Reklama

pátek 10. února 2017

Kverulant.org: Národní elektronický tunel

Vojtěch Razima
9. 2. 2017  Outsidermedia

Stát utratil půl miliardy z našich peněz za něco, co nikdo nepotřebuje, a další stovky milionů se utratit chystá. Je nejvyšší čas tunel Národní elektronický nástroj zastavit. Kverulant.org k tomu dnes dopisem vyzval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.


Kverulantův nově zmapovaný tunel, národní elektronický nástroj (NEN), kopíruje většinu hlavních principů dalších IT tunelů, ale zavádí i jednu významnou inovaci. Neřeší totiž žádný skutečný problém. NEN je software, který by měl sloužit k zadávání výběrových řízení tam, kde to zadavateli ukládá zákon. Takový program ale už dávno vyvinula řada IT firem – a není nijak drahý a může být dokonce i zadarmo.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) konstatoval, že zakázka na vznik NEN byla realizována v rozporu se zákonem. Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo za zakázku na dopracování NEN pokutu 500 000 Kč a zákaz plnění smlouvy. Nyní však resort vypsal další netransparentní zakázku na podporu systémů NEN za 100 mil. Kč. Lze očekávat, že i tato zakázka bude u ÚHOS s úspěchem napadena. Je velmi problematické, že na vývoji softwaru, který má pomáhat transparentnímu zadávání veřejných zakázek, lze demonstrovat celou řadu způsobů porušování zákona o veřejných zakázkách.

Kverulant.org se nezabývá jen odhalováním tunelů v oblasti IT. Kverulant hájí veřejnost tam, kde mocní nehrají fér. Pomozte mu a informujte o jeho kauzách.

- - -

3 komentáře :

 1. Pardon odbočím. Eurozrávy: Co se skutečně stalo 11 září.

  OdpovědětSmazat
 2. Tunely se budou dělat stále.Dnes už nelze ukrást
  nic,protože stát nic nevlastní,kromě daňových
  poplatníků.Tak už zbývají jen dotace a právě tato
  výběrová řízení.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 3. Vida!, tak už i tato se dobře rozhlédla po "krajině" poseté veřejnými penězi.
  Byla by přece škoda nesehnout se pro nějaký ten a nevzít si. Dělají to tak všichni, že?
  Otázku, co všechno užitečného by se za ten obnos dalo pro lidi pořídit, si už přestala klást.
  A taky dosáhla té mety, kterou jí Babiš vepsal na (před)volební heslo: ANO, bude líp.
  Ano!, ona spolu s těmi ti, které takto štědře obdařila, se už má líp ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.