Reklama

.

.

neděle 5. února 2017

Tereza Spencerová: Dárek od Trumpu naštve Junckera

Juncker Porošenko foto Juncker twitterTereza Spencerová
5.1.2017        Literární Noviny  (podstatně kráceno)

 V rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí Tereza Spencerová připomíná, koho chce americký prezident poslat do Bruselu jako velvyslance. Též komentuje změněnou situaci na Ukrajině a zmiňuje i první věc, kterou nový vládce Bílého domu zřejmě „projel“: A sice nepodařený útok USA v Jemenu, kde zemřela řada civilistů.

 Dočasný zákaz cestování občanů sedmi vybraných zemí do USA. Rozhodnutí Donalda J. Trumpa, které „rozsvítilo“ celý tento týden. Dle Bílého domu jde o dočasné opatření poskytující lhůtu, během níž nastupující administrativa prověří bezpečnostní mechanismy pro odhalení teroristů mezi cestujícími. Dle odpůrců DJT rasistické, šikanózní, nelidské a nechutné opatření. Co na to vy? Vysvětluje to Bílý dům dostatečně věrohodně? Je těch sedm zemí dobře vybráno? Jak hodnotit to, že většina Američanů za tímto opatřením stojí, byť třeba s výhradami? A lze chápat odpor liberálů k tomuto kroku jako strach z toho, že takováto tvrdá opatření by DJT mohl chtít upevnit coby permanentní? 

Je třeba vše vnímat v kontextu. Trump oněch sedm zemí – Sýrii, Írán, Irák, Libyi, Somálsko, Jemen, Súdán – ve svém dekretu ani nejmenoval a „oživil“ jen dekret Obamův z loňského roku, který zakazoval přesně to samé. Ostatně, Obama v roce 2011 přestal na půl roku vydávat víza Iráčanům, a žádný humbuk se nekonal. A když prezident Bill Clinton navrhoval postavit zeď a deportovat ilegální migranty, protože USA jsou sice „zemí imigrantů, ale současně zemí vlády zákona“, dostalo se mu ovací ve stoje. Jinými slovy, nynější pobouření nad tím, že Trump jen pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, je notně pokrytecké. 

Člověk se až musí ptát, jestli jsou všichni ti protestující „blbí, nebo navedení“. Vždyť například za Obamy bylo do USA vpuštěno jen několik tisíc Syřanů; a to byli navíc lidé, kteří měli na letenku a peníze na rozjezd, žádní nebozí zoufalci trpící někde v uprchlickém táboře. Takže nynější úpění, jak Trump ničí životy běžencům, je fakt pro srandu králíkům. A hodně mě pobavila Madeleine Albrightová, která si přisadila, že když Trump spustí „registry muslimů“, půjde se do nich přihlásit. V prošpiclovaných USA jsou muslimové na principu kolektivní viny nebo kolektivní nedůvěry tou nejsledovanější komunitou už dlouho, takže nějaké registry už situaci nemohou nijak zásadně zhoršit. A slyšet taková slovy od paní, která uvalila sankce na Irák a pak tvrdila, že smrt půlmilionu tamních – tedy vesměs muslimských – dětí, kterým se nedostávalo životně důležitých léků, „za to stála“, tak to je fakt nechutné. Ale nešť, ještě že tahle paní neskončila u nás na Hradě. 

Nicméně, ještě k tomu výběru „zakázaných“ zemí. Z těch několika teroristických útoků, které byly na území USA spáchány, pachatelé nepocházeli z žádné z vyjmenovaných zemí. Ale Albrightové souputník generál Wesley Clark zato už v roce 2001 předložil prakticky totožný seznam zemí, na které mají USA v plánu zaútočit. Jen tam tehdy byl namísto Jemenu Libanon. A Irák, Libyi už zničili, Sýrii zkoušeli ničit šest let, o Somálsku není jisté, zda vůbec existuje i jinak než na papíře, Jemen ničí dodávkami zbraní útočícím Saúdům, Súdán rozbili rozdělením… Čili, prezidenti se střídají, ale snadné terče vydávané za nepřátele zůstávají. Přiznám se, že motivy Trumpova postupu nechápu, ale vidím kontinuitu. Jinými slovy, i když to tak možná v tom mediálním a protestním humbuku nevypadá, nedělá Trump v tomto směru zatím nic jiného než jeho předchůdci. 

Mě na tom všem ale nejvíc zaráží státní byrokracie, která odmítá poslouchat prezidenta. Pokud stát nefunguje, zkolabuje. A pokud byli byrokraté do funkcí vybíráni nikoli podle odbornosti, ale jakéhosi stranicko-zájmového klíče, a nyní chod státu bojkotují, připadá mi to – obecně – velmi nebezpečné. 

DJT se ozval Merkelové, komuniké o telefonátu bylo však takové nicneříkající. Mluvil i s Hollandem, který ho poučil, že přijímání uprchlíků je znakem civilizovanosti. Co vám tyto akce naznačily? Vy jste minule použila příměr, že Evropa je zhrzená milenka, kterou DJT vystrčil na mráz. Tak nyní se zdá, že milenka se naštvala: Prezident Evropské rady Donald Tusk sdělil, že DJT je NEBEZPEČÍM PRO EVROPU. Chápete ten předěl? Prezident USA je nebezpečím pro Evropu. Je to jen plácnutí do vody, nebo se EU chystá, jaksi, opevnit proti USA? Jan Zahradil tvrdí, že ve skutečnosti EU považuje Ameriku za protivníka. No ale s kým chce tedy Evropa být spojencem, když prezident USA je pro ni „nebezpečím“? 

To se zase částečně vracíme k předchozí otázce – mám dojem, že když do Evropy mířily stovky tisíc zbědovaných lidí, tak nikdo z unijních politiků nepoučoval Obamu o civilizovanosti, když přijímal jen pár vybraných a bohatých „uprchlíků“. Nicméně, o Trumpově postoji vůči EU mnohé napovídá jeho „volba“ amerického velvyslance v Bruselu. Měl by se jím stát jistý Ted Malloch, který se nechává slyšet, že „pomáhal zničit Sovětský svaz“, a tváří se, jako by mu tato zkušenost měla pomoci „zkrotit“ i tu naši nebohou EU. Otevřeně si navíc dělá srandu z Jeana-Claudea Junckera, z něhož by byl prý „vhodný starosta nějakého města v Lucembursku“, a tvrdí, že podle Trumpa Evropská unie není „otevřená a opravdová demokracie“. Sám Trump to sice nahlas takhle zatím neřekl, ale prý dává přednost jednáním bilaterálním před hovorem s jakýmisi složitě definovanými množinami čehosi. Je jasné, že z takových vyhlídek musí běhat „bruselským“ – ať už těm skutečným, nebo jen na národních úrovních – mráz po zádech.

Takže ano, chápu, že pro některé je Trump nebezpečný jako otevřený oheň, netuším ale, co s tím – kromě velkých slov a poplašených proklamací – chtějí udělat. Evropská unie mi připadá příliš rozdrobená a utopená v milionech drobných i větších problémů, aby byla alespoň trochu akceschopná. To spíš můžeme čekat trend určitého „drolení“, kdy se jednotlivé unijní státy začnou přiklánět k Trumpovi, zatímco další vlády se budou o to víc stavět na zadní a hledat nějaké symbolické proevropské argumenty. A celý ten unijní vůz se rozklíží natolik, až mu začnou padat kola.

Co se týče oněch spojenců, bylo by ideální, kdybychom tuto otázku vůbec nemuseli pokládat, kdyby Evropská unie byla racionální a funkční projekt, který by sám o sobě svou přitažlivostí a dynamičností lákal potenciální zájemce o spojenectví. V reálu nám ale z takových zájemců zbyla snad jen Ukrajina a možná ještě trochu i Gruzie. Jako opory do budoucna to tedy nic moc není. Rusko jsme si zakázali sami, Čínu chce spousta lidí zakazovat rovněž, takže buď totálně převlékneme kabáty, nebo budeme onomu „americkému nebezpečí“ čelit sami. Moc jiných možností nevidím. 

V Německu se vyzyvatelem Angely Merkelové stal již definitivně Martin Schulz. Ten pravil: ,,Pokud si někteří členové EU vykládají solidaritu takto: financování zemědělských fondů nebo strukturálních fondů ano, ale solidaritu pro uprchlíky ne, pak budoucí spolková vláda bude muset zohlednit tuto jejich solidaritu v uprchlické politice v příštím rozpočtovém období EU.“ A zároveň exministr zahraničí SRN Kinkel řekl, že Češi se sice „drali“ do EU, ale nechtějí být solidární. Inu, jak ono to asi dopadne s těmi česko-německými vztahy, které jsou prý skvělé, jak jsme slyšeli u příležitosti výročí Česko-německé deklarace? Co vy, třeba – máte ráda Němce a Německo? 

To jsme vlastně pořád u toho, tedy u vnitřního stavu Evropské unie. V Německu se nějak zacyklili na určitém problému, zkoušejí ukazovat svaly a hrozit, ale čas běží příliš rychle a mění „situaci v terénu“ tak, že některé problémy se stávají už jen pseudoproblémy ve srovnání s problémy novými. Myslím ale, že naše vztahy s Německem se budou do značné míry odvíjet od obecného vývoje v Evropské unii a ekonomických vztahů se podobné výroky nedotknou vůbec. Dál zůstaneme výhodným německým subdodavatelem.

Na Donbasu se stupňuje napětí a z tisku padají úvahy typu „zatímco Trump žvaní, Putin obsadí Ukrajinu“. Oproti tomu Svobodná Evropa, považte, hlásí, že ukrajinské jednotky postupují čím dál více do neutrálního pásma, protože jejich politické vedení je nervózní z toho, že ho DJT hodí přes palubu a chce si tedy „nahnat body“ pro budoucí vyjednávání. Krom toho, poněkud rozpačitý je i dojem z návštěvy Petra Porošenka v Berlíně. Jak tyto události hodnotíte a co z toho vyplývá? Rýsuje se už nějak příští osud Ukrajiny? 
(celý text ZDE)


15 komentářů :

 1. Jestli si nekdo mysli ze si ten sasek s trapnou prehazovackou bude delat hlavu s par desitkami zvrazdenych zenskejch a deti, tak je na omylu, ten bude vrazdit vic jak opice z Keni. O to se uz jeho zidovsti loutkari postaraji.
  Amerika first again, napadnout Iran, znicit Syrii Porvat se s Cinou a Ruskem.
  Vsechny indikace tomu napovidaji, Trump je zurivy egomaniak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si mi zdá, že budete mít naprosto pravdu. Nejkomičtější je Trumpovo gesto ukradené proletářům a to zaťatá pěst, což u amerického miliardáře vypadá komicky ! Jeho podpora bankéřům a bankám mluví za vše. Naděje, že se začne chovat jako prezident USA civilizovaně a začne dodržovat mezinárodní právo je v rozporu s jeho mantrou - USA first !!

   Vymazat
 2. No mili bratia Cesi,tolko Ste sa stranili od vychodu a hlasili Ste sa k Zapadu,ze nakoniec,nielen my Coboli,ale aj Vy germanski pohrobci,sme sa stali rukojemnici kolonialnich krajin,ktore by radi prerozdelili ich vysledok politiky na nas.Ak nie sankcie a postupne vykopnutie z EU.Akoby povedal Terazsky-sme v riti !
  jozka ze slovenska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle si přátelé nezískáš. Je hrstka elit, kteří pasou dav a škodí všem ostatním. To jim umožňuje nevědomost davu, který snadno zmanipulují, aby se rvali mezi sebou v cizím zájmu. Dnes je již známe, že za druhé světové finanční elity mezi sebou intenzivně spolupracovali.

   Cesta ven, že budeme spolu vycházet a spolupracovat a k tomu potřebujeme poznat, kdo je lhář a zloděj. Tyhle obecné nenávistné řeči nikomu a ničemu nepomůžou a pomáhají naopak zločinné elitě manipulovat s davem.

   Vymazat
  2. 10:49 V "riti" je jen ten, který tak cítí a nesnaží se zjednat nápravu.
   Češi, Moravané a Slezané zvolili za svého prezidenta Miloše Zemana, "Coboli" Kisku ..
   Franta z Prahy

   Vymazat
  3. 11.08,pan V.K z Aeronetu.cz,presne popisuje,ako Sobotka bude pretlacat volu z rokovani na Malte,3.2.17,kde sa jednalo,ako to bude s neposlinymi statmi.Nechame sa prekvapit,ako bude reagovat pripravena CR,snaziaca sa zjednat napravu !

   Vymazat
  4. 11:42 Sobotka může slibovat na Maltě, co chce, občané na něho "SE..." !

   Vymazat
  5. Prepáčte mi, ale vy Česi ste boli vždy západniari, tým nechcem povedať že všetci, stačí si prečítať vaše Parlamentné listy a je mi zle. V jednom máte pravdu, že vaši aj naši politici s tým nič nespravia, lebo im to vyhovuje, čím viac si plniť svoje kapsy. Ale ako chcete zdvihnúť zadky od počítačov a ísť svorne povedať do ulíc "dosť, stačilo?"

   Vymazat
 3. Já jen,že ten Sulc bude ještě horší než Merkelka.
  Proto navrhuji,ti co jsou u nás pro přijímání uprchlíků,aby odváděli ze svého platu 5-10% částku na státní účet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:26-Schulz je ze stejného hnízda jako Merkelová, byl nasazen aby prohráli Němci!

   Vymazat
 4. Precitajte si komentar z 3.2.17 od sefredaktora Aeronetu pana V.K.ktory presne analyzuje,ako to s nami neposlusnimi bude,o prenikani islamu do skolky a pod.Asi som velmi najivny,lebo podobne dosledky ma ani nenapadli!Ale my coboli sme boli vzdy jednoduchsi,neli blby!

  OdpovědětVymazat
 5. Trump přeci nechce postavit komplet zeď mezi USA a Mexikem a už vůbec to není jeho výmysl. Ta už tam dávno stojí!!! On ji chce jen dokončit. To si může každý na internetu ověřit.

  OdpovědětVymazat
 6. Jsme svědky defilující propagandy, která se nám být zmatečná, protože vychází nekoordinovaně z několika center, které ale jinak deklarují jednotu. Trump začal právě svoji dráhu a řeší zatím všechny boudy, které na něj nastražila předchozí administrativa, myslím, že je to celkem běžný folklor mezi odcházející a nastupující garniturou. I když T. nedělá nic jiného, než dělal Obama, tak je to najednou horor. Jistě kvalitní boudu - tj. vojenský útok v Jemenu, při kterém zahynuli údajně civilisté a také 1 Amík - připravil samozřejmě Obama, žádní Švejci a také velitelé US army, nebo se myslíte, že vojenský zásah vlastnoručně vypracoval Trump v oválné pracovně a poslal mailem do Jemenu k provedení?
  Donald Tusk, Kanaďan podílející se na správě EU, co ten nám asi může říkat. A peníze z EU, které by nám rádi stopli Němci, protože se nechceme bratřit s muslimy? Jednak z EU doteče do Česka třkrát méně Euro/rok, než odteče. Tedy že bychom my stopli výplaty divident, šmelinu, šedou ekonomiku, kterou u nás provádí Německo a spol? Že bychom znovu znárodnili ukradené české banky? Že bychom znárodnili všechny podniky vyrábějící v ČR a mající sídlo v daňových rájích - tedy ty, které řádně neplatí daně v místě produkce? Vždyť jde o podvodníky a ty so "kradnů" a zloděje my netrestáme? Naopak dostávají amnestii, jen ten zatracenej Zemann, kdyby tak dal Janouškovi, Rittigovi a všem korumpujícím a zkorumpoovaným amnestii, hned by stoupl v úctě nejen u pražské kavárny - ale u občanů by to byl propadák. Co ale znamenají pro české partajníky občané versus pražská kavárna? A té síly své moci a bezmoci českých občanů si je pražská kavárna dobře vědomá. Když jsem si dnes prošel kandidáty na pražský Hrad, tak jsem se velmi podivil, že tam chybí Švejk, Jára Cimmermann, Pepa Vyskoč, Fryštejnský a Emanuel Moravec - v zastoupení. Pokud nebude kandidovat Zeman, bude to poslední hřebík do rakve Česka. A co je největším nebezpečím pro Evropu? To je NATO a jeho snažení o vyvolání 3. světové války. Co je největším nebezpečím pro EU? Eu samo sobě. Pokud jde o tzv. Ukrajinu, zemi, kterou zplodili bolševici po r. 1917 a která bojuje sama se sebou o svoji existenci při chybějící identitě - pokud ovšem nebereme za identitu ukrajinský nacismus na jejím západě a ukrajinským antinacismem na jejím východě. Celkem docela vzorná kopie někdejší španělské občanské války. Tehdy vyhrál generál Franko s podporou humanitárního bombardování Guerniky a dalších měst letectvem Adolfa Hitlera - dnešní obdobou NATO. Tak hurá NATO do zbraně, hurá do toho a celé bude hotovo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mate vetsinou pravdu az na jedno, utok v Yemenu pripravil Trump s jeho bandou:
   The article about the Yemeni raid describes the decision-making process and the horrible consequences:

   "With two of his closest advisers, Jared Kushner and Stephen K. Bannon, joining the dinner at the White House along with Defense Secretary Jim Mattis and Gen. Joseph F. Dunford Jr., Mr. Trump approved sending in the Navy’s SEAL Team 6...

    Vice President Mike Pence and Michael T. Flynn, the national security adviser, also attended the dinner.As it turned out, almost everything that could go wrong did.  And on Wednesday, Mr. Trump flew to Dover Air Force Base in Delaware to be present as the body of the American commando killed in the raid was returned home, the first military death on the new commander in chief’s watch
   Doufam ze umite anglicky, jestli ne, prelozim to.

   Vymazat
 7. Když zvoní hrana, myší hledají díru, kam by utekli.

  OdpovědětVymazat