Reklama

.

.

sobota 25. února 2017

Platba za jistič - stále nevyřešený problém

Václav Marek
25. 2. 2017
Dne 16. 2. 2017 požádala předsedkyně ERÚ Ing. Alena Vitásková dopisem premiéra o splnění slibu ohledně platby za jistič (celé znění na webu ERÚ).
Členové našeho spolku naráží denně v naší snaze systematicky vyřešit tuto záležitost na reakci protistrany, že tomuto problému nerozumí. Proto jsme se rozhodli jednoduše vysvětlit, o co nám jde a kromě námi volených zástupců v parlamentu, žádáme o podporu i čtenáře Nové republiky.


Jednoduchá analogie

Kdybyste přijel k prodejci pohonných hmot a po natankování 20 litrů benzínu Vám prodejce oznámil, že musíte zaplatit kromě ceny za litr ještě poplatek za velikost nádrže vašeho auta, protože ta jednoznačně určuje množství benzínu, které si můžete od čerpací stanice odvézt, a takové množství pro Vás musí majitel této chytré stanice rezervovat. Nevím jak Vy, ale všichni členové našeho spolku by se víckrát k této benzince nevrátili.

A přesto je tento princip už téměř 16 let používán u plateb za elektrickou energii pouze na hladině nízkého napětí. Důvod je prostý, maloodběratelé nemají jinou možnost. Co myslíte, kolik odběratelů by zůstalo u distributora, který používá jako základní prvek velikost jističe a kolik by jich přešlo k distributorovi používající základní prvek jednotku množství, to znamená způsob platby podle ekonomicky oprávněných nákladů? Podle našich odhadů a nám vyjádřených sympatií by přešlo 99,99% občanů.

Proto zastavení návrhu nové tarifní soustavy nebo odvolání jednoho z největších propagátorů platby za jistič z funkce ministra jsou jen pouhé kosmetické úpravy, které systémově diskriminační platbu za velikost jističe neřeší. Po téměř ročním úsilí jsme shromáždili dostatek informací, které jednoznačně dokazují diskriminační působení tohoto prvku. Bohužel úředníci Energetického regulačního úřadu i Ministerstva průmyslu a obchodu nadále obhajují svoje tvrzení, že všichni platí na hladině NN podle velikosti jističe a proto se nejedná o diskriminaci. Naše argumenty ignorují. Stejně tak by mohl tvrdit majitel chytré benzinky, že by všichni spravedlivě platili podle velikosti nádrže. Má ale smůlu, nemá totiž monopolní postavení distributorů elektrické energie.

Na základě našich argumentů připravujeme „Návrh na zrušení jiného právního předpisu nebo jeho jednotlivých ustanovení podle článku 87, odstavce 1, písmena b Ústavy“. Od Vás očekáváme, že se v tomto sporu mezi dvěma způsoby plateb za elektrickou energii postavíte na stranu Vám bližší a dáte to nám občanům a současně odběratelům elektrické energie na vědomost. Sympatie nebo vyvrácení našich argumentů je možné vyjádřit na našem spolkovém e-mailu: smaee2016@gmail.com

Ing. Václav Marek, předseda spolku MEE z. s.

46 komentářů :

 1. Voda za stovku, vysledky havlismu
  Vse v cesku vykradene

  OdpovědětVymazat
 2. Příměr s nádrží benzinu a jističe jke trochu nepovedený.Elektřinu totiž nejde skladovat tak jako benzín a to je ten problém a řídící složky musí mít nějaký odhad jak v které době nastavi výkonnost jednotlivých zdrojů. Jinak řečeno každý si může svůj jistič pořídit tak jakou má spotřebu. Tak asi žádný velký problém. Vašek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak bych to neviděl. Jsou domácnosti, co mají nízkou spotřebu po větší část roku a v zimě musí topit elektřinou, tedy musí mýt větší jistič. (celý rok)

   Vymazat
  2. Anonymní25. února 2017 15:20

   kecáš bludy,mám vlastní garáž ,jsme společenství vlastníků,elektřinu zavedenu při stavbě dvora v roce 1986,ročně jsem platil okolo dvaceti korun i méně,od zavedení té zlodějiny s jističi a obnovitelnými zdroji el.energie,třeba za loňský rok při spotřebě 1 kwh platba asi 1 100 korun,no není to zlodějina?

   Vymazat
  3. Vasku souhlas, priklad je mimo, protoze vubec neuvazuje o tom, ze kazdy odberatel musi mit k sobe privedene draty a musi mit osazen elmer, pripadne hdo. A to neco stoji.

   Primer s benzinkou by sedel za predpokladu, ze bych mel stojan doma...

   Vymazat
 3. na otázku v RWE - prečo všade pri výmene vedenia dali 35A poi - to je jedno - ale keď som sa pýtal kde ma majú zaevidovaného s nižším ističom - a až za "hodinami" nevedeli mi to preukázať - mali tam len svoju poi 35A a na toto mi prišla nová faktúra a ešte vylepšená -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blíží se jaro, začala kvést blbost. Naše rozvojová zem bude co nevidět samý květ, hlavně v Praze kolem poslanců. Zase můžeme mít radost, že sundají elektroměry (budou k hovnu) a přestaneme platit nájem za elměr.

   Vymazat
  2. Přesně. Mě "osadili" též 35A jistič do bytu a na chodbě jsou předřazeny 20A pojistky a nikoho to nezajímá. jediné, čím by se to údajně dalo vyřešit je rekonstrukce přívodu t.j. umístit elektroměr mimo byt, t.j. na barák, dle současně platných norem, což odhadem představuje investici ve výši 80tisíc Kč.

   Vymazat
  3. Co to melete? Jistic si muze ucastnik smlouvy snizit, jak uzna za vhodne, potrebujete k tomu akorat razitko revizaka. Uz v par bytech jsem snizoval z 3F na 1x25A... Pri male spotrebe a sazbe D01 vyjde rocni pausal na 180,- a kWh za 4,50 - staci mit vhodneho obchodnika !!!

   Nesvepravni lide pod kuratelou Cssd asi potrebuji vetsi opecovavani, coo???

   Vymazat
 4. Už je mnoholetá zkušenost v odběru elektřiny,že nějaké navýšení nemůže dělat problém,také se s tím počítá.Každé nové připojení,je při smlouvě spočítáno a hlášeno na kompetentní místa.Když sledujeme napětí,tak mám spíš přepětí,co vadí spotřebičům s elektronikou a pak se divíme,že to brzy odchází.Už to někdo psal,zvýšením přepětí,vlastně spotřebujeme více,než uvádí výrobce v dokladech výrobku.Dalo by spíš říci,už nevědí na jaký trik obrat spotřebitelé.Pak by mě zajímalo,když se bude platit za jistič a ne za spotřebovanou silovou elektřinu,jak si budou účtovat přenosové sítě,za dodanou elektřinu,nebo za stanovenou při platbě za jistič.

  OdpovědětVymazat
 5. Už ani nevím v kterém roce šedesátých let minulého století se spotřeba domácností vyrovnala ztrátám v rozvodné síti. Takže všechny argumenty o tzv. rezervaci příkonu jsou keci a zasloužili by pár facek. Jenže, co by neudělali ve jménu boha Mamona. Hezký den přeji a všechy další

  OdpovědětVymazat
 6. Je to přání voličů ČSSD, mají předsedu vlády a post ministra obchodu a průmyslu a tak je to správné a tak to má být. ČSSD jim za to něco slíbí. Dovolte mně odejít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Propagátorem zvýšené platby za jistič byl sociálně citlivý ministr Mládek.

   Vymazat
 7. Vážení,
  celý článek spíše vypovídá o amatérismu autorů, Vašek z 15:20 mi mluví z duše. Můžete narazit na benzínovou pumpu, která bude vydávat benzín rychlostí dva litry / hodinu. Víc to nejde, protože rychlost čerpadel je omezená. Na toto téma lze diskutovat, proč jsou čerpadla tak pomalá atd. atd. Úroveň diskuse v tomto článku je zajisté ovlivněna nynější úrovní vzdělání, zejména z matematiky a fyziky. A zkušeností, které tady budou dost podstatné. Za mého mládí byl známý tzv. noční proud. Elektrárny měly v noci (i v různém denním období) nadbytek energie (byla levná) a mohly být využity k výrobě teplé vody v brojlerech, akumulaček v domácnostech. Musel k tomu být dobrý přívod elektřiny do domu a následně vybavené potřebnými elektroměry.
  Na chatě topím dřívím, mám tam i tzv. třífázový proud. Využívám jen zřídka, jen občas řemeslníky. Toto bych rád vyřešil a neplatil divoké poplatky. Nemám požadavky na velký příkon, dražší třífazový proud bych si samozřejmě zaplatil.
  Tady tedy existují dvě roviny problému - potřebuji relativně levně topit (doma, na chatě) v době určené poskytovatelem proudu - potřebuji občas použít třífázový motor v době potřebné mnou, třeba i za dražší proud.
  Testovací otázky - jaký je principiální rozdíl mezi třífázovými a "obyčejnými" točivými stroji??
  Asi si všimnete rozdílu v tom, že za 2 kW toho moce nevytopíte, ale pohodlně pojede nějaký moped.
  Až se podepíši, očekávám nadávky, že do toho kecá někdo, kterému je to blízké profesí - takový už je čas. Kecám do toho, čemu alespoň trochu rozumím. Na rozdíl od našich vládních a parlamentních činitelů. Zdraví
  Mgr. Milan Honusek, CSc. , jaderný fyzik v důchodu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Hanousek, doba se mění, včera měla tepelná čerpadla kompresory 3 - 4 kW, dnes již jen 400 Watt. http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_nulove-domy.aspx

   Vymazat
  2. Mgr. Milane Hanousku, CSc, jaderný fyziku v důchodu, Podlepopisu je vidět , že elektriku považujete za zdroj liščího ocasu a ebenitoví tyče! Prý dražší třífázový proud!!?? Co to je za hovadinu??? Dodávka elektřiny je stanovena na část silovou v kWh a část distribuční včetně velikosti jističe ! Další perla: " Musel k tomu být dobrý přívod elektřiny do domu a následně vybavené potřebnými elektroměry" Bez revize , projektu se síť nepřipojí a samozřejmě že musí být elektroměr!!?? . Nekecejte do něčeho , čemu skutečně nerozumíte! Neznám pojem "obyčejný točivý stroj" ! Co to je? Vrtule? Co to znamená, že využíváte občas třífázový proud a platíte divoké poplatky?? Poplatek je za jistič a máte buď jednu fázi nebo tři...! Zase, co to znamená, že za 2kW nevytopíte? Buď to je příkon spotřebiče, nebo je to spotřeba v čase a co v tom má co dělat nějaký moped?? No , ještě že jste v důchodě, moc toho už nepokazíte!!! :-DDDDDDDDDDDDDDDD

   Vymazat
  3. Nebudu se do nikoho navážet. Ale nechápu jednu věc, souvislost úvahy pana Hanouska s výpalným za jistič.
   Pak jsem slyšel pojem "rezervovaný příkon" nebo něco takového. To bych chtěl vidět, co by se stalo, kdyby všichni v jeden okamžik v třeba v jednom paneláku, cca 90 bytů nebo dvou panelácích v jeden okamžik všichni začali odebírat ten svůj rezervovaný příkon.

   Vymazat
  4. 18:18 ... ano, ano, z vašeho textu přímo ten "princip neurčitosti" argumentů čiší. I ta relativita.

   Vymazat
  5. Kocuro Pablo, pokud všichni v pneláku zapnou v jeden okamžik vše na elektřinu, tak se nic nestane, protože každé připojení je dimenzováno na více než technicky maximální spotřebu! A pokud má někdo více spotřebičů než nahlásil do žádosti o připojení, tak maximálně vypadnou jističe.....

   Vymazat
  6. Satane, zkus počítat, jistič v bytě je povětšinou na 16 A. A když v jeden okamžik začne procházet v těch bytech přes jistič proud 15,5 A, tak ho to opravdu neshodí. Ale nevím, jestli jsou na tohle rozvody skutečně dimenzované. Např. u nás v pásu asi 350 m stojí 4 stejné paneláky, každý má 186 bytů. Pokud počítám dobře, tak to je tak to je příkon něco přes 2,6 MW. A paneláků na sídlišti bývá víc, než jen tyhle čtyři. Vážně by takový skok nezpůsobil problémy?

   Vymazat
  7. Kocuro, každé připojení k síti má přesné pravidla, které určuje správce sítě a technické možnosti přípojného bodu! Jak jsem psal, může být v domácnostechspotřebiče,které jsou "navíc" než bylo hlášeno při připojení. Max. výsledkem je vyhození jističe u bytu nebo v paneláku. A pokud by to bylo proudově větší, tak vypadne deon u transformátoru u paneláků. Nevypadne ale síť. Pár megawatt okamžitého odběru není žádný problém.

   Vymazat
  8. Satane, to je mi jasný, jak píšeš, že to vyhodí jističe na trase, proto tam jsou, nepředpokládám kolaps celé sítě. Ale k čemu mi pak bude garantovaný výkon a platba za jistič, když mi doma nebude svítit ani malá doutnavka?

   Vymazat
  9. Kocuro Pablo, dokonce ani 1,4 nasobek prikonu jistice po dobu 1 hodiny az nekonecno, jeste nemusi jistic vyhodit !!!

   Prohledni si charakteristiku jistice.

   Vymazat
 8. Mgr Hanousek-Máte částečně pravdu.Vaše povýšené
  chování k ostatním z Vás nečiní žádného Boha.
  Protože si myslíte,že vzdělání Vás řadí do vyšší
  třídy občanů,vyvedu Vás z omylu.Je velmi mnoho
  těch,co mají i vyšší vzdělání než Vy,přesto ale
  z nich čiší hloupost.Takže vzdělání nezaručuje,
  že ten člověk je chytřejší než druhý.Nenadávám,
  ani se nesnažím Vás ponižovat.Nemyslím si,že jste
  hloupý a věřím tomu,že tématu rozumíte.Vyzdvižení
  Vašeho vzdělání na konci mne poněkud zklamalo.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský. Ten text jak z odborného hlediska, tak z pohledu jasného uvažování naprosto na jaderného fyzika nevypadá. Soudím že ani kdyby šlo o věk velmi vysoký. Děda.

   Vymazat
 9. Pane Honusek.
  Právě i to jde autoru,aby se k tomu vyjádřili odborníci.
  I když bych jako laik řekl,že je v současnosti lépe řešen onen noční proud,spíš řečeno přebytek elektřiny v určitý moment.

  OdpovědětVymazat
 10. všichni co tady breči asi nevi že qvuli tomu je čez polostatni jak řikal verich ani oblečena ani naha ani obuta ani neobuta aby si pansto mohlo dojit podle libosti zrovna kdo je u lizu co stim ma ale dělat dědeka baba s horni dolni lozi když ani gazdik se nezastane a vitaskovi nevěři ani ani ona sama

  OdpovědětVymazat
 11. Spotřeby domů budou i nadále tvrdě klesat. Proto je nutno brát lidi na hůl platbou za paušál. I když nic nekoupí, zaplatí. Lidi se ale budou stále více odpojovat. https://www.youtube.com/watch?v=TtVAa9cK8zg

  OdpovědětVymazat
 12. Spotřeba klesá, dráty a elektrárny zůstávají a investice někdo zaplatit musí! A teď babo raď!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyhle kokotiny si vyprávěj u vás v ústavu. Spotřeba elektřiny v ČR byla v loňském roce historicky nejvyšší.
   Tak buď tak laskav, a vyjadřuj se k věcem, kterým bys mohl případně rozumět - například hovnojímkám.

   Vymazat
 13. Jenom se optám, platí všichni majitelé solárních elektráren daně v ČR? Mám dojem, že solární energii dotujeme ze státního rozpočtu a zisk jde jinam. Neberte to jako provokaci, já tomu opravdu nerozumím, jenom mám takový dojem. A potom mne zajímá, kdo jsou ti anonymní majitelé akcií solárních elektráren, kde ti platí daně. Pokud jsou anonymní, je možné, že by je neplatili nikde?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý subjekt platí takové daně, jaká jim vznikne daňová povinnost§ největším vlastníkem FTV elektráren je ČEZ, asi 30% výkonu, následují firmy s účastí poslanců..............

   Vymazat
 14. Je vidět, že musí někdo dotovat ty naše sluníčkobarony. A taky za co přebudovat transfery do němec, že? My rozvojová země musíme platit páníčkovi.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 15. Podle vyjádření úředníků Energetického regulačního úřadu je potřeba vybrat peníze na přestavbu rozvodné sítě, protože místo jednoduché silnice od výrobce ke spotřebitelům je budována síť s tisíci malovýrobců s přerušovaným provozem. A navržené zvýšení cen pomocí platby za jistič představuje zhruba desetinu plateb v budoucnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tuto lež už znám. Takže vy jste pravděpodobně náš standardní politik, nebo lobbista za okrádání, nebo ten zkorumpovaný úředník.
   1 kWh silové elektřiny má tržní cenu cca 1 korunu, zatímco cena dotované solární energie je až 15 korun za 1 kWh.
   Tento ukradený bilion do soukromých kapes ví bůh kohm z vás, ten měl přijít do budování sítí a ne do těch kapes.
   Ale nenažrancům je jak vidno všechno málo.
   Ještě chcete za číslo vyražené na elektroměru. Vzápětí budete chtít za psí hovínko v trávníku.
   Děda.

   Vymazat
 16. Velikost jističe si volí občan. Tím si kupuje záruku, že mu bude kdykoli dodána elektrická energie v množství ohraničeném velikostí jističe. Protože na tuto hranici musí být postaven a udržován rozvod a zdroj EE, (náklady se nemění dle odběru) je vyžadován příslušný stálý poplatek. Skutečně odebraná EE se měří elektroměrem a platí se za odebranou kWhod.
  S úctou K. Voráček
  Spolek MEE a podepsaný pan Ing. V. Marek jsou zcela mimo realitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom výrazně lžete. Úmyslně nezmiňujete koincidenci, časovou souvztažnost odběrů.
   Na jističi téměř nezáleží oproti průměrnému odběru.

   Mám pár starých spotřebičů (šroťák, cirkulárku,..), slabší jistič by při vypnutí vypadl, celoroční spotřebu mám do 500 kWh.

   Soused, drobný zemědělec, má starý ventilátor na slámu, aby se rozběhl musí mít 3x50A. Roční spotřebu podobnou (sám bydlí jine). Podle minulého návrhu tarifů to může zabalit.

   Takže zas platit o desetitisíce víc, bez přínosu?
   Nikoliv, pozabíjet drůbež, palivo řezat ručně jak před 70 lety, po televizi zrušit i prolhaný rozhlas a chodit spát brzo. Jak se říkalo, se slepicemi. Samozřejmě těmi zabitými. Děda.

   Vymazat
  2. 23:01 ... správně má být: ... jsou zcela mimo zkorumpovanou realitu.

   Vymazat
  3. Ty blbečku Anonymní25. února 2017 23:01 to jsi takový tupec nebo placený Mládkův a Urbanů lhář ?
   Víš moc dobře,že je to snaha vytáhnout z nás občanů více peněz pro energobarony.
   Ale lidé již ví o co jde a budou tito hajzlové brzy viset na šibenici.

   Vymazat
 17. Situace je už absurdní jako přemrštěné ceny vody, spíš daleko horší.
  Po sametové revoluci se těžce diskutovalo o zrušení monopolu výroby elektřiny. Ale ČEZ, jeho lobbisté a korupční politici si ho zachránili. Jak tomu rozumím, tak monopol přetrval, a sice v dobře zamaskované podobě. A miliardy nepřiměřeného zisku dál tekly a tečou do soukromé části ČEZU (do té státní, ty mají povahu zdanění). A říkalo se a psalo, že nám vládne ČEZ. Nevládl. Vládla nám ta jeho soukromá polovina. Lidé dost nevěděli kdo vlastní její akcie. Ani dodnes. Dnes nevíme kdo z politiků vlastní soláry.
  Podívejte se na tohle, perfektní náhradu anonymních akcií:
  http://www.korupcejakoparazit.cz/clanek/recept-20-zruseni-sverenskych-fondu/

  A nyní by rádi zisky od občanů dál podstatně navýšili. Jakoby jim nestačil navíc průběžně a velesprostě nám všem loupený bilion Kč za soláry.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 18. Právě jde o to také anonymní majitelé FE.Prodávají států kwh za těch 15kč,ale pro sebe odebírají elektřinu od ČEZu za3kč.V jedné věci má pravdu pan Hanusek,pokud bych odebíral více energie jednou fázi,musel bych vedení předimenzovat.Ještě bych měl jednu poznámku,ČEZ požaduje po státu záruky a mld. na dostavbu Temelína.Kolik mld.požaduje ČEZ po třetinových soukromích akcionářích,nebo ti jsou jen na braní dividend?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ČEZ je akciová společnost, vlastně z 67% ČR. A postupuje podle zákona o a.s. Pokud žádá po ČR záruky a mld. tak to nežádá svého akcioáře , ale politický subjekt.

   Vymazat
 19. Satan.
  Asi je rozdíl žádat politickou podporu a žádat jenom od státu mld. na dostavbu.Také tomu rozumím jinak,to není politická podpora,ale státní zájem o strategické podniky.

  OdpovědětVymazat
 20. Občané ČR uvědomte si hrozbu kterou připravují energobaroni za tiché podpory socanů a dalších gaunerů vládní smečky.Tyto svině nesmíme volit jinak dojde k dalšímu ožebračování nás.Mládek,Urban to jsou ti co tzv. jističový podvod prosadili a neustále tlačí na jeho zavedení a jen se potřebují Vitáskové zbavit a dostat se do parlamentu a pak se podeme divit.

  OdpovědětVymazat
 21. Kdo vládnoucí kurvy naučí mít strach z občanů ?

  OdpovědětVymazat
 22. Přátelé co je nového v žumpě zvané česká vláda gaunerů ?
  Bojíte se reagovat na výše uvedený článek ?
  Budete volit opět bandu socanů,černoprdelníků a oligarchu Babiše ?

  OdpovědětVymazat