Reklama

.

.

pátek 17. února 2017

Sultán Saladin


Yekta Uzunoglu
17. 2. 2017
Již měsíc jezdím po všech koutech Egypta a kamkoliv přicházím mimo mých hostitelů, lidé z mé arabštiny pociťují, že nejsem Arab a Egypťan už vůbec ne. Všichni se mně ptají, odkud že jsem… a já odpovídám, že z Kurdistánu. Mnohým tazatelům se po mé odpovědi zablýsknou oči, neudrží emoce na uzdě a křičí:"Áaa, ze země Saladina"! "Ó ano, jsem ze země sultána Saladina"! Následuje vřelé objetí, jaké jsem ve svém životě nezažil nikde a nikdy jindy ve světě - samozřejmě mimo Kurdistán. Sultán Saladin je v Egyptě víc než kterýkoliv jiný vládce v dějinách této tak staré země a země tak bohaté na vládce.


 
Saladin, kurdský chlapec z dnešního iráckého Kurdistánu, zapsal své jméno silnými a nesmazatelnými písmeny nejen do dějin Středního východu, ale též do dějin Evropy, stal se symbolem tolerance, statečnosti, lidské důstojnosti a ušlechtilosti.

Vládl i v Egyptě, v islámské zemi, která byla šíitská a za neuvěřitelně krátkou dobu a bez násilí celý Egypt přešel k sunitům a ještě k tomu k safia. Kurdové a Egypťané jsou snad jedinými národy, kteří věří směru šafia. Třeba Turci jsou hanifa! Saúdská Arábie Wahhábisté atd.


Byl to on, kdo po 88 letech ovládnutí Jeruzaléma křesťany opět Jeruzalém dobyl, ale aniž by přitom ublížil civilním křesťanům žijícím ve městě. Tím dobytím nechtěně donutil Evropu k III. křižácké výpravě vedené králem Anglie Richardem Lvím Srdcem. Ale ani Richard na Saladina nestačil, neuměl pochopit lidskost důstojnost a ušlechtilost Saladina. Když v jedné bitvě přišel Richard Lví Srdce o svého koně, Saladin mu poslal nejlepšího koně, kterého měl, když Richard onemocněl, poslal mu Saladin léky, ovoce a svého lékaře. Tím defacto porazil Richarda svojí důstojností a tolerancí.

Saladin před rozhodující bitvou s křesťany, nespal do ranních hodin, předvolal svého celoživotního přítele židovského filozofa, lékaře Moše ben Maimon (Maimonides) a zeptal se ho:" kdo má z válčících stran pravdu ve víře"? Tutu otázku kladl Sultán, který měl vést druhý den válku, ve které mělo jít o bytí či nebytí a Sultán si nebyl jistý, zda má pravdu on, jako Sultán všech Islámů! Tato jeho otázka o několik století později z pera německého filozofa Gttholda Ephraima Lessinga v roce 1779 v knižní podobě "Nathan der Weise" skoncovala s absolutismem, který vládl v Evropě víc než tisíc let. Lessing dle všeho neměl odvahu mluvit sám, nechal radši mluvit Nathana (Mose ben Maimon) se Saladinem, kdo má a může mít pravdu ve víře a tím zpochybnil právo na absolutní pravdu vnucenou, donucenou k přijetí Vatikánem!

Saladin jako "islámský" Sultán věřil svému židovskému příteli Mošemu ben Maimon (Maimonides) víc, než kdekomu jinému, hlavně víc než kdejakému islámskému duchovnímu!

Saladin povznesl člověka a tím lidské hodnoty nad víru, nad mocí jakéhokoliv druhu.

Po jeho smrti, k financování "velkorysého" pohřbu, byla otevřena jeho osobní pokladna: pokladna (trezor) byl prázdný! Vše ještě za svůj život rozdával těm, kdo byli v nouzi.

To byl Kurd Sultán Saladin!

20 komentářů :

 1. Pozdraveni pane Yekto !
  My potomci Krizaku uznavame velikost a uslechtilost Saladina.
  Vsechny jeho klady vsak byly znehodnoceny tim, ze on Saladin jako ARIEN, byl na strane Semitu, proti nam Krizakum, Arijcum.
  Saladin se mel pridat k nam k nositelum civilizace .
  Jednu chvili se to jevilo, ze byl osvicen prozretelnosti Bozi, kdyz se porval o mesto TYRE s nejakym Semitem.
  Potom se ale prislo na to, ze to udelal pro sjednoceni vsech Muslimu, coz je chybne v nasich ocich...

  Richard the Lionheard, mel take chyby a divim se ze mu Saladin poslal doktory.
  To nebyl Evropan, to byl Anglican ! To byl on , ktery zavedl pozirani prevareneho zeli do Anglie.
  Zatim co Krizaci trpeli prujmem, tak Richard mel zacpu. Od te doby je zradlo v Anglii prohlaseno Evropany za muceni.

  To vse vsak bylo uz davno. Semite (Arabs) se snazi znicit a vyhubit vas narod. Dokud se vam Kurdum nepodari postavit svuj stat na ukor Turku a Arabu, tak budete stale, diskriminovani a terorizovani. Zde vidite, ze Saladin neznal, nebo ignoroval uslectile GENY Arijcu a budoval utopistickou jednotu vsech Muslimu.

  Ted budou Zide stavet 3-ti Templ ! Ti maji v sobe tolik nadseni, ze vam nakopou zadek vsem.
  nick HONOLULU - vzdy na strane Krizaku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemáš v tom chaos? Ten tvůj Trump těm semitům nějak nadbíhá.

   Vymazat
 2. Vazeny pane Yekto !
  Nase americka zpravodajska sluzba, zverejnila nekolik videji o sexualnich vztazich Arabu s osli, kozemi a ovcemi.

  Vy kdyz mluvite arabsky, nemohl by jste Arabum vysvetlit, aby to delali TAJNE a ne pred zraky nasich spionu ?

  My Krestane - Arijci jsme sokovani a vydeseni.
  My verime , ze i jebacka musi byt civilizovana !
  Jinak svet dopadne jako Sodoma a Gomora.

  Pozdravujte Persany a vyridte jim, ze dostanou uz brzy nakladacku ! Netanyahu jim prijde napraskat.
  nick HONOLULU - Krestan, Katolik.

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavý článek. Nevím, proč je na něj napsáno tolik odsudků. Je to přece již dosti dávno, a navíc nikdo neví, jak to doopravdy všechno bylo. Dnes soudit jednání Saladina a Richards je úsměvné.

  OdpovědětVymazat
 4. Richard 1. Plantagenet, zvaný Lionheart, je zbytečně vyzdvihovaný primitiv, který jen ukazoval, že není hoden svého postavení. Už za mlada ho ponížil William Marshall, když ho sestřelil i s koněm na zem, později Guillaume des Barres, který ho rovněž sejmul v souboji přímo na křížové výpravě.
  Přesto Richard, který se tak bratříčkoval s francouzským následníkem trůnu, že si účastníci výpravy šuškali, že jsou buzeranti, nedal pokoj a urazil jak rakouského vévodu, tak německého císaře.
  Za to byl, trouba při návratu do Evropy, v Rakousku zatčen a propuštěn po vysokém výkupném.
  Po návratu domů se vůbec nebyl schopen vypořádat s bratrem, který ve své touze po moci zcela zdegradoval vlastní trůn. Místo tvrdé odplaty raději válčil o bývalé dědictví v Evropě, kde doválčil na otravu krve, po zásahu šípem.
  Pro nás je ze 3. křížové výpravy podstatná účast českého kontingentu, který byl tak statečný, že ho Richard a spol. využívali na nejexponovanějších místech trasy. Vrátil-li se někdo do Čech, není známo. Jisté je, že sto let na to, dělal Plichta ze Žirotína osobního strážce anglickému králi. Takže tradice zde byla. Ach jo, vojáky jsme měli vždycky dobré, jen jejich velitelé často stáli za prd.
  Ten poslední, pitomý herec natolik, že je dokonce přihrál pod velení Němců, bratr Žižka musí vzteky rotovat v hrobě. Je to výsměch všem našim padlým ve 2. světové válce. A ten zmrd se nestydí jim ještě klást věnce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano i Vídeň roku 1683 bránil český polní podmaršál Kašpar Zdeněk hrabě Kaplíř ze Sulevic (vnuk českého stavovského direktora, popraveného roku 1620 za revoltu proti rakouským Habsburkům).

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:41 – bez argumentů urážky. Žid, aniž by pisatel mohl vědět. A co, i kdyby? Pan Yekta Uzunoglu je, podle mého, statečný člověk a vlastenec. Fandím Kudům, opovrhuji hovady jako je autor 17:41 i mocnostmi, které národ Kurdů potlačují. Dík za tento, předchozí i další články autorovi a NR za zveřejnění. Hovadu 17:41 bych dopřál být v situaci Kurdů na válčišti. Na válčišti o moc a zisky, kde se na osudy a utrpení prostých lidí nehledí. Zavři tlamu, nezacláněj, hovado 17:41.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. 22:24 být Kurd možná bys blil krev a držel si vylezlá střeva, dobytku

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 6. Jsem rád,že jste to napsal.Kdo píše nenávistné komentáře,nechť si pustí film Království nebeské,aby pochopil kdo Saladin byl a co udělal.To je pro pochopení všeho zásadní.Zásadní je také pochopit,že vzájemné vraždění není cesta.Vše započalo v Jeruzalémě a tam to také skončí.Jestli to někdo nechápe a chce vraždit,tak ať se pokusí nejdříve zavraždit sám sebe.Pana Honolulu respektuji,ale měl by vědět,že sami ortodoxní Židé z Izraele Trumpa důrazně varují před útokem na Persii.Pan Honolulu by taky mohl vědět,kdyby se zabýval historií,že Peršané mají s "Árijci" více společného než tuší.Možná si to pan H přeje.Přeje si vymazat Izrael z mapy.Pan Honolulu si asi přeje nukleární holokaust.Televizní geopolitika šla vždy nejlépe emigrantům.To jsou ti co utekli,ti nejslabší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Saladin byl ve filmu idealizován. Jaký byl má právo říci jen nestranný historik. A toho široko daleko nět.

   Vymazat
  2. Tady máš svýho Salátina (dokonce v HD!) - https://www.youtube.com/watch?v=XlMgfnJFEe8

   Vymazat
 7. Těmi nejslabšími jsem pochopitelně nemyslel ty co museli,ale ty co jednoduše opustili svoji zemi v honbě za lepším.Nejhorší jsou pak ti,ze kterých se stanou hujeři bez vazby na svoji zemi původu a pískají píseň nové země,aniž by se zamysleli nad svými kořeny a zkušenostmi historie své země a ty pak pro dobrou věc předali v nové zeme tak jak to dělá pan Uzunoglu.

  OdpovědětVymazat
 8. Kurdistán,respektive to že dosud neexistuje,je zločin nás všech,protože ho mají slíbený přes 100 let.Přečtěte si Versailleskou mírovou smlouvu.Dokud nebude Kurdistán,tak nebude mír!To je zásadní pochopit!Jak může mít albánec z Kosova vlastní stát a Kurdové ne?!!!To je alfa a omega toho o co jde.Je to zásadní věc a jinak ke smíření sunny a šíi nedojde!Navíc tolik zmiňovaná Šaría je VÁLEČNÉ PRÁVO a ne dogma jak se někdo stále snaží mylně tvrdit.MÍR A USMÍŘENÍ.Vítezství jedněch nad druhými nepřinese nic než další války.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Morálka se musí v tomto světě prosazovat silou, no a to je nemorální. Kurdové si musí svůj stát vybojovat, a nemají žádného pořádného spojence, protože koketovali tak dlouho s USA, až své okolí vrchovatě naštvali.

   Vymazat