Reklama

.

.

pátek 24. února 2017

Latinská Amerika zažívá jedno z nejlepších období své historie! Diktátorské vojenské režimy jsou už dávno minulostí...

24.2. 2017   NWOO
 Zvláštnosti rozvoje zemí Latinské Ameriky v současné etapě a perspektivy rusko-latinskoamerických vztahů...
Když se hodnotí situace Latinské Ameriky, odborníci se shodují, že v posledních desetiletích v tomto regionu došlo k hluboké ekonomické a politické transformaci, výrazně měnící podobu latinskoamerických zemí a jejich místo ve světě. Fakticky společným rysem se stalo snížení vlivu USA na země Latinské Ameriky, zvýšila se nezávislost latinskoamerických států a do oblasti pronikli noví hráči, především Čína, která se snaží obsadit místo hlavního obchodního partnera regionu.

K významným změnám došlo v hospodářství těchto zemí. Pokud v 90. letech latinskoamerické státy zažily řadu ekonomických krizí, v letech po přelomu tisíciletí, až na několik málo výjimek, provádějí promyšlenou makroekonomickou politiku a vykazují stabilní růst. Důkazem úspěšnosti zvoleného ekonomického modelu je odolnost tváří v tvář globální finanční a hospodářské krizi roku 2008, která neměla na země Latinské Ameriky ničivý dopad, jak by se dalo očekávat. Zpomalení hospodářského růstu v USA nevedlo ke vzniku hluboké krize v ekonomice všech zemí Latinské Ameriky, protože většina z nich dokázala diverzifikovat své zahraniční obchodní vazby ještě před událostmi z roku 2008. Kromě toho zachování vysokých cen na světovém trhu na exportní zboží z Latinské Ameriky přispělo k zachování ekonomické stability a provádění rozsáhlé sociální politiky, což vytáhlo z chudoby desítky milionů lidí.

Také ve vnitropolitickém rozvoji zemí Latinské Ameriky byl v posledních letech zaznamenán pozitivní trend. Diktátorské vojenské režimy jsou už dávno minulostí: v drtivé většině případů dochází k výměně moci cestou voleb a v některých zemích demokratizace vedla k posílení vlivu lidových mas, dříve vyloučených z velké politiky. V současné době není region politicky jednolitý: u moci v zemích Latinské Ameriky lze vidět zástupce celého politického spektra – od levých radikálů až po režimy pravicově konzervativní. Moderní latinskoamerické levice jako obvykle drží kurz na zestátnění ekonomiky, věnují zvýšenou pozornost sociální problematice a v zahraniční politice oponují USA (především se to týká levicově radikálních režimů, zatímco levicově středové preferují ve vztazích k Spojeným státům opatrnější politiku). Pravice usiluje o liberalizaci ekonomiky a společenského života a zasazuje se o rozvoj úzkých vztahů s USA.

Charakteristickým rysem zemí Latinské Ameriky se v posledních letech stalo jejich úsilí o regionální integraci
 Mezi mnoha integračními sdruženími je možné zdůraznit UNASUR (Svaz jihoamerických národů), který spojil státy Jižní Ameriky, dále Pacifickou alianci (Mexiko, Peru, Chile, Kolumbie) lišící se zvláštní dynamikou v ekonomické oblasti a Společenství zemí Latinské Ameriky a Karibiku (SELAK), které zahrnuje všech 33 zemí v regionu, včetně Kuby, ale USA a Kanada zůstaly mimo rámec sdružení. SELAK v podstatě vznikl jako alternativa k Organizaci amerických států, která je tradičně pod vlivem Washingtonu. Spolu s tím integraci procesů v regionu komplikuje celá řada sdružení překrývajících se navzájem, jakož i vnitřní rozpory účastníků, často bránící jim vytvářet zóny hluboké integrace a účinněji koordinovat své akce, a to i během krizových situací.

Stále jasněji se rýsuje snaha latinskoamerických zemí zapojit se do světové politiky jako samostatní hráči. Zvláštní roli v tom hraje největší země Latinské Ameriky – Brazílie, aspirující na místo stálého člena v Radě bezpečnosti OSN a která zastupuje region v BRICS. Kromě toho, tři latinskoamerické země (Argentina, Brazílie, Mexiko) jsou členy „Velké dvacítky“. Pro země Latinské Ameriky jsou rezervována dvě místa mezi nestálými členů RB OSN (v současné době tato místa zaujímají Argentina a Chile).

Pozice mnoha latinskoamerických zemí v době syrské a ukrajinské krize ukázaly, že neměly v úmyslu jít v plavební dráze zahraniční politiky USA, a naopak mají vlastní argumentovaný názor. Obecně lze konstatovat, že většina států Latinské Ameriky je zainteresovaná na přerozdělování globální moci ve prospěch rozvojových zemí. V souvislosti s tím vystupují za prosazení reformy světové finanční architektury a pro změnu základů politického regulačního systému mezinárodních vztahů.

Změny, k nimž dochází v Latinské Americe v posledních deseti letech, stejně jako dramaticky se měnící mezinárodní prostředí, kladou otázku o potřebě posílení politických a hospodářských vztahů mezi Ruskou federací a latinskoamerickými zeměmi. Návštěva prezidenta RF Vladimíra Putina v regionu, která proběhla ve dnech 11. – 16. července roku 2014, určitě přispěje k řešení těchto problémů.

Dá se říci, že vztahy mezi Ruskem a Latinskou Amerikou se úspěšně vyvíjejí v celé řadě destinací. Rusko spolupracuje s latinskoamerickými zeměmi v mnoha mezinárodních organizacích – OSN, G20, APEC, BRICS, WTO a dalších. RF urovnalo rozvětvené politické kontakty v regionu, které je třeba dál rozvíjet. Zvláštní význam to má v situaci, kdy se zhoršily vztahy Moskvy s některými zeměmi Západu, a ona nyní potřebuje zvyšovat počet přátelských států. V Latinské Americe pro to existuje značný prostor: je příznačné, že když v OSN byl podán návrh rezoluce „O územní celistvosti Ukrajiny“ odsuzující akce Ruska na Krymu, z 11 zemí, které byly proti tomuto usnesení, 4 jsou z Latinské Ameriky (Kuba, Bolívie, Venezuela, Nikaragua) a další latinskoamerické země, včetně Brazílie, se hlasování zdržely.

Pokud budeme mluvit o ekonomice, pak obchod mezi Ruskem a zeměmi v regionu v roce 2012 činil 16,3 miliard dolarů, zatímco v roce 2013 vzrostl na 18,6 miliardy. Pro srovnání obchod mezi Ruskem a USA na konci roku 2013 činil 27 miliard dolarů. Rusko dodává do latinskoamerických zemí především hnojiva, vojensko-technickou produkci, válcované kovy, elektrotechnická zařízení a nakupuje především zemědělské výrobky. Hlavním ekonomickým partnerem Ruska v Latinské Americe je Brazílie, obchod s níž v roce 2013 činil 5,5 miliardy dolarů [1].

Spolu s tím se jak v Moskvě, tak i v hlavních městech zemí Latinské Ameriky neustále mluví o tom, že úroveň ekonomických vazeb neodpovídá možnostem stran. S cílem dosáhnout průlomu v tomto směru by Rusko mělo rozšiřovat produktovou řadu dodávaného zboží do regionu, především vysokotechnologické produkce. Naléhavá je otázka investicí do Latinské Ameriky, bez čehož by Ruská federace těžko mohla v regionu konkurovat USA, Číně a zemím EU. Kromě toho je třeba vzájemně komunikovat v ekonomice nejen skrze ruské státní korporace, ale také stimulovat soukromé podnikání, které jen neochotně jde do vzdálené latinskoamerické země [2].

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také interakci v energetické oblasti, kde Rusko má celou řadu konkurenčních výhod. V rámci této politiky během latinskoamerického turné V. Putina byla podepsána smlouva s Argentinou o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, smlouva na výstavbu čtyř bloků pro kubánské tepelné elektrárny, dokumenty o rozvoji ropných polí na Kubě i na šelfu. V nejbližší době společnost „Inter RAO“ má v úmyslu se připojit ke stavbě vodní elektrárny v Argentině, v Brazílii bude „Rosněfť“ v povodí řeky Solimões těžit uhlovodíky.

Latinská Amerika zažívá jedno z nejlepších období ve své historii. Samozřejmě, v regionu přetrvává značný počet problémů, zejména v oblasti veřejné bezpečnosti, nicméně odborníci se přiklánějí k tomu, že většina latinskoamerických zemí se bude ve střednědobém horizontu úspěšně rozvíjet. Role největších zemí Latinské Ameriky, především Brazílie, ve světových záležitostech, zdá se, také bude růst. Rusko, které podporuje úsilí Brazílie stát se stálým členem Rady Bezpečnosti OSN [3], může tento proces významně ovlivnit.

[1] Rozhovor pro latinskoamerickou agentutu „Prensa Latina“ a ruskou agenturu ITAR-TASS. URL:http://www.kremlin.ru/news/46190

[2] Latinská Amerika požaduje zvláštní přístup. URL: http://interaffairs.ru/read.php?item=8263

[3] Rusko podpoří Brazílii jako kandidáta na stálé členství v Radě bezpečnosti OSN. URL: http://itar-tass.com/politika/1310706

Zdroj: https://riss.ru/analitycs/6055/

26 komentářů :

 1. "Latinská Amerika zažívá jedno z nejlepších období své historie... Fakticky společným rysem se stalo snížení vlivu USA na země Latinské Ameriky, zvýšila se nezávislost latinskoamerických států"
  =============================================
  To jako vážně? Polovina celé latinské Ameriky je Brazílie která je poslední léta dost ekonomicky i politicky v prdeli.
  Další a poslední významnou zemí je Mexiko které prosperuje právě díky spolupráci a těsným vztahům s USA (NAFTA).
  Zbytek státečků nestojí za řeč.

  Takže jako obvykle, ruský, zcela mimózní propagandistický blábol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdá se , že čtete jen mfDnes !!

   Vymazat
  2. 14:39

   Víc tam nemáte než tento žblebt?
   Je fakt, že Brazílie do roku 2013 rychle rostla, nicméně už 3 roky zažívá silný hospodářský pokles. K tomu politická krize, odvolání prezidentky atd.
   http://www.tradingeconomics.com/brazil/gdp-growth-annual
   http://www.tradingeconomics.com/brazil/gdp-per-capita-ppp

   http://ekonomika.idnes.cz/hdp-brazilie-se-propadl-nejvice-za-poslednich-25-let-fw6-/eko-zahranicni.aspx?c=A160303_184315_eko-zahranicni_rts

   http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/brazilsky-senat-sesadil-rousseffovou-prezidentem-je-temer/1387813

   To vy byste měl číst něco jiného než ruské nesmysly.

   Vymazat
 2. Hlavně že ve Fort Knox je tolik zlata.....co svět ještě neviděl,tzn.úplný KULOVÝ HOVNO!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč sem cpeš takový hovadiny? I kdyby to byla pravda, jakou to má souvislost s Latinskou Amerikou?

   Vymazat
 3. Všechno souvisí se vším,dutolebe z havloblbova!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to potom jóóó. Jednozáviti jako ty to maj prostě jednoduché.

   Vymazat
  2. 15:36 kdyby jsi vytáhnu občas hlavu z řitě svého loutkovodiče a přečetl si světový tisk a díval se kolem sebe mněl bys to také jednoduché, čisté a bez zápachu.

   Vymazat
  3. 15:39
   Ty už seš bez závitu....ten totiž zůstal v zadku ty udavačský zdechliny!!!!

   Vymazat
  4. Vážení, tady jde o úhel pohledu. To individuum ho má jiný, tak mu ho nechejme. Otázkou je, proč nás s tím jeho otravuje a nezůstane s ním ve své žumpě.

   Vymazat
 4. Takže opět a znova. Nikdo z těch primitivů se nezmohl napsat jediné písmenko k tématu. Jako obvykle se ozývá jen klakofonie jejich prdění.

  OdpovědětVymazat
 5. Ovšem každý vygumovaný havlouussackej hulibrk píše ke všem článkům k věci!!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Podílel jsem se na několika dodávkách pro velké energetické rozbody v Argentině a Brasilii. Rozvoj těchto zemí je skutečně ohromný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Argentině vím málo. Brazílie skutečně zažila rychlý rozvoj v letech 2003-2013. Od roku 2013 si, nejmírněji řečeno, bere oddechový čas.

   Jinak, nikdo z z Čechů kteří mají 5P pohromadě by v Brazílii nechtěl žít ani ve snu. Na jedné straně 5% bohatých Brazilců žije v luxusních domech či bytech s ochrankou, na druhé straně obrovské množství lidí žije ve favelách kam normální smrtelník nevkročí, kde se vraždí za bílého dne jak na běžícím páse.

   V Brazílii a potažmo v celé Latinské Americe není vůbec o co stát a pokud se ji někdo snaží dávat nám za vzor tak potěš koště.

   Vymazat
  2. Anonymní24. února 2017 18:11 a to se velice mylite, zrejme brazilii vubec neznate.

   Vymazat
 7. Celé diskuze -novinkáři! Klasika! Sprostí jak hovno, vzájemně se napadají, nadávají si, názor k článku žádnej. Novinková smečka v celé své kráse. Pobírači dávek, důchodci, ID, ČID - žádného pracujícího člověka mezi diskutujícími nenajdete. Fuj - kde jsme vzali tuhle pologramotnou sebranku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, kde asi, havloškola a havlovýchova.

   Vymazat
  2. 21:03
   Zapomněls na Jandu, debile.

   Vymazat
  3. Přesně popsaný! Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, žlučovitých, i zemanovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zamlčují, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale promoskevskou trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších nebo bez darů z EU. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.

   Vymazat
  4. 24.2.23:28 Vskutku žlučovitý příspěvek,který nic nesděluje
   jen ukazuje na ubohost pisatele.
   Václav

   Vymazat
 8. http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/ Brazílie na skluzu
  Josef Mikovec  Kapitál rozpouští staré vazby a místo pestrých svazků přichází „chladná voda sobecké vypočítavost Nežijeme již ve světě, protože svět představuje určité uspořádání, a to se proměnilo v „zevšeobecněnou atomistiku“.

  Michael Hauser, Předmluva ke knize Alaina Badioua: První manifest za filosofii

  Brazilský ekonom Edmar Bacha razil pro Brazílii název Belindia, tím chtěl říci, že Brazílie jsou vlastně dvě země,“Belgie uvnitř Indie.“

  Jižní Amerika je svou kulturni, náboženskou, psycho-historickou a sociální realitou tak pestrá a Západu vzdálená, že z eurocentrického a egologického pohledu je nepochopitelná a nutně podhodnocená..Modernita, westernizace a ekonomický rozvoj bez rovnoměrného nebo predcházejícího kulturniho a spiritualního rozvoje způsobily spíše rozklad a předpoklady exploatace.. Západní pokrok přináší miliónové čtvrti chudých , často v předcivilizované podobě, nezvládnutelnou kriminalitu, narkomanii , dětskou prostituci a na venkově nevolnictví. Stavěly se bez plánu chaotické čtvrti v přerůstajících městech, která nemohla být dostatečně zásobována. Brazílie a Jižní Amerika se však začly probouzet.Vznikl BRICS, ALBA, Mercosur, Unasur, CELAC, Rada obrany Jižní Ameriky (O Conselho de Defesa Sul-Americano (Council of South American Defense - the Council has an advising body called the Center of Strategic Defencee Studies.[5]) , Banka Jihu. Zatímco jiné země postihla krize, Brazílie lehce proplouvala, uzavírala smlouvy,usilovala o členství v Radě bohů.. a posílila svou obranu “ viz Brazília vzdoruje plánu Colombia”. President Lula byl úspěšný doma i v cizině.Nebyl charismatickým visionářem jako Hugo Chavez, na rozdíl od něj nepřinášel nic nového, ale byl pohyblivým praktikem v rámci systému.Objížděl svět , uzavíral dohody a přijímal ocenění a vynamenání v množství hodném sovětského maršála.Korupce ovšem kvetla v mnoha barvách . Lula byl obviněn , že v rámci , Escandãlo Mensalão uplácel poslance aby získal jejich hlasy.pro jeho sociální zákony a Dělnická strana příjímala peníze od naftové společnosti Petrobras. Důkazy nejsou, ale důležité je aby Lula nemohl znovu kandidovat na funkci presidenta. V roce 2011se podrobil chemoterapii záleží tedy také na jeho zdravotním stavu, který politikům nebývá vždy přiznivý. Obžalován a odsouzen byl Lulův chefe da casa civil, José Dirceu de Oliveira e Silva, druhá osoba ve vládě, ten Lulu neobvinil. José Dirceu byl levicový student, který se angažoval v boji proti vojenské diktatuře.V roce 1968 byl zatčen . V roce 1969 revoluční skupiny MR8 (Movimento Revolucionário 8 de Outubro) a Ação Libertadora Nacional (ALN) unesly amerického velvyslance Charlese Burkeho Elbricka a propustili jej výměnou za 15 vězňů, včetně José Dirceu, který odejel na Kubu, prošel vojenským výcvikem a údajně si nechal udělat plastickou operaci obličeje.Do Brazílie se vrátil v roce 1975, tedy ještě za diktatury, pod falešným jménem Carlos Henrique Gouveia de Mello.Co člověka jeho formátu vedlo k finančním čachrům je nepochopitelné, ale možná je všechno jinak a v Brazílii se politika nedělá v bělostných rochetách..Lula i Dilma však mají na svědomí jiné prokazatelné hříchy, které zbaví představy o jejich náklonosti k socialismu. Oba dva se nemálo snažili o likvidaci Amazonie a přisluhovali Nadtřídě.Nepochybně se zlepšila situace chudých, ale méně nežli mohla.

  017/02/brazilie-na-skluzu.html

  OdpovědětVymazat
 9. “Monopolní kapitál za Lulovy vlády vzkvétal” - a dosahoval “rekordních zisků v primární sféře” za cenu “extrémních škod na životním prostředí a masivního vytlačování původního obyvatelstva a malovýrobců”. V porovnání s “geometrickým růstem monopolních zisků se dva dolary na osobu a den, vyplácené jako dávka mající čelit bídě, dají jen sotva považovat za vizitku´pokrokového´ či dokonce ´levostředového´ režimu“.Po úspěšném Lulovi nastoupila do jeho funkce, jím doporučená Dilma Vana Rousseff, také bývalá odbojářka.Doba ji však nepřála, nemohla se vykázat úspěchy jako Lula, neuměla jednat s lidmi,spíše úřadovala a působila arogantně.Ceny neuvěřitelně stoupaly. Nečekané.Octové revoluce, při které byly páleny vlajky její strany, neuměla využít.a Lula ji v tom nepomohl.Získala sice jisté alibi, ale s tím nadlouho nevydržela. Strana PT dávno přestala být stranou pracujících a opozicí vůči systému v rámci systému a stala se Stranou velmi mírného pokroku v mezích velkokapitálového zákona a stranou prebendářů všech stavů. Odbory se podařilo kooptovat a levici neutralizovat, ostatní postavit před vnucenou volbu. Nadějné zůstává Hnutí pracujících bezzemků, obdobná městská hnutí a spontaneita.. “Monopolní kapitál za Lulovy vlády vzkvétal” - a dosahoval “rekordních zisků v primární sféře” za cenu “extrémních škod na životním prostředí a masivního vytlačování původního obyvatelstva a malovýrobců”. V porovnání s “geometrickým růstem monopolních zisků se dva dolary na osobu a den, vyplácené jako dávka mající čelit bídě, dají jen sotva považovat za vizitku´pokrokového´ či dokonce ´levostředového´ režim“°...... “Dělnická strana svůj náboj “systémové opozice ztratila už dávno. Její špičky jsou financovány bankami a elitami agrobyznysu a těžebního průmyslu.” Ryze osobní cíle sleduje i většina odborových předáků. “Masové hnutí ve městech” – i v indiánských komunitách Amazonie” – “bude muset najít nové politické nástroje” James Petras


  V posledních volbách se předpokládalo, že se v druhém kole střetnou Dilma a spíše pravicová, průměr a politickou šeď naopak. značně přesahující Maria Osmarina Marina Silva Vaz de Lima. Marina Silva však bohužel neprošla a proti Dilmě.nastoupil Aecio Neves, který naštěstí prohrál. Levice zachovala postoj hrdého mlčení a symptomaticky dala přednost nevolit nikoho.Dilma páchala chybu za chybou

  “Brazilská vláda Strany pracujících (PT) „patří k latinskoamerickým režimům, které jsou korupcí prolezlé nejvíc". S oporou v odborových konfederacích a v koalici se stranami levého i pravého středu dokázala „přilákat desítky miliard kapitálu zahraničního těžařského, finančního a agrobyznysu". Díky „dekádu trvajícímu boomu agrominerálních komodit, dostupnému úvěru a nízkým úrokům pozvedla příjmy, spotřebu a minimální mzdy". „Zisky ekonomických elit se ovšem mezitím zmnohonásobily". Následkem „finanční krize a poklesu cen komodit však ekonomika stagnuje právě od momentu, kdy byla prezidentkou zvolena Dilma Roussefová". Favoritem jejího předchůdce Luly da Silva byl „agrobyznys, protěžovaný proti pracujícím bezzemkům, požadujícím pozemkovou reformu". Roussefová zase „straní dřevařským baronům a pěstitelům sóji, tísnícím indiánské komunity v amazonském dešťném pralese".
  Po svém opětovném zvolení však „čelí velké politické i ekonomické krizi: prohlubování hospodářské recese, fiskálního deficitu i zatčení a stíhání zkorumpovaných poslanců za Stranu pracujících i její koaliční spojence a manažerů ropné společnosti Petrobras". „Lídři PT a pokladníci jejich volebních kampaní inkasovali za zajištění kontraktů s gigantickou polostátní ropnou společností od stavebních firem úplatky v miliónech dolarů". Roussefová voličům slíbila, že se zasadí jak o „plné pokračování sociálních programů", tak o „vymýcení korupce i s kořeny

  OdpovědětVymazat
 10. Hned po volbách však spustila ortodoxně neoliberální politiku." „Jmenovala kabinet tvrdých pravicových neoliberálů, včetně Joaqína Levyho, bankéře z Bradesco, ministrem financí." Ten vyrukoval se „snížením podpor v nezaměstnanosti, penzí a mezd ve veřejném sektoru", „další deregulací bank" i „uvolněním pracovně-právních garancí" („aby to přilákalo kapitál"). Dalekosáhlým programem, jehož cílem je „rozpočet v plusu" a „lákadla na zahraniční investice na úkor práce". odpůrkyně pozemkové reformy Katia Abreu". U Hnutí pracujících bezzemků venkova (MST) to narazilo na tvrdý odpor. Prezidentka však novou ministryni padnout nenechá. Ta přitom zredukovala ještě víc i už beztak nízké kvóty pozemkové redistribuce, zavedla normy usnadňující expanzi geneticky modifikovaných obilnin a přislíbila i arbitrární vysídlení amazonských Indiánů z lokalit, kde „překážejí agrárnímu velkobyznysu" “ Ekonomické neúspěchy se staly velice vhodnou půdou pro pravici a oligarchii v pozadí. Začaly se objevovat karikatury presidentky i presidenta Luly, které byly mimo rámec politické kultury i vkusu, kupř. Dilma s hákovými kříži na šerpě a paži a s Hitlerovým knírkem a patkou. Pro většinu však byla předestřena jako bolševik hodlající přetvořit Brazílii ve větší Kubu, tím měla být zastrašena a získána střední třída. Při demonstracích se objevovaly transparenty ” Mrtvý komunista dobrý komunista” a podobné. Pokusně byly šířeny libé vzpomínky na dobu diktatury. Oprávněnou kritiku nahradila neoprávněná demagogie. a fašizující skupinky oživly. Početně byly protivládní demonstrace silnější. Objevovaly se obavy i častá přání aby zasáhla armáda. Nakonec vše prošlo kongresovým sálem V Brazílii je korupce a protiprávní obohacování neoddělitelnou součástí systému a členů Kongresu, kteří byli zkorupce obviněno není málo. Nepochybný je předseda Sněmovny, evangelikál přežívající skandály, Eduardo Cunha, pro kterého prokurátor požaduje trest 184 let. Dilma nebyla obviněna z korupce, to bylo příliš riskantní.


  Zasedání probíhalo jako jako pitvorné představení. Každý poslanec měl 10 vteřin aby řekl své Ano či Ne, s případnou poznámkou. Tyto poznámky byly hodně často trapné, směšně patetické a demagogické. A tak se hlasovalo “Ve jménu Božím, pro štěstí dětí, pro rodinu, jménem evangelíků / či evangelikálů/, ve jménu jednotlivých států Brazílie i města (republiky?) Curitiba”. Někteří poslanci žádali impeachment pro presidentku a současně pro Cunhu. Někteří předstupovali s vlajkami Brazílie a jednotlivých států, nebo zahaleni jimi jako pluviálem. Neuvěřitelné bylo když obhájce brazilské vojenské diktatury a Pinocheta, evangelikál Jair Bolsonaro z Rio de Janeiro dedikoval svůj hlas plukovníku Carlosu Brilhante Ustrovi, který v době diktatury řídil jednotku mučitelů Doi-Codi, Destacamento de Operações de Informação - Centro de Operações de Defesa Interna .Dilma Roussef měla dosti děsivou příležitost poznat jejich výslechové metody osobně.


  Na místo Dilmy nastoupil dosavadní vice-president Michel Miguel Elias Temer Lulia ( nezaměňovat s Lulou ) , který jako jednu z prvních věcí, které odvážně vyvedl, bylo zrušení ministerstva kultury!..Symbolika jasná i pro méně chápavé. Hlavně pro ně. Záplava hollywoodských splašek a cukerínové romance postačí. Tím ovšem jízda na čertově kole nekončí.Jsou odhaleny další skandály, největší Lava Jato a stovky politiků je obviněno nebo přímo ve vězení. Dějí se náhody přespříliš nahodilé.19.ledna zahynul při leteckém neštěstí soudce Nejvyššího soudu , Teori Albino Zavascki, který měl vyšetřovat presidenta Temera.a 130 politiků. Nového soudce bude jmenovat president Temer, kterého uplácel Marcelo Bahia Odebrecht. Temerovu volbu budou schvalovat senátoří, z nichž někteří budou také souzeni. Absurdní divadlo vrcholí.

  OdpovědětVymazat
 11. "Brazílie kráčející od úspěchu k úspěchu se jeví být nejpřizpůsobivější a pro svou velikost a sílu nejslabší,v budoucnosti politicky i kulturně neutralizovaná, odbarvená, vzdálena své původnosti, poslušná... přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předdějin a přístup k počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti.“..
  Situace však není pro Jižní Ameriku tak beznadějná jak se zdá podle momentální přeháňky.Kapitalismus prošel horšími krizemi a horizont má už za sebou. Volby.zase budou.
  “Tam, kde není Jih, není Sever; kde není periferie, neexistuje žádné centrum; kde není kolonie, není - v žádném případě ne, "Západní" -. civilizace "
  Claudia von Werlhof.
  -


  OdpovědětVymazat
 12. být nejpřizpůsobivější a pro svou velikost a sílu nejslabší,v budoucnosti politicky i kulturně neutralizovaná, odbarvená, vzdálena své původnosti, poslušná... přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předdějin a přístup k počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti.“..
  Situace však není pro Jižní Ameriku tak beznadějná jak se zdá podle momentální přeháňky.Kapitalismus prošel horšími krizemi a horizont má už za sebou. Volby.zase budou.
  “Tam, kde není Jih, není Sever; kde není periferie, neexistuje žádné centrum; kde není kolonie, není - v žádném případě ne, "Západní" -. civilizace "
  Claudia von Werlhof.
  -


  "Brazílie kráčející od úspěchu k úspěchu se jeví být nejpřizpůsobivější a pro svou velikost a sílu nejslabší,v budoucnosti politicky i kulturně neutralizovaná, odbarvená, vzdálena své původnosti, poslušná... přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předdějin a přístup k počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti.“..


  http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2017/02/presvedcive-poznamky-argumenty-z.html

  OdpovědětVymazat
 13. Ale jak tedy dál Brazílie?

  ANEB

  Prezidentka přijatelně Růžová
  nebo viceprezidentka, prezidentka, případně ministryně Zelená
  nebo prezident z vůle poražených ?

  Čili

  Revoluce zprava doleva, zleva doprava nebo ze středu kamkoliv? http://www.netsocan.cz/socan/num07814/amarina%20(1).html

  OdpovědětVymazat