Reklama

pondělí 27. února 2017

Krym očima historie

Stanislava Kučerová
27.2.2017  České národní listy


Profesorka Kučerová připomíná několik dat a souvislostí vážících se k novodobé historii Krymu.

Ve vítězných bojích s Turky získali Rusové v 18. století Azovské moře a poloostrov Krym. Kateřina II. jej anektovala za souhlasu evropských panovníků (např. Josefa II.) roku 1783.

Krym, čarovný poloostrov na severu Černého moře. Bájný Tauris, spolu s Kolchidou cíl vzrušující plavby Argonautů za „zlatým rounem“. Pohnutá a často krvavá historie po celá uplynulá tisíciletí a staletí. A znovu se k němu historie obrací. Od r. 2014 se stala otázka jeho státoprávního statutu vážným tématem mezinárodní politiky. Jak k tomu došlo? Co tomu předcházelo?

Na Krymu od 13. století upevňoval svou moc bojovný tatarsko-mongolský chanát. Bohatl drancováním sousedů, prodejem otroků, krutým vybíráním daní. Časem upadl do feudální závislosti na Osmanských Turcích. Po jejich porážce (1774) byl připojen k vítěznému Rusku. Od anexe Krymu Kateřinou II. r. 1783 až do pádu carismu r.1917 uplynuly 134 roky.

Avšak i po Velké říjnové revoluci r.1917 zůstal Krym součástí Ruska. Nejdříve se stal autonomní republikou, pak oblastí Ruské socialistické federativní sovětské republiky, součástí SSSR. R. 1954 jej Nikita Chruščov, hlava tehdejší sovětské vlády, přičlenil k území Ukrajinské SSR. Stalo se to na počest 300letého výročí spojení Ukrajiny s Ruskem. (R. 1654 se Ukrajina, vedená hetmanem Bohdanem Chmelnickým, připojila k Rusku.) Šlo ovšem o administrativní opatření uvnitř stávajícího státního celku. Na mezinárodním postavení se nic neměnilo, opět to bylo v rámci SSSR.

Problém nastal, až když se Sovětský svaz rozpadl. Stalo se, že 8. prosince 1991 se ve vládní rezidenci v Bělověžském pralese sešli čelní představitelé Ruska, Ukrajiny a Běloruska, aby projednali ekonomické problémy impéria. Tehdy se rozhodli, že rozpustí Sovětský svaz, země, jež spravují, osamostatní a utvoří Společenství nezávislých států. Tím se ovšem Krym, od gesta N.Chruščova z r. 1954 součást ukrajinského území, octl mimo ruské hranice. (Součástí Ruska do revoluce 134 roky, po revoluci 74 roky. Celkem tedy 208 let. Sídlo významné Černomořské ruské námořní flotily, velká většina obyvatel ruské národnosti. Ukrajina se vlivem separatistických rozkladných tendencí po Majdanu 2014 octla v mezinárodně komplikovaném postavení.)

Důvody historické a strategické vedly pak vládu Vladimíra Putina, i na základě souhlasného referenda obyvatel Krymu, k jeho znovupřipojení k Rusku. Tento akt se na mnoha vlivných místech mezinárodní politiky setkal s bouřlivým nesouhlasem. Vyvolal i výstražné sankce.

Hlasatelé rusofobní politiky se ozývají i u nás. (Nedávno např. paní Džamila Stehlíková se vyjadřovala velmi nesmiřitelně.) Cestu k porozumění a míru mezi národy je ovšem třeba hledat jinak než harašením radary a raketami.

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. 

77 komentářů :

 1. džamile sebrat české občanství čůze

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Džamilu to chce vykopat tam,odkud přitáhla.Je možné jí přibalit i Kocába,Štětinu a jim podobný esa.Jako prémii za její SLUŽBY si může odtáhnout i tzv.kandidáta na prezidenta veksláka Horáčka.

   Smazat
  2. Jak mohla úzká skupinka "bolševických" vlastizrádců v rozporu s Ústavou státu, jednoduše tento stát zlikvidovat ! Gorbačov jako agent CIA spolu se zkorumpovanou sebrankou politbyra ÚV KSSS patří jako zločinec před Norimberský tribunál, protože jen díky němu mohly USSA vojensky napadnout tolik zemí včetně Jugoslávie !!

   Smazat
  3. Džamíla (arabsky hezká) je naplavenina z Kazachstánu, pro nás je jenom sovětská přistěhovalkyně; pro pravdaláskaře z kavárny je ale víc, než český domorodec. Prosadili ji i do české vlády za ministryni - jako na Ukrajině prosadili cizáky z USA a z Gruzie...

   Smazat
  4. Džamila dokonce zdarma vystudovala v Moskvě a teď Rusy pomlouvá kudy chodí. Takovým rozbít hubu je málo!

   Smazat
  5. MINISTRYNE OD PICI,$%^&**^%$, ale chci rict od piky.

   Smazat
 2. Soudružko Stáňo,
  jedině to harašení raketami a radary je to co může Rusko odradit od opakování krymského a východoukrajinského scénáře ve všech sousedních zemích od Estonska až po Kazachstán.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:00, Slopáku, ty jseš šáša, cha, cha...:-)

   Smazat
  2. 16:00 Takové harašení raketami a radary může obhajovat jen ten, komu to v kebuli také notně haraší.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Ale ani poté, Josípe, pokuds ňákej ten haličskej hajdamák, nedoufej že si sáhnete na Taurídu! Gotenland je samostatný říšský území a ta vaše "Ukrajina" na něj nemá nárok! - http://ru.althistory.wikia.com/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Reichsgau_gotenland.png

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Donbas je dnes maličká část původního, legitimního Ruska! Jako jediná!
   - http://www.novarepublika.cz/2016/10/donbas-to-je-rusko.html

   Jak se píše v tomto starším článku Nové republiky:

   "Ruská federace - to není Rusko. Je to oligarchické státní zřízení na těle naší vlasti - přibližně takové, jaké má i Ukrajina. Takové, které sice nežebrá na rusofobních schodech, ale hrdě obchoduje se svými surovinami. Samozřejmě ve prospěch oligarchů, tloustnoucích na úkor lidu.

   Ruská federace - to je stát, který patří buržoazní kleptokracii, jež zničila Sovětský svět, který byl současně i Ruskem, i když silně transformovaným.

   Ruská federace - to je komerční projekt na prodej surovin do zahraničí a vyvádění kapitálu získaného prodejem těchto surovin za hranice, tedy komerční projekt stejného typu jako Ukrajina, pouze mnohem silnější, větší, dražší, ziskovější, lépe organizovaný a lépe kontrolovaný."

   Jen z Donbasu může vzejít osvobození Ruské říše ustanovené Bohem jako Třetí Ŕím, aby ona mohla naplnit své historické poslání! Předpokladem je zrušení loutkostátů typu Ukrajina či ruská federace!

   Smazat
  7. A tady je mapa Evropy udělaná pro ministra zahraničí Jeho Imperátorské Výsosti cara Nikolaje II. Sazonova a je na ní zobrazeno, jak by měla být po válce Evropa uspořádána. Vlevo je textová část a v ní se u pojmu Rusko píše zhruba toto:
   Rusko je velká říše, bojující za obnovení práva, spravedlnosti, míru na Zemi, která neusiluje o ničení cizích zájmů ani netouží po cizím území, trvá pouze na tom, dostat to co jí od nepaměti vždy patřilo - Červenou Rus se Lvovem a Przemyslem, a část Bukovina s Černovicemi. Konigsberg s východním Pruskem po Vislu smáčené opakovaně ruskou krví, by měla být znovu ruskou zemí. Danzig a Thorn by měly být ruské pevnosti - http://expositions.nlr.ru/ex_map/worldwar1/images/28.jpg

   Smazat
  8. A tak to i bude Josef z 16:00 i kdyby si se posral radary si na hlavu stavěl! Tu ti něco vzkazuje potomek majitelů Donbasu! - https://www.youtube.com/watch?v=o2YU-EGzYgM

   Smazat
  9. 16:00 posloucháš Josef? Posloucháš? Co říká: "Zdrávstvujtě žítěli "ukrajíny" - budúščeje krajaniny Rusi!".

   Smazat
  10. A prdí t na rakety i na radar! Jasně tam říká že kokoti jako ty nemaj šanci,páč jste koupený! Slyšíš co říká směrem k Pravosekům?

   "Nam nůžna Kyjevskája Rús - a vam? Děěěěěngi!"

   Smazat
  11. Ty debile Anonymní27. února 2017 16:00 nech si propláchnout lebeční dutiny od sraček.

   Smazat
 3. Paní profesorko. Zapoměla jste na to, že i podle ústavy Ukrajiny byl Krym Autonomní Republikou se všemi atributy státu. Měl a stále má vlastní ústavu, parlament a vládu, měl právo vydávat vlastní zákony a vyhlašovat referenda. Tato Autonomní Republika Krym se po referndu rozhodla odpojit od Ukrajiny a připojit se k Ruské Federaci, která se skládala 21 autonomních republik. Po připojení Krymu jich je 22. Žádné "Rusko" tedy Krym neanektovalo, Autonomní Republika Krym jen vstoupila do federace s ostatními republikami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:36 - ... tedy, odmyslíme-li si vojsko RF v ulicích Krymu ...

   Smazat
  2. pro 16:36

   přečetl jste si tu ústavu ? Asi ne, protože o nějakém právu Krymské republiky vyhlašovat referenda a připojovat se k jiným státním celkům tam není ani slovo.
   Krymská republika sice měla určité pravomoci místního významu, ale podobné má i Kyjev jako město například. Rozhodně ale se musí vše dít v rámci ústavy Ukrajiny, která jasně definuje nenarušitelnost hranic, která je svěřená do rúkou ukrajinské armády.
   Já bych Vám poradil - namísto čtení různých konspiračních teorií a výmyslů z ruské propagandy, si najděte text té ústavy a nechte si to třeba googlem přeložit.
   Potom bych ještě doporučoval najít Memorandum z Budapešti 1994 - to je taky výživné čtení, všimněte si , kdo ho podepsal a co si s ním potom vytřel. Ano - mluvím o ruském prezidentovi (tehdy to nebyl Putin, ale to je jedno).

   Smazat
  3. Krym se ani po rozhodnutí Chruščova nestal integrální součástí Ukrajiny!
   Byl stále autonomní republikou (AR). Do jisté míry spravovanou ze strany kyjevské administrativy. Tedy činovníky Ukrajinské republiky.
   A protože v unitárním státě (a to Ukrajina byla a je i dnes) nemůže být další republika jako stát, nestalo se území Krymu právní součástí Ukrajiny. Právně tedy Krymská AR zůstávala samostatnou územně-správní "jednotkou", která měla svou republikovou subjektivitu. A tato jí dávala dostatečné právo k tomu, aby v souladu s vůlí svého lidu zorganizovala referendum o svém (správním) odtržení od Ukrajiny. Což i proběhlo.
   Takže žádná silová anexe ze strany Ruska ...
   Ostatně, historie pokusů Krymu o osamostatnění viz Wikipedie.

   Smazat
  4. Tak nám ty paragrafy 132 až 138 ukr ustavy jmenujte....a ukrajina podle smlouvy z budapešti má být co ...pokud ji poruší....???

   Smazat
  5. 16:56 - celej článek je nesmysl! Krym není nic víc než jen zeměpisný útvar - název poloostrova! Existuje jen Tavrida - gubernie Ruského impéria! V článku se nehovoří o zásadní věci: smlouva mezi Vysokou portou a Kateřinou II. je podstatná a ne co žvail Pepik Druhej z Vídně! A ta smlouva jasně říká, e pokud Ruské impérium ztratí Tavridu za jakýchkoliv příčin, ta automaticky připadne zpět Osmánské říši! A páč abdikace Nikolaje II. je neplatná, jak prokázala krymská prokurátorka a nyní poslankyně ruské Dumu Natálie Poklonská - 1 minuta 33 sekund ZDE - https://www.youtube.com/watch?v=qotjIZnwHn0

   tak všechny akty po puči v březnu 1917 jsou právně neplatné a po obnovení impeia budu zrušeny A to včetně zvůle z 18. října 1921, kdy byla Tavrická gubernie pnelegitimními silami rozdělená. Její severní pevninské oblasti se staly součásti tzv. Ukrajinské SSR, Krym však vešel jako autonomní republika do tzv. Ruské sovětské federativní socialistické republiky.

   Smazat
  6. 17:13 - on i ten termín "Ukrajina" je po pravdě řečeno nesmysl! V překladu to znamená "Pomezí" a jde pochopitelně o pomezí čili pohraničí Rusi! U Germánů stejnou roli hrály tzv. říšské marky! Byla Braniborská marka či Východní marka (Ostmark), tedy území zabraná říší na úkor porobených kmenů - zde polabských a panonských Slovanů. U "ukrajin" to bylo stejné - území získaná říší na úkor barbarských nomádů jako byli Skythové či Chazaři se dostal toto označení. Jedna z "ukrajin" byla i v Karélii! Na území "ukrajin" jako byla např. ta Slobodanská (tam co leží Carkov) usadili římští císaři (Třet Řím) tv. svobodné kozáky! To byli něco jako naši Chodové - osobně svobodní rolníci, kteří za tuto svobodu platili povinností bránit hranice říše proti Tatarům a jiným vetřelcům. Polští páni to špatně pochopili a domnívali se že je to nějaký název země! Ale v samotné říši zněl název oblasti takto polskými pány mylně označené jako Červená Rus! Později ji Austrijci (němečtí kolonisté Ostmarky) nazývali Galizien (či Halič). Polští páni pak rozšířili své panství až na území Kyjevské čili Malé Rusi a zahrnuli ji do své říše. Za ní pak ležela kozácká Záporožská Síč. Po porážce polské intervence (ve skutečnosti papežské agrese proti pravoslaví maskované jako boj o uvolněný východořímský trůn trůn) se nakonec Kyjev v roce 1670 vrátil k Svaté Rusi což polští páni uznali na věky věkův v Andruševu! Proto současná již de facto 100 let trvající agrese Říma proti Pravoslaví maskovaná jako souboj Moskvy a Kyjeva je nepřijatelná a nelegitimní!

   Smazat
  7. Vše o gubernii z české Wiki! - https://cs.wikipedia.org/wiki/Tavrick%C3%A1_gubernie

   Smazat
  8. 16:56 Ústavu Ukrajiny jsem četl, na rozdíl od vás bez zkreslení Googlem. Právo na referendum jste zřejmě přehlédl, je to v článku 138 odstavec 2. V článku 138 si také přečtěte odstavce 7 a 8, které stanoví povinnost krymské vládě hájit práva a svobody obyvatel Krymu a chránit jejich bezpečnost.
   Kyjev a Krym nemůžete vůbec srovnávnat. Kyjev nemá atributy státu, protože nemá vlastní ústavu, zákonodárný parlament ani vládu, jak to měla a má Autonomní Republika Krym.
   Budapešťské memorandum definuje jen záruku signatařů, že při napadení Ukrajiny jadernými zbraněmi použijí jaderné zbraně proti útočníkovi. Za to se Ukrajina vzdala jaderných zbraní. Nic víc tato deklarace neobsahuje. Pokud podle vás ano, tak sem prosím příslušnou pasáž zkopírujte. Nedávejte sem odkaz na deklaraci, jak s oblibou děláte, ale ocitujte jen příslušnou pasáž.

   Smazat
  9. 19:33 nesnažte se mne přesvědčit. Referendum je v ústavě pro Krym ustanoven pouze pro nějaké místní záležitosti - ale nikoli pro státotvorné záležitosti. Navíc o něco dál je znovu uvedeno, že vše je podřízeno ukrajinské ústavě včetně nenarušitelnosti státních hranic, které má na starosti ukrajinská armáda.
   Kyjev a Krym se dají srovnat jako například Kraj Vysočina a Praha. Namísto parlamentu si zadejte zastupitelstvo. Jak jednoduché.
   Zbytečně se snažíte - odtržení nějakého území není přece tak jednoduché ! Ani Vy si to přece nemůžete myslet, že to je jen tak ... Pokud si to ale myslíte, tak si se už nemáme o čem bavit..

   A k tomu memorandu: https://en.wikisource.org/wiki/Ukraine._Memorandum_on_Security_Assurances
   hned bod číslo jedna: "Spojené státy americké, Ruská federace a Spojené království Velké Británie a Severního Irska, potvrzují svůj závazek vůči Ukrajině, v souladu se zásadami aktu KBSE závěrečného , aby respektovaly nezávislost a svrchovanost a existující hranice Ukrajiny ,"

   Smazat
  10. Tolik hadani o ustave, presunu a nevim ceho. Ja si myslim, ze nad tim vsim je lid, narod. Nezalezi na tom, jake jsou zakony, protoze zakony zase dela lid. Ne pr. kdyby Husak po dostani se k moci rozhodl, ze Cesi budou mluvit jen slovensky a Cechy a Morava se rozhodly, ze se osamostastni, NIKDO NA CELEM SVETE NEMA PRAVO rici tomuto narodu ne. A pokud tohle nekdo nerespektuje a mysli si, ze treba USA maji vetsi pravo nez 97% ceskeho naroda, tak to nemuze byt pravda, protoze NIKDO NA CELEM SVETE nema prvo zasahovat do vnitrnich zalezitosti C+M, ani Husak, Obama ci Merklova ne. Pokud ovsem se uvazuje DEMOkraticky, ale jak je vidno, LIDI v demokracii nemaji zadne pravo, nechaji se naopak ovladat; a kdyz se zbouri proti NESPRAVEDLIVOSTI, jako Krym, Doneck, Luhansk, tak ti pravi demokrati hned RVOU a davaji sankce. Kdyz narod chce neco delat,aby to bylo "demokraticky", se nejdriv musi zeptat WASHINGTONU, D.C., jedine tam je demokracie, ktera rozhoduje. A mnohdy se sklada z jednoho cloveka.

   Smazat
  11. 20:24 člověče nešťastná - ty si skutečně myslíš, že nejlepší je na světě anarchie ? Kdy si každý dělá co chce ?
   Tak jsi buď naivní a nebo úmyslně ze sebe děláš pitomce.
   Jednou jsou na stole dohodnuté smlouvy a pravidla, tak je nebudeme porušovat. Jinak nastane anarchie. Proto se vyspělý svět postavil proti anexi Krymu, která narušila mezinárodní pořádky.
   A můžeš opakovat třeba tisíckrát, že tam bylo nějaké referendum. S vojáky na ulicích totiž jakékoli referendum trochu smrdí - je to jasné ?

   Smazat
  12. 20:42 - hezká fašistická myšla.Na světě nemsí být anarchie. FAjn. Referendum je anarchie. Když lidé o sobě svobodně rozhodují, to je anarchie? Super. Větší hovada než ty snad byli jen Duce a Führer.

   Co to je vyspělý svět? Ten co zařídil, aby jeho součást - Česká republika - klesla z rozvinutých do rozvojových států? To myslíš?

   Vojáci na ulicích krymských měst chránili místní před plánovanými nájezdy urkofašistů. Jasné, blbečku? Při referendu se hlasovalo anonymně, za plentou, nikdo nikoho nemustroval, bylo tam fůra zahraničních pozorovatelů a ti stvrdili regulérnost referenda. Tvoje fašounské snahy překroutit zjevnou pravdu jsou dost směšné. Zalez raději do své kavárny, zmetku, a mlč! To ti sluší nejvíc. Ferro

   Smazat
  13. 21:02 už by bylo na čase aby jsi přestal věřit ruské propagandě. Na Krymu nedošlo k žádnému ohrožení ruskojazyčného obyvatelstva ani před anexí Krymu ani po ní. Stejně jako třeba v Charkově a okolí. Na Krymu mám část rodiny a můžu dosvědčit, že jsou nešťastní - nejraději by vrátili čas před 2014.Současná situace na Krymu je v ponímání místních dokonce ještě horší, než za ukrajinského vedení.
   Všimni si, že jediné oběti najdeš pouze tam, kde ruský voják přijel nelegálně do suverenní Ukrajiny ochraňovat své " ruskomluvící " spoluobčany. Je to například na východní Ukrajině, nebo dříve také v Gruzii před několika lety a nebo v Jižní Osetii atd.

   Smazat
  14. 21:17 nech si ty hloupé pohádky, stejně tu nikoho nepřesvědčíš jak tobě spravedlivému havloidovi jde o blaho krymského lidu, v podstatě jste vy havloidi nasraný, že tam nemůžete nyní budovat s amíky vojenské základny zaměřené na Rusko, to je celá pravda. Čti tady aby jsi měl o čem psát- 200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických - EUserver

   Smazat
  15. 21:17 - tak ať iniciujou referendum o odtržení od RF! Když nebudu dělat bordel, není důvod aby se nemohli osamostatnit a počkat až budo nelegitimně ustavené pseudoříše -tedy tzv. Ukrajina a RF zrušeny a obnovena legitimní Svatá Rus a do ní pak vpluje spolu s Malourskem, Novoruskem i Červenou R usí, Bílou,Rusí, Bessarabií, Bukovinou, Livonií a Kuronskem, Estonskem a Finskem! Jak stanovil Bůh! A jak je znázorněno na této mapě -http://expositions.nlr.ru/ex_map/worldwar1/images/28.jpg

   Smazat
  16. Hej ty havloide 21:17, neměl by jsi už konečně vyrazit do boje na to Rusko? To tu jen plácáš nesmysly, jen aby jsi poštval ostatní proti Rusku, mazej si sám, když se chceš prát, Krym je ruský a s tím už nehnete, budeš muset vzít to jako fakt, pokud nechcete od rusů nadržku.

   Smazat
  17. 19:54 Jesttli není státoprávní rozdíl mezi Krymem a Kyjevem, tak si místo Ukrajinského parlamentu dosaďte zastupitelstvo. Jak jednoduché - jsou vaše představy o státnosti. Odtržení autonomní republiky je stejně jednoduché, jako u nás odtržení Slovenska.
   Jestli někdo nerespektoval nezávislost a svrchovanost Ukrajiny, tak to byly především USA a EU podporou protiústavního puče. Rusko hranice Ukrajiny neporušilo, když vyhovělo žádosti Autonomní Republiky Krym o jejím připojení se k ruské federaci. Po referendu se Krym odpojil, do hranic Ukrajiny už nespadal. Jako kdyby se Slovensko po oddělení rozhodlo připojit k jinému státu, tak to také nemohlo znamenat narušení hranic Československa.

   Smazat
  18. Jinak řečeno: upatlání jakési Ukrajiny na území Červené Rusi, Maloruska a Novoruska s Tavridou je narušení svrchovanosti Veliké Rusi!

   Smazat
 4. Krym - ocima bystrozrakeho soudce nicka honolulu !

  Rekove, Rimane, Gothove, Byzantinci, Benatcane, Janovane a SLOVANE = jedna rasove skupina. TO JE TA LEPSI !

  Huns, Tatars, Khazars - TI JSOU NEJHORSI a Ottomans ! STOJI vsichni ZA KAKANEC !

  Soudce honolulu timto pripisuje Krym Rusku, nebot Rusko je dedicem po recke Byznace = druhy Rim a Rusko je treti Rim.

  My SLOVANE jsme nejuslechtilejsi z rasy Arijske a jsme jeji severni vetev. Je absoloutne logicke , ze Krym patri Rusum ! Dale je nutne vykopat Turky do Asie a osvobodit Konstantinopol, ktery je od roku 1453 v rukou barbaru, kteri po strance rasove jsou bratranci Khazaru.

  Situace je komplikovana tim, ze Turci a Khazari jsou nepratele semitskych kozomrdu, kteri jsou nepratele i nasi bozske rasy arijske.

  Soudce honolulu navrhuje pockat s utokem na Turky a Khazary dokud se vzajemne neoslabi ve fackovacce se Semity. Kazdy Semita je kozomrd , ale to rikal uz i Mojzis, ktery vycital svemu kmeni sexualni praktiky.

  Jsem vlastnikem knihovny Antiky a vim vse daleko lepe nez vsichni profesori dohromady. Moje vzacne knihy nebyly pod barbarskou rukou cenzoru, kteri vypalili knihovnu v Alexandrii nekolikrat.
  Amen nick HONOLULU - SVETLONOS.

  OdpovědětSmazat
 5. VIDÍM, že

  nepřetržitá propaganda přináší u některých jedinců plody
  ve formě vyhraněných názorů na republiku Krym...

  Takže:
  Krym nikdy nebyl součástí ukrajinského státu, byl pouze
  v pověřeneckém administrativním spravování.

  Tento FAKT je naprosto jasně definován i v ukrajinské ústavě, nechte si od někoho přeložit články 2,5, a 133.

  A tamější ruská většinová populace se svobodně rozhodla,
  nechat správu provádět Ruskou federaci a nikoliv ten chaos na Ukrajině.

  Pokud by se tak nerozhodli, byl by Krym obsazen americkými okupanty, což byl vlastně prvotní záměr agresorů v NATO při organizování puče na Ukrajině.

  Souhlasu netřeba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Meleš hovna.

   http://www.pravniprostor.cz/clanky/mezinarodni-a-evropske-pravo/mezi-ukrajinou-a-ruskem-aneb-protipravnost-pripojeni-krymskeho-poloostrova-k-ruske-federaci

   Smazat
  2. 17:59 - jako obvykle sprosťák, když nemá argumenty nadává, a jako obvykle propagandista temných sil světa, v tomto případě banderovských vrahounů. "Právní rozbor", který nám tu předkládá anonymní nevychovanec, je zjevný nesmysl i po právní stránce, a každému soudnému samostatně myslícímu člověku je právní i lidská situace obyvatel Krymu jasná. Ona právní expertka Ošťádalová, která tento pamflet sepsala, tu jen opět předvádí, proč právnickou fakultou prolezla s odřenýma ušima. Copak práv nepřihlíží k změneěné situaci, copak právník nestuduje historii právních vztahů, copak ho to nezajímá. Ať se Ošťádalka raději podívá na znění původní pravomoci autonomní republiky Krym v rámci Ukrajiny a jak se měnily. Okamžik, kdy se rozhodl pro vystoupení ze svazku s Ukrajinou navíc byl poznamenán bezvládím v Kyjevě, fašisty napadajícími rusky hovořící spoluobčany atd. atd. Na takovou situaci se vztahuje jaké právo, Ošťádalová? Aha, teď mudruj, "expertko"! Ferro

   Smazat
 6. Kdyz pujdeme v nasem pruzkumu do te nejrannejsi Antiky, tak zjistime , ze Krym patril HITTTES (Arijsky narod - ze stejnych prarodicu, jake maji SLOVANE.)

  Oni zahajili dobu zeleznou 2000 B.C. Centrum jejich rise bylo v dnesnim Turecku, ale o Krym se delili se Slovany a vesele obchodovali.
  V roce 1250 B.C. napadli Egypt a bitva u Kadese je prvni zacatek svetove valky mezi Arijci a Semity.
  Slovane bojovali na strane Hittitu proti Egyptu.

  Takze nejaka diskuze o Krymu je nevhodna a valka mezi Ukrajinou a Ruskem je nesmyslna a je vedena pro zajmy ambicioznich Khazaru v Kijeve.

  Zatim co vam v Cesku je zakazano studovat Geny a rasove profily, tak vasi nepratele to delaji intenzivne a tajne.
  Psssst, to jsem napsal ja, nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 7. Pani profesorka zapomněla dodat,že v rámci Bělověžské smlouvy či dohody byl i dodatek o postavení Krymu ,že v případě směrování Ukrajiny na západ - vstup do NATA bude proveden na Krymu referendum o výstupu z Ukrajiny a vstupu do Ruské Federace.Jak víme toto proběhlo .Krym byl v rámci Ukrajiny samostatná autonomní republika s právem výstupu po proběhlém referendu.Toto si Ruská Federace zajistila do budoucna tento dodatek a je vidět ,že nakonec na tento dodatek nakonec došlo.Takže žádná anexe Krymu neproběhla ,ale naprosto řádné připojení Krymu k Ruské Federaci

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V rámci Bělověžské smlouvy není ani slovo o směřování Ukrajiny tam a nebo tam. Není tam ani slovo dokonce o směřování dalších účastníků této dohody o rozpadu SSSR.
   Kdyby se Ruská federace třeba zítra rozhodla se spojit s Ghanou, tak do toho nikomu z těch ostatních účastníků smlouvy nic není.
   Nezavádějte - anexe Krymu Ruskem nemá ani nejmenší oporu v nějaké dohodě a nebo mezinárodním právu.
   Proto to také svět odsoudil. Obvykle se přirovnává k anexi Rakouska Hitlerem a nebo přičlenění Sudet k Německu.

   Smazat
  2. 20:17 - žádnej "svět" nic neodsoudil. Jen pár chazarských holomků se připojilo k jakési deklaraci, zbytek zemí se k tomu nevyjadřuje. Dokonce i jejich vlastní domovský stát Izrael! Vysral se na hlasování - páč sám okupuje Golany, tak nemá co do toho kecat:))) A nikdo ho dodnes nedonutil vrátit to Sýrii. Tak co se serou do Ruska - komedie! Napadli pana Hussajna jen proto že si vzal co jeho lidu patří! Vždyť tzv. Kuvajt je anglosionistický nežid! Je to součást mesopotamské provincie Basra ukradený těmito mrzáky - loutkovina! A chazarský vonuce v OSN tehdy taky souhlasily s mrzkou agresí která tento ničemný nežid obnovila a Mesopotamii tím rozvrátila na sto let!

   Smazat
  3. Bylo mi řečeno ,že takový dodatek existuje a ne všechny smlouvy se zveřejnují.Takže nelze věřit všemu co se zveřejní a bylo by to i logické aby takový dodatek existoval ,protože Krym má velký vojenský strategický význam.Proto ted patří Krym Ruské Federaci a nikdy to už nebude jinak.Západ proti tomu neudělá prakticky nic ,jinak by musel vyvolat válku a to neudělají, protože prostě nemají prostředky jak odebrat Krym Rusku.Podle mně přechod Krymu pod Ruskou správu zabránil válce mezi USA a Ruskou Federací,protože by Rusové nikdy nedovolili aby Američané měli vojenskou a hlavně leteckou základnu na Krymu.Tuto situaci nechce západ vidět a připustit a proto je politika západu vuči Rusku taková jaká je.Člověk by tuto politiku bral ještě v době kdy byl v Rusku socialistický režim a na západě byl a je kapitalistický systém.Proto je naprosto nepochopitelná politika západu dnes když je v Rusku taktež kapitalistický systém jako na západě.Podle mně je základ této politiky západu surovinová základna Ruské Federace a hlavně nemožnost jimi disponovat prostřednictvím nadnárodními firmami, které hlavně patří Američanum.Tam je základ nepřátelství západu vuči Ruské Federaci -nemožnost ovládat jejich ekonomiku.

   Smazat
 8. Vostraku,když neproběhla anexe Krymu,tak proč vojsko RF okupovalo Krym ještě před referendem? Takhle vznikají války a normální člověk (ne ruský agent a vlezdoprdelník Kremlu) takové jednání odsoudí.RasPutin se chová jako monarcha a potřebuje dostat pohubě.V.V

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koukám,že havloidní Jandovo pornokomando hlásí nástup. Jando, odkud máš tu hovadinu o okupaci Krymu před referendem? To ti natloukli do prázdné hlavy u vás v Evropských hodnotách?

   Smazat
  2. Protože ve smlouvě to mělo zakotvený:) 23 tisíc vojáků RF se v rámci mezivládní smlouvy mohlo volně pohybovat po Krymu. Nakonec jsou tam stejně doma, takže je spíš otázka, proč Krym okupovali ti tzv. úkrajinci? A proč dosud okupují zbytek Tavridy?

   Smazat
  3. 19:22 ta smlouva jistě nebyla otom,že může 23tisíc vojáků nosit zbraň mimo základny vojsk RF na Krymu,teda státu Ukrajiny.Co když USA to samé udělá na Kubě,vždyť tam byli dřív než Castro

   Smazat
  4. 19:54 - o pohybu a pobytu ruské armády a loďstva na Krymu a v Sevastopolu byla platná smlouva. Rusové tam měli menší počet, než dovolovala smlouva (17.000), v průběhu krize rusové zvýšili stav o cca 4000 mužů. Smlouva porušena tedy nebyla.

   Smazat
  5. 18:47 Připomenu vám, co té "okupaci" předcházelo. Byl to neústavní převrat v Kyjevě, korsuňský masakr, "vlak družby" z Kyjeva a pokus o dobytí krymského parlamentu. TEPRVE POTOM se objevili "uctiví lidé" (zelení mužíčci), kteří zabránili, aby ukrajinští vojáci na Krymu mohli zmasakrovat tamní obyvatelstvo podle rozkazů z Kyjeva. Tak, jak jsou masakrováni obyvatelé Donbasu. "Okupace" probíhala v souladu s vůlí obyvatel a vlády Autonomní Republiky Krym. Z 12 tisíc ukrajinských vojáků na Krymu se jich naprostá většina dobrovolně připojila k "okupantům", z policie prakticky všichni. Nejsou známé žádné ztráty na životech. To je trochu divná "okupace", nezdá se vám?

   Smazat
  6. 19:54 - Guantanámo je ilegální okupovaná oblast v důsledku agrese Anglosionistů proti Španělsku! Parník Maine vybouch zevnitř! A po tý prasárně byla přepadena Kuba a Filipíny. Kubě byl vnucen hanebný Plattův dodatek a odchod z Guantanáma požadoval už Machado! To co se taháš Castra, blbe! Na Filipínách pak americký imperialisti postavili koncentráky a zabili v nich stejně domorodců jako zařvalo vězňů v Osvětimi, ale stihli to ještě v kratším čase! Kapitola Počátky ZDE - https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor

   Smazat
  7. 19:54 - a druhá věc: Nač by se vojska přesouvala beze zbraní? Jsi normální? Po Krymu jezdili kolony ruské armády!! Tedy děla, raketomety, tanky, atd. Tam byla ruská flotila ty volé - a kdyby nebyl v Kremlu agent CIA Jelcin, ty vole jeden, ta se ani neuserou! Po prvním refendu 1992 - odchod od Kyjeva - hned! Ani žádná "Ukrajina" by vlastně nebyla! Páč to setkání těch třech čuráků v tom Bělověžským pralese bylo ilegální! Páč v referendu lid rozhodl o zachování SSSR! - https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1esvazov%C3%A9_referendum_o_zachov%C3%A1n%C3%AD_Sov%C4%9Btsk%C3%A9ho_svazu

   Smazat
 9. Nezaznamenal jsem územní požadavky soudobého Ruska. Ani nevím, že by před nacistickým pučem v Kyjevě a nastolení vlády banderovské soldatesky Rusko požadovalo po Ukrajině ruský Krym. Odtržení autonomní republiky Krym od Ukrajiny bylo dílem ukrajinských nacistů, nikoliv ruských antinacistů. Rusko se po odtržení Krymu od Ukrajiny nebránilo jeho přijetí se stávajícím statusem do svého svazku. Že by Rusko toužilo po Pobaltských zemích? Ne, jen se jí nelíbí také tamní nacistická vláda a oživení aktivit někdejších SS jednotek, bojujících kdysi po boku Adolfa Hitlera. Co by Rusko dělalo s Poláky, také postnacistickým státem pana Pilsudského, také prvních kamarádů Adolfa Hitlera, než je v r. 1939 doběhl. Polský nacismus jsme poznali při anexi českého Těšínska a slovenské Oravy - v souběhu s okupací českého pohraničí - zase Adolfem Hitlerem - a za podpory Francie a Anglie. Kdo je odpovědný ale za vzplanutí nové vlny nacismu v pobaltských zemích a Polsku? TEN, KDO ANEKTOVAL UVEDENÉ ZEMĚ DO TZV. EU A NATO. Proč je EU a NATO živitelkou nacismu v těchto zemích? Kdo potřebuje rozvášněnou nacionalistickou postvýchodní Evropu? Kdo na tom vydělává, v čí prospěch? Vše je to namířeno proti Rusku a jde jen a výlučně o pokračování hitlerovské politiky Drang nach Osten novými prostředky soukmenovci z Bruselu, jištění soukmenovci z někdejší Velkoněmecké říše. Konce této absolutně neodpovědné politiky EU/NATO mohou být tragické, ale kšeft je kšeft. Další z řady pokusu o ovládnutí Ruska - Napoleon, Bismarck, Hitler - skončí opět jen neúspěchem. Nacismus, ať se kryje pod jakoukoliv firmou, nebude úspěšný, jen je otázkou zda tato nová genocida překoná slavné rekordy Američanů, při vyhubení indiánských národů - to bylo podle údajů USA 70 milionů, podle údajů Kanady 92 milionů. Zřejmě se katolíkům, protestantům, mormonům a dalším bohulibým lidem zastesklo po mordování lidí. Ty hony na černochy v USA, popravy stovek nevinných, to je ta skvostná historie, obdivovaná snad jen sadisty.

  OdpovědětSmazat
 10. Panove pozor !
  Pro kratkou dobu v urade president Trump jeste nemuze rict orientacni projev, kteremu se rika STATE OF UNION ADDRESS , ale zitra ma rict neco duleziteho, t.j. 28.2. a my zatim nevime co. President je v urade pouze 38 dni.
  Doporucuji vsem sledovat co rekne a analyzovat dovody toho co rekne.
  nick honolulu (Tato informace vysla pred 18 minutami.)

  OdpovědětSmazat
 11. 18:52.. Indianu bylo 3 milliony. Belosi proti nim nemeli moznost prezit , ale ruka prozretelnosti zasahla a vymreli na nemoci !
  90 % tech co vymreli, nikdy belocha nevideli.

  Cernochu je 13 % americke populace a jejich kriminalita je 70 % z celkove kriminalni statistiky.

  Cert vem Indiany a cernochy. Ti prvni se uchlastaji k smrti a ti druzi se vesele vyvrazduji, coz je znovu ruka prozretelnosti !
  Kvuli tomu co se deje, ma Chicago reputaci - vesnice idiotu a bylo prejmenovano na Shitcago (shit= hovno).

  U nas je 30 stupnu Celsia, jdu plavat do more.
  V pripade , ze budu sezrnan zivocichem, tak beze me budete stale opakovat fraze Leonida Brezneva.
  nick HONOLULU - SVETLONOS.

  OdpovědětSmazat
 12. Na Donbade by mělo proběhnout referendum zda Ruská většina žádá připojení k RF . Albáncům bylo na Kosovu umožneno referendum , tak demokraté v Kyjevě ukažte dobrou vůli a přestaňte vraždit své občany . Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. NA Kosovu k žádnému plebiscitu nedošlo. Je to stát vzniklý protiprávně v důsledku okupace jižního Srbska vojsky NATO. V Kumenovské smlouvě iv rezoluci 1244 RB OSN se jasně píše, že Kosovou je integrální součástí Srbské republiky. Všechna tato ujednání a rezoluce loupežníci z NATO (včetně nás) porušili!!! Nesrovnávat s Krymem! Taurus

   Smazat
  2. To by mělo,ale to se západu zvlášt Amíkum vubec do karet nehodí zvlášt když přišli o možnost mít na Krymu vojenskou základnu.Proto ty sankce aby se Rusum pomstili.Vojensky mají velký strach je napadnout jako třeba zastupnou formou pomocí jimi založeného Islamského státu Syrii.Co se děje na Ukrajině to je vše v pozadí řízené americkými tajnými službami.Ukr.vláda je pouze jejich loutka na hraní. Amicí chtějí Rusko zničit aby se dostali k jejím surovinám.Rusko nesmí dovolit aby se Americká armáda vubec dostala na Ukrajinu.Ukrajina musí být pro svět neutrální zemí aby se zachoval mír na Zemi

   Smazat
  3. 19:39

   A taky v Estonsku, Lotyšsku, Litvě Bělorusku, Kazachstánu,, v Gruzii, v Azerbajdžánu.... Všude jsou po násilné bolševické rusifikaci rozesety desítky milionů ruských kukaček.

   A přesně před takovými idioty jako jsi ty, které mrzí, že už se 3/4 století neválčilo, prosí většina z těch zemí o ochranu od NATO.

   Smazat
  4. 20:33 - to jsou uměle vytvořený pastáty, které budu zrušeny, páč nemaj oporu v historii a tudíž ani v Bohu - jediném to zdroji Práva! Svatá Rus je odjakživat unitární stát! - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Evropayskye_gubernii_Rossii_1910.png

   Kde tu na mapě je nějaká "Ukrajina"? Nebo jakési "Bělorusko", či "Lotyšsko", "Gruzie", Ázerbájdžán" a jiný nesmysly?!? He?

   Smazat
  5. Žádní Ukrajinci NEEXISTUJOU - to je dílo rakouský tajný policie ve spolupráci s německým generálním štábem! - http://tnit.fr/cs/c103.htm

   Smazat
  6. 20:33 - to je jako by ňáký hovado z Moravy žvanilo, že jsem ji m tam nasadili "české kukačky"! Jen Češi jsou Moravané! Jako jen Němci jsou Rakušané! A jen Rusové jsou tzv. Ukrajinci, ale i všichni Rosijani - POZOR! U nich neplést dva pojmy - Rúskij - to je slovanský Rus (Bělorus, Malorus, Rusín atd.) a Rosijjan či Rosjanin to je poddaný jeho Imperátorského Veličenstva císaře výchdoříského! Tedy i Tatar, Turek, Armén, Kuronec či Livonec, Fin nebo Burjat! Každý v Ruské říši, kterou ustanovil Bůh! Krom toho součástí Třetího Říma (tedy Svaté rusi) je i Balkán a Malá Asie - tedy její větší část od Cařihradu po Antiochei, dále pak tzv. Sýrie a Libanon - loutkové státy nakreslené žabožravými zednáři během WWI. a také Palestina s Božím hrobem a přilehlou Sinají a též severní, koptská část Egypta! - http://www.alternatehistory.com/forum/attachments/oiu-png.171512/

   Smazat
  7. 0:43 Ten 20:33 je pořádný oslík. On ani netuší, že součástí Ruska (RF) jsou bez problémů republiky, ve kterých žijí jen jednotky procent Rusů. Třeba v Ingušsku to je jen 1,2%, v Dagestánu 4.75%.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Republiky_Rusk%C3%A9_federace

   Smazat
 13. Hlavně se hádejte o ústavnosti Na Ukrajině. Lépe by bylo se hádat o ústavnosti rozpadu /ani nevím jak se to naposledy přesně jmenovalo/,ale mám na mysli Československo.

  OdpovědětSmazat
 14. 20:33
  Jando, už zase? Zlobíš! Jdi už spát, je pozdě!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak. Noc je ještě mladá a Janda co leží vedle tebe tě ještě před spaním pořádně opíchá. Pozdravuj ho.

   Smazat
 15. 21:23 no Jando no tak ty jsi ještě ke všemu teplej a proč mluvíš v 3.osobě?

  OdpovědětSmazat
 16. To všechno jsou zbytečné hovory. Tady se vymstilo administrativní rozdělení Ruska na Rusko Bílé, Okrajové a Vlastní.
  Stejně nesmyslné by bylo rozdělení České Republiky na Plzeňsko, Česko-budějovicko atd.

  OdpovědětSmazat
 17. Někdy má člověk málo kamenů, že havloide.

  OdpovědětSmazat
 18. Tak dlouho bombardovali kyjev a ukrajinské města humanitárně až jim byl vydán krym,
  ti maj žaludky.....ne jak v jugoslavii o kosovu referendum a bez mrtvích,,,,nebo v lýbii a sýrii v klidu a pod ochranou nás demokratů,,,,,,to krveprolití na krymu bůh vidí a zatratí ty zrůdy vražedný a nás za šíření klidu a míru bude navěky velebit

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O ano, nyní již zbývá jediné, zavést v Rusku a v Číně naši mírumilovnou demokracii po vzoru USA, kteréžto naše mírumilovné humanitární počínání je skvěle popsáno zde: http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

   Smazat
 19. Podívejme se jak je to Rusko drzé a agresivní http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=vojenske_zakladny_usa.jpg

  OdpovědětSmazat
 20. Honolulu výborně, doporučuji podpořit výklad o Arijcích a ostatních národech, novými průzkumy na základě Haplo skupin. Mnoho komentujících by bylo po prostudování překvapených. Děkuji za komentáře bez vulgarity. MŠ.

  OdpovědětSmazat
 21. K propagandě je komentář zbytečný. A k ústavě autonomní republiky krym z roku 1998, kterou schválila i nadpoloviční většina ukrajinské vrchní rady, tak ta je platná a mezinárodně uznávaná, a s malými změnami platí dodnes.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.