Reklama

.

.

čtvrtek 16. února 2017

O hegemonii USA

Béda
16. 2. 2017   Outsidermadia
Svět je v pohybu a USA mocensky upadají. Trump je možná jedním z posledních pokusů USA o změnu dosavadních negativních trendů v americké politice, tedy pokusů o uchování americké dominance.

Pilíře dominantního postavení USA tvoří:

 1. Ekonomická síla
 2. Vojenská síla
 3. Dolar jako světová měna

Jednotícím prvkem, který masivně znásobuje ekonomickou a vojenskou sílu USA, je dolar ve funkci světového platidla.
Bez této funkce dolaru by při současných hospodářských výsledcích USA nebylo možné, aby tato země, to je zhruba 5 % světové populace, konzumovala zhruba 40 % světových surovin, aby USA vysávaly masivním přeplácením a nákupy nejlepší mozky – produkty globálního vzdělání z celého světa, nebylo by vůbec myslitelné aby hluboce předlužené USA vydávaly na zbrojení tolik co zbytek světa dohromady, aby měly globálně rozprostraněnou armádu a vedly souběžně několik válek najednou, aby si USA mohly dovolit za svoji prudce inflační měnu takto masivní nákupy zboží a služeb z celého světa.

Celý zázrak dolaru stojí na provázání dolaru s obchodem s ropou.
USA uzavřely se Saúdskou Arábií – jedním z nejvýznamnějších těžařů ropy a nejvlivnější zemí ropného kartelu OPEC – smlouvu, na základě které slíbily garance politické stability, politickou podporu, vojenskou ochranu a přístup k moderní vojenské výzbroji saúdskému režimu výměnou za výlučné postavení dolaru jako směnné jednotky při veškerých obchodech S. Arábie s ropou. Tuto výlučnost dolaru při obchodech s ropou se S.Arábie jako nejvýznamnější člen ropného kartelu zavázala prosazovat taky v obchodní politice celého kartelu tvořeného převážně sunnitskými ropnými monarchiemi. Jedině díky provázání dolaru s nejobchodovanější komoditou, bez které se dnes neobejde téměř žádné odvětví světové ekonomiky, se stal dolar nejžádanější měnou světa a univerzálním poměřovacím platidlem v mezinárodním obchodu, podle kterého jsou stanoveny poměrné hodnoty ostatních měn. Tímto získaly USA a jejich tvůrci měny ve světovém obchodu obrovskou moc. Mohou takřka z ničeho tvořit téměř neomezené množství inflačního oběživa, které se díky privilegovanému postavení dolaru jako nejžádanější měny světa dá rozpustit a reálně zhodnotit ve světové ekonomice. Takové výlučné postavení ve světovém obchodu nemá žádný jiný stát světa.

Z výše uvedeného plyne, že hlavní podmínkou pro udržení hegemonie USA ve světě je schopnost udržet dolar jako světové platidlo. Proto Spojené státy zašťiťujíc se ochranou demokracie svrhly režimy v Iráku a Libyi, jejichž vůdci prosazovali politickou nezávislost a suverenitu vlastních zemí na politice USA, realizovali přechod svých zemí od obchodu s dolarem na nedolarové měny a vybízeli k tomu ostatní členy ropného kartelu OPEC. Ve skutečnosti přitom vůbec nešlo o žádnou demokracii, protože kdyby tomu tak skutečně bylo, USA by musely v první řadě svrhnout režim svého klíčového spojence v oblasti, tedy S. Arábie a dalších členů kartelu OPEC – totalitních režimů ve kterých mají umístěny americké vojenské základny.

Na jadernou supervelmoc Rusko, která současně patří k předním ropným velmocem, si vojensky netroufly. Tam zkusily využít celého vějíře nejrůznějších metod počínaje levným výkupem ropných aktiv za „demokrata“ Jelcina, přes opakované pokusy o provedení barevné „majdanské revoluce“ až po zavedení uměle vykonstruovaných sankcí. Rusko se přesto stalo bariérou, která brání USA při napadení další klíčové ropné mocnosti – Íránu. Při letmém pohledu na světovou mapu si lze povšimnout, že všechny stávající a čerstvé konflikty, které iniciovaly Spojené státy, se nacházejí buďto ve významných zemích bohatých na uhlovodíky anebo v zemích, které leží na reálných anebo potenciálních tranzitních trasách uhlovodíků (Afghánistán, Gruzie, Ukrajina, Sýrie). Je to proto, že ropa a plyn jsou klíčové strategické komodity a jak bylo zmíněno, na obchodech s ropou stojí dolar, základ pro hegemonii USA ve světě.

Všechny slabší ropné mocnosti potenciálně ohrožující jejich světovou dominanci se USA povedlo zpacifikovat za pomoci „velkého klacku“. Po vytvoření tandemu Rusko – Čína, které ztělesňují konkurenční propojení jaderné supervelmoci na úrovni USA s reálnou ekonomikou na úrovni USA a ohlášení jejich záměru na vytvoření konkurenční světové měny postavené na reálné ekonomice přicházející ekonomické jedničky zbystřily politické špičky v USA pozornost. Začaly urychleně s realizací „sebezáchovné“ strategie. Protože vojenskou silou na tohoto velice silného konkurenta nemohou a z dlouhodobého hlediska bude americká ekonomická pozice při zachování statu quo spíš horší než lepší, dostává se k moci prezident Trump, od kterého hlavní vlastnické struktury v USA očekávají nové přístupy spočívající v rozrušení pro politiku USA (ztělesněnou v programu PNAC = americké výlučnosti a dominance – USA is Number One, USA first) velice nebezpečného tandemu, tj. v oddělení Ruska od Číny diplomatickým lavírováním a odvrácení nebezpečného záměru v oblasti světové měny. Jak je vidět z prohlášení ruského prezidenta, tento záměr byl prokouknut a Rusko veřejně prezentuje, že vojensko-ekonomický dvojblok se v žádném případě nepodaří rozmělnit a že pro Rusko zůstává Čína klíčovým partnerem.

Další hrozbou pro dominanci USA
spočívající na petrodolaru je samotná politika USA, která přináší kontraproduktivní výsledky. Jde v první řadě o to, že  
postavení USA jako ekonomické mocnosti č. 1 oslabují opakované finanční turbulence a bubliny vzešlé z USA a narůstající ekonomická zadluženost USA. Ve vojenské oblasti jde pak o to, že se opakovaně ukazuje naprostá neschopnost „super“armády USA vyhrát válku a navodit na dobytém území smysluplnou životaschopnou politickou alternativu ke svrženému režimu

O demokratické alternativě, odpovídající původnímu zdůvodnění amerických válek již ani nemluvě. Opak bývá zpravidla realitou. Výsledkem jsou padlé země zmítající se v trvalém chaosu a násilí, případně rozmach středověkého násilného totalitního kalifátu. Přímo noční můrou pro hegemonii USA ovšem může být, že začíná být politicky nestabilní totalitní režim jejich klíčového spojence S. Arábie, který je garantem postavení dolaru jako světového platidla. S. Arábie nejenom, že vede americkými zbraněmi válku, kterou nevyhrává, ale začíná být zadlužená a válka se již pomalu začíná z okolního regionu přesouvat na území S. Arábie, kde již dopadly první rakety na saúdské hlavní město. Schizofrenii postavení USA sedících současně na dvou židlích – spojence a garanta stability saudského režimu podtrhuje fakt, že právě S. Arábie garantující USA status dolaru je klíčovým podporovatelem vývozu radikálního islamismu a terorismu, se kterým USA bojují. Právě ona zásobuje radikály americkými zbraněmi, dodává jim finanční injekce a politickou podporu. Již z toho plyne, proč USA po celé roky vedly „mrtvou válku“ s al-Kájdou a ISIL.

Hegemonii USA v důležité oblasti významně oslabil vstup Ruska do konfliktů, které v oblasti zinscenovaly anebo pomáhaly zinscenovat. Efektivnost ruského vstupu do boje s radikálním islamismem i přes mediální ekvilibristiku a kamufláže západního mainstreamu je nepřehlédnutelná. Rusko (vůči kterému USA dlouhodobě realizují politiku zatlačování a vytlačování) za několik měsíců své války s radikálním islamismem docílilo mnohem významnějších vojenských a politických úspěchů s nesrovnatelně menšími náklady vojenské síly a prostředků. Navíc nejenom, že opevnilo své stávající pozice v Sýrii, ale podařilo se mu získat v klíčové oblasti významné dřívější spojence USA – Turecko, Egypt. Z hlediska geopolitiky Rusko realizuje politiku postupného získávání klíčových strategických bodů. (Írán, Sýrie, Turecko, Egypt, časem možná Libye. změnil se vztah s Izraelem a vyloučen není ani šiítský Irák.) Rusko nepřímo může získat stále větší vliv v OPEC (Irán, Irák, Libye…) Toto vše přispívá k postupné erozi postavení USA jako světového hegemona. Přitom klíčem k prolomení americké výlučné pozice je petrodolar jako světové platidlo. Kolabující S. Arábie by již nemohla být garantem petrodolaru.

Závěr: Svět je v pohybu a USA mocensky upadají. Trump je možná jedním z posledních pokusů USA o změnu dosavadních negativních trendů v americké politice, tedy pokusů o uchování americké dominance. I když reprezentace USA ohrožení petrodolaru uvádějí jako jednu z klíčových hrozeb své národní bezpečnosti, není tomu tak. Ohrožením národní bezpečnosti USA by bylo přímé vojenské ohrožení USA některým státem. Nic takového reálně nehrozí. Aktuální hrozba pro USA je hrozba ukončení jejich parazitického způsobu existence, která by zreálnila mocenskou pozici této země ve vztahu k jejímu reálnému ekonomickému stavu. Americká schizofrenie vyplývající z vazby na saúdský režim bude dál zdrojem mocenské síly i přetrvávající slabosti stávajícího hegemona. Hodnoty reprezentované USA jsou mimochodem jedním z největších nepřátel islámského dogmatismu.

- - -

20 komentářů :

 1. Byla by to jistě dobrá zpráva, kdyby pro nás neměla tak fatální důsledky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Jak si usteleme, tak i si lehneme..."


   Vymazat
 2. Já bych ke třem pilířům dominance přidal ještě jeden:

  Propagandistická hegemonie!

  Dnes se ukazuje, jak smrtelné zděšení v Impériu vyvolávají média jako Sputnik, RT, atd.
  Ve skutečnosti všechny žvásty o svobodě slova se pohybují v bezpečných mantinelech americké imperiální ideologie!

  OdpovědětVymazat
 3. Za prvé - KDO KONTROLUJE PENÍZE?

  Kdo je vlastníkem US dolaru? Schválně, kdo to ví? Nick Honolulu?

  Tak to zkusme.

  US dolar nevlastní ani US vláda, ani president a ani obyvatelé USA. Nikdo z nich není vlastníkem US dolaru. Kdo tedy?

  Vlastníkem dolaru je FED ... a kdo vlastní FED? Tzv JIDDISH co se představují světu jako JEWS nebo židé. Problémem je, že historický kmen hebrejců s nimi nemá co s dočiněním .... END STORY.

  Jak k tomu přijdeme, vždyť tady je ten stát Israel co o sobě tvrdí, že jsou židé. BUMMMMM ....

  Pokračuj ve výzkumu a odpvěď zajisté najdeš.

  The Federal Reserve Bank is a consortium of 9 Zionist Jewish-owned & associated banks with the Rothschilds at the head:

  $1. Rothschild Banks of London and Berlin.

  $2. Lazard Brothers Banks of Paris.

  $3. Israel Moses Seif Banks of Italy.

  $4. Warburg Bank of Hamburg and Amsterdam.

  $5. Lehman Brothers of NY.

  $6. Kuhn, Loeb Bank of NY (Now Shearson American Express).

  $7. Goldman, Sachs of NY.

  $8. National Bank of Commerce NY/Morgan Guaranty Trust (J. P. Morgan Bank - Equitable Life - Levi P. Morton are principal shareholders).

  $9. Hanover Trust of NY (William and David Rockefeller & Chase National Bank NY are principal shareholders).

  TIME LINE OF THE JEW-OWNED FEDERAL RESERVE BANK

  1791-1811: Rothschilds' First Bank of the United States.

  1816-1836: Rothschilds' Second Bank of the United States.

  1837-1862: Free Banking Era - no formal Central Bank through the efforts of President Andrew Jackson.

  1862-1913: System of National Banks through the efforts of President Andrew Jackson.

  1913-Current: Federal Reserve Act effects a consortium of privately held Jewish & associated banks called the Federal Reserve Bank. The largest shareholders of the Federal Reserve Bank are the Rothschilds of London holding 57% of the stock which is not available for public trading.

  On May 23 1933, Congressman Louis T. McFadden brought impeachment charges against the members of the Federal Reserve Bank. A smear campaign against McFadden ensued and he was poisoned 3 years later.

  OdpovědětVymazat
 4. US dolar, nebo-li, dolar FEDERÁLNÍ, jde k čertu---BUMMMM a bude pryč než se idioti vzpamatují..

  Bude nahrazen, či lépe řečeno je nahrazen tzv ..US Treasury Note ... což je dolar americké pokladnice..

  Debil Trump samo sebou naládoval dalšího sionistu jako hlavu pokladnice .... tak že to bude ještě mela...., kromě toho, že jeho dcera si vzala jejich soukmenovce...

  Uvidíme..

  OdpovědětVymazat
 5. Nezapomeňte na Troického ... nebojte se Putin a celé RUSKO ví kdo byl a co dělal ...

  Do Číny se nedostanou... Čína byla velmi varována a je stále VAROVÁNA ...před zmijemi od Rothschilda...

  Tak že nová EUROASIE ... s nimi zatočí po svém. Mimochodem OPIUM WAR kdy tyto lidské elementy zlikvidovali Čínu na 100 let mají kořeny k sionistům a mám za to že to čínští komunité ví ..

  TAK JAK TO ASI VĚDĚL MÍLA RANSDORF ...

  OdpovědětVymazat
 6. Jako obvykle pan Vlastimil perlí ovšem co na to řekne Nick Honolulu, na to se těším jaké si vymyslí nové nadávky. MŠ.

  OdpovědětVymazat
 7. To je ten problém,že si můžou tisknou dolary,jak se jim chce.Proto se musí obchodovat ve světě dolary,USA natištěné dolary rozhodí do světa a tím pak získává čisté zboží,suroviny,služby a pod.Je to jako tisknou falešné peníze,tím se vlastně obohacuje ten kdo tiskne falešné peníze.USA ví,že se nikdy nesejde najednou mnoho dolaru do USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby alespoň tisknuli, ale oni už přece ani netisknou! Oni jenom klikají myší na počítači a stejně to pak v závěsu dělá podle FEDu i ECB a ČNB. Právě proto je marketingově tolik prezentací hackerských útoků, protože nakonec ten krach dolaru svedou na Putinovy hackery.

   Vymazat
 8. No co. Spojencům, t.j. Rusku a USA stačí udržovat konflikt V Sýrii a Iráku. Pro jistotu mohou ještě zkusit udělat ještě jednou a tentokrát pořádně převrat v Turecku, v Egyptě vrátit moc do rukou kliky Mubaraka,a nechat zbankrotovat Ukrajinu. Základem ale bude podpořit ve volbách Marii Le Pen, protože bez Francouzského jaderného krytí celý projekt automaticky končí. Rusko-Čínské spojenectví je bluf.

  OdpovědětVymazat
 9. takže by to chtělo nějakou tu barevnou revoluci v Saudské Arábii a bude po ptákách

  OdpovědětVymazat
 10. Jo jo. Přesně tak jsem to myslel.

  OdpovědětVymazat
 11. On už i zrádný Albion dal brexitem najevo na čí straně bude stát.

  OdpovědětVymazat
 12. Ze demokracie neni houska na krame a musi se brat vazne dokazuje denne stovky demo-siritelu, demo kratologu a ruznych inteligentu , pilnou praci vyvolenych a predtim nominovanych. Obyc-lidi vetsinou respektuji pak co jim demo-Autority reknou.
  Nebo taky ne.
  Pak prijde okysliceni s rezavenim a dokonce muze i system zreznout az na kost.A kdo muze za ty utoky na demokr. hodnoty ?
  Mame ale dvoji demokracie. Jedna je "disney" verse , na phled moc dobra a bajecna..
  Ale nespokojenci vymysleji temne pochyby a ukazuji i verejne na ZEITGEISTY , tedy hodnoty pulnocni, hrobove a silne podezrele..
  Pak jsou i verse, Rude Prava, Times,TV a pozorna versi Putinuv MATRIX /hodne nespravna/ a plna nezdrave Propagandy podvrzene , uz na prvni pohled. Jsou to Protokoly Kremelskych Mudrcu,drive carskych Mudrcu, , sionskych mudrcu, delfskych a Adolfskych Mudrcu.
  A dnesni popularnich Islamskych Mudrcu...

  OdpovědětVymazat
 13. Popularnich dnes Sejkskych Mudrcu..
  Zkratka Mudrcove utoci zpet. Na demokraty a jako sane stohlavy.
  ++Zralok zuby , ma jak noze ,az z tech zubu cisi strach, Macke Messer , ach muj boze, kdo dokaze ,ze je vrach...
  Ale nebat se jeste predcasne.
  "Reknu ji , ty moje cekanko, neskocim ti na ten spek,Na Vlachovku zajdu klidanko , delat poradek....".
  A TAK , KDYZ JE NECO SPATNY , ZACHRANI NAS TA DEMOKRACIE K JESTE HORSIMU !!!
  /Ale my nejsme skautici s tresnickama na Zvedavcovym dortu/. My se jen Reprogramujeme dodemo..
  A zajimavy bylo jak ten Ruby sel na postu, poslat penize svy prostitutce nejdriv a pro jistotu si vzal pistoli. Jeden nemuze vedet co jednoho na ty poste muze potkat. Treba Zraloook!!Ze jo , normalka..A potom teprve sel zastrelit toho Oswalda a mel krapet zpozdeni ,ale zadnej problem .akorat na nej policejni cekanky musely, na policejni stanicis Oswaldem cekat.Tak dlouho az se dostavi..
  Proc.? To ? Spachal? Protoze Jackie trpela.. Tim co Oswald proved. Jackie uz leta predtim jezdila trpet za tim Onanisem do Recka. Za tim zlym nedemokratickym skretem...
  Padla facka padla v lokale.....

  OdpovědětVymazat
 14. Velkej rozruch nastal v lokale , kdyz sem ja tam pristal,a kdo mel ruce ten se pral...
  Pan Kapelnik tomu solo hral a zadnej nevyrusoval...
  Tri frajeri,co tam po mne sli rovnou voknem vodesli, Pan kapelnik k tomu solo hral...zadnej nevyrusoval..
  My tady poradame Murder.Inc. /Korporacni spolecnost pro vrazdy/ pravil mocny president Johnson. Zjistil asi pres 600 popkusu jak sprovodit Castra pryc.
  Bouchaci, tuzky, bouchaci skeble na dne morskym ,az se Castro potopi, ale neutopi, atd. Nejlepsi asi napad mel general Lansdale. predseda te Komise.
  Navrhoval vytvorit velkou Propagandu /uz je to tady zas !!Mudrcove pozor/, ze je Castro ANTIKRIST, jo a potom se z more u Kuby vynori Kristus a verici kubanci po spatreni povstanou ihned a svrhnou Castra - Antidemochrista a zabijou. Co taky s nim..
  Ze je Antichrist nesmrtelnej?? Hele, nechte si ty blby fory , tady jsou na pretresu vazny veci ohledne demokracie !!!
  Na Vlachovku kazdou sobotu , tahne parta frajeru , zavadis nekomu o botu , razem prijdes k maleru...

  OdpovědětVymazat
 15. A daleko vice presidentu melo na Kahanku.
  Co Masaryk slibil Wilsonovi nevime a proc Lincolna prezdivali Gorilla taky ne..
  A vubec cela ta demokracie ma na Kahanku furt. I s Ceskem. A kolikrat jeste bude mit demokraticky cesko na male se taky nevi...A Mudrcove nepovi..
  Ale nedozirna je ohromnost demokracie.A zralok zuby,
  ma jak Ruze. Ale presto je to porad o tech fackach...
  Na Vlachovku kazdou sobotu...
  Jo pani Milerova, pravil Svejk. Vono se rekne Demokracie !! Ale votocis se a zlaty hodinky jsou v prdeli....!!Svatasprostoto je to pravda , ale...
  Netykaj mi, pane Svejk...

  OdpovědětVymazat
 16. Trump právě "seřval" jejich mainstreamová média:

  aeronet.cz/news/video-dhttp://aeronet.cz/news/video-donald-trump-radil-na-tiskovce-jako-utrzeny-ze-retezu-a-razne-utnul-vsechny-spekulace-o-nepratelstvi-k-rusku-americka-media-jsou-v-soku-trump-omlouval-putina-i-ruskou-spionazni-lod/onald-trump-radil-na-tiskovce-jako-utrzeny-ze-retezu-a-razne-utnul-vsechny-spekulace-o-nepratelstvi-k-rusku-americka-media-jsou-v-soku-trump-omlouval-putina-i-ruskou-spionazni-lod/

  OdpovědětVymazat
 17. Nějak nám zde schází Nick Honolu s brilantním komentářem - jsem zvědav co řekne po tom článku na svého favorita. Situace mi připomíná situaci za Hitlera, tedy druhou světovou válku. byly státy které Hitlera podporovaly, možná že musely? Celá Evropa. Myslím že tehdy byl určitě někdo, kdo věděl jak to všechno dopadne. Kdo to ví asi nyní? Stojíme na správné straně? Zajimavé je Turecko. To na začátku války - první světové - stojí na straně Německa, pak převrátí kabát. Na začátku té druhé světové války také stálo na straně Německa - mám ten dojem. Článek mám ten dojem naznačuje, že americký orel poletí dolů. Podpis: Neznalý věci.

  OdpovědětVymazat
 18. Jen málo z nás ví, jak to dopadne. Osobně bych si tipnul, že americký orel dolu možná poletí, ale jen proto, aby se nazobal z vaší mršiny.

  OdpovědětVymazat