Reklama

neděle 26. února 2017

Ukrajina: Blokáda kolejí a destrukce hospodářské politky státu

Petr Umlauf 
26.2.2017  e-republika

Na Ukrajině už mnoho let vláda něco říká, něco dělá, a něco nikdy nedělá. Výsledek je vidět, rozval hospodářství, bída obyvatel a mrtví v nekonečné občanské válce.Blokáda železničních tratí začala v prosinci 2016. Mezi iniciátory jsou poslanci Semjon Semjončenko, Vladimír Parasjuk a zakladatel praporu Аjdar Valentin Licholit zvaný "Baťa".

Jsou blokovány výjezdy ze vzbouřeneckých oblastí, aby se nemohlo obchodovat s uhlím. Psali jsme o tom v článku Na Donbase začala palebná příprava na poslední boj Porošenka. Pokud i tento poslední vývoj prezident ustojí, bude to pro Ukrajince hodně drahý život. Na železniční trať Jasynuvata (30 tis. obyvatel) - Kosťantynivka (86 tis. obyvatel) je u stanice Fenolnaja Azovci zablokována cesta ve směru na Toreck (35 tis. obyvatel). Pokus o odblokování za účasti šéfa krajské policie Vjačeslava Аvrоskina úspěch nepřinesl. V bezvýchodné situaci se ocitl nejenom prezident Porošenko, ale i celá vláda.

Blokáda je katalyzátor, který by měl vést ke změně situace. Blokádníci tlačí na oligarchy, blokují jejich podniky a způsobují nepřímé škody odstavením výroby. Ti samozřejmě tlačí na politické představitele Ukrajiny. Buď pojede i nadále obchod stejně jako dříve, nebo změníme pravidla. Země stojí na rozcestí, co dál dělat s Donbasem. Vláda a Porošenko zatím nerozhodli.

 

Čistě politicky existují tři řešení


 
První alternativa

Odseknout hospodářské vztahy se vzbouřeneckou oblastí DNR a LNR. Celý Donbas je však navzájem provázán. Oddělit část podniků na jedné straně znamená, že v druhé oblasti, například v Mariupolu, přijdou o práci tisíce lidí v navazujících zpracovatelských závodech.

Toto bude mít tvrdý dopad na vztahy s Ruskou federací, a to na léta. DNR a LNR vystoupí proti Ruské federaci a vyhlásí nezávislost. To jim dá možnost okamžitě znárodnit všechny podniky v oblasti. Rinat Achmetov se sice propadne v žebříčku nejbohatších podle magazínu Forbes, ale zisky z podniků zůstanou v regionu a lidé budou moci přežít. Vliv podnikatele Achmetova na politku RF vůči Ukrajině bude dlouhodobý. DNR a LNR nemají jinou možnost, protože integraci do RF už Ukrajina nepřekousne. Dohoda podobná té o Krymu není pro Ukrajinu přijatelná.


Druhá alternativa


Domluvit se s blokádníky. Lze je ignorovat a přesměrovat zásilky na alternativní trasy. Lze je uplatit a zkusit obnovit omezený provoz z humanitárních důvodů. Tato varianta nastane jen tehdy, pokud s ní bude souhlasit Kolomojskyj, donátor blokádníků.

 

Třetí alternativa

Potlačit blokády silou. V tomto případě to znamená obvinění nacionálně smýšlejících sil a jejich trestní stíhání. I šéfovi policie Vjačeslavu Аvrоskinovi je jasné, že obvinit v předvečer výročí slavného Majdanu dobrovolníky skandující "Gerojam slava" není úplně nejlepší nápad. Právo se bude prosazovat až poté, co se rozhodne, že se bude prosazovat. Až k dohodě dojde, jistě bude informován i šéf policie a pak už bude konat.

 
Kdo je v ukrajinské vládě blokádou poškozen a kdo na ní možná vydělá


Na přímou otázku ve znění, čí zájmy jsou blokádníky nejvíce poškozovány, sami blokádníci říkají, že firma Rinata Achmetova ДТЭК- DTEK. Je jediným podnikem, který těží antracitové uhlí ve svých dolech na novoruské straně fronty a pak ho používá ve svých uhelných elektrárnách na ukrajinské straně. A navíc potřebuje investovat nejméně miliardu hřiven do modernizace svých elektráren, aby mohl spalovat uhlí ze západní Ukrajiny. Předělání spalovacích kotlů něco stojí. DTEK patří všechny antracitové doly v Luhanské oblasti a části Doněcké oblasti.

Uhlí na Ukrajinu dodávají z blokovaných republik jen tři firmy. Jedna je Achmetovova a další dvě jsou kontrolovány vládou, a v každém rozhovoru na toto téma zní jméno Igor Kononěnko. A když už by se někomu mohlo zdát, že tomu trochu rozumí, tak ho tento pán vyvede z omylu.

Kolaps v energetice v důsledku nedostatku antracitového uhlí se předpokládá do jednoho měsíce. Vláda předpokládá výpadky elektřiny v sedmi oblastech: Kyjevské, Dněpropetrovské, Charkovské, Černigovské, Sumské, Záporožské a Čerkaské. Nejprve dojde k odpojení průmyslových odběratelů, pak obyvatelstva. Bude velmi těžké udržet síť v provozu, riziko totálního výpadku při spálení transformátorů je značné. Zabezpečit velká města nelze, spotřebitelé zůstanou ve tmě podle scénářů vývoje od dvou do osmi hodin.
Souběžně bude v energetice zaveden nouzový režim. Ten na spotřebitele nemá prakticky dopad. Tento režim byl aktivován nejméně čtyřikrát v posledních třech letech. Zachránit situaci je hypoteticky možné, přehozením systémů na antracitové uhlí z Ruska. Na jeho dodávky je však potřeba čas.
Za vlastencké slogany se zatím úspěšně schovával Igor Kolomojskyj. Platil si své „добробаты" a blokádu organizují právě dobrovolníci z praporů Donabas a Azov. Pokud dojde úplnému odstavení od uhlí, otevírá se pro něj monopol v energetickém sektoru. Je potřeba podotknout, že při přechodu elektráren z uhlí na topný olej se náklady na kilowatt elektrické energie výrazně zvýší. Bude potřeba rozšířit výrobu topného oleje a modernizovat zařízení tepláren a elektráren úpravou technologie pro toto palivo. A přičinlivý oligarcha se může spolehnout na téměř jistou státní dotaci. Ukrajinský spotřebitel to zaplatí a EU prostřednictvím svých rozvojových fondů také jistě přispěje.Krach hutního průmyslu začal


Alčevskij hutní kombinát ukončil provoz z důvodu blokády Donbasu, protože vznikl akutní nedostatek v dodávkách surovin. Stalo se to kvůli dlouhodobému zablokování železniční tratě. Koho zajímají novinky z oblasti, může se podívat zde.

Ukrajinská vláda vyhlásila výjimečný stav v energetice v souvislosti s pokračující blokádami vlaků. Rozhodnutí bylo přijato na mimořádném zasedání vlády ve středu (15.2.2017). V průběhu zasedání šéf ukrajinské vlády Vladimír Grojsman řekl, že současný nedostatek uhlí je vytvořen uměle a jmenný seznam lidí, kteří to udělali, zná celá Ukrajina. Podle jeho slov může pokračování blokády nejen narušit teplárenství a energetiku, ale také vést k odstávce hutních podniků v zemi.

V ocelárnách a navazujících provozech pracuje 300 tisíc lidí. To, že země nebude prodávat do zahraničí, znamená snížení všech devizových příjmů státu o 20 %. Je to rozval ekonomiky a sabotáž, řekl premiér.


Účastníci blokády Donbasu nainstalovali první blokpost na mariopulském směru v oblasti obce Novotrojickoje v části Doněcké oblasti kontrolovaném Kyjevem.

Posádku tvoří "dobrovolníci"-veteráni praporů Donbass, Ajdar a "společenští aktivisté", jak sami sebe nazývají. Úkol posádky: Rozdělení obvytelstva, zastavení obchodování a toku zboží ve směru Doněck - Mariuopol. V hlavním štábu přitvrdili a plánují dále rozšiřovat síť blokpostů.

Život v okolí koksovny Avdějevka je velmi těžký. Od 26. února, 7 hodin ráno byly přerušeny centralizované dodávky elektřiny. Zásobování teplem ve městě, kde žije asi 22 tisíc lidí, se provádí zatím prostřednictvím centrálního rozvodu z koksárenského závodu. Zásobování vodou je zatím v provozu. Větší opravy infrastruktury v oblasti bojů nejsou možné, riziko zabití montérů je příliš velké.

Stav v okolí frontové linie je neudržitelný. Je celkem jedno, co premiér na vládě řekl. Na Ukrajině už mnoho let vláda něco říká, něco dělá a něco nikdy nedělá. Výsledek je vidět: Rozval hospodářství, bída obyvatel a mrtví v nekonečné občanské válce. Peníze z EU zatím vždy došly, ale kdo je poslal a proč, tak na to se v EU zatím nikdo pořádně nezeptal.


Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Související články:

22 komentářů :

 1. pokud neodejdem z eu tak takové svinstvo bude i tady:
  http://aeronet.cz/news/video-v-nemeckem-heidelbergu-utocil-autem-a-nozem-zrejme-nemec-tureckeho-puvodu-policie-nezna-totoznost-ale-soucasne-tvrdi-ze-nejde-o-migranta-dusevne-nemocny-pry-neni/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť odejdi! Brání ti někdo?

   Smazat
  2. Ty blbe, proč by odcházel? Táhni ty a to rovnou třeba do Mosulu.Cos nám vlastně chtěl sdělit krom toho, že jsi hńup? Ničemu nerozumíš, víš kulový hovno. My ty zmrdy tady nechcem a je nás drtivá většina, tak mazej a už se nezdržuj zbytečnými komentáři.

   Smazat
  3. 22;52 ano nase skvela vlada tos nevedel blbe?

   Smazat
  4. 22:52 hele, neměl bys jít na to Rusko aby ti tvý přátelé nezačali humanitární válku bez tebe.

   Smazat
  5. 22:52 má pravdu, naopak - zbabělec z 22:38 plácá rasozrádný kecy! Protože právě a jen pokud odejdem, bude tu to co tam nějakcí propagandisti zestonásobili s cílem vyvolávat paniku a beznaděj. Pokud naopak zůstanem a napneme svoje síly, úsilí, píli, vůli a houževnatost a nepřestanem bojovat, rvát se za naši rasu, jen pak budem opět znovu stoupat k výšinám, tak jako kdysi naši předkové, kteří nedostali tuto zem darem, ale museli si ji vybojovat!

   Smazat
  6. Pro 22:52 my jsme tady doma a my rozhodneme jestli v EU zůstaneme a koho si pozveme na návštěvu. Jestli se ti národ a místo a lidé kde jsi se narodil nelibí, tak táhni k čertu ty.

   Nikdo ti nedal právo kecat druhým do života. Vyjádři svůj postoj, svá přání a vezmeme to v úvahu. Pokud se však nedokážeš smířit s přáním a potřebami většiny můžeš jít hledat místo, kde tě budou uctívat, zde v naší zemi to není!

   Jó a u Jakuba Jandy se hledá asistent, tam tě vezmou do party anonyme 22:52.

   Smazat
  7. Anonymní27. února 2017 8:25 co to meleš muj táta tuhle zemi osvobozoval od nácků pokud odejdem tak nam ty západní neomarxisti nebudou moc nikoho cpát a nakonec zničit naší státnost nemam zájem o makrelystán

   Smazat
  8. 14:32 - tak když odejdem, tak to tu osídlej čmoudama přeci. O to jim jde, takhle im to jen usnadníme. Co to je za kravinu?:))

   Smazat
 2. Má vůbec kyjevská vláda pučistů ještě něco pod kontrolou ? Žoldácké bataliony slouží těm, kdo je založili, vyzbrojili a platí. Je dost důvodů na to, aby blokádu rozprášila armáda, ale to si Porošenko k "veteránům ATO" nemůže dovolit, protože pak by ho nezachránila ani národní garda. Možná na to ani vojensky nemá. A co na to EU ? Nic, přitom se jedná o jasnou sabotáž s výrazným dopadem na život obyvatel - v podstatě teroristický čin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemá od počátku, jsou pod kontrolou klanů USA, jsou to pouze divadelníci a nerozhodují o ničem. Kdo sleduje, tak ví, že rozhodnutí se tam dělají na US ambasádě. Klany mající Ukrajinu na svědomí, ale prohráli volby v USA a teď kopou kde mohou, ale bývalá sláva je už pryč, postupně to dojde všem. Západ by si rád nechal Ukrajinu a udělal z ní minu v Ruském světě a tuneloval přes ně Rusko. Jenže Rusko tuto variantu nepřijme, nebude živit tu zločineckou pakáž ze svého. Buďto se Rusku Ukrajina vrátí a nebo to budeme cálovat ze svých daní, ale západ se rozpadá a tak Evropa na to nemá zdroje, ale do poslední chvíle bude hledat způsoby jak všechny náklady hodit na Rusko a ještě si ponechat "Banderovský" projekt.

   Smazat
 3. Ani bych se nedivil, kdyby uhlí z Donbasu jelo nejdřív do Ruska, aby potom pokračovalo přes Bělorusko na Ukrajinu s úplně jinými doklady o zemi původu. Podobně, jako dnes proudí na Ukrajinu ruský plyn. Všichni vědí, že plyn, který Ukrajina dostává ze zemí EU, je ruský. Jenom se všichni tváří, že ho na Ukrajinu dodává EU.
  Jsou to komedianti. Než by si všichni přiznali, že se bez ruských surovin neobejdem, raději budeme vymýšlet pohádky, kterým už bez tak nikdo nevěří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To maju za to,že sa paktovaly se zépadem.Hňupy.

   Smazat
 4. Po roce 1989 pod vedením kolaborantů v naší vládě a pod vedením západní Evropy se odehrál totální rozval naší ekonomiky a s velkým nadšením jsme se my stali kolonii. Udělali jsme to bez odporu a dobrovolně, dokonce jsme se rozdělili se Slovenskem a žádná válka se nekonala. Jinými slovy, v každé Evropské zemi kam se EU rozšiřuje probíhá stejný proces rozvalu ekonomiky pod různymi záminkami, ale se stejným cílem a to dostat uvedenou zemi - stát, do totálního područí, zadlužit jí a pak jenom ždímat a ždímat. U nás se využila rétorika, že vše co jde ze západu je demokratické a vynikající. Na Ukrajině se využívá a podporuje nacionalismus mezi jednou části obyvatelstva hovořící Ukrajinsky a druhou která mluví Rusky. Po celé Evropě může CIA využívat rozporů mezi etniky, národnostmi, státy. Stačí dodat dolary a už se jede. Článek nevzpomenul jednu skutečnost, že jednotky AZOV a ostatní Banderovci jsou možná pod přímým velením USA a vláda Ukrajiny na to nemá vůbec žádný vliv a proto také nemůže proti jednotkám které blokují obchod mezi Doněckem, Luhanskem a ostatní Ukrajinou, nic dělat. Vždyť na Ukrajině otevřeně působí Americké soukromé jednotky Academi o čemž všichni vědí a každý dělá jako že nic.

  OdpovědětSmazat
 5. A jestliže Avakov něco dělá, tak to znamená jen jedno, že to dělá v zájmu USA. Takže 25. ledna ta dopravní blokáda začala a třicátého zazněla prohlášení a začalo se mluvit o tom, že Avakov bude do dvou měsíců odvolán. A vše je jasné. A dále to bylo ještě zajímavější. 16. února německé noviny Die Welt zveřejnily rozsáhlý rozhovor s Avakovem. A co je na tom zajímavého? Že sedmnáctého začala v Mnichově Bezpečnostní konference. Avakov ve svém rozhovoru přímo říká: "Buď se budete řídit politikou USA, nebo my sami sesypeme celou ukrajinskou ekonomiku. Zařídíme, aby se z Ukrajiny stalo neobyvatelné teritorium, divoké pole, kde nebude ani náznak jakékoliv státnosti, které bude absolutně neřiditelné, a ze kterého lidé zaplaví vaši Evropu, což vám způsobí ohromné, obrovské problémy. Nebo se začleníte do politiky USA, a my to všechno ukočírujeme."
  V.V.Pjakin
  https://www.youtube.com/watch?v=ITjv0eMYoLg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neonacistická EUroafrika se nechala duhovým krocanem a také díky své nabubřelosti postrčit k pomoci s organizováním banderovského převratu na Ukrajině, aby se vyřešila otázka zdrojů a existence RF s konečnou platností pomocí války cizími rukami.
   Teď chochlostán zbyl na krku EUroafrice a ta bude nucena vydržovat banderovce ze svého.
   Banderovci je skupina nenávistných lidí, kterým je jedno jak skončí, třeba i se svými sponzory a pány, protože peklo je pro ně rájem.

   Smazat
 6. On by i Porošenko vyměknul,kdyby dostal od EU i USA po hlavě.Takže hledejme viníky i tam,kteří na to koukají a čekají na kořist.Vždyť to vidíme pořád,že jim o lidi nejde.

  OdpovědětSmazat
 7. Milá Evropská "demokracie". Chcípneš na své lotroviny, války a převraty, kterých jsi byla účastná.

  OdpovědětSmazat
 8. Přišel občan Kyjeva na úřad zažádat si o vystěhovalectví na Nový Zéland. Úředník říká: Ale občane, jak si to představujete? K tomu byste potřeboval mít opravdu pádný důvod. - Mám hned dva. Ten první je, že se to v té Ukrajině díky Prasečenkovi sere a sere. - No jo, ale ještě se to úplně neposralo ! - No vidíte a to je ten druhý důvod ! ! !

  OdpovědětSmazat
 9. Dosud si Ukrajinci nevyšetřili kdo střílel na Majdanu a vraždil v Oděse, to čekají až se na to zapomene? V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 10. Na Donbasu už vyhlásili,že v případě pokračování
  blokády znárodní veškerý průmysl a Ukrové budou
  jenom čumět.Hned se začali hlásit,že to je proti
  právu a že se to nesmí.Blokáda není proti právu?
  Oligarchové ostrouhají a válka vypukne nanovo.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.