Reklama

.

.

neděle 19. února 2017

Trump a finančníci



Michail Chazin
19. 2. 2017  zdroj
Poslední dobou mají moji čtenáři mnoho otázek ohledně vztahů Trumpa a „finančníků.“ Tyto dotazy narostly v souvislosti se vstupem představitelů banky Goldman Sachs, která je považovaná za základnu finančníků, do Trumpova týmu a se zrušením řady omezení pro finanční sektor z roku 2008, zavedených Obamou z důvodu tehdejší krize. Pokusím se odpovědět, i když se mi samozřejmě všechny detaily vysvětlit nepodaří.


Připomínám, že rozhodnutí z roku 2008 bylo situační, nic v principu neřešilo a celkově nebylo příliš vhodné pro finanční systém, který koneckonců musí fungovat za všech okolností, dokud nebude zaveden komunismus. Ve skutečnosti situaci tehdy zachránila peněžní emise, kterou zastavil v roce 2014 právě Obama. Ale ještě předtím, v roce 2011, za podmínek plného vědomí, co záhy udělá Obama, došlo k pokusu vyjmout zpod kontroly USA emisi světové měny. Tento pokus zastavil Obama zorganizováním „causy Strauss-Kahn.“

Do té doby byla světová elita jednotná, zdrojů bylo dost pro všechny. Ale pak se stalo zřejmým, že mechanismus pro udržení této elity bude muset být dříve či později (jak se během tří let ukázalo v praxi) opuštěn – byly vytvořeny dvě varianty východu z této situace. První – na nic nebrat ohled, prosadit svého člověka na post prezidenta USA a tupým pokračováním v emisích FEDu držet světové finanční instituce nad vodou. To byli budoucí „finančníci.“ Důsledky pro ně nejsou důležité, hlavní je udržet ve své moci zdroj svého postavení.

Druhá skupina navrhuje odstranit ze světové ekonomiky dluhový „převis,“ oživit reálnou poptávku a začít obnovu regionálních ekonomických uskupení. To byli budoucí „izolacionisté“ (označení převzato z americké politiky 19. století). Také je čekají problémy, protože stimulace ekonomiky dalšími emisemi musí být v důsledku jejich požadavků podstatně snížena, což znamená velký ekonomický pokles v celém světě.

Dalším důležitým rozdílem, který je třeba brát v úvahu je to, že pokud „finančníci“ jsou liberálové, tak „izolacionisté“ jsou konzervativci.

A teď se podívejme na situaci z pohledu těch, kteří jsou zástupci světových elit, resp. těch, kteří jsou o kousek níž, kteří se scházejí v Davosu nebo bilderbergském klubu (což jsou ekonomické a politické jednací platformy lidí blízkých Moci). Oni tento rozkol cítí, ale nevědí, jak se rozhodovat, s kdo je přítel a kdo nepřítel. To není tak jednoduché, jde o dlouhodobé vztahy budované generace, není jednoduché přijmout odpovídající rozhodnutí. Vzpomeňme si, jak se u nás chovali lidé před odstřelem Nejvyššího sovětu, i když ve srovnání s dnešní situací to byla jen hádka na dvorku na pískovišti.

A teď se pojďme podívat na konkrétní problémy. Ano, Goldman Sachs je ideové centrum finančníků. Ale je to banka patřící britskému kapitálu – konspirologové by řekli, že je rotschildovská. Ano, má pevné zakotvení ve finančních strukturách, ale konkrétní lidé v bance mohou být lidmi právě těch Rothschildů, kteří podpořili vystoupení Británie z EU. To znamená, že se postavili na stranu „izolacionistů? Nebo podporovali opačnou stranu? Ale proč by pak budovali vztahy s Rosněftem (pozn. překl.: největší ruská ropná společnost vlastněná ruskou vládou)?

Už jsme psali dříve ve „Schodech do nebe“(kniha M. Chazina a S. Ščeglova vydaná v roce 2016, orig. Лестницa в небо, pozn. překl.), že pochopit k jaké skupině elit náleží konkrétní člověk je velmi složité, vyžaduje to důkladné pátrání. Pro Trumpa je všechno jednodušší, protože tyhle lidi zná celá desetiletí. A za tohoto předpokladu může mít docela rozumné důvody se domnívat, že tihle podpoří spíše „izolacionisty,“ než „finančníky.“ Tím spíš, že má jasná kritéria: ideový tradicionalista nejspíše nebude podporovat „finančníky,“ k liberálním „hodnotám“ má odpor.

Obecně lze říci, že nyní probíhá bolestivé rozdělení dříve jednotných světových elit do dvou hlavních uskupení. Celý proces ještě nedošel až „dolu,“ ale dříve či později dojde. A pak se mnozí naši liberálové přebarví, což jim ostatně jde velmi snadno. Ale zatím ještě naprosto není možné o mnoha lidech říci, které z těchto dvou uskupení budou podporovat zítra.

O odvolání konkrétních obamovských příkazů a zákonů jsem už hovořil – měly dočasný charakter a zvláštní důvod zachovávat je dál nebyl, chod systému je třeba změnit. Mimochodem, jak jsem už vícekrát napsal, Trump má problémy s tím, že všichni jeho experti studovali ekonomii, v níž jsou problémy současné krize tabuizovány. Proto nejsou schopni dát vzniknout ničemu konstruktivnímu, ale to už je téma na samostatný článek. Zatím je nezbytné zkoumat, jak probíhá rozdělení dříve jednotné světové elity. Překvapení jsou u tohoto procesu naprosto nevyhnutelná, jako například vstup zástupců Goldman Sachs do Trumpovy administrativy.

Překlad: Croix

12 komentářů :

 1. Nevěřím tomu,že probíhá bolestné rozdílení tzv.
  (j)elit.Oni se nakonec mezi sebou dohodnou.Jak
  jde o majetek,je domluva možná.Otázkou je,která
  skupina zvítězí.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 2. Honolulu, chodim sem kvuli tobe
  Cekam na tebe pod clanky s Trumpem
  Me tady kreteni mazou, az me naserou tak jim to sundam, cenzuru nesnasim
  Vadilo by ti to?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane H-D, jste mazán, protože zaneřáďujete zdejší diski blbinami, grafomanství a nadávkami. jste zjevný psychopat a tak se redakci ani nedivím, že vám přistřihla křidélka. Vaše výhrůžky si opět koledují o reakci. Jsem zvědav, jak dlouho vám ten canc tady vydrží. Leo

   Vymazat
  2. A ty me me smis sproste nadavat? Cesky nevolniku chraneny jinymi nevolniky. Havlisto
   Jestli me redakce smazne tak ja necham snaznout redakci. A nezertuji.
   Nebude to zadna skola, censori jsou hnus
   A ty dal nevolnikuj

   Vymazat
 3. Nevadilo bratre sundej to jak mam zjisteno bojoval jsi hrdinne v 1 svetove s musketou . Ukaz jim to kurvam mazacum At zije Trump a jeho rodina -Hercegovina .Ja jim to s Trumpem ukazu taky
  Honolulu svetovy vudce -temer Adolf Honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Další psychotik, prý z Floridy. Odkdy se pavilonu 14 říká Florida? MUDr. Chocholoušek

   Vymazat
  2. 3:01 pro tebe mam neco specialniho

   Vymazat
 4. To jsem předvídal,pokud nebude mít Trump finanční krytí,nedosáhne žádnou slibovanou změnu,jak v hospodářské oblasti,tak ve finanční.Proto si vybral Goldman Sachs,aby mohl změnit finanční struktury USA,postavené na nekontrovatelném Fedu.Brexit byl také signál EU,že si Anglie nenechá poroučet Německem.

  OdpovědětVymazat
 5. Cesti nevolnici, nediskutovat o Trumpovi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zamazni to a nekecej jsou to kolaboranti
   Slibujes a neplnis
   Honolulu buric a partyzan
   At zije Trump a Ivanka vdana za zida at zije Natahnihnatu velky myslitel

   Vymazat
  2. Oni uz mazou i tebe, co, clovicku?

   Vymazat
 6. Uz delsi dobu vime, proc nemame radi Americany. Tech veci je mnoho a stale rostou a jsou nebezpecne. Take zde jsme obdrzeli ukazku A MNOHO PRIKLADU , Co dovedou.
  Co nedovedou je neco stvorit , vybudovat , respektovat to stvorene A HLAVNE NENICIT !!!
  A HLAVNE NEZNICIT. Svym parazitickym chovanim treba v diskusich a stupidnimi frazemi bez uzitku zapleveluji bezohledne tisici mesmysly, druzi pro ne neexistuji atd...
  Jsou zde a jeden prilis, a dva take a tri takeaz presprilis !!! A chteji nas zadusit a noviny NR, ktere ani sami by nikdy nebyli schopni vytvorit , chteji dovest k zahube !!!
  /One too many, two more and three too many/.

  OdpovědětVymazat