Reklama

.

.

sobota 18. února 2017

Izraelští „osadníci“ čistí cestu k anexi pomocí nového zákona o půdě

Jonathan Cook
18.2.2017   Zvědavec

Izraelský parlament schválil v pondělí v noci zákon – zákon každým písmenkem pochybný tak, jak naznačuje titulek. Tento zákon rozšiřuje pravomoci izraelských představitelů v oblasti konfiskace zbývajících fragmentů palestinské půdy na Západním břehu, které měly být tabu. 

 

Palestinští vůdci varovali, že tento zákon je posledním hřebíkem do rakve řešení dvou států. Vládní ministři radostně souhlasili. Pro ně je to rozšíření izraelského zákona na Západní břeh a první krok směrem k formální anexi.

Tento zákon – rovněž běžně překládaný z hebrejštiny jako regulační či legalizační zákon – byl důraznou reakcí pravice na vystěhování několika desítek rodin z osadnické „předsunuté základny“ zvané Amona minulý týden. Šlo o krátký a ojedinělý zpětný ráz pro „osadníky“, vyvolaný rozhodnutím soudu, jehož vynucení trvalo tři roky.

Vystěhování 40 rodin bylo přeměněno na obrovské politické divadlo, které stálo 40 milionů dolarů. Bylo to inscenováno jako národní trauma, aby se zajistilo, že taková událost se již nikdy opakovat nebude.

Uniformy, které na sobě měla policie při demolicích palestinských domovů – zbraně, obušky, černé brnění a masky – byly odloženy. Místo toho policisté, v přátelských modrých bundách a baseballových čepicích, jednali s židovskými porušovateli zákona v dětských rukavičkách, dokonce i když čelili smršti kamenů a lahví. Nakonec desítky policistů potřebovaly nemocniční ošetření.

Jak bitky narůstaly, Naftali Bennett, ministr vzdělávání a vůdce osadnické strany Židovský domov, označil rodiny z Amony za „hrdiny“. Premiér Benjamin Netanyahu cituplně pronesl: „Všichni chápeme rozsah jejich bolesti“.

„Osadníkům“ byla slíbena větší náhrada a dostanou hojné kompenzace. V rámci všeobecnějších náhrad byly odhaleny plány na tisíce nových domů pro „osadníky“ na Západním břehu.

Ale hlavní cenou pro Bennetta a krajní pravici byl samotný zákon. Ten ruší omezení ustanovená v 70. letech – a později porušená desítkami „předsunutých základen“ jako Amona – která měla zabránit otevřenému boji „osadníků“.

Mezinárodní právo je jasné a říká, že okupující mocnost může zabrat půdu jen pro vojenské potřeby. Izrael se dopustil válečných zločinů a přesunul na okupovaná území více než 600.000 židovských civilistů.

Následné vlády ignorovaly své právní závazky a předstíraly, že území jsou sporná, nikoliv okupovaná. Ale pak, k nelibosti izraelských soudů, představitelé souhlasili se zákazem pro „osadníky“, aby mohli stavět na půdě v soukromém vlastnictví Palestinců.

Žádná velká omezení to však nebyla. Za osmanské, britské a jordánské vlády nebyla spousta palestinské půdy nikdy formálně zaregistrována. Vlastnictví se odvozovalo hlavně z jejího užívání. Většina zbytku byla veřejná půda.

Izrael zabral tato rozsáhlá území, která postrádala doklady o vlastnictví, nebo která patřila lidem vyhnaným ze Západního břehu válkou v r. 1967, a prohlásil je za „státní půdu“ – aby s ní mohlo být nakládáno jako se součástí Izraele a mohla být vyhrazena výlučně pro židovské osídlení. Ale dokonce ani tato obří krádež půdy nebyla dost.

Územní hlad „osadníků“ vedl k tomu, že po celém Západním břehu byly postaveny desítky osadnických předsunutých základen, často na soukromé palestinské půdě. Navzdory faktu, že porušovaly izraelské zákony, byly těmto předsunutým základnám okamžitě poskytnuty státní služby, od elektřiny a vody po autobusy a školy.

Velmi opožděně nakreslily soudy čáru v Amoně a požadovaly, aby byla půda vrácena jejím palestinským vlastníkům. Zákon převážil rozhodnutí soudců a umožnil, aby byla soukromá půda ukradená Palestincům „vyprána“ jako izraelský státní majetek.

Izraelský vrchní státní zástupce odmítl zákon bránit. Bude ho akceptovat Nejvyšší soud? Možná. Cílem „traumatických“ scén v Amoně bylo vylíčit soud jako zloducha tohoto dramatu, protože toto vystěhování nařídil.

Nicméně tato legislativa by mohla mít prostřený červený koberec.

V praxi neexistovalo nikdy žádné vážné omezení u krádeží palestinské půdy. Ale nyní podpora izraelské vlády tomuto plundrování bude explicitní a vyjádřená zákonem. Bude nemožné vinit předsunuté základny z „podvodného“ osidlování, či tvrdit, že Izrael se pokouší zabezpečit palestinská vlastnická práva.

Dan Meridor, bývalý vládní ministr z Netanyahuovy strany Likud, označil zákon za „zlý a nebezpečný“. Izrael, poukázal, může mít jurisdikci nad palestinskou půdou, jen když budou Palestinci hlasovat pro izraelský parlament – v krátkosti, jde o anexi jinými prostředky. Zavírá to dveře jakémukoliv druhu palestinského státu.

Časem, dodal, to bude mít nechtěné následky. Místo aby učinil předsunuté základny legálními, zdůrazní zločinnou povahu všech osad, včetně těch ve východním Jeruzalému a tak zvaných „osadních bloků“ – oblastí, u kterých dříve americká vláda naznačila, že by mohly být přijatelné pro anexi a připojení k Izraeli, v rámci budoucí mírové dohody.

Další velké nebezpečí zmínil vůdce opozice Isaac Herzog. „Vlak, který odtud vyjíždí, má jen jednu zastávku – v Haagu,“ řekl v odkazu na sídlo Mezinárodního trestního soudu.

Pokud prokurátoři tohoto mezinárodního soudu budou brát své povinnosti vážně, tento zákon výrazně zvyšuje tlak na ně, aby postavili izraelské představitele – dokonce i Netanyahua – před soud za spoluúčast na válečných zločinech a zřizování a podporování „osad“.
 
- - -

Israel’s Settlers Clear Path to Annexation with New Land Law vyšel 7. února 2017 na Global Research. Překlad v ceně 343 Kč Zvědavec.

16 komentářů :

 1. Ale vždyť stát Izrael po celou dobu své existence (před i po r. 1948) nedělá nic jiného, než že původnímu obyvatelstvu Palestiny bere půdu pod nohama. A převážně násilím.
  Proto jen pokrytec se může podivovat nad tím, odkud a proč že ten palestinský teror vznikl.
  Vznikl jako (svérázná) odpověď těch, kteří na tamní bezpráví tolerované dokonce i mezinár. společenstvím tahají v letitém arabsko-izraelském konfliktu za podstatně kratší konec hole. A nemíní to vzdát ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Židé holt už v 1948 ZAPOMNĚLI, proč byli a jsou nejenom v Evropě tak vítaní a oblíbení... a k čemu to již nejednou vedlo. S tím ani draze placený celý Židovský kongres nic neudělá. Holt rabbi Bogomilsky a jemu podobní ani o sympatie nežidů nestojí.

   Vymazat
  2. Je to dáno tím,že Evropa opět řešila své
   problémy na úkor jiného.Za Hitlera Němci
   začali likvidovat židy.Ti z Německa museli
   utíkat a v Evropě nevěděli,co s nimi.Tak
   pro židy zabrali kus území,kde údajně prý
   před 3000 let bylo jejich království.Tím
   začaly problémy na Blízkém východě.Území
   bylo por správou Britanie a ta rozhodla
   o vyvezení ohrožených židů tam.Opakovala
   se historie,která se táhne historií UK.
   Vyřešíme problémy vyvezením jinam.Ať si
   tam poradí.Tak si židé poradili po svém.
   Petr Majevský

   Vymazat
 2. Autor článku používá dle mého názoru na adresu státu Izrael příliš silná slova, která nikdy v historii, ale ani v současnosti, nepřispěly a nepřispívají k nastolení klidu a vzájemného respektování v dané lokalitě. K tomu musí být z obou stran vůle, kterou se, z různých důvodů, zatím nepodařilo nalézt. L.S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oboustrannou vůli zatím vždy zabil Izrael svou brutální protipalestinskou politikou. Přečte si knihy Dr. Nidala Saleha ("Nedotknutelní" a např. "Zlomená křídla věčného cizince" nebo "Proč se vraždí v Izraeli", "Svědectví o morálním úpadku čili Falšovatelé historie" - dobírkou zasílá Eko-konzult, P.O.Box 61, 850 07 Bratislava 57) a bude vám politika Izraele vůči domorodcům jasnější. Je mi smutno, co ze sebe Židé v Palestině udělali. Myslím, že státu Izrael v budoucnu ani těch jejich 200 jaderných hlavic nepomůže. Talentovaný národ - škoda jich.

   Vymazat
 3. Stát Israel maže-vymazáva v Katarstu nemovitostí Státu Palestina v části ALV identifikace o původních palestinských vlastnících, které israelská armáda vyhnala od roku 1948 do ciziny-Jordánska, Egypta, Sỷrie a jinam, když ti utekli pod hrozbou, že jejicn domem, farmou projede zítra israelský tank.
  No a po 50. letech nastupují israelští ůředníci a vymazávají závazné údaje v tamním katastru. Palestinské nemovitosti prohlašují za israelské.
  Ochránci lidských práv ve světě mlčí. Stejně v Česku.
  Chránit mávače s tibetskými vlajkami považuje i M. KALOUSEK za důležitější!
  I tak se získáva - podvodem přirůstá území Státu Israel.
  Merkel mlčí, VB, Francie stejně.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:03 Pochybuji, že v Palestině měli v roce 1948 Rakousko-Uherský "Pozemkový katastr", ve kterém bylo používáno v Listu vlastnictví (LV) k označení odstavce s údaji o vlastníku nemovitosti písmeno "A".
   I u nás byli a jsou z Pozemkového katastru (Katastru nemovitostí) neoprávněně odstraňováni vlastníci, měněny hranice pozemků, apod. a nikdo se jejich vlastníků nezastane.
   "Pláčete na cizím hrobě ..."

   Vymazat
  2. 13.36 Palestina byla britským mandátním územím, předtím částí Osmanské říše... ve které měli židovští káfirové výjimečné postavení (proti muslimům), takže byl znám jejich počet, i nemovitý majetek... platili totiž daně a výhodnou (pro Židy) daň zprošťující je povinné vojenské služby ...

   A když se, podle vás, legálně loupí a krade u nás, opravňuje to loupit a krást jiné, i Židy, po celém světě?

   Vymazat
  3. 15:28 "Nebát se a nekrást !" - výrok T.G.Masaryka by měl být základním morálním krédem každého člověka, a to nejen u nás.
   Bohužel, realita je zcela jiná. Kradou státy, kooperace, obchodní řetězce, státní úředníci, majitelé a zaměstnanci firem, atd.atd.
   Některým z nich, i jejich okolí, to připadá normální, dokonce legální. Ovšem jen do chvíle, kdy někdo "legálně" neokrade také je.

   Vymazat
  4. Příklady táhnou. Na Kosovu se děje to samé. Na srbských hřbitovech se staví asfaltují parkoviště pro kamiony, srbské pozemky se kradou a falšují se zápisy v katastru.- A mezinárodní mise s tím nedělají ni. Hezký svět vám přeji.

   Vymazat
 4. Co se židům nedá upřít je to, že na rozdíl od jiných národů, židé táhnou za jeden provaz a pokud by nějaký žid nechtěl pracovat ve prospěch Izraele, židovský stát již má metodu jak ho k tomu donutit. Jinými slovy, v USA má židovský stát takové zastoupení, že pokud Palestinci něco dělají proti státu Izrael, vlastně bojují proti mocnosti jakou je USA. Je s podivem, že stát Izrael zadržuje Palestince v takových podmínkách, že tyto velice nuzné podmínky jsou živnou půdou terorismu a všeho co se děje proti státu Izrael. Když se narodíte v Gaze a žijete tam s perspektivou ničeho, tak je velice lehké pro radikály dosáhnout toho, aby s vámi udělali teroristu. Stát Izrael radši bude vynakládat biliony dolarů na zbraně proti košiláčům, než by dál zlomek této částky na to, aby lidi žili v takových podmínkách, aby neměli ani pomyšlení na nějaké teroristické akce. Příkladem je Německo po první sv. válce a pak po druhé sv. válce. Útlak Němců po první sv. válce vedl jenom k tomu, že Němci rozjeli druhou sv. válku. Dnes bude obtížné Němce poslat a bojovat na frontu třetí sv. války, třeba proti Rusům, aby tam umírali za velkokapitál proto do Německa bylo posláno víc jak milion uprchlíků se záměrem zatížit Německý sociální systém takovým způsobem, aby životní úroveň Němců poklesla natolik, aby obyvatelstvo bylo tvárnější k radikalizaci. A to samé se děje v Izraeli. Pokud Izrael bude držet Palestince v nuzných podmínkách, nic se nezmění. Na druhou stranu komu to vyhovuje je zbrojní průmysl jak v USA tak Izraeli. Zisky, jsou zisky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se týká hlavně Rusáků - jsou jako ti Gazani - fanatici ovládaní putlerofskou zločineckou bandou a žijící v permanentním pocitu ohrožení zvenku, aby se nebouřili proti vládě a nehledali v ní viníky svý mizerie ...
   Mmch. Němci válku "nerozjeli" - tu rozjel kdosi jinej! - http://nassmer.blogspot.cz/2015/05/zacatek-2-svetove-valky.html

   Vymazat
 5. 20:38
  naprosto správně...to se jim z dějin vymazat nepodaří...
  j.

  OdpovědětVymazat
 6. To se vám to krade, když za vámi stojí Američan. Myslím, že za chvíli vás bude nenávidět celý svět. Ono vám to sice nějaký čas může být jedno, ale já doufám, že každé zlo musí být jednoho dne potrestáno.

  OdpovědětVymazat
 7. Izrael koloniální politice vůči Palestincům mění toliko metody.
  V roce 1948 izraelští vojáci oznámili Palestincům, že pŕíšti den projede jeho domem tank. A stalo se.
  V době moderní učiní stejně izraelský úředník jedním voláním na mobilní telefon s tím, že přiští den zboudá palestinský dům buldozer. A stane se.

  A OSN vydává rezoluce.
  Palestinské území se stále zmenšuje.

  OdpovědětVymazat
 8. To se týká hlavně Rusáků - jsou jako ti Gazani - fanatici ovládaní putlerofskou zločineckou bandou a žijící v permanentním pocitu ohrožení zvenku, aby se nebouřili proti vládě a nehledali v ní viníky svý mizerie ...
  Mmch. Němci válku "nerozjeli" - tu rozjel kdosi jinej! - http://nassmer.blogspot.cz/2015/05/zacatek-2-svetove-valky.html

  OdpovědětVymazat