Reklama

.

.

čtvrtek 16. února 2017

„Všechna současná dobrá čísla ekonomiky ale ukazují i na něco jiného. Náš ekonomický model totiž naráží na své meze. Víc už z něj asi nevycucneme,“ říká Ilona Švihlíková.

16.2. ČR 2
Host Zity Senkové ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu,,Jak to vidí" . Témata: Kam až může naše ekonomika růst? Nebo je už na svém vrcholu a musí přijít zásadní kroky? Musíme mít minimální mzdu? Co bude s Francií po volbách? A kdy doopravdy začne brexit?
Je pro naše politiky Česko vždy na prvním místě? 


Ilona Švihlíková:
,,Je pohodlnější říct, že něco nařizuje Brusel, než tvořit politiku prospěšnou pro lidi. Jistě je v tom i jistá dávka politické zbabělosti!
Ekonomika roste, zvýšila se i minimální mzda, všichni jsou tak nějak spokojeni. To je ale podle ekonomky přímá cesta do pekla, stejně jako výmluvy na globalizaci a Brusel. Všechna současná dobrá čísla ekonomiky ale ukazují i na něco jiného. Náš ekonomický model totiž naráží na své meze. Víc už z něj asi nevycucneme,“ 
video zde
„Nastal tak čas, nejen pro úvahy, ale už taky konečně činy, z čeho budeme žít dejme tomu za 10, 15 let.“ Každé příznivé období někdy skončí a dělat nějaké obraty v čase recese je už pozdě. Politici musí stanovit náš národní zájem, ten pak „napasovat“ na konkrétní model ekonomiky.

Podle posledních dat za 3. čtvrtletí 2016 ekonomický růst zpomalil, celoročně ale ekonomika rostla o slušných 2,3 %. Máme tady dobrý vývoj na trhu práce, konečně rostou nominálně i reálně mzdy lidí, vývoz hlavně v automobilovém průmyslu překonal 4 biliony korun.

Je naše ekonomika vůbec naše?

Při těchto úvahách by Švihlíková doporučila zamyšlení nad tím, do jaké míry je česká ekonomika opravdu česká. „Samozřejmě, že jsme ekonomikou závislou, proto taky vidíme strop. Teď ho máme šanci posunout vzhůru, ne se jen na něj pořád dobývat.“ Ale jde to? V dnešním globalizovaném světě?

Czech first!


Globalizace se podle ní ale někdy používá jen jako výmluva. „Ano, máme omezený prostor, rozhodně ale nejsme bezradní. Je pohodlnější říct, že něco nařizuje Brusel, než tvořit politiku prospěšnou pro lidi. Jistě je v tom i jistá dávka politické zbabělosti. Ale pro české politiky by přece Česko mělo vždy být na prvním místě!“

Naráží tak na heslo nového prezidenta Donalda Trumpa America first, které je jí velmi sympatické. Stejně by to mělo být i u nás, tedy Czech first. „Zkuste sami vnímat, jestli naše politická elita je primárně odpovědná MMF a Evropské komisi, nebo svým občanům. Když se podívám na posledních několik let, tak ten pocit tedy nemám,“ zlobí se.

Absurdistán?
Jako příklad absurdity uvedla naše vodárenství, finančnictví a další. „Stát jim dává investiční pobídky a dotuje pracovní místo, které oni obsadí za 12 000 hrubého. Přitom jsou jejich tržby pomalu větší, než celé naše HDP. Opravdu je to náš národní zájem,“ ptá se Ilona Švihlíková.

29 komentářů :

 1. Vláda slouží KORPORACI, Česká republika je korporace ... incorporated into EU .... korporace je vlastněna někým a bohužel to nejsou ani obyvatelé Čech a Moravy a ani to není president a ani to není česká vláda ....

  Halllllooooo dobré ránooooo.....

  Stačí začít tady .... dál vás nepovedu.... musíte se nad tím zamyslet a pochopit ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím, veď nás slepce, Vlastíku!

   Vymazat
  2. Dobré ráno Vlasto!
   ať máš hezký den ...
   j

   Vymazat
  3. Jestli tomu dobře rozumím, tak 5xl, 5xo a ještě jednou 5xo.
   To dává 555. Součet je 15 a 1+5=6.
   Je to správně?

   Vymazat
  4. Toto řekl Donald Trump a je jasné, že české vlády jsou ten Establishment, který sloužil cizáků na úkor občanů ČR:
   "Establishment se zabýval sám sebou, ale ne občany naší země. Jejich vítězství nebyla vaše vítězství; jejich úspěchy nebyly vaše úspěchy; a zatímco oni se oddávali potěšení v hlavním městě, v rodinách bojujících po celé zemi o přežití bylo málo důvodů k oslavám. Pro mnoho našich občanů existuje smutná realita: matky a děti zahnané do chudoby ve velkých městech; zničené továrny ležící jako náhrobky v krajině naší země; vzdělávací systém, do něhož se investovala spousta peněz, ponechává naše mladé a krásné studenty bez poznání; a trestná činnost, gangy a drogy ukradly příliš mnoho životů a oloupily naši zemi o nevyužitý potenciál. " JINÝMI SLOVY nejde (nešlo) o nic jiného než o trhy a odbytiště. Trh se nasytil a co dál? Rusko? Velký trh! Nakonec i Trump to nazval zcela přesně,odliv technologií a kapitálu do Číny,Kóree a Thaiwanu a v jÚeSAj rozdávaj potravinový lístky. Kapitál si namastil kapsy a tamější občané jsou v p.deli.Tož tak.

   Vymazat
 2. Konečně dobrý komentář a vyhodnocení naší hospodářské politiky.
  Díky paní Švihlíková.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, k čemu je nám rozšiřování výrob a zavádění nových, když pro ně nemáme tuzemské zaměstnance a musíme je dovážet a vytvářet si tak problémy s budoucími menšinami. Vyrábějme jen to a tolik, na co máme vlastní síly. Jinak budeme rozšiřovat jen montovny cizích firem, jejichž zisky stejně odplývají do zahraničí.

   Vymazat
 3. Je to jen hra čísel,aby lid byl ohlupován.
  Podobně je to s přebytkovým rozpočtem,když žádný nebyl.

  OdpovědětVymazat
 4. Paní Švihlíková
  by měla hospodařit ve stàtním
  sektoru místo těch všech zlodějů ...
  hned by vše vypadalo jinak ...
  ale těmto ekonomům ,kteří chrání republiku a vidí jim do karet,možnost nedají.
  j.

  OdpovědětVymazat
 5. Hádejte, která strana tady vládla, když tzv. "privatizaci" vodárenství došlo.

  OdpovědětVymazat
 6. Kristepane, buď je ten článek neúměrně zkrácený takže tam podstatné věci nejsou, nebo ekonomka paní Švihlíková nějak zaspala. Na těch pár pindů co tam uvedla, nemusím být děkanem na VŠE. Každému, kdo jen trochu sleduje vývoj, to je naprosto zřejmé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, zaspala. Je jí už 40, nemá chlapa o dětech nemluvě a bydlí stále u rodičů.

   Vymazat
  2. 15:14 a promluvil mudrc. Nebo jenom drc?
   Václav

   Vymazat
  3. 15:24
   Závidíš že tebe vlastní rodiče vykopali pod most?!!!

   Vymazat
  4. Pro Nobody a (15:24):
   A ekonomické argumenty by nebyly, neděkane VŠE?
   Když nejsou věcné (v tomto případě ekonomické) argumenty či argumenty k věci, jde se na urážky a po osobnosti autora, že, anonyme (15:24).
   KR

   Vymazat
 7. Ekonomika loni "rostla" o slušných 2,3%. Inflace je od r.1989 podstatně větší. Není těžké spočítat, že to co jsme si našetřili, je za 35let pryč. Jak velí "idea" kapitalismu. Znehodnocování všeho- přírody, lidské práce, atd.. Snad až se dají "Zelení" dohromady z KSČM se začne blýskat na lepší časy. Snad se toho doufám dožijeme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zelení a KSČM? Jdu dělat něco užitečného, zajdu na pivo.

   Vymazat
  2. R.P. - Zelení + KSČM? Snad se toho já nedožiju ...

   Vymazat
 8. CO AUTORITA TO IDIOT !
  Ja vam reknu co se deje u nas,a vy si to prevedte na system u vas, at mate predstavu o "EISTAINECH" na obou stranach velke vody.

  U nas si nekdo koupi luxusni Condo a za rok zjisti, ze nema na poplatky.. (Voda , elektrika, pojisteni, a jeho splatka na Condo + ASSCIATION FEE ! Association Fee je poplatek na zahradniky, udrzbare, advoz smeni...atd. atd.)

  Management neplatice nemuze chytit za prdel a vyhodit na ulici, tak jeho NEDOPLATKY prevede na zodpovedne. A ti doplaci na nekoho, ktereho vubec ani neznaji...

  Kdyz je nezodpovednych vice, tak ti zodpovedni zacnou krachovat.

  U vas zkrachuje cela republika, protoze mate stale vetsi a vetsi % nezodpovednych..Nam kdyz je nejhure, tak uteceme o 5 mil dale a zacneme na novo, a na novo, a na novo.

  Zde vidite, ze autority jsou sebedestruktivni VOLOVE a tim, ze nas donuti uteci, tak podrezou krk huse, ktera jim nosila zlata vajicka. A nakonec krachne vsechno.

  Ja nick HONOLULU volam nebesa , aby na autority seslala AIDS.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konečně tu diskuzi někdo pozdvihl!
   to byla ironie, pro HONOLULU, Horní Dolní ii007

   Vymazat
 9. Paní ekonomka Švihlíková snad spadla z jahody na
  záda!Český politik a pracovat pro národ?Sci-fi
  je blíže pravdě,než taková úvaha!Vím,že to myslela
  tak,že by měl takto pracovat.Ale spojení český
  politik a práce pro národ je fantasmagorie.Těm
  totiž záleží jen na vlastním prospěchu a zisku.
  Nějaký národ mají-víte kde!
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Kdyz aristokraticka a pracovita rasa, nas ARIJCU, musi porad doplacet na jine rasy, tak se to rozkrikne po svete a hned se prilepi na belochy dalsich 1 000 000 barbaru.
  Proto maji duchodci v Cesku 11 000 kc. mesicne,
  coz je $ 430 ! To, co je na nich usetreno, tak jde nezodpovednym.
  Proto musite Cesi volit vladu, ktera je NARODNI VLADA ! Ktera ma vase geny.
  A komu se moje briliantni postrehy nelibi , at si trusnik polibi.
  nick HONOLULU - reformator.

  OdpovědětVymazat
 11. Ano, ekonomický model kapitalismu má své meze v tom, že vše vyprodukované musí být přivlastnitelné kapitalistickými parazity!!! Pokud něco nelze přivlastnit příživníkem, pak to nemá v kapitalismu žádnou cenu, byť by to bylo užitečné pro společnost. Parazit má za užitečné jen to, z čeho lze přikrádat!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Nick Honolulu(jakákoli hodina):
  Zdravím Tě Nicku raději v předstihu ,než se sem navalí to sprostě nadávající a uràžející
  psycho.
  Jaká je situace?ví Bůh ,co?
  asi ani Ty momentálně sám nevíš jak to všechno zařadit...
  nebuď ale smutný-všechno
  i to"zlé,co nás trápí"- může být a obvykle také je,
  předzvěstí zase něčeho lepšího i kdyby to měly být spadlé klapky z očí a utvoŕení si dalšího,
  moudřejšího názoru na věc ...
  takhle člověk roste - zaplať pànbůh-
  takže Nicku vzhůru k výšinám !!!!
  pa jituš

  OdpovědětVymazat
 13. Pani Prazska vlastovko, vim, ze zde radi parta absolutnich prasat, ale ja mam tu vyhodu, ze se rad s nimi vyvalim v hnoji !
  Na sprostotu patri zase pouze sprostota.

  Prvniho brezna se jdu podivat na soud, jak to dopadne zde s tim prerozdelovanim. Ten boj ohledne nemovitosti na Floride je velmi zajimavy.
  Nevim jak je to ve Vidni, ale zde - zvlaste kdyz je na severu zima, se lidem nechce odjet a delaji velke hlouposti.
  Ekonomicky tlak se uvolni po zmenach, ktere prosazuje president Trump. Sand to bude i zde na Floride.
  NEVERTE tomu , ze jeho pozice je ohrozena, to jsou umele vyvolane kachny - tykajicich se je ho "problemu".
  Padl sice jeden jeho general, ale president jich ma 250 v zaloze.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:37
   díky za zprávu a piš-nenech se odradit!:-)
   j.

   Vymazat
 14. Podrobnosti už nesleduju.
  --- Pokud centrální banky mají úroky nulové a pokud tisknou dolary a eura atd. a naše intervenuje, potud považuji růst HDP za vylhaný a sestupujeme do krize.
  Pouze růsty zisků vyváděných mimo stát mohou růst.
  --- Není problém docílit růst HDP pokud se do něho začne započítávat všechno co roste, i tisknuté dotace, i rostoucí dluhy.
  --- Pokud skutečné HDP neroste skutečně, není kde brát peníze na úhrady úroků z dluhů, výsledkem je zrychlený nárůst dluhů. A kam to povede?

  Paní Švilíková, pokud se mýlím, jistě mě opravíte. Děda.

  OdpovědětVymazat
 15. Paní Ilony Švihlíkové si vážím, protože se snaží říkat veřejně, o čem se jiní bojí veřejně mluvit. Výpady vůči ní od některých diskutujících jsou naprosto neoprávněné. To že ČNB drží uměle korunu na minimu její hodnoty, je pochopitelně další rána do zad občanů. Navíc je zjevné, že tímto krokem podporujeme hlavně vývozce (což jsou díky totálnímu výprodeji našeho průmyslu, převážně zahraniční firmy (jejichž zisk dotujeme naprosto nesmyslně i z kapes našich občanů). Díky výraznému nátlaku na omezení zemědělské výroby, nejsme soběstační ani v zásobování potravinami (a ceny v supermarketech jsou tak závislé na dovozech ze zemí jako Španělsko, Polsko, Dánsko, Itálie či Francie s výrazně dotovanou zemědělskou produkcí). A bohužel ani zastupitelé na úrovni obcí se nedokáží chovat jako řádní hospodáři (a postarat se o věc tak základní jako je naše voda)a naše vodovody, tak provozují Francouzi či Španělé, bez zbytečných investic, ale s enormním ziskem (z našich peněženek)...

  OdpovědětVymazat
 16. Toto řekl Donald Trump a je jasné, že české vlády jsou ten Establishment, který sloužil cizáků na úkor občanů ČR:
  "Establishment se zabýval sám sebou, ale ne občany naší země. Jejich vítězství nebyla vaše vítězství; jejich úspěchy nebyly vaše úspěchy; a zatímco oni se oddávali potěšení v hlavním městě, v rodinách bojujících po celé zemi o přežití bylo málo důvodů k oslavám. Pro mnoho našich občanů existuje smutná realita: matky a děti zahnané do chudoby ve velkých městech; zničené továrny ležící jako náhrobky v krajině naší země; vzdělávací systém, do něhož se investovala spousta peněz, ponechává naše mladé a krásné studenty bez poznání; a trestná činnost, gangy a drogy ukradly příliš mnoho životů a oloupily naši zemi o nevyužitý potenciál. " JINÝMI SLOVY nejde (nešlo) o nic jiného než o trhy a odbytiště. Trh se nasytil a co dál? Rusko? Velký trh! Nakonec i Trump to nazval zcela přesně,odliv technologií a kapitálu do Číny,Kóree a Thaiwanu a v jÚeSAj rozdávaj potravinový lístky. Kapitál si namastil kapsy a tamější občané jsou v p.deli.Tož tak ogaři!

  OdpovědětVymazat