Reklama

neděle 26. února 2017

Ruská výzvědná loď připlula k břehům USA. Pokusy o humor Američanům nepomohou

Jevgenij Krutikov
26. 2. 2017 Politikus, překlad Eurasia24

Přiblížení výzvědné lodi Viktor Leonov k americkému pobřeží není výrazem síly, ale slabosti Ruska, uvádějí americká média s odvoláním na zdroje v americké rozvědce. Stejné zdroje s ironií a humorem uvádějí, že jde o loď, která je pro Rusy zcela bez užitku, přičemž výsledky jejího působení musí být zklamáním. Pravda je ovšem taková, že podobné komentáře jsou absolutní nesmysl.


Materiál zveřejněný americkým internetovým zpravodajem NBC News označuje výzvědná zařízení na Viktoru Leonovovi za zastaralá, neboť prý mohou odposlouchávat pouze radiové spojení mezi plavidly, mezi plavidly a břehem – a dál už jen komerční vysílání a reklamy.

„Doufám, že si s radostí a potěšením poslechli pořady rádia Classic,“ zavtipkoval si nejmenovaný důstojník Pobřežní ochrany Nové Anglie (vysílá tam stanice Classic 101 zaměřená na staré rockové sklady a country hudbu). „Leonov pro nás nepředstavuje žádnou hrozbu,“ přidal se k němu i jeden z vedoucích pracovníků americké rozvědky. „Ta loď je spíš důkazem slabosti Ruska v porovnání s USA, důkazem, jak daleko zaostalo za Spojenými státy v oblasti elektronického odposlechu. Úkolem Leonova je totiž odposlech radiové komunikace, ne ovšem digitální – takže prakticky není schopen zachytit jakékoli citlivé vojenské nebo zpravodajské informace.“

Toto „hodnocení“ Leonova bylo reakcí na předchozí informace médií, že loď byla zaznamenána zhruba 65 mil severovýchodně od největší vojenské námořní základny USA v Atlantiku u města Norfolk (stát Virginie). Byla zveřejněna informace, že se Viktor Leonov přiblížil k ponorkové základně USA v Connecticutu, kam zamířil od pobřeží státu Delaware. Průzkumnou činnost kolem východního pobřeží USA provádí poprvé od roku 2015.

Viktor Leonov (do roku 2004 se loď jmenovala Odograf) opravdu nepatří k nejmladším. Stejně jako dalších šest lodí téhož typu byl postaven v polském Gdaňsku v letech 1985 až 88, jeho zařízení bylo však několikrát modernizováno. Každá ze sedmi postavených lodí Projektu 864 má přísně specializované průzkumné vybavení a výrazně se tak z vnějšího pohledu liší od ostatních tvarem a velikostí radarových antén a dalších zařízení radioelektronického boje (REB).

Všechna plavidla jsou přitom součástí Jednotného státního systému pro zjišťování hladinové a podhladinové situace (EGSONPO) a technicko-provozní charakteristiky jejich radioelektronického zařízení jsou přísně tajné, i když obecně jsou úkoly jednotlivých systémů REB známé.

Ironie, se kterou se Američané k Leonovovi vyjádřili, je buď ukázkou mizivých profesionálních znalostí těch amerických námořních důstojníků, na které se novináři obrátili s žádostí o komentář, nebo pokusem o zaretušování vlastního služebního selhání, protože umožnit lodi přiblížit se téměř až k Norfolku bylo jejich velkou chybou.

V předchozích případech americké lodi div že nepoužily proti „oceánografickým lodím“ projektu 864 taran (ty totiž pod záminkou „zkoumání dna světového oceánu pro vědecké účely“ postávaly přes půl roku před základnami amerického námořnictva a zásoby si doplňovaly na Kubě).

Jindy se zas americký raketový křižník Texas několik dní honil s Karélií (další loď Projektu 864; v současné době v doku na opravě a výměně průzkumného vybavení), ke které se výhružně přibližoval až na vzdálenost několika desítek metrů. Texas je přitom třikrát větší než Karélie, nehledě na to, že by ji v případě kontaktu mohl snadno potopit.

Vraťme se zpátky k Viktoru Leonovovi. Je faktem, že tato loď nemá za úkol sledovat internetový provoz nebo se vlamovat do nejmodernějších systémů spojení. Jeho sonary (systémy GAR – гидроакустической разведки) a systém s charakteristickým názvem Память (Paměť) zaznamenávají tzv. „hlukové profily“ hladinových a ponorných těles, tedy parametry zvukových vln šířících se vodou. Laicky řečeno – každá loď nebo ponorka vydává při pohybu zcela jedinečný a pro dané plavidlo charakteristický soubor zvuků. Vznikají tak zvukové vlny, jejichž průběh a změny je možno zachytit a převést do elektronické podoby.

Vzniká tak něco podobného kartotéce otisků prstů zločinců – jednou tě „sejmou“ a již nikdy se své identity nezbavíš. A takovou kartotéku „hlukových profilů“ mají ve svém vybavení všechny ruské válečné lodi a ponorky, což jim umožňuje na velkou vzdálenost a bez přímého kontaktu zjistit, které plavidlo se k nim blíží. A to je pro hladinovou i ponorkovou válku ohromně důležité. Obdobným způsobem může zařízení instalované na Viktoru Leonovovi zaznamenat „profily“ konkrétních radarů potenciálního nepřítele a systémů jeho PVO, protože jejich elektromagnetické vyzařování je také jedinečné. Pro vojenskou rozvědku jsou takové údaje tou nejcennější trofejí.


- - -

35 komentářů :

 1. Když Napoleon překročil hranice Ruska, byl si jistý, že v Rusku ho nemůže potkat nic jiného než vítězství a velká kořist. Když Hitler zaútočil na Rusko 22.června 1941, také byl přesvědčen, že technologicky, materiálně převyšuje nad Ruskou armádou a průmyslem a vítězství je otázka krátké doby. V současné době demokratický západ, intenzivně připravuje válku proti Rusku a opět s přesvědčením, že Rusko je zaostalé a západ svojí demokratickou technikou a na demokratických principech a s demokratickými a mírovými bombami Rusko lehce porazí. Dokonce demokratický západ se nebojí ani atomové války, kterou demokratický západ určitě vyhraje. V tomto duchu jsou vedené veškeré reportáže ve všech médiích, které spoléhají na tupost obyvatelstva, které samozřejmě neví, kdo rozpoutal I. a II. sv. válku a následně války ve Korei, Vietnamu, Iráku, Jugoslavii, Libyi, Syrii, kdo neustále zvyšuje výdaje na zbrojení proti nepříteli, který zbrojí o 15 krát míň než státy NATO. Od poslední světové války uplynula již taková doba, že současná generace už nemá bezprostřední možnost slyšet o útrapách války, o mrtvých, zmrzačených. Naše média vykreslují, jaké je to hrdinství nechat si v Afganistánu utrhnout ruku, nebo nohu, anebo rovnou padnout za strýčka Sama a jeho rodinu. Naše média vykreslují, jak do armády se hlásí mladí lidé včetně žen a také do rezervních záloh se hlásí obrovské množství dobrovolníků, včetně žen, náš ministr obrany podepisuje dokumenty, které naší Armádu podřizují Německé armádě, naší vojáci již jsou na hranicích s Ruskem, protože Rusko se nebezpečně přibližuje k hranicím států NATO a když se tito vojáci přivedou do alkoholového deliria, ztropí nepřístojnosti, vyhodnotí se to, že to je výsledek zákeřné Ruské propagandy. Jinými slovy, připravuje se výbušná směs, která čeká již jen na jiskru, aby vybuchla do jaderného konfliktu. I. sv. válka = 10 milionů mrtvých a 5 milionů raněných a zmrzačených, II.sv. válka = 60 milionů mrtvých a 10 milionů raněných a další miliony zbídačených, III. sv. válka, odhad miliarda mrtvých a další miliardy postižených. A všichni co to všechno připravuji, včetně těch naších redaktorů v naší televizi mají vysokoškolské vzdělání a všude přeci slyšíme, jak je důležité vzdělání, které jediné zaručí každému štěstí. K čemu je těmto uvedeným redaktorům televize vzdělání? Kdo tedy připravuje válku, ti tupci, nebo ti inteligenti s několika vysokoškolskými tituly?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na tohle není co říci. Snad jen orázka: Kde to mám podepsat?

   Smazat
  2. souhlas a proto je nutné mládeži připomínat dějiny a americký terorizmus páchaný ve světě

   Smazat
  3. Bohužel k mládeži,my pamětníci "nemáme přístup",oni buď civí a píší do mobilu,nebo nám(mně) přímo řeknou že je to nezajímá.Novou republiku nečtou-záměrně.

   Smazat
  4. B I N G O ! !

   Smazat
  5. To by se zajisté hradnímu Myloši který hlásá že u Kábulu se bojuje i za Prahu určitě nelíbilo:)))

   Smazat
  6. Kdo je to Myloš, debile?

   Smazat
  7. Takže jak "Naše média vykreslují, jaké je to hrdinství nechat si v Afganistánu utrhnout ruku, nebo nohu, anebo rovnou padnout za strýčka Sama a jeho rodinu. Naše média vykreslují, jak do armády se hlásí mladí lidé včetně žen a také do rezervních záloh se hlásí obrovské množství dobrovolníků, včetně žen ...". Jen media? Není to tak že naši vrcholní politici včetně permanentně se mýlícího prezidenta? (mimo jiné napsal knihu na toto téma - http://www.databazeknih.cz/knihy/jak-jsem-se-mylil-v-politice-32098 )
   Proto asi Myloše, ty ovarovej pračuráku z 18:16.

   Smazat
  8. Proč se namáháš, debile.Co tam máš dál?"o)

   Smazat
  9. No víš ono to s tím vstupem mladejch nebude tak jak si komediant Stropnický myslí, moji synovci tam také sou, ne že by se těšíli na válku s Ruskem, nebo byli hrdí že můžou stát po boku udatné USSA army, na to ser.. ale holt v jejich regionu NENÍ PRÁCE takže se to řeší takhle a takových tam je prý mraky.

   Smazat
  10. bezvadně napsané

   Smazat
  11. 19:25 - co potřebuješ k tomu "dál" sockomoušskej zlitej holoprdelníku?

   Smazat
  12. Když tak mermomocí po něčem toužíš,nahodíme osvědčenýho Boříka!

   "Zeman je bachratý jako Göring, ješitný jako Hitler a prolhaný jako Göbbels. Naštěstí je jeho lůzovitý a švejkovitý pronárod natolik zbabělý a bordelářský, že žádnou válku nevyvolá a bude kolaborovat s každým, kdo přijde. Bude řešen globálně spolu s cikány, kteří jsou aspoň důslednější a samostatnější. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald. Ohání se Švédskem, kde by mu však nedali ani asyl, ani sociální dávku."

   Smazat
  13. 08:37 Už jsi vystřílel slepáky? Co tam máš ale dál, debile? :o)))

   Smazat
  14. 08:39 Co ráčil ten tvor tímto slintem říci? Já číst třikrát, já nebýt debil, já nepochopit tato slint :o)) Jinak pro oba: ať vás nejebne nebo nepraskne žluč v důsledku nekontrolované zlosti. A nebo vlastně ať raději jo.Čau křečáci, mě nasere jenom inteligent :oDDD

   Smazat
 2. 7.58 ....díky za podrobné rozebrání proč a jak nás ,,západ,, obohacuje a o co ....neumí to jinak ,než podle ,zákeřně ze zadu a demokraticky ...proto si neví rady s VVP a proto taky nikdy nemůže nad Ruskem vyhrát .... NIKDY ...ale jako šílení to budou pořád zkoušet ,tak jako to zkoušejí po věky ...a Rusko znova a znova vždy vstane z popela ,nikdy se nevzdá a nikdy se nezaprodá ....tak to je a tak to bude .Marieza.

  OdpovědětSmazat
 3. Věřte nebo nevěřte, vše o čem se dnes mluví a kde se co šustne to je jen o kšeftu- o penězích. Za vším hledej peníze, pak pochopíš proč a kdo.

  OdpovědětSmazat
 4. Můj názor je - když jsi mrtví jsou ti peníze a pocty NAHOVNO. pro 8:51
  Václav

  OdpovědětSmazat
 5. Václave: "Když jsi mrtvý mrtvý mrtvý .Ý, Ý, Ý ..". Procvičuj češtinu, jinak tvé názory psané rukou negramota budou všem jen k smíchu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Malá chyba, na kterou nemusíte reagovat tak, že znehodnotíte smysl příspěvku.

   Smazat
  2. Až budete psát gramaticky správně, nebude vás nikdo dehonestovat. Stačí po sobě text přečíst. Stejnou chybou je ono NAHOVNO. Má být "na hovno" anebo "ku hovnu", když už musíte sprosťačit.

   Smazat
  3. pre 9:38 ty si taky dokonaly , ze si v zivote neurobil chybu a to znamena ze si MAGOR !!!

   Smazat
  4. O tom chlápkovi 9:38 som si samozrejme tiež pomyslel to "svoje". Netreba však hneď pre jeho slaboduchosť prezentovanú ako "najvyššiu inteligenciu" ho hneď urážať. Raz tiež v podobnej nejakej diskúsii vzdychali nejaké kočky že nechcú tvrdé, ale mäkké... (i). Zvláštny to paradox. Tento chlápek naopak, chcel by niečo tvrdé...(ý). Tak ho pekne máznime po hlave nejakou tvrdou oceľovou trubkou. Možno sa potom preberie a bude sledovať obsah príspevku a nie sa plahočiť po niečom tvrdom. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  5. Je dobré, že pracovník Ústavu pro jazyk český, čte NR. Současně se omlouvám za případné pravopisné prohřešky. V.J.Horák

   Smazat
 6. A:7:58 - Souhlas. Bílé stránky z knihy Nostradamovy naznačují výběr. V posledním čase se stále častěji (za účelem zachování si zdravého rozumu) navracím k původním lidským hodnotám a taky prohlížením sbírky DVD přírodních krás a rozmanitostí planety Země, včetně rozmanitostí druhů rostlinné fauny a živočichů obývajících tuto nádhernou modrou planetu zářící do vesmíru jako drahokam. Pro mne vlídnou láskyplnou kolébkou a zcela určitě i hrobem mým. Nejspíš to bude tím, abych si vryla do paměti všechny ty úžasně krásné a jedinečně neopakovatelné místa poznáním, že smrtí život nekončí. Na jednu stranu hrozí přelidnění a vzájemné požírání druhu v zájmu zachování rodu a na stranu druhou totální devastací prostředí jsme si sami určili svůj osud. Domnívám se, že již nyní máme všechny druhy zbraní kterými bychom se mohli zničit a vyhladit z povrchu zemského několikrát, ale tolik životů zaplať pánbůh nemáme. Od těch konvenčních, přes nukleární, nanotechnologické, robotické, chemické, biologické a bakteriologické, až po současné jako chemtrails, HAARP, drony a laser. Jsme předzásobeni se zničit ze země, podzemí ze vzduchu i vesmíru. Není žádnou vzácností, že pro požíraný druh je přítomnost požírajícího vylovenou výhodou, ale jedno je jisté, že až se matka Příroda naštve, tak nám to bez milosti spočítá.

  OdpovědětSmazat
 7. Je s podivem, kolik lidí volá po dobrodružství války, proti kterému se staví jediný nepřítel války a všech války chtivců - mocné Rusko.

  OdpovědětSmazat
 8. Já válku nechcu. (má být i,ale líp to zní) Já jen chcu,aby mužici (Rusové) natrhli chazarům (USA) tu jejich tlustou prdel (konečník)

  OdpovědětSmazat
 9. Žádná válka není dobrá.Proto si ji nepřeji.Ale
  pokud bude mít za následek likvidaci nepřítele
  jako takového,jsem pro.To se mělo udělat i s
  Němci po prohrané válce.Teprve potom by byl v
  Evropě klid.Takto se jenom problém odsunul na
  pozdější(dnešní)dobu.Nebo se Rudá armáda měla
  zastavit na hranicích a nechat Němce na pokoji.
  Aspoň by zmizel z povrchu země jeden národ,co
  se obrátí proti svým osvoboditelům a podporuje
  fašistické banderovce.Jistě víte,koho myslím.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 10. Nemyslím, že plavba uvedené lodi podél USA břehů měla jiný význam, než exhibice amerických lodí po Černém moři. Proč si neudělat výlet k "přátelům", byť demonstrujícím svoji nadřazenost. Možná, že to byla naopak škodolibost Putina, poslat tam recipročně stařešinu.
  Samozřejmě, že by bylo Adolfu Velkému velice vyhovovalo zastavení Rudé armády na Coursonově linii. Možná si někdo myslí, že by to přesto vedlo k vítězství Západu nad Německem. Ale to by byl velký omyl. USA měly dost práce v Pacifiku a válku v Evropě sotva šolíchaly - a vlastně mimo Anglii a neutrální státy vše bylo stále pod pevnou kontrolou Němců. Co bránilo Západu v daleko dřívější invazi v Normandii a rychlém postupu na Východ? To nebyli Němci, kteří se hromadně hnali Západu do náruče. To byla jejich vlastní neschopnost technická - zvládnutí invaze a tranzitu Evropou. Rusko bylo terčem válečných útoků Německa a velkých choutek Západu. Kdyby Němci napadli napřed Rusko, není pochyby, že by nacisté našli podporu Francie a Anglie a materiální také USA. Tak jak nacisté našli vřelou podporu pro svoji politiku Mnichova atd. Tak jak našli podporu Západu při útoku nacistů na Polsko - pro které nehnuli ani prstem.
  Určitě by Západ vůbec nedojímal osud Žïdů, Poláků, Čechů, naopak by se dnes učili děti ve Francii, Anglii atd., že to konečné řešení s těmito pronárody bylo to nejlepší, co je mohlo potkat. Francouzské i anglické "elity" fandily tehdy Hitlerovi a "ve vyšších kruzích" lordů byl Adolf Veliký vzýván skoro jako bůh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anglo-sionistům přišel ten führer velmi vhod i z jiného důvodu než jen pro ideologické sympatie!
   On byl totiž ochoten vést své Němce na jatka války, a hlavně!, nach Osten. Nach Russland!
   A tak v duchu staré "dobré" zásady, která by se dala shrnout slovy: když už nemůžeš porazit dva rivaly sám, udělej vše pro to, aby se ve válce zničili sami (jinak Rozděl a panuj!).
   A vskutku to zafungovalo! Ta druhá jinak měla stejný cíl i scénář jako ta první Velká. Říkají, že byla jen pokračováním té první. S malou přestávkou na zotavení. Eliminovat kontinentální rivaly.
   Jenže oni oba i po té druhé vstali z popela!
   A tak je podle anglo-sionistů nutná ta třetí repríza ...
   Jiná bude ne tím, že zahubí několika řádově více lidí.
   Ona zřejmě bude tou poslední, která bude ještě vedena vyspělým vojenským "harampádím".
   Ta následující po ní, pokud bude zas, už bude jen s klacky a kameny.
   Otázkou je, jestli ten, co bude držet klacek, bude ještě člověk nebo mutant připomínající jahodu od Fukušimy ...

   Smazat
 11. Nejhorší je, že za Vás rozhodne někdo jiný a budete muset stát po boku NATO/USA/CIA/Ukro-nacistů a banderovců proti Rusku,ikdyž nechcete!!Teda né po boku,samozřejmě předstrčeni před západní jednotky jako návnada a potrava pro Ruské olovo a uran!!Jsme jen východní slovanský šmejd určený ke zničení,který slouží západu jen jako nárazová frontová zóna!!A naši uplacení politici mají dojem,že jsme partneři západu!Jak ubohé a směšné!!!Jsme jen dočasným nástrojem západu k nějaké válečné hře.Je mě na zvracení z našich politiků,kteří nás slavnostně vedou do záhuby!!!Rozhodně za ně bojovat nebudu!!

  OdpovědětSmazat
 12. 19:12, Fr. Opluštil: Dobře že jste se zmínil o té jahodě z Fukušimy. Nedávno zde velice sebevědomě vystupoval komentátor jiného článku, který tvrdil, že záření ve Fukišimě je pod kontrolou a vcelku v pohodě. Škoda, že jsem tehdy nepřispěchal s tou jahodou - nuže nevzpomenul jsem si.
  Jinak souhlas s 7:58. Někteří lidé vynakladají svůj drahý čas na dlouhé přesvědčování lidí, kteří zde opakovaně prezentují poruchy myšlení - přemýšlím jestli to není ztracený čas - třeba pro 7:58.
  Též si myslím, jak to někdo zde uvádí, že tu mladou generaci dění kolem nich nezajímá. Asi si myslí, že to mají za nich vytrhnout jejich rodiče, kterým je přes 60.

  OdpovědětSmazat
 13. včera som pozerala jeden kvalitne urobený americký film, s dobrým hereckým obsadením. Odohrával sa vo Vietname, niekedy v r. 1975, tesne na konci vojny. Severovietnamci boli tí najhorší diabli pod slnkom, juhovietnamci boli primitívna obeť. Pindosáci boli rambovia krížení s terminátorom s IQ N. Teslu a so svätožiarou na hlave, američanky ako matky Terezy s výzorom Marilyn Monroe a s IQ Marie Currie. My starší si ešte pamätáme My Lai a vieme aj to, že Vietnam neleží pri pindosáckych brehoch a aj to, že Vietnam nenapadol USA. Ale čo tí mladí?
  A ešte im takto holyúdske filmy vymývajú mozgy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. perfektní, paní z 12:46
   Jo... chudáci mladí... tak mladí a tak zblbnutí!!! pár jich znám... bylo to v TV tak to musí být pravda přece...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.