Reklama

čtvrtek 9. února 2017

Střední východ: Rychlé tektonické změny na regionální šachovnici

Peter Korzun
9.2. 2017   Zvědavec


Geopolitické scénáře Středního východu prochází rychlými změnami, kdy se na regionální šachovnici vynořují nové faktory. Zahraniční politika Káhiry dostala nový obrat. Nedávno bylo oznámeno, že Egypt hodlá dostávat milion barelů ropy denně z Iráku. Saúdská Arábie informovala Egypt, že zásilky ropných produktů očekávané v rámci dohody o pomoci v hodnotě 23 miliard dolarů byly zastaveny natrvalo, což naznačuje prohloubení roztržky mezi těmito dvěma zeměmi. Od této chvíle se Egypt bude těšit tolika ropě, kolik potřebuje, za nižší cenu, v porovnání s cenami Saudů.


Egyptský prezident Al-Sisi odmítl Saudy podporované snahy svrhnout režim Bashara Assada. Oslovil také bývalého jemenského prezidenta Ali Abdulla Saleha a jeho houthijské spojence, se kterými Saúdská Arábie bojuje od března 2015. Káhira otevřela diplomatické kanály s pro-íránským libanonským Hizballahem, bojujícím na straně prezidenta Assada v Sýrii proti skupinám ozbrojenců podporovaných Riyadhem.

Irák poskytne Egyptu 1 milion barelů lehké ropy z Basry měsíčně. Součástí dohody je i prodloužení ropovodu z Iráku do Egypta přes Jordánsko. V prosinci se irácký ministr pro ropu Ali al-Luiabi setkal s šéfy hlavních ropařských a plynových společností v Káhiře a pozval je, aby přispěly k rozvoji tohoto odvětví v jeho zemi.

Egypt se chystá cvičit čtyři jednotky irácké armády ve válce proti terorismu, v rámci sbližování mezi Egyptem a irácko-íránskou osou v regionu.

Rovněž zvažuje v nadcházejících dnech vyslání mírotvorných jednotek do Sýrie, na podporu dohody o příměří pod patronací Ruska, Íránu a Turecka. Bylo oznámeno, že v Sýrii by tento měsíc mohla být nasazena jednotka egyptských pozemních sil. Vloni v říjnu šéf syrského Národně-bezpečnostního úřadu Ali Mamlouk navštívil Káhiru, kde se setkal s Khaledem Fawzy, šéfem egyptské Všeobecné výzvědné služby. Obě strany se dohodly na koordinaci politických postojů a posílení spolupráce v „v boji proti teroru“.

Egypt je převážně sunitskou zemí. Jeho otevřená podpora Ruskem podporované koalici v Sýrii je událostí klíčového významu měnící hru. Činí sektářskou interpretaci konfliktu v Sýrii neplatnou.

Middle East Observer cituje Nziv Net, izraelskou publikaci blízkou zdrojům v tajných službách, uvádějící, že: „Egypt poslal skupinu důstojníků do Sýrie, poprvé od doby, kdy vztahy za Morsiho režimu zamrzly.“

V prosinci Ibrahim al-Eshaiker al-Jaafari, irácký ministr zahraničí, vyzval Egypt, aby se zúčastnil „strategického projektu boje s terorismem“, jehož součástí je i Írán.

V září se egyptský ministr zahraničí Samih Shoukry setkal poprvé se svým íránským protějškem, Jawadem Zarifem, během jejich návštěvy New Yorku na Valném shromáždění OSN.

V říjnu Egypt podpořil Ruskem podporovaný podnět v OSN, volající po příměří v Sýrii. Tento krok naštval Saúdskou Arábii, která zrušila dodávky ropy do Káhiry.

Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi veřejně potvrdil svoji podporu silám syrského prezidenta Bashara al-Assada.

Vztahy mezi Ruskem a Egyptem byly na vzestupu. V únoru 2015 Egypt podepsal průlomovou dohodu o zřízení zóny volného obchodu s ruskou Eurasijskou ekonomickou unií.

Pokrok ve vojenské spolupráci je znatelný. Egypt podepsal v r. 2015 smlouvy o dodávkách zbraní s Ruskem v hodnotě až 5 miliard dolarů, jejichž součástí byly dodávky 50 bojových letounů MiG-29M, systémů protivzdušné obrany Buk-M2E a Antej-2500 a asi 50 vrtulníků Ka-52K pro nové egyptské lodě třídy Mistral koupené ve Francii (ty, co mělo dostat Rusko – p.p.). Tyto lodě dostanou původně plánované ruské vrtulníky a elektronické vybavení.

Tyto dvě země podepsaly několik dohod o renovaci vojenských výrobních závodů v Egyptě. Je podepsán protokol, který zaručuje Egyptu přístup k systému GLONASS, ruskému globálnímu polohovacímu systému. V září ministr obrany Sedky Sobhy navštívil Rusko, aby tam probral záležitosti související s dlouhodobými úzkými vztahy v oblasti bezpečnosti. Vloni v říjnu uspořádaly armády společné vojenské cvičení.

Egypt je nejlidnatější zemí v severní Africe a arabském světě, třetí nejlidnatější v Africe a patnáctou nejlidnatější zemí na světě. Vloni dosáhl počet obyvatel země 92 milionů. Jeho politický posun je velmi opodstatněný. Káhira bojuje s Islámským státem na Sinajském poloostrově. Tamní zuřivé boje se jen zřídka dostanou do novinových titulků, ale IS představuje pro Egypt smrtelnou hrozbu. Ozbrojenci IS mohou také útočit na Egypt z Libye. Přítomnost IS v Libyi svádí Egypt a Alžír dohromady, jako dvě velké země čelící stejné hrozbě.

Vynořující se aliance Írán-Irák-Rusko-Turecko může také obsáhnout Alžír. V reakci na rostoucí nebezpečí posiluje Alžír své vztahy s Moskvou. Nedávno nakoupil od Ruska 14 letounů Su-30MKA a 40 útočných vrtulníků Mi-28 „Noční lovec“. Vloni v únoru vytvořily Rusko a Alžír cestovní mapu pro prohloubení bilaterální ekonomické a vojenské spolupráce, během návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Alžíru.

Spolupráce Ruska s Egyptem, Alžírem a dalšími zeměmi Středního východu a severní Afriky odráží rostoucí vliv Moskvy v regionu.

Za pokroku v procesu v Astaně se k vynořující koalici Ruska, Íránu a Turecka mohou připojit další velcí a vlivní hráči, jako Sýrie, Irák, Egypt a Alžír, a pak bude region Středního východu a severní Afriky (MENA) čelit tektonickým a dramatickým změnám. Middle East: Rapid Tectonic Changes on Regional Chessboard

16 komentářů :

 1. Rychlé tektonické změny budou i v EU.

  OdpovědětSmazat
 2. Aby ti saudové měli za chvíli vůbec komu tu ropu prodávat :-) aby ji nakonec nemuseli sami chlastat,poněvač se na ně všichni kolem vys.rou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neměj péči. Saudi vyvážejí zdaleka nejvíc do Číny, Japonska, Jižní Koreje, USA, Indie, a do Evropy. Tyto země berou 75% exportu SA.

   Smazat
  2. Otázka zní: Jak dlouho ještě bude existovat Saudská monarchie ? Kdo ovládne ropná pole ?

   Smazat
 3. USSA podle všeho odcházejí na Dálný Východ (Čína). Já toho Trumpa nevnímám vůbec tak positivně jak Nick Honolulu, již podle osoby jeho mnistra obrany - to pojmenování to opravdu sedí - brání zájmy USSA po celém světě. Asi se bude čeho báti /já osobně se budu zase báti/ na jiném místě zeměkoule. Nejlepší je to americké: God bless America. Připadá mi to stejné jako ty pásky německých nacistů s "Got mit uns".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale kdo by vám asi tak bránil abyste se bál? Ono to všechno nějak dopadne i bez toho diskuzního brebtání, vždycky všechno nějak dopadlo už dva tisíce let a ještě déle. Kdy lidi nebyli zmagoření, a dokázali žít i bez čtení mediálních prefabrikátů a diskuzní imbecility. Vzpomněl jsem si na písničku z pohádky... "boj se, boj se, je s tebou ámen"... A to věru je. Se všemi co straší jeden druhýho a nedokážou bez toho žít. Už aby byla ta válka - rozbije to všechny počítače, lidi budou pobíhat sem a tam o hladu v rozvalinách, ale diskuzní magoři budou šťastni, že na jejich slova došlo. A Trump prdí na to,jak ho nějací pomatenci v Čechách vnímají - starejte se o naše volby - už nastane kampaň a to bude pěknej masakr. Žvatlání o Trumpovi už je směšné.

   Smazat
  2. Vašnosta radí a sám kecá jako zkušený diskusní magor. Nediskutuj a jen čti a nebo nečti a budeš mít pokoj. Já poslední dobou jen čtu a to ještě míň než dříve právě kvůli takovým slintům jako jsi ty. Přispěvatel ve 12:24 se vyjádřil právě tak jak se vyjádřil a já mu velmi rozumím. Článek byl napsán ve vztahu k Střednímu východu a tak se diskutuje v tomto směru a Trump tam má k tomu co říci. Tak se drž tématu, až bude článek k našim volbám tak nejspíše taky nebudeš rád, když do toho bude někdo zatahovat Střední východ.

   Smazat
 4. A ještě jsem zapomněl dodat - "America first" /z inauguračního projevu Trumpa/.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když to prohlásí prezident, tak je to asi v pořádku - ne? Co zase spojujete pojmy s dojmy? To už je nemoc. Kdyby Zeman prohlásil že ČR je u něho na prvním místě, bude to vyzvání k agresivní válce? Jenže v našem přizdisráčově a v zemi plné panských slouhů nikdy ČR na prvním místě nebude. To je naše národní tragedie,Američani můžou být v klidu.

   Smazat
 5. Vždy se najde někdo kdo ropu od S.A. koupí, protože jej jí čím dál méně a zatím ji všichni potřebují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedostatek je jen uměle vyvoláván.
   Ropy je 1000x více. A neustále se tvoří.

   Smazat
  2. Ano - uměle - jako ptačí chřipka. Taky uměle vyvolávaná - jako kravské šílenství. Zdražilo hovězí na pětinásobek, a od té doby se šílenost neprojevila. Ale za oběť pacholkům organizovaného zločinu muselo padnout statisíce kusů dobytka. Dnes se trýzní a spaluje drůbež a lidi žerou ty lži a žvástají o poletujcích ptácích. Ještě kdyby tak bylo jiné počasí - ale ty dlouhotrvající mrazy jsou vždycky nepřítel chřipky.Ale museli to vybít, protože drůbeže bylo hodně a mohli bychom být soběstační. Kam bychom dávali tu drůbež z dovozů? Museli by to lotři zlevnit - a to ani náhodou! Muselo se to vyhubit přes zimu, aby se dala nasadit do jara drůbež nová, ale to už bude stát kuře tři stovky a jedno vejce třicet korun. Ani důchodci a samoživitelky už nebudou mít co žrát - a to je pro ty lotry uspokojivý. To asi potřebujou k špinavýmu, prolhanýmu životu. Oblbování lidí a neustálé umělé zasahování do přírody -proti lidem se vyvíjejí jedy a viry a chemie všeho druhu, zvířata se vyhubí, kdy si šmejd vzpomene. Naši rodiče pamatují, jak v době světové krize šmejdi přesto topili v lokomotivách obilím a kávou, protože se toho vypěstovalo hodně. Nic jinýho to není než špinavá, prolhaná sebranka. Teď se musí vyšroubovat ceny nafty na maximum aby bylo na zbraně?

   Smazat
  3. Také čekám až to většině lidí docvakne. Ale je to marný, je to marný, je to marný. T

   Smazat
 6. Je jedno, jestli sunnit nebo šíit.
  Důležité pro ně je, aby byli na řetězu.
  Za Saddáma Husajna byl i Irák kvetoucí země.
  Dnes je zničená a lidi nenávidí US vývozce "demokracie".
  Západní zmrdi je prostě nechtějí nechat být.
  Je to o středověkém myšlení. Saúdové mají středověké zákony, podobně jako USA. Proto si jdou na ruku. Všechny ostatní země regionu byly donedávna moderní, prosperující, a hlavně samostatné. Proto byly US žraloky označeny tamní režimy za diktátorské a byly rozvráceny. Stále stejným způsobem, buď přímo vojensky nebo nastrčenou tzv. umírněnou opozicí, ve skutečnosti placenými teroristy. Stále stejný scénář.
  Je to jedna z forem hybridní války, typická pro imperialismus. A do toho ještě Izrael, který potřebuje nevraživost mezi okolními zeměmi, jinak by už neexistoval.

  OdpovědětSmazat
 7. Nechte USA být.Ať si tam žijí po svém.Pořád ještě
  v některých státech USA platí zákon,že se nesmí
  pánské a dámské prádlo po vyprání věšet na jednu
  šňůru.Taky mají své problémy z dřívějška.Vzhlížení
  k USA není dobrý fenomén.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. 17:36: Asi nemáte pravdu. Kdyby USSA se staralo o sebe, tak by mu všichni dali pokoj, ale jelikož již 200 let šíří všude terror, tak lidé na něj takhle reagují.
  14:37 souhlas.
  14:12: Asi budete mít s tou ptačí chřipkou pravdu. To mně nenapadlo. Na youtube již jsem slyšel, že v Polsku před vánocemi mají ptači chřipku opakovaně, vybijí kachny a potom je dovážejí z Izraele. Ještě geniálnější tah bude tak jak jste to nastínil Vy - likvidují drůbež, aby ji nemuseli zlevnit. A nejlepší je na tom, že chovatelé drubeže budou odškodnění. Víte Kristus kdysi jasnozřivě řekl: Ten kdo má, tomu bude přidáno a ten kdo nemá i to málo co má, mu bude odebráno. Asi měl na mysli kapitalismus. Vše zaplatí ti, co nic v podstatě nemají - trochu movitostí. S tou likvidací drůbeže je to zcela podobný tah jak v době velké hospodařské krize plavaly pomerančky v Missipi předtím namáčené v naftě. Pamatují si to z učebnice dějepisu ze základní školy, samozřejmě z doby totality. Stejný tah - likvidace zboží, které by se muselo zlevnit. Napadá mně, že během totality kdekdo říkal, jak máme nizkou produktivitu práce, jací jsme šlendriáni, jak se v práci pije alkohol /což na na okraj - byla pravda/. Zajimavé ale kolik se toho promarní v tom kyženém nejlepším v dějinách režimu - v kapitalismu. A a proč? No aby kapitalista přišel k patřičnému zisku. Doufám, že tu nevyleze nějaký blb a nenapíše - aby se nepoložila ekonomika.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.