Reklama

pondělí 27. března 2017

Bohatým jdou daně k duhu

27.3.2017   Tribun
Oblíbený mučednický mýtus bohatších lidí, živený zejména liberály všech druhů a barev, říká, že stát a daně ničí bohatším lidem prosperitu a kdyby jich nebylo, tak by ti bohatší měli všeho více za méně a v lepší kvalitě, protože by si to kupovali přímo za vlastní na volném trhu. 
Jak ovšem D. Prokop v článku Úvod do praktické sociologie: Rub a líc progresivní daně (to je ten článek, který jsem si přečetl až na Sealovo doporučení, ale dobře jsem udělal a vy byste měli také), tak realita je poněkud odlišná a složitější:


Druhým argumentem je fakt, že pokud se omezíme na pracující populaci, které se daně týkají, jsou to často bohatší lidé, kdo nepřímo více těží z fungování státu. Chudší pracující sice dostávají některé přídavky, ale jejich objem není nijak závratný. Bohatší lidé kupují více zboží, jehož pohyb i cena závisejí na veřejné infrastruktuře. Jsou častěji klienty finančních a dalších služeb, jejichž férové fungování je závislé i na státním dohledu a regulaci těchto prostředí. Více využívají služby v oblastech kultury nebo sportu, které stát podporuje. A zejména těží z veřejného vysokoškolského vzdělávání. Jedinec s ním dosáhne vyššího platu, z daní ho však platíme všichni.

- - -

8 komentářů :

 1. Připomenu také, jak bohatší lidé v mnohém větší míře využívají našich silnic a dálnic, ale i letadel, takže se také více podílejí na devastaci životního prostředí, ale neplatí na to nic navíc.

  OdpovědětSmazat
 2. Kdo je bohatý, ten má více co ztratit, než chudák. Díky bohatství má větší vliv na funkci veřejných služeb a má tedy disproporčně lepší a rozsáhlejší bezpečnostní servis i ochranu soukromé části jeho majetku, zatímco jeho podíl na veřejném majetku bývá rozkrádán výhradně bohatými a vlivnými - často za boháčovy ochotné součinnosti... atd, atd...

  OdpovědětSmazat
 3. Naprosto normální jev.Částečně to platilo také
  za sociku,ale nebylo to tak rozdílné.Dnešní doba
  s velkými majetkovými rozdíly už diferencuje
  rozdíly mezi bohatými a chudými.Nutno vzít také
  v úvahu,že úplně chudých zas tolik není,jako je
  těch bohatých.Někdo se považuje za chudého jen
  proto,že si nemůže ihned pořídit to,co chce jen
  proto,že se mu to líbí.Mnoho lidí nechce čekat,
  až si na své touhy vydělá.Jinak je pravda,co je
  napsané v příspěvcích výše.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Ten provařený vítač migrantů, Tribun, by měl definovat kdo je u něj "bohatý". Dále by měl uvést kolik by měly ty daně činit, na co by chtěl ty daně využít a proč.
  Jinak je to jen prdnutí závistivého důchodce do větru.

  OdpovědětSmazat
 5. Čichsči důchodcovských prdů, kde Tribun mluví o migrantech? Jako"bohatý stát", který je schopný poskytnout miliony provařené Ukrajině, ale není schopný pomoci postiženým českým dětem je určení
  využití daní jasné. Také prdlavý závistivý důchodce V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tak by jsi si měl asi přečíst některé jeho jiné "moudré" úvahy, které tady ze zřejmých důvodů nepublikují.
   Všem dětem u nás se pomáhá, lháři jeden.

   Smazat
 6. Anonymní27. března 2017 20:29 že v tv furt pořádají sbírky na nemocné děti nebo pojištovna nechce hradit léčbu dívej se na zprávy na tv barandov

  OdpovědětSmazat
 7. V kapitalismu existuje přímá úměra mezi výší bohatství a mírou psychopatie; podpora (i legislativní) psychopatů je totiž základním principem kapitalismu. Takže to, co říkají pracháči, jsou jen psychopatické žvásty.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.