Reklama

.

.

pondělí 20. února 2017

Fukušima: Tavení jádra reaktorů nezadržitelně pokračuje

Mapa zamoření Tichého oceánu
Helen Caldicott
20.2.2017 E-republika

Ministerský předseda Abe nedávno prosadil schválení zákona, že každý novinář, který řekne pravdu o situaci ve Fukušimě, bude uvězněn na deset let. 

 


K Dr. Caldicottové se můžete připojit na Twitteru na adrese @DrHCaldicott. Její kompletní životopis najdete zde. Autorská reportáž Independent Australia těsně po havárii je zde a výsledky další investigativní práce zde a zde.

Nedávné reportáže o tom, že v jaderném reaktoru č. 2 byly naměřeny ohromné úrovně radiace, nijak nedokazují, že v budově reaktoru už došlo ke kulminaci radiace. Zpráva ukazuje jen fakt, že Japonci byli poprvé schopni změřit intenzitu radiace z roztaveného paliva. Předtím totiž všechny pokusy selhaly. Radiace v centru tavení reaktorů je tak vysoká, že zničila elektronické obvody robotů. Naměřená úroveň radiace byla 530 sievertů, neboli 53 000 rem. Dávka, při níž zemře polovina lidí, kteří jí byli vystaveni, je 250 až 500 rem, takže se jedná o velmi vysoké hodnoty. Je dost dobře možné, že pokud by se robot dostal hlouběji do vnitřních prostor obsahujících roztavené jádro, mohly by naměřené hodnoty být mnohem vyšší.

Tyto skutečnosti ukazují, proč bude téměř nemožné dekontaminovat jaderné reaktory číslo 1, 2 a 3. Žádný člověk totiž nemůže být vystaven tak extrémní radiaci. Znamená to, že JE Fukušima zůstane ďábelskou skvrnou na mapě Japonska a světa, která bude v této aktivní seismické zóně až do skonání světa. Fotografie, které pořídil robot, také odhalily, že byly poškozeny některé opěrné konstrukce reaktorové jednotky č. 2. Ukázalo se jako pravdivé tvrzení, že všechny čtyři budovy byly strukturálně poškozeny už při zemětřesení, a ne až po následných výbuších vodíku. Pokud by nastalo zemětřesení většího než sedmého stupně Richterovy stupnice, s velkou pravděpodobností by se mohla jedna či více konstrukcí zřítit. To by vedlo k masivnímu úniku radiace, pokud by tato budova spadla na roztavené jádro, které se nachází pod ní.

Reaktorové jednotky 1, 2 a 3 však také obsahují chladící bazény s velmi radioaktivními palivovými články. Celkem je umístěno 392 článků v první jednotce, 615 ve druhé a 566 ve třetí. Pokud by zemětřesení poškodilo chladící bazén, gama záření bude tak vysoké, že celá elektrárna bude muset být trvale evakuována. Pouze z jednotky č. 4 bylo odstraněno palivo a byl vyklizen jeho chladící bazén.

 

Existuje však více důvodů k obavám


Reaktory byly postaveny v blízkosti pohoří. Pod nimi denně proudí z hor desetimilióny litrů vody, což způsobuje, že část podloží pod jadernou elektrárnou je tekutá. Voda, která proudí pod poškozenými reaktory s roztavenými jádry, se tak stává vysoce radioaktivní během své pouti do nedalekého Tichého oceánu. Od okamžiku, kdy došlo ke katastrofě, vytéká denně do Tichého oceánu 300 až 400 tun vody obsahující množství radioaktivních izotopů, včetně cesia 137 a 134, stroncia 90, tritia, plutonia, americia a více než stovky dalších. A na každém stupni potravního řetězce řádově roste jejich koncentrace - od řas ke korýšům, malým rybám, velkým rybám až k člověku.

Ryby mohou plavat tisíce mil a tuňák, losos a ostatní druhy, které se nacházejí na americkém západním pobřeží, teď obsahují některé radioaktivní prvky, které jsou bez chuti, zápachu a nejsou vidět. Po požití se koncentrují v různých orgánech a ozařují sousední buňky po mnoho let. Cyklus rakoviny je zahájen jedinou mutací jediného příslušného genu v jediné buňce a inkubační doba pro rakovinu může trvat různou dobu od dvou do devadesáti let. A u žádné rakoviny nelze určit její přesný původ. Můžeme chytit radioaktivní ryby v Austrálii, nebo mohou radioaktivní izotopy obsahovat dovezené ryby, ale dokud nebudou soustavně prováděny testy, nedozvíme se to.

Současně s tím, jak kontaminovaná voda z hor teče do Pacifiku, TEPCO od okamžiku havárie denně pumpuje více než 300 tun mořské vody do poškozených reaktorů, aby je chladila. Voda se tím stává vysoce radioaktivní a je odčerpávána do více než 1200 ohromných zásobníků roztroušených po celé jaderné elektrárně. Tyto zásobníky by nevydržely silné zemětřesení a mohly by prasknout a jejich obsah by se pak uvolnil do oceánu.

Dokonce i když se to nestane, společnosti TEPCO rychle docházejí skladovací prostory a pokouší se přesvědčit místní rybáře, že nebude vadit, když se obsah zásobníků vyprázdní do moře. Sekundární záření (tzv. brzdné záření, Bremsstrahlung), jako jsou např. rentgenové gamma paprsky uvolňované z těchto zásobníků, je celkem vysoké, kolem 10 milirem. Toto sekundární záření představuje velké ohrožení pro zaměstnance. V elektrárně pracuje každý den více než čtyři tisíce zaměstnanců. Mnozí z nich byli najati kriminální jakuzou a jsou mezi nimi bezdomovci, drogově závislí a mentálně nestabilní lidé.

Existuje ještě další problém. Kvůli tomu, že roztavené jádro neustále generuje vodík, který je výbušný, TEPCO do reaktorů pumpuje dusík, aby zamezilo tomuto nebezpečí. Ohromné oblasti Japonska jsou teď kontaminovány, včetně některých oblastí Tokia, které jsou tak radioaktivní, že intenzita radiace na vozovce dosahuje hodnoty 7000 Bq/kg, což by ve Spojených státech znamenalo, že by takový materiál musel být odvezen na skládku radioaktivního odpadu.

Jak už bylo dříve vysvětleno, tyto radioaktivní prvky se kumulují v potravním řetězci. Fukušimská prefektura vždy byla pro Japonsko potravinovou zásobárnou. Ačkoliv velké množství rýže, zeleniny a ovoce, které se pěstuje v této oblasti, je teď radioaktivní, existuje velký tlak na to, aby toto jídlo bylo prodáváno na trhu v Japonsku i zámoří. Tajwan zakázal prodej potravin japonského původu, ale Austrálie a Spojené státy nikoli.

Ministerský předseda Abe nedávno prosadil schválení zákona, že každý novinář, který řekne pravdu o situaci ve Fukušimě, bude uvězněn na deset let. A lékaři, kteří řeknou svým pacientům, že jejich nemoc by mohla být způsobena radiací, nedostanou plat. Takže v Japonsku i v globálních médiích probíhá v tomto směru ohromné ututlávání.

Výbor prefektury Fukušima, který se zabývá dohledem nad zdravotním stavem pouze sledoval výskyt rakoviny štítné žlázy v populaci. Od června 2016 bylo zjištěno 172 lidí, kterým bylo v okamžiku havárie do 18 let, u nichž bylo podezření, že mají rakovinu štítné žlázy. Normální výskyt této nemoci je přitom 1-2 případy na milion obyvatel. Ostatní druhy rakoviny a leukémie, jež bývají způsobovány radiaci, však nejsou běžně sledovány, totéž platí i o vrozených vadách, jež byly a stále jsou rozšířeny v populaci vystavené radiaci z havarované JE Černobyl.

Sečteno a podtrženo, tyto reaktory nebudou nikdy vyčištěny a dekontaminovány, protože takový úkol je prostě pro člověka nemožný. Z tohoto důvodu budou pokračovat ve vypouštění vody do Tichého oceánu navěky a ohrožovat Japonsko a severní polokouli masivním únikem radiace v případě, že nastane další velké zemětřesení.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Australia License

Překlad: Stan


 
Psali jsme:

Pro srovnání - jak o tomtéž tématu pojednal český jaderný expert Vladimír Wagner v takřka optimistickém duchu:

Ve Fukušimě se robot poprvé podíval do nitra reaktorů

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

36 komentářů :

 1. Černobyl je proti Fukušimě pouhou lapálií. A japonská firma Westinghouse se chce nacpat do Temelína i Dukovan. Že se jim to podaří je nabíledni, protože při zadávání zakázky se nehledí na peníze a kvalitu, ale na úplatky a politické zadání. A politické zadání je jasné: Rusko je hrozba, Rusko nesmí stavět nic, i kdyby na zakázce participovaly české firmy z 90% a kvalita stavby byla 10x lepší než s Westinghousem, tedy s japonci a emeričany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak.

   Vymazat
  2. Zdravim vsechny co zde debatuji a rad bych poslal vsechny ty nedomrdy co podporuji nebo obhajuji jadernou energii do fukusimy at tam tythle problemy resej primo na miste an neotravujou zivot lidem ano lidem treba jako Tesla ktery mel svedomi na rozd dil od zido nacka einsteina .Tesla sam rekl ze je lepsi kdyz jeho vynalezy nebudou zhmotneny protze by se mohli dostat do spatnych rukou. Moc dobre vedel pro koho a v ci prospech ty zrudy slouzi . Sami USSACI zhodily bomby na JaPONSKO jako test,prezentaci sily a hlavne zaminku k zacatku zaplavovani nasi zeme jadernymi hlavicemi,kufriky a srackami z fukusimy ,cernobilu ktere sjou sabotazi proti puvodnim lidem kteri v tech zemych ziji . je to jen dalsi nastroj chazarsko sionosticke pedofilni kanibalni nelidske luzy .. zamorily chemickami indii kde do ted umiraji lide a nedostali ani $ odskodne. Hitler sionista privedl nemce na pocatek zahuby a markel to konci ..to same v blede modrem . Neprestanou dokud neznoci vse co priroda stvorila .
   vymrdat s vama doufam ze dostanete svoji posledni "zlatou" davku ozareni a bude od vas klid ...blbove nejsou potreba nikde na svete

   Vymazat
 2. Vskutku velmi demokratické - novinář, který napíše o Fukušimě pravdu bude uvězněn na 10 let. Fakt dobrá kapitalistická morálka.

  OdpovědětVymazat
 3. 14:04 několik poznámek: Westinghouse musela dostavět JETE jenom proto, aby tato elektrárna byla zcela ovladatelná na dálku z USA. To je také důvod, proč se dere i do Dukovan (Německo se právě toho leklo a jaderné elektrárny odstavilo, aby jim někdo na dálku nezpůsobil "neúmyslnou řetězovou reakci"). Jinak Westinghouse je americkou asi už jenom podle starého názvu firmy, vlastní ji japonská Toshiba (ačkoliv čert ví, komu patří kontrolní balík akcií), ale to by ve vztahu na "vyspělou a praxí ověřenou technologii" japonské Fukušimy asi nevyvolalo u české zaprodanné elity a u českých otroků dost velké nadšení (zvláště při násobné ceně).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Česk si postavilo na svém uzemi dalkove ovládanou atomovou bombu

   Vymazat
 4. Polopravdy a bláboly dámy H.C., která nemá o jádru a radioaktivitě z odborného hlediska ani potuchy (podle CV je snad vzděláním dětskou lékařkou). Nesmyslnost té úvodní "malůvky" o údajném "zamoření" Pacifiku už byla mnohokrát odborně vyvrácena. Naproti tomu p.Wagner o Fukušimě píše chladně a věcně technicky, protože o problematice něco opravdu ví.
  Ta havarie je sice obrovský průšvih, jehož vyřešení stojí a bude stát obrovské úsilí a peníze, ale není to záležitost fatální(není známo, že by někdo v důsledku radioaktiviy z této havarie zahynul, zato tsunami, která havarii vyvolala měla desítky tisíc obětí).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. myslím si, že ta troška radioaktivity bude prospěšná flóře i fauně a ryby z Pacifiku budou i nadále žádoucím doplňkem českého jídelníčku

   Vymazat
  2. Roztavený jaderný reaktor nepředstavuje pouze lokální nebezpečí zamoření. Nevím, zda jaderné fyziky učí meteorologii a ekologii, ale neschopnost či neochota vidět souvislosti z jiných oborů se vymstila již větším kapacitám než je pan Wagner.

   Vymazat
 5. 15:29: Takže číselné údaje o radiaci jsou podle Vás bláboly? Vy působite dojmem absolventa jaderné fyziky se speciálním zaměřením na havarie jaderných reaktorů.
  Jinak souhlas s prvním komentatorem - Černobyl podle Fukušimy hadra.
  Jinak ale zase ničemu nerozumím. Tedy nerozumím té fantaskní myšlence, že světovou jadernou válku se dá přežít, když a/ odstraňování rizika Černobylu pořad trvá b/ Fukišima vypadá tak, jak to líčí tento článek.
  Černobyl byl celá ta léta patřičně ozvučněn, což zřejmě neplatí o Fukišimě, protože Černobyl se přihodil komoušům. Podívejme se jak se v kapitalismu zametá pod koberec - přinejmenším stejně jak za komoušů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, tak trochu jsem jadernou fyziku studoval, takže něco málo konkrétního o tom vím. Ti "znalci", jako je autorka článku, se jen snaží ohromit laickou veřejnost a hlavně vzbudit v ní hrůzu uváděním nějakých (hlavně) vysokých cifer a "vyzobaných" jednostranných informací, bez toho, že by znali jejich reálný význam a souvislosti.
   Závěrem trochu černého "humoru": můj kolega byl v době havarie Černobylu služebně v Kyjevě a tak zřejmě dostal vyšší dávku záření. Zemřel náhle po 20ti letech ve věku nedožitých 50ti let. Zahynul totiž při letecké havarii...

   Vymazat
  2. 17:03 Zdravím kolegu, máte naprostou pravdu. Ale těžko něco vysvětlíte lidem, kteří o jaderné fyzice nic nevědí. A jak to tak bývá, tím snáze se nechají vystrašit. Přitom každý jeden test jaderné bomby "zasvinil" Zemi daleko víc, než všechny havárie jaderných elektráren dohromady. A těch testů už bylo kolem 2000. Wiki o tom říká: "Podle novějšího modelu výpočtu zdravotního rizika vytvořeného Evropskou komisí pro radiační riziko (ECRR) odhadli experti počet úmrtí na rakovinu 61 600 000 obětí. Největší část z toho mají na svědomí radioaktivní látky, rozptýlené do atmosféry nadzemními testy v 50. a 60. letech 20. století. Po omezení atmosférických testů na základě mezinárodní smlouvy z roku 1963 postupně globální radioaktivní zamoření klesá." Takže když už se někdo chce bát, ať se bojí těch, kteří šílené zbrojení ve svém zájmu podporují. Tam je strach a odpor oprávněný.

   Vymazat
  3. Dobře, vy dva Einsteini, je to prkotina, tohle říct, když to určitě neříkáte z milosrdenství. Ale co ty hromady ryb, u pobřeží USA as Kanady se zhoubnými nádory a už se to začíná objevovat i na pevnině. Asi se v tom oboru moc nevyznáte, když se musíte živit takovýma kecama.

   Vymazat
  4. 19:52 Proč si myslíte, že výše uvedené odhady ECRR se vztahují jen na lidi a ryb a ostatních živočichů se radiační riziko netýká? Vaše myšlení je viditelně chabé, soudě i podle vaší domněnky, že se "musíme živit takovýma klecama".

   Vymazat
  5. Anonymní 19:52 - a vy dokážete přesně určit, co vyvolává zhoubné nádory? Tak to spěchejte do Stockholmu, institut Karolinska vám zajisté rád udělí Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

   Vymazat
  6. Zrejme katedra lhaní

   Vymazat
  7. 1:28 Mluvíte ze spaní nebo to bylo k nějakému příspěvku? Je dobrým zvykem označit časem, na koho reagujete. A jakou konkrétní lež máte na mysli?

   Vymazat
  8. Přátelé, připusťme, že problém jaderných havárií nemá výhradně jaderně fyzikální rozměr. Karolinska institut dělá svou práci solidně, ale je závislý na sekundárních analýzách, jež nemá kapacity kontrolovat. Proto jsou tak důležitá měření radioaktivity ve Fukušimě a okolí s ohledem na prodění vzduchu a mořské vody. Článek vhodně upozorňuje na vsakování srážek nad reaktorem a jeho vymývání spodní vodou odtékající do moře. nevylévejte vaničku i s dítětem, když vám přijde voda moc studená nebo špinavá...

   Vymazat
  9. Ještě dodám, že oceánografové mají tvrdá data o anomálním výskytu radioaktivních izotopů po fukušimské katastrofě na západním pobřeží USA. Tohle má k dispozici i Karolinska a jiná výzkumná pracoviště. na kompolexní průzkum ale chybějí peníze, japonsko i USA jsou katastrofálně zadlužené a seriozní měření se neprovádí v potřebném rozsahu a kvalitě. Takže místní jaderné experty upozorňuji, že vnější svět není plný čidel a hlásičů kde čeho, ale že se každá informace musí datově sbírat v obrovském prostoru při proměnlivých podmínkách šíření sledovaných veličin. Trochu pokory by Vám neuškodilo...

   Vymazat
  10. Buffer21. února 2017 10:52
   Trochu faktů k té prosakující vodě pod reaktorem. Čistá voda se nemůže stát radioaktivní žádným, sebesilnějším zářením. Na radioaktivní izotopy se mohou změnit jen nečistoty, které ta voda obsahuje. Intenzita záření klesá exponenciálně se vzdáleností a podle materiálu, kterým prochází. Pod kontejmenty, jejichž hermetičnost nebyla porušena, je silná vrstva betonu a skalnatého podloží. Už za stěnou kontejmentu je radiaktivita tak nízká, že tam krátkodobě pracují lidé. Odpovězte si sám na následující otázky:
   Jak hluboko pod reaktorem teče ta spodní voda? Jaká je v těch místech intenzita záření? Kolik ta voda obsahuje nečistot, které se mohou změnit na radioaktivní izotopy? Kolik té vody může pod elektrárnou protéct v poměru k množství vody v oceánu, kde se rozptýlí?
   K zamoření oceánu došlo bezprostředně po havárii, protože k chlazení byla nouzově použita mořská voda s velkým obsahem minerálů, která prasklinou v potrubí nějakou dobu unikala do oceánu. Zmíněné nádrže, které dnes tuto radioktavní vodu obsahují, je samozřejmě možné deaktivovat destilací a radioaktivní zbytek odstranit. To samozřejmě vyžaduje čas a velké množství energie. Všechna nová měření mohou vypovídat o celkové úrovni zamoření, ale těžko oddělíte vliv radioaktivního spadu z jaderných výbuchů od podílu Fukušimy, když neznáte historické hodnoty.

   Vymazat
 6. Nenechte se rozčílit.To se jenom někdo dělá tím
  zajímavým,který údajně ví.Co ví tu nebudu dále
  rozvádět.Ať si hoch užije svou slávu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 7. Takže máme věřit, že - jak mapa Pacifiku znázorňuje - je radiací zamořování západní pobřeží obou Amerik, části Austrálie, Číny a pacifické pobřeží RF a je to takové spiknutí, že se to všude utají. Autorka článku je pošuk. Lidé ale rádi slyší o spiknutích všeho druhu. Přejme jim to...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Autorka článku není autorkou "radioaktivní" mapy. Neříkej "pošuk" když sám jsi postižený slepotou a hluchotou.

   Vymazat
 8. Troska onanie nikoho nezabije
  To rekl Honolulu atomovy vedec vr.
  A klidne jim to tady zamazni Horni dolni mne uz taky mazou a mazou a mazou Zalozime si novou citarnu Bude se jmenovat Svoboda tisku
  At zije Trump svoboda na dvou nohach viva
  Honolulu nick (prezdivka) vecny bojovnik za prava vsech ras i negru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty budes rejt tak leda na stenu cely nehty

   Vymazat
 9. Pane Honolulu - pořad to opakuji - mně ten Trump jako bojovník za sprostý lid /mně napadají jen dva aristokraté, tedy snad to byli senatoři, kteří bojovali za sprostý lid - bratří Grakchové - též podle toho dopadli, to jest přišli o kejhak/, čili mně ten Trump jako bojovník za práva sprostého lidu - pořad nesedí. I když na druhé straně Bože uchovej před čarodějnici Clintonovou. Pardon to nemá co dělat s tím článkem.
  Na youtube je myslím dost chytrý Polák dr. Jaskowski ten dokonce tvrdí, že rakovina plic je nyní častější u nekuřáků - ti nemají kuřackou bronchitidu, tak ráno neodkašlávají alfa častice vdechnuté z radioaktivitou zamořeného povětří - moje troška do mlýna co se týče těch jaderných zkoušek - prý to byly 3 jaderné pokusy denně. V učebnicích z oblasti mediciny kdysi stálo, že rakovina plic je častější u kuřáku /frekvence kuřáku k nekuřákům - 9:1/. Člověk si musí přitom pomyslet kolik to stádo ovcí musí vytrpět s takovými pastýři, jací toto stádo vedou - Rotschild, Rockefeller apod milovníci smrti /knihy Ericha Fromma/. Podpis: Hloupý pisálek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty pis dal. To je zajimave i kdyz strasidelne

   Vymazat
  2. K hospodskému mudrlatství sluší přidat i něco odborných znalostí. S tím kaleidoskopickým pohledem na realitu tuto realitu nemáte šanci pochopit a adekvátně se adaptovat. My, kteří víme, nekouříme a nemáme rakovinu ani jiné projevy poruchy organismu, protože ty mají původ zcela jinde než usuzujete bez znalostí Vy. A informace jako obsah znalostí jsou nutnou podmínkou opuštění pohodlíčka ve stádu a bezpečného nezávislého pohybu. Já pastýře nepotřebuji a jejich vnadám spolehlivě odolávám. Intoxikace čímkoli je pro slabochy a tupé stádo.

   Vymazat
 10. Vypadá to, že autor mapky zamoření nikdy neslyšel o mořských proudech, jinak by nemohl vygenerovat tak nesmyslnou mapu. Manipulátor je ale výtečný, umělecký dojem za deset bodů, jak potvrzují komentáře. Studijní materiál pro doktora Davida se rozšířil o novou kvalitu i kvantitu. Gratuluji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak především to není žádná "mapka zamoření", ale počítačová simulace šíření tsunami. (Když si na mapku kliknete a pozorně prohlédnete, zjistíte, že měřítko je v cm - že by nová jednotka radioaktivity ?)

   Internet je plný podobných katastrofických nesmyslů, doporučuji přečíst http://www.osel.cz/9145-radiace-z-fukusimy-zamorila-cely-tichy-ocean.html , případně další kvalifikované články pana Vladimíra Wagnera na toto téma.

   Vymazat
  2. Pan Vladimír Wagner je sice z oboru, ale je také Velký Skeptik, větší než pan Grygar. Jadernou fyziku má v majíčku, ale ekologie ve své složitosti, neprobádanosti a v kontaktu s tím, co on považuje za pavědu, je na tom metodologicky prachbídně. Takže Osel hýká a lidští idioti dále staví vysoce nebezpečné stavby v geologicky nestabilních oblastech. To platí i pro produktovody přes Írán a Turecko...

   Vymazat
  3. To se nesmíte dívat na balast, ale hledat a nacházet informace. Pokud jste je v článku nenašel a omlouváte to v článku nešťastně použitou renderomalovánkou, je to jen Váš problém.

   Vymazat
 11. Nejsem expert, ale informace o obnově ekosystému u atolu Muroroa, kde Francie v padesátých letech testovala A-bomby sděluje, že zvláště oceánské ekosystémy jsou k radioaktivitě zjevně toleratnější a jsou na ni adaptabilní.

  OdpovědětVymazat
 12. Na tento příspěvek již asi chytrý a namýšlený pan Buffer neodpoví. Víte já už v životě asi nebudu mít čas vyzkoumat, co dělá radioaktivita s tělem člověka - nechávám to na odposlech lidí, o nichž si myslím, že nejsou hloupí - což je třeba doktor medicíny Jaskowski nebo lidi s s rozhledem jako třeba pan Petránek, Koller Martin, asi také pan Doležal na Svobodném vysílači, kteří mi řeknou zase něco jiného - třeba z oblasti geopolitiky - čili vzdělávám se hospodsky. Při tom odposlechu zabíjím další mouchu - dělám něco jiného. Jinak příčina rakoviny - do dneska pokud vím, není zjištěna, to že radiové záření je rakovinotvorné se ví od doby prvních rentgenologů.
  Jinak dále - od začátku 2O století - myslím rakovina šla v příčinách smrti strmě nahoru - dnes to je možná 25-30 procent, ještě před 20 roky to bylo 20 procent - na začátku toho století to bylo 5 procent. Stejně to je se srdeční mrtvici - s infarktem srdeční svaloviny - tedy ne s procenty ale s výskytem - na začátku 20 století raritní nemoc.
  Jinak jsem chtěl ještě se zeptat - vy žijete někde jinde než ostatní ovce - pro Vás neplatí ohrožení prostředí nukleárními výbuchy?
  Případá mně, že mezi námi je podstatný rozdíl. Já nic nevím a to je pravda, ale si to uvědomuji, Vy možná, že toho víte více než já /do hospody nechodím a rovněž nekouřím - trefa zcela vedle/ a připadá mně, že si o sobě myslíte, že jste snědl všechny rozumy světa - Vy jste arogant. Ta informace dr. Jaskowskeho o té rakovině plic má trhlinu - pokud mě paměť nemýli pokusy s jadernými zbraněmi v atmosféře byly zrušeny - nevím kdy - v roce 1963? Dále již nediskutuji. Adios amigo.

  OdpovědětVymazat
 13. Upřesnění údaje v komentáři 22:26, 21 února. Na začátku toho století - rozuměj - 20 století - rakovina - 5 procent příčin smrti.

  OdpovědětVymazat