Reklama

.

.

úterý 21. února 2017

Kauza MLÁDEK vyvrcholila postmoderní fraškou

Radim Valenčík
21. 2. 2017         RadimValenčíkPíše
Závěrečná fáze likvidace Mládka se změnila v postmoderní frašku. Sobotka (za pomoci svých mediálních a dalších poradců) se nechal vystrašit pořadem 168 hodin (který brutální kampaň rozjel týden před tím) a patrně pod vlivem tohoto pořadu se rozhodl, tak, jak se rozhodl. Příslušná část pořadu týkající se Mládka je zde. Pořad patří do sbírky ukázkové manipulace. Nafouknutý a nekvalifikovaně podaný problém, vhodně sestříhané (i vynechané) Mládkovy odpovědi. Bělobrádek střižený mimo kontext. Nasazena smečka "expertů", kteří prezentovali účelové názory. Na Sobotku uvězněného v pasti svých "poradců" to stačilo.




K těm jednotným ceníkům služeb telefonních operátorů. Z teoretického hlediska se jedná o zajímavý problém. Na jeho řešení jsou různé názory. Podle toho, jak to podal "náš" mediální mainstream, vůbec neví, o co jde. Umožnit vyjednávání individuálních cen v dané oblasti je podstatným způsobem ovlivněno tím, co se nazývá "asymetrie informací" mezi poskytovatelem statku (služby) a jejím odběratelem. Zde teorie doporučuje, aby stát stál na straně odběratele a požadoval transparentní uveřejňování informací o cenách, za jaké služby prodává (včetně případně množstevních slev). V opačném případě jsou znevýhodněni ti, co mají horší přístup k informacím. (Těmi jsou zpravidla ti sociálně slabší.)Uvedený problém obsahuje i další zajímavé aspekty z hlediska uplatnění teorie. Ale ze žádného nevyplývá, že by transparentnost zveřejňování cenových sazebníků měla vést k omezení konkurence a svobody smluvních vztahů. Když připomenu, že právě toto byl jeden z vrcholů kampaně proti Mládkovi, je zřejmé, že šlo o jeho záměrnou likvidaci.
Ovšem kdo a proč by měl mít na Mládkově likvidaci zájem? Sám Mládek se domnívá, nebo aspoň uvádí, že Babiš (viz dále). Podle mě se v tomto mýlí. Je to spíš pod "Babišovu rozlišovací úroveň", jak by řekl klasik. Babiš sice ví (na rozdíl od Sobotky), že odvolání Mládka ČSSD ve volbách velmi poškodí, ale ona si škodí všestranně i jinak a Babiš s ČSSD po volbách nepočítá. Mládek jako ekonom schopný otevírat cesty k mezinárodní spolupráci by mu spíš v nějaké, třeba i opoziční funkci vyhovoval. Proto Babišovo vyjádření k odvolání Mládka (viz dále) se zdá být docela upřímné. Nemá s tím nic společného. Okořenil to i tím, že Mládek je spíše obětní beránek ČSSD. Asi ví, o čem mluví.
Kdo tedy prosadil účelovou kampaň proti Mládkovi dotaženou až k jeho likvidaci? Podle mého názoru právě ta kasta, kterou nazývám "slouhové slouhů současné globální moci". Např. Gazdík, Niedermayer. Ti se angažovali jako první, kdo kampaň rozjeli. Prouza mezi ně evidentně patří. Cíl? Spojit "příjemné s užitečným":
1. Využít prostor k dotunelování ČSSD prostřednictvím obsazení její politické pozice k tunelování společnosti shora a ve velkém.
2. Zlikvidovat politika, který si uchoval kritický nadhled, kontakt s odbornou veřejností (prostřednictvím např. diskusního fóra Fontes Rerum) a který se mimořádně angažoval v rozvíjení exportních možností ČR, např. do Číny, ale nejen tam, tj. který vždy odmítal politiku jednostranné ekonomické orientace a zpolitizování ekonomiky.
K tomu jako podklad pár vybraných pasáží z aktuálních článků v mainstreamu:
"Rozhodl jsem se udělat změnu v obsazení ministerstva průmyslu a obchodu. Navrhuji ke konci února odvolat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka," oznámil Sobotka.
Uvedl, že ve čtvrtek žádost předá prezidentovi. Miloše Zemana chce zároveň jako prvního seznámit s tím, kdo by měl Mládka nahradit. Spekuluje se o tom, že novým šéfem průmyslu by mohl být státní tajemník pro evropské záležitosti a vládní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.
Sobotka v pondělí řekl, že Mládek odvedl za více než tři roky velký kus práce. "Nicméně v poslední době nejsem jako předseda vlády spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje. Zejména se jedná o postoj ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb," zdůraznil Sobotka.
Mládek se "proslavil" několika aférami. Poslední se týkala právě mobilních operátorů. Do zákona o elektronických komunikacích chtěl prosadit paragraf, který by spotřebitelům znemožnil vyjednat si u operátora individuální tarif.
Před několika týdny sklidil kritiku kvůli prohlášení, že roaming je elitářská záležitost pro pět procent lidí. Domnívá se, že tři milióny Čechů jedou do zahraničí jednou ročně, většina z nich do Chorvatska na pobřeží. "To se dá doložit. Další tři milióny jsou ta elita, která jezdí pořád – služebně, na dovolenou, furt," prohlásil Mládek.
Další problém kvůli cenám za mobilní data vyvolal Mládkův náměstek Lubomír Bokštefl, který lidem vzkázal, že pokud chtějí ceny za mobilní služby, jako mají v Polsku, ať tam odjedou. Kvůli přehmatu dostal náměstek důtku, vyhazov dostal ředitel komunikace Roman Prorok, který prý Bokštefla dostatečně nepřipravil.
Nejznámější Mládkův výrok je asi ten z roku 2013, kdy ještě jako stínový ministr financí při projevu na sjezdu ČSSD v Ostravě řekl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění, a parazitují tak na zaměstnancích. Za výrok se poté omluvili on i Sobotka.
Šéf průmyslu měl také problémy kvůli vysokorychlostnímu internetu. Ministerstvu průmyslu se totiž dlouho nedařilo vypracovat klíčový dokument, aby Česko mohlo čerpat 14 miliard na rozvoj sítí nové generace.
Mládek už svoji funkci nabídl premiérovi loni na podzim po volbách, když neuspěl jako kandidát do Senátu. Sobotka rezignaci nepřijal – uvedl, že to pro něj není téma a že Mládek je zkušený ministr.
Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat šéfa průmyslu a obchodu Jana Mládka samotného ministra překvapilo. Mládek na pondělní tiskové konferenci odmítl, že by dělal kroky, které jsou v rozporu s vládní politikou, jak uvedl předseda vlády. Ministr rovněž řekl, že proti němu ministr financí Andrej Babiš (ANO) vede mediální kampaň.
"Ministerstvo průmyslu a obchodu nedělalo žádné kroky, které jsou v rozporu s vládní politikou. Neselhal jsem. Je proti mně vedená mediální kampaň," prohlásil Mládek na tiskové konferenci, kterou uspořádal chvíli poté, co premiér ohlásil své rozhodnutí.
Na dotazy novinářů ohledně toho, kdo proti němu vede kampaň, odvětil, že Andrej Babiš. Na otázku proč tomu tak podle něj je, odpověděl: "Kdybych byl nedůležitý ministr, tak by ji neměl důvod vést."
Sobotka v pondělí oznámil, že chce vystřídat ministra průmyslu. Vadí mu, jak Mládek postupoval ohledně situace s mobilními operátory.
Mládek kritiku odmítl. Podle něj to, co je mu předkládáno jako selhání, není v kompetenci jeho resortu, ale v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu a antimonopolního úřadu. "Premiér rozhodl podle svých PR poradců,” podotkl Mládek.
Na tiskové konferenci se ještě stihl pochválit. "Před nástupem jsem měl jasné cíle a většina byla splněna. Hlavním bylo nastartovat hospodářský růst, zahraniční investice, což se podařilo. Nezaměstnanost je nejnižší v rámci celé EU. To se nestalo náhodou, ale velkým úsilím," prohlásil Mládek.
Šéfa průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) by měl podle informací Novinek ve funkci nahradit státní tajemník pro evropské záležitosti a vládní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza. Současného ministra chce ke konci února odvolat premiér Bohuslav Sobotka.
To, že se skloňuje jméno Prouzy, potvrdil Novinkám zdroj ze Strakovy akademie.
Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka z ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) udělal obětního beránka. Právu to v pondělí řekl ministr financí Andrej Babiš s tím, že k odvolání došlo jen kvůli volbám. Podle Babiše měl Mládek ve skutečnosti od soc. dem. zadaný úkol hatit snahu omezit mobilní operátory.
Podle Babiše měl Sobotka odvolat Mládka už po prohraných senátních volbách loni na podzim. Tehdy v druhém kole Mládka vyřadil starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský (za ANO). Mládek tehdy nabídl Sobotkovi svou demisi, premiér ho ale podržel.
"Mládek je jen veřejnosti předhozený obětní beránek za zmatky kolem mobilních tarifů. Jsem však přesvědčen, že ČSSD a pan Sobotka schválně nahrávali mobilním operátorům. Ve skutečnosti Mládek měl politické zadání ten problém nikdy neřešit, ale protože se to ukázalo jako neudržitelné a blíží se volby, tak ho premiér raději obětoval," řekl (Babiš) Právu.
"Pan ministr byl dlouho v hledáčku. Kromě jeho neobratnosti, hraje nepochybně svou roli i to, že jako ekonomický ministr se dostával do konfliktu s vicepremiérem vlády," řekl Právu Dolejš.
Původně Ovčáček napsal, že jméno možného Mládkova nástupce vůbec nechce komentovat.
Poté ale vyšlo najevo, že vlastně chce. Rozhodl se totiž zanalyzovat jeho práci tajemníka pro evropské záležitosti, respektive upozornit na chyby, kterých se měl dopustit.
O Prouzovi se přitom mluví jako o možném příštím ministrovi průmyslu a obchodu. Hradu je ale trnem v oku a není jasné, jestli by prezident jeho jmenování podepsal.
Má k němu totiž vícero výhrad. Vyčítá mu například to, že si loni spletl frontu na Hrad, které se tam začaly tvořit po zavedení bezpečnostních prohlídek, s výměnou stráží.
Mluvčí Hradu vyčetl Prouzovi i solidaritu s uprchlíky.
Zde jsou Ovčáčkový výroky k Pouzovi:
Jiří Ovčáček ‏@PREZIDENTmluvci 16 hpřed 16 hodinami
Loni použil T. Prouza FAKE NEWS, kdy přihlížející při střídání stráží vydával za frontu čekající na vstup do Hradu.
Jiří Ovčáček @PREZIDENTmluvci
Připomeňme si také, jak loni horoval T. Prouza za přijetí 100 000 migrantů: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sokujici-vyroky-na-akci-CSSD-Zvladli-bychom-100-tisic-migrantu-At-Chovanec-odejde-ze-strany-Vetsi-strach-jde-z-Cechu-Demokracie-ano-ale-440690 ...
6:08 PM - 20 Feb 2017
Photo published for Šokující výroky na akci ČSSD. Zvládli bychom 100 tisíc migrantů. Ať Chovanec odejde ze strany....
Šokující výroky na akci ČSSD. Zvládli bychom 100 tisíc migrantů. Ať Chovanec odejde ze strany....
Česko by za jistých okolností mohlo přijmout 50 až 100 tisíc migrantů. Na akci ČSSD o migraci to řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Před čtrnácti dny se v Lidovém domě uskutečnil seminář o...
parlamentnilisty.cz
Prouza vystudoval ekonomii, diplomacii a žurnalistiku. Dříve působil jako náměstek ministra financí. V USA pracoval jako expert Světové banky pro oblast finančních služeb a regulace v týmu pro Evropu a střední Asii.
V květnu 2016 ho česká vláda jmenovala koordinátorem digitální agendy ČR.
Doporučuji též UK ČT 24 20. 2.:
Poslechněte si plkání o Mládkovi bez Mládka v tomto pořadu. Postmoderní fraška tím vyvrcholila. Vyčítat Mládkovi například to, že se neorientoval na podporu proexportní politiky všemi směry, je prostě absurdní. Argumentovat poklesem exportu do zemí mimo EU, aniž by se uvedlo, že příčinou není Mládek, ale embargo na Rusko (proti kterému Mládek je) a následné embargo Ruska na nás těmi, co embargo podporují, je... - nevím, jak to slušně nazvat. Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, se Mládka zastal. Ocenil ho a zdůraznil, že to byl právě Mládek, kdo podporoval proexportní politiku. Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie postmoderní frašku dokonal. Odvolání Mládka zdůvodnil dopadem na volby a doplnil to skvělým výrokem: "Nesáhl (Sobotka) po něm (Mládkovi), ani v době (kdy musel odejít ministr Dienstbier  a Němec), když horko těžko hledal ministry, které by odvolal."Mládka pochopitelně nepozvali. Chápu. Po zkušenosti z UK ČT24 pár dní před tím, ve čtvrtek 16. 2. od 22. minuty pořadu, viz:
Mládek tam snadno všechny argumenty týkající se ceníku operátorů vyvrátil. Jenže to se jaksi nehodilo. A tak i nyní je tato část pořadu UK decentně skrytá pod označením "Stav českého hospodářství" bez uvedení účinkujícího. Jen se podívejte.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4277-kauza-mladek-vyvrcholila-postmoderni-fraskou.html

25 komentářů :

 1. Viď po volbách si to viřeší a jedeme dál jak do voleb,naše Čt se o všechno postará.Nenadarmo se povída že masmedia su první velmoc,bil o tom natočen i Francouzki film a volal se první velmoc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ii 007

   Velice se snazis si hrat na uplneho blbce!!! , ale myslys si "jak jsem vtipny a jakou mam srandu z tech blbecku "!!! to neni podstatne spise velice male malinke jednani maleho cloveka!!

   Me to nevadi , ja jsem fascinovany panem Mladkem a jeho osobnosti , mam dojem ze dobre chape komerci na internetu. Docela bych si rad precetl jeho clanky o jeho posici na komerci na internetu , jestli zdanuji prodej Amazon.com v Cechach a jestli ne tak proc. Mozna nekdo vi o jeho publikacich ci blogu, ci blogu o jeho blogu. Zda se mi , ze je autorita na interenet komerce ...mam pravdu??
   mozna nekdo vi . diky

   Nahodou nevis EUpovelUSAopossum
   ii 007

   Vymazat
  2. Naskítala se mi příležitost bít tadi první yak sem to viužil,mám medailu.

   Vymazat
 2. A není pravděpodobnější Radime,že prodejem OKD za korunu díky Mládkovi,kdyby to prošlo vládou by díky Mládkovi ČSSD skončila?! Není to ten důvod jeho konce??!

  OdpovědětVymazat
 3. Mládek, anž bych měl o něm přehnaně vysoké mínění, byl pouhou rituální obětí. Tento stát už ztratil poslední zbytky soudnosti. Banky poskytují paradoxně nejvýhodnější úroky a poplatky svých služeb těm nejbohatším klientům. Klidně si udělejte pokus a požádejte o hypotéku, nebo jiný typ úvěru u jedné banky, jako člověk s dvaceti tisícovým platem a třeba šedesáti tisícovým platem. Zjistíte, že jako "bohatému" vám vyjdou vstříc nad rámec běžných pravidel a nastaví vám podmínky výrazně lepší, než jako chudému.
  A u telefonních operátorů je to stejné. Firma, nebo bohatý klient dostane VIP podmínky, zatímco chudák se zařadí do početného davu u přepážky.
  Dle mého soudu totálně selhal antimonopolní úřad s našimi legislativci, kteří tvoří zákony podle pravidel zahraničních "investorů".
  A pak se divíme, jak je možné, že z naší země rok co rok odchází stovky miliard ve výnosech zahraničních firem. Volíme si zkorumpované Jidáše, kteří bez rozdílu stranické příslušnosti, jdou na ruku těm, kteří jim sypou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to 6:05
   Máte velký kus pravdy, ono všechno v tomto státě je takzvaně nastaveno jen pro některé.Každá moc ať je "státní" či soukromá si staví podmínky pro sebe a své blízké. Občas něco spadne i pro slouhy , ne pro sluhy, kteří si musí tuto moc platit formou daní.

   Vymazat
 4. ...a nebo dostal zaplaceno a vyklidil pole*

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jako tak je Mládek pravicový "expert", ostaně, je z ČSSD... takže jak jinak.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak jako tak je Mládek pravicový "expert", ostaně, je z ČSSD... takže jak jinak.

  OdpovědětVymazat
 7. Výborný pohled na odvolání Mládka. Kupodivu? jinde neslyšený. Mě také zaujalo tvrzení v médiích, že by "transparentnost zveřejňování cenových sazebníků měla vést k omezení konkurence a svobody smluvních vztahů" a že tedy platný cenník služeb je asi tedy cár papíru a je normální se handrkovat o cenu jak na tureckém tržišti. Tak to se máme co učit. U UPC jsem to už také zažil. A premiér? Sobotka je mimoň, jestli si myslí, že mu toto nahoní voliče. Pro mě je to další mínus pro ČSSD a Babiš se raduje. Voliče na levici to dále poškodí. Volit jen KSČM nebo Okamuru stačit asi nebude. TES

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když Mládek odvolal své (PRAVDIVÉ!) označení (vlastně podvádějících) živnostníků za příživníky, vyrobil první chybu. A všichni, kdo mu ten výrok vyčítali jakbysmet. To je to samé, jako zakázat pravdu o hygieně a chování "uprchlíků". Už jen to jejich pojmenování je lživé ( -eh, čo to táram, KOREKTNÍ!) . sck

   Vymazat
  2. sck - co ti přijde na prohlášení, že živnostníci jsou příživníci pravdivé? V čem jsou příživníci, že mají jen to, co si sami vydělají? Že nemají nárok na nemocenskou ani dovolenou? Že se o sebe dokážou postarat sami?
   Jak dlouho jsi ty byl živnostníkem a v čem jsi byl příživníkem?

   Vymazat
  3. Milý 13:14, on řekl, že neplatí za zaměstnance sociálku a parazitují na nich. Což je pravda - myslela jsem, že to EET utne, ale nikoliv. Můj syn, dobrý kuchař s mnohaletou praxí bere pořád na pásce 11.000,-

   Vymazat
 8. Já bych řekl,že si k tomu vyhazovu Mládek pomohl i sám.Jen si vzpomenout,jak se také angažoval ohledně plateb za jistič za příplatek na zelenou energii,dokonce šlapal po Vitáskové.Teď by po něm měl nastoupit ten praví agent cizí mocnosti.Také souhlasím s těmi,že ČSSD už nedostane šanci něco měnit.

  OdpovědětVymazat
 9. Věřím tomu co napsali na Hájkovo Protiproudu, že byl moc proruský a zlobil. Např. nestáhl státní reklamy z alternativního webu.

  OdpovědětVymazat
 10. Mládek vadil, Herrmanna pochválíme .... Jasně, lepší drzé čelo než poplužní dvůr. Po volbách budeme mít na hranicích tabule "tady je Babišovo"

  OdpovědětVymazat
 11. A co takhle sudetoněmecký ministr Herman? Na toho si dodělávající kopající kobyla Sralbotka netroufne. Herr Oberführer Posselt by se zlobil, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, on hlavně Sobotka ministra za jinou partaj odvolat jen tak snadno nemůže. S tím nemá žádnej Posselt co dělat.

   Vymazat
 12. Jsem přesvědčen,že odvolání Mládka paradoxně zajistí zlegalizování zdražení platby za jistič před elektroměrem.Tím,že Mládek skončil a Vitásková v květnu skončí také, otevře se nepřímo cesta k okrádání nás občanů energo a solárními barony.Jediné co by mohlo tomuto podvodu zabránit nevolit žádnou vládnoucí a parlamentní stranu včetně opozice,protože ti jsou s nimi propojeni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, to je na první pohled dobrej návrh řešení. Ale v reálu neuskutečnitelnej, takže vlastně je to blbej nápad. Navíc koho teda volit?

   Vymazat
 13. Volit prostě stranu,která rozbije stávající systém a do října se to snad vyjasní.

  OdpovědětVymazat
 14. A kdo je vlastně Prouza to vám nic neříká.Čtete mezi řádky a tam se to dovíte.

  OdpovědětVymazat
 15. Doufejme, že tady rozumně zasáhne prezident a do voleb to nechá k ledu. Tahle výměna je totální Sobotkův úlet, i když samozřejmě ne první.

  OdpovědětVymazat