Reklama

.

.

středa 15. února 2017

K problému Ukrajiny a Donbasu Moskva vyložila karty na stůl

Irina Alksnis
15.2.2017 Vzgljad, překlad NWOO
 

Před rozhovory s USA o problému Donbasu Sergej Lavrov obecně vyjasnil pozici Ruska vůči Ukrajině. V podstatě Moskva nabízí Západu „ukončit ukrajinský projekt“ a vrátit ho tam, kde je jeho historické místo – do zóny vlivu Ruska. A je těžké si nevšimnout sarkasmu v upozornění, že v opačném případě je Kreml ochoten počkat a vrátit se k tomuto tématu zase za několik let.

V neděli v rámci interview jednomu z federálních kanálů učinil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řadu zásadních prohlášení k celé řadě zahraničně-politických otázek. Mezi nejpozoruhodnější rozhodně patřila ta, která se týkala ukrajinské krize. Jak známo, bojová situace na linii kontaktu v Donbasu je i nadále velmi složitá.

Oficiální rétorika Moskvy na toto téma se liší zvýšenou tvrdostí, která místy přechází až ke zcela dvojsmyslné ironii. Stačí v této souvislosti připomenout nedávný komentář mluvčího ruského prezidenta o tom, že Kreml se „nezabývá počítáním munice“ domobrany, nicméně doufá, že „jí má dost na to, aby reagovala na agresivitu ozbrojených sil Ukrajiny“.

Klíčovými body sdělené pozice ruského ministra zahraničí se stalo následující:

Zaprvé – vložení plné odpovědnosti za aktuální zhoršení situace na ukrajinskou stranu. Přitom je zdůrazněno, že eskalaci situace do značné míry vyprovokovaly dobrovolnické bataliony, které jsou v podstatě mimo kontrolu ozbrojených sil Ukrajiny.

Zadruhé – nikoli nepřímo, ale naopak zdůrazněný přezíravý postoj ke kyjevským orgánům, což se projevilo v komentáři absence záměru Sergeje Lavrova volat k odpovědnosti svého ukrajinského partnera Pavla Klimkina (i ostatní představitele ukrajinské vlády).

Zatřetí – sejmutí značné části odpovědnosti za probíhající události ze Západu. Zejména šéf ministerstva zahraničí zmínil objektivitu a nestrannost misí OBSE, která nemůže už víc „omezovat“ OSU a dobrovolníky. Ve skutečnosti tím Kreml vráží klín mezi Kyjev a síly na Západě, které ho podporují, a ukazuje tak absolutní beznaděj tohoto projektu, v důsledku čehož předkládá jediné rozumné východisko z této situace a to je odstoupit ze hry.

Přitom Lavrov zdůraznil, že ačkoli kontakty s novou administrativou USA už začaly, úředníkům Státního departmentu, s kterými se patrně tyto otázky budou posuzovat, ještě nebylo nic předloženo.

Ruský ministr zahraničí tak fakticky načrtl pozici Ruska pro budoucí práci s Washingtonem ve věci Ukrajiny (o tom, že jeho rozhovory s novým americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem o Donbasu jsou naplánované na blízký termín, Lavrov v tomto rozhovoru také informoval). Je třeba říci, že tato pozice je velmi tvrdá a je zúžena jen na několik základních položek:

První: Ukrajina patří do zóny vlivu Ruska. Všem ostatním se navrhuje upustit od projektu, který za poslední roky ukázal svou naprostou neperspektivnost a jen tahá finance, ale nepřináší žádné výhody. V tomto případě je Moskva připravena „odpustit a zapomenout“ všechny problémy, které jí byly v této věci způsobené.

Zadruhé: Moskva bude řešit ukrajinský problém dle svého uvážení. Nástrojem řešení bude decentralizace. K čemu to nakonec povede, zda k rozpadu Ukrajiny, nebo k přeformátování státu podle nových zásad – to je věcí Ruska.

Zatřetí: pokud Západ (včetně USA) není připraven ruské návrhy akceptovat, pak je Moskva ochotna počkat ještě několik let, dokud ho bude bavit opakovaně stoupat na tytéž hrábě. Přesně tak je třeba chápat zcela transparentní (a velmi sarkastickou) narážku Lavrova s připomenutím diskusí z jara roku 2014. Tři roky tvrdých konfrontací a různých provokací, ale nakonec se vrací k témuž.
Moskva vyložila své karty na stůl. Nyní je na tahu Washington.

- - -

31 komentářů :

 1. Naprosto jasná a srozumitelná nabídka. Nechceš-neber. My počkáme. H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale musi se pockat co na to Bibi Natahnihnatu.
   Ted prave resi situaaci doma a zaroven ve svete . Trump asi podpori kamarada z rodinneho hnuti apotom muzeme neco rikat ,America vzdy to mysli dobre ,nepredbihejme bratri a hezky sabes pro zaslouzile zacina jiz ve ctvrtek a konci v utery Kleberstein v.r

   Vymazat
 2. Jestliže vztahové otázky zachvátí krize je jediné civilizované řešení nejdříve odloučení a když po něm bývalí partneři nenajdou společnou řeč, tak rozchod.
  Jenže západní kapitál to tak nevidí. Ten chce Ukrajinu rozkrást jako celek!! Chce a chce a chce!!! Moje!!! Moje!!! Moje!!! To je vlhký sen parazita!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem v souladu s EU a NATO aby si to Ukrajina "vyžrala" až do dna a aby si RF počkala až ji spadne "sama do klína".

  OdpovědětVymazat
 4. Ukrajinská „krize“ je součástí útoku na Rusko a bude řešena simultánně, s dalšími okoloruskými krizemi. Obama zvyšoval tlak na Rusko a doufal, že ono udělá, pod tlakem chybu. Potom by se na něj vrhnul v čele šiků Západu, aby zachránil svět od té nebezpečné hydry. Nejspíš by Rusko odzbrojili a rozparcelovali.
  Vzhledem k rostoucí ruské vojenské síle, bude Trump trochu jiný. Tlak nesníží, jenom ho nebude tolik stupňovat a s Ruskem bude zobchodovávat řešení jednotlivých ohnisek krize. Samozřejmě, za používání různých anglosasko-židovských triků. Čas ukáže, kdo bude lepší „obchodník“.
  Ale vzniká zde další proměnná, jak dalece se budou americké silové složky řídit Trumpem a jak dalece si dovolí postupovat svévolně, dle vlastních záměrů. P.K.

  OdpovědětVymazat
 5. Po dobu nejbližších 10 let americké ozbrojené
  síly musí sedět na zadku,protože nejsou schopné,
  dle vlastního zjištění,války se stejně vyzbrojeným
  protivníkem.Mohou bojovat jen s technicky horším
  protivníkem pro naprostou technickou převahu.Jak
  se ukázalo v Afghanistanu,stejně pak ovládají
  území v okruhu cca 30-50 km okolo základny.Ani
  američtí jestřábi nemají nutkání se střetnout
  se stejně silným protivníkem.Vědí,že následky i
  pro ně by nebyly výhodné.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. To šlapání na ty samý hrábě, to je velice výstižné. Jde o to zda ti šlapači nejsou masochisti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To šlapání na hrábě po Rusech se mi líbí, Někteří jsou nepoučitelní!

   Vymazat
 7. Pravdou je, že to odnesou obyvatelé sousedních států.
  Čím hůře na tom ukrouši budou, tím více špíny poleze do sousedních států. Bude to jako když po válce se přesunovali banderovci. Pracovat ne válčit ano.

  OdpovědětVymazat
 8. Američané "hrají politiku" - prohrát je možné!?
  Putin "dělá politiku" - neudělat? NE-trestem je smrt!

  Trump se také pokouší "dělat". Je však zvyklý na rozmařilý život. Pročež přeskočit do "hry" je nanejvýše lákavé. V každém případě bude dopad na dno měkký.
  TO ZAVÁNÍ PROHROU !!

  OdpovědětVymazat
 9. Ten ruský nadhled nad věcí je pěkný. V některých momentech to pro ně asi není jednoduché.

  OdpovědětVymazat
 10. Bolo usmevne,ako sa zobudil Trumpeta Trump a opacil RF,aby vratili Krym...niekto Trumpete nasepkava,je to nesvojpravna osoba.

  OdpovědětVymazat
 11. Ten hovadoweb je jako pro idioti z moskevskeho ulusu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle? - https://www.protiprudu.org/vazenie-naroda-moskovsky-ulus-cast-3/

   Vymazat
  2. 8:59 - a kdo tvrdí že eruazijský Projekt není naší budoucností? Kdo je asi Tuvin Šojgu - druhý muž a nástupce Putina v Rusku? Čím jest Rusko samotné, když ne nástupcem oné říše Mongolů", v reálu ale vždy šlo o říši všech Eurazijců! Jak řekl již markýz de Custin: „Grattez le Russe, et vous verrez un Tartare“ (podrbej Rusa a najdeš Tatara), což souvisí s ruskou "civilizační volbou" - http://www.zvedavec.org/send_print.php?clanek_id=5875&status=print

   Moskevské knížectví nebylo jen legitimním nástupcem nejen Byzance jakožto pravoslavný Třetí Řím, ale také dědicem právě oné Mongolské říše, jejíž bylo několik století ulusem! Však také první car Ivan IV. byl sice po linii otce přímým potomkem Rurika, po matce ale chána Mamaje, vládce Zlaté hordy, tedy potomka Čingischána! Ruský historik proto nazývá carskou říši eurazijským Projektem! A tento Projekt nejen že nekončí, ale on přežije i neslavnou jepičí pidiříši zvanou "Euroatlantida", která přestala být invazívní a sama se stala terčem invaze barbarů, což v dějinám je vždy předznamenáním pádu! Nahradí ji silnější, zdravější rasa a kultura. Evropa pod příštím chánem Šojgu bude vypadat jinak - http://a2larm.cz/wp-content/uploads/2014/03/20070309map2053.jpg

   Neb dějiny píčí jen národy brutální vůle! Ty slabé a zdegenerované z nich bývají odejity! To čeká i slovanské Rusy a Ukrajince! Příští Eurazijskou říši povedou turkičtí vůdci!

   Vymazat
  3. oprava: v dějinách

   Vymazat
  4. oprava 2: dějiny píší

   Vymazat
  5. Vysvětlení k mapě:

   Na přiložené mapě je Eurazie nazvána Ruské impérium. Nejde o stát slovanských Rusů - pozor! Ti se řeknou "Russkije"! Zde jde o asijské turkicko-mongolské a ugrofinské kmeny, které se souhrně nazývají "Rossijani" - tedy všichni obyvatelé ruského světa!

   Vymazat
  6. 9:25 Vidíš a já si jsem přesvědčen, že to budou hotentoti. Taky jsme se o nich ve škole učili. Pokračuj dál se svých předpovědích. Bude s tebe Baudiš.
   Václav

   Vymazat
  7. 14:53 - za prvé, asi myslíš Baudyše a za druhý nevím co z tvýho cancu plyne! Jsi tak blbě bezbarvý, že nepoznám jestlis ten Pepek - čili autor na Rusko zjevně bezdůvodně svrchu shlížejícího příspěvku z 8:59, nebo snad stoupenec místních neokomoušů či nějaký jiný blb! Vyjadřuj se konkrétně k tématu, co tě případně trápí a na hodnocení schopností jiných se laskavě vyser protože IQ tvý a toho Pepka se od sebe neliší víc než výška hladiny ve spojených nádobách. A v tom je taky zásadní rozdíl mezi námi dvěma znemožňující nám vést věcný dialog, neb svou velikostí duchovní čním nad tvou zjevnou ubohostí upocenýho rusofilskýho strejce jak Mount Everest nad hromádkou psího lejna ...

   Vymazat
  8. Teda pokud jsi rusofilskej a rozumíš tomu pojmu! Páč v jistém smyslu jsem já jako Eurazijec a člen organizace Baltikum taky rusofilec, nikoliv ale jásavý slavjanofil! Protože panslavismus vždy sloužil Atlantistům! Idea Panslavismu tak poprvé odhalila celou svou dvojsmyslnost za první světové války, kdy Rusko ve spojenectví se zeměmi Dohody (Angličany, Francouzi a Američany) kvůli osvobození slovanských bratrů od Turků nejen začalo válčit proti svým přirozeným geopolitickým spojencům – Německu a Rakousku, ale i samo bylo uvrženo do katastrofální revoluce a občanské války. Slavismus Rusů se ve skutečnosti proměnil v práci na atlantisty, na Dohodu a na neokartaginskou civilizaci, ztělesněnou v obchodně-koloniálním, individualistickém anglosaském modelu. Neudiví, že mezi vlastenčícími panslavisty v okolí panovníka Nikolaje II. většinou byli spolupracovníci anglické rozvědky, nebo prostě atlantističtí agenti vlivu. Je zajímavé připomenout si epizodu z románu ruského atamana Petra Krasnova Od dvojhlavého orla k rudému praporu, kde za vrcholící první světové války hlavní hrdina plukovník Sablin na dotaz: „Řekněte, plukovníku, koho považujete za našeho pravého nepřítele?“ odvětil jednoznačně: „Anglii.“ Toto přesvědčení mu však nebrání čestně a odvážně bojovat právě za anglické zájmy proti Německu.Hrdina Krasnovova románu je ideálním příkladem ruského vlastence-eurasijce, příkladem logiky „půda nad krev“, která byla charakteristická pro hraběte Vitteho, pro barona Romana Ungerna-Šternberga, pro tajnou organizaci Baltikum, složenou z baltických aristokratů a do poslední hodiny oddanou carské rodině. Překvapuje, v jaké míře si odvážně a ušlechtile počínali v roce 1917 Asiaté, Turkotataři, Němci a jiní Nerusové, sloužící tehdy vírou a pravdou carovi a impériu, sloužící Eurasii, půdě, kontinentu, a jak to kontrastovalo s mnohými přívrženci slavismu a panslavismu, kteří rychle zapomněli na Konstantinopol, na balkánské bratry a prchli z Ruska opouštějíce cara a vlast. Ke kterým patříš?

   Vymazat
  9. Slované nejsou sami schopni postavit státní organizaci, jsou živlem chaotickým, neschopným samostatné státní existence. Ovšem měli to štěstí, že byli sousedy germánské tvořivé státotvorné síly! Z ní vzešla jak Sámova historicky krátká leč první vůbec slovanská státní organizace, tak i Novgorodská hanzovní republika a Kyjevská Rus! Vše co Rusové měli byly pouze západní licence. Nebyli schopni sami postavit NIC! Všecko jim spadlo na makovici! Ivan III. to dlouho zkoušel, nakonec usoudil že je to marný a pozval Italy! Péťa Velkej už byl zkušenej a domácí ani nezval, leda jako nosiče klád. Mužici kteří si schovanými plnovousy zacpávali díry v kapse, byli v těch svých láptích jinak nepoužitelní. Bez německých inženýrů a vojevůdců by německá princezna Káťa Rusy nazvaná Veliká nikdy Turka neporazila, dokonce ani toho mamlase Jemelku Pugačovic:) I před Napoleonem Rusům krom Bláta a Mrazu zachárnil zadek Skot Barclay de Tolly, který Kutuzova přesvědčil vydat Moskvu. Bez Welšana Hughese by nikdy nedokázali vyrobit ani metr kolejí, natož pak celou Transsibířskou magistrálu. I Dněproges stavěli Američané a všechny automobily byly vyráběny v jejich licenci. Bez jejich kaučuku by bosí Rudoarmějci zmrzli na Kavkaze! A Němci zmocnivší se ropných polí v Baku by pak s nimi už snadno zacvičili ... Spojení germánského ducha a turkické houževnatosti dalo vzniknout Ruskému eurazijskému impériu! To však bylo sraženo Židem s nemalou zásluhou slovanské, mužické lenosti, otupělosti a lhostejnosti! Tak se zrodil bolševický SSSR - stát neschopný samostatné existence! Nebýt Asiata s mongolskou krví Stalina, který se opřel opět o pomoc Germána (Německo - Rapallo, USA - fordizace SSSR) byl by zahynul a stal se "pouští osídlenou bílými negry", jak o tom hovořil Žid Bronštejn!

   To dokládá i dobová poznámka z deníků Rudolfa Vrby - cituju:

   Mužíci utekli z fronty, běželi domů, aby si rozebrali šlechtické statky. Německo chtělo z Ruska dostati obilí a potraviny a proto s takovým úsilím pracovalo na zničení Ruska, které se mu podařilo.
   Žid Lenin-Zederblum a Žid Trocký-Chaim Bronstein vydali heslo, že půda bude rozdělena mezi mužíky proletáře, kterým v Rusku říkají »bedujaki«, kdežto rolníci zámožnější, kterým na Rusku říkají »kulaki«, mají dostatek pozemků. Ale Lenin i Trocký se přepočítali. Veškeré obyvatelstvo vesnic v Rusku se spolčilo a prohlásilo, že nezná rozdílu bedujaki a kulaki. Vláda Židů v Rusku je obmezena jen tam, kam proniká moc bodáků červené gardy. Území, kam tyto červené gardy nemohou, není nám přesně známo. Dnové židovské vlády, či jak si říkají vlády sovětů, jsou sečteny. Možno, že do roka bude Rusko od krvelačných červených gard osvobozeno.
   Naděje Německa, že bude z Ruska dovážet značné zásoby obilí a potravin, selhala. V samotné jižní Rusi platí lid za kilo mouky 20 rublů. V Moskvě bude mouka daleko dražší.
   Hrozné jsou sociální poměry v Rusku. Šat i obuv jest ještě dražší než u nás v Čechách. Měli jsme v dobách míru o Rusku a ruském národě zcela jiné pojmy. To, co jsme o Rusku a jeho národě znali anebo znáti se domnívali, ukázalo se naprosto klamným.
   Ruský národ selhal, zradil sebe sama. Nyní musí cizí velmoci posílat do Ruska pomocné armády, aby Rusko bylo zbaveno židovského vladaře. Tak hluboko neklesnul ještě žádný národ, co svět světem stojí.

   Psáno 15. září 1918

   Vymazat
  10. 16:53 I kdyby jsi mněl VŠ vzdělání a přečetl dějiny Čech a Ruska stokrát stejně je to pro tebe ztracený čas . Vůl zůstane volem a jestli se ti mezi slovany nelíbí táhni do prdele kde tě přívítají.
   Václav

   Vymazat
  11. Pane Václave, plně s Vámi souhlasím, ale nevím, kdo by o takové "macho" stál! V.J.Horák

   Vymazat
  12. 18:35 - takže si slavjanofilskej buzerant a tedy potažmo bezděčný agent Anglosionistů, nebo jak tomu mám rozumět? Páč otázka zněla jasně - "krev nad půdu" nebo "půda nad krev"? Čemu ta sračka v tý tvý nahnilý tykvi, kterou sotva možno nazvat mozkem nehoví? Co?

   Vymazat
  13. 10:35 -je to buzerant, ale hotentotskej! Vždyť se k tomu sám tím vejšplechtem z 14:53 přhlásil! Stejně jako jeho "soudruh" - to rudý hovado Horák!:)))

   Vymazat
 12. Ukrajina je ukázkový zkrachovalý projekt západu se kterým si nikdo nebude chtít brzo špinit ruce a ani sami ukrouši brzo o Ukrajině nebudou chtít slyšet. Proč by jinak kdo tam má nohy a zdravé ruce na práci odtamtud utíkal dělat nádeníka jinde? Jedno zda u nás, na západě nebo v Rusku. V současné době je to co se nazývá Ukrajina naprosto zbankrotovalá, rozkradená, prodlužená a zdevastovaná země, která nemá co nabídnout kromě problémů a zpitomělých zfašizovaných občanů. Memento pro ostatní. Ukrouši si musí své neštěstí a bídu vyžrat do dna aby se mohli probudit z toho blouznění. EU má nyní toho černého Petra, že ji musí platit (plyn, elktřinu, naftu, uhlí....) a živit pro zájmy USA. Což se při současných ostatních problémech tůze prodraží. Stačilo získání Kosova a Balkánu. Stačí zakonzervovaný problém Řecko, Kypr a hlavně nepozvaní noví spoluobčané jichž utěšeně přibývá. Rusko dělá geniální tah. Nechat v tom všechny co to spískali pořádně vycachtat a nespěchat. K čemu by současná Ukrajina Rusku byla? K čemu jí potřebují než jen jako nárazníkové pásmo vůči NATO? K čemu by bylo Rusku dnešní pobaltí? Naprosto průserová a zbytečná oblast ničím nezajímavá bez surovin, strategického průmyslu, dokonce už i bez lidí. Pravda může to být nástupiště války, ale to už si Rus ohlídá a jasně to dal najevo. Nač tedy spěchat. Stačí udržet současný stav věcí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až Ukrajinu oligarchové s dvěma pasy totálně vysají a uprchnou (což už někteří i učinili), tak hladoví Ukrajinci budou prosit ruské bratry o skývu chleba. Rus se jen směje a vyčkává, protože nemá kam spěchat. A to Pobaltí??? Hladové a polo-zkrachovalé už teď.

   http://www.zvedavec.org/komentare/2015/01/6285-konec-lotysska.htm

   Vymazat
 13. "První: Ukrajina patří do zóny vlivu Ruska."
  Co je "zóna vlivu Ruska" a co to v praxi pro danou zemi znamená? Může též Česko patřit do "zóny vlivu Ruska"?

  OdpovědětVymazat
 14. Smutné je, že všechno toto je zbytečné. Kdyby se Západ choval rozumně, mohl by v klidu spolupracovat nejen s Ukrajinou, ale i s Ruskem, které si to ještě do války na Ukrajině upřímně přálo. Jenže mi potřebujeme svého nepřítele. Nemůžeme spolu všichni vycházet na základě férových obchodních, bezpečnostních i jiných vztahů. A tak máme sféry vlivu. Ano, i my máme svoji, je jí Německo, které je zase od války kolonií USA, díky nimž z druhé světové vyšlo nesmírně lacině a bylo bleskově obnoveno. Ukrajina má tu smůlu, že je nárazníkové pásmo takové sféry vlivu a ať se Rusku nikdo nediví, že má vzrůstající strach o svoji bezpečnost, když mu takto šaškujeme u hranic a ceníme zuby na všech frontách. Sami jsme ho vyloučili ze společenství, chováme se k nim jako k podrase a to už tady přece bylo, důsledky všichni známe. Rusové se umí z minulosti poučit, my bohužel ne. Takže Rusko bude dobře připravené na to, co by mohlo přijít a my se to naopak budeme snažit vyvolat, protože jsme hloupí, nafoukaní, zhýčkaní a ničeho si nevážíme. Ano, už jsme konečně ten Západ, hurá!

  OdpovědětVymazat