Reklama

středa 1. února 2017

Washington Post: americká média nesmí považovat Donalda Trumpa za svého nepřítele

1. 2. 2017   zdroj a zdroj WP
Není možné se snižovat ke lži při objasňování činnosti nového prezidenta USA. Ať se stane v příštích čtyřech letech cokoliv, zbraní amerických novinářů musí zůstat tužky a notebooky, fakta a objektivita.
Není nic bezprecedentního na tom, že Bílý dům považuje média za svého nepřítele - "za stranu opozice", jak je nazval poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Stephen Bannon. Je však velmi důležité, aby se americká média touto stranou nestávala, píše Fred Hiatt ve svém článku v The Washington Post.

Autor konstatuje, že po prvním týdnu Trampa v úřadu, který byl vyčerpávající a často vyvolával znepokojení, mnozí začali novinářům říkat, že pokračovat v práci ve stejném duchu již není možné...

Bylo poukazováno na to, že je nezbytné, aby novináři přestali vysvětlovat prezidentovy příspěvky na Twitteru, namísto toho je třeba začít nazývat ničím nepodložená tvrzení administrativy lží. Pokud poradci Bílého domu demonstrují bezcharakternost, je třeba přestat uskutečňovat s nimi rozhovory. Pokud takové portály a kanály jako Breitbart a Fox prosazují Trumpovu propagandu, ostatní mají stanout na opačné straně.

Podle autora je tento přístup nesprávný a odpovědí na nepravdivost a neobjektivitu žurnalistiky nemůže být ještě větší nepravdivost a neobjektivita žurnalistiky, což pouze ohrozí pověst médií a možnost rozumné diskuse ve společnosti. Reakcí na urážky administrativy nemůže být transformace médií na to, z čeho jsou obviňována. Ne, odpovědí médií USA musí být profesionalismus a vykonávání práce v souladu s nejvyššími standardy.

V případě, že prezident učiní prohlášení, novináři ho musí vysvětlovat. Pokud bude nepravdivé, je třeba uvést důkazy o jeho nepravdivosti. V případě, že kritici nového šéfa Bílého domu říkají, že je totalitní vůdce, je to také nutné objasnit. Pokud bude takové prohlášení přehnané, je třeba i o tom předložit důkazy. A stále provádět aktivní investigativní žurnalistiku.

Zatím, domnívá se autor, list The Washington Post nastavuje standardy této nejednoduché práce. V posledních dvou letech varoval USA před zvolením Donalda Trumpa a poukazoval na to, že není vhodný k plnění takových funkcí vzhledem ke komplikovanému charakteru, absenci zkušeností, omylům v mnoha otázkách a proto, že je nebezpečím pro demokratické normy. Nyní vznikla taková situace, kdy mnozí doufají, že se ukáže, že tato varování byla chybná.

První dny Trumpova prezidentství nebyly, mírně řečeno, příliš povzbuzující, ale to neznamená, že úkol listu se změnil. Je nutné rozlišovat mezi slovy a činy nové vlády. Je nutné oddělit dobré od špatného. A v politické kultuře, která má tendenci posuzovat jakoukoli negativní akci jako potenciál pro příchod konce světa, je nutné rozlišovat mezi tím, co je pouze politováníhodné, a tím, co může skutečně uškodit. To se zase musí oddělovat od těch kroků, které mohou vést k nenapravitelným následkům.

Takže když Donald Trump zablokoval snížení úrokové sazby pro ty, kteří si vzali federálně pojištěnou hypotéku, učinil opatrný a skromný krok pro ochranu federálních financí a nešel do války s prostými pracujícími USA. Když dal Trump pokyn k vytvoření správy na pomoc obětem nelegálních migrantů, jeho krok se stal bezdůvodným signálem o převážné většině těchto trestných činů, ale správa sama o sobě těžko povede k negativním důsledkům.

Ale svým zákazem vstupu uprchlíků z válkou postižených zemí a skutečnost, že postavil jedno náboženství nad jiné, ​​nový šéf Bílého domu zmrzačil demokracii USA. Tento zákaz se stal zradou tradiční americké velkorysosti a tolerance, s níž se tato země v minulosti někdy rozcházela, čehož pak vždycky litovala.

Autor zdůrazňuje, že se nesnaží se smířit s Trumpem, protože není nic normálního nebo zdravého na tom, když poradce Bílého domu říká médiím, že mají na nějakou dobu "zavřít ústa", stejně jako není normální prezident, který se zacyklil na sledovanosti, pronásleduje své "nepřátele" a nazývá novináře "jedněmi z nejnečestnějších lidí na světě". Tento postoj musí vyvolat obavy všech občanů USA, nejen představitelů médií.

Autor však činí závěr, že média si nemohou dovolit snižovat se na tuto úroveň a míchat se do "rvačky na nože". Ať se stane v příštích čtyřech letech cokoliv, zbraní amerických novinářů musí zůstat tužky a notebooky, fakta a objektivita.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

28 komentářů :

 1. Drž hubu, vy už jste se tolik nalhali, že už vám nikdo věřit nebude, presstituti!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že to není adresováno paní Grulichové.
   Kokotko

   Smazat
  2. V USA býval s důkazy vždy problém, třeba ta Psaki: "Důkazy máme, ale nemůžem vám je sdělit, musíte nám věřit".

   Smazat
  3. Je nezbytne , ze ti co po dlouha leta lhali a nic jineho neumi , ze z cista jasna prestanou lhat ???
   Kam na tyhle napady chodi..
   Porusovali a porusuji zakladni dohody a nase pravo vedet vzdy presne co se odehrava ve skutecnosti , abychom mohli spravne reagovat....
   Falesne zpravy /fake news/ nejsou nic jineho , nez propaganda zrudne ideologie... A ideologie /komunisticka a fasisticka nedavne minulosti/ je a byla vzdycky taky naramne smesna a uboha..
   Prapagandisti predstiraji to co nejsou a nikdy nebyli a tak nemohou/ a postradaji schopnosti/, v mediich pracovat...

   Smazat
  4. Zajímavý příspěvek z Novinek! NR ještě stále není dostatečně známá! Ve výčtu proruských tlampačů chybí - cituju:

   Libor Černín, Vsetín

   Nevěřte ničemu, co nebylo oficiálně dementováno...:-)

   +++++++++++++++++++++++++++++++++++++

   Dementováno, nedementováno. Místním dementům je to jedno.
   Pokud to potvrdí Aeronet, Sputnik, Rádio Jerevan a Miloš Zeman, tak je to pravda, přes kterou nejede vlak!!!

   Smazat
 2. Ten nápis se hodí k roku 1938....

  OdpovědětSmazat
 3. Media se nemohou snižovat na nižší úroveň.Ona
  už žádná nižší,než praktikují,nexistuje.Jsou
  jak havloidi v čele s nedoučeným hajným.Melou
  pořád to svoje a nic jiného je nezajímá.Jsou
  přesvědčeni,že musí poučovat,co si má člověk
  myslet a co má říkat a dělat.Blbci,považující
  se za (j)elita.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:04
   Zato ty máš úroveň. Nejen jazykovou.

   Smazat
  2. Řekl bych, že média, která by se snížila až na úroveň pana "Majevského" ani neexistují.

   Smazat
  3. Podle čeho naši trollové 20:16 + 20:21- tak soudíte? Je vaše "úroveň" to vůbec posoudit?

   Smazat
  4. Přesně tak.

   PreSStituti se jen a pouze snaží mlžit a manipulovat;)

   Naštěstí jim už věří jen polovina spících Američanů.

   Smazat
 4. 20:21
  A na úrovni udavače Havla???
  Nebo Lecha Walensy???
  Lež na lež!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Washington Post ? Nejspinavejsi klepna mezi medii.
  My stoupenci presidenta Trumpa se ho STITIME !
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP ! Panove nektera media krachuji a to je dobre.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:44
   To bude spíš tím, že vůbec nechápeš, co tam píšou.

   Smazat
  2. 21:47- oni krachují protože je "honolulu" nechápe? Gratuluji k Vašemu IQ!

   Smazat
  3. 22:03
   Krachují, protože se jich Honolulu štítí - to dá rozum.

   Smazat
  4. Ten článek je jen "házení písku do očí" ve stylu "my jsme ti hodní a poctiví..", "on" (=Trump) je zatím jen "amatér, co dělá občas chyby..", později už chyby bude "dělat často", a pak už bude jen "škůdce"..
   Viz.: http://zvedavec.org/komentare/2017/02/7169-ve-spojenych-statech-probiha-barevna-revoluce.htm
   Honolulu, můžete-li, tak přes hodnověrné lidi šiřte, že Trump (lépe jeho fanoušci, či jeho rodina,) si musí hned udělat aspoň internetovou televizi, která bude komentovat realitu, odhalovat vztahy a vazby ze zákulisí.
   Pavel p

   Smazat
  5. Ne media(nektera) krachuji , neb se presunuly masy lidi, a jsou vice na internetu , youtube atd. , Staci aby noviny ztratily 25%ctenaru a ztraci penize. Washington Post koupil majitel Amazon.com pro politicke cile, michajice politiku a kseft.Na priklad on unika danim , staci aby Trump zmenil zakony na dane a berni v USA , a hned se zmeni scena!!!

   Smazat
 6. Odpovědí médií USA musí být profesionalismus a vykonávání práce v souladu s nejvyššími standardy. Tak ano s tím se dá souhlasit, ale když vzápětí zazní tvrzení, že Trump postavil jedno náboženství nad jiné, je to zase jen trapná propaganda bez důkazů.

  OdpovědětSmazat
 7. Poslouchám denně CNN a CTV. Ani jedno kladné slovo o Trumpovi. Válka pokračuje bez oddechu.
  Ovšem, někteří hlasatelé občas zaváhají. Ještě si nejsou jisti, jak to dopadne. Bude-li Trump rychlý a tvrdý, tak vyhraje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano Jiří, vyhraje bude-li mít štěstí, tak mu je přejme. Snad to bude i vítězství narodních států, ne "Velkého bratra".

   Smazat
  2. 0:19 Když čtu "mezi řádky" tohoto článku, tak bych také řekl, že si připravují půdu k obratu. Zatím opatrně, ale je to rozhodně náznak snahy otočit od jednoznačného antitrumpismu.

   Smazat
  3. 1:11
   Možná, že kdyby jste četl ještě o trochu pozorněji, rozpoznal byste, že nejde vždycky jen o "pro" a "proti".

   Smazat
  4. 1:14 Nic takového jsem netvrdil. Obrat o 90° neznamená obrat o 180°. Bude záležet na tom, kdo přestane s tím "proti" jako první. Tipoval bych právě WP nebo NYT. Kdo začne jako první získá důvěru lidí, kteří Trumpa volili a žádným médiím už nevěří.

   Smazat
  5. Poslouchám Fox news a jsem spokojená.

   Smazat
 8. Sotva jsem se narodil , uz jsem byl komunistofob. Museli mne a nejen me, hodne mlatit po hlave..
  Ted musim bejt taky komunistofob, navic rusofob , teroristfob , ale nesmim bejt kdyz je vitame do svych statu..
  Vitani musi byt i kdyz skoncim na ulici a hladomorem..
  Homofob, cernofob , sotva spatrim zenu ,chci ji znasilnit a zavrazdit nebo oboji , arabofob, islamofob , merkelofob , EU a NATO fob , rasista a jeste vic a to vse je proto ,ze jsem se narodil bilej a tedy automaticky zlocinec ..Je toho hodne na jednoho.....
  .Nikdy nikomu nevyhovuju a prevychovani nastane , kdyz jsem potreba jako otrok a musi nasledovat..
  Fobove nejsou ti , co jsou za to placeni..A nikdy nebudou.
  Absolutne neuveritelna je skutecnost , ze lidstvo se nikdy neanucilo a nenauci znicit sily zla a zniceni.. Svet je proste tak nastavenej..
  A v bibli prej stoji psano ,ze konec a zniceni sveta prijde kdyz vsichni budou kricet a zadonit po miru...Web se tak dobre hodi. Na to kriceni...To tenkrat jeste nevedeli.
  I demokracie pokracuje od spechu k uspechum. Premir tramtarie bejvalej goldman sachs si zaplatil svoje vlastni volby a prispeli ti , kterejm slibil snizit dane /Sobe taky snizi dane/!!...
  Asi 90% populace to nebude...
  Asi bude populacefob..Nebo Humanfob. Prevychova nehrozi v tomto pripade...
  Pokuty za vsecko se zvedly o 800% az 1000% a lidi zacali nicit dopravni znacky atd. Takova znacka je horsi nez oblehani nepritelem..Hladomor je zarucenej...

  OdpovědětSmazat
 9. Jen tak na okraj.

  Putin dnes přijíždí do Maďarska. Naši presstituti nic. Na legendárních sračkovetech Iděs a Hovinky jsem nic nenašel. Ale třeby se mýlím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oprava: ---sračkometech.... a třeba.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.