Reklama

.

.

pátek 24. února 2017

Sankce jsou téma, které končí fiaskem. Co znamená uznání dokladů DLR a LLR Ruskem


Rostislav Iščenko
24. 2. 2017 zdroj (kráceno)
Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) přijalo 12. 10. 2016 rezoluci, která mimo jiné poukázala ve vztahu ke Krymu, DLR a LLR na to, že "podle mezinárodního práva Rusko, které "de facto" vykonává kontrolu nad těmito územími, odpovídá za ochranu obyvatelstva". V Kyjevě byla tato rezoluce vychvalována jako příklad uznání "ruské agrese". Avšak každá mince má dvě strany. Kontrola území nemusí nutně znamenat jejich okupaci (např. USA řídí kyjevský režim, třebaže vojáky na Ukrajinu neposlaly). K plnění povinností, které mu byly uloženy rezolucí PACE, mělo Rusko jen dvě možnosti: vydat obyvatelstvu vlastní průkazy (nebo nějaké dočasné doklady), nebo uznat (dokud nebude splněn Minsk), místní doklady. Moskva zvolila ten nejšetrnější způsob.


Sankce jsou téma, které končí fiaskem

Západ byl příliš sebevědomý a uložením sankcí příliš mnoho požadoval od Moskvy (včetně návratu Krymu Ukrajině). Jestliže by nyní zrušil sankce a nic by nedostal na oplátku, celému světu bude zřejmé, že Západ s Ruskem v geopolitické konfrontaci prohrál.

Na druhou stranu, bude-li se to příliš dlouho protahovat, může vzniknout ještě složitější situace: kdo ví jaké kroky může Rusko ještě podniknout, aby přinutilo Ukrajinu k míru na Donbasu.

A tak se snaží EU i USA uhnout, pustit se navzájem dopředu. Vždyť pokud jako první odvolá sankce EU, Washington může říci, že když už spojenci zradili věc demokracie, nemají USA proč trpět samy.

A pokud USA zruší sankce jako první, pak se EU může odvolat na příklad vůdce svobodného světa.Takže, zdá se, bude tento běh sankcí na místě ještě nějakou dobu pokračovat.


Co znamená uznání dokladů DLR a LLR Ruskem

A konečně, Porošenkovo zdůvodnění nutnosti nových sankcí bylo v Mnichově velmi slabé a přinejmenším rozporuplné.

Za prvé, odkaz na Minské dohody nefunguje. V podstatě v nich nebylo nic řečeno o nějakých dokumentech DLR/ LLR, takže v tomto ohledu má Rusko volné ruce - přímý zákaz uznání dokladů dohody neobsahují.

Za druhé, Rusko je garantem plnění Minských dohod. Pokud uznání dokladů DLR/LLR nějakým způsobem ovlivní kvalitu plnění povinností garanta Ruskem, tak jenom kladně. Přinejmenším to zvyšuje možnost evidence obyvatelstva, trvale žijícího v DLR/LLR, a kontrolu jeho pohybu.

Za třetí, Rusko de facto stejně tyto doklady uznávalo. Obyvatelé DLR/LLR, jejichž ukrajinské doklady byly ztraceny v bojích, s nimi překračovali hranici. Děti, které ukončily školní docházku, měly možnost na základě dokladů o vzdělání, vydaných republikami, studovat na ruských vysokých školách. DLR a LLR zavedly vlastní registraci narození, úmrtí, uzavření manželství (Ukrajina se od plnění této funkce distancovala).

Vzhledem k tomu, že Ukrajina neprotestovala proti faktickému uznání dokladů DLR/LLR již více než rok, je její protest v souvislosti s uvedením právního rámce do souladu se skutečným stavem věcí napadnutelný.

Za čtvrté, mezinárodní právo umožňuje kontakt s úřady, reálně kontrolujícími území, i když je neuznáváte. Ukrajina sama o sobě je v kontaktu s DLR/LLR, neboť s nimi uzavřela Minské dohody.

Rusko jako garant provádění dohod má tím spíš právo a povinnost udržovat tento kontakt. No a samotný fakt kontaktu předpokládá, že v té či oné podobě uznáváte doklady, potvrzující totožnost těch zástupců území, s nimiž navazujete kontakt.

Jestliže Rusko, Francie, Německo a s určitými výhradami i Ukrajina uznávají doklady, potvrzující pravomoci vůdců neuznaných republik (kteří, mimochodem, aby se dostali do Minsku, přecházejí dva hraniční přechody), tak proč neuznat doklad, který potvrzuje skutečnost narození dítěte v Doněcku v roce 2016? Vždyť tím, že Ukrajina mu odmítá vydat rodný list, se skutečnost narození neruší.

Za páté, v Putinově dekretu je zdůrazněno, že uznání dokladů DLR/LLR je dočasné - než budou splněny Minské dohody. Vždyť právě v průběhu jejich realizace musí být určen konečný status republik a to, jaké doklady přesně bude používat jejich obyvatelstvo. To znamená, že dekret byl vydán ne proti, ale ve prospěch splnění Minských dohod.

Kdo je zodpovědný za ochranu obyvatelstva

Je zde ještě jedna zajímavá kolize. V loňském roce, 12. října, měla ukrajinská média svátek. Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) přijalo rezoluci, která mimo jiné poukázala ve vztahu ke Krymu, DLR a LLR, že "podle mezinárodního práva Rusko, které "de facto" vykonává kontrolu nad těmito územími, je odpovědné za ochranu obyvatelstva".

V Kyjevě byla tato rezoluce vychvalována jako příklad uznání "ruské agrese". Avšak každá mince má dvě strany. Kontrola území nemusí nutně znamenat jejich okupaci (např. USA řídí kyjevský režim, třebaže vojáky na Ukrajinu neposlaly).

Na druhou stranu, v souladu s mezinárodním právem strana, která kontroluje území má právo nejenže uznávat místní doklady, ale dokonce zavést své vlastní průkazy totožnosti. Vždyť aby bylo možno plnit úkoly na ochranu obyvatelstva, musí být nějakým způsobem evidováno.

To znamená, že k plnění povinností, které mu byly uloženy rezolucí PACE, mělo Rusko jen dvě možnosti: vydat obyvatelstvu vlastní průkazy (nebo nějaké dočasné doklady), nebo uznat (dokud nebude splněn Minsk) místní doklady. Moskva zvolila ten nejšetrnější způsob.

Lze si jen představit, co by se dálo v Kyjevě v případě, že by se na Donbasu začaly vydávat ne ruské průkazy, ale nějaké dočasné (ale ruské) doklady, které by ty nynější nahrazovaly.

Takže z hlediska mezinárodního práva je ruská pozice nezranitelná a pokud jde o Minské dohody, pouze přispívá k jejich splnění.

No a protože všichni víme, že v současné politice dokonce i absolutní pravda nemůže zbavit obstrukce Západu, pokud to je pro něj výhodné, je třeba poznamenat, že další hra na sankce byla už dávno (déle než rok) samotným Západem uznána jako nesmyslná a nevýhodná.

Takže by bylo lepší, kdyby Porošenko požádal Christose Stylianidese (evropský komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí, pozn. překlad.) o peníze na humanitární projekty.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

21 komentářů :

 1. Volům těžko něco vysvětlíte !!

  OdpovědětVymazat
 2. V Mnichově a jinde pořád vyzývají Rusko k dodržování minských dohod, nikdo ale nevyzývá k témuž Kyjev - ten měl přece rozhodnout o zvláštním statutu Donbasu, uspořádat volby, vyhlásit amnestii a hlavně dodržovat příměří. Nic z toho neplní, konflikt je zamrzlý vždy, dokud před nějakou mezinárodní konferencí, třeba tou v Mnichově, nedojde k obnovení bojů.Tzv.separatisté při tom byli ochotni být nadále součástí Ukrajiny s tím zvláštním statutem, který měl např. i Krym. takže separatisté to vlastně nejsou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tímto jste přesně vystihl základní problém Ukrajiny.
   Základní problém EU vidím takto:
   lídři EU už nemají v hlavách ani zbytky mozků
   a veřejnost se může jen domýšlet co mají místo nich.
   Děda.

   Vymazat
  2. 17:45noo, on to možná vystihl, ale Vy máte ve vém příspěvku oxymorón -lídři EU - lídr (leader, je vůdčí osobnost. Nejsou to tedy oficiální představitelé Eu, kteří asi mají opravdu misto mozkovny sračkovnu, prývě proto ale nejsou lídři - jsou to jen jelita, dosazená právě pro to, co v té sračkovně mají. není to rozum, není to vlastní vůle, není to následování hodné, nejsou to lídři. Lídři Eu jsou v neoficiálních strukturách. Těch se sračkovny bojí a proto posilují vojenskou přítomnost zahraničních vojsk, pravomoci tajných služeb, zostřují trestní zákony a represe, zastrašují, vyhrožují. Komanč, ten pravej, echtovej, byl proti nim gigantem lídrovství.

   Vymazat
  3. Dnes ve věku 96 let zemřel ruský hrdina z Mariboru! - http://iks2010.info/?p=112026

   Vymazat
  4. Moskva, Kreml, Putin a cele Rusko zaznamenalo dalsi uspech a musi mit radost z okupace Polska nedavno vyvedene...
   Kterou polakum poridilo NATO a EU pod vedenim Tuska /Taky polak a kazdej polak muze za to, ze je polak/%&*&%$#..A tak dale..
   Viditelne dle informaci zacina tak ocekavany rozklad celeho Polska..Uz se dockali.
   Na jedne strane maji vitace Us armady a na strane druhe zase nacionalisti /myslim,ze maji prevahu/ co porad krici , Polska, Polska...
   Jako by to bylo neco platne..
   Taky prej polsky Generalove houfne ubyvaji a znacne protoze , nemuzou si zvyknout hrat druhy nebo dalsi housle a poslouchat rozkazy US Poruciku !! Nebo Porucniku..
   A to jim brzy jeste pribude okupace Afroarabu , kterou jim poridi Tusk z EU, taky polak, a Merkel aspon napul polak...Se rika..Kacmarczyk !! Hura.
   A Polska jeste NEZGYNULA. A nebo jo...
   Bude lepsi se jich neptat . Muze to vypadat jako provokace , nebo vysmech..Ale nepratele nektery se asi neubrani.se neotazati..
   Ale ma to i svetlou stranku, ponevadz jako kolonie USA nemusi platit prispevky na OSN , NATO , EU a jine organizace, usetri a budou mit dostatek na vrele vitani afroarabu...
   Doporucene a rozkazane ..EU samej zase polak...

   Vymazat
  5. Pro polský generály je pořád lepší když jim velí americkej seržant než ruskej generalissimus! Však i ten nejvyšší činitel za mongolský okupace byl jen podřízeným kremelských maršálů - https://cs.wikipedia.org/wiki/Konstantin_Konstantinovi%C4%8D_Rokossovskij

   Vymazat
  6. Anonymní 0:35
   Výborně napsané.
   Jenže to je právě účel,vyházet,vyřadit,odvolat,starší důstojníci,velitelé,generálové a nasadit nepřemýšlivé mladé gumy.Vždyť se to děje ve všech státech,kde se usazuje NATO.Také víme,že něco podobného prošlo i na Ukrajině,jenže jak vidíme úplně neschopná armáda,bez poradců USA,nedokáží nic.Ono to má i jiný účel v armádě už nevznikne žádný odpor,žádné vlastenectví.

   Vymazat
  7. Kdyby bejvali Poláci rozumný, mohlo to být i tak! -http://pre05.deviantart.net/2bf0/th/pre/i/2013/256/2/e/pakt_ribbentrop___beck_vol__2_by_coszniczego-d6m4e0q.png

   Vymazat
  8. Větší verze -http://img15.deviantart.net/8736/i/2013/256/2/e/pakt_ribbentrop___beck_vol__2_by_coszniczego-d6m4e0q.png

   Vymazat
  9. 8.42 - tak to bychom se měli všichni dobře! Jak říkával pan Brodský v Ostře sledovaných pajezdech ... i ten současný východní žebrákostán!

   Vymazat
  10. Velmi jiste 7.55 Mladi vpred , ze, to uz zname..Dovolim si namitnout ,ze ani s US poradci veci nevypadaji Ruzove. Jak pro koho..
   Polaci nikdy rozum nemeli. Je to nepochopitelne ale je to fakt i kdyz to odporuje prirodnim zakonum.
   Nebo ,ze by to bez rozumu dopadlo s nimi o neco lip ? Taky moznost.
   Ale Kremrole maji zase o jednu starost mene..
   Ekonomicky nebyli polaci nikdy uspesni a to je melo drzet smerem k Rusku..
   Ale holy prdele asi nemuzou prestat bejt...zase..

   Vymazat
 3. Ono to mimo jiné také znamená,že Moskva nevěří
  povídačkám EU a Ukrajiny,čemuž se nikdo nemůže
  divit.Tak se potichu chystá zamrznutí konfliktu.
  Ono se stejně bude o území Ukrajiny zajímat více
  států.Polsko o Lvov a okolí,Maďarsko o svoje lidi
  na Ukrajině,pochopitelně i s územím,kde žijí.
  Část sebere Rumunsko a Slovensko o Zakarpatskou
  Ukrajinu,dříve nazývanou Podkarpatská Rus.Zbyde
  jen Kyjev a okolí a tam se banderovci pozabíjí.
  Nikomu nebudou vadit.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zní to jako fantazie, ale věřím, kdyby došlo na svobodné volby ,tak Podkarpatská Ukrajina se přidá ke Slovensku a je v tak toužené EU.

   Vymazat
  2. Podkarpatská Ukrajina bola od II. povojnového Československa odtrhnutá podvodným plesbicitom a pričlenená ZSSR. Tak, ako to chcel Stalin.

   Vymazat
 4. Prostě fandím Dombasu a hotovo.
  Nemůžu si pomoct, ale je to jasné kdo, si začal a Rusové na Dombasu to nebyli!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já zase fandím Donbasu! Páč to je Rusko! Na rozdíl od judoRF - http://www.novarepublika.cz/2016/10/donbas-to-je-rusko.html

   Vymazat
 5. A nějak se už zapomělo na to,kdo sestřelil MH 17 nad Ukrajinou.....

  OdpovědětVymazat
 6. Satan.
  Ještě to budou několik let vyšetřovat.Jedině,že se něco pohne v Evropě po volbách,hlavně ve Francii a Německu.Jak sleduji,už si to CIA jistí,uvidíme.

  OdpovědětVymazat
 7. Evropa po Labe patri Rusku, Jalta nebyla zrusena
  Smrt vlastizradcum

  OdpovědětVymazat
 8. Uznání dokladů je další krok k postupnému zařazení celé Ukrajinské oblasti zpět do Ruska. Kyjevské vedení svým přerušením styků s Donbasem tomu ději jasně napomáhá. Z nenávistné zaslepenosti tak spolupracuje s V.V.Putinem.

  OdpovědětVymazat