Reklama

.

.

sobota 25. února 2017

Nikdy jsem nechtěl být vojenským chirurgem


Dmitrij Dzygovbrodskij
25. 2. 2017    zdroj
Vojenský chirurg je zvláštní zaměstnání. Nikdy jsem jím být nechtěl. Něco jiného je operovat nemocné v době míru. Úplně jiné je, když na operaci přivezou ženu provrtanou střepinami nebo šestnáctiletou dívku s obrovskou dírou v hrudi. Takovou, že jsou vidět zbytky žeber a trhavě se zdvihající plíce. 


 
Udělal jsem vše, co jsem mohl. A přece jsem udělal příliš málo. Celý poslední rok se ptám sám sebe, proč je vše tak nespravedlivé. Proč byla ukrajinské armádě dána taková obrovská síla beztrestně zabíjet a mrzačit. A mně - chirurgovi, nebyla dána stejná síla - zašít rány, narovnat zpřelámané kosti, obnovovat rozbité obratle,vracet život do těl, zničených ukrajinským železem.

Byl jsem zničen už v roce 2015, kdy denně vozili na operaci těla žen a dětí, zraněných, zkrvavených.

Teď už ve mně zůstala jen únava a nenávist. Nenávist k těm, kteří dávají rozkazy ukrajinskému dělostřelectvu znovu a znovu střílet na obyčejné domy, ulice, parky. Nenávist k těm, kteří střílejí. K těm, co na zbytku Ukrajiny mlčí, když nás zabíjí ukrajinská armáda.

Nasťa byla krásná dívka. Dělal jsem, co jsem mohl, abych ji zachránil. Udělal jsem příliš málo.
 
Po operaci jsem přišel k její mamince. A poslouchal jsem, jak vyprávěla o dcerce, o večeru, o noci. Nepřerušoval jsem ji, díval jsem se na své třesoucí se prsty a přemýšlel jsem, jestli jsem udělal vše, co bylo v mých silách. A udělal jsem tak málo. Tehdy jsem věřil, že Nasťa přežije - je mladá a silná.

Nastina maminka plakala a vyprávěla mně o dceři. A já jsem neměl sílu vstát a vrátit se domů, přestože jsem byl na nohou už skoro 24 hodin.

Nastina maminka vyprávěla o dceři, jakoby to mohlo udržet dívku na tomto světě. Večer 10.června 2015 začalo ostřelování ukrajinskými vojsky. Nasťa slíbila sousedům, že se podívá na jejich dům. Potom u nich zůstala na noc. Za dva měsíce měla mít narozeniny. Studovala první ročník průmyslovky. Toužila stát se lékařkou.

Ostřelování ukrajinským dělostřelectvem bylo té noci zvlášť silné. Nasťa je do půlnoci proseděla ve sklepě. Najednou náhle a nečekaně ostřelování přestalo. Dívenka vyšla na dvůr zavolat mamince. A nehledě na radu sestry a matky se rozhodla přespat nikoli ve sklepě, ale v domě. Myslela, že ukrajinské vojsko už Gorlovku ostřelovat nebude.

Ale ozval se výbuch, úlomek vletěl oknem, odrazil se od stěny a zasáhl spící dívku. Bolest a silná exploze Nasťu probudila. Zavolala matce a řekla, že necítí nohy. Když matka přiběhla, Nasťa jen tak ležela na posteli, přikrytá lehkou přikrývkou. Matka přikrývku odhrnula a uviděla v dceřině hrudi velkou ránu. Tak velkou, že bylo vidět zdvíhající se plíce.. Nasťa necítila bolest. Dívka necítila nohy.

Ludmila, Nastina matka, zavolala rychlou záchrannou službu. Ale zdravotníci nemohli projet - ukrajinské dělostřelectvo se té noci zbláznilo. Pomohli chlapci z lidové domobrany, kteří přivezli polního lékaře. Hned pochopil, co se stalo - úlomek ukrajinské střely uvízl v dívčině páteři.

Tak se Nasťa dostala na operaci ke mně. Přivezli ji chlapci z domobrany. Podařilo se jim to. Teď už vše záviselo na mně. Udělal jsem vše, co je v lidských silách. A přece jsem udělal málo.

Operace byla dlouhá a těžká. Střelou byla zasažena jedna plíce, druhá byla poškozena tlakovou vlnou. Byl zničen obratel. Nemohl jsem dostat všechny úlomky kostí z míchy.

Nasťa byla statečná dívka. Žila ještě 5 dní. A odešla.

Nikdy jsem nechtěl být vojenským chirurgem. Nechtěl jsem, aby válka přišla do mého města. Udělal jsem vše, co jsem jen mohl, abych tu dívku zachránil. A přesto jsem udělal příliš málo.

Jsem slabší než ukrajinští dělostřelci. Ale zůstal jsem člověkem. Oni - už ne.

Přeložila Milada Sigmundová

59 komentářů :

 1. Byl jsem v květnu 2014 na Majdanu a ti Pravoseci mi přesně říkali, jak vyženou Rusy z Ukrajiny. Po referendech to začali provádět. Na Majdanu mi děkovali za pomoc od Schwarzenbergera a Nuland a já se styděl. PK2

  OdpovědětVymazat
 2. ...jo prosazování demokracie je hnus !
  To tě nikdy nenapadlo doktůrku pracovat také na prevenci ?
  To znamená že když víš jaká je válka svinstvo, copak si udělal pro to aby se neválčilo...hrdino*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:12 - Jsi prostě blbec...

   Vymazat
  2. Výše nějaký člověk napsal, že nerozumí Vašemu komentáři. Ja mu nerozumím také.

   Vymazat
  3. 15:12To jste napsal z citových pohnutek při životním příběhu tohoto statečného chirurga,nebo jsi blb?Co děláš ty,aby jsi nemusel jít bojovat do zástupné války a nemusel zabíjet takové děti jako byla tato dívčina?Přemýšlej!Já rozhodně nebudu volit ANO a zmrda Stropnického.

   Vymazat
  4. Pláčeš na špatném hrobě,ruský kokote. Kdyby Putin nevyslal ne Ukrajinu okupační diverzní jednotky pod velením Strelkova tak těch 10.000 mrtvých mohlo dnes v klidu a míru žít. Tak jako obyvatelé Charkova kde žije v klidu třetina Rusů.
   Jdi do prdele.

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ja-jsem-zacal-valku-na-Ukrajine-pronesl-hrde-Igor-Strelkov-ze-sveho-bunkru-A-jel-dal-Donbas-jsme-ocistili-Ted-je-cas-udelat-poradek-v-Kremlu-366940

   Vymazat
  5. 16:12
   Degenerátská, havloidní Jandovo filcko. Pořád opakuješ tu svoji mantru, pořád tu nadáváš, ty hloupý kašpárku, a jenom ukazuješ, že jsi blbější, než analytik z Evropských hodnot.

   Vymazat
  6. Sledoval jsem situaci na Ukrajině nejméně od roku 2013. Postupně tam narůstal tlak z vnitrozemí na vyhnání nebo likvidaci ruskojazyčného obyvatelstva z Ukrajiny. Majdanisté se čím dále tím více hlásili k nacizmu a výrok Timošenkové že by se na Rusy na Ukrajině měla hodit atomovka hovoří za všechno. Při tom jak Doněcko a Luhansko bylo původně součástí Ruska a v roce 1924 je bolševik Lenin odtrhl od Ruska a přidělil k Ukrajině. A v roce 1954 bolševik Ukrajinec Chruščov odtrhl od Ruska Krym a přidělil k Ukrajině. Kdo podporuje tato odtržení, ten podporuje bolševika. Obyvatel Doněcka, Luhanska a Krymu se jejich bolševičtí vůdci na jejich názor neptali. Je zajímavé, že tato podpora bolševika našim rusofobům nevadí. Stejně tak jim nevadí podpora ukronacistů, kteří se hlásí k nacizmu zcela veřejně a bez zábran. Jsou to obyvatelé Doněcka,Luhanska a Krymu, kteří jako jediní mají právo rozhodnout, ve které zemi chtějí žít. A chtějí-li žít v Rusku, je věcí jejich a Ruska, zda je přijme. Jinak by například existence albánského Kosova byla nelegální, stejně jako existence USA. Britské kolonie v Americe se od nadvlády Velké Britanie osvobodily v tvrdé a kruté válce a ne žádnou parlamentní cestou. Ukronacisté prostě nerespektují právo ruskojazyčného etnika na sebeurčení.

   Vymazat
  7. 17:09

   Víš blbečku, problém je ten, že ruské kukačky s tím "právem na sebeurčení" jsou po bolševické násilné rusifikaci rozesety do všech sousedních zemí. Od Estonska až po Kazachstán. Pokud by se těch tvých blábolů po úspěšném ukrajinském vzoru za podpory Putina všichni chytli, tak se můžeme těšit na pěkné ohňostroje.

   Vymazat
  8. 17:28 - Jen Rusové jsou tzv. ukrajinci. To jest "pomezané"! Stejná bejkárna jako by naši Chodové začali všady vykládat že jsou národem a chtěli se trhnout od Čechů:)))

   Vymazat
  9. 16:12 - krom toho ty idiotskej imbecile citující tuná židosračky, Jeho excelence Igor Iványč nemá s tím xindlem kágebáckým z židokremlu NIC společnýho ty hovado! Putin je právě kamarád Waltzmanna! Bílí Rusové bojují za Ruské impérium a ne za nějaký RF a "Ukrajiny" či podobný nesmysly! Čerpej z originálních zdrojů!- http://iks2010.info/?p=40063

   Vymazat
  10. Ty tvý "ukrajince" ty hovado stvořili papeženci v prvním plánu (jako tzv. "unitářský" Rusy) a v druhým pak c.k. rakuská tajná policie a německý agent Lenin! - http://tnit.fr/cs/c103.htm

   Vymazat
  11. Cituju:

   Bolševici v začátku 20. století měli dvě vlastnosti společné s haličskými nacionalisty, kteří si říkali "Svidomí ukrajinci": Jednak nenávist k ruskému národu, jednak snahu zničit Rusko. Silnou nenávist a velký strach z Ruska. Kromě toho, podporovala a řídila je tatáž síla, která usilovala o smrt carství - sionismus.

   Počínaje r. 1914, jak "Svaz pro osvobození Ukrajiny", který vedl D. Doncov, tak i soc-dem. strana vedená Leninem, měly společný zdroj financování - kaiserovo Německo. Společným byl i německý kurátor - Izrael Gelfand (Parvus), učitel a inspirátor Lva Trockého.

   Halič ještě v začátku dvacátého století byla rozervaná mezi Polskem, Maďarskem a Rumunskem a nebýt Stalina, zůstala by tak. Vzhledem k talentu těchto národů asimilovat své sousedy, o Podkarpatí i Zakarpatí by už dnes možná ani pes neštěkl.

   Ještě v době říjnové revoluce ukrajinský národ prakticky neexistoval. Existovala pouze jiho-západní větev ruské etnické skupiny a nicotná skupinka "uvědomělých" maloruských a haličských inteligentů, kteří nepředstavovali prosté lidi. Sám Lenin píše (dopis Armandovi 30.1.1917) , že Němci do zajateckých táborů posílají učitele z Haliče přemlouvat zajatce k odtržení od Ruska a navzdory tomu z 27000 Ukrajinců jen 2 tisíce jsou pro samostatnost...

   Rosa Luxemburg psala, že Ukrajina nikdy nebyla národem, nikdy neměla svůj stát, a kromě reakčně-romantických básní Ševčenka neměla ani národní kulturu. Ukrajinský nacionalismus podle ní je zcela jiný, než byl český, polský nebo finský. Je to směšný pokus hrstky profesorů a studentů. Lenin a soudruzi agitují pro vytvoření umělého "národa".

   Podle bolševiků, v budoucím komunistickém ráji ruská kultura neměla převládat, protože ruský národ byl dříve utlačovatelem a ruskou kulturu tvořila šlechta, kterou bylo nutno zničit. Rusko mělo být pouze první etapou ve světové revoluci.

   Také internacionalismus bolševiků nedovolil zachovat ruské etnické jádro impérie. To vše vedlo k rozseknutí ruského monolita na "tři bratrské národy". Přišla vhod polská ideologie zvláštního ukrajinského jazyka a samostatné ukrajinské kultury. Idea Rusi antiruské byla tedy dílem polského tvůrčího génia ; pracovní prototyp vykonstruovaný Rakušany a hejtmany Východní Haliče byl uveden v provoz Leninem a Stalinem.

   Vymazat
  12. A takhle se s Červenorusů a Rusínů v Haliči vyráběli "ukrajinci"! - http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-halice/

   Vymazat
  13. Ve skutečnosti tahle Ukrajina je mým vlastním dílem a ne vědomá vůle ruského národa. Vytvořil jsem Ukrajinu proto, abychom mohli uzavřít mír alespoň s částí Ruska.
   Max Hoffmann, 1919

   Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni-halice/

   Vymazat
  14. A tady je mapa Evropy udělaná ministrem zahraničí Jeho Imperátorské Výsosti cara Nikolaje II. Sazonovem a je na ní zobrazeno, jak bude vyadat Evropa po porážce Německa a rakousko-Uherska! A v bodě Rusko je uvedeno, že jde o spravedlivé Impérium,které nic pro sebe nežádá než na co má historický nárok! A tím je i Červená Rus se Lvovem jako svým hlavním městem! - http://expositions.nlr.ru/ex_map/worldwar1/images/28.jpg

   Vymazat
  15. 17:28-Protože evidentně neznáte historii
   a svůj"příspěvek"začínáte nadávkou,Nejdřív
   byste se měl s tou historií seznámit a tím
   také se současností.Ze zprávy OSN z r.2015
   jasně vyplývá,že Ukrajina vlastně nic není,
   protože nemá zakreslené své hranice u OSN.
   V důsledku toho nemůže jít v žádném případě
   o ruskou agresi.Stát,který nemá své hranice
   řádně zaregistrované u OSN se nemůže hájit
   žádnou agresí proti sobě.Hranice nemá a tak
   si vlastně může každý odebrat část území,
   která se mu hodí.Kyjev s tím nemůže nic
   dělat.Je to území nikoho.
   Petr Majevský

   Vymazat
  16. A takhle vypadalo první setkání ruské armády s Červenorusy - tehdy pod rakouskou botou! - http://belayaistoriya.ru/blog/43358253181/Kak-v-Pervuyu-mirovuyu-voynu-russkie-soldatyi-vstretilis-s-rusin?utm_source=smi2

   Vymazat
  17. Ten link není správný, vede jen k rozcestníků článku, samotný článek je tu - http://matveychev-oleg.livejournal.com/4921970.html

   Vymazat
  18. A co je zajímavý? Poláci vychovali Rusíny v nenávisti k Rusku! Oni jim nabulíkovali, že jen katolíci jsou Rusové (tedy tzv. unitáři) a naopak - že pravoslavní nejsou ani Slovani! Nýbrž jacísi ugrofinští "moskalové"! Tady je úryvek ze setkání ruského vojáka s Rusínem v Haliči:

   - Ты кто такой будешь? – спрашивает стрелок местного жителя – поляк или кто?

   - Не, пане, я «руський».

   Земляк довольно ухмыляется и говорит:

   -Значит, то выходит, наш брат православный, только живешь не в России. Так что ли?

   - Не, пане, бо вы москали «чужи люди», а я «руський».

   Наш солдат делает удивленное лицо и никак не может взять в толк, каким это образом он, Никита Сидоров, оказался вдруг не русским, а каким-то «москалем», а вот этот длинноволосый малый - русский. Впрочем, такие разговоры бывали в тех селах, которые еще не имели дело с русской ратью. Вскоре же селяне убеждались, что эти «москали» по всем признакам ближе им, чем «свои» австрийцы - говорят сходным языком, поют также «Отче наш» и т.д. В селах, где «пана учителя забирали», совсем другая картина, там все знают, что русские – свои, кровные, такие же русские как и они сами, и, наоборот, австрийцы «чужи люди».

   Vymazat
  19. A tady si trouba z 16:12 může Igora Iványče poslechnout naživo!!! Přmo ve své kanceláři hovoří o zrádné podstatě tzv. minských dohod upečených právě Putinem a kremelskou vlastizrádnou klikou! A kdybys trupko netušil, kdo visí na zdi u jeho Blahorodí, tak krysí ksicht toho kágebka tam nenajdeš! Je tam jeho Imperátorské Veličenstvo Nikolaj II.! -
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=18&v=C79cuZ3SbMw

   Vymazat
  20. A tzde Igor Iványč vysvětluje, proč je s putinskou klikou ámen! Ale blbeček z 16.12 tu bude vyřkovat nějaký vořezanecký pindy že byl Putinem asi "vyslán"! Komedie! Ruští monarchisté, bojovníci za Impérium se asi nechaj "vysílat" ňákym káge bákem ty debile! Strelkov bojoval za osvobození Bessarábie v Podněstří už počátkem 90. let, a žádnýho Putina k tomu nepotřebval! Ani ho neznal - https://www.youtube.com/watch?v=QFMNaaqZO7M

   Vymazat
  21. Ad Jan Petr 15:12
   I když tak typické, pro pořád ještě neuvěřitelné.

   "Nezáleží na tom, jak vzdělaný, talentovaný, bohatý nebo 'cool' si myslíš že jsi.
   Až to, jak zacházíš s lidmi, o tobě nakonec řekne vše."

   Vymazat
  22. ty úbohý dement...

   Vymazat
  23. to patrilo Jan Petr 15:12

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. 16:07 - přesně tak, ale ani Zvorálka, co si srdečně s těmi fašisty potřásal rukou...

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud si pamatuji (z nasi TV), tak rusky president Jelcin a JAMES BAKER, State Secretary 1989-1992 udalali smlouvu, ze Ukrajina se muze odpojit od Ruska pod podminkou, ze zapadni Evropa se nebude k Rusku priblizovat. Ze Ukrajina nesmi byt pod expanzivnim vlivem zap. Evropy.

  Majdan byl vysmechem teto smlouve.
  Smlouvy jsou podepisovany za ucelem toho, aby nebyly dodrzovany !
  Zabitych NEVINNYCH, mladych, starych v teto obcanske valce je mi velmi lito.
  To co musi prozivat doktor je hruza a
  Ukrajina je po Majdanu neoblibena a odepsana.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. žádná taková smlouva neexistuje, vole. Přestaň blouznit.

   Vymazat
  2. 16:37
   Zkus toto, Einsteine.

   On Feb. 10, 1990, between 4 and 6:30 p.m., Genscher spoke with Shevardnadze. According to the German record of the conversation, which was only recently declassified, Genscher said: "We are aware that NATO membership for a unified Germany raises complicated questions. For us, however, one thing is certain: NATO will not expand to the east." And because the conversion revolved mainly around East Germany, Genscher added explicitly: "As far as the non-expansion of NATO is concerned, this also applies in general."

   Shevardnadze replied that he believed "everything the minister (Genscher) said."

   Vymazat
  3. Nick, co říkáš tomu?

   http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/john-mccain-zadal-rusy-o-financni-pomoc-na-svou-volebni-kampan/

   Vymazat
  4. 17:03
   Prosimtě, víš co je to smlouva? Něco co je na papíře a někým odpovědným podepsaný. Ne nějaká společenská konverzace.
   Máš něco takového?

   Vymazat
  5. samozřejmě - registrace hranic Ukrajiny u OSN

   Vymazat
 6. Z pohledu vyvážené bipolarity mělo Ruské teritorium zůstat v rozloze a hranicích původního SSSR. Cokoliv méně vnímám jako invazi západu na východ, cokoliv více bych vnímal jako rozpínavost Ruska. Od 80tých let Rusko s každou novou smlouvou se západem jen ztrácelo na své rozloze, síle i mezinárodní prestiži. Ruskou invazí v Sýrii konečně tato smutná éra vodění ruského medvěda na vodítku skončila. Zapněte si bezpečnostní pásy... havloidi, jízda právě začíná!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Trefné

   Vymazat
  2. Koho zajímá jak ty co vnímáš? Chceš zpochybnit, že všechny ty bývalé země SSSR od Estonska až po Kazachstán jsou naprosto svobodné? Jakým právem? Právem ruského užitečného idiota?

   Vymazat
  3. A my jsme svobodní?
   Vždyť jsme jenom kolonie. A korporace nám k životu nechávaji právě jenom tolik, abychom drželi hubu a krok. A bez protiváhy Ruska to bude jenom čím dál horší!

   Vymazat
  4. 20:06
   Samozřejmě že jsme svobodní. Přestaň mlít hovadiny. Jaká kolonie? Jaké korporace ti co nechávají? Které konkrétně a jak? A co s tím jako Rusko má udělat?

   Vymazat
  5. 20.21 svobodně jsme si mohli dekonstruovat sociální stát - jedinou cestu do budoucnosti, která nepostrádá lidskost. Kolonie ve zcela stejném smyslu jako byl vztah Nizozemí ke Španělsku v 16. století, Indie k Anglii od 18. století, Alžírsko a Maroko od 19. století a jihozápadní Afrika od přelomu 19./20. století - tzn. platíme daně do zahraničního imperiálního centra, tzn. ve prospěch lidí mimo naše území, platíme poplatky cizincům za používání našich základních přírodních zdrojů nacházejících se na našem území (např. voda), podřídili jsme své policejní a vojenské jednotky částečně nebo úplně velení cizích imperiálních mocností.... je třeba říkat ještě něco jiného?

   Vymazat
 7. Silné a pravdivé. Bůh pomáhej tomuto člověku, který nehledě na své nepohodlí zachrańuje životy svých ničím se neprovinivších krajanů. Bůh ztrestej ty, co činí jeho práci nechtěnou a vynucenou nelidským konáním kyjevské soldatesky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buffer - první správný lidský komentář ke článku v této diskuzi... Lidi,máte vůbec ještě mozek? Dle výše psaných komentářů mám obavu o jeho absenci...

   Vymazat
  2. Buffer - první správný lidský komentář ke článku v této diskuzi... Lidi,máte vůbec ještě mozek? Dle výše psaných komentářů mám obavu o jeho absenci...

   Vymazat
  3. Tento výtečník je ruský voják - okupant.. Je mu velice líto, ale jen těch svých. Mohl by snad poradit svým spoluokupantům aby si nebrali obyvatelstvo jako živé štíty a neostřelovali Ukrajince z hustě obydlených oblastí.

   Vymazat
  4. 21:23 Kam se ti "okupanti" mají stáhnout, když tam jsou doma? Když dokážeš napsat takovou nehoráznost, že ten lékař je okupant, tak jsi zralý na transplantaci mozku. To co máš v hlavě by zasloužilo leda tak spláchnout do záchodu.

   Vymazat
 8. pro 20:00. Tvá reakce je důkazem toho,že to někoho zajímá. Co si představuješ pod pojmem "svoboda"? To že teď mohou obyvatelé těchto republik zažádat o vízum,aby se podívali do evropy? Nebo že mohou hostit vojáky NATO u příležitosti různých cvičení? Zajímavé je, že spousta idiotů má v hlavě zafixovanou jednoduchou rovnici, západ=svoboda a demokracie, východ=útlak a bezpráví. kdyby tomu tak skutečně bylo, všichni Rusové by už dávno emigrovali a užívali "svobody" na západě. Jediní prokazatelně nesvobodní byli otroci a nevolníci, ale ty už snad Lincoln osvobodil,nemýlím-li se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je velice jednoduché. To, že si o svém osudu rozhodují sami a ne rusáci nebo Evropani. Určují si sami svou bezpečnostní politiku, určují si sami své priority, určují si sami kam směřovat, vybírají si sami spojence. Co na tom nechápeš? Nebo nechceš chápat?

   Vymazat
  2. Ad 21:16
   A tohle všechno tady máme? A s touhle naší "svobodou", kterou teda jakože máme, jsmeuž dávno měli nejprv povraždit desítky Slováků ve Slovenském domě, a potom poslat na hranice Bratislavy těžké dělostřelectvo?
   Jejich roztrhaný těla by se ti taky tak líbily? Úchyle.

   Vymazat
  3. 22:45
   Ano, máme to všechno tady.

   ČSFR byla federace dvou podobně velkých, rovnoprávných, samostatných států. Ne 2 okresy na výchdě, ty hloupý čuráku.
   Kdyby na jižním Slovensku Maďarská většina začala přepadávat policejní stanice, loupit vojenské sklady, obsazovat úřady a vyvěšovat maďarské vlajky tak by to jako Slováci nechali jen tak?
   Co to vlastně meleš ty debile?

   Vymazat
  4. Zase jsi udělal to stejné co děláte vy všichni přátelé ukronácků. Vy si to vůbec si nevšímáte toho krveprolití, které způsobují.
   Řešíte jenom to, co se dá s pomocí dezinformací argumentovat. Ale to hrozné ukronáckovské krveprolití, to můžete jenom přecházet mlčením. Tak, jako to děláš ty.
   Klidně mi nadávej do čeho chceš, jsou to jenom hloupé nadávky.
   Které nic nezmění na tom, že obdivovatelé ukronáckovského teroru jsou úchylové. Včetně tebe.

   Vymazat
  5. 23:38

   Žádné krveprolití by se nekonalo, kdyby Putin neposlal na východní Ukrajinu své diverzní jednotky pod vedením zasloužilého agenta, Strelkova. Stejně tak jako se žádné vraždění nekoná třeba v Charkově, kde je třetina obyvatel Rusů. Jsou šťastní, že tam putinovy pracky nedosáhli a maj klid.

   Čti dobře ty blbe:

   http://www.denik.cz/ze_sveta/strelkov-valku-na-ukrajine-jsem-rozpoutal-ja-20141120.html

   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ja-jsem-zacal-valku-na-Ukrajine-pronesl-hrde-Igor-Strelkov-ze-sveho-bunkru-A-jel-dal-Donbas-jsme-ocistili-Ted-je-cas-udelat-poradek-v-Kremlu-366940

   http://zpravy.idnes.cz/strelkov-a-popravy-v-donbasu-diq-/zahranicni.aspx?c=A160125_104244_zahranicni_ert

   Vymazat
  6. Opakuji: "řešíte jenom to, co se dá s pomocí dezinformací argumentovat".
   Ale aspoň jeden malinkatý posun se mi líbí. Že už jsme si vyjasnili, že ukronáckové tam páchají krveprolití. Akorát že normální lidi z toho mají samozřejmě hrůzu, zatímco úchylům se to líbí.

   Vymazat
  7. Nesnáším blby, kterým stačí jakákoliv kravina kdekoliv napsaná, aby s ní mávali jako s dokumentem podepsaným národním shromážděním. Jsi vůl a a opravdu korunovaný. Ale čas pracuje proti tobě. Ukrajina zařve a já se budu radovat protože doufám, že spolu s ní zařveš i ty zmrde.Jen mi je líto, že to již nebylo včera. Každej Ukrajinec dnes může za svoji vládu, každej Ukrajinec může za vraždění na Donbasu.

   Vymazat
  8. 22:56 Vaše argumentace je naprosto hloupá. Slovensko se stalo federativní republikou až od roku 1969. Do té doby to byly jen slovenské kraje, stejně jako byly Luhanská a Doněcká jen "oblastmi" před vyhlášením republikami. Jestli je správné proti nim bojovat, když se chtějí stát federativními republikami, tak podle vaší "logiky" měl československý stát bojovat proti Slovensku v roce 1969. Kromě toho, Krym existoval jako Autonomní Republika Krym s vlastní ústavou, parlamentem a vládou po celou dobu "federace" s Ukrajinou. Proč tedy neměl právo se odtrhnout, když Slovensku to neupíráte?

   Vymazat
  9. 2:20 - to je lež, špatná argumentace! I toto vyvrátil Igor Iványč několkrát v rozhovorech! A sami novoruští kozáčtí atamani, i Babaj - zkrátka všichni! Strelkov říká: oni (Novorusové) povstali proti Ukrajině, za to právo být součástí ruského světa, Svaté Rusi!) a Babaj přeci na tom videjku co sem pravidelně dávám (lze to i vygooglit - "Babaj" a N"ová republika") že: "Zdravstvujtě žítěli úkrajíny, budúščeje krajaniny Rúsi!". A a konci říká k Pravosekkům: "Nam nůžna Kyjevskaja Růs a vam? - Děěěěngi!".

   Vymazat
 9. Nejde mi na rozum, proč naši zuřiví ochránci lidských práv včetně Zemana, Sralbotky a Zadolárka se neobrátí na svého demokratického přítele Porošenka, aby dbal o to nejzákladnější lidské právo, a to právo na život. Zeman musel Porošenka potkat na setkání NATO ve Varšavě. Co mu řekl, o tom mlčí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neřekl mu nic! Pokud si s ním už rovnou nepodal ruku ...
   Prezident Zeman nadto toho darebáka Porošenka ještě i po té, co ten darebák zahájil občanskou válku, nazýval "mírovým" prezidentem!!
   Považte toto!!
   A to ta válka, které tamní porošenci říkají "kárná operace" či "anti-teroristická operace", byla v plném proudu, a krev tam tekla proudem.
   Se stejnou hanebností se Zeman zachoval i v době, kdy jeho vláda hlasovala o povolení přeletů nad ČR na cíle v býv. Jugoslávii, později známých jako to havlovsky humanitární ...
   Jo, některé události jsou - bohužel - hodně pod rozlišovací schopností tohoto Zemana.
   Který je častokrát v zahraničně-politických otázkách nekonzistentní sám se sebou, má nesympatický sklon k militantně silovým řešením (viz např. jeho dobové a halasně deklarované přátelství k britskému zločinci T. Blairovi, nápady k zahájení a vedení preventivních válek proti "terorismu", nenávist ke hnutí za osvobození Palestiny apod.).

   Vymazat
  2. Je to šílené, že i přes všechny podobné příklady, a je jich hodně, je Zeman asi jedinou alternativou. Hrozné hrozné hrozné.
   Přesto je potřeba zachovat chladnou hlavu. Kdokoliv jiný by byl ještě horší.

   Vymazat