Reklama

.

.

neděle 19. února 2017

Jak se kalila CETA

Jan Keller
19.2.2017  !Argument

Jan Keller píše přímo z Evropského parlamentu a pro Argument o tom, jak se přijímala dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou CETA.


Smlouva o obchodu a investicích mezi Evropskou unií a Kanadou byla projednávána téměř sedm let. Tuto středu 15. února se o ní hlasovalo v Evropském parlamentu.

Pro smlouvu hlasovalo 408 europoslanců, proti smlouvě 254, hlasování se zdrželo třiatřicet poslanců.

O tom, že CETA bude odsouhlasena, se v kuloárech mluvilo zhruba od října 2016. Naznačovalo se přitom, že v německém Bundestagu se právě tehdy domluvily strany CDU/CSU a SPD definitivně na tom, že přijetí smlouvy je v jejich zájmu. Odtud se odvozovalo, že jednání v Bruselu, která zatím stála zcela ve stínu projednávání smlouvy TTIP, budou urychlena a smlouva CETA projde.

Mělo se tak údajně stát už někdy kolem Vánoc. Situaci zkomplikovalo stanovisko výboru pro sociální věci a zaměstnanost EMPL. Tento výbor si vyžádal, aby směl k CETA vydat své vlastní stanovisko. O tři hlasy se nám podařilo na výboru prosadit rezoluci, která jednoznačně doporučovala smlouvu odmítnout. Hlasování na výboru bylo dramatické, proti smlouvě se postavili sociálně demokratičtí poslanci Francie, Belgie, Bulharska a Česka. Smlouvu naopak hájili především sociální demokraté němečtí a ze skandinávských zemí.

Tento náš úspěch však přijetí smlouvy nezabránil,...... ......
....
.... (celý text zde)
....

Překvapením byli čtyři euroskeptici, kteří CETA podpořili, mezi nimi náš Petr Mach. Z nezařazených podpořili smlouvu pouze tři poslanci, z frakce Marine Le Pen ji nepodpořil nikdo.

Druhá nejsilnější frakce socialistů a demokratů se při hlasování rozštěpila. Ze 190 členů frakce jich hlasovalo proti smlouvě 67, dalších 13 se hlasování zdrželo. Většina socialistů tedy smlouvu CETA podpořila. Největší podporu měla CETA mezi socialisty německými, skandinávskými, španělskými, italskými a rumunskými.

Zcela jednoznačné bylo hlasování českých poslanců různých politických stran. Všichni čtyři čeští poslanci za ČSSD a všichni tři za KSČM hlasovali proti smlouvě. Naopak všichni poslanci za pravicové strany (ANO, KDU-ČSL, TOP 09, ODS, Svobodní) smlouvu CETA svými hlasy podpořili.
 
- - -

13 komentářů :

 1. mě jako vovčanovi je to celkem jedno ktery srački budu konzumovat ja koukam na domaci rozpočet abych vyšel a nemusel se bat že budu vyhnan na ulici a o tomto rozhoduje mnou nevolene panstvo v bruseli

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že právě tohle máte plně ve svých rukách Vy sám, házet to na Brusel je mimo mísu, kolego.

   Vymazat
 2. Zklamáním je pro mě Petr Mach, je tak liberální, že je pro každou špatnost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:50
   A co jste od něj čekal?! Nezapomínejte, že liberalismus je ideologie byznysu.

   Být pro zrušení EU a nechat se tam zvolit, to chce robustní charakter.

   Vymazat
  2. A to chcete EU bez opozice?

   Vymazat
 3. A už je ta smlouva CETA v platnosti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě ji budou schvalovat národní parlamenty, tak doufám, že tam to narazí. Ne snad u nás, ale v suverénnějších zemích EU. Co si to vůbec ta EU dovoluje, ve své agónii, něco vnucovat občanům ve jménu posílení neomaleného byznysu. Okamura, referendum, vystoupení, bilaterální smlouvu o férovém vzájemném obchodu, žádný německý EU diktát. Toť cíl blížících se voleb.

   Vymazat
  2. On chce Okamura vypsat referendum, jestli lid souhlasí s přijetím smlouvy CETA?

   Vymazat
  3. Anonymní19. února 2017 12:50
   „On chce Okamura vypsat referendum, jestli lid souhlasí s přijetím smlouvy CETA?“
   Okamura chce přijmout zákony o referendu a o odvolatelnosti politiků, aby v takovýchto případech, si mohli sami občané vyžádat referendum, jehož výsledek by byl pro vládu závazný.
   Proto budu volit SPD - T. Okamura. P.K.

   Vymazat
 4. Trup zrušil TTP, tak pojďme my volit tak ať má kdo rušit ty ostatní nesmysly!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás ji bude schvalovat parlament, volby budou za chvíli. Přestože europoslanci za ČSSD ji teď nepodpořili, domácím česanům nevěřím a tudíž jsou nevolitelní. I z jiných důvodů. Bývalá dlouholetá volička ČSSD

   Vymazat
 5. Petr Mach je přesně ten,kdo něco jiného říká a
  něco jiného dělá.Jak řekl:jsem proti EU a budu
  kandidovat do europarlamentu.Lidé ho zvolili a
  on se tam pěkně usadil.Přeci si nenechá 500000
  jen tak uniknout.To by musel být blázen,nabo mít
  charakter.Blázen není a charakter nemá,jak teď
  potvrdil svým hlasováním.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. P O Z V Á N K A
  - - - - - - - -

  Ve středu 15. února schválil Evropský parlament smlouvu CETA. Nyní musí proběhnout schvalování v jednotlivých členských státech a v řadě z nich se čeká velký odpor. Co obsahuje smlouva CETA a proč je téměř identická se smlouvou TTIP? Co znamená zkratka TiSA a co od ní můžeme čekat? A jaký vývoj ve schvalování CETA můžeme čekat v České republice? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět na debatě s názvem “CETA, TiSA, TTIP: co nás v budoucnu čeká?"

  Hosté:
  Jiří Šteg, asistent europoslance Jana Kellera
  Jan Májíček, koordinátor platformy STOP TTIP + představení analýzy CETA
  --------------------------------------------------
  Akce se koná v pondělí, 27.2.2017 od 18 hodin, na Novotného lávce 5, místnost 213.
  --------------------------------------------------

  OdpovědětVymazat