Reklama

.

.

neděle 12. února 2017

Jiří Paroubek: Skandální intervence ČNB

Jiří Paroubek
12.2.2017 VašeVěc
 

Informace o skutečném objemu českých korun, za něž ČNB v měsíci lednu nakoupila eura, aby udržela korunu ve vztahu k euru v kurzu zhruba 1:27, se různí. A hlavně zřejmě nikdo nemá příliš odvahu napsat nebo jinak sdělit výši celé sumy…

A tak jsme se dozvěděli, kolik bylo vyčerpáno za prvních deset dní a také prvních dvacet dní ledna, ale ne sumu vyčerpanou za celý měsíc. Dovolím si odhadnout, že za jediný měsíc, první měsíc tohoto roku, bylo na tento účel vyházeno přes 400 miliard korun. A připočteme-li tuto sumu k 900 miliardám korun, které byly vyházeny za předchozí o něco více než tři roky, dostáváme se k sumě nejméně 1,3 bilionu korun. Tolik tedy stály intervence ČNB, která celou věc spískala a dnes pochopitelně neví, jak z celé situace s co nejmenšími škodami ven.

Pokud zažijeme ještě jeden takový katastrofální měsíc, kdy se budou rotačky tisknoucí české koruny otáčet stejně rychle jako v měsíci lednu, nebude to do budoucna pro české občany dobrá zpráva…

Vedení ČNB by mělo s intervencemi skončit a to nejlépe okamžitě. Pokud bude ke konci intervencí, například po zasedání bankovní rady ČNB v květnu tohoto roku, ukončen režim intervencí, tedy umělého zeslabování české koruny, a na nákupy eur bude do té doby vynaloženo např. až 2–2,5 bilionu korun, můžeme jako občané zažít mnohá překvapení.

Kurz koruny totiž při tak obrovském objemu emitovaných českých korun vůbec nemusí zpevňovat. Tedy alespoň ne v tom prvním období. V každém případě bude kurs české měny kolísat, a to bude velmi nepříjemné jak pro české vývozce, ale i pro české dovozce surovin.

ČNB, zdá se, českému státu prostě zavařila na pěkný problém. Pokud se koruna udrží v současném kurzu, a to díky ohromné sumě českých korun, které se dostaly mezi spekulanty, budeme na tom tratit všichni. My občané, kteří budeme jednou přepočítávat své úspory z korun do eur, ale také když nám budou v podnicích přepočítávat výplaty z korun do eur, anebo když nám stát bude připočítávat důchody. Ceny zahraničních zájezdů neklesnou a koneckonců neklesnou ani ceny našich nákupů v supermarketech v Rakousku či Německu. Připomeňme, že konverzní kurz slovenské koruny a eura byl v roce 2009, kdy Slovensko vstupovalo do EMU, stanoven na 30,126 Sk za 1 euro…

ČNB vydala a ještě do konce intervenčního režimu, jenž se očekává v květnu, emituje tolik českých korun, že se vlastně ani nebude muset o intervence vůči koruně starat. A kurs koruny k euru nebude posilovat vůbec dramaticky. Alespoň nějaký čas ne. Vinou současného vedení banky je jen to, že se prakticky solidarizovalo, pokud jde o politiku slabé koruny, s politikou předchozího Singerova vedení ČNB.

Je jasné, že dnes již žádné dobré řešení nastalé situace není možné. A tak tím nejméně špatným řešením je, co nejrychlejší ukončení režimu intervencí proti silné české koruně…

výdaje na intervence ČNB
rok a měsícnáklady na intervence
11.13202,47
7.1527,88
8.15100,83
9.1562,69
10.150
11.159,9
12.1541,58
1.1658,16
2.1616,82
3.160
4.1610,61
5.1615,54
6.168,45
7.168,29
8.1628,59
9.1699,5
10.16106,95
11.1614,15
12.1687,94
1.17400
celkem1300,35


48 komentářů :

 1. Paroubku, z čeho vlasne poslední roky žiješ? Kolik jsi si stihl nakrást?
  Svý rozumy si strč víš kam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud kradl a víš to jistě,podej na něj tr. oznamení.Když ne tak drž klapačku a své rozumy si strč, víš kam.

   Vymazat
  2. Ty blbečku co tomu Paroubkovi chceš vyčítat, vždyť on má pravdu. ČNB ruku v ruce s vedením sttu nás občany České republiky připravila o velmi velké peníze. Jediný kdo na tom vydělal jsou speklulanti.

   Vymazat
  3. 18:40

   Ty jsi takový tupý pičus! Ani nevíš, že hospodaření ČNB je zcela nezávislé na státu a na st. rozpočtu.
   Navíc, VŠECHNY země světa se snaží snížit a držet kurs svých měn dole. USA, Evropa, Švýcarsko i ekonomický vzor všech vás, místních čuráků, Čína.
   Rubl vůči koruně spadl od roku 2000 za ekonomického mága Putina vůči koruně na čtvrtinu hodnoty.
   Jste úplní pitomci, jeden vedle druhýho i s Paroubkem kteří vůbec netuší co se děje ve světě.

   Vymazat
  4. 1848
   Hele ty pornokreténe z lejnolahvárenský žumpy,ty drž tu nevymáchanou držku a táhni ty svý srágoey řešit se zlodějem,feťákem Kraďouskem....ten posral všechno na co sáhnul!!!!!

   Vymazat
  5. 18:48-takže "národní" banky celého světa řídí chod celého světa nezávisle na svých vládách? To je ale nepořádek! A kdo řídí koordinaci těchto bank?

   Vymazat
  6. 19:20

   Povolný, proboha, nastudujte si pojmy jako "dělba moci". Neznáte ani naši ústavu. Co jste to kurva za občana?
   Představte si, že třeba i soudy soudí nezávisle na vládách. Hrůza, co?

   Vymazat
  7. Ať si o Jyrkovi myslí kdo co chce má v tomto pravdu. ČNB je soukromá penězokazecká dílna, dceřiná společnost FEDu a krytá vládou České republiky!

   Vymazat
  8. 18:48-Zářný příklad člověka,který neumí a
   nechce diskutovat.Jen z anonymity každému
   vynadat a neuvést jméno.Na to je moc velký
   srab.Na druhou stranu máte určitou část
   pravdy.ČNB se neřídí potřebami státu a také
   národa,ale zcela podléha MMF a ECB.Všechno
   lze sdělit slušnou formou.Takto vystupujete
   jako nevychovaný hulvát,kterého rodiče
   nepoučili o slušném chování.Zapomněl jste
   také podtknout,že guvernéra jmenuje náš
   prezident republiky.Jmenoval svého dobrého
   přítele Fischera,kdysi premiéra úřednické
   vlády.A část pravdy mají i ti druzí.Věřit
   ve svou neomylnost a nedřazenost není moc
   dobrá vlastnost.
   Petr Majevský

   Vymazat
  9. 19:26- ano, nezávislou závislost soudů vidím v USA i v Praze!

   Vymazat
 2. Vždyť o to jde,odrbat České občany,Český stát.

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel Paroubek má pravdu a občané se mohou, tak akorát bodnout. Je to na konkrétnější rozbor, ale takto se podporuje zkrachovalý kapitalismus, zejména USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ááá - další nadržená neúspěšná křivohubá vepřová tlamá se ozvalá! Prasečí držky a křivé huby čecháčkostánu - spojte se !!! Třeba na slučovacím sjezdu. Záludný prognosťácký oligarchický neobolševizmus upevňuje své pozice díky husitobolševizmem zdegenerované doubravovské voličské lůze a slizkým agentům KGB a StB a jejich novinářským poskokům! Závistivá, neschopná a ubohá (zato však revolučně uvědomělá) husitsko-bolševická čecháčkovská lůza se kojí nadějí, že se nažere papírových majetkových přiznání nebo registračních pokladen a pokut prodejním řetězcům. A nechce se s nikým dělit o žvanec a vrátit cokoli z nakradeného církvím, židům, Němcům. Píseň Práce: Ručičky nebojte se - vy makat nebudete !!! Poctivým českým metanolem proti cizí marihuaně!
   Se Sovětským Svazem na věčné časy !!!

   Vymazat
 4. Ano naše vlast Českého národa dostává štosy ze všech stran....
  Z rozkvětem církve jsme se dočkali plíživého nástupu fašizmu...budování velké papežské říše.
  Drazí oponenti, lži kazatelé a lidské zboží jenž lze koupit, prosím o uvědomění, že tady nejde o to zbavit se obyvatel jiného názoru, nýbrž zbavit se ČESKÉHO NÁRODA JAKO TAKOVÉHO ! *

  OdpovědětVymazat
 5. Mno nějak tomu nerozumím. Možná by mi někdo z přítomnmých makroekonomů nejlépe pan Paroubek mohl vysvětlit následující:
  ČNB tedy rozjela rotačky a natiskla 2-3 miliardy nekrytých peněz za které nakoupila Eura. Hm tedy ČNB má nyní v reservách Eura v ekvivalentu 2 miliardy Kč. Euro je dle pana Paroubka dobrá měna ke které chceme směřovat. tak v čem je problém ? Divné je že někdo byl ta tvrdá ojura ochoten měnit za bezcené papírky tištěné ČNB. Nebude to nakonec úplně jinak???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hlavní je to, že se ČNB zbavuje bezcenného zlata, stejně ho máme zanedbatelné množství

   Vymazat
  2. Problém je, že stejně jako ČNB tiskne ostošest nové a nové koruny, Evropská centrální banka tiskne obrovská kvanta eur. tedy vlastně ta aura, která nakupujeme. Přibývají peníze, ale žádná hodnota za nimi není. Jiří Paroubek má pravdu - však ono nás to jednou všechny dostihne, až naše úspory v bance nebudou mít žádnou hodnotu. Dopady měnové reformy v roce 1953 proti tomu budou slabý čajíček. Navíc se tu vznáší docela silná, možná i stále silnější hrozba rozpadu jednotné evropské měny. Jo, bezcenné papírky...

   Vymazat
  3. Vidim jste blbí jak troky .Pokud nebudete mít peníze podloženy zlatem , tak si eura strč někam!

   Vymazat
  4. 19:16
   Žádné peníze nikde na světě nejsou položeny zlatem ani ničím jiným!
   Je neuvěřitelné že lidi i v dnešní době jsou tak nevzdělaní, že pořád plácají blbosti o krytí zlatem.

   Vymazat
 6. 18:48 souhlasím, hospodaření ČNB je zcela nezávislé na státu, tedy na českém státu, aby bylo jasno. Hospodaření ČNB je zcela závislé na "harmonizaci" s ECB. Noa a ECB zase visí na dolaru, tedy FEDu. Je to krása. Když FED tiskne dolary, musí také ECB a i ČNB, i kdyby nechtěla. Ale ČNB chce, protože musí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a teď mi ještě vysvětli proč Čína drží mermomocí kurs yuanu za každou cenu co nejníž vůči dolaro, uměle ho co nejvíc oslabuje.
   A vysvětli mi proč maj v Rusku za celých 17 let vláda ekonomického génia Putina inflaci okolo 10% ročně a proč rubl spadl za tu dobu vůči koruně na čtvrtinu hodnoty.

   Vymazat
  2. 19:05 No to je přece jasné, nemají ve vedení země naše politiky a bankéře světové úrovně, kteří by jim zabránili hromadit měnové zlato. V dnešní době má cenu jenom papír, ten má trvalou hodnotu (s vyjímkou toho toaletního). Bohužel se před lety dalo tapetovat i bankovkami, akciemi i obligacemi. Všichni doufáme, že se to už nikdy nebude opakovat, protože dolar všechny podrží nad vodou.

   Vymazat
 7. Počkejte až si s těma papírky budete řiť vytírat a nekoupíte si si za něj ani špendlík !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejně pořád bečíte, že žádné ty papírky nemáte, tož co? Nic vám neubude.

   Vymazat
  2. 19:06- na tu "řiť" jsme kdysi používali RP, dnes je větší výběr!

   Vymazat
 8. Proč ČNB rozprodává zlato, lépe řečeno ještě ten zbytek co Čechům zbývá ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co máte všichni s tím zlatem? Máte za modlu zlaté tele nebo co?

   Vymazat
  2. 19:20 souhlasím s vámi, zlato je zcela bezcenný kov a je nesmyslné (kvalitní finanční analytici to říkali i v ČT, které věřím každé slovo), aby ho stát hromadil. Soukromnící ho klidně mohou syslit, stát si ho v případě potřeby zkonfiskuje, to není problém.

   Vymazat
 9. Soudruh Tošenovský prodal většinu českého zlata neznámo komu a uchýlil se do bezpečí před nevděčnými spoluobčany na americký kontinent. Dosáhl nejvyšší stupně luxusu za ty desítky tun zlata a zlatých dukátů. Smutné je, že mu už chtěli ti nevděčníci ukončit jeho luxusní život dopravní nehodou (zatím neúspěšně). A chudák exguvernér se domníval, že tam bude za vodou do konce svého života.

  OdpovědětVymazat
 10. Intervence má sloužit k tomu, aby z Česka se stala definitivně a na věky kolonie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak konkrétně k tomu má sloužit? Takový výkřiky všemožných blbečků mám nejraději.
   Smysl by snad trochu dávalo kdyby nás všemožně nutili do zavedení eura.

   Vymazat
 11. Před lety chtěl jistý americký prezident zrevidovat zlato v trezorech FEDu a místo dolaru vydávaného soukromým FEDem zavést dolar tisknutý vládou USA. Mám takový pocit, že mu říkali zkratkou JFK a že byl zastřelen hnedle druhý den po tomto svém rozhodnutí přímo ve státu, kam to letěl oficiálně vyhlásit, tuším, že to mělo být v nějaké městečku s názvem Dallas, nebo tak nějak. Se stejně hloupým nápadem se snaží vyrukovat nějaký nový trumpeta, který nepochopil, že nejenom bankéři musejí držet hubu a krok.

  OdpovědětVymazat
 12. Intervence ČNB to je něco jako devalvace vkladů občanů. Vklady totiž nejsou v kuzu, v kurzu je žádoucí zadlužení každého občana. Zadlužení = zotročení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, ještě bych dodal vyhubení.

   Vymazat
 13. S J.Paroubkem se nemáme rádi, přesto si ale vážím jeho schopností, erudice, zkušeností o názorů ...ale ne všech. Například s tímto článkem nesouhlasím. Tím, že ČNB vynaložila přes bilion Kč, KTERÉ SI -JAKO EMISNÍ BANKA- SAMA "VYTISKLA" (ty koruny fyzicky nikdy neexistovaly, jsou jenom číslem v počítači), to jí moc nestálo (akorát tučné platy emicních bankéřů) a získala za to ekvivalent v Eurech, která jsou však -v procesu tzv. kvantitativního uvolňování- "vytištěna" stejným způsobem, přesto ale mají hodnotu toho, co za ně lze koupit. Výsledkem je masivní navýšení devizových rezerv ČNB.... .... a netržní kurz Kč. A jak ten se bude vyvíjet po ukončení měnové intervence, to se uvidí, ale nejpravděpodobnější je, že kurz Kč bude posilovat k tržní paritě. Argumenty J. Paroubka, které to zpochybňují, jsou na vodě. OR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem zvědav, co si s těmi eury ČNB počne po francouzských, holandských a německých volbách = EU zanikne...

   Vymazat
  2. Možná zanikne, možná se bude transformovat ...ale každopádně to bude proces na léta

   Vymazat
 14. Na diskuzi je poznat i to, že nejsou povinné maturity z matematiky. Ale možná stačí i trocha selského rozumu. Pokud tu trochu mám, tak je situace taková:
  - USA už natisklo dolarů asi docela dost, vysoce nad sumu hodnot celého světa,
  - Pak se přidal tisk eura, taky už dost,
  - Pak se přidává tisk koruny. A nejen té.
  Myslí si někdo, že kupní síla peněz úměrně tomu klesá?
  Neklesá.
  Jenže pouze dočasně. Než se důsledky veřejnosti prozradí.

  Ono by se to už dávno prozradilo, například kurzem ke zlatu. To se tisknout nedá, jenom přiměřeně draze dál těžit.
  Tak se na nás vymyslel trik. Začalo se na burzách masivně obchodovat se zlatem papírovým (papírová potvrzení, že v bance máte kg zlata, a ono tam fyzicky není). Na burzách "musí" být cena fyzického a papírového jednotná. I dalších triků je celá spousta.

  Tato nezdravá situace roste exponenciálně. Růst už nemůže dlouho pokračovat, jde to směrem ke kolapsu.

  Co tu píši by se dalo snadno dokázat:
  dovolme natisknout si peněz podle potřeby či přání i malým bankám, všem institucím, spolků, firmám, občanům.

  Realizovat to ale nedoporučuji.
  Dovolte to jenom mně. Stačilo by i dočasně. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A natiskl bych si jich hodně moc. Pak jako všichni druzí bych je půjčoval a vyžadoval z nich úrok.
   Ty peníze co jsou navíc, oproti těm co jsou nezbytné k realizaci směny, prakticky existují ve formě dlůhů. Je jich už přespříliš, takže i dluhů přespříliš, tak i úroků přespříliš, tak i úroků z úroků přespříliš. Proto je růst exponenciální - stále rychlej, rychlej a ještě rychlej. Co? Se zadlužovat. Umíte kdo spočítat úroky z úroků za hodně let?

   A výroba, obchody, expanze a HDP jak na potvoru pro výrobu těch dlužných úroků dostatečně nerostou, leda snad jen administrativními triky, tím co se do HDP stále navíc započítává. Tak co tedy? Zachraň se kdo můžeš. Ale včas. Děda.

   Vymazat
 15. Dluhy se nesplácejí,tak bankám chybí peníze.Tak se tisknou peníze o stošest a dluhy rostou dál.Vyhrává ten,kdo je nejvíc zadlužen USA a nikomu to nevadí.

  OdpovědětVymazat
 16. ...a ve škole mě učili, že perpetum mobile..
  NEEXISTUJE !...a vono je to jinak ?

  OdpovědětVymazat
 17. "My občané, kteří budeme jednou přepočítávat své úspory z korun do eur, ale také když nám budou v podnicích přepočítávat výplaty z korun do eur, anebo když nám stát bude připočítávat důchody."...co má ten chlap furt s tím přepočítíváním?

  OdpovědětVymazat
 18. co má ten chlap furt s tím přepočítíváním? ??? .... on má na mysli až ČR přijme Euro, což se však (snad) nestane ...on Paroubek není hloupý, ale nedokáže vidět za hranici aktuálního paradigmatu ....trošičku ho omlouvá, že to dokáže málokdo:-)

  OdpovědětVymazat
 19. zakladni otazkou je koho vlastně čnb zastupuje že to nejsou vovčani neni třeba rozebirat jako neni třeba rozebirat že vovčanum je do toho velke kulove co panstvo děla a jestli chtěji něco změnit tak mužou napsat ledatak do brusele což je platne asi jak pověstny zimnik pro mrtveho na demonstrace hoši a děvčata zapomente čo bolo to bolo vaš majr chovanec teraski

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dementi -terazki chovanec

   Vymazat
 20. ČNB zastupuje a reprezentuje nadnárodní instituce jako je ECB a FED. V žádném případě nemá nic společného s vládou ČR, natož pak s občany Česka.

  OdpovědětVymazat
 21. :-)
  Strašně mě baví pozorovat, jak my Češi nejvíc kecáme do toho, o čem víme úplný prd.

  OdpovědětVymazat
 22. je nezbytné co nejdříve rozprodat všechno zbývající měnové zlato, podle guvernéra se jedná o rizikový kapitál, nezahřeje, nehoří a nedá se s ním ani zatopit v kamnech

  OdpovědětVymazat