Reklama

sobota 11. března 2017

Bude důsledkem úspěchů ŠOS a EAHU rozpad Evropské unie?

Napsal/přeložil: Andrej Kovrin
11.3. 2017   Eurasia24
Politika Evropské unie, zaměřená v posledních letech na zachování a udržení jednoty, nemá podle soukromé americké zpravodajské a analytické agentury Stratfor perspektivu.
Událostí roku 2016 se stal Brexit, situace v Řecku je dlouhodobě nestabilní a v rozhodujících státech Evropy získávají stále větší popularitu euroskeptici. Neexistuje jednotný názor na pokračování protiruských sankcí, které řadě členských států přinášejí ekonomické ztráty. A úspěšné výsledky nejbližších konkurentů EU – Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) a Eurasijské hospodářské unie (EAHU) – vyvolávají nelibost evropských politických elit.

Podle řady analytiků bude rok 2017 pro budoucnost EU rozhodujícím. Hlavními událostmi se v jeho průběhu stanou volby v Nizozemí, Francii a Německu. Ty totiž rozhodnou nejen o dalším zaměření vnitřní a zahraniční politiky těchto států, ale také o budoucnosti eura jako společné měny EU.

Hlavním ohniskem a argumentem euroskepticismu zůstane jako dosud Řecko. Bez ohledu na svoji ekonomickou závislost a závazky vůči věřitelům provádí tamní vláda takovou sociální politiku, jejímž důsledkem se mohou stát mimořádné volby – a s nimi bude s největší pravděpodobností nastolena otázka dalšího členství země v evropském společenství.

Pokud k tomuto scénáři dojde, mohou příkladu Řecka následovat Itálie a Španělsko, ve kterých je velká část voličů připravena hlasovat pro opuštění eurozóny. Mimochodem největší popularitu a sympatie mají v těchto zemích politické strany prosazující vystoupení z EU.

Pokusy propočítat si další postup v případě pro EU negativního výsledku voleb již probíhají v Nizozemí. Tamní úřady provedly letos průzkum týkající se vztahu Holanďanů k euru. Formálním důvodem pro zahájení průzkumu se staly obavy z možného dopadu politiky Evropské centrální banky (ECB) na nizozemské vkladatele a penzisty.

Nemalou roli v otázce budoucnosti EU hrají také protiruské sankce. Zvláště aktivně vystupují proti prodlužování sankcí jižní státy evropského společenství. Podporu tyto státy nalézají i ve Francii, kde tamní politici v souvislosti se sankcemi stále častěji mluví o jejich nesmyslnosti. Německo, disponující v EU největší ekonomickou autoritou, však zatím nedává těmto státům možnost, aby (tlakem na zrušení sankcí) chránily i své ekonomické zájmy.

Zatímco v Evropě se vede vzrušená diskuse o vhodnosti protiruských opatření, Rusko tím, jak plánovitě upevňuje staletou spolupráci se svými sousedy, pokračuje v budování ŠOS a EAHU. Obě organizace se vydaly cestou posilování vzájemné výměny zboží a jsou tak schopny zajistit a nabídnout v jednotlivých státech potřebnou produkci, a to na úkor obdobné produkce západní.

I to je důvod, proč se stále větší počet politiků EU přiklání k obnovení a posílení spolupráce s Ruskem. Kupříkladu ve Francii mají mezi lidmi největší sympatie kandidáti, kteří podporují navázání strategického partnerství s Ruskem. Pokud některý z nich ve volbách zvítězí, vlna euroskepticismu zaplaví Řecko, Španělsko i Itálii – a Německo ztratí nad dalším vývojem kontrolu.

To znamená, že EU musí pozorně sledovat vývoj a obávat se o vlastní budoucnost. Rostoucí vlna nespokojenosti hned v několika zemích EU neustále přibližuje možnost, že se scénář jejího rozpadu naplní. Při pohledu na úspěchy Ruské federace a jejích strategických partnerů v ŠOS a EAHU nevidí členské státy EU mnoho smyslu v další existenci eurozóny.

Vzhledem k tomu se hlavní evropské státy již dnes morálně připravují na negativní důsledky realizace takového scénáře a počítají ztráty, ke kterým dojde v případě jejich odchodu od společné ekonomiky a měny. Celá politika EU potřebuje kvalitní restart respektující současnou realitu. Pokud se jí to nepodaří, je její budoucnost víc než šedivá.

Andrej Kovrin

Zdroj: Politikus.ru

15 komentářů :

 1. jen tak dál ale musíme se též přičinit o naší zemi nemůžeme jen čekat že to udělají jiné státy

  OdpovědětSmazat
 2. Každý spolek, kde vzájemné respektování, svobodné rozhodování a spolupráci, nabídku informací, zkušeností, názorů, argumentů a pomoci nahradí diktát a nátlak, mocenská zvůle, intriky, manipulace, nucená jednota, glajšaltování, vůdcovství, vazalství apod. se rozpadne.
  Proto EU a NATO - pokud se chtějí zachránit - tak se musejí přestavět tak, jakoby začínaly na zelené louce.
  Eurospolupráce ano, eurodiktát ne.
  Proklamované evropské hodnoty jsou sympatické, avšak v podání eurošéfů a jejich národních vazalů je to jen vějička, pozlátko pro jejich korporátní, skupinové a osobní zájmy a moc.
  Místo rozšiřování a prohlubování demokratických mechanismů je ořezávají, vykosťují, místo argumentů prosazují šmírování, nálepkování a cenzuru, místo výchovy k větším, hlubším a širším vědomostem, místo rozvíjení myšlení, místo upevnění morálky a zodpovědnosti úpadek výchovno-vzdělávacího procesu, ohlupování, užívání dvojího metru. Místo férovosti, spravedlnosti a solidarity individualismus, egoismus a vykořisťování.
  Co jsou eurošéfové a eurohujeři ochotni pro eurodům udělat? Jsou junkerové, tuskové, merkelové, hollandové, schulzové, sralbotkové, zadolárci, stoltenbergové, pavlové, stropničtí ap. obětovat své posty ve jménu evropského mírového soužití a spolupráce?
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:36 Máte pravdu. A právě schopnost pravdivého vidění světa je to, co dnešní EU chybí ze všeho nejvíc. Bohužel to platí i pro naše "elity". Zeman je tak hrozně štve právě proto, že alespoň občas a ne v nejpodstatnějších věcech je schopen tu pravdu říkat.

   Smazat
 3. Souhlas 22:36. Mimo - tuším, že daný článek už tady jednou je, takže bych editerovi nebo editorům doporučil vést seznam zveřejněného a vkládané takto kontrolovat. Ale i tak, dík za pro tento portál odevzdávanou práci. Není to málo.

  OdpovědětSmazat
 4. EU a NATO se nedá reformovat. Jediná naděje pro státy střední Evropy je vytvořit si vlastní organizaci, spolek, už bez tzv. "Západu" - ti jsou stejně pyšní, mají nás za chudáky a občany druhé až desáté kategorie, vždy nás zradili, když o něco šlo, a paktovat se s nimi nic dobrého nepřinese. Říkám to přesto, že miluju Francii a Anglii i Itálii ... ale kde nic není ... není to o lidech, ale o jejich vládách a mediích ... bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podstata efektivního, smyslupolného spolčování není v regionální, nýbrž hodnotové blízkosti. Není účelné být ve spolku s horthyovským Maďarskem, beckovským Polskem, tisovským Slovenskem, stalinistickým Ruskem, hitlerovským Německem, daladierovskou Francií, chamberleinovskou Británií apod., cílem je spolupráce s takovými jako byly brandtovské Německo, Kreiského Rakousko, palmeovské Švédsko, gorbačovské Rusko, titovská Jugoslávie ap.
   KR

   Smazat
  2. Anonymní11. března 2017 23:56
   Co bylo, už není. Zůstává pravda, že pro vlastní bezpečnost je nejlepší společná sousedská domluva a obrana. O tu je třeba se snažit.
   Celá EU je skládá z mnoha oblastí s rozdílnou historickou zkušeností a rozdílnými ekonomickými vlastnostmi a potřebami svého rozvoje. Takže v mnoha případech jsou si zájmy některých zemí EU antagonistické. I když se pod diktátem politické korektnosti o nich nemluví, v ekonomické a finanční úrovni nepokrytě působí.
   Společnou historickou zkušenost i podobnou ekonomickou úroveň máme se svými sousedy. S nimi bychom se měli po domluvě společně bránit. V současnosti alespoň proti takové sranda-hrozbě (z hlediska vojenské bezpečnosti), kterou jsou neozbrojení migranti, západem nám vnucovaní.
   Jednotlivé země to však musí pochopit samostatně. Musí se odvrátit od neoliberalistické praxe, která nás ničí, k chápání demokracie, jako prostředku pro budování národního blahobytu a bezpečnosti. Něco podobného snad nastalo v USA, doufejme, že se to podaří i ve Francii, případně dalších státech a efektem sté opice, se to projeví i ve střední Evropě. P.K.

   Smazat
 5. Rozklad Euronacistického sojuzu již běží na plné obrátky, jen v Brůselu, ve svých zlatých klecích, si tento fakt zatím nepřipouštějí nebo o tom ještě neví.Heslo dne:"Více Evropy a větší, těsnější integrace".Brexit, Holandsko(Gert) a (Marine) Francie budou katalyzátory.

  OdpovědětSmazat
 6. Mimo spehovani populace a invase , okupace a starostlive pece o afroaraby EU uz davno ztratila moznosti a schopnosti pozorovat neco jineho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropské hodnoty a těsnější integrace spočívá v likvidaci rodiny jako takové, nasunování nepřizpůsobivého a agresivního islámu, vyzdvihování LGBT jako vyššího stupně správné integrace, konečný stupeň integrace je genocida původního obyvatelstva, zakončena občanskou válkou jako vrcholný bod evropských hodnot. prezentované bruselskými parazity.

   Smazat
 7. A tak koho budem volit! Zase ty stejné? Děda.

  OdpovědětSmazat
 8. "Při pohledu na úspěchy Ruské federace a jejích strategických partnerů v ŠOS a EAHU nevidí členské státy EU mnoho smyslu v další existenci eurozóny."
  ==================================
  A že jsem tak smělý, jaké že to jsou ty hospodářské úspěchy Ruské federace?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní12. března 2017 0:42
   Není náhodou zjevné, že v mnoha oborech jsme na ruském trhu konkurenceschopní a Rusko má naopak suroviny i nějaké dolary? Proč se nedomluvit?
   Snad vidíme, že jako subdodavatelé do Německa, můžeme přežívat, jen za cenu závodu ke dnu. Je třeba se přeorientovat a Ruský trh je jedna z možností. P.K.

   Smazat
  2. Zeptej se Stratfordu moulo. Nerika to jenom tak, je to organizace na vyssi urovni nez CIA, vygugluj si to hlupacku.

   Smazat
 9. ano Evropa potřebuje restart návrat států ke svým měnám a Hitlerům sen hodit do koše Bruselem protékají finance ke kdovíjakým projektům a bruselský parlament to je banda parazitů která jedná a koná proti vůli občanů Evropy !!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.