Reklama

.

.

sobota 18. února 2017

K výročí Února -O první republice a sociální nespravedlnosti

 Joda
18. 2. 2017       vlkbloguje
Tak zde máme výročí 25. února, tentokrát půlkulaté. Nebudu uvažovat, zda se tenkrát odehrál bolševický puč, nebo regulérní změna režimu (prý dle vůle pracujícího lidu). Fakt je ten, že v únoru 48 se žádné masové, protikomunistické protesty nekonaly (kromě hrstky studentů, kteří šli na Hrad za Benešem). Myslím si, že to bylo způsobeno tím, že lidé chtěli nějakou změnu oproti stavu, který zde byl za 1. republiky. Já znám československou první republiku samozřejmě jen z vyprávění. Ale z toho co jsem slyšel, jsem si udělal závěr, že v ní vládla velká sociální nespravedlnost. Rozhodně větší, než například v sousedním hitlerovském Německu, což doložím prvním příběhem.


Moje matka pocházela z malorolnické rodiny, hospodářství je jen taktak uživilo. Když se její bratr oženil a přivedl si ženu, musela moje matka z domu. Ve svých 17 letech nastoupila do služby u sedláka. Pracovala u něj jako děvečka za byt a stravu, dokonce i nějakou korunu si vydělala. Ovšem pracovní doba byla od nevidím do nevidím. V době protektorátu se ukázalo, že všechno zlé je k něčemu dobré, neboť práce v zemědělství jí zachránila od totálního nasazení v rajchu.

Někdy v roce 1943 však chtěla změnit zaměstnání – přejít od jednoho sedláka ke druhému. Ten původní sedlák s tím nesouhlasil a donutil jí, aby tento spor s ním jela řešit na německý pracovní úřad. A tam se dozvěděli věci. Že i zemědělský dělník má nárok na dovolenou. Že i v zemědělství platí osmihodinová pracovní doba. Že, když je výjimečně třeba pracovat déle (např. o žních), každá hodina nad osm se musí vést jako přesčasová a zvlášť zaplatit. Ten sedlák jen zíral. Nikdy před tím (za první republiky) něco takového neslyšel.

V zájmu objektivity musím konstatovat, že se matka u toho jihočeského sedláka asi neměla až tak špatně. Soudím podle reakce mého spolupracovníka, kterému jsem tento příběh vyprávěl. Byl to sedlácký synek z jedné vesnice u Ostravy. Po absolvování střední zemědělské technické školy se mu nechtělo jít pracovat do JZD, a tak nastoupil do projekční kanceláře k rýsovacímu prknu. Duše sedláka v něm ovšem zůstala. Z jeho úst zazněly dotazy typu: Cože, ona bydlela ve stavení, měla v komoře svou vlastní postel a nemusela spát na slámě ve chlévě? Cože, ona jedla stejné jídlo jako ta sedlákova rodina a nemusela celý rok, vždy někde na prahu, jíst jen brambory se zelím? On (ten spolupracovník s duší sedláka) měl vůbec zajímavé názory, které, když se napil, ochotně dával k dobru. Dle jeho názoru, bylo např. normální, že děvečka a pacholek nesměli do stavení, že museli bydlet ve chlévě nebo ve stodole, že jedli kdesi na dvoře jinou stravu, než sedlák a jeho rodina, že děvečka musela být sedlákovi po vůli, že to měla (jak by řekl dr. Barták) v popisu práce.

Druhý příběh musím začít poněkud ze široka. Nikdo z naší rodiny (ani širší) nebyl v padesátých letech perzekuován. Nikomu z naší rodiny komunisté nic nevzali (nebylo co). Tedy, pokud nepočítám dva strýce, kteří museli dát svá pole do JZD. Protože to byli typičtí kovozemědělci (zemědělství nebylo hlavním zdrojem jejich obživy), příliš tragicky to nebrali. Přesto jsem, i jako malé dítě, podvědomě cítil dělení na my a oni. My – naše rodina, příbuzní, sousedé se navzájem oslovovali pane a paní, přestože nijak zvlášť nenadávali na současný režim (alespoň před dětmi), ani ho nikterak nechválili. Oni – různí funkcionáři i někteří učitelé důsledně soudruhovali a aktivně se zúčastňovali různých oficialit a slavností.

Jedinou výjimkou byla jedna rodina ze sousedství. To nebyli žádní funkcionáři. On obyčejný dělník, ona tzv. domácká dělnice (šití nitěných knoflíků). On však vždy na Prvního máje pochodoval v čele průvodu v uniformě příslušníka Lidových milic. Ona nám dětem vždy připomínala jak se máme v lidově-demokratické společnosti dobře a že si toho nevážíme. Opět jsem již jako dítě podvědomě cítil, že si rodiče před těmito sousedy dávají pozor na hubu. Až později jsem se dozvěděl, že moje matka s nimi měla konflikt. Bylo to v roce 1953 při měnové reformě. Ten soused v uniformě LM a s puškou v ruce držel stráž před místností, kde se vyměňovaly staré peníze za nové a moje matka tuto jeho činnost před jeho ženou poněkud nevraživě komentovala.

V roce 1968, když začalo vycházet najevo, co se dělo v padesátých letech a jakou roli sehráli různí vedoucí představitelé KSČ, jsem tu sousedku (v té době již vdovu) potkal. Poněkud jízlivě se jsem jí zeptal, co na to říká. Ona mě však setřela vyprávěním o tom, jak těžko se jim žilo za první republiky (zvláště v období krize), v jakých nouzových obydlích museli žít a o tom jak jim, někdy v roce 1935, zemřel jejich malý syn hladem. Ukázala mi i jeho úmrtní list. Tam bylo opravdu napsáno v kolonce příčina úmrtí „dlouhodobá podvýživa“.

Co závěrem? Asi to, že vládnoucí elita si nikdy nepřipouští, že něco dělá špatně. Kdyby zde nebyla masa lidí naštvaných na prvorepublikové poměry, neměli by to komunisté v únoru 48 tak lehké. Kdyby soudruzi ono známé Štrougalovo „Hlavně nenasrat horníky“, modifikovali na „Hlavně nenasrat lidi“ (a kdyby se tím řídili), nepřišly by v listopadu 89 statisíce lidí na náměstí zvonit klíči. Kdyby Nečas-Kalouskova vláda neprováděla systematickou protilidovou politiku, nevolili by lidé v krajských volbách komunisty.

P.S. Tento příspěvek vznikal již na podzim roku 2012. To jsem nevěděl, že v únoru 2013 si v novinách přečtu titulky „Nezaměstnanost je největší od doby velké krize v 30. letech“, „Fotovoltaika nás všechny bude stát bilion korun“ atd. Kam to spěje?

Vlkův dodatek:

Tenhle příspěvek mi Joda původně poslal před půl rokem k 28. říjnu. Odvětil jsem mu, že ho vezmu, ale k dnešnímu datu. Myslím, že na dnešní den pasuje opravdu ideálně. Protože přesně trefuje podstatu toho, proč k Únoru došlo. A proč k něčemu zejména ve formě skupinového násilí může, díky našim popřevratovým pseudoelitám, dojít kdykoli v budoucnu znova. Pokud se ty samozvané pseudoelity včas nevzpamatují.

57 komentářů :

 1. Již jednou jsem podotkl, že je rozdíl mezi komunistou a členem strany.Hamižník kradl a podváděl za první republiky źa socialismu,po revoluci převlékl duševní kabát a jede dál, viz soudruh Dlouhý,Telička a spostu dalšich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Dlouhý s panem Teličkou něco ukradli? Povídej, to mě zajímá.

   Vymazat
  2. Dlouhý? A ako sa mohol exminister zamestnať v nadnárodnej firme. Iste to bolo vďaka jeho idiotskému riadeniu hospodárstva. Jeden čas mal na starosti dokonca poľnohospodárstvo(zemědělství). Aj tak dopadlo.

   Vymazat
  3. Každý přece ví, že za I. republiky žilo na vesnici 70% obyvatelstva a většina z nich byli děvečky a pacholci. Děvečka, když byla pěkná tak spala v sednici se sedlákem , jinak spala u krav pacholek spal u koní a všem bylo strašně pěkně, zeptejte se degenerovaného zloděje Schwarzenberga !!

   Vymazat
  4. 23:33 - Khárl je zbabělej kosmopolitní zednář bez národnosti! To jeho otec byl pravý vlastenec! Už za První "obřezané" republiky se nebál napsat pravdu o vládnoucím režimu a ani později pak husito-komoušské lůzy, když coby zástupce české šlechty na českém sněmu 25. Listopadu 1889 pronesl, dále přímo cituji:
   „My nejsme potomci oné husitské šlechty, která protestovala roku 1415 na sněmu českém proti koncilu kostnickému. My jsme potomci oné katolické šlechty, která u Lipan porazila Tábory a na Bílé hoře husitské sbory české. My vidíme v husitech ne slavné bohatýry, ale bandu lupičů a žhářů, komunisty 15. Století, a my Schwarzenbergové, budeme bojovat proti všem novohusitům s touže rázností, jako pánové z Růže bojovali proto starým husitům.“

   Vymazat
  5. "Pan Dlouhý s panem Teličkou něco ukradli?" -- Pan Dlouhý zplodil privatizační projekt OKD, do kterého zahrnul i hornické byty, takže o ně horníci přišli! U Teličky platí "KDO LŽE, TEN KRADE". Nevýhodné podmínky vstupu do EU vyjednával on. sck

   Vymazat
 2. Kdyby ten Únor nebyl,tak listopad 89 by také být nemusel.Únor 1948 je černá skvrna v českých dějinách

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. únor být nemusel ale to by mladej zfetovanej masaryk musel podat taky demisi aby padla gotwaldova vláda a byly by vypsány nové volby jak by dopadly to už je druhá věc takhle kléma akorát doplnil vládu a jelo se dál takže velké gratulace synu otce republiky

   Vymazat
  2. Je to názor hlupáka. V roce 1948 začala cesta, kdy jsme se stali svobodným soběstačným státem. A v roce 1989 jsme se stali otrockou kolonií. Elity maskované a chráněné západní ideologií marxismu (dovezené ze západu) zahnízděné v KS náš v klidu odevzdali západu k sežrání. Stalin a Lenin totiž vypálili internacionalistům rybník, tvářili se, že marxismu věří, ale kopali za národ a pak trvalo zákulisnímu vedení než elity a kádry úplně zkorumpovali celých padesát let, kdy jsme žili v míru a stabilitě.

   Vymazat
  3. Čím byl ve skutečnosti Listopad 1989? Dovršením loupeživého Února 1948 a božím trestem za pokrytecký „samet“. V Únoru 1948 byl KSČ, vedoucí silou zbabělého, lenivého, kolaborantského a závistivého lumpenproletariátu, (s podporou tří oportunistických stran „národní fronty“ a huhňavého křiváčka Beneše) po pečlivě převzatém vzoru dvou sousedních velkých totalit (Hitlerovy a Stalinovy), uloupen skutečným pracujícím a zákonným vlastníkům majetek za BILIONY, avšak „revoluční" (neústavní) cestou a zaveden feudalizmus dědičných Kádrových Soudruhů Československých = KSČ (bez několika rudých „sionistů“- tehdy preventivně ožraleckým buranem Gottwaldem popravených). Lůza spolu s disciplinovanými vyvlastněnci dostávala pravidelné záchovné dávky, mávátka a pracovní umístěnky, dokud zásoba naloupeného vystačila. Předúnoroví odborníci směli (tiše a pokorně) režimu až do svého vymření sloužit a udržovat zbytky předválečné „kapitalistické“ morálky (dnes klamně připisované komunistům). Až zásoby naloupeného došly, nebylo co a kam exportovat a „reálný socializmus s vyčuranou tváří“ se zhroutil jako prohnilá kadibudka, tak si to nedočkaví a tuzexem nadržení soudruzi a jejich „prognostičtí“ superagenti KGB „oposmluvně demokraticky zlegalizovali a zprivatizovali“ pomocí jednorázové, účelové a umělé „Strany Klausova Modrého Ptáka“ a „Zemanova Oranžového Levého Padělku“. Přemnožené „lůze“ (tj. „revolučním kleptopracujícím“) rozdali „za věrnost ČSSR“ kuponové knížky, neradi vrátili část zničeného majetku několika přeživším restituentům (včetně oportunistického, teatrálního "mouřenína" a „disidenta“ Havla). Teď rafinovaně a štvavě svádí všechno svinstvo střídavě na ekology, restituenty, cizince, pokrokáře, eurofily, finančníky, katolíky, (ne už na tajné spoluhráče z KSČM, jakož ani na elitou StB předem vypěstované tržní a podnikatelské oligarchy) a každý solventní daňový plátce i nesolventní volič je jim dobrý v jejich absurdní oposmluvní frašce: „Každý chvilku krade pilku“, trvající až do té doby, než ruský protektor převezme českou smrdutou zamořenou kotlinu do své gubernátorské a investorské správy, lenivé příživnické čecháčky přesune za Ural, jako nárazník ke komunistické Číně a nahradí je Novými Rusy, nebo ruskými muslimy. Ohánějí se "standardní parlamentní“ nacionalistickou kleptokracií huhňavého, křivohubého superagenta, vlastizrádce a haličského křiváčka Pružinského a jeho nahrávače Milouše. A s její pomocí úspěšně sabotují a diskreditují civilizovaný evropský kapitalizmus - na povel KGB - a tiše připravují půdu pro invazi islámu do EU, aby „odlehčili“ Izraeli i Pravoslaví.

   Vymazat
 3. Historii ověřená pravda: Chudoba není problém chudých, jejich problémem je přežít. Chudoba je problém bohatých, pokud si to brzo neuvědomí vždy se může najednou objevit nějaký nový Lenin a šibenice na ulicích.

  OdpovědětVymazat
 4. Uz abyste vlastizradna komunisticka pakazi vychcipali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prohlédni a nesluž ďáblu, je to v tvém vlastním zájmu. Neznáš přísloví: "Čin čertu dobře, peklem se Ti odmění".

   Vymazat
  2. Anonymní18. února 2017 21:07 21:49 abyste nechcíply dřív jak my šmejdi vlastizrádný vítačský v makrely zadku zaražený jste ochotni obětovat celou ČR a být spolkovou zemí nebo se bojíte vlastního lidu vás nevyměnit ale poslat do afriky zadarmo těch 10% šmejdů co nenávidí vlastní národ naše země ráda oželí ať žije v myslích Čechů Žižka ten by se s vámi nemazal parazitové

   Vymazat
  3. 21:49-Na to,že jste puberťácký spratek,
   (míněno tím Vaše mládí),jste pěkně drzý.
   Ovšem drzost a ohromné sebevědomí jsou
   znakem mládeže do té doby,než se dostanou
   maléru.Pak je drzost i sebevědomí kdesi.
   Nejsem rudý,jak posměšně vykřikujete,ale
   dost starý na to,abych dokázal posuzovat.
   To ovšem Vy nemůžete,tak z anonymity se
   před sebou snažíte zviditelnit.Protože Vám
   chybí životní zkušenosti nemáte nejmenší
   ponětí,že každý režim,ať se nazývá jak
   chce,vždy někomu ubližuje a někomu pomáhá.
   To se táhne celou historií lidstva.Takto
   zde vystupujete jako hlupák.Pokud byste
   přečetl článek,bylo by Vám to jasné.Dokud
   zaměstnavatel a sním bohužel i zaměstnanci
   nepochopí,že se navzájem potřebují,bude
   vždy někdo tím,kdo se má špatně.Hlavně že
   asi studujete humanitní vědy.Uplatnění
   žádné a další parazit na lidech,kteří něco vytvářejí.Je mi líto,ale je to tak.
   Petr Majevský

   Vymazat
  4. Kde se tady na diskuzích k NR vzaly ty sprostí prasáci? Ti hajzlové, kteří tady druhým lidem sprostě nadávají? Tady máš napsat svůj názor k článku svině mizerná sprostá, a to o bídě a chudobě za první republiky,a o poměrech, kdy každý chrapoun, když měl o drobet víc, už se považoval za nadčlověka -proč musela děvečka a čeledín, kteří dřeli na sedláka, spát na slámě? Taková prasečina! Zapálil bych jim to všechno, všechno jejich by lehlo popelem - ti by čuměli chamraď hnusná, zkažená! To samé byli všichni ti továrníci, bankéři, páni domácí, politici, a buržoazní chamraď -všichni se prsili svým majetkem, nenažranci hnusní, a vůbec jim nevadilo, že lidi na ulicích umírají hlady,přitom sami svoje miliony nikdy pro sebe nespotřebovali. Rok 1948 rozhodně přijít musel, a ještě se s tou zbohatlickou verbeží zacházelo hodně mírně. Rok 1989 přišel jen proto, že určitá část zasraný chamradi zas toužila po majetku, luxusu, a podělaný snobárně. Vytahovat se nad druhé lidi, nadlidi odporní! Já tohle prostě nechápu, co budu živ, tu ubohou tendenci vytahovat se majetkem a bůhvíčím, považovat se za šlechtu, a dělit lidi na nadlidi ( sprostá, nenažraná lůza) a podlidi - inteligentní, slušní,pracující lidi bez protekcí. Je asi jedno, jestli je člověk komunista nebo cokoliv jiného, jak se ukazuje - je buď slušnej a normální, nebo je hajzl, dobytek a šmejd - a věřím v další revoluci, která bude zatraceně krvavá. Svět už má dost tý miliardářský lůzy.

   Vymazat
  5. 23:44 - Táák je to! Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, žlučovitých, i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zapomínají, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.

   Vymazat
  6. A tady! - https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/450991/privitejme-migranty-160-tisic-lidi-kricelo-v-barcelone-na-jejich-podporu.html

   Vymazat
  7. Prosím 1:59 o upřesnění. Už jste vychodil základku? Jastliže ano nechávejte si prosím
   opravovat chyby ve svém písemném projevu !

   Vymazat
  8. Autor je prý básník! Bych neučil orla lítat - má právo na licence, jde o jazykového equilibristu! - https://plus.google.com/102483489539857983790

   Vymazat
  9. Jeden příklad za všechny - cituju:

   "Buranova vepří hlava (s jitrnicí v rypáku) ... "

   Nenapsal by snad obyčejný človíček spíše "vepřová"? Holt básník je básník ...

   Vymazat
  10. Komunistům vychcípání ani tak nehrozí, jako spíš hrozí vychcípání naší podnikatelské vrstvě, schopné exportovat své zboží. Ta je na ústupu, dividendy plynou do zahraničí. Mimochodem, na to dojela i první republika, kromě dividend do zahraničí platila i válečné reparace za Rakousko-Uhersko , ale jinak s Rakouskou republikou měla slušné styky.(například
   tam posala těsně po válce obilí, aby nechcípali hlady).

   Vymazat
 5. Pan JODA, autor tohoto clanku, je novodoby Gaius Gracchus.
  Tribun lidu utlaceneho. Tato socialni pohlednice do prvni republiky me zaujala a clanek se mi libi.

  Zde vidite, ze lide kteri zili v te dobe, nemeli jinou moznost, nez jit s Komunisty, nebo s Nacisty, protoze v Cesku nebyly pracovni zakony na jejich ochranu.

  To svedci o zkutecnosti , ze autority jsou casto nekvalifikovane ridit stat.

  Komuniste byli vsak SUPER VOLOVE ! Oni stale hledali tridniho nepritele i tam kde nebyl, a tim vyrabeli nepratele. Oni se predhaneli v "uvedomelosti a ostrazitosti".

  Pritom to byli oportunistici vycuranci. Proto ceska emigrace v roce 68-69 mela tak vysoke cislo. 250 000 lidi ztratila v te dobe republika. 25 000 emigrovalo do Jizni Afriky, (ja mezi nimi.)....Dekuji vam Komuniste, ze jste me svymi svinarnami a svoji blbosti prinutili k uteku a tim zajistili plodny, uspesny a stastny zivot. Bez vasi buzerace bych sedel v ceskem prdelakove a nemel na najem.

  Cela ta emigrace ma jednu chybu, a to je ta, ze STARNEME.
  70 % posrpnove emigrace, uz s nami neni a pounorova emigrace uz neexistuje vubec. Vsichni umreli.
  nick HONOLULU - znamy kopeckar mezi emigranty z posrpnove emigrace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, nejste vy z našeho výzkumného ústavu, který prchl do Jižní Afriky a vyvolal ve stranické organizaci poprask. Byl totiž připravován na předsedu ZO KSČ. Po vašem útěku řval nekomunista z ROH na komunistu ze stranické skupiny, jak se mohlo stát, že ten komunista uprchl. Pak jste rozteskněný psal postupně několika lidem z ústavu a chtěl jste si s nimi dopisovat. Oni neodpovídali. Když došla řada na jednoho vystrašeného inženýra, tak on odevzdal dopis na zvláštní oddělení. On pak obcházel lidi, na které jste si stěžoval a žadonil u nich o výš dopis. Ještě pamatuji na srandu, když jsme vás vylučovali z SČSP, což byl ruský kámoš pro ty, kteří už nepamatují. Vašim odchodem se bavil celý ústav..

   Vymazat
  2. Souhlas! S jednou pasáží článku se vů be cnedá polemizovat! Cituju: "vládla velká sociální nespravedlnost. Rozhodně větší, než například v sousedním hitlerovském Německu" - https://www.youtube.com/watch?v=nKHtct4Dl3s

   Nesrovnatelný!

   Vymazat
 6. Jak čtu některé komentáře, vidím, že mezi námi žijí lidé, kteří nenávidí komunisty stejně, jako to dokázali nacisté. Na štěstí je jich málo, takže nemohou zorganizovat koncentrační tábory, kde by komunisty likvidovali. Musí je to vnitřně štvát a budou na do smrti trpět. Dobře jim tak. Deprimovaná minorita sice může beztrestně vyřvávat v televizi a rádiu, ale žádné masové oslavy posledního převratu zorganizovat nedokážou, i kdyby s pomocí policie na Letnou nechali přitáhnout všechny pražské prostitutky a zloděje. Komunistům se dařilo konat oslavy mnohem lépe. Nic se nenechte přesvědčit, že na komunistické oslavy moc lidí nejde, protože má strach z perzekuce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu.

   Vymazat
  2. 23;05 moc dobře pamatuji ty oslavy před 89tym.Kdo nešel,tak měl problem.Ta masovost lidu na,,oslavách,,byla vynucená a v režii KSČ.Neoblbuj sám sebe,anebo si tu dobu nepamatuješ.

   Vymazat
  3. 23:05, vyhodili tě z práce a byl jsi dlouho bez zaměstnání? Asi tomu tak nebylo, protože za komunistů nezaměstnaní nebyli. Raději tafy neoblbuj ty a běž spát.

   Vymazat
  4. Každý 1. máj sem slavil prací.
   Na své zahradě.
   Trep.

   Vymazat
 7. Komoušké svině tu opět naříkají nad rokem 1989. Jenom kvičte, hajzlové. Sice jste nebyli za 40 let vašich kurváren spravedlivě potrestáni, tzn oběšeni, ale konec konců ani to vaše už 28 leté bolestné kvičení není špatné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedno je na přívalu těch hloupých, nenávistných a přisprostlých příspěvcích pozitivní. Ukazuje se, že odpor k objektivně kritickému pohledu na současnost, historii, logiku událostí ..., je všehovšudy nesen intelektuální spodinou. Z podobných se rekrutovalo jádro fašistického SA. Nenávistní a úplatní, neúspěšní, zamindrákovaní s ambicemi nad schopnostmi, nevzdělanci ... Po pravdě vzato, ze slovní zásoby, slovosledu a stylizace, příspěvků dost, autorů podstatně méně. Z kolika tedy počítačů je bourána tato diskuze? Není těžké vědět to.

   Vymazat
  2. Pane, nevím, jestli to není urážka Vás sprostého člověka takto nazvat. Nebalo by vhodnější takto tiulovat svou matku, otce a jiné z Vaši krve ?

   Vymazat
  3. Pane Pavelko, tu myšlenku a komu čemu patří, bylo by dobré objasnit. Zdá se to jaksi chaotické.

   Vymazat
 8. Ja zde napsal 2 prispevky a ten hodnotnejsi je pryc !
  Ja proste nevim, jak se to mohlo cenzora pana hemeroida dotknout.

  Je to uz asi rok ci dva. U nas byl velky lijak a ja nasel pred dvermi meho bydleni dlouheho HADA, byl prudce jedovaty - to jsem poznal hned.

  Rikam mu englicky :
  "Fuck off, nebo na tebe vezmu shotgun ! "
  Ten had zvedl hlavu, pohrdave se na me dival,
  nehybal se !
  Tak mu rikam cesky !
  "Bez do prdele, nebo te buchnu !"
  Ten had se zacal plazit pryc. Dlouho jsem nerozumel, co se stalo. Konecne moje logika mi napovedela.
  Toho hada mi tam dal CENZOR, nebo, ze by to byl cenzor osobne ?
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě ještě víc, asi 50, možná i 60 za hodinu - všechny jsem je obnovil. Chycht!

   Vymazat
  2. Ty jsi obyčejný debilní paranoidní pošuk. Nikdy ti ty hovna co tady smolíš nemaže. Buď jsi až takový psychopat že si to vymýšlíš nebo jsi tak negramotný blb že to neumíš odesílat.

   Vymazat
  3. 2:36 + 2:36 Gratulujeme vám. Vzhledem k největšímu počtu smazaných slabomyslných příspěvků jste právě získal titul:

   IDIOT DNE

   Jen tak dál. Ať můžete být alespoň na něco ve svém životě hrdý.

   Vymazat
  4. 2:36 - a současně taky blahopřejeme k rozdrcení rudýho cenzorskýho prasete obnovením více než 100% smazaného! Jste RUDOBIJEC ROKU!

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. oprava: Tu (či tady)

   Vymazat
  2. Otravujete je vy - 2:46 - svými komenty, které jsou pitomé a mimo téma článku. Ani se nedivím, že majitelé těchto stránek vás nechtějí. Kazíte debatu a tací lidé se vyhazují i z hospody. A to jsou prosím platící hosté. Vy si tu drmláte své blbiny zdarma.

   Vymazat
  3. 6:46 - jakou "debatu"? Aha - ty hýky malomocných, žlučovitých, i putinovských socek v pracovní době, kteří nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus a kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni?

   Vymazat
  4. Ty ussacký netáhlo,ty máš zase tři v žile a budeš tady zvracet ty havlobanderovskský bláboly????
   Ty sám seš untermensch,rodičové si dodnes vyčítají,že si místo tebe ty vemeno z kachny neuplácali sněhuláka!!!!

   Vymazat
 10. 2:38 to znamena, ze to maze Soros ! On totiz mel dnes president Trump proslov na vychod od Orlanda. (Melbourne Beach, FL.), tisice lidi na neho cekalo od rana 4.a.m.

  A ty o pico skareda, 2:38, kdyz nekoho oslovujes, tak napis cislo casu, nebo nick ty dobytku !
  Nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
 11. 0:46.. do JAR v roce 68-69 uteklo 25 000 lidi.
  Nikdy jsem ve vyskumaku nepracoval a nikdy jsem si s nikym nedopisoval. Ja byl VELMI ZCIZENY ! Nastoupil jsem do prace za 5 dni po prijezdu do JAR, (V Johannesburgu).
  Na anglictinu za 10 dni. Bydlel jsem na Hillbrow, ale pracoval v Marshalltown..To byla krasna doba !
  Ale zase by to bylo smazano, kdybych se rozepsal.
  Muj nejvyssi sef byl kamos a kolega s Prime Ministrem B.J.Vorsterem, oni spolu studovali na stejne skole (ve Stellenboshi) Oba dva zemrli na zacatku 80-tych let. V te dobe jsem byl v USA. Dcera meho nejvyssiho sefa mi vsak pise pravidelne z Australie.
  Vsichni utekli, vsichni. To s nami dela zivot.
  Akorat ten cenzor ma prilepenou prdel na zidli a nikam neutekl. Proto je hloupy a flustrovany.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro nick HONOLULU, identita pěkná, možná pravdivá, možná vymyšlená, ale budiž. Kolik procent z populace má mentalitu řekněme Eskymo Welzla, nebo přesvědčení, vůli a schopnosti dopracovat se společenských vrcholů? Pro jaké procento populace je k realizaci vůbec prostor? Kolik z těch všech aspirujících srazí ta prachobyčejná smůla či tragedie? Hádám, a nadsadím, bude to nějakých 10 procent populace. Zbylých 90 procent, jen co dospěje, rádo zakotví v jistotách existence a dohledného uspokojení střízlivých tužeb. Co je to za nesmysl, vnucovat oněm devadesáti procentům (že „ovcí“) prostředí o které vlastně nestojí. HONOLULU, pro Tebou formulovanou dráhu bylo nutné mít osobnostní předpoklady a troufám si tvrdit i notnou dávku štěstí. Vím, o čem mluvím, znám ledajaké pády a věřím, že „ovcí“ ani na stará kolena nejsem. Proto ten pokus o nadhled. Čekám korektní odpověď.

   Vymazat
 12. Pane 2:36 ! Vase velikost je merena poctem lidi, ktere jste nasral z Prazske kavarny. Cenzor je zivocich - to znamena , ze za neho mate body dva.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou tady tací, že si hrají na demokraty, ba liberály. Nevědí, že tento a každý jiný takový portál či blog je někoho vlastnictvím, když provoz na vlastní náklady zajišťuje. Nerespektují vlastnictví. Tak se staví na roveň zlodějů, podvodníků a nakonec i Rudých revolucionářů. Navíc jsou směšní. Nevědí, jak snadno mohou být technicky blokováni, že si ani na cenzuru nepostěžují. Bránit se technikou mohou, ale k tahání je leda ten kratší konec. Jen pokračujte, blbečci.

   Vymazat
 13. 3:49 nick honolulu je z doby, kdy jsem zacal psat na diskuze po setkani s Jihoafricany na Waikiki (Honolulu).

  Oni mi rekli, ze kdyz mlcim, tak mam spoluvinu na te hruze v jake skoncila JAR...

  Pane, snad si nemyslite, ze my jsme nemeli prohry ?
  My je meli take , ale zivot nas naucil, ze nekdy prohra se promeni v uspech a uspech v prohru.

  My jsme ztratili mesto, ktere jsem mel rad (Jahannesburg), ale vyhrali celou Ameriku, nebo Kanadu, ci Australii.

  Ta prvni emigrace byla skok do neznama, a ta druha do Ameriky z JAR byla snadna jako prestehovani...

  Pozitivni mysleni je 1/2 uspechu a prostredi , ktere je "vase" je druha polovina uspechu.
  Ja si vsiml, ze nektera mista ve svete, jsem mel rad a jina ne. Cim to je, nevim.

  Dnesni duchodci v Cesku chteli kdysi "jistotu" a maji ted takovou nejistotu, ze jejich duchod padne na najem.

  Ti co NEutekli z JAR, kdyz padla bila vlada maji US $ 96 mesicne duchod , ale jen kdyz nevlastni dum. Kdyz vlastni tak NIC.

  Z toho prameni pouceni, ze kdyz se potapi lod (CSSR v 1968), nebo pozdej JAR, tak se hold musi skocit do vody a plavat pryc.

  Invaze barbaru do Evropy vam zarucuje, ze se znovu "potopite" s tim rozdilem, ze nebudete moci plavat pryc. Neni kam. Takze jistota je spatny kompas.
  Touha je lepsi kompas.
  Ale pro nas uz je vsechno jedno. Zestarli jsme.
  Z po unorove emigrace (1948) uz nezije nikdo.

  Mladi dnes, jsou na tom hure nez stari. Nic dobreho je v EU neceka. Jen kriminalita, nedostatek a nejistota a zadna perspektiva.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fajn. Rozumí tomu ovšem tak, HONOLULU, že svoje (Tvoje) řešení nepovažuješ za alternativu pro mnou zmiňovaných ani ne 9 milionů Čechů (za seba si myslím, že mám vystaráno, dokonce, nejhůř, i kam zmizet).

   Vymazat
  2. 11:40
   Zas seš zlitej jak Havel,ty Jandovo žůžovko!!!

   Vymazat
  3. 12:30 - Takových blbů neuvěřitelně pitomých, se mnoho nerodí. Nechutně odporný tvor samotář.

   Vymazat
 14. 3:49...
  nikomu nic nevnucuji. At si kazdy dela co chce.

  4:45..
  Oni potrebuji navstevnost a orientaci, ve smysleni naroda. My mame zabavu a nekdy kopec srandy.

  To znate co vlasta Burian napsal pro cenzory ?

  "Lidi ja mel velkou snahu, sotva jsem se narodil !
  Matka byla mimo Prahu a tatinek marodil !
  Sudicky mi od Smetany dali venem Vltavu !
  Matka prisla z Male Strany a sedla si mi na hlavu !

  Me koupali co dite v horke lazni az Celsius nad 40 lez, pak divili se co dite blazni....atd. atd.
  Takove smutne detstvi mel cenzor.
  Good night, nick HONOLULU koncim panove.

  OdpovědětVymazat
 15. Velice pěkný článek, bez politikaření a bez zbytečného vychvalování minulosti. Díky.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 16. Listopad 1989 - pamětnice babička: a to tu bude jako za první republiky? No to se máte na co těšit. Dočkali jsme se.

  OdpovědětVymazat