Reklama

sobota 11. března 2017

Bude důsledkem úspěchů ŠOS a EAHU rozpad Evropské unie?

Andrej Kovrin
11. 3. 2017   Eurasia24
 
Politika Evropské unie, zaměřená v posledních letech na zachování a udržení jednoty, nemá podle soukromé americké zpravodajské a analytické agentury Stratfor perspektivu.


Událostí roku 2016 se stal Brexit, situace v Řecku je dlouhodobě nestabilní a v rozhodujících státech Evropy získávají stále větší popularitu euroskeptici. Neexistuje jednotný názor na pokračování protiruských sankcí, které řadě členských států přinášejí ekonomické ztráty. A úspěšné výsledky nejbližších konkurentů EU – Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) a Eurasijské hospodářské unie (EAHU) – vyvolávají nelibost evropských politických elit.Podle řady analytiků bude rok 2017 pro budoucnost EU rozhodujícím. Hlavními událostmi se v jeho průběhu stanou volby v Nizozemí, Francii a Německu. Ty totiž rozhodnou nejen o dalším zaměření vnitřní a zahraniční politiky těchto států, ale také o budoucnosti eura jako společné měny EU.

Hlavním ohniskem a argumentem euroskepticismu zůstane jako dosud Řecko. Bez ohledu na svoji ekonomickou závislost a závazky vůči věřitelům provádí tamní vláda takovou sociální politiku, jejímž důsledkem se mohou stát mimořádné volby – a s nimi bude s největší pravděpodobností nastolena otázka dalšího členství země v evropském společenství.

Pokud k tomuto scénáři dojde, mohou příkladu Řecka následovat Itálie a Španělsko, ve kterých je velká část voličů připravena hlasovat pro opuštění eurozóny. Mimochodem největší popularitu a sympatie mají v těchto zemích politické strany prosazující vystoupení z EU.

Pokusy propočítat si další postup v případě pro EU negativního výsledku voleb již probíhají v Nizozemí. Tamní úřady provedly letos průzkum týkající se vztahu Holanďanů k euru. Formálním důvodem pro zahájení průzkumu se staly obavy z možného dopadu politiky Evropské centrální banky (ECB) na nizozemské vkladatele a penzisty.

Nemalou roli v otázce budoucnosti EU hrají také protiruské sankce. Zvláště aktivně vystupují proti prodlužování sankcí jižní státy evropského společenství. Podporu tyto státy nalézají i ve Francii, kde tamní politici v souvislosti se sankcemi stále častěji mluví o jejich nesmyslnosti. Německo, disponující v EU největší ekonomickou autoritou, však zatím nedává těmto státům možnost, aby (tlakem na zrušení sankcí) chránily i své ekonomické zájmy.

Zatímco v Evropě se vede vzrušená diskuse o vhodnosti protiruských opatření, Rusko tím, jak plánovitě upevňuje staletou spolupráci se svými sousedy, pokračuje v budování ŠOS a EAHU. Obě organizace se vydaly cestou posilování vzájemné výměny zboží a jsou tak schopny zajistit a nabídnout v jednotlivých státech potřebnou produkci, a to na úkor obdobné produkce západní.

I to je důvod, proč se stále větší počet politiků EU přiklání k obnovení a posílení spolupráce s Ruskem. Kupříkladu ve Francii mají mezi lidmi největší sympatie kandidáti, kteří podporují navázání strategického partnerství s Ruskem. Pokud některý z nich ve volbách zvítězí, vlna euroskepticismu zaplaví Řecko, Španělsko i Itálii – a Německo ztratí nad dalším vývojem kontrolu.

To znamená, že EU musí pozorně sledovat vývoj a obávat se o vlastní budoucnost. Rostoucí vlna nespokojenosti hned v několika zemích EU neustále přibližuje možnost, že se scénář jejího rozpadu naplní. Při pohledu na úspěchy Ruské federace a jejích strategických partnerů v ŠOS a EAHU nevidí členské státy EU mnoho smyslu v další existenci eurozóny.

Vzhledem k tomu se hlavní evropské státy již dnes morálně připravují na negativní důsledky realizace takového scénáře a počítají ztráty, ke kterým dojde v případě jejich odchodu od společné ekonomiky a měny. Celá politika EU potřebuje kvalitní restart respektující současnou realitu. Pokud se jí to nepodaří, je její budoucnost víc než šedivá. 

- - -

Andrej Kovrin
Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.czPoznámka Eurasia24.cz: Přesun centra ekonomického rozvoje z tradičních oblastí světa do pevninské části Asie je mimo jiné charakterizován snahou řady států ležících v této oblasti o prohloubení ekonomické spolupráce. Navenek se tato snaha projevuje například vznikem, postupnou stabilizací a rozšiřováním hned několika mezivládních či mezinárodních organizací zaměřených na ekonomickou spolupráci se stále výraznějším podílem na rozvoji moderních technologií, objemu výroby i kapitálu. Spolupráce je však rozvíjena i na širší úrovni – v oblasti bezpečnosti, boje proti kriminalitě a militantnímu islamismu, šíření narkotik atd. Evropa toho o nich dosud příliš nevěděla – a dělala tak velkou chybu.

ŠOS – mezivládní organizace zaměřená na oblast bezpečnosti a ekonomické spolupráce, existující od roku 2001. Jejími členy jsou ČLR, RF, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán, přistupujícími státy pak Indie a Pákistán, pozorovatelskými Írán, Mongolsko a další. Tři z uvedených států patří mezi 10 největších ekonomik světa, 4 z nich vlastní jaderné zbraně.

EAHU (u nás je některými autory používán název Eurasijský ekonomický svaz) – ekonomická unie, jejímž prvním postupným cílem je vytvoření společného trhu (tj. volný pohyb zboží, služeb, práce, kapitálu, společná vnější celní politika apod.). Vznikala postupně na základě dílčích smluv, členy jsou dnes zatím státy bývalého Sovětského svazu – RF, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménie, řada dalších států o vstupu uvažuje.

11 komentářů :

 1. kéžby jse ten spolek rozpadl nechci aby nám vládly nevolení neomarxisti

  OdpovědětVymazat
 2. Nejsem registrovaný na AE News protože se necítím tak schopný abych tam vstupoval do diskuze, proto využívám možnosti přes NR poděkovat Zrathustovi za příspěvek u článku Velká válka. Tím nechci říci, že NR je méně kvalitní, jenom se tu dá psát bez registrace a to má také svůj význam. Je vhodnější pro lidi kteří také chtějí něco říci a nejsou tak gramaticky vybaveni. Sice za to občas dostanou kapky ale to jim neublíží, nejsou namyšlení. Zajímalo by mě na jakém základě jste si zvolil profil. Já jsem také se svým prožitím spokojený ale mám syny a vnoučata, o ty se obávám. Kdysi se říkalo že s poctivostí nejdál dojdeš, ovšem dnes o tom silně pochybuji. Ti vzdělaní by měli pochopit snahu těch starých upracovaných lidí jako já se poučit a něco připomenout. Jsme většinou slušní a neurážíme. Vzdělanost není moudrost. MŠ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale ale - tak to vás lituji, že to vidíte takhle. Na diskuzích k článkům zveřejněným na NR v současné době je denní slet diskutujících z tradičních Novinek - a tam už tradičně diskutují nejomezenější, a nejvulgárnější, velice postarší exoti. Lezením po internetu se zabavují - je to jejich jediná aktivita. Už jsou duševně zmrzačeni a na diskuzích je to poznat nejvíc. Nadávky, urážky, odkazy na jiné servery, bláboly ( pořád stejné). Nebo rady koho mají lidi volit. Je to tak kolem tří set stále stejných psychopatů - ti diskutují všude, dokonce i na Streamu, což je nejhorší žumpa. Veškerá publicistika je dnes už jen bulvár, principielně stále stejné články, které mají vzbuzovat emoce a šokovat. Laciná novinařina, domovnické drby, a nasrávací verbální stylistika. Nechápu, jak tomuhle může někdo propadnout, nebo jak tohle někdo může považovat za seriozní publicistiku s cílem informovat. Nejdůležitější na tom jsou jen ty stupidní diskuze - kdyby byly zakázány, nikdo z těch frustrátů by ty články nečetl. Mají jen potřebu blafat stále stejné kraviny, přičemž si myslí, že je to důležité a že to někdo čte. A sami diskutující si navzájem svoje výplody nečtou - jen něco zažvaní a žvaní dál to svoje - to není diskuze - to je žvatlání. Většinou důchodci. Dnes musí pracovat i lidi přes šedesát - takže logicky jsou na diskuzích jen důchodci kolem sedmdesátky ( ti co před šestadvaceti léty vyzvonili bordel, na který teď nadávají) a potom ti, kteří z nějakých důvodů nepracují a mohou dřepět u počítače celé dny. Podle toho taky úroveň diskuzí vypadá. Redakcím je to jedno, čím větší počet diskuzí, tím více na každém článku vydělají - o tom to hlavně je.Diskuzí se zúčastňují jen lidi, kteří to nemají v hlavě úplně v pořádku, často ignorují článek a blafou nesmysly, které se článků netýkají. Příspěvky ostatních nečtou, protože celé je to na zvracení.

   Vymazat
  2. Vážený Pane!
   Buďte bez obav. Vzdělání ještě nikoho neudělalo MOUDRÝM. Jste skromný a MOUDROST JE SKROMNÁ.

   Vymazat
  3. 12:37-Panáčku,nejste oprávněn posuzovat
   kohokoliv z přispěvovatelů.Je zajímavé,že jste proti diskuzím,ale jste na nich stále.
   O důchodce se Vy nestarejte.Před 26 lety
   to byli tehdejší študentíci a jiná mládež,
   kteří chodili cinkat na Václavák a potom
   na Letnou.Takže zklidněte hormony a radši
   začněte používat mozek.Vy jste ve věku,
   kdy jste chodil cinkat,tak to neházejte
   na druhé.Hloupí studentíci hráli špinavou
   hru tzv.disidentů,kteří všichni opustili
   Prahu.Chtěli být v bezpečí,pokud by se
   tato akce nepovedla.Jste zářným případem
   zaujatosti a jak se zdá i nenávisti.
   Petr Majevský

   Vymazat
  4. V první řadě nejsem panáček pantáto. A hned potom, cinkat na náměstí chodila ani ne tak mládež, ale spousta fotrů, kterým bylo v té době bratru kolem čtyřicítky, ti nejvíc prahli po banánech, aby se smělo cestovat, a po západních hodnotách jako je porno,čmárání na zdi, hnusné filmy, kde se jen střílí a zabíjí, volby miss a aby měly celebrity luxusní bydlení jako mají ty hollywoodské. Nejvíc se ve všem angažovali právě tito fotři, většina jich byla v KSČ ale uvnitř podniků zakládali OF ( občanské fórum) a do toho lezli, ředitelům vyslovovali "nedůvěru" a sami už měli "rozparcelované" podniky pro sebe. A každý ten blb se troštoval, že si vydraží cukrářství,pekařství nebo papírnictví, drogerii apod - a budou "podnikatelé" budou "bohatnout", ano,všichni ti náměstci ředitele budou prodávat rakvičky se šlehačkou nebo trhačky, případně krémy na ksichty. Taky že dražili.Ale každá ta polokrysa, když viděli co obnáší stát za pultem a starat se o dodavatele, zaměstnávat prodavačky, starat se o papíry - do roka a do dne byl každej ten sráč pryč. Krámky šly do hajzlu -dnes jsou tam všude vietnamský večerky. Já jsem nezvonil - já jsem studoval, a celou veškerou politiku jsem měl na háku -a nebyl jsem sám. Moc se pletete, a takové ty blbosti, že bych hrál špinavou hru s disidentama ( nevěděl jsem ani, co to je) a že já jsem případem nenávisti- to si nechte pro svoji starou ( kterou určitě nemáte) zkrátka si to nechte. Vystupujete tady jako nějaký kantor - jakobyste měl patent na diskuzní rozum. A nakonec taky sklouznete k nadávkám a urážkám?

   Vymazat
  5. Jsem už hodně starý a myslím, že jste to celkem vystihl, ale nedal jste jako čtyřicátník / to jsem si spočítal/ nějaký návod jak z toho nespravedlivého marasmu ven. Nebo jste spokojen?

   Vymazat
 3. Evropská unie = násilná kolektivizace, to už rady přece bylo. Kdy už pochopíme, že kolektivizace ano, ale nenásilná - přirozená.

  OdpovědětVymazat
 4. Volte SPD a pak budete mít možnost v celonárodním referendu o tom, zdali chcete zůstat nebo ne v EU. Jak prosté, jenom SPD potřebuje dostatek hlasů. SPD Okamura. www.spd.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní11. března 2017 12:09 ano jediná záchrana ČR jako samostatného státu

  OdpovědětVymazat
 6. Pro 12,37. Já jsem již jednou psal že po přečtení pár slov se rozhodnu číst nebo nečíst a tím je to pro mě vyřízené. Protože jsem měl dobrou výchovu tak jsem hned v 89 věděl co bude následovat a celou rodinu na to připravil. Mnoho lidí nechápe že nic nemůže být zadarmo, jak se říká sliby se slibují, blázni se radují. MŠ.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.