Reklama

sobota 18. března 2017

Duel raket nad Sýrií – velmi nemilá situace pro Izrael

Geo
18.3. 2017  Eurasia 24

Izrael v pátek 17. března zaútočil na území Sýrie. Útok to nebyl ojedinělý, ale opakovaný, přesto se od dřívějších podstatně liší. Čtveřice stíhacích bombardérů F-15I v pátek 17. března před tři čtvrtě na tři ráno pronikla do vzdušného prostoru Sýrie a v blízkosti Palmýry provedla úder na objekty libanonské šíitské ozbrojené organizace Hizballáh.„Jako obvykle, letěli jsme tam zaútočit na základny Hizballáhu a sklady na teritoriu Sýrie, na které se dostávají zbraně z Íránu pro přepravu do Libanonu,“ citovala ruská média bývalého šéfa izraelské zvláštní služby Nativ, analytika Jakova Kemdiho.

Syrské velení v pátek informovalo, že protivzdušná obrana Sýrie proti izraelským letounům úspěšně zakročila – jeden měl být ze země sestřelen, druhý poškozen a dva další byly přinuceny opustit syrský vzdušný prostor.

Do pátečního večera však nebyly k dispozici žádné hmatatelné důkazy syrského tvrzení, především informace o případném dopadu trosek sestřeleného izraelského stroje.

Pravděpodobnost této verze rozhodně odmítl i Jakov Kedmi, jehož vyjádření – jako vždy – nepředstavuje oficiální prohlášení izraelského státu.

Izraelský stát však událost komentoval, a učinil tak už podruhé za posledního půl roku; do té doby se komentářům k působení svého letectva nad Sýrií přísně vyhýbal.

Tentokrát byl nucen přiznat nejen nelegitimní narušení vzdušného prostoru suverénního státu, ale také to, že syrská(?) protivzdušná obrana útočící letouny detekovala a zasáhla proti nim.

Izraelská reakce zněla takto: „Pokud je nám známo, bezpečnost letadel vzdušných sil Izraele a izraelských občanů nebyla v žádné fázi ohrožena.“

Nabízí se otázka: proč byli Izraelci přinuceni použít vlastní obranné prostředky ke zneškodnění něčeho, co je nijak neohrožovalo?

Některé zdroje použití izraelského protiraketového systému Arrow vysvětlují údajným ohrožením území Izraele syrskou protiletadlovou raketou komplexu S-200VE, jejíž trajektorie po neúspěšném pokusu o zachycení izraelského letounu vedla na území židovského státu.

I tato varianta je v rozporu s tvrzením, že nebyla ohrožena bezpečnost izraelských občanů. Části trosek rakety (není to žádný drobeček – měří přes deset metrů a před odpalem váží víc než sedm tun) nakonec podle všeho dopadly na území Jordánska, do města Irbid na severozápadě země (na snímku může být torzo jednoho ze čtyř pomocných motorů):Pokud zní nevěrohodně tvrzení syrské strany o sestřelu izraelského letadla, pak zní nevěrohodně i tvrzení izraelské strany. Izraelci byli evidentně na celou operaci velmi dobře připraveni, ale nakolik reálně předpokládali ohrožení jejich letadel nebo území? K jednomu či druhému – v rozporu s jejich tvrzením – s vysokou pravděpodobností došlo.

A nyní je zde otázka, zda a jak bylo do protiakce zapojeno Rusko, které pomáhá Sýrii restaurovat protivzdušnou obranu a díky vlastním instalacím PVO v zemi má kvalitní přehled o situaci nad Sýrií. Totiž:

K události došlo jen týden poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu „vyletěl“ z Kremlu ponížený replikou Vladimira Putina na pokus izraelského premiéra mediálně podsunout ruskému prezidentovi „snahy Peršanů zničit před 2500 lety židovský národ“. Ruský prezident mu odpověděl: „Dnes už žijeme v jiném světě. O jeho problémech je třeba hovořit.“

Putin tak dal jasně najevo, že nehodlá připustit rozklížení vztahů s Íránem, který je pro Rusko, na rozdíl od Izraele, nejen skutečným (a nikoliv předstíraným) pomocníkem v boji proti Islámskému státu, ale také – spolu s Tureckem – zemí, s níž se Rusko hodlá bavit o budoucnosti Sýrie.

Netanjahu tedy krátce po tomto moskevském fiasku znovu zkusil v Sýrii zaútočit na Hizballáh, chráněnce Íránu. A tentokrát pochodil tak, že byl přinucen použít vlastní protiraketovou obranu.

Vážně ohrozil buďto své letce, anebo své civilní občany – protože pokud by byla pravdivá verze o směřování vypálené S-200 nad Izrael, mohla by tam napříště dopadnout nejen rekta či její trosky, ale taky máslo na Netanjahuovu hlavu.

Nelze předpokládat, že si Izraelci dají pokoj. Jako vždy ve své historii vyvodí důsledky a pokusí se přizpůsobit, což bude nejspíš znamenat urychlení procesu dosažení bojové připravenosti nových letadel F-35I Adir.

Jenže takových adaptací čeká Izrael v Sýrii mnohem více, protože jak ukazují poslední události, účinně se nyní přizpůsobuje i druhá strana. A to je situace, na kterou si Izrael v Levantě odvykl od pádu Sovětského svazu.

- - -

Geo, Eurasia24.cz

32 komentářů :

 1. Izrael zklamal v boji proti islámským zločincům v Sýrii.Naopak v této těžké době svými raketami oslabuje ty,kteří bojují proti ISIL a jim podobným.A ještě se pomalu cítí uraženě,že se opovažují izraelským bombardérům bránit.Jinak Putin cokoliv řekne,tak to sedí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Izrael vždy sleduje pouze svoje zájmy, jako všichni jeho západní spojenci. Jeho motivace je ale ještě mnohem větší, neboť se nachází přímo v tomto žhavém regionu a tak se ho to vše, na rozdíl od Západu, i bezprostředně týká. To ho však neopravňuje se vměšovat do cizích záležitostí a okupovat cizí území. Blízkost soužití s muslimskými zeměmi mu však na druhou stranu nijak nezávidím.

   Smazat
  2. Všechno násilí na Blízkém Východě a islámský terorismus ve světě mají své kořeny v násilném založení státu Izrael v roce 1948. To si prosím uvědomte. Taurus

   Smazat
  3. Karle z Plzne: Vy tomu nerozumite? Izrael nezklamal v boji proti islamskym zlocincum, on je totiz vytrenoval v Jordansku a nadale IS mu slouzi, proto take kazdy zraneny ""islamsky "" zlocinec je prevazen na leceni do Izraele, je to zdokumentovano. Takze na co si to hrajeme? Agresor chce ve sve agresivite proti nevinnym lidem jeste nasi podporu a my mu ji davame (narozdil od Ruska). Putin je skvely diplomat. Nac by toho izraelskeho pincla posilal nekam, kdyz to umi elegantne... i ten sasek Trump se docka, ale Putin si pocka, az prileze..

   Smazat
  4. Od sveho zacatku Izrael chce dokazat , ze bude pachat zlociny stejne jako Hitler a jeho katove.
   Jak si potom nemyslet ,ze na nenavisti germanu proti zidum neco bylo...

   Smazat
 2. Taky mám z Israele někdy podivné pocity. Když na tom byla Syrie hůř, tak jí ještě škodil. Očividně z toho čiší snaha si ponechat Golany, kde se údajně našla nafta. Takže z 2. sv. války sympatičtí Židé, kterým každý fandil jsou taky všelijací, škoda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Golany jsou zásobárnou vody pro "zázrak v poušti". Na ukradené syrské vodě se pěstují izraelské citrusy a zelenina. V tomto regionu je voda víc než ropa! Proto se tak bezostyšně krade.

   Smazat
  2. pro: Anonymní18. března 2017 10:50

   Za 2.svetove valky sympaticti, kterym kazdy fandil? A cim prosim Vas? A za co jim fandil, kdyz obchody vlastnili oni a hladove lidi vydirali? Priklad primo z rodiny: za chleba zlatou nausnici! Zidi vyhlasili valku Hitlerovi, nikoliv naopak.

   Smazat
 3. Pachatel článku si plete rektum a relikt. Je to pisálek. Příště si splete pohlavní a pietní akt.

  OdpovědětSmazat
 4. A ty jsi analni otvor mamrdkyn

  OdpovědětSmazat
 5. Izraelci si sami kopou hrob , nakonec budou všichni ležet s podřezaným hrdlem !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl! Nebudou, oni to cele ridi, i v Evrope. Copak to nevidite? Utoky vsude jen ne v Izraeli, privandrovalci vsude, jen ne v Izraeli....

   Smazat
 6. jak inteligentní a k věci.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 8. Pamětník https://rutube.ru/video/0b80ec3bce9b42b27ec4a01cd2e6d700/

  OdpovědětSmazat
 9. Anonymní 11:49 to má popletené již dlouho, ale slovu "pisálek" při pohledu do zrcadla rozumí správně. A tak dští síru, aby diskusi zasmradil (rozbil). Používá řečnické triky, raději sáhne ke klamu (sebeklamu) použitím "ad hominem" než "ad fakta". Agresivní plození argumentačních klamů bývavá oblíbenou součástí propagandy a manipulátorů - lidově provokatérů. Dosáhnou tak zisku psychického, a zřejmě i materiálního. Nezbývá než pisálky politovat. Více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážně ohrozil buďto své letce, anebo své civilní občany – protože pokud by byla pravdivá verze o směřování vypálené S-200 nad Izrael, mohla by tam napříště dopadnout nejen rekta či její trosky, ale taky máslo na Netanjahuovu hlavu. Takže, prosím pěkně, co je rektum rakety? D+kuji za vysvětlení.

   Smazat
 10. Pokud mají americké technologie problém s muzejní sovětskou technikou starou šedesát let, co budou dělat, až na ně použijí něco trochu modernějšího?
  Pak židům nezbude než lítat kanálama...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:43 mají problémy ? A kde to pán četl ? Vždyt tu raketu sestřelili.

   Smazat
  2. A kde četl pán, že židi něco sestřelili? Asad naopak tvrdí, že sundal izraelskou F15.

   Někdo kecá, ale jedno je jisté, syrské nebe už není pro žida volná zóna...

   Smazat
 11. OKAMUROVCI BOJUJÍ!!!


  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1344373608977481&id=858027300945450

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:47 to jsou pěkní magoři, dopadnou stejně jako v Holandsku Wilders.
   Výkřiky proti u nás neexistujícím migrantům je docela pochybná karta.

   Smazat
  2. Okamurovci bojují za setrvání v NATO. Hanba jim.

   Smazat
  3. Jako Wilders v Holandsku, jako druhá, NEJSILNĚJŠÍ POLITICKÁ SÍLA V ZEMI ;)

   Tak TO BERU ;)

   Smazat
  4. Vzdyt to Okamura sam rekl, vystoupit z EU, ale z NATO ne. Muzete si mu napsat na jeho web stranku primy dotaz. Okamura se spojil se Zemanovci, a to by Vam melo byt take odpovedi, protoze Zeman nejeneze se podilel na nasem vstupu do NATO, ale jeste podporuje armadu EU, kterou formuji z privandrovalcu, viz Nemecko, kde je uz kazdy ctvrty v armade cizinec. Snad si nemyslite, ze je Merkelova zvala z lasky, a same takove, kteri jsou mezi 20 a 30 veku. Mala matematika. Prece si to umite spocitat i sam!

   Smazat
  5. Volič SPD - Tomio Okamura, skutečné pravdy, lásky a slunce milovník ;)18. března 2017 16:47

   Omul, pane volici SPD. Zadny koalicnik se neridi pravdou, a uz vubec ne laskou...
   Nebo Vy o nejakem z praxe vite?

   Kdyby byl Okamura milovnik pravdy, tak najme pravniky, kteri pujdou do sporu s EU, protoze jsme zadne prijimani privandrovalcu nepodepsali. A pokud by mu chybely na to prostredky, lidi by mu radi prispeli, vcetne mne. Jenze to on neudela, musel by jit i proti Zemanovi...

   Dale si vsimnete, ze on stale opakuje "stop nelegalnim imigrantum"", ale to je zamer, pane volici.
   Oni jsou zlegalizovani uz kdyz k nam prijdou, a on to moc dobre vi. Je to zase dalsi bouda na volice...

   Smazat
 12. Následky pro Izrael jsou mi v celku lhostejné.
  V nynější době jim skutečně nic nehrozí,jenže
  časy se mění,co bylo není.Izrael je pro USA ten
  nejdůležitější spojenec na Blízkém východě,ovšem
  zapomíná na jednu věc.USA nemají spojence,nemají
  přátele,jediné co mají,jsou jejich zájmy.Může se
  stát,že je USA opustí,pokud by měly mít nějaké
  problémy.A svou vojenskou přítomností se na ně
  zadělávají.Izrael postupuje v duch Hitlera,taky
  jako on potřebují životní prostor.To je vyhlášení
  jejich premiéra.Podle toho se chovají j sousedům
  a ti zase k nim.Bez pomoci USA Izrael padne.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský, nezapomeňte, že Izrael má nukleární zbraně. Já si myslím, že by je neváhali použít. V.J.Horák

   Smazat
 13. Startovací motor rakety 5V28 (je také značena V-880 a je to raketa pro PLRK S-200) to určitě není. Ty se totiž odpojují ve vzdálenosti necelé 2 km od místa odpálení rakety.

  OdpovědětSmazat
 14. Sestřelení nebo poškození izraelských letadel je absoutně zbytečné plýtvání raketami. Pokud chtějí sestřelit nějaké cizí letadlo musí střílet na hlavní teroristy tj. US AIR FORSE

  OdpovědětSmazat
 15. Izraelci, s taktem Židům vlastním, dělají vše pro ještě větší "oblibenost" samo-vyvolených v Gójském světě. Jen tak dál. S poctivostí přeci nejdál dojdeš... Jajteles právě přefrčel v soukromém tryskáči...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.