Reklama

.

.

neděle 5. února 2017

Lidovci rozjeli hru vabank. Proč?

Radim Valenčík
5.2.2017  blog autora

Lidovci rozjeli hru vabank a těžko z ní mohou couvnout, viz:

"Lidovci po několikahodinovém rokování v Brně rozhodli, že chtějí s hnutím Starostové a nezávislí vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou dvojkoalici."Delegáti celostátní konference pověřili předsednictvo, abychom vyjednávali o spolupráci do poslaneckých voleb v roce 2017 s hnutím Starostové a nezávislí ve formě přímé volební koalice," oznámil šéf strany Pavel Bělobrádek.

Lidovci akceptují i skutečnost, že v tom případě je pro ně podmínkou vstupu do Sněmovny překonání desetiprocentní hranice.
"Věříme si, že budeme mít více než deset procent," řekl Bělobrádek.
Definitivní rozhodnutí o spolupráci má padnout do konce února. A nemusela by se zřejmě týkat jen letošních voleb. Podle Bělobrádka by měla obě uskupení spolupracovat dlouhodobě."

https://www.novinky.cz/domaci/428440-lidovci-chteji-jit-do-voleb-se-stan-ve-dvojkoalici-veri-si-na-dvouciferny-vysledek.html

Pokud skutečně půjdou jako čistá dvojkoalice, vystavují se značnému riziku, protože i oni spadají pod velmi rizikový faktor averze k tradičním stranám. Averze vyplývající ze skutečnosti, že strany, které neobnaží příčiny současných problémů a neukážou cestu jejich řešení, slouží v globální hře jen a jen k jejich kamuflování. A jako takové jsou to strany nevolitelné. A pak se limit 10 procent pro čistou koalici může ukázat jako smrtelný.

Standardní volební model říká následující:


1. Vyhraje Babiš s velkou převahou (až 30 % bez přepočtu).

2. Na druhém místě sice sterilní, ale stabilní KSČM - ne mnoho nad 10 %.

3. Na třetím místě s mírnými rozdíly (6-8 %) ODS, ČSSD, KDU-ČSL, možná Okamura (se Zemanovci?), nebo Piráti (zde bude velmi záležet na tom, jak budou jednotlivé strany reagovat na aktuální vývoj a turbulence dolaďování i výraznějšími změnami svých programů a prezentace svých programů). Prakticky všechny z uvedených stran mají v této oblasti značné rezervy. A do PS se dostanou maximálně čtyři z těchto pěti stran.

4. Tučný zbytek, cca 15 % se přerozdělí.

Co by tento výsledek znamenal?

Pak by Babiš uzavřel koalici s KDU-ČSL, ale ústavní zákony bude prosazovat s KSČM.

Lidovci nechtějí vládnout proti ústavní většině a tak spolu se STAN chtějí vytvořit odvážnou 10% koalici, resp. nechtějí "protivládní" ústavní většinu připustit a dokonce jsou ochotni hazardovat.

To považuji za první PŘEDVOLEBNÍ TURBULENCI. Jejich existenci jsem předpověděl v prvním dílu tohoto seriálu, viz:

"...stávající politické subjekty nevyužijí to, co se jim nabízí (to, že skutečné reformy, které by řešily současné problémy s minimálními riziky a dopady na lidi, lze odstartovat prakticky okamžitě). Jejich reprezentace jsou jednak nekvalifikované a jednak příliš zahleděny do sebe, především si však zvykly považovat za normální to, co normální není. Pak ovšem tyto strany, resp. jejich reprezentace, budou velmi překvapeny turbulencemi, které je čekají jak před volbami, tak i po volbách."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/4228-volby17-001-uvodni-clanek-k-serialu.html

A v tom je právě problém statečného gesta KDU-ČSL. Jde do velké nejistoty, protože předvolební turbulence, k nimž tímto Poznámka:dalo KDU-ČSL podnět, budou hodně velké.

Významné zde je, že zatímco v případě střetu mezi Babišem a Sobotkou v kauze "Šlachta" (který bude též ovlivňovat výsledek voleb a kterému ještě věnujeme pozornost) se hrocením situace zastírá podstata toho, o co jde ve společnosti (a potažmo ve volbách 2017) a tím se snižuje laťka pro roli programů, tak akt KDU-ČSL nastavuje laťku o dost výš a bude nutit všechny strany (včetně lidovců) k větší snaze o pochopení reality.

Bude to velmi zajímavá podívaná.

Poznámka: Tento příspěvek zařadím v nejbližších dnech do seriálu o volbách, protože patří do článku logického řetězu událostí, které podstatným způsobem ovlivní jejich výsledek.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4237-lidovci-rozjeli-hru-vabank-proc.html

19 komentářů :

 1. Strana starostové je v samém důsledku ohlupování voličů, protože volič z psychologického hlediska volí starostu, protože má za to, že je nejlepší. A o lidovcích a jejich činech proti společnosti si nemusíme nic vykládat. Doufám proto, že tato banda nedostane 10 procent a bude klid. Je zde velké nebezpečí, že jejich straničtí tajemníci v kostelech jako každé volby budou strašit lidi a nutit je volit tento slepenec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor! Ani někteří starostové( samozřejmě ti, kteří jsou členové různých stran) ale i někteří nezávislí starostové hnutí STAN nepodporují. Lidovcům teče díky americkému Bělobrádkovi do bot a je o nich známo, že pro svoji pozici jsou schopni se spojit třeba s ďáblem. Vis doba předlistopadová.Toto vše je jen boj o přežití jak těch, tak těch.

   Vymazat
  2. Nadpis že hrají vabank je výstižný, je docela reálné, že 10% společně nedostanou, když lidovci by nad 5% asi měli, Gazdík ale nikoliv. Operuje s klamavou reklamou Starostové a nezávislí. Starostů je tam jen menšina, ze zákonů logiky ale vyplývá, že by to měli být všichni. Nejsou také nezávislí, jsou vždy závislí na nějaké vládní straně, nejdříve TOP09, kterou zradili, a teď lidovci. Pro Gazdíka je to jediná možnost jak zůstat ve sněmovně, kterou miluje. Lidovci ztratili mnoho příznivců svoji prosudetskou politikou, když Bělobrádek šel položit kytici k jejich domu v Mnichově a jejich Herman je přímým exponentem sudeťáků v ČR a dokonce ve vládě.

   Vymazat
  3. Co to znamená americký Bělobrádek?
   Myslím, že jim teče do bot spíš proto, že jak oni, tak i církev, s kterou v očích lidí všechno pečou, bezostyšně dál posilují v lidech averzi ke katolicismu, který už začíná být synonymem pro mamon a vlastizradu.

   Vymazat
  4. Je typická lidovecká blbost si myslet, že 0 + 0 = 10.

   Vymazat
 2. ...uvidíme jak to mají spočítané církevní lži kazatelé, jistě mají předvolební taktiku uvařenou i s následujícími skandály jenž nás čekají.
  Jestli se jim to povede narodí se další ovečky ve stádě*

  OdpovědětVymazat
 3. A svítá tak naděje, že se lidovci s těmi "nezávislými" starosty do PS nedostanou. Se starosty, kteří jsou ve skutečnosti závislí víc jak dost.
  Tu na TOP (tu zas na někom pravicově jiném).
  I naděje je ale lepší jak špatná zpráva, kterých poslední dobou "utěšeně" přibývá ...

  OdpovědětVymazat
 4. Domnívám se, že Bělobrádek, Gazdík, Sobotka, Kalousek i Fiala vidí svou naději v modelu, který se zdařilo realizovat po krajských vobách v kraji Královéhradeckém a některých dalších oblastech. Společná koalice proti Babišovi. A není zdaleka vyloučeno, že se tento paskvil podaří zrealizovat.

  OdpovědětVymazat
 5. Lidovci+Gazdíkovci je seskupení,které nemá co voličům nabídnout (rodiny s dětmi je téma všech). Navíc stále brání,alespoň částečně napravit podvodný zákon o církevních restitucích. Jejich chování je přímo hadí. Touží po moci za každou cenu,obdobně jako Sobotka a jeho přikyvovači! Proto,kéž by tento spletenec dostal jen max.8% hlasů!?

  OdpovědětVymazat
 6. Říkalo se ,je úplně jedno v které straně jsou komunisté.Teď se bude říkat,je úplně jedno v které straně jsou židé.Lidovcům už jen schází,pozvat do koalice sudeťáky.Co myslíte,kolik dostanou hlasů od naších sudeťáků?

  OdpovědětVymazat
 7. Volit chazary-Bílou Bradu,Hermana,Gabala,Šojdovou .....a knim přisátého vlastizrádce Hurvajse Gazdíka,tak na to musí být hlava i zdravý žaludek!

  zločas

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spousta ovčanů nemá ani jedno.

   Vymazat
 8. KDU-ČSL svojí nicotnou politikou v současné vládě hodně ztratila, stejně tak hodně ztratila kolaborantskými excesy Hermana a Bělobrádka (nejen) - Gazdík a spol. zase tím, že dělali takové víc multikulti Béčko Kalouskovcům. takže i kdyby samostatně KDU-ČSL prošla do sněmovny (někde lehce nad 5% - kostelní báby a spol. jako voliči) tak s profláknutými nestarosty ze STAN na 10% nedosáhnout. Což bude moc dobře.

  OdpovědětVymazat
 9. Lidovci se blíží díky bezcharakternímu hlupáku
  Bělobrádkovi a hlavně vlastizrádnému Hermanovi
  ke svému konci.Pro ně je nejdůležitější získat
  nějaké funkce a proto se spojí s kýmkoliv.Jen
  s tím STAN se spletli a zavřeli si dveře.Nejen
  k funkcím,ale asi i do parlamentu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Dosažení 10 % není pro KDU-ČSL/STAN nereálné, ale není to samosebou. Jedno klopýtnutí a jsou mimo obě tyto strany a s nimi třeba 9,5 % hlasů. Pak by nastaly v PS zajímavé poměry.
  Chápu, že ani lidovci, ani STAN nechtěli přijít o značku tím, že by šli na kandidátku partnerské strany. U lidovců je to značka skutečně s velkou tradicí, u STAN mi to ale příjde jako velké oči vzniklé úspěchy na obecní a krajské úrovni, ovšem celostátní volby jsou opravdu o něčem jiném, než o manažmentu oprav chodníků, vodovodů, flikování silnic a škol. Je fakt, že lidovci v Čechách nemají, na rozdíl od Moravy, na růžích ustláno, a STAN právě toto může vyrovnávat, ale stejně je to riskantní.
  Pokud neprojdou, je to konec Gazdíka a možná i Bělobrádka na celostátní úrovni. Pokud projdou, tak budou za kingy. Zdá se mi to ale jako zbytečný frajerský risk, když se mohli STAN zapsat na listinu jistých lidovců. Ještě to ale není definitivně upečeno a třeba ta frajerské opojení ze sněmování doma z nich vyprchá a poběží jeden kůň se dvěma jezdci.
  Ale - kdo chce kam, pomozme mu tam. Starostové nejsou lilie běloskvoucí a pokud se ve správný čas, kdy jsou na to voliči vnímaví, zjistí, že jedna či více lilií jsou kopřivy, liány, konopí, býlí a nebo bolehlav, tak to může být pro chlapce Taxis.
  A tak tedy pěkně po křesťansku - pomozme bližnímu svému...
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:08 Koalice LIdovců a STarostů se prý bude jmenovat LIST. Po vašich slovech "pěkně po křesťansku" se mi vybavil motiv Adama a Evy v ráji a hned je mi jasné, jaký "materiál" bude ten LIST krýt.

   Vymazat
 11. Pobožná Morava je vždy podrží, vždyť ani církevní restituce panbíčkáře nepoložily. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 12. Oni si, chuděry malé, malují, že získají více jak socan a pak udělají antibabiše a budou tam mít vedoucí roli, vjedou tam celí v bílém, Gazdík bude premiérem a Bělobrádek, protože je chorý, bude jenom předseda parlamentu. A Sobotka jim rád bude dělat ministra vědy a techniky. I have dream...... a pak se probudí a budou mít 8,2% i s nezávislými.

  OdpovědětVymazat
 13. Mají to dobře vymyšleno. Když je islámisti vykopou z kostelů tak se schovají pod STAN.

  OdpovědětVymazat