Reklama

.

.

středa 15. února 2017

Zaorálek - skvělá ilustrace úpadku současné moci

Radim Valenčik
15. 2. 2017        radimvalencikpise
Cenný pohled na příčiny selhání současných elit přinesl pořad Události, komentáře na ČT 24. Vystupoval zde H. Kmoníček a L. Zaorálek. K otázce národních zájmů. Doporučuji se povídat na celou část pořadu Události, komentáře, která je této otázce věnována. Zde je odkaz: ceskatelevize.0370214
 

Z toho, co říkal L. Zaorálek, jsem si vypsal několik formulací. Reprezentativně.
Zde je výběr z první část toho, co řekl:
"Co brání realizaci našeho národního zájmu. Proto jde o osud Evropy.
Ohrožuje nás krize uvnitř Evropy.
Důležitá je, aby byla příznivá situace v Evropě.       
Masaryk se obával, zda Češi dokážou překonat svoji nechuť k institucím. To je český problém.
Důležité je (Masarykovo) respektovat instituce. Parlament, politické strany.
Nemáme smysl pro instituce a jejich kvalitu.
Respektovat instituce jako něco, bez čeho se nedá stát vybudovat."
K tomu moje poznámka:
Problém přece dnes není na straně občana, ale na straně institucí. Jak eurounijních, tak i těch "našich". Došlo k erozi a destrukci institucionálního systému. K plnému podřízení euroinstitucí (včetně "našich") globální moci (z euroreprezentace i z "naší" reprezentace se stali "slouhové slouhů"). Té moci, která vyrostla z propojení struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a struktur založených na investování do společenské pozice, té moci, která zdegenerovala, rozpadá se a kope kolem sebe, viz (nutno neustále připomínat):
A toto si L. Zaorálek nejen neuvědomuje, ale ani nechce vidět. Svědčí o tom mj. i další část toho, co uvedl.
Zde je výběr z druhé části toho, co řekl:
Co můžeme dělat? Všichni globální chaos pociťujeme. Příčina – nové vlny technologií. Dopady u nás jsou nízké náklady práce, 300 miliard dividend, které se vyvážejí do zahraničí.
Můžeme něco dělat? Můžeme. A Evropa taky.
Nejsme součástí proudu, kterému se máme jen přizpůsobit.
K tomu moje poznámka:
Ta vidíte, kdo za všechno může – "nové vlny technologií". Tady jsme u podstaty problémy. Politické reprezentace stran u nás (těch, které podle L Zaorálka máme respektovat) nevidí příčinu současných problémů Nevidí ji, protože ji nechtějí vidět. Protože se staly fíkovým listem sloužícím ke krytí příčin současných problémů. L. Zaorálek to v pořadu předvedl naprosto skvěle. Znovu tvrdím a budu tvrdit, že volit "fíkový list zastírání problémů", volit subjekt, jehož úlohou je dezorientovat veřejnost a sloužit zdegenerované globální moci, je nejen hloupost, ale je to přímo trestuhodné. Do voleb je ještě hodně daleko a snad lze v tomto směru něco změnit. Ostatně dnes večer o tom bude řeč:
Panelová diskuse15. února: "Jak dopadnou volby v říjnu 2017?"
Je veřejně přístupná, koná se v rámci pravidelného "Teoretického semináře Ekonomie produktivní spotřeby" ve středu od 17.30 v místnosti 230 E (budova VŠFS, Estonská 500 – vchod z Kodaňské).
V panelu bude:Michal Blahout (doktorand za studenty VŠFS), Jan Campbell (univerzální politický analytik), Bohumír Štědroň (prognostik), Zdeněk Zbořil (politolog), Ladislav Žák (nezávislý komentátor a glosátor), Petr Žantovský (mediální analytik).
Jinak H. Kmoníček i L. Zaorálek se shodli na tom, že se musíme více začlenit do Západu Evropy:
Kmoníček:Náš cíl – být jasným Západem.
Zaorálek:Ve fragmentující Evropě se nevyhneme tomu, že jsme apendixem Německa. Pro nás je nebezpečné, aby se v Evropě vytvořily póly, protože pak jsme ohroženi válkou.
Mám na to trochu jiných názor. Západ Evropy (Západ EU) je v hluboké krizi, uvízl a v ní a nebude pro něj tak jednoduché se z této krize dostat. Dnes je prvořadým úkolem emancipovat se jako součást Střední Evropy v austrijských tradicích. Ale to by byla jiná diskuse.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4260-zaoralek-skvela-ilustrace-upadku-soucasne-moci.html

22 komentářů :

 1. Výborný článek, mám souhlasný názor. "Západ Evropy (Západ EU) je v hluboké krizi, uvízl a v ní a nebude pro něj tak jednoduché se z této krize dostat.", což je hlubokou pravdou. Nevím proto, proč bychom měli hledat záchranu na západě. Otázkou ovšem je, jestli je možno se ze západního vlivu vymanit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice těžko , budem s nimi až do hořkého konce !!

   Vymazat
 2. Hele co jsem při hledání čehosi náhodou objevil :-D

  http://www.lidovky.cz/zeman-doufa-ze-ukrajina-nakonec-podepise-pridruzeni-k-eu-pkl-/zpravy-svet.aspx?c=A131204_132111_ln_zahranici_pef

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze 4/12/2013?? Proč ten zastaralý odkaz?

   Vymazat
  2. Já už se zaradoval, že to pošlu jednomu voloj - spolužákovi co mě sere kecama o přjetí eura a zároveň je děsně prorusáckej a zemanofilec a ještě že jsem se kouk na datum! Ty hovado! To je 4 roky starý! V tý době přeci přidružení Ukrajiny podporvali úplně všichni a Zeman přeci přijel od Janukovyče s tím, že tn mu slíbil že podepíše!! Tak co tu ty kreténe zbytečnej "objevuješ" Ameriku až po Austrálii! Ti asi nakopu hlavu nebo co ti to tam raší mezi těma rachitickejma ramínakama, co? To bych ho pěk ně "poškádlil" ty kreténe! To by se mi leda vysmál ....

   Vymazat
  3. Pro 15. února 2017 17:47:
   Tak čti ty kreténe, před víš, ale vyskakuješ ze škatule jako zlobivý čertík. Je mi Tě líto, Hurvajsi!

   Vymazat
  4. 2:46 - moh bys mi ten tvůj hýk přeložit do češtiny, idiote?

   Vymazat
  5. 2:56 - jináč ty hovado ještě dodám, že pokud bych chtěl nasírat zemanovce, tak nevyberu tenhle canc, idiote! V tý době měl Zeman i daleko výživnější věci! - http://www.lidovky.cz/nato-a-eu-by-mely-rusko-zastrasit-aby-se-nerozsirovalo-mini-zeman-p90-/zpravy-domov.aspx?c=A140411_110954_ln_domov_pvr


   Jenže tu jde vo ten datum, debile! Aby to nasíralo putinovce, musel by tam bejt aspoň loňskej, ale nejlépe letošní, aktuální datum!

   Vymazat
  6. A nakonec jen dodám, že rád nasírám různý putinčíky nekritický obdivovatele Zemana apod. Ale abych to moh dělat,je třeba zbavit se kreténů tvýho typu! Páč jak mám takhle pracovat? Stát v jedný linii s takovým imbecilem s IQ dřevěný zebry! To prostě nejde ...

   Vymazat
  7. ... taky asi pro tohle ti místní komouši říkaj "Pepek":)))

   Vymazat
 3. Předpokladem úspěšného rozvoje demokracie a jejích institucí je demokraticky odstavit od moci současnou politickou reprezentaci, která se odtrhla od lidí a má představu, že lidé tu jsou pro ni a ne naopak. Stali se z nich loutky, které již jen tupě slouží cizí moci, v jejíž prospěch se proti naší vůli zřekli suverenity a odpovědnosti. To pak nazývají národním zájmem.

  OdpovědětVymazat
 4. Pitomec z Poruby!

  OdpovědětVymazat
 5. Sluha neřknuli Slouha Západu promluvil. Tento neskutečný prospěchář a podrazák mluví o Masarykovi a národu. Jak respektovat instituce, když tam nalezli takoví jako je on.Normální člověk se práva nedovolá.Zákony zneužívají a využívají jenom zloději a darebáci. Doufám pane Zaorálku, že po volbách v politice skončíte i s tou vaší prolhanou stranou.
  Západ nás nikdy nabral jako rovnocenného partnera a brát nikdy nebude. Proto jste pane ministře jenom poslušný Pacholíček.

  OdpovědětVymazat
 6. Zaorálek měl již dávno skončit.Nyní cpe Fileho do čela OBSE. Četl jsem výpověď bývalého premiéra Ukrajiny Azareva jak jej File vydírala nechutně tlačil do EU. A na takových typech Z. staví? A to přitom typy podobné-Telička, Dlouhý atp. všechno VIP bývalých hlavounů bolšánů.

  OdpovědětVymazat
 7. no ten magyarón vám ešte narobí problémy, Istvan, Nagyova - vedeli sme prečo museli preč zo Slovenska

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu pridaj vyčúchanú babu Magdu Vašaryovú, ktorá blázni ako stará kvočka!

   Vymazat
 8. „Dnes je prvořadým úkolem emancipovat se jako součást Střední Evropy v austrijských tradicích. Ale to by byla jiná diskuse.“
  Touto diskusí, by se měl Zaorálek zaobývat. Vzájemností středoevropských států, které mají společné historické zkušenosti. A ne znovu skákat Němcům na lopatu, jak to předvádějí Herman a Bělobrada. Nebude-li střední Evropa držet pospolu, budou si ji velmoci porcovat, jak se jim zrovna zlíbí. Jenom nevím, jestli brát do party také Rakousko. To bude nejspíš vždy německá pátá kolona, kterou bude možné, kdykoliv celkem snadno zaktivovat. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. 18:41 Váš pohled je trochu naivní.Pokud sledujete
  situaci jako celek,znáte prohlášení rakouského
  prezidenta,že Evropa musí držet spolu.Jeho projev
  je s Vaším pohledem poněkud nekompatibilní.Chce
  něco jiného než Vy.Jek se chcete dát s někým,kdo
  chce víc Evropy,dohromady proti diktátu západu?
  Ten s Vámi nikdy nepůjde a když ano,tak jen proto,
  aby Vás příležitostně zradil.Nápad máte sice
  dobrý,ale to byl dobrý nápad i jednotná Evropa.
  Co z toho vzniklo,vidíte sám.Na austrijské tradice
  se nemůžete spolehnout.Tradice se může porušit a
  zůstanete sám.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní15. února 2017 18:58
   Vy zřejmě budete reagovat na článek, podobně, jako já a nikoliv na mě (18:41) jak uvádíte. Pletu se? P.K.

   Vymazat
 10. Dnes Radimovi tleskám, tedy za to, co řek (napsal). Nemohu tleskat ale za to, co neřekl (nenapsal). Austrijské tradice samy o sobě nejsou problémem, za klíčového předpokladu - dělení na elity a dav ať již v podobě císařského majestátu či pouhé neproniknutelné hradby "demokratických" politiků, kteří pouze hopkají, jak globální či významná lokální elita pískne. Kmoníček by nejraději skákal, jak píkají ve Washiongtonu a tím by zcela popřel slovanské kořeny, o nichž hovořil, Zaorálek by zase lpěl na účasti na mnohonárodním projektu EU, aniž si uvědomuje, že projekty shora jsou vždy odsouzeny k neúspěchu a rozpadu. Zdola lze přitom tvořit alinace na principiálních základech - shodneme se na těchto principech a ty uvedeme plně v život, kdo tak neučiní, nemůže být součástí aliace.Prozatím to vypadá, že kromě principů, jež definoval Vladimir Putin a podle nichž je strategicky řízena RF, nikdo s evropských ani z mimoevropských vládců vůbec nesdělil. Zatímco v RF je parná konvergence principů a reálného vývoje společnosti, kdekoli v euroatlantickém prostru je patrná výrazná divergence planých slibů vydávaných za principiální a reálného vývoje zcela opačným směrem. není ani ona vzývaná demokracie, protože lidu se povoluje k jeho vládě pouze volební štěk, není ani svoboda, protože kdo nemá dost peněz, nemá ani dost práv. Ekonomicvkareforma.cz zajišťuje každému pracujícímu minimální mzdu cca 25000 Kč a do výše nejen takovýchto příjmů automatické proplacení každí transakce, která není jako nežádoucí nebo zdrojově neuspokojitelná v proplácení vyloučena. Za používání různých měr činům téže povahy pak bude odebráno právo soudci, který takto nespravedlivě soudil a rozsudek se zneplatní. Uvnitř základních mravních principů bude vysoká míra svobody, vně nebude žádná, pokud donucení k práci nahrazující újmu lze považovat za bezpráví zločince. pokud jsou všem známy principy spravedlnosti a práva, málokdo se odváží konat v rozporu s nimi, což posílí i citelné sankce. Kdo by chtěl přijít byť jen o oněch 25000 Kč minimální mzdy...

  OdpovědětVymazat
 11. Tak tak. Jsme Střední Evropa, žádný západ.
  Ale To by se muselo chtít, aby země SE držely spolu.
  Maďaři by do toho rozhodně šli. U Slováků si nejsem tak jistý, u Poláků už vůbec ne a u pražáků tím tuplem.
  Takže by se spojilo Rakousko s Maďarskem, a tím by to zhaslo. Jedině, že by se Morava trhla od Čech a připojila se k Rakousku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní15. února 2017 19:34
   Česko se Slovenskem by toho jistě šly. Maďarsko by se snad přidalo a Rumusko by prosilo o přijetí. To by byl základ. Potom by se vidělo. P.K.

   Vymazat