. Jseš nesvéprávný Pepku A20:38? Neumíš se sám rozhodnout? Máš smůlu, Šapiró Ti už nepomůže.

   Smazat
  3. Existuje aj video z tlačovky Dodona v Moskve. No lenivci a ...nemúdri ho ani nepohľadajú.

   Smazat
 2. Dobře dělá. Také bych ráda referendum o vystoupení z EU.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to veľmi rozumné rozhodnutie prezidenta Moldavska.Tým,že začnú spolupracovať s Euroasijskou ekonomickou uniou tak si zachránia aj svoju suverenitu a svojprávnosť.

  OdpovědětSmazat
 4. Anonymní9. února 2017 22:33 třeba volit SPD

  OdpovědětSmazat
 5. Co mu tak mohl ten kačer Donald nabídnout. Nejspíše pohled na podobný případ Ukrajinu, která kráčí do nicoty. HDP Ukrajiny je zhruba stejné jako má naše republika a to je UK čtyřikrát větší. Pravda je, že v roce 2016 se HDP Ukrajiny lehce zvedlo oproti roku 2015. No Řecko to dokazovalo také , aby dostalo půjčky ale ve skutečnosti to bylo trochu jinak.

  OdpovědětSmazat
 6. RT je důvěryhodný zdroj, který mě ještě , na rozdíl od CNN, NBC, BBC a ČT, nezklamal ;)

  RT má mou důvěru a Dodon má důvěru Moldavanů ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Divejte se na Iran Cinu Aljazeeru a jine stanice na Internetu RT se casem oposloucha nic svetoborneho navic se z toho stala popelnice vyhozenych levicaku a lzidu (Schulc, zid z Halice King a dalsi cvanhalove . Porad pauzy s trapnou reklamou o dalsich poradech ,proste nic moc

   Smazat
  2. Mně zajímá hlavně objektivita a rychlost informací,nikoliv "formát" a mediální styl.
   Ti je mi vcelku ukradené ;)
   Ale formát RT mi vcelku vyhovuje, včetně jejich dokumentů na různá témata a několik různých stylů jejich diskuzních pořadů.
   Fracking, gay prostituce v Afganistánu, geneticky upravené potraviny, atd, atd ,atd. Cross talk je výborný, Larry už je pomalý, ale jeho já nikdy neměl rád.

   Na RT se prostě dá dívat a má rychlé a o nás o západě objektivní informace, prozatím ani nelžou o Rusku, pouze mu "lehce" straní tím, že reportáže o ruských problémech jsou krátké a ve stylu šup, šup, ať se v tom nemusíme moc rýpat;)

   Nicméně v porovnání s CNN, BBC, NBC a ČT je RT DOKONALÁ ;)

   Každý ať si udělá názor jaký se mu líbí ;)


   Smazat
 7. Velká škoda, že před vstupem do EU nebyli Klaus a Špidla stejně moudří. Klaus prohlédl, až když už bylo pozdě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lzid vzdy spekuluje a to vysledne spatne. Klaus Rozbil CSR s idiotem Meciarom ktery dlouho neprezil. Cela ta parta ndsenych idiotu jen znicila republiku a cerpala suport z nadseni lidi co cekali ze vse bud ezadarmo ze budou zvejkacky hajzlpapir a kurvy . Nic z toho s enesplnilo a vetsina nadsencu skoncila hodne spatne . Pense jak vyzbrblal Zeman ozrala jsou cca 11 000 Kc coz je v pohledu ke stare mene zhruba 1000 Kc . To ale stalo pivo 3 kC obed 8 a tad . Lide nebydleli v hrobkach a nemrzli v metru ,odkud je ale stejne vyhaneji . Kazdy mel praci zabezpeceni levne bydleni skoly a zdravotnictvi zdarma Vse zpunktovala CIA i s idiotem Gorbou (ktereho doufam povesi jeste nezli zkape. )Dopadlo to proste tak jako vzdy a vsude kam poradci z Americy jezdi radit . Jen chybeji ty hromady mrtvol jako v tech zemich kde sirili tu democracii, snad jen proto ze cesi jsou prilis priposrani aby se vyjadrili ,treba jen na schuzi

   Smazat
 8. Moldávie, pokud vím, nikdy neměla rozvinutý průmysl. Byla to především zemědělská země. Pěstování vína, ovoce a dalších zemědělských produktů.
  Dnes, kdy západ nemůže dotovanou zemědělskou produkci vyvážet do Ruska, hledá každou skulinu, kde by jí mohl prodat.
  Dodon by si měl udělat výlet do Čech. Měl by si prohlédnout rozpadající se zemědělské podniky a vzkvétající dotační byznys v pohraničí. Moldavané by mu jistě byli vděční i za solární panely na svých polích.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moldavané jsou hrdý národ.
   Češi díky rádoby Čechům jsou přesvědčováni jaké jsou nuly.
   Chcete znát rádoby Čechy: Shlédněte je v pořadu Krause, kam si pozval medailistu brandy, který v Osvětimi nepracoval.

   Smazat
 9. Jó povedlo se Ukrajina je "veliký vzor", sláva hrdinům, jak to dopadá když se někdo zaprodá USA a uvěří lžím špiček EU. Těch podvedených národů je přehršel Kyprem, Řeckem, Irskem, Itálií, Portugalskem počínaje až po blahobytné Rumunsko, Bulharsko a celé pobaltí konče. Samý skvělý vzor. A co my? Už 27 let doháníme Německo, Rakousko a naše CB musí držet sražený kurz koruny a nakupovat US papírky a skvělé bezcené dluhopisy a nějak se také nedostavil ten ideální stav když naše platy jsou 1/3 až 1/4 toho co berou Němci. Teda kromě pánů politických vyžírků, poslanců, senátorů, doktorů, soudců a managerů velkých firem. No ti chudáci přeci nemohou mít obyčejný plat aby je nikdo nezkorumpoval, jak tvrdí. A jak makaj, až se z toho mohou posrat. Denně to vidíme. A co teprve ta kvalitka zboží co se tady prodává made in EU. Jen uběhne záruka, tak to může "bohatý Čech" vyhodit, jak je to dobře udělané. A žrádlo? Samý vylepšený mňamky, hlavně z Polska. Jó vůbec se nedivým Švícarsku, Islandu, Srbsku, Moldávii ani Brutánii, že o tom spolku podvodníků řízeném bláznivou ježibabou z reichu nechtějí ani slyšet. Navíc dnes kdyby mohli rozhodovat lidi, tak uteče z toho spolku každý stát a zbylo by jen Německo a naše zaprděná protektorátní vláda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My jsme nikdy nemohli Rakousko a Německo dostihnou.
   My jsme museli zpomalit a díky intervencím Sígrů jsme zatáhli za brzdu. Ovšem první brzda přišla Klausovou devalvací koruny.
   Kurs obchodní Marky 3kč a dolaru 5kč.
   A byly velmi reálné, jinak by s námi nikdo neobchodoval.
   Devalvací dopředu oznámenou, došlo k prvnímu TUNELU - strojírenského průmyslu.

   Smazat
 10. Tentokrát samé super komentáře neni co dodat. Je potřeba banderovce vyvést do USA oni to tam dodělaj. Soroš jim dá doláče a bude vymalováno.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.