Reklama

.

.

neděle 5. února 2017

Teď už budeme pořád spolu.

Dmitrij Dzygovbrodskij
5. 2. 2017      zdroj
Mám moc ráda svou sestru Dášu a malého bratříčka Kirjušu. Byli jsme pořád spolu. Já jsem se jako starší sestra starala o Dášu a Kirjušu. Starám se o ně i teď. Máma a táta jsou velmi daleko - a proto jsem pro mého bratříčka a sestru jedinou nadějí. Nyní jsme pořád spolu. V tomto roce 2016 by mě bylo 15 let. A Kirjušovi 4 roky. Tomu se stýská po jeho plyšovém medvídkovi. Nám s Dášou se stýská po mámě a tátovi. Někdy vidíme, jak maminka pláče a opakuje: "Byly tři. Nikdo nezůstal. "

Jmenuji se Nasťa. Nasťa Konopljovová.

Pamatuji si ten večer, únor 2015. Donesly jsme s Dášou Kirjušu na koupání do koupelny. Zrovna jsem mu koupila nový dětský šampón - jsou z něj překrásné duhové mýdlové bubliny. A neštípou z něj oči. Dáša pustila na vodu zeleného plastového krokodýla. A Kirjuša se smál. Vzpomínám si na sníh za oknem. Potom světlo. Potom bolest. Měli jsme štěstí - netrápili jsme se dlouho jako jiné děti. A je nám lehčeji - jsme nyní spolu a utěšujeme jeden druhého. Jiné děti často pláčou, protože jsou osamělé.

Mě, Dášu a Kirjušu zabila jediná ukrajinská střela. Dopadla přímo do koupelny. Dáša žila o minutu déle než já a bratříček. Kirjuša ani nechápal, co se stalo. My s Dášou jsme mu řekli, že prostě zhaslo světlo. Je malý a věří nám.

Někdy přijdeme všichni tři do rodného domu. A díváme se na rodiče. Je nám moc smutno, když maminka pláče. Chtěli bychom říct rodičům, že už nás nic nebolí. Tatínek opravuje dům. Táta je silný, utěšuje maminku. Ale přesto tatínek tajně pláče, když jej maminka nevidí. Velmi krásně je v létě na našem dvoře. A kočka Vaska přežila. Jen po výbuchu špatně slyší. A bojí se lidí.

Moje ulice, ulice Partyzána Jermačka, je velmi krásná. Je v ní mnoho stromů. V létě rostou krásné květiny. V blízkosti se nachází dětské hřiště. Chci, aby válka rychle skončila. A moje ulice není poškozena.

A moc si přejeme, aby k nám již více nepřicházely další děti. Je nás tady 101. Zabila nás ukrajinská armáda. Snili jsme o tom, jak vyrosteme.

Vybral a přeložil Jaromír Vašek

16 komentářů :

 1. Strašné. Je to strašné, že většina lidí by měla tušit, co se děje o jen dva tisíce kilometrů dál na východ, ale nechtějí, hnusní zbabělci.
  Nasťa, Dáša, Kirjuša, děti. A jejich osiřelí rodiče, tak hrozně sami. Úplně sami. To se nedá popsat. Jak se chce řvát a škrtit. Ale koho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koho? Já bych věděl; celou tzv. "elitu" a "administraci" tzv. "usa" a tzv. "eu" a "nato" postavit před popravčí četu a pořádně a důkladně "pokropit" několika salvami z kalašnikovů, a ty zparchantělé, výše jmenované konglomeráty rozpustit a byl by na planetě Země snad na nějaké dlouhé časové období pokoj a klid?!?

   Vymazat
  2. Je to hrůza !
   jsem z toho také smutná ,už tak dlouho...
   Vláďa z Brna nahoře píše : chce se řvát a škrtit:
   ale koho ?
   Vláďovi : ´jak to ,že to nevíš? ´
   jinak odpověď( i když ne úplně dostačující - ještě je zde trochu špíny ,která to patinuje)
   podána komentem ze 17:18..
   j.

   Vymazat
  3. Všichni, kdo můžete, rozešlete to na Facebook a všem svým známým a ti zase svým a pořád dál. Ať to čte celý národ a celý svět!

   Vymazat
 2. Pro ty nacisty to nebyly bezbranné děti, ale nenávidění "vatnici" a "moskali". Tož tak ...
  Hlavně, jak to naši potentáti dokážou nevidět a kavárenští dobroseři vzletně okecat.

  OdpovědětVymazat
 3. To jsou ti,proti nimž bojují ukrajinští heroji.
  Jak už dříve přiznal ukrajinský dělostřelec,že
  nechce vědět,na co střílí.Dostane příkaz,zaměří
  podle rozkazu a vystřelí.Tak se bojuje v řadách
  ukrajinské armády.Následky jsou popsány výše.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 4. Navrhoval bych uspořádat takový ten klasický pořad paní Jílkové: tři na tři, pozvat 3 kavárníky, kteří samozřejmě budou hájit ten spravedlivý stát Ukrajinu a 3 normální jejich odpůrce. Pořad zahájit přečtením tohoto článku a pak si poslechnout co budou říkat ti 3 ďabloví advokáti - ať to celý stát vidí. Kdosi řekl, že pořad Jílkové je poslední baštou v televizi, kde člověk uslyší necenzurované názory.

  OdpovědětVymazat
 5. Jílkové pořady to je hnůj.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano je to hnůj. A to je ten důvod, proč ten pořad ještě existuje, i když se nedá cenzurovat.
   Takže, paradoxně, můžeme být za ten "hnůj" vděčni.

   Vymazat
 6. kousek toho zla je v kazdem, kdo jen mlci. Velky kus v kazdem, kdo podporuje nespravedlnost.

  OdpovědětVymazat
 7. Pro upresneni, je jedno jestli je někdo bolsevik, nebo mensevik, jestli je cerny nebo bily nebo takovy a makovy. Je dulezite aby byl spravedlivy. Bez spravedlnosti se neda dustojne zit. To je vse.

  OdpovědětVymazat
 8. On někdo zabíjí děti? Malé, usmrkané děti? Synu, jdi!

  Doufám, že se budou všichni smažit v pekle! I s Madlou, které nevadil půl milion dětí v Iráku. Q.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A se vsemi, kterym nevadi zbytecne utrpeni ostatních.

   Vymazat
 9. Víte, raději nedoufat v peklo, raději zde na této zemi je uvařit v nějakém kotli.

  OdpovědětVymazat
 10. Ukroši si nikdy nebyli schopni vytvořit vlastní stát.
  Nakonec jim byl přidělen Rusy. Jenže ani to se jim nelíbilo, tak nebudou mít nic.
  A sami se sežerou z hladu, protože jim nikdo nic nedá. Donbas se pochopitelně ubrání a bude vzkvétat, protože je bohatý na suroviny a pracovité lidi, ale Kyjev, to je jako pražáčkov, akorát tak desetkrát víc.
  Za hranicemi toho města je jiný svět, a ten nakonec do toho města přijde a roztrhá tu bandu na kusy. A my to uděláme s havloidy taky! Už se těším. Každý si pověsí svého havloida za krk na lucernu.

  OdpovědětVymazat
 11. Ty tři děti, i ty další.
  Vděčí za to své "nebe" i naší vládě, i našemu parlamentu, i našim tradičním politickým stranám. Tím pádem i nám všem.
  Pomáhali jsme k tomu.
  Co budem dál dělat?
  Děda.

  OdpovědětVymazat