Reklama

.

.

pondělí 6. února 2017

V Trumpově agendě není pro Evropskou unii místo

Igor Pšeničnikov
6. 2. 2017      Zdroj
Evropa ustrnula. Evropské elity, které ještě nedávno šly vstříc „světlým zítřkům“ ve stopách Spojených států amerických, jasně cítí, že dnes nad Evropou jako Damoklův meč visí otázka: Co bude s Evropskou Unií?
Ve vystoupeních Donalda Trumpa během volební kampaně a v jeho prohlášeních po inauguraci je EU jako celek zmiňována s urážlivou vzácností. Jednotlivé členské země – to prosím ano. Ale EU jako struktura, jak to vypadá, vůbec není zahrnuta do agendy nového prezidenta, nebo tam má jen velmi nevýznamné místo.


Vztahy USA a EU se do poslední chvíle jevily jako nedílné spojení dvou hlavních hráčů západního světa, jako jeho vojenský a finančně – ekonomický základ. Ale nový americký prezident dal najevo, že Evropská unie ho nezajímá.

Italský deník Politico například píše: „NATO a EU byli 60 let jádrem transatlantických bezpečnostních a obchodních vazeb. Soudě podle rozhovorů, které Trump dává, už to tak není.“

„Další země vystoupí z EU.“ 

Do stavu paniky Evropu přivedla Trumpova slova z poloviny ledna řečená ve společném rozhovoru pro britské The Times a německý Bild o tom, že příklad Velké Británie, jejíž poddaní v referendu hlasovali pro odchod z EU, budou následovat další země EU.

„Předpokládám obtížnou budoucnost. Lidé, země, chtějí vlastní identitu a Velká Británie chtěla vlastní identitu také. Jestli chcete znát můj názor, myslím, že i další státy vystoupí (z EU),“ uvedl Trump.

Co si mají evropské státy myslet o slovech „myslím, že i další státy vystoupí“ z EU? Předpokládám, že v Evropě nepovažují Trumpa za věštkyni, která předpovídá budoucnost. Tato slova jsou přijímána jednoznačně tak, že nová americká administrativa nepodporuje EU, nevidí žádné její perspektivy a nezačleňuje Evropskou unii do kontextu své politiky.

Deník Politico píše: „V evropských hlavních městech si dnes kladou jednoduché otázky: Je Trump prezident, na kterého můžeme spoléhat? Můžeme se s tímto prezidentem do něčeho pustit?“

Jedním slovem, Evropa pochopila, že Trump s ní nejde stejnou cestou. Z toho pochází ten pocit strachu. Toto přesvědčení je posilováno tím, že Trump ukazuje svůj zájem pouze o jednotlivé státy západní Evropy, především o Velkou Británii a Německo, s jejichž lídry už vedl rozhovory v prvních dnech svého prezidentství. S britskou premiérkou Theresou Mayovou osobně a s německou kancléřkou telefonicky.

Výhodný trh pro prodej amerických energonosičů, ale ne konkurent. 

Nový ministr zahraničí USA Rex Tillerson prakticky nemluví o perspektivách spolupráce USA a EU. Zmiňuje se o Evropské unii pouze v souvislosti se sankcemi proti Rusku. A to v tom smyslu, že tyto sankce nemají překážet spolupráci podniků spojených s Ruskem. Nebo nahlíží na Evropu jako na výhodný trh pro prodej amerických energonosičů.

Nezapomeňte, že mezi těmi, kteří pomáhají Trumpovi jako zprostředkovatelé ve vztazích s Ruskem, je i bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger. A Kissinger vystupuje proti přeměně Evropy v oblast se silným postavením. Krom toho, mezi Kissingerovými myšlenkami se vyskytla i ta o transformaci Severoamerické smlouvy o volném obchodu (NAFTA), jejímiž členy jsou USA, Kanada a Mexiko, v Severoatlantickou smlouvu, ve které pro Mexiko už nebude místo a nahradí ho Velká Británie. Cílem této rošády je „konsolidovat anglo-atlantickou zónu namísto bývalé EU.“ (zvýrazněno překladatelem)

NATO půjde také „pod nůž?“

A nezesiluje Trumpovu nevšímavost k EU jeho prohlášení o tom, že členové NATO musí sami platit za svou bezpečnost? EU a NATO byly až do dnešní doby dvěma oporami jedné struktury pod označením „kolektivní Západ.“ Jednoduše, členství v EU se zeměmi, které nejsou současně členy NATO, bere tak, že nad nimi už je rozevřen „bezpečnostní deštník“ NATO.

Co znamená, že členové EU – Finsko, Švédsko a Rakousko – nejsou členy NATO? Jejich postavení mimo pakt je dnes pod velkým otazníkem. Bylo by naivní předpokládat, že pokud by byly tyto tři země zataženy do nějakého konfliktu, že „kolektivní Západ“ představovaný NATO by před tím zavřel oči. A naopak, co znamená, že staří členové „klubu západní civilizace“, Norsko a Island, nejsou členy EU? Avšak jsou stráží NATO na severu Evropy.

Bývalý ministr obrany Norska z 90. let Jorgen Kosmo řekl švédským novinářům (v přítomnosti autora tohoto článku) zhruba toto: Švédsko si může dovolit nebýt členem paktu jenom proto, že její soused Norsko členem NATO je, Norsko zajišťuje neutralitu Švédska.

Je zřejmé, že NATO čekají velké změny spojené s výrazným omezením financování této aliance ze strany USA. A to jenom přispěje k posílení odstředivých sil v Evropské unii. A naopak, jako při řetězové reakci, rozpadání EU způsobí křeče v NATO. Jedno s druhým je neoddělitelně spojeno.

Vybuduje EU svojí armádu?

V roce 2015 předseda eurokomise Jean-Claude Juncker prohlásil, že Evropská unie vytvoří vlastní armádu. „Evropská unie armádu nepotřebuje, aby ji hned použila, ale aby naznačila Rusku, že jsme vážně odhodláni hájit hodnoty Evropské unie,“ uvedl Juncker pro německý časopis Welt am Sonntag. Nyní Trump znejisťuje tyto „hodnoty“, když požaduje, aby Evropané sami platili za svou bezpečnost.

Samozřejmě, že pro evropské metropole, které 70 let Washingtonu odezíraly ze rtů každé slovo, je urážlivé až děsivé tohle slyšet, když samy sebe přesvědčily o „ruské hrozbě.“ Proto se dá očekávat, že Junckerovy ideje opět vyplavou na hladinu, až se omezení americké finanční podpory pro NATO stane realitou.

I když na druhou stranu, pokud má Trump pravdu a EU se rozpadne, pak společná armáda nutná nebude. Stane-li se vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová francouzským prezidentem, pravděpodobně ukončí členství své země v EU. Potom se EU zhroutí a osud NATO, jak bylo uvedeno výše, se v důsledku řetězové reakce stane ještě nejasnějším. Devízu okrašlující jednací sál NATO v Bruselu „Animus in consulendo liber“ („Duch se může svobodně rozhodnout,“ „Mysl otevřená možnostem“) může rychle nahradit výkřik z potápějící se lodi: „Zachraň se kdo můžeš!“ Byť Rusko nikoho neohrožuje.

Koupit si lístek na Titanic 

Ale vraťme se k Evropské unii. Pokud jde o EU, onen výkřik se už stal heslem pro Brity, kteří odhlasovali odchod z EU. Po Brexitu a po zřejmém signálu od Trumpa, že EU nepřežije, o opuštění tohoto „Titanicu“ otevřeně mluví politici v dalších zemích Evropské unie, chystající se převzít vládu.

V Bulharsku byl nedávno zvolen národně naladěný prezident Raděv a to hlavně proto, že pro něj hlasovali tamní prorusky orientovaní voliči požadující vystoupení Bulharska z EU a NATO. V zemích ucházejících se o členství v EU politické body nabírají euroskeptici – vezměme třeba Moldávii.

A pouze figury neschopné nabídnout liberálnímu Západu nic kromě vlastní rusofobie typu Porošenka na Ukrajině nebo Djukanoviče v Černé Hoře pokračují ve rvačce o lístek na potápějící se loď.

Překlad: CROIX
Igor Pšeničnikov je poradce ředitele Ruského institutu strategických studií, pro RIA Novosti

36 komentářů :

 1. Co bude se slavnou EU?
  Brexit, Frexit, Czexit atd., až Makrela zůstane jako ten kůl v plotě (jako Jakeš).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. EU vydrží. Angela Merkelová je silný vůdce a dobrý muslim.

   Vymazat
  2. Jalovice nezůstane v EU sama jak kůl v
   plotě.V předklonu budou před ní stát naši
   vlastizrádní politici a uctivě čekat na
   pohozenou ohlodanou kost.
   Petr Majevský

   Vymazat
 2. President Trump nekolikrat verejne odsoudil nekontrolovanou invazi barbaru do Evropy.... To co bylo ukazano v Mediich (davy barbaru) vydesilo kazdeho Americana.
  Za rozpad EU je zodpovedna Merkerova ! Udelala z Nemecka HNOJISTE.
  President Trump mel a ma pravdu v kazdem jeho projevu. Jeho slova hladi dusi kazdeho Americana !

  At se cokoliv v budouci Evrope stane, tak je to stale lepsi, nez osud Johannesburgu, ktery pro Evropu chysta destruktivni Merkerova..
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP - zachrance civilizace. Zachrance planety.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Me se libi jak Trump najmul troly do svyho kabinetu, aby mu pomohli navigovat skrz chodby Morie, a trolove zatim slouzi
   At je vyuzije, ale at je neliba

   Vymazat
 3. Zachránce civilizace peněz...
  Hnojiště z Německa dělá Bayer, který koupil Monsanto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane autor, pro JandoJuncker -Merkelovskou EU neni uz davno misto NIKDE !!!
   And how about thaaat !!

   Vymazat
 4. Rusko a Amerika jsou prirozeni spojenci proti barbarismu Islamu ! Vztahy mezi Amerikou a Ruskem se definitivne zlepsi po uklidneni bourlive vnitropoliticke situace v Americe.
  "Demokrate" se nechteji smirit s prohranymi volbama, tak maji zachvaty vzteku a nenavisti.
  Dennich 10 utoku proti presidentu Trumpovi vedou medialni prodejne kulvy, proti kterym jsou steky od Prasne brany SVETICE !
  President Trump vsak ma denne vice a vice nasledovniku.
  Soros je marnotratnik, ktery se ridi heslem : Amsterodam , Rotterdam co vydelam tak prodrbam ! Vsechno se mu sere pod rukama. HUUUuu, ha, ha, ha.
  nick HONOLULU - verny stopenec presidenta Trumpa, ktery je uzdravovatelem /doktorm zranene Ameriky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na naše štětky nám nesahej, máte tam svoje kurvy s ocasem i bez ocasu.

   Vymazat
 5. Jestli nepůjde Evropu podojit,tak ji skutečně Trump hodí za hlavu.Když Evropa slíbí,nákup zbraní,živit Americké vojsko,dojde ke shodě.

  OdpovědětVymazat
 6. President Trump, president Zeman, premier Orban, pani Marine Le Pen, Nigel Farage, Geert Wilders - to jsou statnici, kteri zachrani Evropu, pred vrazednym Islamem.
  Cesi zaradte se pod korouhve techto novodobych rytiru Templaru...SLAVA BILE CIVILIZACI ! Nedopustte v Evrope osud Johannesburgu !
  nick HONOLULU - ktery si pamatuje vsechno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ať žijou albíni!

   Vymazat
  2. 14:44 blbec havlovec nepsat kdyz mluvi Honolulu

   Vymazat
 7. 14:34...Prece nechcete, aby my Amici jsme financne podporovali vase blbecky v Bruselu, kterym jste vy v Evrope, nedokazali zabranit v diktatorskych a destruktivnich inklinacich.
  Prece nechcete , aby my Amici se podileli na planovane exterminaci bile evropske rasy, kterou naplanovala Merkerova.
  My chceme, aby Evropane si udrzeli jejich identitu !
  Aby meli svoje samostatne zeme.
  nick HONOLULU - kdysi davno narozen v Evrope - pokrten Vltavou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu- neco mimo tema- byl jsem v hospode a jeden clovek od nas jede pracovat do Johanessburgu ma to smysl?neptal jsem se co ale je to pro bileho tricatnika smysluplne?

   Vymazat
  2. 15:00 jede tam byt zabit
   Pneumatika okolo krku, zapalit
   Mylim se, Honolulu?

   Vymazat
  3. HOU, HOU HOU TUHLE RUNDU PLATIM JA...zpival Waldemar....
   Usaci davaj velkej dolar pro NATO za prve , aby je kazdej z NATO uplne POSLOUCHAL a delal co Usak naridi...
   Sverit zebrakovi EU financovani NATO neni jen tak soudruhu.
   To ma nasledky.
   Kamerraden uz nebudou tak cisnicky usluzni. Zadluzi se a budou se domahat ustupku. Napr. tam my nepudem , je tam velkej mraz.A taky po nas budou strilet. Nebo treba tridejte na zoldu , nebo desertujeme prchanim k nepriteli.
   A treba. Ze na vas udelame revoluci. Kdyz chcete aby nas nepritel ohrozoval na zivotech. To radsi zautocime , kde se budou min branit...
   A kdo to asi bude...

   Vymazat
 8. 14:44.. Albini ziji v Africe ! Cesi jsou severni vetev Arijcu !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 9. 14:59
  Akože? Ja som Čech a teď mam byt eště severní Arijec?
  Dežo

  OdpovědětVymazat
 10. a jinak honolulu nevyprchal ten entuziasmus ze zvoleni Trumpa? Ja vim je to prilis brzy na nejake hodnoceni dava se 100 denni hajeni coz asi kdyz se to mediim nehodi neplati ale neobavate se tak trochu?ASU planter

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z ceho mas strach ty?
   Moje nadseni pro Trumpa nevyprchalo

   Vymazat
 11. němci už jini nebudou už nejmeně sto let chtěji mit evropu pod palcem a je jim uplně jedno jestli použiji tanky a děla nebo černoprdelnici kudlanku nabožnou anželu mekrl už za dob stareho mocnaře prohaski měli čaku na mitlevorpe nakreslene na planech ale když dostali naprdel tak si počkali až na adu hitlera a když i tehda dostali naprdel sice malo protože laskopravdaři z juesej rozdavali pasy esesakum jak na běžicim aby se schovali u indianu tak to zkouši přestu falndackou jalovou bestii mrkel

  OdpovědětVymazat
 12. EU skončí leda snad v důsledku nějakého vojenského konfliktu. Samovolně ne, např. vazba států Eurozony je silná (většina zadlužených států jejichž dluh je v Eurech kdyby vystoupila by skončila bankrotem). Teoreticky mohou odpadnout slabší kusy mimo Eurozónu, ale zbytek bude držet pohromadě. Ti co si myslí, že to spustí Francie nebo Holandsko tak se mýlí. Le Penová tam už straší dlouho, už její fotřík se o to snažil, ale Frantíci ho nezvolili. V každé normální zemi, kdo jednou prohraje, tak v příštích volbách již nekandiduje, protože obvykle nemá šanci. Kalí vodu, dostane nějakých 25-30 procent a to je tak všechno. Totéž Wilders v Nizozemí. Holanďané by "Benelux" určitě neopustili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To asi platí - pro dnešek. Ale: napětí roste, střední a jihovýchodní Evropa už není schopná se nechat více dojit, a imigranti jsou smrtelné nebezpečí, což všichni na jihu a středu Evropy taky vidí víc než vyměklí kolonizátoři. Vidím to spíše na poslední utažení otěží "Schulz kancléřem" a potom dvourychlostní Evropa, otázka je kam spadneme my nebo celé V4 nebo celé bývalé Rakousko-Uhersko. Němci si možná myslí, že to s islámem ustojí, ale chyba lávky a ani práskání bičem už nasrané obyvatelstvo chudých zemí nepřinutí táhnout rozežrané Zápaďáky na hřbetě dál A pak začne ten pravý sekec.

   Vymazat
 13. Podle mně EU není špatná myšlenka, ale je snadno zneužitelná a je to jako se socialismem. Myšlenka je dobrá ale myšlení mnohých lidí to nedokáže zkousnout, je to na vyšší level

  OdpovědětVymazat
 14. Až se rozpadne EU, kdo bude bruselským darmožroutům platit ty nestydaté "dúchody"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Logické by bylo, že nikdo. Když zkrachuje penzijní fond, tak mají věřitelé / důchodci smůlu. Viz v historii Britanie tzv.Maxwellovy fondy. Ale aparát Brusele bude do poslední kapky krve posledního občana EU bojovat za to, aby všechny závazky převzaly vystupující státy. Jedině kategorickým odmítnutím podobných nesmyslných požadavků se občané bývalé EU tomu vyhnou.

   Vymazat
 15. Hezky clanek
  Nulandova je krava ale jeji veta plati
  Fuck the EU

  OdpovědětVymazat
 16. Evroooopa se boooooji
  Evrookooopa na hnooooooji

  OdpovědětVymazat