Reklama

.

.

pondělí 6. února 2017

Světová ekonomika pohledem prostého pobíječe much


Vladimír Balhar
6. 2. 2017
Dlouhou dobu jsem pracoval jako prostý pobíječ much u jedné velké nadnárodní společnosti, v baráku v Praze, kde se bez přístupové karty nedostanete ani na záchod. K dnešku jsem povýšil, a jsem manager všech pobíječů much. Proto, z výšin své funkce, si dovoluji podat tuto zprávu ze světa vrcholného byznysu. Vše je jinak, i ty mouchy dnes létají rafinovaněji, asi jsou to kolektivní drony nasazené do naší velkofirmy podlou konkurencí. Vše je jinak, jak řekl kdysi moudrý rabín na smrtelné posteli. Ani ten dolar není to, co býval.


Začněme tedy dolarem.

Byly doby, kdy dolar byl kryt zlatem. Ovšem co je to zlato? Mrzký kov, který nutně potřebují jenom marnivci, milenky některých premiérů a polovodičový průmysl. Dolar již dávno není kryt zlatem, je kryt něčím podstatně důležitějším, a to je ropa. Ropa je taky zlato, ale černé. Černé zlato je cennější a důležitější, než zlaté zlato. Surovinový rasizmus. Taky, zlata je málo, ale ropy je nekonečně.

Jak to funguje? Jednoduše, je to primitivní, leč kolektivně nepochopené. Máte ropné pole, prodáváte miliony barelů denně a vytváříte zisk, který celá vaše země nespotřebuje ani za 100 let. Máte zisk bilion dolarů ročně. Co s tím? Uložíte ho do amerických vládních dluhopisů. Kam jinam. Co s vašimi dolary udělá americká vláda? No utratí je. Ve prospěch amerických firem a amerických nezaměstnaných. Třeba. Americká vláda vám za vaše dolary dá směnku a 1% z bilionu ročně.

No a to je celé, ono geniální věci jsou jednoduché. Takže někdo těží ropu a američané utrácejí tržby.

Platí to i tehdy, když třeba něco vyrábíte a vyvezete to do Ameriky. Zaplaceno vám bude v dolarech. Ovšem, co s dolary, když je nechcete? Tak raději vyrábíte méně a američané pak řeknou, že je krize.

Na světě, zdá se, zbyly pouze dva státy, které tomuto schematu vzdorují. Rusko a Čína. Do dolaru neukládají, dolar drží velmi neochotně. Naopak kupují zlato, i když je to mrzký kov. Jsou to zlobiví, oškliví hošani. Ale jsou velice silní, nelze je zničit, jako třeba plukovníka Kaddáfího, budiž mu písek lehký. Co s tím? Američané nevědí.

Co udělá pan prezident Trump? Nevíme. Jeho úkolem je zajistit, aby zlobiví hošani začali držet dolar. Ale to je úkol nadprezidentský. Pokud se mu to nepovede, Amerika přestane fungovat. Jak tak koukám, už to začíná.

No a to je všechno. Ostatně, co byste chtěli více od prostého pobíječe much. Nestudoval jsem vše, takže vám nemohu prostou pravdu popsat zlatými ekonomickými termíny. Spíše černou lidovou mluvou. Tak mě omluvte.

16 komentářů :

 1. Obama Ameriku vytáhl z nejhoršího a Trump se jen poveze. Černý prezident byla trefa do černého :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:24 A není to spíš právě naopak ?
   Pokud se Trumpovi nepovede udržet dolar jako jedinou světovou měnu, spějí USA, dříve nebo později, k rozpadu.
   Po vzoru SSSR ...

   Vymazat
  2. Americe pomůže jen arabizace. Arabové jsou neuvěřitelný pracanti. Dřou od rána do večera. Co stát, to rozkvetlá zahrada.

   Vymazat
  3. Co stat to poust!!! ci polo poust. V arabskem svete si lidi prace nevazi , kseft to ano!!

   Vymazat
 2. A nezůstává jen při tom. Aby to nebylo tak průzračné, bankovní a finanční instituce vymyslely fin. deriváty (a obchodují s nimi jako s tou ropou, což není nic jiného než "letadlo").
  A šéfové těch nej ... zas kvantitativní uvolňování (QE), což je vlastně cosi jako bankomat doma v obýváku bez limitu.
  S těmi dvěma zlobivými to bude mela.
  Oni ti prodavači "teplé vody" by totiž neradi zbakrotovali. Když už ten jejich život ve vatě je tak bezva ...

  OdpovědětVymazat
 3. Spojené státy jsou založené na podvodu, podlosti, vychytralosti, zrádcovství, podlízavosti, sprostosti. Toto všechno může existovat jenom za předpokladu, že to expanduje. Jinými slovy, nesmí se to zastavit. Jakmile by se to zastavilo, okamžitě to padá k Zemi, jako letadlo, které ztratí tah motorů. Na to, aby se to nezastavilo, vynakládají a musí vynakládat Spojené státy astronomické sumy prostředků, které již nelze v samotných Spojených státech generovat a proto existuje ekonomická páka, kterou je dolar, která zajišťuje, že všechny ty svinstva, které Spojené státy po světě musí provádět, vlastně financujeme my všichni. No a v tom je největší zranitelnost Spojených států. Odříznout je od zdroje. To lze jediným způsobem. Nepoužívat dolar. Letadlo jménem Spojené státy ztrácí rychlost a jeho čumák se pomalu naklání dolů, protože kdyby to nedělal, tak by následoval okamžitý pád k matičce Zemi. Zákonitost fyziky nám také říká, že se sklopením čumáku se bude vlivem gravitace zvyšovat jeho přiblížení k zemi a tam bude vše ve hvězdách. Buď se roztříští, nebo se mu podaří nouzově přistát, ale na vzlétnutí už síly a prostředky mít nebude. Jestli si někdo myslí, že tím to skončí, je na velkém omylu. Opět vznikne něco jako Spojené státy, tak jak vzniklo fašistické Německo, před tím Velká Británie se svými zvěrstvy v Indii a Číně, Římská říše, Egyptská říše, Makedonská říše, Mongolská říše. A všechny měly jedno společné. Musely růst. Jakmile se růst zastavil, následoval pád do hlubin času. Lidstvo za celou dobu nebylo schopné vytvořit stabilní systém, který by zaručoval blahobyt pro všechny a spravedlivé rozdělení vytvořených statků. Až se to lidstvu podaří, může se vydat na cestu vesmírem, protože bude na takové úrovni, že nebude ve vesmíru nikde škodit!!!
  Amerika může zaostávat za jinými rozvinutými zeměmi v mnoha věcech ale zůstává stále číslem jedna v „obchodování se smrtí“, zejména v oblastech, destabilizovaných jejími vojenskými zásahy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 16:38
   Velice dobře napsané,souhlasím.
   To je ten problém,že mnoho států se chce vyvinout z dolarové oprátky.Nejen přestat obchodovat s dolarem,přestat nakupovat USA dluhopisy,ale co horší,přestat ukládat a převádět přes USA banky.Takže USA zbyla poslední možnost,vynucovat si poslušnost zbraní a to je to poslední a nejhorší rozhodnutí.

   Vymazat
 4. USA byly založeny na základě zisku bez ohledu,
  jakým způsobem se k němu USA dostane.Z tohoto
  důvodu je v ústavě USA uvedeno právo zasáhnout
  tam,kde jsou ohroženy americké zájmy.Kde tyto
  zájmy začínají a kde končí určují USA.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Von uz ten uplnej zacatek Usa byl zalozenej na lzich, i kdyz obratnych...Starostlivych bohatych Otcu. /Co chteli jeste vic/.Vyhlaseni nezavislosti se ale v praxi otocilo do zavislosti vsech , prave na Otcich.
   Washington si pak hned poridil monopolni vyrobu whisky!!
   Boston masakr byla lez , vojaci byli napadeni bandity a branili se...
   Vykrikovane britske nespravedlnosti ,prehlusili skutecnost...
   - Ze positivni fakta musi byt umlcena.
   Zradlo dostavali od britu , kdyz se /casto/neurodilo. Britove to ukradli podlidem z Indie , vetsinou a dali to skorobritum v Americe.
   5 milionu indu umrelo v kratke case na hladomor..Zeptejte se kralovny Viktorie jak to poridila.. Dale leky , dulezite vyrobky, stroje , dale zbrane potrebne k obrane , tu provadela britanie , treba v konfliktech s infiany atd. Aby usaci vubec prezili... Aby se Amer. dostala na uroven britu.tez se ve shromazdeni resili problemy za ucelem zlepseni a vyvoje Ameriky a nebyla to tak zadna kolonizace!!!
   Andele :"Otci"a dabelsky britove byla uboha propaganda mazana kolem huby kazdeho americana za ucelem "ösvobozeni"'

   Vymazat
 5. Některé články jsou fakt tak blbé, jak když to píše flyboy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:50 Po přečtení tohoto článku mám stejný dojem. Hodně primitivní vidění světa, bez ukázání na příčinu, umožňující takové chování.

   Vymazat
  2. Takže ani tak jednoduchýmu vysvětlení nerozumíte???

   Vymazat
 6. Otázka pro chytrého, jak předpokládám, Rudu: co to je flyboy?

  OdpovědětVymazat
 7. Chytrý nejsem, ale mám zřejmě víc rozumu, než nejapný obdivovatel Svěrákových filmů.

  OdpovědětVymazat
 8. Parádní text - vtipný, stručný, inteligentní.

  OdpovědětVymazat