Reklama

středa 8. února 2017

Rozkvetlý sad mateřštiny


Karel Sýs
8. 2. 2017
napsáno pro Novou republiku

Čeština je rok od roku bohatší. Kde je konec předlistopadovým požárníkům! Místo nich vyjíždějí stříkat do plamenů hasiči. Z pacientů se stali klienti, z důchodců senioři, z počišťovačů metaři. 


Klient sice nemá na léky jako normalizační pacouš, ale jak vznosně, skoro římsky, název jeho podčeledi zní! Darmojedlíci senioři nikdy neměli tolik důvodů k pláči, ale jak uctivě se jim klne! Přemluv bábu, dědka! U počišťovačů málokdo věděl, s kým má tu čest, zato metaře občas zahlédneš v Sherwoodu u Hlaváče, kterak v slušivých oranžových vestičkách metou smetí z jednoho rohu parku do druhého. Ostatně i Rudolf Slánský byl prý Velký Metař.


Svržený režim se opíral o dělňasy, kteří se na něj vykvajzli, nejsou přece děti! Jak ti si polepšili! Už nejsou psanci této země, nýbrž operátoři výroby (i když vůbec nic nevyrábějí).

Aby zahraniční zaměstnavatelé a protektoři rozuměli, koho vlastně buzerují, překabátily se i další profese.

Ze sekretářek profláknutých z vtipů o vilných tajemnících jsou teď asistentky a korektně jim velí manažeři všeho druhu: office supporti, office coordinatoři, executive assistanti, personal assistanti. Té poslední profesi se kdysi nadávalo kádrovák, no fuj!

A uklízečka? Sice pořád maká, ale už coby operátorka podlahových ploch.

Neúplatní i úplatní účetní se proměnili v accountanty, sympatické telefonistky v call centre operatory (neplést s call girl) nebo v hot line operatory (neplést s hot dogs).

Bohumil Hrabal by zprvu působil ve funkci sales representative (obchodní cestující), pro zaměstnance ve sběrně však angloamerický titul nebyl dosud vytvořen.

Rychlostí meteleskublesku (pan Svěrák, pardon Mr. Vice, čti Vajs, jistě promine) se náměstci a jiná normalizační šlechta proměnili v sekční šéfy, státní rady, generální inspektory a podobné -ory. Ovšem pokud si je zámořští majitelé pro lepší zapamatování nepřekřtili na factory managery, general managery, import managery a jiné -gery.

Ještě že zatím fungují doktoři, zedníci a zámečníci.

A taky zahradníci, kteří jsou však notorickým čtenářům detektivek známi jako murderers.

KAREL SÝS, poems manager

140 komentářů :

 1. Ne že bych jásal nad proměnami mateřského jazyky, ale nemáme mít náhodou trochu jiné starosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jazyk je pro způsob důležitý mnohem víc než si myslíš, ty jelito. Roubované anglismy przní mysl.

   Smazat
  2. 5,58
   Tak si uděláme malou bilanci. V současné době čelíme vcelku reálnému nebezpečí světové války, zničení evropských národů řízenou migrací, obrovské hospodářské krizi zapřičiněné zadluženými státy, rozpadu EU,... a zkurvení českého jazyka.
   Pokud bych celou tuto škálu hrozeb přirovnal k abecedě, akutní nebezpečí nám hrozí od písmen A až, dejme tomu G. A vy, spolu s autorem se zabýváte písmenem X.
   Jste šťastní lidé, protože, i když mám špatné spaní, kvůli kurvení českého jazyka to rozhodně není.

   Smazat
  3. dej si panaka vlado, mas plan jak zabranit valce?

   Smazat
  4. Co pisete je znacne nepresne. Jsou specialisti na ekonomii a na jazyky a vsichni maji sve male valky , pro zachovani toho co zbylo z Cechu a malych lidi jako jste Vy muj drahy pane. Ty velke problemy o kterych mluvite A,B,C existuji diky!!!!!!! lidem jako jste vy, volici Babise a nechavajici rozkradat Cechy kazdym cizakem. Nicite to, na cem pracovali predkove generace jako cesky jazyk.. Problem ceskeho jazyka je , jak vytvorit dobre jazykove terminy schopne uspesne konkurovat anglickym terminum. Je to komplikovane diky takovym velikanum !!! jako jste vy.
   Vas ii 007

   Smazat
  5. 007 6,54
   Tak za prvé, Babiše jsem nevolil a volit ani nechystám. A za druhé, nevím, jak může důsledné trvání na českých názvech oddálit, nebo rozptýlit nebezpečí války, nebo ekonomické krize?
   Jsme zemí, která má to štěstí, že krom např. moravských dialektů, mluví celá stejnou řečí. Ale naopak důsledné prosazování jednoho "správného" jazyka už vedlo k nejedné válce. Poslední příklad nám nabízí Ukrajina.

   Smazat
  6. Kdysi se říkalo, že o mnohém svědčí selský rozum, a byla to pravda a moudrost převeliká, takže i starost nad jiné. Dneska už je to rozum nikoliv selský - ale rozum farmářský. I ten farmář Jurečka - už nezmíní nikdy rolníka, sedláka, družstevníka - ale pokaždé již jenom farmáře...A to jsou brachu velké starosti!

   Smazat
  7. pane Hricáku vše souvisí se vším a pokud nechápete kurvení českého jazyka nechápete ani dějiny a vůbec jděte do pr.. Do dnešního dne jsem mněl vás lepší mínění. Možná je to jenom váš dnešní úlet.
   Václav

   Smazat
  8. Docela by mne zajímalo, jak se s anglicizmy vyrovnávají Němci, Rusové, Francouzi. Jinak věřím, že se s tím vyrovná časem i čeština, jako s germanizmy.

   Smazat
  9. Souhlasím s 9:34.Nemáte na pamněti,že český jazyk za staročecha porazil němce? A za druhé ,jak se národ spojí, když si nebude rozumnět? A za třetí ta angličtina mně už tak sere. že válku způsobím kvůli ní a Hricákovi.
   Lada

   Smazat
  10. Ano - i já jsem měl do dneška o Hricákovi jiné mínění. Čtu, že mu zkurvený český jazyk nevadí. Asi mu stačí, když už se tak naučil ťukat do klávesnice, že může denně ťukat o válce. Článek může být o čemkoli - Hricák k tomu ťuká o válce. Dovedný eskamotér -dovede se takticky přesunout na jinou frontu hbitě. Kdo píše pořád o válce, ten z ní nemá strach, naopak mu učarovala. On by si válku přál, a nedá pokoj,dokud válka nebude. Pak mu nějaká ta střela rozbije počítač ( hlavu až potom někdy jindy) ale z něj stejně bude nešťastný člověk, protože nebude moci ťukat o válce. Další podobní eskamotéři každý den ťukají o islámu, i k článkům úplně o něčem jiném. Před chvílí jsem se dočetl, že se těmto lidem přezdívá "idioti z novinek" - už mají i svoji přezdívku. Hricák se zde zahnízdil, a bude odvážnější čím dál víc. Bude se hádat a nadávat ostatním - považuje diskuzní fórum za svoje rejdiště.

   Smazat
  11. Možná -pane Povolný - se se zkurveným českým jazykem čeština postupně vyrovná, protože jiná možnost - zdá se - neexistuje. Ale kdo se s tím nevyrovná jsou občané, kteří vypučeli, rozkvetli a dospěli v té minulé a normální době. Až půjde moje stará sousedka jednat na úřady, doporučím jí, aby trvala na přidělení tlumočníka, protože je řada výrazů, kterým nerozumí. Jak si může "prostudovávat" smlouvy, když jim nerozumí? Když přestane rozumět Čech v Čechách Čechovi, skoro bych to nazval národní tragedií.

   Smazat
  12. 10:54-znáte archaické výrazy běžné z mého mládí-almara, sesl, žufan, kelňa ap.? Kde je jim konec? I pro tyto, často nesmyslně používané technické termíny se vytvoří počeštělý tvar. Kde bych přitvrdil, tak ve státní správě a v médiích. Tam bych striktně požadoval doporučení "Ústavu pro jazyk český". Osobně nechápu "Terízu Mej", když lze česky říci "Tereza Majová".

   Smazat
  13. Treba spomenúť, či má vôbec význam začiatok ústavy:
   "My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ..."
   obdoba na Slovensku:
   "My národ slovenský ..."
   A teraz to dajme do skutočnosti:
   Detit sa čudújú "WOW", v každom obchodíku predávajú "OPEN" a "CLOSE", na domoch k predaju vysí olagát "FOR SALE", atď. Ale Vám to nevadí. No, čo už ...

   Smazat
  14. Luko 13:13- zmiňuji to "přitvrzením" výše. Uznávám i "moc státu", nařízením pro firmy a občany, uvádět nápisy v prvním řádku česky. Od mírných pokut(upozornění) až po zákaz činnosti.

   Smazat
  15. Jo, pane povolný to máte tak.Když se tu 27 roků nekriticky vzhlíží k západu jako ke zlaténu teleti, jemuž se musí všichni klanět a naši učitelé mistrně zvládli techniku tzv. "análního horolezectví"a místo aby děti učili a vychovávali v duchu tradic této země,tak jim vymývají dnes a denně mozky vším tím svinstvem co do nich hustí naše vládnoucí"jelita".Běžný rodič má sám se sebou starostí dost o to, aby uživil rodinu a nepřišel o práci a nemá čas na výchovu a výuku dětí.Za té tzv. "totality" naši rodiče nevěděli co to je učit se s námi, byli pro nás osobním příkladem a myslím dle stavu společnosti jsme obstáli více než dobře.Přežili jsme majetkový převrat,dokázali vychovat vlastní děti tak, že se uplatní a uživí i v zahraničí, nekradli jsme,nekradem a zůstal nám zdravý selský rozum, aby jsme se v tom dnešním bordelu dokázali zorientovat a najít si pravdu sami, když nám stát lže!

   Smazat
  16. Ono tím "kurvením"mateřského jazyka to
   pokaždé začíná a končí to pak likvidací
   národního cítění.Je to postupný přechod
   od národa k multikulti.Pokud pan Hricák
   podporuje poangličťování českého jazyka,
   podporuje tím i likvidaci národa.Takové
   porušování pravidel českého pravopisu
   je v podstatě vlastizrada!
   Petr Majevský

   Smazat
  17. pana Hircak , ja jsem na vas mirne zautocil, a nic osobne!!! Ale pomozte sam sobe v pochopeni situace s jazykem : A prectete si, nejdulezitejsi ? knihu 20 stoleti od George Orwela ...1984 !!!! a dsikuse okolo teto knihy. !!! Ten Vam vysvetli , ze utok na jazyk , je zakerny utok na cely narod a nastroj na ovladnuti lidi. Priklad : vrah neni vrah ale social type, krach na burse neni krach v kterem prislo milion lidi o zivotni uspory, ale adjustment, bojovnik o svobodu je terorista a naopak. A kdyz se vam to zopakuje dene 10 krat , tak uz nevite jestli 1 +1 =2.

   Smazat
 2. A taky rovnač krabiček ve vitríně je merchandising manager, musí ovšem postupovat podle plánogramu, který zhusta uráží estetické cítění klienta, a obyčejný školník je teď, ukloňte se až k zemi a v údivu pozdvihněte své ruce - technik. To jsme to dopracovali, paní sekční šéfová!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdysi jsem pracoval ve firmě, která měla necelou stovku zaměstnanců. Kdysi měla jednoho ředitele a několik náměstků. Několik let po sametu prošla "reorganizací", jejíž nejviditelnější důsledek byl abnormální nárůst ředitelů. Z ekonomického náměstka se stal ekonomický ředitel. Z vedoucího provozu se stal provozní ředitel,... a z bývalého ředitele se stal generální ředitel. Na sako si nechal našít nápis "manager" a firma kráčela dál svým tempem do likvidace.
   To, co popisuje autor, se mi zdá spíš směšné, než nebezpečné. Ale českému národu už dávno přestalo vadit, že se ve světě stával častěji terčem posměchu, než obdivu.

   Smazat
  2. Pane Hricáku to já dělal po hadrové revoluci
   u firmy, kdy zakladatelé to předali do správy dalším a žijí poze za pronájem nebo jak to nazvat,ty už to také předali dále a pracujíci dělají za minimální mzdu.Potom jsou tam i tiší společníci atd.

   Smazat
  3. To, co popisuje autor článku - mesje Hricáku - není nebezpečné, ale už vůbec ne směšné. Je to příšerné. Jak hluboko lze klesnout, vidíme dnes a denně - a už i slyšíme v mediích, neboť je tolik pokleslých kauz a aktivit, že už je nelze utajovat, protože by nebylo o čem psát a žvanit. Ale klesnout do takové hloubky, jako je mrzačení jazyka našich otců a dědů... dovolte mi připomenout slova básníkova...."Má rodná mluvo, ty drahý skvoste, jediný z velkého odkazu dědů, který jsi přetrval v svatosti prosté všechnu jich slávu, a všechnu jich bědu"....(pan Sýs určitě autora básně zná) Šmejdi s přezdívkou "politik" prodali české "rodinné zlato i stříbro" dokonce i energie a vodu, a zbytek zašantročili, ale dopustit zprznění rodného jazyka?

   Smazat
 3. Autora musím zklamat, ještě že jsem si vzpomněla: zahradníci možná ještě fungují, ale u květinářek by tedy nepochodil, protože se z nich staly floristky. Ale mám pro něj i dobrou zprávu: Personal manager se konečně začal překládat zpět do češtiny podivuhodným termínem manažer pro lidské zdroje. Že to připomíná holocaust, unikne jen těm, kteří absolvovali školu po roce 1989.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, nejsme pracovníci, technici či dělníci, staly se z nás lidské zdroje. A dle toho s námi taky tak jednají.

   Smazat
 4. pan zapoměl snad nechtěně na naši smetanku jakože mame knižata a dokonce na čete použivaji v souvislosti s vyznamnymi černoprdelniky sluvko excelence otom že ve skutečnosti a po pravdě bychom měli uzakonit takove to naše slovanske a vistižně vyživne vaše blahorodi snad netřeba kometovat

  OdpovědětSmazat
 5. Jazyk je základ dorozumnění mezi lidmi, a pokud se przní a vymetají se z něho původní významy, těžko lidi mezi sebou můžou komunikovat vůbec.
  Svěrák se s oblibou předvádí jako učitel českého národa. Přitom hlavně jeho zásluhou se pojmy ohýbají. Nehledě na to, že si přivlastňuje i zaběhlé fráze v reklamě na výrobu míchačky.
  A tak se stává, že lidi, místo toho, aby se vyjadřovali přímo, volí okliku, protože některé trefné obraty jsou pro lidi jeho typu nevhodné, či nepoužitelné.
  Největší tragenie národa je, že si několik jednotlivců vytvořilo filiálku na pravdu a neustále chrlí to, co sami potřebují, bez ohledu na ty ostatní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podívej se Rudo, kdysi nám učitelé češtiny vyprávěli o národním obrození. Když se naši buditelé pokoušeli vzkřísit naší mateřštinu, zjistili, že značná část výrazů pochází z němčiny. Proč také ne, když jsme byli tři století součástí Rakouska a sousedíme s Německem. Vymýšlení ryze českých alternativ působilo velmi komicky a tyto alternativy se stejně nikdy neujaly. Pokud tedy jde o přejímání názvů nových technologií, nebo materiálů, nevidím v tom problém. Na druhou stranu můžeme být malinko pyšní na "našeho" robota, kterého naopak převzal svět. A co se týká zavádění anglických termínů na profese, které mají dlouhodobě český název, silně pochybuji, že se ujmou. Pokud má někdo v pracovním zařazení uvedeno "floristka", stejně doma na otázku, co dělá, řekne, že květinářku.

   Smazat
  2. Lidé se za češtinu začínají stydět. Jako příklad uvádím nápis minimarket. Kdyby to byla na turistické trase- uznám to. Proč to však je na okrajích měst a městeček, když tam může být nápis obchůdek či krámek - to nechápu. Ten kulturní imperialismus už bohužel vězí hluboko v nás...

   Smazat
  3. Pro: Ruda
   Konečně nějaké lepší téma k diskuzi! Dlouho se říkalo, že národní obrození kdysi přišlo i kvůli skutečnosti, že se čeští lidé styděli používat svého mateřského jazyku - čeština to byl jazyk "obslužného personálu" a lidí na venkově. Domnívám se, že to prznění a ohýbání mateřského jazyka pochází z té už dávnější doby - doby před národním obrozením. Jáchym

   Smazat
  4. Už jsem se lekl - mesje Hricáku - že uvedete výrazy jako kapsonosočistoplena nebo sestromuž, jako příklady toho směšného počešťování údajně německého výrazu kapesník a švagr ( viz F.L.Věk) a řada lidí ještě řekne šuplík místo zásuvka, ale to je hodně od věci, aby dříve narozený Čech uhádl, co je to salesmanager, call centrum, a další anglopatlaniny, a proč asi se dnes v každé větě používá třikrát výraz "jakoby" a to už i v mediích. A vůbec - nechcete už přestat obhajovat prznění českého jazyka? Napište raději něco o válce.

   Smazat
 6. na druhou stranu chiby takove vovčanske tituly jako nadenik obecni blb a obecni slouha

  OdpovědětSmazat
 7. Chyby - nádenník obecný, a Rudolf Slánský - sa správne píše Salzmann

  OdpovědětSmazat
 8. No, kdybyste to nevěděli, tak ve "fešn aréně mají výprodeje za outletové ceny"! A ČT má nový "news room", to asi proto, aby ČT měla tu správnou "level".

  OdpovědětSmazat
 9. Vážený VH, jděte k meritu věci a nebcházejte onen horký brambor. Tady nejde o to, že se přijímají slova z jiných jazyků, ale o to, že se jazyk przní jinými významy. Hlavně mne hněte zase ta česká malost, že jen Čapek, který je světový, zachrání český národ. Nezachrání, zachrání ho tisíce malých čecháčků, co něco umí a umí to taky presentovat. Tragedie českého národa je právě ta malost před velikány.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:21 Ano je v tom kus pravdy. Souhlasím.
   Václav

   Smazat
 10. Jen k tématu. Nechci tady hned kvůli němu strašit válkou. Přibyli nám hejtmani, místo Veřejné bezpečnosti máme opět polocii. A k těm hasičům neboli dříve požárníkům, tady bych se tím nezabýval. Oni opravdu hasí a nezakládají požáry...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud půjdeme do důsledku, tak ten hasič spíše provádí mnoho jiných potřebných věcí, než jen hašení požáru.V daleko více případech , než likvidace požáru, vyjíždí hasiči k pomoci při dopravních a jiných nehodách. Podstatná část jejich práce spočívá v požární prevenci. Z toho vidíte , že slovo požárník či hasič zdaleka nevystihuje celou podstatu jejich práce.

   Smazat
  2. Jejich původní historickou ,,profesí" a tím hlavním co dělají je hasit!!! To, že se hasiči zabývají prevencí je jim ke cti.

   Smazat
 11. Nějak nám ten jazyk opravdu "zkošatěl". Už nemáme oblečení, ale outfit, už nejsme Česká republika,ale jakási Czechie nebo Czechichije v lepším případě Česko. Už se naše dámy nejmenují Nováková, Petrželková, Mrkvičková, ale moderně Novak, Petržel, Mrkvička. To je holt ten pronikavý pokrok a světovost.

  OdpovědětSmazat
 12. Místní pitomci a frustráti v čele se zasloužilým umělcem Sýsem si zase našli téma k nadávání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jiní pitomci (9:38) považují debatu o vývoji mateřštiny (s dovolením) za projev frustrátů a občana Sýse, který nepochybně něco víc než je obecný průměr umí, degradují proto, že kdysi, jaksi a za cosi byl oceněn. Tak se z těch Anglosasů poserte.

   Smazat
  2. 10:30-pokud Vás to uklidní, 9:38 není Čech a skutečně je z Anglosasů(USA) po....ý.

   Smazat
  3. Přičemž ovšem největší frustrát jsi tady ty 9.38 proto taky píšeš tu úplně zbytečnou sračku. A pan Sýs? Až si budeš brát do huby toto jméno, stoupni si do pozoru ty panskej slouho ( jak jen se to řekne anglicky?)

   Smazat
  4. 11:13
   Stačí že je před ním v pozoru tvůj čůrák, debile jeden.

   Smazat
  5. Tak vidíš, jak jsem tě dostal hnuse 11.38. Snažíš se vypadat při psaní akademicky, a zatím jsi úplně obyčejnej sprostej čůrák -stačí málo a čůráci se hned naježí, a jsou sprostí jak kanál. Nezapomeň na svou krasomluvu kanále sprostej, ubožáku ubohej.

   Smazat
  6. 11:47
   Ty jsi nedostal nikdy nic a nikoho, nýmande jakýsi komoušský. Všem jsi celý život jen pro srandu a vhodný objekt pro nakopávání prdele. Já se vlastně tvému frustrátství ani nedivím.

   Smazat
  7. Co k tvýmu výronu dodat 11.54? Podívej se do zrcadla - uvidíš hnusnou zrůdu. Nebo se tam raději nedívej, mohlo by se stát, že se sám sebe zhrozíš a půjdeš si hodit mašli. Nechci tě mít na svědomí. Šmejdům, jako jsi ty, nasadí oprátku někdo jinej - a veřejně. Neskrývám, že se půjdu podívat a zaplatím si místo v první řadě. Vidět dodělávat šmejdy a zmrdy tak zblízka.

   Smazat
 13. K 9:38. No tak Vy si to, o čem autor píše, naopak pochvalte a libujte si před zrcadlem jak jste světový...
  Heriot.

  OdpovědětSmazat
 14. 10:45
  To má být z čeho po...ný. Slovní zásoba průměrného Američana je 2500 slov, to nepočítám pomocné výrazy typu asshole, fuck, atd., bez kterých se nedokážou vyjádřit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi typický český čuráček, viď? Prolhaná zákeřná svině házející svá vylhaná hovna na všechny dokola.

   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/1878980-prumerny-american-zna-podle-nove-studie-42-000-slov-a-co-prumerny-cech

   Smazat
  2. 11:06 Zase už čtete jen titulek. Ten závěr učinili na základě testů, obsahujících 70 reálných a 30 nesmyslných slov. Jestli z toho někdo dokáže odvodit, že testovaná osoba ovládá 42 000 slov tak se stejnou pravděpodobností může z vašich příspěvků odvodit, že nejste idiot.

   Smazat
  3. 2:20
   Další sebestředný blbec který neví nic, ale cítí se chytřejší než tým vědců university v Ghentu a ví daleko líp než oni jak se má provádět výzkum.
   Kolik by měl mít ten test otázek? 50 tisíc? jak dlouho by to dotyčný vyplňoval? Týden? A kolik lidí by se toho zůčastnilo? 5? Asi vás nenapadlo, že těch 70+30 slov bylo počítačem náhodně vybráno pro každého testovaného jinak? Což dává při vzorku milion lidí extrémně přesné výsledky.

   Smazat
  4. 2:38 Blbec jsi ty a novinář, který pro ČT psal ten článek. V lingvistice je totiž podstatný rozdíl mezi výrazem "slovo" a "lemma", které bylo předmětem průzkumu. Podívej se, jak rozdílné mohou být výsledky mezi studenty 1.ročníku anglických univerzit podle toho, co se rozumí pod pojmem "slovo":
   http://www.frontiersin.org/files/Articles/190735/fpsyg-07-01116-HTML/image_m/fpsyg-07-01116-t003.jpg
   V každém případě ten průzkum zjistil jen celkovou známost lemman ve společnosti. Redaktor, který z toho vyvodil, že "průměrný Američan zná 42 000 slov" je stejný idiot jako ten, kdo tomu slepě věří.

   Smazat
 15. Čeština se vy pitomci neustále vyvíjí, stejně jako ostatní jazyky, včetně angličtiny. Kdyby vás přenesli v čase jen o 200 let zpátky tak byste se v Čechách dnešní češtinou domluvili asi tak jako se jí dnes domluvíte v Polsku.

  A co s tím chcete dělat? Zadrátovat hranice, odpojit ČR od internetu, začít trestat používání "nesprávné" češtiny vězením? No to by se vám podobalo.

  Jste úplně mimo, vymýšlíte umělé pseudoproblémy jen abyste mohli nadávat na dnešní svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo - tak on je vývoj - jo? To prznění češtiny anglickejma výrazama.A co bys asi tak tady psal, kdyby se do češtiny vsouvaly slova ruský? To by tady bylo řevu -co? To by plivali ti denní blafači a chrliči jedovatých slin svoje blef blef blef.... proti Rusku a Putinovi - co? Přičemž ty bys nadával v první linii ty panskej slouho. Svět nepotřebuje umělý pseudoproblémy pro konstatování faktu, že je totálně zdegenerovanej díky přestárlým, impotentním, proplesnivělým miliardářům ( a zkaženým celebritám a mediím)

   Smazat
  2. 11:18
   Ty jsi ty troubo zřejmě nepochopil, že ty anglické výrazy nenařizuje lidem používat žádný papaláš příkazy shora. Lidé je prostě používají sami od sebe. Je to praktické, pohodlné, zní to dobře. Chceš jim to zakazovat? Proč a jakým právem? Právem komunistického zmrda?

   Smazat
  3. Proč se pořád svlíkáš do naha 11.18? Smrdíš i oblečenej. Kdyby si občané porušťovali český jazyk a dokonce by byly ruské výrazy i v nabídkách zaměstnání apod. jaký by v tom byl rozdíl, že to nikdo nenařizuje? Málokdy to někdo nařizuje, ale u nás jde o to, že tady máme pátou kolonu americkou TV Nova a další západem placené a provozované manipulace s lidmi, které zahltily kulturu a vkus společnosti, proto dnešní generace je považuje za in.Ženský musejí mít umělý kozy a čumáky jedna jako druhá - viz hnusné reklamy - apod. Lidi obrovsky podléhají mediím, a to stačí. Nikdo nemusí nic nařizovat a poroučet,mladší lidi se nechávají zohavit, potetovat, chodějí v odrbaných hadrech a kulichu, aby si připadali děsně světoví.Ale kdyby tady takhle fungoval ruský televizní a manipulační desperát? A lidi začali chopdit v ruských krojích a zpívat častušky? Zrovna ty by ses posral - a už toho nech ty americká imitace. Můžeš tam i odprejsknout navždy, a v takovým San Franciscu nebo v Las Vegas můžeš chodit i po náměstí s nahou prdelí - tam je to fuk. A hned za rohem tě někdo nakrmí kudlou a zmizí - to je taky fuk.Prostě neomezené možnosti ty omezenče.

   Smazat
  4. Ano, lidem (ovcím) zmanipulovaným Českoamerickou televizí a přiblblými seriály vyhovuje celkem všechno. Hlavně když je nikdo nenutí přemýšlet. Jak praktické.

   Smazat
  5. 11:57

   Idiote, klidně choď po ulicích v ruském kroji a zpívej na náměstích častušky. Já se určitě neposeru, naopak, budeš náramným zdrojem zábavy.

   A proč já bych se měl ty komoušký pičusi někam stěhovat? Mě se v naší krásné zemi moc líbí a dobře žije.
   To ty jsi frustrát který na vše jen plive a nadává. Ty jsi ten kdo by se měl sbalit a vypadnout do tvýho ruskýho ráje.

   A znovu se ptám: Jakým právem si ty zmrde dovoluješ ostatním nařizovat jak mají mluvit, co si mají myslet, jak se mají tetovat nebo oblékat? Táhni do hajzlu a starej se o svý.

   Smazat
  6. Já že něco někomu nařizuju? Dokonce ani sprostě a hnusně nenadávám jako ty. Podívej se, jakej sajrajt zase píšeš, když s tebou někdo nesouhlasí ty krasomluvče. Asi ses předávkoval - nebo naopak už ti došly prachy na fet a máš absťák? Jsi nebezpečnej i sám sobě. I kvůli tomu táhni do své úžasné Ameriky, tam ti dá dealer ( jsou na každým rohu) na dluh - podřízne tě, až budeš v extázi, ani to nepocítíš. Tak - dopřej si rauš a jdi už do prdele. A až začneš nadávat, tak jedině anglicky ty vejre. Proč používáš češtinu? Já anglicky mluvím jako česky.

   Smazat
  7. 12:19-až se budou v ulicích zpívat častušky, budete je "předzpívávat" nebo opustíte naši, ne Vaši skutečně krásnou zemi?

   Smazat
  8. 12:30

   Asi jsi úplně retardovaný. Tak ještě jednou a naposled. Proč já bych měl někam táhnout když mě se v naší krásné vlasti líbí a nemám vůbec žádnou potřebu někam jít? Proč????? Můžeš se ty demente nějak logicky pokusit tento zřejmý nesmysl zdůvodnit?
   A proč ty demente zůstáváš v zemi kterou tak nenávidíš (viz tvůj výlev 11:57) a sám neodtáhneš kam tě srdce táhne? Drží tě tu někdo?
   A o USA máš představy jako typický česko-ruský čuráček který byl nejdál na týden v kempu v Chorvatsku.

   Smazat
  9. 12:36
   A co až tady budou mimozemšťani? A co až tady budou vetřelci z jiných dimenzí? Co až vylezou příšery z hlubin oceánů?
   Povolný, netuším proč bych se vašimi debilními fantasiemi měl jakkoli zabývat.
   A netuším proč ty častušky nezpíváte už teď? Zakazuje vám to někdo? Stydíte se?

   Smazat
  10. 12:46-já je neumím, proto se ptám na předzpěváka. Vy jste přece ti "světa znalí světoběžci".

   Smazat
  11. 13:00
   Ale vždyť na konci roku vaši kolegové "s obrovským úspěchem" zpívali písničku Koň. Kde jste byl? Opět výmluvy, co?
   http://www.novarepublika.cz/2016/12/praha-se-pripojila-k-pisnickove-stafete.html

   Smazat
  12. 13:13- mí kolegové také nejsou lingvisticky nadáni a ode mně navíc i hudebně!

   Smazat
 16. Jak se zpočátku celkem mírná a přátelská debata zvrhla do nenávistného a sprostého štěkání všech proti všem. Obraz doby. Q.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Člověku je z toho smutno když vidí kam až úroveň průměrného českého člověka za čtvrt století klesla.

   Smazat
  2. Pane Šebku, úroveň "průměru" za tak krátkou dobu je téměř konstanta. Snížila se úroveň našich elit, nebo ty spící jsou s rytíři pod Blaníkem!

   Smazat
 17. 6:29: Vy si neuvědomujete jednu věc - důležitost symbolu. Všechna tato anglická slova jsou symbolem něčeho - ve stručnosti - vládnou nám cizáci a to jsou Američané, kteří vládnou celému světu. Zkuste odstranit tato slova z veřejného života, zkuste odstranit podobně nemyslný anglosaský systém vzdělávání - bakalář a ty podobné nesmysly, které zde předtím nebyly a lidé byli více vzdělání. To budete koukat na tu odezvu. Co by se Vám tak stalo, kdybyste zničil nacisticou zástavu za Protektorátu?

  OdpovědětSmazat
 18. 12:51: malý dovětek: Možná přirovnání s nacistickou vlajkou pokulhává - do koncentráku nikdo nepojede. Chtěl jsem zdůraznit význam symbolu. Potrestání těch trenýrkových borců z Hradu také má obrovskou výpovědní hodnotu - myslím tím to jejich nepotrestání. Někdo chtěl tím říci - na Hradě sedí bezvýznamný šašek.

  OdpovědětSmazat
 19. Myslím si pane Sýsi, že váš článek se dotýká opravdu důležitého problému. Nezaslouží si diskusi, kde se pisatelé nazývají částmi lidského těla. I když, na druhou stranu tím dávají najevo, že svůj jazyk ovládají, včetně okrajového výraziva.
  Chápu, že příliv anglických výrazů pronikajících do češtiny je spojen s rozvojem celosvětové komunikace a s novými technologiemi, které přijímáme. Ale ta přehnaná přejmenovávání profesí, výrazů ve sdělovacích prostředcích, tam kde lze běžně používat výrazy české, je určitě vážným problémem. Myslím, že bude muset přijít nová generace Dobrovských, Jungmannů, Tylů a dalších, která se s tímto problémem popere.
  Já si například oddechnu, když si vezmu kteroukoliv pana Čapka a nenarazím na jediný cizojazyčný výraz (možná latinský). A to mám prosím kompletní vydání z roku 1940.
  Protože nemůžeme počítat s tím, že by dnešní vedení státu vyvíjelo snahu o údržbu našeho jazyka, např. čtením právě Čapkových knih ve školách, učme číst tuto literaturu naše děti a vnoučata. Ostří diskutéři - ptám se vás - čtete vašim dětem před spaním O pejskovi a kočičce, O kocouru Mykešovi? A vůbec Máte děti??
  Takže nefňukat a náš jazyk pěstovat. To je úkol.
  A jak už jistě víte, já volím SPD.
  Děda Vašek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo nemá rád svou rodnou hroudu,řeč svých předků,je zaprodanec!Když mi někdo řekne nebo odpoví cizím slovem nebo názvem,klidně se optám,co to je nebo co to znamená.A neumíte si představit tu reakci.Hlavně u mladých.Nejdříve si pomyslí,že jsem blb a potom slyším přednášku.A stačilo by na vysvětlenou jedno ,jediné české slovo.Je dobré,že lidé umějí řeči,ale nikdy,nikdy by neměli zapomínat používat svoji mateřtinu.

   Smazat
 20. Jenom stručně a už se k tomu nebudu vyjadřovat. Všichni, kteří mne tu dnes kamenují mi navrhněte, jak by jste počeštili třeba "mobilní telefon". Nebo "auto". Nebo "traktor".
  Čekám na návrhy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:08-nechejte to na Ústavu pro jazyk český a lidové tvořivosti.

   Smazat
  2. Víte, co je na tom všem také komické, pane Povolný? Že řada z těch, co se tady rozčiluje nad przněním češtiny ani nezná gramatiku. Českou gramatiku.

   Smazat
  3. Tak to není těžké - mejsé Hricáku - já mobilnímu telefonu už dávno říkám "kecátko" a každej tomu rozumí. Auto bylo auto už před sto léty, stejně tak traktor, a hasič nebo požárník mi přijde nastejno, ale že například logistik nemá nic společného s logikou, nýbrž je to skladník, a když otevřu šatník, nemám tam oblečení, ale outfit - z toho bych se posral. Kdy se začne šoferům říkat "driver" a v inzerátech k nabídce práce budou vedle salesmanagerů a logistiků taky drivers? A takový to Hana Midles Smetana, Igolda Ťuk, a jména pro děti jako Dijon Sedlák ( prosím dívka) mi přijde ujeté, a maximálně.Až trestné.To by se mělo zakázat, tenhle český snobizmus vybíjet si na dětech, stejně, jako z devítileté holčičky dělat namalovanou maškaru, že z ní prostě bude jednou modelka. Co si tyto zpotvořeniny počnou, kdyby se svět přiklonil k jiné, než k americké zemi? A kdyby každý stát začal zase dbát svých odvěkých tradic, protože jen v nich je síla - nikoliv v imitacích čehokoliv. Zřeknou se děti svých prdlých rodičů? Kam strčí potrhlá babička hnáty, až půjde s vnučkou Andulkou na procházku a bude chtít schovat tetování "good luck my dearling" s probodeným srdcem? Jsem zvědav, čeho se ještě dožiju, jestli tedy je ještě nějaká naděje, že svět "se zvrátí" zpět k normálu.

   Smazat
  4. 13:53
   Jak někdo může být tak blbý jako jste vy?
   Svět se nikdy nevrátí zpět k normálu, protože ten "normál" je každých 20 let jiný. Proto žádný obecný normál neexistuje a ani nemůže existovat. Vsadím se, že když vám bylo 20 tak byste si o dědkovi vedoucímu podobné řeči jako vedete dnes vy pomyslel jaký je to starý zapšklý vůl.

   V celé historii lidstva a konec konců i přírody, Země i celého vesmíru platí: Přizpůsob se nebo zhebni. Co z toho pro vás plyne si snad dokážete odvodit.

   Smazat
  5. 14:19-trochu mi to připomíná,"po staru se nedá žít"! Co tradice, kulturu, taky měnit jak ponožky? Jsem ateista ale "cti otce i matku svou"(staré lidi), také zrušit? Čeká Vás krušné stáří, vlastně ne, zabijí Vás vnoučata.

   Smazat
  6. Povolný, vy a vaši kolegové tady jste nějak nemocní asi. Nikdo žádné tradice neruší. Tradice se prostě samy vyvíjejí a mění.
   Třeba ještě před 100 lety byli skoro všichni občané Československa katolíci. Za zvyky které probíhaly při hodových oslavách, např stínání hlav živým zvířatům na náměstích, by se dnes nemusel stydět ani IS.
   atd atd. To byly naše tradice. Ne to co si vy pamatujete z před 40 let. A před 200 lety byly zase jiné tradice.
   Vaše mládí, Povolný, není žádný úhelný kámen okolo kterého se točí historie, jak si ve vaší malosti a nadutosti zřejmě myslíte.

   A o mé stáří nemějte péči. Právě vy s naším důchodovým systémem žijete na úkor dnešních mladých.

   Smazat
  7. Něco tak blbého - 14.51 - jako jsi ty, by jeden pohledal. Ty stínači hlav zvířat na náměstí. Můžeme doufat, že na některým náměstí setnou hlavu i tobě? Vždyť i to zvíře má mnohem větší cenu než ty, a je užitečné, zatímco ty jsi pitomej parazit. Reaguju na tvůj chorej výplod ještě úplně dole - zapoměl jsem jen uvést čas kdys výplod napsal. Tam se dočteš, jak je to s těma tradicema, a nevzdělávej se na Wikippedii nebo v tabletu ty bezmozku praštěnej. O panu Povolném víš hovno, o něm se v tabletu nedočteš, tak si střílej po svých teplých kámoších a z diskuzí dospělých vypadni ty mlíčňáku. Kdybych tě někde potkal, vysvětlil bych ti, jak žijí senioři na úkor zmrdů, jako jsi ty, ty "mladej" srabe. Máš dost peněz na náhradní zuby? Tak koukej šetřit, budeš je potřebovat.

   Smazat
  8. 14:51- odpověď mi byla smazána před odesláním, tak si ji domyslete. Nebyla vulgární.

   Smazat
  9. 15:29
   Ty ale nejsi "dospělý". Ty jsi starý, zapšklý, impotentní kokot. Ty by jsi mi toho vysvětlil ty kokote. Narval bych ti tvoje berle do prdele na štorc.

   Smazat
  10. Nemůžeš se udržet 15.54? Tohle vás učí ve škole, namísto aby vás učili slušně zdravit, a pokoře a úctě k starým lidem? Ty ses naučil takhle hnusně vyhrožovat stařečkům a byl bys schopen jim ublížit jejich vlastními berlemi ty pitomá zrůdo? Jdi natřískat svýmu dědečkovi! Nejspíš ses narodil se zlatou lžicí prdeli a myslíš si, že věčně budeš někde mít protekci, a budeš brát peníze za žádnou práci - jen proto by ti vadili důchodci, že na tebe nezbyde ty hnusnej parazite. Kdybys byl přesvědčen, že jsem stařec, nepsal bys tady takový sprostý sračky ty mlíčnej blbečku. Až já budu stařec, tak ty už budeš ve věku nepotřebných otrapů. Jestli teď něco máš, tak to rozházíš po hernách, chlastu a fetu, a prošoustáš s kurvama.Budeš mít hovno - a skončíš v kanále zmrdíku hloupej. Pak tě nějaké boží hovádko jako jsi dnes ty, až budeš chrápat na lavičce, zapálí. A ostatní zfetovaní pitomečkové budou kolem skákat a radovat se. A to ještě bude jen v tom lepším případě - co by bylo v tom horším, snad ani nechtěj vědět, Sice jsi hnusnej lump co by ubližoval staříkům, ale mám k tobě ohledy. Vlastní tatík by tě měl fackovat od rána do večera, ale možná už se tě zřekl?

   Smazat
  11. A co byste chtěl konkrétně na těchto slovech počešťovat?

   Smazat
 21. Ano úhybný manévr typu "on ani nezná gramatiku" je velice oblíben. Většinou upřímní lidé mluví jak jim zobák narost a na internetu píší stejně, rozhoduje obsah sdělení, nikoliv obal. Ano slovo mobil a podobně nelze už nahradit, ale žít bez mobilu taky jde i když blbec telefonuje i na dovolené. Už jsem několikrát poslal lidi do prdele, protože řeší problém vždy jen když potřebují, bez ohledu na protistranu, jakoby kvůli jeho žvanci se měl zřítit svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak žít lze i bez elektřiny v zemljance se suchým hajzlem a chodit všude pěšky. Ale nikomu z těch "tradicionářů" se do něčeho takového moc nechce, viďte?

   Smazat
  2. Zatímco ty tak žiješ sprostej srabe 14.55? Napiš tady, jaký to je, ty bojovníku s národníma tradicema. Něco tak pitomýho se hned tak nikde nevidí. Máš alespoň pět obecných? Nebo jsi cosi jako Bc - pro blby? Kdy jsi vychodil školu?

   Smazat
  3. 15:32

   Sklidni hormon, frustráte. Já tady nejsem ten který kritizuje vymoženosti dnešního světa. Takže o čem to vlastně blekotáš?

   Smazat
  4. Až po tobě slize.Proč píšeš o zemjlance a suchým hajzlu? Ono to nebylo z vlastní zkušenosti? Tak to jsem tě nepochopil, ale já obecně špatně chápu některé imbecilní zvratky na diskuzích. A ještě bych to doplnil tak, že ti "tradicionáři" by ve zhoršených podmínkách života -viz tvoje představy o životě dříve- přežili snadno, protože by si je dovedli vylepšit a přizpůsobit. Zatímco ty bys pošel jako potkan.

   Smazat
 22. Buďte ubezpečen, že život tradiční je daleko hezčí, než ten váš. Bohužel, člověk má pořád nějaké závazky, z kterých se nemůže hned tak vyvléknout.
  Většinou to bývá rodina a za ta léta se nakupili i takzvaní "slušní" lidé jako vy.

  OdpovědětSmazat
 23. Pokud jde o narážku na film "Marečku, podejte mi pero", tak by tam mělo být "Slice", ne "Vice".
  Postava se jmenovala "Šlajs":-D

  Pokud jde o blba 8.2. 11:06,
  který tady argumentuje Českou prasovizí, která měla "vědecky" uvést, že "průměrný Američan zná 42000 slov", tomu bych chtěl připomenout, že se u nás v 50. letech taky tvrdilo, že sovětští družstevníci "rozdojili kozla".
  Jinými slovy, toho "průměrného Američana", který zná 42000 slov, bych chtěl poznat, kokote:-DDDDD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj pičusi.
   Tak to by jsi tedy měl tu angličtinu na úrovni průměrného Amíka zvládnout za cca měsíc.
   Ale jak znám pitomce jako jsi ty, tak v zahraničí zvládnou je vydávat skřeky a rozhazovat přitom rukama. Čím to teda může být?

   A Pičusi, Česká televize to nevymyslela, čerpala z vědecké studie v odborném časopise.
   http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fpsyg.2016.01116/full
   Ale je to anglicky, debíku, takže je to asi k ničemu.

   Smazat
 24. A jako -proč bych měl být kvůli svému názoru blbej ty prase jedno sprostý? Nadával jsem já tobě? Já tady píšu o excesech, které se střídají s návratem do normálu často - pořád proděláváme nějaké vlny, a ty asi o tom víš hovno, nebo vědět nic nechceš. Byla doba, kdy jména českých dětí byla německá, a zase se navrátila jména česká, a ty postižené děti se nechávaly přejmenovávat. Pak byla doba, Ivanů a Vladimírů, dnes jsou to jména anglická, ale vždy se pak společnost vrací k původním hodnotám. Lidi se za mnoho excesů pak stydí a snaží se je zahladit, stejně jako trestnou minulost. Potetované kravajzny se taky budou jednou stydět za své svrasklé haksny, ještě k tomu potetované, i ty umělý kozy už si nechaly některý celebrity vyndat. Lidi taky ze svého blbství vyzrávají, jen ty myslíš, že budeš blbej pořád? Celá řada lidí lituje svých vlastních chyb, jimiž si mnohdy zkazili celý život, tak lituje národ svých chyb, které přinesly jen zkázu a utrpení, a snaží se o návrat tam, kde to začalo. Proč se začínají stavět nové školky a jesle, když se prve s obrovským humbukem ničily a bořily? Proč se začínáme chvástat vzrůstající zaměstnaností, když se prve řvalo, že efektivnější je nezaměstnanost? Proč se začínají stíhat podvody, když se prve říkalo, že neexistují špinavé peníze, a každá aktivita, která má za následek vznik majetku je správná - tedy i vražda? Vždyť to všechno bylo úchylné až perverzní! Proč najednou se postihuje a pokutuje vývoz léků a mizerná léková politika? To všechno - čti ty blbče! - to všechno znamená návrat k normálu! A tvrdit, že dnešní senioři, kteří pro společnost oddřeli kolem čtyřiceti let života, parazitují na mladých sráčích práce se štícících, může jen sráč, s vymaštěným smyslem pro odpovědnost. Nějaký ten jakoby blbec, ale ani ne tak jakoby blbec - spíš jakoby sráč. Že se lidi stydí za svou minulost a za své činy, není nic ojedinělého, provází to každou etapu života od jedné změny společenského řádu ke druhé. Nebo si myslíš, ty blbe, že si zvykneš na výrazy jako "těhotný člověk" nebo dokonce "těhotné stvoření"aby to neuráželo muže ani ženy zakleté v jiném těle? Nebo si zvykneš, že s tebou vedle mušle bude chcát nějaká baba? A myslíš si, že tyto perverze jsou vývoj - nikoliv vrchol zvrácenosti defektního světa, což musí skončit? A komu tady nadáváš starých zapšklých dědků ty hovado? Nelez mezi dospěláky, serverů pro blbečky je dost. Vrať se na svůj facebook - i pro to je správný český výraz "atlas hub". Nazdar!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejčastější jména novorozenců za leden 2016:
   Eliška, Tereza, Anna, Adéla, Sofie
   Jakub, Jan , Tomáš, Filip, Ondřej

   Takže jaká anglická jména? O čem to tu blekotáš? Proč lžeš a vymýšlíš si takový kraviny?
   Co je ti kurva do toho jak se kdo nechává tetovat a jaké si dává kozy? Proč se nestaráč o sebe a strkáš rypák do cizích věcí?

   A ti mladí, kterými ty starý zapšklý frustráte a tak pohrdáš, jsou ti kteří tobě a dalším 3 milionům lidí financují důchod. Takže když už neděkuješ tak aspoň drž svou nevymáchanou hubu.

   Smazat
  2. 15:50- co Vaši rodiče, "už chcípli"?

   Smazat
  3. 16:02
   Jen táta. Dík za optání, debile jeden.

   Smazat
  4. 16:09-jak se do lesa volá.....

   Smazat
  5. Není mi do toho nic - jak moc má tvoje kámoška vycpaný kozy a potetovaný hnáty 15.50.Mezi nvorozenci se nepohybuju, zato vím, že Darinka Rolincová je teď Dara Rollins, že Kačka Herčíková je Kaira Herčíková, Míra Žbirka je Mekky Žbirka, a jméno, jaké dala dceři ta píča Emma Smetana je nějaká okouzlující směs, jaké dávají dětem americký celebrit krávy. Vylustruj si, jaké dávají dětem jména český sereblity- tam určitě není ani jeden Ondřej ty pablbe.Ony ty český sereblity nejsou Češi? Proč Americký celebrity nekurví svoje jména třeba po česku, ale naše sereblity po americku jo? Je to samá imitace amíka - samej šašek a kokot. Proč zrovna "slavní" jsou tak pošahaný? Rozhodně nestrkám rypák do cizích věcí, a určitě ne tím, že jsem si dovolil napsat, že nesouhlasím s poangličťováním českýho jazyka, z čehož vznikla celá tahle imbecilní diskuze díky sprostým imbecilům jako jsi ty. Zalez do svýho doupěte ke svý potetovaný kozatý krávě, a přestaň se navážet ty chcíplotino do důchodců, kteří celý život dřeli, aby chcíplotina, jako jsi ty, mohla dřepět ve svým kanálu na prdeli a sprostě nadávat. Nestačí ti sociální podpora? Tak odprejskni od počítače a jdi makat prase sprostý, ujetý, perverzní, zkažený - nadávat důchodcům - pod článek o anglických výrazech - to svět neviděl! Zmrde prašivej!

   Smazat
 25. Přejímání cizích slov je v případě nových pojmů často nutností.
  Ovšem ty anglicismy jsou spíše ubohá snaha vypadat "pokrokově" nebo snad "vzdělaněji"?
  Je to VĚTŠÍ bezduchost, nežli nazvat ROZPOČET chozrasčotem.

  OdpovědětSmazat
 26. 10:54
  Slovní zásoba průměrného Američana je 2500 slov, to nepočítám pomocné výrazy typu asshole, fuck, atd., bez kterých se nedokážou vyjádřit. 19% absolventů těch jejich slavných high schools nedokáže číst.
  Jo jo, tak to je.

  OdpovědětSmazat
 27. Hričáku ještě můžeš diskutovat k dalším výdobytkům "nové doby" :
  vlastenec _ nacionalista, populista, rusofil
  aktivista NF _ předseda TOP 09
  skladník _ logistik
  dříve: kurva _ nyní: celebrita
  dříve: prezident _ nyní: jelito, jitrnice, čurák

  OdpovědětSmazat
 28. Kdybysme si mohli přes debatní příspěvky dávat aspoň elektrický šoky, tak by z nás měli plutokrati ještě větší radost.

  A mordorští klauni jako Novotný větší prdel.

  A Karle Sýsi, zapomněl jste taky čelinč, ale o tom už vlastně cosik našmiral Větvička. Buďte zdráv.

  OdpovědětSmazat
 29. Diskuzi jsem docetla celou .... je to tedy sila .... nejvic mi v ni vadilo (doplaceni madych na stare) fuj to hnus a je mi z toho spatne , ale faktem zustava, ze kdyz vse prectu ... jaksi jiz tak nejak nevim , o cem byl clanek ....slovy filmu .... prichazi stara existence!!.... ale Duchacku ----excelence🙈🙈🙈🙈🙈
  Asi to nijak nesouvisi .... cimz se to asi bude sem hodit....

  OdpovědětSmazat
 30. Anglicismy ne-anglicismy, zaplat Panbuh, ze je ta vsiva doba bolsevicka pryc. Po vsech strankach se nam ted vede lepe. Ikdyz s tim pan zaslouzily umelec zrejme nesouhlasi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Používej laskavě singulár Jarine -ne plurál. Je tu dnes neobolševická doba, a přílišné rozdíly v myšlení nejsou, stačí číst diskuze. Když použiješ singulár - tedy "tobě" se vede lépe, ale nikoliv "nám" Jsou statisíce lidí, jimž se rozhodně lépe nevede - materiálně už vůbec, a k tomu jsou společensky dezorientováni proamerickými tendencemi, že mnozí se bojí jednat na úřadech, protože už nevědí, jestli jsou jaloví nebo březí.A duchovní a mentální mrzačení americkou surovou a násilnou pakulturou k tomu. A to právě velice úzce souvisí s množstvím anglických výrazů v běžné češtině - to je úpadek jazyka - v tom má pan zasloužilý umělec naprostou pravdu. Takže -jestli nejsi král - příště nepiš "nám se vede lépe" ale "mně se vede lépe" - používej singulár. Ať je ve věci jasno.

   Smazat
 31. Netušil jsem, že tak, troufnu si říct, bezvýznamné téma strhne takovou odezvu. Já vůbec neschvaluji používaní anglických termínů, v případech, kdy na to má čeština svůj vlastní výraz. Sám se tomu, pokud mohu vyhýbám. Mimo jiné proto, že sám angličtinou nevládnu. Zastávám názor, že by lidé měli používat takové termíny, které dokážou česky vysvětlit. Sám jsem několikrát zažil situaci, kdy řečník použil cizí terminologii a když jsem se ho zeptal, co tím chtěl básník říct, byl v koncích.
  Ale to jsme se dostali úplně jinam. Celé téma považuji zbytečně nafouklé. Lidi, kteří používají zmíněnou terminologii považuji za blbce a exhibicionisty a dopřávat jim tolik pozornosti? To se na mne nezlobte, ale za to mi nestojí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oznamuji všem čtenářům Nové republiky, že nenechám plivat na pana Hricaka a budu ho v jeho názorech podporovat. Máme demokracii a tu si musíme chránit i ve svobodné diskusi. Jinak svobodu ztratíme.
   Alois Gregor, Lančov u Vranovské přehrady

   Smazat
  2. Opět omyl - mesje Hricáku - to tema článku není bezvýznamné, ale naopak významné. Je velká spousta lidí, kteří nečtou počítačové internetové bláboly, ani jiné mediální prefabrikáty, a ti určitě nechápou, proč mateřský jazyk přestává být srozumitelný, právě kvůli spoustě anglikanizmů. A to je pravda. Pan Sýs na to jen upozorňuje, a třeba doufá, že se to nějak změní. Určitě i řada dalších lidí v to doufá.

   Smazat
  3. Kristepane - to co si tady přezdívá Gregory - kdo tady plije na pana Hricáka? Tady jde o názory, a protože máme demokracii, pluralita názorů je správná. Jestli chcete podporovat v názorech kohokoliv, i proti svému přesvědčení, jen proto, že je dejme tomu váš příbuzný nebo sympatizant, jste normální pokrytec, a pochybuji, že by o něco takového pan Hricák stál. Má na to, aby své názory vyargumentoval, a obstojně je obhájil sám. A ten žvást o chránění demokracie si nechte pro méďu Béďu -co má demokracie společného s názory na diskuzích? Na vaši svobodu vám každý kašle, pište si, co se vám zachce, aby to bylo k článku, a ne takové kraviny. Pan Hricák je nesvéprávný?

   Smazat
  4. Soudruhu je vidět, že bychom si ve svobodné diskusi moc nerozuměli. To se ale nedá nic dělat.

   Smazat
  5. Gregory 19:17- bývalý krajane, už je to víc než 50 let, co jsem občas v "Lančovské" zátoce v pracovní době trávil u vody a traktor Z 15? brumlal tiše motohodiny opodál. No k věci. Pan Hricák je inteligentní a dobrý komentátor. Jen nedomyslel pořadí v prioritě. Nás teď více štve ta vědomá snaha k "odnárodňovací" politice vlády než snaha o boj za Mír. Možná vidí dál a priority se prohodí, doufám že ne.

   Smazat
  6. PS. vzpomněl jsem si, "Z" byl 25,- A 15 byl(a)starší a asi to byla "Škoda".

   Smazat
 32. pana Hircak , Goebels rekl v projevu : je dobre vladnout lidem zbrani , ale daleko je lepsi vladnout lidem mozkem!!!!!! Ovsem efekt je stejny , coz vy jste neschopen pochopit ...to je otroctvi!!! Ale pomozte sam sobe v pochopeni situace s jazykem : A prectete si, nejdulezitejsi ? knihu 20 stoleti od George Orwela ...1984 !!!! a dsikuse okolo teto knihy. !!! Ten Vam vysvetli , ze utok na jazyk , je zakerny utok na cely narod a nastroj na ovladnuti lidi. Chybi vam vzdealni , protoze jste ignoramus, ignorat ci trumpeta. Muzete si vybrat podle chuti!!

  OdpovědětSmazat
 33. Pan Sýs je český básník a proto jeho příspěvek se týká malebnosti mateřského jazyka. Jediný amerikánský výraz, který pokládám za obohacení dneška je O.K.(krátké a výstižné) K prezentujícímu neskutečnému hulvátovi, který dokáže urazit všechny okolo , říkám" Táhni už konečně do prdele"!V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:18-kdo by nás pak "rozparádil"?

   Smazat
  2. Proč je v Praze na v Letňanech veletrh For Fisching,když je to Veletrh PRO RYBÁŘE???
   NEJSME V ŽÁDNÝ USSACKÝ AGRESOR DEBILOKRACII,TADY JSOU POŘÁD ČECHY!!!!!
   For MAMRD od USSA!!!!!

   Smazat
 34. V mém věku už musím být na rozparádění opatrný a chci, aby mi na důchod ten paskřivec ještě dlouho přispíval (pokud pracuje). V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 35. Původní/vnější prostředí formuje myšlení myšlení formuje jazyk jazyk formuje myšlení myšlení formuje čin čin formuje prostředí
  hebrejská američtina některé přeformátovala
  u jiných převládá původní čeština
  diskuzi spičusoval jediný přeformátovaný v cizím prostředí
  bezejmenná autorka kvalitní urážky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:45-a bezděčně se odsunul(byl odsunut) k "hebrejské američtině".

   Smazat
 36. Soudruzi, ve vlastním zájmu se aspoň základy té nenáviděné angličtiny naučte. Znalost angličtiny, tak jako dřív latiny, dnes patří k základům vzdělání.
  Je mi za vás stydno když vás vidím v zahraničí na letištích a v hotelech jak jen bezmocně vydáváte skřeky a šermujete přitom rukama. Jaký to rozdíl oproti třeba skandinávcům kdy i důchodci mluví anglicky perfektně, US filmy se tam nedubbují ani netitulkují.
  Ani v pokročilém věku není pozdě a učení se oddaluje demenci. Tak začněte ještě dnes!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:49-je vidět, že jsou v "debilizaci" dále.

   Smazat
  2. 0:13
   Jako negramotní debilové mě připadají právě ti "chytráci" jako vy co se nejsou v zahraničí schopni domluvit a ještě jsou na to hrdí.
   A životní úroveň těm skandinávským "debilům", i přes klima které k nim není zrovna vlídné, může závidět 90% planety.

   Smazat
  3. 0:38-taky mi není jasné proč se ti negramoti nedokáží u nás domluvit!

   Smazat
  4. 1:32
   Mně to jasný je. Protože vy neumíte krom češtiny pípnout a ještě z vaši nouze děláte ctnost. Jak ubohé.
   A těmi negramoty myslíte koho? Němce, Španěly, Italy, Nizozemce...? Ti všichni na vás u nás začnou mluvit mezinárodním jazykem - angličtinou. Oni na rozdíl od vás totiž gramotní jsou.

   Smazat
  5. Vám snad bylo někdy něco nejasné? Myslíte, že Merkelová v Německu mluví s "návštěvou" její řečí? Putin v Rusku jinak než rusky? Přitom řeč protějšků znají. Ne každý dává na obdiv gramotnost a servilitu jako Vy.

   Smazat
 37. Slova pomahaji mozku myslet : pocitac pocita , delitel deli. Kdyz se rekne computer , tak je to cizi, mozek nevi intuitivne co s tim cili , musi jit do slovniku v mozku a najit si preklad. Kdyz clovek cte neco odbornejsiho je to jeste horsi, jako Flip/Flop , internet, intranet. Lidi pro ktere je to jejich jazyk , je to mnohem snazsi v dzungli novych slov myslet. Smutne je , ze cesky narod neni dost velky a si vyvinul svou moderni terminologii pro nove veci . A tak cesky narod bude at chce ci nechce bude vtahovan do Anglictiny ci mozna Cinstiny kulturne tvorbou novych slov a vazeb , at chce ci nechce, coz povede k odnarodneni.

  OdpovědětSmazat
 38. 22:49 Ne-soudruhu, přací myšlení - angličtina - základ vzdělání. Základem vzdělání byla a zůstane latina. Snad si nemyslíš, že kvůli takovým jako ty se bude všechno v knihovnách - tedy díla stará i více než tisíc let překládat do angličtiny. Americké imperium odejde - a ono už pomalu odchází. A s ním odejde i to masivní používání angličtiny - jak u těch důchodců ve Skandinavii. Jinak pro Tvou informaci - lidé s větším rozhledem než máš Ty ještě před sto léty se museli učit také starořečtině. Pak přiliš novokapitalisté a ti si řekli, že raději zde budeme mít nevzdělance /i s akademickými tituly - jako bakalář, doktor apod/, kterým můžeme namluvit, co budeme chtít. A zrušili vyučování latině, nemluvě o starořečtině. Řekni mi jak můžeš něčemu rozumět, když nerozumíš ani cizím slovům - téměř ve 100 procentech jsou odvozená z latiny a řečtiny. Dnešní stav světa, tedy i co máš v hlavě řidí neokoni. Odepiš mě prosím Tě, co to slovo znamená bez toho aniž by ses podíval do slovníku cizích slov. Bohužel ani ten ti nepomůže, protože v našich slovnících není etymologie /toto slovo pochází z řec. etymos - pravdivý/. Hledačem pravdy soudě podle tvého projevu - ty asi nebudeš. Nic si z toho nedělej. Drtivé většině tvé generace stačí, když drží krok a nevyčnivá z davu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Veškerá odborná literatura ve všech oblastech dnes vycházi v angličtině, ty bambulo jeden. Do češtiny se překládá je nepatrný zlomek z nich.
   Prostě bez angličtiny si dnes ani neprdneš, nedohledáš žádné studie, žádná data, fakta, nic.

   "Neokon", to je mantra konspiračních pošuků jako jsi ty. A co to znamená nevíte ani vy sami. Za neokony považujete liberály Obamu, Clintonovou..., kteří s konzervatici nemají společného vůbec nic.

   A ten tvůj závěr to je teda gól, exploze blbosti. Právě cílem komoušů bylo vychovat poslušného socialistického člověka plnícího bez odmlouvání a přemýšlení rozkazy. Kdokoli jen trochu vyčníval ať už názory nebo vzhledem, toho okamžitě klepli přes prsty a zařadili zpět do řady. Jaký to rozdíl oproti sebevědomým, neušlápnutým absolventům západních univerzit.

   Smazat
  2. 0:07- zkuste si přečíst a pochopit 21:45! Pocopení téměř vylučuji ale co kdyby. Potom možná pochopíte stará klišé- francouzsky mluvím s bohem, německy s koněm. Něco podobné je s "anglinou". S ní mluvím s PC a multikulti, někdy hudebně. Jen k tomu se hodí dobře O.K. Nejsem si jistý, natolik ji neznám, zda umí "obnažit duši". Pochybuji, pro její povrchnost "žvatlání" a ukazování zubů, což znamená, že si "happy".I smutek musí vyjádřit slovně, s úsměvem.

   Smazat
  3. Tato diskuze je pěknou ukázkou dosažené úrovně naší (české) společnosti. Místo informované nebo dokonce znalé argumentace nadávky, zvlášť vyniká označení oponenta za komouše, dědka atd. A nakonec, část diskutujících by si měla text Karla Sýse buď vůbec přečíst, nebo pořádně přečíst znovu. I když to u některých asi nepomůže, protože dle autorit má čím dál větší část mladších potíže s chápáním psaného textu. Kdepak potom to, co uměl například J. F. Kennedy. Pan Sýs, jak to chápu, připomíná hloupost a snad i malost v tom, kde je ustálené české výrazivo nahrazováno mnohdy nevýstižnými nebo matoucími termíny vesměs anglosaského původu, včetně slangu. A to ještě nezmiňuje nosovky a „přemýšlivé“ éééé v mluvené češtině. Kdo si sám sebe váží, šaška nedělá ...

   Smazat
  4. 1:10
   Sýs si jen hledá cokoli aby si mohl zanadávat na dnešní dobu. Co je to dnes konkrétně je úplně nepodstatné. Dnes nadává na anglicismy, včera nadával na charitu, zítra bude nadávat zase na něco jiného. Jeho úkolem a životním posláním je šířit blbou náladu, pesimismus, škarohlídství, zapšklost, smrad. O tom je celá (nejen) jeho činnost.

   Smazat
  5. 1:17-na jakou dobu by měl nadávat? Na minulou jako Vy, tolik let po ní?

   Smazat
  6. 1:38
   A proč by měl pořád jenom nadávat? A hledat si k tomu neustále záminky a vymýšlet pseudoproblémy? Napsal ten člověk někdy něco pozitivního?

   Mě je minulá doba u prdele. Skončila, je fuč a už se naštěstí nikdy nevrátí. To je alo to s čím se vy ani po 30 letech nechcete smířit. Nadávám na dobu totality jen když ji vy, komunističtí pohrobci, začnete opěvovat a chtěli byste ji vrátit.

   Smazat
  7. 1:48-Vy jste vážně omezenec. Vy nenadáváte na systém jako nenadávali komunisté na ten svůj. Lidé nespokojení nadávají na současný, jako nespokojení nadávali na komunisty. Už jsme o tom mluvili. Vy jste ten pohrobek po komunistických rodičích, co neví jak to chodí v demokracii a hájí si jen své výhody,jdu spát.

   Smazat
  8. Troubo, zanadávat na nešvary současného systému si klidně můžete. Ostatně také to někdy dělám (ale na rozdíl od Sýse ne neustále a jako povolání).
   Ale pokud někdo opěvuje jakýkoliv totalitní, diktátorský režim ať už komunismus, nacismus nebo islamismus, a staví ho kvalitou nad ten dnešní, svobodný a demokratický, tak takový "člověk" je (zdaleka nejen) u mně zmrd nehodný ani odplivnutí.

   Smazat
 39. 2:45: Nechce se mi již diskutovat, asi diskutovat již nebudu, protože to je ztráta času. Tato slova jsou určena 2:45 stejně jako O:07, což je zřejmě tatáž osoba. Tedy 0:07: tak jsem předpokládal výklad slova neokon podán nebyl. To není vymysl starých dědků. Zkratka od neokonservatista - neos ř. nový, con od předložky cum - s, servo - uchovávám. Neokonservatista - je nový konservatista - člověk uchovavjící to co bylo, v tom případě kapitalismus. Blíže - viz např. knihy Kellera Jana, europoslance, prof. sociologie, přednášky toho člověka jsou také na youtube. A ted důležitost znalosti latiny i řečtiny. Štercl, herec z období totality pravidelný účastník zábavného televizního seriálu, kde se hádalo často význam cizích slov, v tomto seriálu byl nejlepší. Dotázan proč, řekl, že je to proto, že se učil latině i řečtině a když se setká s cizím slovem, tak zavzpominá na tyto dva mrtvé jazyky, které nicméně žijí stále a význam slova vysvitne ze znalostí těchto jazyků. Víš, mě připadá, že i kdybys měl vysokou školu, ze tvého projevu, vidím, že Ty moc nepřemýšliš. Přemýšlí ten, kdo dává slova dohromady, kdo hledá mezi informacemi souvislosti. Já dobrou paměť nemám, ale jedno se mi upřít nedá - vždy jsem snažil nacházet souvislosti mezi věcmi. Abych si něco zapamatoval naučil jsem se - mizerně - latině. Řecky neumím. A koupil jsem si kvalitní slovník cizích slov. V tom co jsem dělal, jsem se snažil celý život dopídit jádru věci. Snažil jsem se to dělat důkladně. Pokud jsem se v důchodovém věku začal zabývat politikou, snažím se to dělat stejně jak jsem v životě dělal - tak se domnívám - všechno, to jest důkladně. V politice stejně jako v oboru, který jsem dělal je nejdůležitější odpovědět na otázku "proč". Nemám pohotovou odpověď na všechny otázky jak Ty. Jak povrchní dát třeba dohromady nacismus a komunismus- to máte z těch dnešních neokonských škol. Komunismus se musí co nejvíce zdehonestovat, tak se ho spoji s nacismem /nacisté myslím nosili dokonce černé košile/. Dále by to bylo na nějakou filosofickou diskusi, na kterou nemám. Zopakuji jen Bělohradského - nacismus není komunismus. Zkrátka já mám dojem, že dobře vědí vše jen ti, kteří se nechtějí dopídit pravdy - protože ono dohledání pravdy je značně namáhavé. Jinak je mě zde líto dle mého názoru takových kvalitních lidí, jako je třeba pan Povolný, Majevský, kteří zřejmě patří do té starší generace, je mi líto jejich kvalit ve střetu s takovými lidmi jak jsi Ty. Oni si zřejmě myslí, že něco takové lidi jako jsi Ty něco naučí. Já jsem přesvědčen bohužel o opaku. Z 99 procent i to, co jsem napsal bude opatřeno: Zmizni, ty skřete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím nenechte se vyhecovat, podle mě je to jistý "Gregory", který zvyšuje sledovanost na Krajských listech, kde řádí jak ten falešný vrchní (Smoljak - Vrchní prchni).
   Pozn. Krajské listy - stejná žumpa jako Super.cz

   Smazat
  2. 8:49 Nenechte se tím individuem rozladit. Je to sociopat, člověk s duševní poruchou. Jak říká např.psycholožka Martha Stoutová: "Čtyři procenta běžné populace – tedy jeden člověk z pětadvaceti – má duševní poruchu, jejíž hlavní symptom je absence svědomí. Jsou to lidé, kteří vůbec nedokážou cítit stud, vinu nebo výčitky."
   "Někteří sociopati trpí bludy až do té míry, že svým vylhaným historkám opravdu věří."
   Najděte si na webu další informace o sociopatech a uvidíte, že ten místní (nebo dva) jsou jejich typickými představiteli. Jsou to duševní invalidé, chybí jim svědomí, schopnost empatie, lhaní považují za samozřejmost a mají hypertrofované ego. Žádným vysvětlováním to nezměníte, jako nemůžete bezrukému vysvětlováním způsobit, že mu ruka doroste. Nejlepší je ignorovat.
   Dnešní režim sociopatům náramně vyhovuje, proto jsou jeho skalními příznivci.

   Smazat
 40. 10:46: Díky za reakci na můj příspěvek. Autor 8:49.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.