Reklama

pondělí 27. února 2017

Inflace klepe na dveře

Květa Lauterbachová 
27. 2. 2017  e-republika
 

Manipulace s eurem zakryly skutečný třídní boj bohatého 1 % proti chudým 99 %. Jedno procento ovládlo národní státy přes EU-dluhy.


Česká národní banka dosáhla svého inflačního cíle vytištěním neuvěřitelných víc jak 1,16 bilionu korun. Růst ekonomiky byl tzv. "zajištěn" neopodstatněným množstvím nekrytých peněz, které se ocitly z větší části v rukou zahraničních spekulantů. Konec konců, ČNB plní pouze cíle Evropské centrální banky, jak je to v jejím statutu. A cíle ECB nemají nic společného ani s potřebami ekonomiky provozované na území ČR, ani se zájmy obyvatel České republiky. Inflace tu je. Zda se plně rozvine v inflaci dvojcifernou, či dokonce nabude mnohem hrozivějších rozměrů ještě letos nebo v roce 2018, to už není tak podstatné. Jedno je jisté. Nepoučeni minulostí zůstáváme v zajetí ekonomických bludů a znovu podporujeme stále stejné strukturální chyby. A ten zásadní důsledek těchto monstrózních chyb, tedy monstrum inflace, už klepe na dveře.

A my, kteří stále znovu veřejnost varujeme, prý trpíme syndromem Kassandry. Bohužel nikoliv, protože na rozdíl od dogmatických a ekonomických simpletonů se kromě ekonomie zabýváme také studiem historie. Ač není například J. M. Keynes kritikem kapitalismu jako systému, přesto stojí za to se k němu občas vrátit. Na téma inflace pro širokou laickou veřejnost je inspirativní jeho velmi srozumitelná přednáška pro BBC ze dne 27. září 1929 nazvaná Důsledky zvýšení diskontní úrokové sazby. Vyšlo to pouze německy a anglicky. Bohužel jeho schopnosti a hlavně čest a odvahu bránit zemi, která jej živí, nemají ani bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, ani dnešní guvernér Jiří Rusnok. Jméno Josefa Tošovského se stane jednou v českých dějinách synonymem bankovního zrádce.

 

Jak snadno se lže ohledně inflace


Politici lhali a lžou vždycky, pokud bylo a je ohroženo jejich znovuzvolení. Až na pár výjimek, které občas dostaly kulku do hlavy. Stupeň lhaní a překrucování reality přesáhl však ve 20. století a začátku 21. století všechny předcházející etapy. Jde to mnohem snadněji se současným rozvojem komunikačních technologií, kdy se korporacím podařilo plně ovládnout hlavní informační kanály. Internet sice nabízí možnosti kritického pohledu na realitu. Ale většina lidí nemá čas, aby seděla hodiny denně na internetu a hledala, kde je vlastně pravda. Co se týká základní ekonomické gramotnosti obyvatel nejenom bývalých sovětských satelitů, to by jeden opravdu zaplakal. Vidím to i zde, zejména u mladé inteligence v Rakousku.

Pokud máme řídit nějaké procesy a nenechat svět upadnout do totálního chaosu, potřebujeme se od něčeho odpíchnout a mít k dispozici pravdivá data. Veškerá statistika je dnes manipulovaná dle politického zadání. Dočteme se, že prý máme rekordně nízkou nezaměstnanost, minimální inflaci, skoro nejnižší míru chudoby v Evropě, přesto nás nyní JP Morgan zařadil mezi rozvojové, nikoliv rozvinuté země. V HDP máme dle nové metodiky EU zahrnutou i prostituci a šedou ekonomiku, stejně jako tomu je při vylepšování výsledků ekonomiky v USA. Co nám ovšem chybí, je takový blog jako od statistika Johna Wiliamse. Ten ukazuje data poněkud v jiném světle, jak je vidět z jeho grafů, převzatých níže.


Vládou vykazovaná inflace v USA je mírně nad 2 %. Ale podle Wiliamse, který vychází ze základny roku 1990, je to ale 6 %. A to není totéž, protože je to třikrát více. A nyní podívejte na tento graf.

Pokud vezmeme za základ přepočtu inflace hladinu cen z 80. let, pak je to dokonce 10 %. A to je pětkrát více, než uvádí oficiální statistika. Zajímavé jsou i údaje o nezaměstnanosti. Vláda USA oficiálně udává v lednu 2017 celkem 6 % a jeho Shadow Stats dokonce 22,9 %, viz data zde.

 

Proč jsme zatím nezažili Výmarskou republiku


Centrálními bankami vytištěné miliardy a biliony skončily v rostoucích cenách nemovitostí, akcií a dalších tzv. „assets“, které tak maximálně zvedly ceny bytů pro normální obyvatele. Ale natištěné inflační peníze neskončily v investicích do reálné ekonomiky nebo v prudkém nárůstu cen obecně, jak by se očekávalo při tomto historicky bezprecedentním monetárním šílenství ČNB a ECB. Že to zatím nedopadlo úplně tragicky, to má příčinu především v globalizaci. Právě globalizace výrobních procesů a volný pohyb kapitálu byly rozhodujícím faktorem, které držely mnoho let po roce 2008 inflační efekty na uzdě.

Ovšem každý večírek jednou skončí. Otroci v levných čínských montovnách a jinde po světě se bouří a nechtějí za stávajících hladových mezd dále pracovat. V západních zemích zase odbory tlačí na zvyšování mezd kvůli inflaci a také proto, že chtějí dostat spravedlivý díl z rostoucího koláče, který je pro ně pořád menší a menší. Globalizace narazila na svoje meze.

 

Inflace a láhev s kečupem


Populární autor a ekonom Nicolas Taleb ve své knize Černá labuť přirovnal inflaci k láhvi s kečupem. Třesete s ní, třesete a nic z ní neteče. A najednou bác, a máte talíř plný kečupu. Tak je to s inflací. Centrální banky si zahrávaly a politici spali a nechali se „experty“ obelhávat. A najednou stojí tato příšera přímo před branami. Jak ji dostat zpátky do láhve s kečupem?

Centrálním bankéřům tzv. kvantitativní uvolňování a tisk nekrytých peněz za současných téměř nulových úrokových sazeb umožnilo nakupovat státní dluhopisy a držet nad vodou ty země, které by se jinak již dávno ekonomicky zhroutily. Tím se jim otevřela cesta k další vlně privatizace celých států a zablokování jakéhokoliv pokusu o nastolení makroekonomické rovnováhy ze strany politiky. Pokud by centrální banky byly pod demokratickou kontrolou a do emise peněz mohly mluvit skutečně nezávislé expertní komise pracující v zájmu obyvatel státu, nikoliv soukromých bank, byl by okamžitě oheň na střeše.

 

Při zvýšení úrokové sazby nás čeká osud Řecka


Není vůbec náhodou, že JP Morgan sundal Česko z žebříčku rozvinutých zemí a zařadil nás do balkánské gardy. Jsme totiž v pěkné pasti a v nejbližší době bude situace využita pravděpodobně k tomu, abychom přijali urychleně se potápějící euro. Naše zachraňování eura přivedlo EU do slepé uličky. Státní rozpočty již při zvýšení základní úrokové sazby jen o pár procent neunesou další dluhovou zátěž.

Nejsme totiž v 80. létech nebo 90. létech minulého století, kdy Paul Volcker, tehdejší guvernér Fedu (1979-87) za prezidenta Reagana zvýšil dočasně základní úrokovou sazbu na 20 % a postavil se tím narůstající inflaci. Mario Draghi vede ECB přesně tam, kam potřebuje, tedy k vytvoření mezinárodního bankovního kartelu. Co se týká inflace, Draghi prohlásil, že mu jde o udržení průměrné výše inflace v EU. To může ale znamenat, že v Německu bude inflace 0 %, ale v Česku, Itálii nebo Francii 4 %. Tedy zatím.

Již při inflaci 2 % jdou úspory při současných nízkých nebo dokonce záporných úrokových sazbách do kopru. Na to nepotřebujeme vysokou matematiku. To platí jak pro vklady, tak pro ostatní typy spoření a pojištění na stáří. V Řecku, které je tlačeno do dalšího snižování penzí, probíhá momentálně opět útok na banky, přestože došlo k dalšímu vládou nadiktovanému omezení hotovostních operací.

 

Euro končí, protože jako mouřenín splnilo svou historickou úlohu


Euro se ukazuje jako měna podobná italské liře. Pro Němce příliš slabá, pro ostatní země příliš silná a neflexibilní. Němci a Rakušané zchudli, ač to neradi přiznávají. Mladí jsou propagandou tak zmanipulovaní, že vidí pouze výhodu volného cestování. Že je již ale v Řecku situace horší než za Velké hospodářské deprese 30. let následované fašismem, to už nikoho nezajímá.

Euro posloužilo dobře jako nástroj přerozdělování. Nikoliv ovšem mezi chudším Jihem a bohatším Severem, jak říkají ti, kteří označují EU za socialistický experiment. Nevzkvétá ani hospodářství v EU-zemích, které doufaly, že se přiblíží produktivitě zemí Severu. A uměle vytvořené dluhy v důsledku dlouhodobé negativní palební bilance zemí jižní eurozóny jsou kryty Německem v systému Target 2, které má u ECB jako věřitel prakticky již 800 miliard euro. V dřívějším systému vyrovnávání obchodních bilancí, jak nás poučuje Keynes, by takové úvěrování znamenalo odliv obrovského množství zlata z Německa. Německo se tedy může oprávněně považovat za toho, kdo má především mít právo rozhodovat o osudu EU. Proto také nastupuje do voleb Martin Schulz. Viz náš předešlý článek o tom, kdo je tady fašista.

Kdyby euro napomohlo zvýšení výkonnosti a zaměstnanosti jižních zemí, a nikoliv k ovládání evropských zemí prostřednictvím dluhů, mohla by být alespoň část evropských zemí spokojena. Jenže přerozdělování prostřednictvím eura mělo jediný cíl. Šlo o největší bankovní loupež v dějinách lidstva. Manipulace s eurem zakryly skutečný třídní boj bohatého 1 % proti chudým 99 %. Jedno procento ovládlo národní státy přes EU-dluhy. Likvidace státní suverenity probíhá tak, aby pojem "národní ekonomika" zmizel do propadliště dějin. S ní má také zmizet i národ jako nežádoucí, příliš homogenní entita, bránící se vizi Nového světového řádu pod jednou vládou, jednou měnou a jedním náboženstvím. A zvýšení úrokové základní sazby tento proces ještě urychlí.

- - -

 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

34 komentářů :

 1. Dobrý článek pro ty co "nic nevidí, neslyší a ničemu nechtějí nerozumět". Průměrně inteligentní člověk používající rozum alespoň ten selský, věděl či tušil co bude už v prvním roce po převratu. Lidé ale potřebují ke svému "štěstí" zlaté tele, takže dobře jim tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však ho maj a nic nenamítaj! Svoboda je svoboda! Nebudu přeci někde předstírat že pracuju za pár šprdliků a nechat se buzerovat od komoušskejch paprik! Za komára jsem 3 měsíce netahal a už mě udala sousedka - takový kráva - vdova po esenbákoj! A nebejt toho že jem byl agent StB a můj řidící orgán to hodil do koše, tak nevím ... to za tohoelde režimu netahám v kuse už 12 ůlet a předtím jsem dalších 8 strávil v evidenci ÚP. Takře jen kšeftíky a denně vožralí - zkrátka pařby až do rána a pak jsme se smáli kokotům co choděj někam tahat! Chycht!:)))

   Smazat
  2. Ty jsi v první řadě totálně vymaštěnej magor, 20.00, dnes v důchodu. Nemusíš předstírat nic, a proč tady používáš urážky a nadávky "komoušskejch paprik" nechápu. Na diskuzích nikdo takový není. A sám o sobě píšeš pěkný věci - to se máš opravdu čím chlubit parazite odpornej. Jednou tě někdo trhne mezi dveřma jako prašivýho kocoura, a ještě i ten kocour má větší cenu než ty blbej chychte. Odlez na ten svůj server, kam chodíš denně blinkat a na NR se vykašli.

   Smazat
  3. 20:13 - Jasněže jo, rudý škubánku! Konečně bys měl odtáhnout s daší komoušskou svoločí do Rusácka, svýho Ráje! Chycht! Škoda že jsme vás nepověsili. Jarda ten to tak ale nežral. Potykali jsme si a jednou jsme jeli městem - vezl mě z práce a přes silnici šli cikánský parchanti a on že je nesnáší a že by nejradši šláp na plyn. A dodal - klidně mi řekni co si myslíš, v tomhle jsme za jednou - ještě bych zacouval!:)) Jinak von říkal: podívej, já nevěřím že zas tak moc toužíš prchnout na Západ, jak ti kontráši napsali do posudku, rozumím ti že to byl účelák, aby si se dostal z vojny. No a mě si přsitál na stol jako případ", takže osobně proti tobě nic nemám a věkově zase nejsme tak daleko, ne? Já jsem Jarda - řek. No a prdel největší! Tři roky po plyši du do podniku a tam - Jarda! Vedoucí úseku! No pardáa furt stejnej vychcánek, ruce jako ploutve - za zády, jen s pokuřoval a smál se:)) Ten minulej režim byl stejně jen o vyjebání se vším čím se vyjebat dá a proto byl zábavnej, ale na hovno! Teď koukám na ten seriál Pod hlavou. To je přesný! Nejlepší co jsem v ČT kdy viděl!

   Smazat
  4. oprava: paráda

   Smazat
  5. oprava: přistál na stole

   Smazat
  6. Anonymní27. února 2017 20:13 s timhle havlistou sem se hádal taky a taky jsem rudej škubánek von se tu rád háda a tapetuje asi nemá sex

   Smazat
  7. oprava: perlíkem!

   Smazat
  8. Anonymní27. února 2017 22:20 aha fašounek tak to promin za havlistu já se snad přihlásím do ksčm kvuli tobě

   Smazat
  9. Jo fašismus to bylo něco pro dělńasy a rolňasy! Tedy ten echtovní, ak ho ustavili až v Republice Saló - http://revolta114.blogspot.cz/2012/04/historie-italskeho-fasismu-druha-cast.html

   Smazat
  10. 14. listopadu 1943 je uspořádán Veronský kongres, který nastiňuje další směřování sociální republiky. Hlavním bodem programu kongresu jsou především revoluční sociální změny, které mají přijít. Je přijat tzv. Veronský program, který například zaručuje soukromé vlastnictví, ale pod podmínkou, že toto vlastnictví je vytvořeno jako plod práce a individuálního spoření a není v rozporu se zájmy národa. Získávání majetku pomocí spekulací či pomocí jiných čistě kapitalistických metod, proto nebylo počítáno jako soukromé vlastnictví a připadalo státu. Podobný přístup k vlastnictví byl již jednou vytvořen D´Annunziem v jeho svobodném státě Fiume. Podniky, které byly důležité pro kolektivní zájem měly připadnout do státní sféry. Další část programu přiřazovala dělníkům právo účastnit se na vedení podniků a přisuzovala jim nárok na podíl z firemního zisku. Tento poslední slib však nebyl v tento moment uveden v praxi.

   12. února 1944 přeci jenom získali dělníci svá slibovaná práva. Tato reforma nesla název socialisace. Ruilio Sermonti popsal socialisaci takto: „Typický kapitalistický podnik je kapitálovou společností (reprezentovanou akciemi nebo podíly), která podnik řídí prostřednictvím správní rady a práce lidí používá, aby prosadila vlastní cíle. Socialisovaný podnik je společností lidí, kteří podnik spravují prostřednictvím řídící rady a používají kapitál, aby společně s jinými podniky dosáhly korporativního cíle solidarity a progrese národního hospodářství.“ Socialisace nebyla přeměna vlastníka na stát, ale spíše revoluční změna podnikových struktur a to zejména v oblasti zaměstnavatel kontra zaměstnanec. V socialisovaných podnicích nedocházelo k žádnému vyvlastňovaní, nýbrž k zaručení účasti dělníku při spolurozhodování, omezení vůdčí role majitele a dosazení státu jako kontrolního orgánu.

   Do oblasti socializace spadaly všechny podniky, které měly více jak 100 zaměstnanců či disponovaly s kapitálem větším než 1 000 000 lir. V těchto socializovaných podnicích fungovala řídící rada s podnikovým vedoucím. Řídící rada byla tvořena z velké části voleným dělnictvem, rada měla možnost zasahovat skoro do všech důležitých procesů v řízení podniku. Socialisace také myslela na přerozdělování podnikových zisků. Čistý zisk po odečtení rezerv a investic se dále dělí rovným dílem dělníkům v poměru k jejich platům, dále druhým dílem do pokladny státu, který tyto peníze využije při tvorbě sociálních programů. Toto dělení platilo samozřejmě pouze pro podniky, které splňovaly podmínky k socializaci. Podniky, které byly strategicky důležité pro fungování státu měly být převedeny do rukou státu.Je zajímavé, že samotná Italská sociální republika nezanikla kvůli ekonomickým či hospodářským problémům jak by si někteří mohli myslet, ale zanikla v závěrečné agonii válčící Evropy. Onen sociální či socialistický akcent nemělo jen Mussoliniho hnutí, ale spousta dalších fašistických uskupení napříč Evropou. Ve Španělsku můžeme jmenovat národně-syndikalistickou Falangu v čele s madridským právníkem Josém Antoniem Primo de Riverou. V Rumunsku integrální hnutí studentů a rolníků, které neslo název Železná garda. Ve Francii hnutí vedené bývalým komunistickým vůdcem Doriotem či Mosleyho poválečný Evropský socialismus.

   Smazat
  11. To takový teolog z Vatikánu, Profesor Cantoni na to kouká jinak:

   Pojem fašismu nemá obsah. Podívejme se na problém obsahu. Zkusme začít odpovědí na otázku: Je fašismus dobrý, nebo špatný? Proveďme srovnání s komunismem. Položme si otázku: Je komunismus dobrý, nebo špatný? I kdyby byli všichni komunisté dobří, komunismus je věc špatná. Jak odpovědět na otázku o fašismu? Řekl jsem, že fašismus je spojení sil. Uvedu jednu velmi kulturní definici řečenou po domácku: „Fašismus je karbanátek.“ Karbanátky jsou dobré nebo špatné podle směsi, ze které jsou udělány. Když je směs dobrá, i karbanátky jsou dobré. Když je směs špatná, i karbanátky jsou špatné. Toto je jediný možný způsob jak posuzovat fašismus. Protože fašismus neexistuje. Je to čirý výmysl komunistické propagandy. Mějme homogenní sociální subjekt, ve kterém lidé myslí stejným způsobem. Když tyto osoby reagují na komunistické nebezpečí, vytvoří dobré spojenectví. Směs byla dobrá, karbanátky byly dobré. Ale když by byla směs špatná, i karbanátky by byly špatné.
   Můžeme říci, že čím méně komponentů má fašismus, tím spíše bude dobrý. Uvedu příklad, protože pouze na příkladu si to můžeme vysvětlit. V minulém století neexistovaly (v Itálii, pozn. ed.) katolické politické strany. Od roku 1870 do roku 1903 Svatý stolec zakazoval katolíkům účastnit se politického života. Byla to odpověď katolického světa na okupaci Říma italským vojskem. V důsledku okupace papežského státu italskou armádou v roce 1870 se katolíci zcela vytratili z politického života. Katolíci se vracejí na politickou scénu v roce 1903 s pontifikátem papeže Pia X. Nastává období spolupráce katolíků s konzervativními liberály proti liberálům progresivním, kteří byli spojení se socialisty. Z této spolupráce vzešlo založení Italské lidové strany (PPI) v roce 1919. PPI je předchůdcem dnešní křesťanské demokracie. PPI byla proti fašismu. Svatý stolec zřídil organizaci katolíků, kteří byli pro fašismus; jmenovala se Centro nacionale. Proto spolupráce katolíků s fašistickým režimem nesouvisela s fašismem obecně a nesouvisela ani s organizací strany. Dá se říci, že spolupráce byla spontánní, podporovaná stanovisky Svatého stolce a zejména nebezpečím komunismu. Z tohoto pohledu můžeme říci, že fašistický režim byl režimem s více částmi, ve kterém různé části – katolická, liberálně-konzervativní a národně-socialistická spolupracovaly, přičemž mezi nimi vznikaly i spory na základě různých okolností a různých problémů, které přišly na přetřes. Podobný vývoj byl ve Španělsku, kde v roce 1936 vypukla reakce proti komunistické vládě. Sociální tělo Španělska bylo prakticky zcela tvořeno katolíky. Postupně vznikly tři frakce: katolíci, liberálové a národní socialisté. Přitom katolíci byli přítomní v mnoha společenských organizacích, nesoustředili se v jedné specifické straně. Katolíci tu byli velmi spokojeni s jednáním fašistického režimu. Stejně jako během druhé světové války byly částečně spokojeni s vyhlášením války Sovětskému svazu. Toto byly šťastné momenty spolupráce.

   Smazat
  12. Fašismus je tedy režim bez obsahu. Obsah však můžeme vyjádřit negativním způsobem: Fašismus je zajisté antikomunistický a praktikuje diktaturu – dočasné pozastavení určitých práv. Četl jsem některé věci o msgre. Tisovi. Je evidentní, že musel žádat jisté oběti od občanů státu, které však v žádném případě neměly být trvalé. Podobně můžeme porovnat stát Olivera Salazara (Portugalsko) s Třetí říší. Nemluvme teď o Třetí říši. Řeknu jen jedno portugalské přísloví: „Bůh stvořil člověka, Portugalec stvořil mualata.“ Čili nelze dát na jednu úroveň rasistickou Třetí říši a fašistické Portugalsko, které je absolutně rasově snášenlivé. Kdybychom se zeptali nějakého antifašisty, která je principiální charakteristika národního socialismu, odpoví – rasismus. A co je národní socialismus? Odpoví – fašismus. Režim, který byl v Portugalsku, byl fašistický? Odpoví – ano. A kde tam byl rasismus? To není zanedbatelný argument! Nelze mluvit o národním socialismu a nemluvit současně o rasismu. Když charakterizujeme Portugalsko jako fašistický stát, hledejme tuto charakteristiku. Kde je rasismus? Hledejme ho ve Španělsku, v Itálii – je nepřítomen. Hledejme ho v Rakousku, na Slovensku, ve Finsku, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Polsku – všude je zcela nepřítomen. A toto všechno jsou státy označované jako fašistické.
   Tak tedy co je fašismus? Je to formální politický fenomén bez ideologického obsahu. Každý konkrétní režim si chtěl dát nějaké ideologické zabarvení. To je nevyhnutelná úvaha v tom smyslu, že když se nás někdo ptá, proč jsme udělali to či ono, hledáme vysvětlení. Mnohé věci jsme udělali bez toho, že bychom mysleli na to, že je bude třeba vysvětlovat. Opakuji Mussoliniho větu: Při fašismu skutek předchází doktrínu. Reakce tváří v tvář nějakému nebezpečí se nedá nazvat doktrínou, ale je jen jistým postojem. To musíme mít ustavičně na paměti.
   Fašismus je politický výraz vlastní moderním státům. Vysvětlení: Pokud je nějaký národ homogenní ve smyslu kulturním, nemůže vytvořit fašismus. Může však, ba přímo musí, tvořit reakce. Fašismus je výsledek reakce u jistého lidu, který je homogenní z kulturního hlediska. Pouze na základě tohoto úsudku můžeme posuzovat jednotlivé fašismy. Zdá se, že sledujete italskou politiku. Mohu vám říci, že politické fenomény, které se zahrnují pod pojem Pólo de la libertad, současná koalice Alianza nacionale, Forza Italia, Liga Lombarda (v roce 1995, pozn. ed.), tento Pólo de la libertad je fašismus. Nemá nic společného s Mussolinim, nemá nic společného s bývalým fašistickým státem. Je spojením všech Italů, kteří se spojili tváří v tvář možnosti, že by Itálská komunistická strana, která disponuje všemi druhy moci tak, jak jsem to již ukázal, vzala do rukou i moc výkonnou. Co mají společné? Velmi málo. Strach před vítězstvím komunistů. Jsou lepší než byli fašisté v roce 1920? Ne. Neříkám to proto, že by mi byl Mussolini sympatičtější než Berlusconi, vždyť socialisté jsou mi obecně nesympatičtí, včetně Mussoliniho. Ale Italové v roce 1920 byli lepší než v roce 1990. Tedy karbanátek z roku 1920 byl lepší. Morální stav Italů byl rozhodně lepší. V roce 1920 v Itálii neexistoval rozvod, potrat, nemluvě o pornografii. V roce 1990 máme rozvody, potraty, pornografii a příchází i eutanazie. Italové v letech devadesátých jsou v horším stavu. Neznamená to však, že je necháme sežrat komunistům.

   Smazat
  13. Abychom se v tomto množství pojmů zorientovali, předestřu základní princip. Je to tento: lze definovat liberální režim. Rovněž lze definovat komunistický režim. Nelze definovat fašistický režim. Lze definovat jisté profily, jisté vedlejší skutečnosti, nelze však definovat obsah, protože je vždy jiný. Opakuji to, co jsem říkal na začátku. Mluvme v procentech. Komunistický režim v Rusku byl z 80 procent komunistický a z 20 procent ruský. Komunistický režim v Německu byl rovněž z 80 procent komunistický a z 20 procent německý. A tak dále. Fašistický režim v Německu byl z 20 procent diktátorský a z 80 procent německý. A tak dále. Tento poměr je zcela opačný. V případě komunismu převažuje komunistická struktura a v druhém případě převažuje historické pozadí. Na začátku jsem řekl, že jsem se narodil ve fašistické rodině, v italské fašistické rodině. Trvalo mi dlouhá léta, než jsem pochopil, že moji prarodiče byli dobrými proto, že byli dobrými Italy a ne proto, že byli fašisty.

   Zde celé - http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
 2. To je následek cinkání na Václaváku a Letné.
  Přispěly i svobodné volby a následky jsou
  tady.Uvěřili slibům.Teď už máme co jsme chtěli,
  celý národ je v pr---i.Děkuji těm cinkačům za
  jejich blbost a následky nemyslících jelit.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudruhu, mluv laskavě za sebe a ne za národ.
   TY!!! jsi v prdeli, ne národ. A na příčinu proč jsi v prdeli se podívej do zrcadla.

   Smazat
  2. Anonymní27. února 2017 20:25 jasně havlisto tady je vaše vysvědčení:
   http://aeronet.cz/news/tak-se-jim-to-povedlo-cesti-politici-po-28-letech-dovedli-republiku-zu-grunt-a-od-dubna-bude-zarazena-mezi-rozvojove-zeme-spolu-s-vietnamem-albanii-a-bangladesi/
   http://www.verejnydluh.cz/
   Petr Majevský má jen pravdu co nechcete slyšet

   Smazat
 3. Ale drazí čekové,
  musíte se mít špatně abychom vás lépe ovládali !
  Jste jako židé, chvilku vám člověk nechá svobodu a hned by jste byli ve všem nejlepší a samostatní !!!
  Depa máte smůlu otroci zatracený*

  OdpovědětSmazat
 4. Neodpovídají oficiální statistiky našim propagandistickým cílům? Nevadí! Vytáhneme si z prdele jakýsi "shadowstats"!

  Kdo nebo co to je ten shadowstats? Jakou metodikou na ty čísla došel? Jak vypadá přesně jejich spotřební koš? Každý měsíc obíhají obchody v různých státech a zjišťují ceny stovek položek? Jak zjišťuje tu nezaměstnanost? To musí mít stovky zaměstnanců. Mají je? Není celé "shadowstats" náhodou jen jeden chlapík se sekretářkou sedící v kanclu a netahá si ta čísla z prdele?
  No to paní Květu vůbec nezajímá.

  Paní Květa tvrdí, že ta pravá nezfalšovaná inflace v USA podle shadowstats je 10% ročně. Do káže si ta dáma spočítat, že při takové inflaci by se ceny všeho v USA od roku 1990 dodnes zvedly o 1300%, tzn 13 násobně? I naprostému debilovi přece musí být na první pohled jasné že je to kravina.

  A v podobném duchu naprostých kravin se nese celé dílo této ekonomické "odbornice"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2002 souhlas. článek manipuluje a naprosto zavádí. je určený asi pro totální pitomce - možná jich je tady ale docela dost.

   Smazat
  2. vy jste dva nejvštčí

   Smazat
 5. Jako zajímavé doplnění článku může posloužit úvaha Miroslava TEJKLa o ovládnutí veřejného prostoru privilegovanou třídou, tedy těmi, které Květa Lauterbachová označuje jako "1%":

  "Privatizace a demontáž sociálního státu znamenala ve skutečnosti ne oslabení, ale silnější ovládání veřejné sféry privilegovanými – a to je dost podstatný rozdíl. Privatizace a demontáž sociálního státu znamenala ovládnutí a zotročení fenoménu, který se ale naopak – i jakožto více ovládaný služebník – stal ohledně svých vnitřních sil silnějším než byl včera.

  Veřejná sféra je ve skutečnosti v dopadech svého fungování dnes významnější, než byla kdy po druhé světové válce.

  Ale ti privilegovaní jí zároveň ovládají víc, než kdy po druhé světové válce, kdy vysoké zdanění a vysoké zisky před zdaněním financovali sociální a veřejný servis mnohem větší měrou.

  ... současný člověk to instinktivně takto zdaleka nevidí ... proto také ta averze vůči tzv. neomarxistům a naopak konspirační víře v budovatele jakéhosi globalizačního „nového světového řádu“ podvratných neziskovek atd.

  Lidé to tak prostě vůbec necítí a veřejnou ingerenci mnohdy (a možná většinou) chápou jako nepřítele a další zásah do své svobody těmi, kdo si usurpují právo vědět nejlépe, co je pro ostatní dobré – nikoli jako osvobozování od diktátu zákonitostí soukromokapitálového zhodnocování."

  Celý esej:
  http://casopisargument.cz/2017/01/28/o-jedne-historicke-iluzi-socialistu-i-tech-ostatnich/

  OdpovědětSmazat
 6. Je legrační, jak autorka vybírá časový úsek pro měření inflace, jak se jí to hodí. Proč si třeba nevzala 100 let dozadu ? To by inflace byla asi trojciferná..
  Lidi - nečtěte to, a nebo alespon tomu nevěřte. Články v NR jsou zaměřené jedním směrem a jenom vás všechny matou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A helemese, zase troll a jen prudí jako vždycky.

   Smazat
  2. Však to smolej komoušský kurvy! Dobře je známe. Jako Klement - ta svině rudá zkurvená intrikánská! Dneska zabil kolegu, soudruha Brouska, tlustýho Slávka, jen aby ušil ňáký svinstvo na Marvana! Jeden větší hajzl než druhej - přesnej opis lidí co tu vládli a chtěli by zase. Jenže maj smůlu! Budem jako Filip, jen si nezapomenem zásobník v šuplíku!:)))

   Smazat
  3. Ty si možná mladej člověk, ty to nepamatuješ, ale tyhle kurvy dřív měly zbraně a obyčejný lidi ne! Já s tím neměl potíže, doma sme měi i sapík, páč fotřík byl výzbrojní náčelník u silničního vojska. A pistolí plno, až na vojně mi nesvěřili ani prak, jen proto že jsem sem tam svobodně zahajloval, kurvy komoušský - strach měly! Věděly že bych nezaváhal! A lidi kdyby měli kvéry jak v USA, šli komušský prsata na porážku a dneska by s nima už nebyl žádnej problém! Věř mi!

   Smazat
  4. 21:48- protože jsem u nástupce PTP sloužil, měli jste doma také erární lopaty a krumpáče?

   Smazat
  5. Když jsem viděl poprvý film s tím Trojanem - myslím Jedna ruka netleská - tak se to nějak jmenovalo - no to sem byl celej já! I ty bubínky jsem miloval! -https://www.youtube.com/watch?v=XeRDGnqYIGY

   Smazat
  6. No jo, táta dones domů jiný věci než lopatky - od polních telefonů po helmy, ale já měl stejně nejradši tu co jsem našel v kanapi u babičky, ve vile po Němcích. Měli tam i železnej kříž a kožený jezdecký boty! Kam se na ně elegsncí hrabaly átovy hnědý oficírský kanady! A plno knih - jako Wir gegen Polen či Flugzeugen über Moskau o bombardování hlavního města bolševiků! A také skládací stolní mapa z roku 1939 nad níž jsem s tím železným křížem stával a hrál si na Vůdce, jak vytyčuje úkoly svým generálům:)

   Smazat
 7. ... A na závěr, jak jinak, dojemná litanie o národu a "Novém světovém řádu".
  Inu, jak říkal Werich: "to je blbý, to se bude líbit!"

  OdpovědětSmazat
 8. Z těch komentářů jsem úplně ztratil pojem o jaký článek se jedná. F.U.J.
  Tak jsem se musel vrátit na začátek a číst znova.
  Z článku: "Globalizace narazila na svoje meze" by mě zajímalo, co a jak si představit další vývoj situace.

  OdpovědětSmazat
 9. Paní Květo.
  Perfektně napsané.
  Pokud se nepodaří podrobit si co nejdřív Rusko,máme to tady ve všem co píšete.Už delší dobu to směruje ke konfrontaci s Ruskem.Právě i proto bylo všechno vsazeno na Clintonovou.Jak zatím vidíme,že výhrou Trumpa se toho moc nezměnilo,spíš se to zrychluje,aby byl Trump postaven k hotové věci.Jak dlouho to finanční letadlo dokáží udržet ve vzduchu,já nevím,ale nemůže to trvat dlouho.Také ty intervence měly splnit více úkolů,inflace,změnit kurz koruny vůči EURU při přechodu na EURO,dokonce byl prý záměr dostat kurz koruny za EURO na 30Kč.Pak i to ožebračení obyvatel,by bylo veliké.

  OdpovědětSmazat
 10. Tady někdo nahoře obdivuje seriál Svět pod hlavou, jak nejlepší ukázku toho, jak to za totality tady chodilo. No, mě by hlavně zajímalo, jestli tehdy policajti fakt měli tu pistoli za pasem, nebo volně loženou v zásuvce a chodili s ní po městě, jako by se nechumelilo. To by mě zajímalo, aby nějaký skutečný tehdejší policajt napsal, do jaké míry to odpovídá. Ostatní kraviny, jako že se v nemocnici říkalo soudruh doktor atd, nechávám stranou, to snad platilo někdy v 50.letech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To sou pitomosti kterýma bych se nazabýval. Tam asi záleželo na hodnosti. Můj fotr jako výzbrojní náčelník silniční brigády nosil pistoli po kapsách běžně a domů dones i sapík (bez nábojů, pravda). On musel náboje přísně evidovat, ale říkal že byl na cvičení v Mimoni s Rusákama a ti počítali munici na váhu! Měli patrony v dřevěných bedýnkách nasypaný jako oves! V seriálu je super zpodobněn ten dobový marasmus! Tedy ta bezmoc obyčejných proti tý hnusný mašinerii, který už ale ti její strůjci sami neveřili! Oslovení "soudruhu primáři" tam používaj esenbáci a to odpovídá! Ne Filip doktorce opravdu soudružko nikdy neříkal. Nicmíně ty vztahy, ty archetypy v deriálu jsou přesně odpovídající době! Tam nikdo opravdu nevěří v žádný "ideály socialismu" až tedy na výlev toho kontráše u výslechu kterej byl krapet přehnanej - to "jste přežitkem a budete vymýceni z dějin jako druh"). To mě můj kontráš neřek. Já a něj:"Náčelníku, vždyť ale máme přeci socialistickou demokracii, ne?" a on se pousmál mý hran naivitě a odpověděl mi: "Víš, chlapče, ona to není taková demokracie jakou si asi ty a tobě podoin a potřebě nás vymýtit, ale třeba i takoví blbci někde ještě počátekm 80. let byli, kdoví. Ale ty ostatní dialogy poznávám - e to přesně ta doba! A Klement je typická komoušská svině tý doby! A ten jeho kamarád - vekslák a předseda OV SSM - ten je úplně dokonalej! Budoucí Ivánek Langrů ...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.