Reklama

.

.

úterý 14. února 2017

Zbyněk Fiala: Nejlepší nepřítel, co máme


Zbyněk Fiala  
14. 2. 2017  VašeVěc

Prvním padlým v boji o novou orientaci zahraniční politiky Spojených států byl poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn. Sejmula ho FBI odposlechnutým telefonátem s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Telefonát obsahoval riziko, že USA přijdou o svého nejlepšího nepřítele.Nový americký prezident Donald Trump je noční můrou pro všechny, kdo dosud měli v americké společnosti lístky do první řady. Vyhrožuje snížením zahraniční angažovanosti, odmítá označit ruského prezidenta za zabijáka, dokonce s tvrzením – máme dost i svých, a považuje NATO za relikt, který málo dělá a moc žere. Není divu, že žádný americký prezident nebyl přijat smetánkou s takovým odporem. A to hlavní teprve přijde. Brzy Trump otevře novou frontu, která má zbrzdit odsávání hodnot reálné práce prostřednictvím zbytnělé financializace a hyperglobalizace ekonomiky.


M.T.Flinn
Poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn, jeden Trumpových z mužů, který byl vyslán do první linie v minovém poli, v pondělí večer padl. Musel odstoupit. Avšak ve chvílích, kdy opozice dokončovala zářez na pažbě, Kongresem prošel prohnaný bankéř Steven Mnuchin a byl schválen ve funkci ministra financí. A právě k němu se váže víkendové sdělení prezidenta Donalda Trumpa, že během dvou nebo tří týdnů představí fenomenální změny v americké daňové politice. Tady se povede útok v novém směru - na únik kapitálu do zahraničí a spekulační peníze.

Pokud jde o národní bezpečnost USA, NATO se zdá Trumpovi zastaralé, protože vidí hlavního nepřítele v Rusku, které se chová celkem slušně. Americký prezident zároveň vyjádřil podiv nad tím, že NATO naopak ignoruje smrtelné hrozby v podobě ISIS a dalších teroristických uskupení. Trump pak svá tvrzení zmírnil, ale opozice, kterou je většina americké vládnoucí vrstvy, zůstává ve střehu. Kdoví, co ten chlap ještě udělá?

Kde hrozí škoda? Rusko je nejlepší nepřítel, jakého kdy USA měly. Stačí mu nadávat, případně odmítnout nějaká ta víza, zatímco ty hlavní bitvy se odehrávají nad rozpočty na obranu a při usměrňování proudu veřejných peněz na soukromá konta. Spolu s Kecalem z Prodané nevěsty: Kdo si přeje, kdo si přeje, kdo si přeje víc?

Kdyby se vnímání Ruska jako nepřítele oslabilo a kdyby ke všemu někdo z neopatrnosti ublížil ISIS tak, že už nebude schopno udržet území u ruských
hranic a zmaří se šance zatáhnout do teroristického konfliktu i muslimské regiony v Rusku, vznikne nedozírná škoda. Mizely by příležitosti pro obchodování s válkou, které se budovaly po generace.

A teď si k tomu přičtěte hrozící Trumpův útok na zbytnělou financializaci ekonomiky, která dokázala udělat z pouhé služby ekonomice – zprostředkování směny zboží – totální diktát. Ve světě je v oběhu stokrát víc peněz mimo ekonomickou realitu, tedy mimo dotek jakékoliv nové hodnoty, než je těch, které slouží jako platidlo za něco reálného. Spekulaci nelze odsoudit absolutně, ani tu finanční, podle ekonomické teorie to pomáhá tvořit ceny. Je to ale jako s alkoholem v lidském těle. Malý panáček zdravě rozjaří, zatímco při dvou lahvích slivovice denně má i valašský traktorista co dělat se stabilitou.

V Evropě se dlouze mudruje o zavedení daně z finančních transakcí, která by globálnímu kasínu nasypala trochu písku do soukolí. Mělo by to smysl, ale kam se to hrabe na Trumpa, který chce zaútočit na finanční otrokáře skutečnou atomovkou. Zruší výhody úrokových nákladů, které se dají všude na světě odečíst v daňovém přiznání. Dovedete si představit, koho se to dotkne a co to udělá s celým finančním trhem?

Jedni budou biti, vydělají jiní. Místo odčitatelných úrokových nákladů Trump nabídne odstranění daně z dividend. Výhodu tak dostanou peníze, které něco tvoří, peníze v akciích. Reálnou investici také bude možné okamžitě odepsat. Kouzla s dluhy tak přestanou být zajímavá. A k tomu si doplňme to, čemu všichni říkají americký protekcionismus, ale šlo by to označit i za úder proti nekalé daňové soutěži. Kdo chce nízké daně v zahraničí, má je mít, ale americké sazbě se stejně nevyhne. Zaplatí ji, až zboží, které vyrobil venku, zkusí prodávat na americkém trhu.

Chystaná daňová reforma tedy bude mít podobu dovozní daně či cla, jen se to bude jmenovat jinak. Křik už burácí z celého světa. Dokonce i od nás. Přitom právě Česko zavedlo před třemi lety drsnou dovozní daň, která už nyní dosahuje nějakých 15 procent a není vyloučeno, že dál poroste. Taky se jmenuje jinak, jde o umělé snížení kurzu koruny, a prezident ani vláda v tom nejedou, ti jen aktivitám ČNB přihlížejí. To vládě uvolňuje ruce, aby se mohla k Trumpovým pokusům o narušení volného trhu zásadověji vyjádřit.

Pád Michaela Flynna je příběhem do kresleného seriálu. Padl, protože se údajně snažil domluvit s ruským velvyslancem o vztazích s novou administrativou ještě před oficiálním jmenováním do funkce. Porušil tak zákon z roku 1799, který zakazuje americkým občanům jednat se zemí, se kterou je Amerika ve sporu. Byl potrestán za to, že se nová administrativa pokoušela připravit na převzetí moci. To však nikterak neoslabuje kritiku, že nastoupila nepřipravena.

Mimochodem, kdopak nám to generála sejmul? Washingtonem začalo kolovat, že ministerstvo spravedlnosti má obavu z vydíratelnosti Fllyna, protože neřekl vše o svém telefonátu s ruským velvyslancem. Rusové mu prý mohli kdykoliv pohrozit zveřejněním, že vyjednával i o zrušení sankcí, které vyhlásil vůči Rusku prezident Barack Obama za to, že Trumpa podle jeho názoru zvolil hlavně Putin.

Zní to logicky, ale hrozba vydíráním prý byla sdělena už na konci ledna a mezitím začal kolovat i přepis odposlechu hovoru s ruským velvyslancem. Tím to vydírání Rusům dost zkomplikovali. Obsah nejspíš znali i ve Washington Post, který na Flynna s tímto tématem dotíral v rozhovoru 8. února. Fllyn se pokoušel vykroutit tvrzením, že si nevzpomíná. Jak už to bývá, to nepomohlo.

S varováním před vydíratelností Flynna přišla bývalá ministryně spravedlnosti, právě ta, která před volbami pomohla Hillary Clintonové, když se „náhodně“ sešla na letišti s Billem Clintonem a na základě toho se vyloučila z rozhodování ve věci nepovoleného vedení státních mailů na soukromém serveru Clintonové. O věci pak musel rozhodnout samotný šéf FBI, její podřízený, a vyšetřování zastavil. Avšak jeho podřízení se vzbouřili, spolu se spolupracujícími důstojníky CIA, a přinutili jej, aby věc znovu otevřel krátce před volbami. Clintonová to pak označila za jednu z příčin volební prohry. FBI nyní provedla odposlechy Trumpova muže. Není snadné se zavděčit.

Gen. David Petraeus
Jeden generál tedy Trumpovi padnul, ale nějaká zásoba ještě zbyla. Proč potřebuje generály kolem sebe? Rád by přenesl spor o bezpečnost USA z hysterické roviny, o kterou se stará hlavně republikánský senátor z Arizony John McCain, do roviny odbornější. Předpokládá, že generálové, kteří v těch bitvách byli a odešli s nějakou zkušeností, prezidenta zaštítí svou autoritou. Místo bývalého vedoucího činitele vojenského zpravodajství Michaela Fllyna by tak mohl obsadit někdejší velitel invazních vojsk v Iráku a pozdější šéf CIA, čtyřhvězdičkový generál David Petraeus. Ten bude vidět soupeřům ještě hlouběji do karet.

Podobně také ministr financí Steven Mnuchin nabídne zkušenosti prohnaného finančního ředitele Goldman Sachs, takže ho finančníci neopijí rohlíkem. Trumpova personální politika „kozel zahradníkem“ vypadá zvenčí odpudivě, ale zmalovaní vojáci, kteří se plazí někde bahnem s roštím na hlavě, taky nejsou žádní fešáci. Přituhuje. Zmaření nepřátelství se neodpouští.

- - -

11 komentářů :

 1. Flinn muel odstoupitr, protože lhal. A hotovo. Není třeba za tím vidět nějaké konspirace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jistě, když např. Babiš vůbec nelže.

   Vymazat
  2. Chybny komentar priteli, Flyn odstoupil , ponevac nejednal podle protokolu!!!!! , a neinformoval vladu USA oficialne o svem setkani s Ruskym predstavitelem. Vzal riziko a plati.

   Vymazat
 2. 16:09
  A udavač Havel má ta celoživotní lhaní bustu ve Fuckingtownu....to jsou paradoxy!;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Trump brzy zjistil, že o ničem podstatném v USA nerozhoduje.

  OdpovědětVymazat
 4. Dulezite je ovsem ze OSOBNE nas drahy Bibi Natahnihnatu je primo u Trumpa a jeho rodiny kde po golfu bude projednano uskadleni banditu nepratelskych Israeli a potazmu i USA kdy Israel bdi a USA muze klidne spat. Diky Bibi, jedu na vitaci vybor kde jsou jiz pripraveny autobusy a mavatka a krasne israelske vlajky .Pozdeji po vitani podam zpravu o projevu Trumpa a jeho rodiny z Hercegoviny. Verim ze se osobne potkam i pritelem z Hornidolni ktery ma stejne pokrokove nazory jako ja
  Honolulu lulu kuku retarded tc pensionovany po bojich v Jizni Africe jez nyni vzkveta k velke spokojenosti USA a Israele a kd evladne ta spravna trida ktere ta zeme patri tj afroamericanu Nashledanou pratele

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty se nauč česky, blbe, nešaškuj tady a neber si do huby Honolulu, na kterého nemáš ani náhodou. Spíš jsi trapný, Jando.

   Vymazat
  2. Honolulu i Horní Dolní je diskuzní přízrak. Ve skutečnosti Jiří Večerek - Florida, dlouholetý osvědčený diskutér serveru Novinky, mnohokrát zablokován za blbé sračky, které na diskuzích píše, i za sprosté nadávky Čechům, které jako emigrant neskutečně nenávidí. Při žádné diskuzi na NR - neboť na Novinkách je opět zablokován - nezapomene sprostě nadávat na Čechy. Dělá to mazaně - jako Honolulu píše svoje sračky slušněji, ovšem jako Horní Dolní sprostě a oplzle nadává. Nechápu, jak tomuto individuu může někdo naletět.

   Vymazat
 5. 16:42 Trumpovi ale zcela určitě dovolí opravit tu kalifornskou přehradu, kterou celých padesát let nikdo neopravoval. Přehrada to byla kvalitní, ale nic nevydrží věčně, ani v USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prehrady se neopravuji ty musi drzet do te doby nezli se rozpadnou starim .Prehrada byla odflaknuta jako vse co dela se v USA. Namisto (mimo armadni zakazky ktere se rozkradou jeste nezli se podepise contract)betonu na prepadni emergency vypusti udusali mexikani hlinu nohama spinavyma a ta je nyni odplavena a dira se zavazi kamenim .Takze voda na kterou se cekalo leta je v prdeli neb byla prehrada odpustena a skoda je jiz nyni 250-500 milionu$ + zase zdrazeni vody pro nas uzitecne idioty

   Vymazat
 6. To je prehrada a USA v jednom..
  Jak uz jsem psal, presila utoci a vyhrava proti Trumpovi a jeho banker ma vyhrat nad vsemi bankeri a milion-miliardari.To nejde vyhrat.
  Ovsem , presila si neuvedomuje,co dela, ve sve posedle zurivosti, psychopaticke a posedle trumpem..!!!
  .Chcete snad na Hitlery aby si neco uvedomila ?? Nebo Soros ??
  Kam vas vede slepa vasen !!!
  Banker na Trump-ministerstvu financi taky poleti...
  Kecy s velvyslancem pak ukazuji ,jak se podezreli i na nejvyssich mistech vyhazuji..
  Promluvite s kymkoliv a letite, kdyz jenom se to hodi !!
  /I kdyz mozna mohl Flynn lecos zachranit a upadek zpomalit !!!??/
  V podobne situaci by Hitlery museli vyhodit stokrat za sebou...Aby vycerpali vsechny priciny, tech vsech prestupku hodnych vyhazovani...
  Riti se do cerny Diry , ktera je semele na atomy a pridavaji na gravitacni a odstredive, spiralovite rychlosti...Uz se jim toci hlavy , ztraceji smer a orientaci.
  Kdyz se kolem vse hrouti , je tezky najit misto, kdyz casu nezbejva , kde zacit /Dejte mi bod a pohnu vesmirem, Archimedes tusim/....
  Reseni zoufalstvi pak ma zpomalit nejaka valka a spojenci se zoufale hledaji....
  Pupkaty Ukro fasisti a dalsi sebranka z celyho sveta, mam dojem nepostaci...

  OdpovědětVymazat