Reklama

sobota 11. února 2017

Volby17/007: Memplexy,turbulence,standardní model

Radim Valenčík
11. 2. 2017      blog
Analýzy a komentáře aktuálního dění před říjnovými volbami do PS z hlediska vytvoření předpokladů pro skutečné reformy:
Na základě inspirací, které jsem získal včera při delším rozhovoru se dvěma moudrými lidmi s mnohaletými zkušenostmi v politice, zformuluji tři postřehy k blížícím se říjnovým volbám:
 

1. Volební program a memplexy
V těchto volbách je reálné, aby volební program některých ze stran měl podobu toho, co se "rozmnožuje v komunikačním prostoru", co každého, kdo s ním přijde do styku, "nakazí" a "nakažený" pak šíří nákazu dál. Tak jako se v komunikačním prostoru rozšiřuje dobrý vtip nebo recept na něco dobrého. V případě politického programu jde o odpověď na otázku, jaké příčiny mají současné problémy, jak je řešit, čím začít, kdo a jak změny provede krok za krokem a vyřeší tak současnou hádanku dějin. Tomu, co je schopno se replikovat (rozmnožovat) v komunikačním prostoru se říká memplexy. Jeví celou řadu rysů obdobných živým organismům. Z tohoto hlediska jsou zatím dosavadní programy politických stran mrtvé. Jsou to kýče určené konzumentům. Přitom současná doba je živnou půdou pro vznik takového programu. To by ovšem ta politická strana, která by se pokusila díky takovému programu poskočit o hodně výš, musela překonat bariéru stereotypů, které zatím ovládají administrativy a reprezentace jednotlivých stran.
2. Předvolební turbulence
Zdálo by se, že je velmi málo pravděpodobné, aby před rychle se blížícími volbami stačila ještě nějaká strana či nějaké strany přijít s živým, nakažlivým programem. Jenže do voleb je ještě hodně daleko a čekají nás velké turbulence jak na domácí půdě, tak v zahraničí. Turbulence, které budou mít stejný původ – selhávání, rozpad, ale i agresivní křeče stávající globální moci. V reakci na aktuální vývoj může dojít k tomu, že se některý politický subjekt zmocní živého programu. A ti, prostřednictvím nichž bude takový program žít a rozmnožovat se, budou schopni srozumitelně vysvětlovat, co a proč se děje. Budou schopni předvídat aktuální vývoj. A nejen to, budou vidět i celou perspektivu změn. Pravděpodobnost toho, že k tomu dojde, není sice příliš velká, ale je o hodně víc než nulová a má smysl se o to pokusit.
3. Standardní model
Nejnovější prognóza potvrzuje platnost standardního modelu. Ten říká:
ANO přes 30 %, KSČM mírně nad 10 %, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jedna z dalších stran 6 – 8 %, velké procento hlasů se přerozdělí. Tou jednou z dalších strana je SPD (Okamura), Piráti, nebo TOP.
Vláda: ANO s KDU-ČSL.
Ústavní většina: ANO s KSČM (bude využita při prosazení některých zákonů).
Prognóza z 8. února ze standardního modelu nevybočuje:
"Podle volebního modelu společnosti Median by se v lednu stalo vítězem voleb hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta. Druhá ČSSD by měla 19,5 procenta a komunisté 15 procent. Občanští demokraté by dostali 8,5 procenta hlasů, TOP 09 a lidovci shodně 6,5 procenta. Z dalších stran průzkum přisuzuje 4,5 procenta SPD Tomia Okamury, 3,5 procenta Pirátům a dvě procenta Zeleným."
TOP zde sice vyskočilo, ale to je dáno spíše setrvačností modelu, než naměřenými hodnotami. Voliče TOP si přerozdělí ODS a KDU-ČSL, které nejsou tak výrazně spjaty s globálním slouhovstvím. Záměr čisté dvoukoalice KDU-ČSL a STAN bude asi po výsledcích nejbližších průzkumů opuštěn. Nárůst nebude tak velký, jak se očekává, navíc Gazdík pro část voličů reprezentuje slouhovství globální moci, takže efekt sloučení nebude nějak zvlášť synergický, spíše naopak.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

23 komentářů :

 1. Pak se teprve ukáže,co je Babiš zač a to Český volič potřebuje jako sůl,dostat pořádně po hlavě.Je nad slunce jasné,všechny dosavadní strany zklamaly po všech stránkách a umožnily Babišovi cestu do politiky.

  OdpovědětSmazat
 2. Dej už Babišovi pokoj ty praštěnej zmrde! Pořádně do palice dostat potřebuješ ty a taky kopnout do prdele abys přestal psát ty nenávistný sračky. Co ti Babiš udělal - zastavil ti důchod, nebo sociální dávky? Tak vidíš ani jedno, ani druhý, žiješ si docela dobře, dřepíš denně na prdeli u počítače od rána do noci, tak nezáviď jiným, že to dotáhli mnohem dál. Ano, to máš pravdu - českej mizera potřebuje mít prázdnej žlab a denně dostat napráskáno, aby se choval slušně a přestal nadávat. A žádnou svobodu a demokracii. Ty jsi Babišovi cestu do politiky neumožnil,naopak jsi vyzvonil vydrancování a rozkradení republiky, tak teď drž hubu a zalez. Nech to na těch rozumnějších, i když už není co rozkrást a republika už nám nepatří. Ani naše voda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:27 Je znát, že vy, zřejmě příznivec Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, máte opravdu "vybroušený" slovník.
   Je třeba "ocenit", že si na nic, na rozdíl od vašeho šéfa, nehrajete a sdělíte nám všem, co toho "českého mizeru" v budoucnu čeká a nemine.
   Zapomínáte, že ke všemu ale musí být dva, ten "chytrej" a ten "blbej". Jen aby jste se nepřepočítal ..

   Smazat
  2. Ten slovník vypadá na samotného Babiše. Všichni jsou lháři, všichni kradnú, policejní ředitel je podle něho tajtrlík, novináři zkorumpovaná pakáž, parlament žvanírna atd. Babiš je pro budoucnost tohoto státu nebezpečný člověk. Rozšířil svoje podnikání do politiky a jak vidět, jeho impérium tím roste. Slovák s temnou minulostí a z prominentní komunistické rodiny který se zmocnil velké části českého národního majetku v čele českého státu je noční můra.

   Smazat
  3. To víš že jo, ty čechu s temnou minulostí. Zvonil jsi jako blbej a vyzvonil jsi bandu šupáků a šmejdů, a každý čtyři roky jsi je volil, a čekal jsi, jestli ti taky přihodí nějakej ten žvanec z přecpanýho stolu a ty zbohatneš. Nedočkal ses. Všechno je tady posraný, a teď to všechno házíte na "slováka s temnou minulostí" - vy sráčí ubohý! Všechno jste dřív házeli na komunisty, a teď vás zase sere něčí imperium, neustále si tím vyplachujete držky a všechen neřád byste svedli na Babiše a hnutí ANO. Tak blbou, pošahanou smečku starejch lidí aby člověk pohledal.Že se nestydíte! Vy máte raději chudáky bez imperia,kteří lezou do politiky si nakrást majetek a vytahovat vám peníze z kapes. Na Politika, který už déle jak tři roky nebere mzdu, plivete jed a síru - hrůza! To Hnutí ANO vydrancovalo majetek státu, prodalo průmysl, zničilo zemědělství, zmrzačilo školství a zdravotnictví? To hnutí Ano prodalo zlatej státní poklad a vodní zdroje? Ty vyrostlý imperium a čechu s temnou minulostí - ty nemáš imperium a proto tě to sere? Tak jdi znovu zvonit, řvát a hulákat - a potom čtyři roky doma zase nadávat u počítače a štvát zas proti někomu jinýmu. Než tohle starý poválečný plemeno úplně pokažených lidí vymře, nebude to tady jiný. Už jsem to někde čet a nelíbilo se mi to, ale teď vidím, že je to fakt. Smutnej. To víš, že jsem samotnej Babiš a děsně mně zajímají imbecilní kidy na diskuzích.Jak jsi to uhád?

   Smazat
  4. Anonymní11. února 2017 16:17 stačí jen lide v jeho straně Stropnický Zlatuška Jourová Krnáčová samý euhujer+vítač takže nevolitelný tady kladně o anu nebudou psát běž si na idnes

   Smazat
 3. Anonymní 16:17
  To si povíme,do roka a do dne.

  OdpovědětSmazat
 4. volit strany, které chtějí pokračovat v politice šílené EU je jasná tragedie. Doufejme, že voliči prohlédnou a budou volit SPD. Jinak je to na oprátku.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 5. Nenabádejte ty lidovce se Staníky k opatrnosti, jenom ať koalují, jenom ať to dokončí, přece se nepo..... když mají odvahy na rozdávání.

  OdpovědětSmazat
 6. " Záměr čisté dvoukoalice KDU-ČSL a STAN bude asi po výsledcích nejbližších průzkumů opuštěn. "

  Autor článku se zřejmě mýlí, výsledky průzkumů zřejmě budou pro dvoukoalici překvapivě příznivé (až 20%). Horší to už bude s výsledky voleb, ale i z toho je východisko.
  Neúspěch se svede na Zemana, Putina a Rusko. S tím přece mají pánové s KDÚ-ČSL a STAN bohaté zkušenosti.

  OdpovědětSmazat
 7. Do Babišééééé - pozóóóór -téééééď! I když je článek o něčem jiném, to ale imbecil diskuzní smečce nepřekáží. Blíží se volby, politika velí - do Babiše - a v tom směru je už zahájena výroba mediálních prefabrikátů. Lid se samozřejmě připojuje. Když šlo o Miladu Horákovou - taky se lid prostřednictvím medií nadšeně a dychtivě připojoval - a potom po létech se jal za to lynčovat starou devadesátiletou babičku Polednovou. Lid je pokrytecký hnůj. Sice pořád brebtá že "mediím se nedá věřit" nicméně přesto jsou mediální prefabrikáty pro lid cosi jako bible. Co napíšou media, z toho se může lid posrat. Když náboženští fanatici přikazovali zapalovat hranice pod ubohými stařenkami ( jsou čarodějnice a obcovaly s ďáblem) lid ječel, brečel a bědoval, ale hranice zapaloval. Takový je lid. Tak šup šup - do Babiše! A na můj slovník se vyserte. Podívám se na článek o volbách a ejhle - už tam jakési hovado jako první střílí po Babišovi - no tak - je tohle normální? Sorry jako - neznáte nic jiného než probírat Putina, islám, Trumpa,islám, Babiše, islám... a furt dokola. Imbecil diskuze - co si od toho slibovat? Máte úplně pravdu souzi a soušky.

  OdpovědětSmazat
 8. Já odhaduji účast voličů cca 40%, tedy povládne zase část obyvatel, která vládnout chce a musí, protože by je zbytek voličstva nejraději rozšlápl jako obtížný hmyz.

  OdpovědětSmazat
 9. 17:27-Vykřikujete své názory,ale skutečně používáte
  nevhodný slovník.Vy jste babišovec a ostatní nejsou
  pro Babiše.Za všem vidíte útok na Babiše.Já,osobně,
  jsem proti Babišovi a dá se říci,že jsem proti němu
  zaujatý.V první řadě už to,že je Slovák,mi stačí k
  odporu proti němu.Nevystupuji proti Babišovi nějak
  samoúčelně.Kromě jeho osoby,která asi nezískala tak
  ohromný majetek bez překračování zákona,zdůrazňuji
  to ASI,se obklopil naprosto nevhodnými lidmi,kteří
  mu voliče ubírají.Mezi tyto osoby patří např.onen
  komediant Stropnický,nebo Zlatuška,který je nějakým
  profesorem.Stropnický je pro Babiše nejvhodnější
  kandidát na prezidenta.Protože dělá to,co mu Babiš
  poručí.Rád by toho vlastizrádce viděl na Hradě,kde
  by v případě volebního vítězství měl podporu pro
  svoje kroky ve funkci premiéra.Je toho víc,co mám
  proti Babišovi,ale to by bylo na dlouhou diskusi,
  na kterou nejste připraven kvůli malé zásobě slov.
  Abych Vám to přiblížil po Vašem:srát chodím zásadně
  na záchod,Vy na slovník.Že na Babiše ustatní útočí
  je mi srdečně jedno,já svoje výhrady specifikuji
  a stojím si za nimi.Bez ohledu na Vaše urážlivá
  slovy typu souzi a soušky(jako vystřižená ze slov
  komunistických papalášů),pohrdání lidem,který stojí
  na kraji propasti kvůli takovým,jako je Babiš a
  jeho partaj,která zase rozdá koblihy pro zvolení.
  Označovat někoho za hovado,protože nesdílí Váš
  názor na Babiše svědčí o Vaší inteligenci více,než
  si umíte představit.Přijďte s konkrétními údaji,
  proč by Vám měli věřit.Nadávkami a špatným pokusem
  o ironii toho moc nedokážete.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. V žádným případě nejsem babišovec, v týhle posraný zemi jsem ještě nikoho nikdy nevolil. Rovnou říkám, že nikdo z lidí do pětatřiceti let volit nepůjde. Serou vám na ten názorovej guláš fanatiků a sprosťáků. Proč tak houráte do Babiše a sdružení ANO - což není politická strana šmejdů, nýbrž Akce Nespokojených Občanů - nechápou, protože nikdo z tohoto sdružení stát nerozkradl a už vůbec nechápou, jak můžete přehlížet gaunery, kteří jej naopak rozkradli. Proto vám na to serem. Ať volby dopadnou jak chtějí. Kdysi jste nám vyřvali a vyzvonili sráče, kteří nám ukradli průmysl, zemědělství, zmzačili nám školství a zdravotnictví, a ukradli nám celou slušnou budoucnost.Dnes řvete zase jak pominutí, a nadáváte člověku, který nic z toho nezavinil. Prodali jste i vodní zdroje - měli byste držet provinile huby a ne si je tady dnes a denně roztahovat.

   Smazat
  2. Petr Majevský
   moc pěkně napsáno souhlasím

   Smazat
 10. Podzimní volby budou jako loterie. Asi většina voličů bude po volbách zklamána. Problém bude hlavně jak bude sestavena vládní koalice. Pokud ANO nezíská více jak 30% hlasů a nebude si moci vybrat pouze jednoho partnera, tak to bude asi nechutné a špinavé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:13 Lze očekávat, že volby opět skončí "patem". I když ANO získá cca 30% hlasů zůstane samo, všichni se spojí proti němu. Zřejmě musíme klesnout morálně a hospodářsky až na "dno", abychom se "vzpamatovali".

   Smazat
  2. Ano - skončí to patem. Naděje lidí na zlepšení života, společenské atmosféry ve státě, zlepšení kultury a vkusu, zase skončí pod patama sráčů, kteří mají všechno na svědomí -díky starým pitomcům, protože nikdo mladej k volbám nepůjde. Proč podporovat vaše šaškárny? Podívejte se na ten bordel, kterej jste nám tady vyzvonili a vyhulákali - teď zase kušníte, jak to bylo dřív pro lidi lepší - a zvonili jste - proč? A řvali jste, že se vláda zase lidu navrátí ó navrátí. Hovno se navrátilo. Alespoň kdyby ti staříci u počítačů už ty huby zavřeli. Sami tady posrali co mohli, a teď zase už řvou. Strašný.

   Smazat
  3. 19:59 "Staříci u počítačů", kteří mají "už ty huby zavřít, měli tu smůlu, že si museli jako mladí "vyžrat" vše, co jim elity národa připravily za 1.a 2.republiky a po válce. Na vás mladých, kteří dříve nebo později budete také staříky, je "vyžrat" si naivitu těch, kteří zvonili klíči na Letenské pláni.
   Budete-li pokračovat dosavadním způsobem, můžete se dočkat toho, že na stáří nebudete mít ani důchod, doktora, bydlení, apod.

   Smazat
 11. blbá karkulka
  vychcanej vlk
  zaplacenej hajnej

  a teď tu hezkou,o volbách a politických stranách
  - přenechávám vychcanejm zaplacenejm blbbejm karkulkám

  OdpovědětSmazat
 12. neviem, aby ste ma šovinisticky nenakopali - ale snáď len Babiš drží český majetok a odvádza dane v česku, alebo sa mýlim, škoda plzeň je čínska - a čo ešte nie je cudzie, bo u nás úž sme predali všetko, aj Gerlach poliakom

  OdpovědětSmazat
 13. zas průzkumy je to jedno a to samé jak v usa vyhraje clintonová volim SPD kdo voli jinak voli eu migraci islamizaci konec českého státu

  OdpovědětSmazat
 14. Anonymní 19:54
  Raději si všechno ověřte znovu.
  Kolik toho státního majetku,následně prodali nově nabytý z velké privatizace chytří kmotři.Babiš aby nebyl pozadu,tak chce doprodat strategický ČEZ a další státní majetek.Můžu z jistotou říci,že toho státního majetku,koupí pro sebe velkou část.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.