Reklama

.

.

středa 22. února 2017

Progresivní daň a soudnost politiků

Jiří Jírovec
22. 2. 2017
Interview ČT24 předložilo divákům hádanku: Je hloupější Světlana Witovská, nebo kdosi v pozadí pořadu? V rozhovoru (zde) s Jaroslavem Zavadilem
šlo o návrh ČSSD na progresivní zdanění fyzických osob.
Witovská do omrzení lpěla na propagandistické lince: Progresivní zdanění trestá lidi, kteří se víc snaží, protože nejsou líní.

Výpočet daně byl zjevně zcela mimo její chápání. Na představě, že se vždy používá nejvyšší daňová sazba založila úvahu, že se více vydělávající člověk přestane snažit, protože zaplatí na dani víc než ten méně snaživý. (Můj příklad založený na jejím tvrzení: Příjem 49999 bude celý zdaněn 25% (celková daň 12500), kdežto 50001 32% (celková daň 16000).

Zavadilovi chvíli trvalo, než pochopil způsob jejího uvažování a alespoň částečně zareagoval. Možná si pomyslel cosi o blondýnách. Režie ale od Witovské zjevně nechtěla víc než diskreditovat myšlenku progresivní daně. K tomu nepotřebovala vlastní mozek, tak ji nekřivděme.

Ministr Babiš byl v pořadu citován: "Navržená reforma může demotivovat některé fyzické osoby od ekonomické aktivity." To je ale jen přibližná pravda. Pokud někdo vydělá 500 000 nad horní daňové pásmo, zaplatí daň 32% to je 160 000. Z 5 000 000, bude daň 1 600 000. V prvním případě bude zisk 340 000, ve druhém 3 400 000. Možná, že to někomu bude připadat málo a dojde k demotivaci. To pak ale můžeme
napadat jakoukoli daň. Někoho bude demotivovat i ta současná 15%.

V Ontariu existuje progresivní daň (nejvyšší sazba, zahrnující federální a provinční daň, je 50%). Nezdá se, že by někoho demotivovala. Nikdo se se nepozastavuje nad myšlenkou, že by ti bohatší neměli přispět víc do společné pokladny. Nenajdete tam nápady, že by chudí měli platit za pobyt v nemocnici, aby bylo víc na personál a lékaře. Je to země velmi tvrdého kapitalismu, ale jistou soudnost tamní politici přece jenom mají a proto nesahají na solidární programy.

21 komentářů :

 1. Zcela souhlasím. A znovu se potvrdilo, že lidská hloupost může být i nebezpečná.

  OdpovědětVymazat
 2. "Progresivní zdanění trestá lidi, kteří se víc snaží, protože nejsou líní" to je mantra Václava Klause a jeho ODS, později Kalouska a jemu podobných.Od roku 98 politické strany nedělají nic jiného, než chaos ve všem a všude, cíl je aby už nikdy nikdo nemohl říci "pojdme zpět a začněme znovu a lépe"

  OdpovědětVymazat
 3. pani ušišlana měla na mysli sebe jestli teda ma vubec něco platit když je tajne kolik bere protože je velice uspěšna nejhesči a nejvic prolhana drba za naše povinne desatki a tak ta jejich starost o druhe aby nedřeli bidu se svymi poctivě vydělanymi miliardami mi přijde že je jako celička čete opět a trvale mimo misu a jako takova už měla byt davno rozprašena do posledni kvočny a to se kvočnam skutečnym hluboce omlouvam štěkat a slepičit mužou třeba na veškrnově barandovu obrostlem chroštim a kopřivami hlavně aby nezapoměli na tu novou kvočnu co ma vychlastany hlas jak posledni kořalečnik a děti breči hele bubu zavřit kurnik

  OdpovědětVymazat
 4. Proč máme u nás tolik hloupých lidí?
  Jan Makovička

  OdpovědětVymazat
 5. Je s podivem, že interview s význačnými hosty v prominentním čase vedou ty dvě dívky podle scénáře a otázek které jim někdo připravil, zejména Tvarůžková je příšerná - proslavila se když jela do Londýna udělat rozhovor s tou pussy riot.

  OdpovědětVymazat
 6. Progresivní daň je samozřejmě spravedlivá. Bohatí spotřebují daleko víc služeb státu než chudí, je tedy správné, aby víc přispívali. Nejenom že funkční stát a finančnictví jim vůbec umožňuje podnikat. Dokonce i dávky v nezaměstnanosi umožňují zaměstnavatelům, aby jednali se zaměstnanci jako s materiálem. Když je potřebují, zaměstnají je, když je nepotřebují, vyhodí je. A stát se stará, aby příště měli koho zaměstnat.
  J. Hruška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl, je to legalizovaná, státem posvěcená krádež. Můžete komentovat to co jsem napsal v 15:39? Opravdu se vám zdá současných 65% výdělku které bohatší zaměstnanec odvede na daních a poJištěních málo? Kolik byste si představoval abyste měl pocit spravedlnosti? 80%? 90%? 99%?

   Vymazat
  2. Soudruh Ivan David se opět činí a cenzuruje jak zběsilý. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš.

   Vymazat
  3. V palici průvan a v držce jen havložumpu,jsi skutečně genitální výtvor ussacký propagandy!!!!

   Vymazat
  4. Cenzúra zde je horší nez za komujistu, misto mazaní by se meli nad sebou zamyslet

   Vymazat
  5. Legalizovaná, státem posvěcená krádež je právě nezaplacená, odcizená práce dělníků na které se pakují parazitičtí buržousti a jejich političtí a další lokajové. T

   Vymazat
 7. Přesnē 66,5%, blbečku.

  OdpovědětVymazat
 8. Vysoké progresivní zdanění je tu od toho, abys víc pracoval, podnikal, nechlastej, nekurvil se. Prostě abys vydělal víc. Kapiš? A pozdravuj Kraďouska a Perokrada.Taurus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi ty ten invalidní řidič náklaďáku z a.cz?

   Vymazat
  2. A ty jsi jezdec na havlokriplkáře!!!!

   Vymazat
 9. Neměli byste si nadávat.16:21-Nenašel jsem žádný
  příspěvek v 15:39.Buď jste nic nepsal,nebo se to
  ztratilo.Zbytečně se rozkřikujete ohledně daní.
  Podle mne je zdanění občanů příliš vysoké,protože
  Za své peníze nic od státu neuvidí,natož aby snad
  něco dostal.Vedení státu rozhazuje plnými hrstmi
  peníze,které vybere od daňových poplatníků ani
  se nenamáhá říci,kam je dává.Protože je to tajné!
  Za tím schová každou křivárnu,kterou okrádá svoje
  občany.Nejvíc potřebuje pro svou činnost stát pro
  vysoký počet parazitujících úředníků.Pochybuji,že
  pracují za 18 000.- hrubého.Pokud by stát polovinu
  úřednických parazitů propustil,nemusely by daně
  být tak vysoké.Dále se zvyšuje částka,potřebná pro
  činnost parlamentu a vlády.Proto státní úřadové
  jedinou činností,kterou vykazují,je rozkol a hádky
  mezi občany,ať chudými nebo bohatými.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Zajímalo by mne proč má dostat přidáno Šláfengr stejně, jako poslanec, který v PS nespí.Konečně, tento spící "poslanec" by měl dát všechen svůj plat na daň a pak by bylo správné aby byla daň progresivní. Nebo lékaři. Sám jsem podstoupil lékařský "zákrok" výplach uší, který trval celkem 5 mi a za který lékař účtoval pojišťovně 500 Kč. Když spočítám, že za den takový lékař vypláchne uši 20-ti pacientům, má vyděláno 10 000 za den, ale řidič autobusu, který dostane 75 Kč/hod, vydělá za směnu tolik co onen lékař za 5 min. Není pak správné tu progresivní uzákonit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to není všechno. Takových vykutálených "pracantů" je hafo počínaje politiky, soudci, zprostředkovateli, obchodníky, herci, prostě těch, kteří nikdy nic nevytvořili a jen hrabou.

   Vymazat
 11. Cesko je komedie se smutnym koncem

  OdpovědětVymazat
 12. Proč by měli ti, kteří jsou v tom kterém systému úspěšní - mají vyšší příjmy a bohatnou, platit vyšší daň? Protože v jiném systému by nahoře nebyli, takže nechť si podmínky, které jsou nakloněny jejich dispozicím, zaplatí. Je politicky nesmyslné, aby lidé, kteří v daném systému nejsou úspěšní, jej platili stejně jako ti, kterým systém nahrává. A to tím spíše, že ti úspěšní mají větší vliv na formování podmínek daného, "svého" systému. Morální pokleslost současného establishmentu, dnešních "úspěšných" dokumentuje právě odpor k jejich vyššímu zdanění, kdy jim systém nahrává a umožňuje vyšší příjmy a bohatství, ale ještě chtějí, aby tyto jim nakloněné podmínky financovali ostatní.
  KR


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:31
   Roman Sikora, Poprask na rybníku
   http://a2larm.cz/2017/02/poprask-na-rybniku/

   Vymazat