Reklama

čtvrtek 9. února 2017

Víte, kdo je nejslavnější ruský agent naverbovaný v Praze?

Michail
8. 2. 2017   PodSmetákem

Tak hádejte. Miloš Zeman? Kdepak. Václav Klaus? Samá voda. Podle některých teorií je to dokonce Václav Havel, ale ani ten není favoritem našeho kvízu. Napovíme, že jde také o prezidenta, ale státu nepoměrně významnějšího, respektive států. Necháte se podat? Nejslavnějším pražským úlovkem KGB je Bill Clinton.


Ne, není apríla. To, co zde píšeme, je míněno vážně. S touto informací přišly české bezpečnostní složky na sklonku roku 1992 v době vrcholících prezidentských voleb v USA a domácí média to unisono vytroubila do celého světa. Ptáte se, jak je to možné? Bill Clinton se během svých studií v Oxfordu v šedesátých letech seznámil s Janem Kopoldem, vnukem Jana Švermy, jedním z čelních členů KSČ, který zahynul za II. světové války. Švermova rodina byla sice v té době v nemilosti normalizačního režimu, ale přesto mohl Jan studovat na elitní britské škole, kde s budoucím americkým prezidentem společně bydleli. Stali se dobrými přáteli a Clinton rodinu Kopoldových navštívil v Praze v lednu 1970. Přiletěl do Československa z Moskvy, což se stalo jedním z hlavních motivů konspirační teorie o jeho spolupráce s Rusy. Jako argument uvedl Stanislav Devátý (tehdejší šéf BIS) skutečnost, že Clinton neměl v pořádku své doklady. Ano, to je pravda, Clinton nešel na cizineckou policii, aby zažádal o pobyt, zřejmě proto, že se na to jako mladý volnomyšlenkář prostě vykašlal. Česká média ho však neváhala označit za „kryptokomunistu“, který v Praze prodělal školení KGB, a v době rozhodujícího střetu o hlasy voličů s Georgem Bushem starším vstoupit do volební kampaně.

Nejspíš to bylo myšleno dobře. Bezpečnostní složky nového Havlova státu postavené na ruinách StB se rozhodly zachránit USA, demokracii a celý svět způsobem, který odpovídá jejich mentalitě. Dopadlo to strašnou ostudou. Označit člověka, který se osmnáct let po návštěvě Prahy stává guvernérem Arkansasu a za další čtyři roky prezidentem USA za ruského agenta bez důkazů je jeden velký trapas. Přesto neváhaly bezpečností složky této země rodinu Kopoldů začít po letech vyšetřovat a popotahovat, takže se jich museli zastat některé osobnosti, třeba chartista Petr Uhl, tehdy ředitel ČTK. Na tuto příhodu by dnes raději mnozí zapomněli a skutečnost, že Clinton má na tuto zem velmi vřelé vzpomínky z mládí, raději oželí.

Clinton byl na počátku sedmdesátých let byl pro Pražáky okouzlující, jako vše, co v té době přicházelo ze Západu, zejména z USA. Ale ne všichni z něj byli nadšeni. Můj otec byl s Janem Kopoldem dobrým kamarádem, takže se s Clintem tehdy setkávali. Společně s nimi popíjel kávu také filozof Egon Bondy, který prohlásil, že Willi (tak se tehdy Clintonovi říkalo) má křivý pohled. „Neblbni, ten hejsek námi opovrhuje“, řekl mému otci, který byl mladým Američanem okouzlen, jako většina lidí. Bondyho přítel, spisovatel Bohumil Hrabal, na počátku 90. let vyjádřil podobný názor, ale jelikož byl ostřejší nátury, byl mnohem konkrétnější, když v hostinci U tygra odmítl pustit Clintona a Havla ke svému stolu. Ochranka sice starého pána rychle zpacifikovala a Billi si pak dokonce zahrál na saxofon, ale doporučuji najít si fotky z této události. Pábitelův výraz mluví za vše.

Pamětníci tvrdí, že Jan Kopold byl z dvojice oxfordských studentů ten inteligentnější a jestli někdo mohl být nadějí pro svět, měl to být on. Umírá však ve stejném roce, kdy byl Clinton u nich doma na návštěvě, v červnu roku 1970. Zahynul při pádu ze střechy během dovolené v Turecku. Nešťastná náhoda na druhé straně železné opony. Za podivných okolností zemřel také jeho děda, Jan Šverma. Během Slovenského národní povstání za II. světové války při přechodu Tater umrzl, údajně kvůli špatné obuvi. Jak tento svět opustili Bondy a Hrabal, ví také jenom Bůh…

Můžeme se dnes už jenom dohadovat, jak mohly vypadat dějiny, kdyby místo Gottwalda stál v čele země právě Šverma. A zbylo by na hradě místo pro Havla, kdyby žil Kopold?

S odstupem času je na celé kauze symptomatický postoj domácích elit, které tehdy, stejně jako dnes, cítí nutkavou povinnost zachraňovat svět před nějakým strašným zlem. Demokratický kandidát a sympatický mladík Clinton byl na počátku devadesátých let pro aktuální establišment stejně nepohodlný jako je dnes Trump. Američané si ho zvolili na truc a celý svět v něj doufal. Vše ale nakonec dopadlo jinak. Billi se spřátelil s Havlem, přibral do party Albrightovou a tento „ruský agent z Prahy“ se nakonec stal válečným jestřábem zcela nového, humanitárního typu. Billi Clinton byl jednou z největších nadějí pro lidstvo po pádu železné opony, ale nakonec to byl právě on, kdo vytvořil svět, jak ho známe dnes – rozbombardovaný a plný uprchlíků.


Michail Stavrev

p. s. důkazy o Clintonově kolaboraci s Rusy najdete zde: http://www.cibulka.com/nnoviny/nn2000/nn2200/obsah/08.htm

24 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. ANO právě ZRADILO občany Brna!!!


   Co Vy na to Brňáci???

   https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1311088705639305&id=858027300945450

   Smazat
 2. A to si Šalamounovo hovno Stanislav Devátý ještě vůbec nevšiml, že Clintonovo sólo na saxofon při pražském pobytu nebyla hudba, ale zpráva v morseovce vysílaná v hledišti ukrytému agentovi KGB!

  OdpovědětSmazat
 3. Clinton nevládl. Z pamětí vysloužilého agenta CIA Boba Baera se lze dozvědět, že ho zajímaly jen drby. Kdo s kým ve světě spí atd. Byl jednou z největších loutek, ovšem jeho vláda alespoň začala zachraňovat domácí průser, který mu zanechaly Reaganovy ekonomické "reformy", což byla jistá zásluha. zahraniční politiku za něj dělali stále stejní zmrdi, jako před tím i po něm.
  Stanislav Devátý je zmrd, byl to zmrd a zmrdem zůstane. Byl to grázl už od dětství, stejně jako jeho bratr. Dělat novodobého Stbáka se na něj hodí.
  Pro autora,
  Šverma by určitě na Hradě neseděl, i kdyby válku přežil. Hledat za jeho smrtí nějaké cizí zavinění je pitomost. Hrabal ani Bondy umřeli vlastní vinou, házet takhle háček je obyčejná blbá konspirace.
  Petr Uhl je sice trochu popleta, ale je to zásadový a osobně statečný člověk, na rozdíl od Veškrny, který byl prolhaný agent CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uhl je hnusne hovado havlisticke

   Smazat
  2. 0,50
   Uhla osobně neznám, ale nazvat ho "popletou"? To mu teda asi hodně lichotíte. Mám v živé paměti bezpočet jeho televizních vystoupení a snad všechny u mne vyvolaly nutkavý pocit mu dát pár přes držku.
   Těžko se soudí člověk, kterého neznáte a často se můžete plést i u lidí, o kterých si myslíte, že je znáte dobře. Tak že zbývá jenom se spolehnout na verbální projevy. A těmi mne Uhl rozhodně nepřesvědčil.

   Smazat
 4. Cesti nevolnci jsou tak hloupi ze by byli okouzleni i obamovym hovnem kdyby se obama vysral na prvnim nadvori

  OdpovědětSmazat
 5. Clintona jsem se v televisi naposlouchal "až to nebylo hezké". Podvodník mu z očí kouká dodnes. Já osobně bych mu nevěřil "ani kolik je hodin".

  OdpovědětSmazat
 6. No rikalo se ,ze Svermu nechali hlavni komunsticky kapa lezet na snehu a Nepomohli, kdyz prchali do hor ze "Slovenskyho povstani", nebo ,co to bylo /Asi zdrazilikoralku, nebo co/.....Byl prej nachlazenej a dostali za to "nakladacku" v 1953. S nima byla taky stara Svermova hrozne chtiva komunismu , az to bylo neprijemny a az na zbaveni...Asi zase hystericka , jak to zname dneska..

  OdpovědětSmazat
 7. Ten pan 9. je známý paranoik, který byl najmut do BIS, hlavně aby likvidoval označené objekty.
  J.Š. se podle důvěryhodných informací zastřelil v pro něj bezvýchodné situaci (on měl zápal plic a všichni okolo už byli taky na dně) při náročném zimním přechodu Chabence při ústupu zbytků povstalců v SNP. Informaci mám od své tety (rozená Švermová, byla sestřenicí J.Š. a celou rodinu znala, včetně mladého Kopolda).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slo jich pres ty hory vic , kdyby spojili sily a soudruha soudruzsky zachranili...
   A byli kolem i slovaci...
   Jeden z hlavnich bodu obzaloby Slanskeho a spol.
   A nebyl jedinej se zapalem plic. Khonspirace ale ne moje.
   Ale hlavni roli tady hraje ta americka...
   A vedet jen 1% co vsechno Usaci delali a delaji je velmi depresivni a pro silny nervy...
   Svermovou pak taky zavreli v 50.letech

   Smazat
 8. Tento článek je úžasný. Potěšil mne i článek pana Sýse. Důkaz, že je možno psát zajímavé články, i když v nich nebude válka a utečenci. A ještě kdyby diskuzní klientelu namísto těch omezenců, kteří sem chodí vyštěkávat zbytečné hlouposti, nebo psát sprostoty a nadávky( všem Čechům viz Horní Dolní) vystřídali lidi vyššího levelu s vyšším intelektem, byla by to balada si zde občas počíst jak články, tak i diskuze. K tomuto článku -který je velmi zajímavý už tím, jak podivně zahynul Jan Šverma, a jak mohl syn normalizačně znepokojivého jednince studovat výběrovou universitu dokonce na západě, když mnozí dnes tvrdí, že nestudovali VŠ ne proto, že na to neměli nadání, nýbrž protože nesměli. Otázka - byl by Gottwald prezidentem, pokud by zůstal na živu Jan Šverma - je velice zajámavá. Ale když se vrátíme o něco zpět - byl by prezidentem Jan Masaryk, kdyby byl zůstal naživu Milan Rastislav Štefánik? Taky zahynul za podivných okolností - nebo musel zahynout ( stejně jako Jan Šverma)?Svět kolem nás je plný ani ne tak záhad, jako podlostí, lží, manipulací a špinavých intrik, a nikdy se nedozvíme pravdu - o ničem zásadním. Asi to bylo stejné ve starém Egyptě, Římě - všude. Špína a intriky přetrvaly až dosud, a asi přetrvají věčnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:40 Jan Masaryk nebyl presidentem. Pletete se syna s otcem. Jinak smrt Rastislava Štefánika byla samozřejmně tragedie.

   Smazat
  2. Ano, to je pravda 10.01. To byl překlep -myslel jsem samozřejmě Tomáše Garique Masaryka, který byl naším prvním prezidentem, ale stejné ambice měl i Štefánik - spekuluje se, že právě proto musel zahynout. Při pádu letadla - on - vynikající letec,který jako myslím první přeletěl Mont Blanc.Ale je to jen v rovině spekulací, solidní info o tom nepodá nikdo.

   Smazat
  3. Myslím, že můžeme být rádi, že pravdu okolo života T.G.Masaryka a úmrtí M.R.Štefánika i J.Švermy nikdo neřekne. Asi by jsme se hodně divili jak to bylo dodopravdy. A abych pravdu řekl, tak to ani nechci vědět, protože ztráta iluzí je hrozná věc. Politika byla, je a bude vždy špinavá.

   Smazat
 9. Zvonka to vyzerá, jakoby CIA likvidovala Svědky Billovy. Ty, kteří mohli vědět o jeho angažmá pro SSSR.

  OdpovědětSmazat
 10. Zajímavý článek a poučný. Ten kdo viděl dokumenty Olivera Stona Neznámé dějiny USA zjistí, že každý president USA byl vlastně vnímán jako naděje. To co potom z toho vzešlo je úplně jiný příběh.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...a s doníčkem to bude taky tak.
   Altman

   Smazat
 11. Pokud jde o M.R.Štefánika, je třeba si uvědomit, že přistání je nejtěžší letecký manévr.
  V době tehdejších letounů šlo vždy o život.
  A nehody se stávaly velmi často. Konspirace směrem ke pražským politrukům zde byla i ohledně smrti Tomáš Bati, rovněž při leteckém neštěstí.
  Masaryk by ze smrti M.R.Š. rozhodně nic neměl.
  Jeho pozice byla neotřesitelná, kult osobnosti srovnatelný s Veškrnou, jeho volby v parlamentu pak stejně podivné. Jeho první zvolení ani nebylo zvolení. Pár lidí ho pouze jmenovalo prezidentem.

  Ale ten, kdo generála M.R.Š. nesnášel, byl Beneš. Averze byla vzájemná. Beneš byl intrikán a spolu s Veškrnou, náš nejhorší prezident. Ano, byl hazardním hráčem v kasinech a za 1. války prohrál peníze, určené pro zahraniční odboj, což před Štefánikem neobhájil, a ten ho seřval a jím pohrdal.
  Stejně jako cestovatel Alberto V. Frič, který byl konfliktu obou přítomen. Za to mu Beneš nechal ve 30. letech na hranicích zmrznout nedocenitelnou zásilku kaktusů pro Národní muzeum. Druhou pak poslal Frič raději Němcům, kteří o ni pečují dodnes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdy-ze zadnych okolnosti neverte zenam,politikum,policajtum,doktorum a brzdam! Vlastni,nehezka zkusenost,obecne platna v plnem rozsahu a nafurt! :-)

   Smazat
  2. 17:10 - copak? Selhaly ti brzdy nebo ti zahla manželka?

   Smazat
  3. manželka zahnula s politikem,kámoš policajt povolil brzdy a doktor ze záchranky jim zachránil život?
   myluju konspyraci
   a k článku:
   každá konstrukce i konspirační je správná
   na straně dobra jsou vždy a stále oběti.
   těch pár mrtvol na druhé straně nestojí za řeč.
   o tom,komu za žádných okolností,no -
   pravdě do očí se bojí každý,aby mu nezhořkla
   večeře a detektivka v telce
   takže vivat spojené státy sionistické feudálněkorporátního fašismu.
   židovský fašismus
   a tak různě: neexistuje.neexistuje.neexistuje.
   Vladimír Špidla ústy Miroslava Šimka.

   Smazat
  4. 16:18 Konečně jsem pochopil proč nás němci obsadili a udělali z nás protektorát. Nějaký pošťák ( nechal zmrznout kaktusy). Z toho je vidět jak kaktusy můžou způsobil masové vyvražďování. Ale hodní němci se o ně starali vzorně i když jejich armáda mrzla u v ruských stepích.

   Smazat
 12. Stačí nějaký námět a Čecháci se už poperou sami
  mezi sebou.Konspirační teorie příliš nemám rád.
  Jak to bylo se Štefánikem a s J.Masarykem nikdo
  neví a asi i vědět nebude.Tak si nenadávejte.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.