Reklama

neděle 26. března 2017

Jan Masaryk ve filmu


Jiří Pondělíček
26. 3. 2017
Filmové podobě života Jana Masaryka jsem opravdu nemohl odolat. Množství udělených Českých lvů mě také navnadilo, i když jsem k oceněním tohoto typu poněkud skeptický. A tak jsem usedl v sálu multikina a přetrpěl dlouhé pásmo reklam a upoutávek, abych shlédl vytoužený film. Mé pocity po představení byly zvláštní. Dalo by se říci smíšené. Herecký výkon představitele titulní role, Karla Rodena, byl vynikající, škoda, že se totéž nedalo říci o výkonu Jiřího Kaisera v roli Edvarda Beneše. Ten byl naprosto nepřesvědčivý. Dále film obsahoval celou řadu působivých, silných scén. Mobilizace, veřejná vystoupení a rozhlasový projev Jana Masaryka jakož i jeho setkání s M. Davenportovou, to byly bezesporu silné momenty, které v sobě měly i zřetelné pozitivní poselství. Zejména závěrečnou scénu lze považovat za mimořádně zdařilou. Tím ale přednosti tohoto filmového díla končí.

Největší slabinou je samotný námět a scénář. Ne co do volby tématu, ten volal po filmovém zpracování už dávno, ale stavba příběhu, dějový konflikt a portrét osobnosti, to vše vyznívá jako trapná karikatura a výsledkem je naprosto falešný obraz doby i osobnosti Jana Masaryka. Hlavní postava je vylíčena jako duševní troska se sebevražednými sklony, promiskuitní alkoholik a navíc narkoman, který se jen občas vzchopí k pozitivnímu výkonu. Jistěže, Jan Masaryk nebyl asketou, byl člověkem, kterému nic lidského nebylo cizí a byl skutečně hospitalizován v sanatoriu, které bylo ve filmu představeno. Šlo ale o lehčí duševní poruchu a navíc k hospitalizaci došlo už v roce 1912. Dávno před dobou, o které film pojednává. Jistě si rád zaflámoval a není vyloučeno, že si vyzkoušel i kokain. Prokázáno to ale není a závislým určitě nebyl. Ani na kokainu ani na alkoholu. Navíc jeho pracovní a společenský program v letech 1938 - 1939, kdy se odehrává většina děje, byl natolik nabitý, že pobyt v jakémsi sanatoriu se tam prostě nevešel a tím spíš působí tato autenticky se tvářící fikce tak falešně. Jan Masaryk měl své psychické problémy, rozhodně ale nebyl takovou troskou, jak ho film vylíčil. Troskou vnikající pod vlivem šílenství do cizích bytů a šňupající kokain, který dokonce po troškách krade v ordinaci. To je další nesmysl, který scénář obsahuje. Naprosto scestné je pak líčení konfliktu s prezidentem Benešem, vedoucí až k nenávisti. Opak byl pravdou. Jistěže lze předpokládat, že Jan Masaryk s E. Benešem občas nesouhlasil, to ale rozhodně nevedlo k nenávistným rozporům a dokonce urážkám. Mezi těmito osobnostmi naopak vládl duch dlouholeté spolupráce, která se během válečných let osvědčila. Masaryk neopustil prezidenta ani po osudových únorových událostech roku 1948. Filmové scény ze sanatoria navíc podsouvají sugestivním způsobem psychopatické sebevražedné sklony hlavní postavy, takže divák pak snadno uvěří verzi o jeho sebevraždě, která je dnes už v podstatě neudržitelná. Tak, jako je neudržitelná bajka o zlém Benešovi a bláznivém Masarykovi, který s ním odhodlaně bojuje.

Skutečný život Jana Masaryka nebyl lehký. V mládí dlouho tápal, dělal chyby a stín velikosti jeho otce byl určitou zátěží, s kterou se musel vyrovnávat. Manželství se mu nepovedlo. Čelil depresím, které ho občas přepadávaly, a čelil jim celkem úspěšně. Vtipem, společenskými aktivitami a prací. Uvědomme si, že žil ve víru událostí, které byly nad síly jedince i celých národů a vrcholily válkou. V těchto událostech našel své místo a obstál. Hlas Honzy Masaryka se stal hlasem naděje pro okupovaný národ. Jan Masaryk nebyl obrázkem z čítanek. Byl to živý člověk, který měl své slabosti i své chyby a svá trápení. Jeho spolupracovníci to s ním možná neměli lehké. Určitě si ale nezaslouží, aby se z jeho života stala filmová karikatura, která se těžko může přiblížit přesvědčivému obrazu osobnosti a doby, v níž osobnost žila a pracovala.

Co nakonec říci? Filmaři odvedli dobrou řemeslnou práci, kvalitní podívanou. Škoda, že námět a scénář této kvalitě neodpovídají. Dovedu si snadno představit, s jakými dojmy odcházejí z kina lidé, kteří se o Masarykovu osobnost a jeho dobu hlouběji nezajímají a budou filmový příběh pokládat za obraz skutečné historie a skutečné postavy. A tak se jen ptám, proč? Pro umělecký dojem? Nebo snad pro něco jiného? Nebo ve scénáři vůbec nešlo o Jana Masaryka, ale o někoho jiného? Třeba o Edvarda Beneše a jeho dehonestaci? To je přece dnes tak v módě! Ale to jsou jistě jen mé pouhé domněnky.                                                           

40 komentářů :

 1. Ano, o dehonestaci Dr. Edvarda Beneše!Stál jednoznačně proti hitlerovskému Německu a exilu, spolu s exilovou vládou prosadil možné maximum na straně vítězných mocností. Jak se ukazuje, správně odhadnul i dnešní vývoj. Aby to nevadilo, aby se nenašli novodobí Moravcové. Trest si zaslouží víc než Hácha a gen. Syrový

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:57 opravuji: "...Německu a v exilu, spolu s exilovou..."

   Smazat
  2. Neni to tak dlouho, co vyšla kniha pani Jandečkový, "Kauza Jan Masaryk- nové skutečnosti". Nová úvaha o důvodu skrti poválečného šefy ZaMiNi. I to jaká pakáž se vracela z Anglie a jak škodila ekonomice republiky.

   Smazat
  3. Nesmíme především za pomínat fakt, že Československo bylo uměle vytvořeným státem na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Obyvatelstvo se skládalo z několika vzájemně nekompatibilních a rozhašterených národností, včetně Čechů, Němců, Maďarů, Slováků, Rusínů a Židů. Díky tomu bylo od začátku nestabilní. Hlavní město Praha bylo domovem pro 118 000 Židů, z nichž byla většina komunistů nebo jejich sympatizantů. Pražští Židé byli dobře organizováni a otevřeně sympatizovali s bolševickým Ruskem. Komunistická strana Československa (v čele s Klementem Gottwaldem, Rudolfem Slánským, Josefem Guttmannem a jinými, většinou Židy) byla členem komunistické internacionály (Kominterny) a byla připravena spustit v Československu komunistickou revoluci při první příležitosti. Po německé anexi Sudet v září 1938 se Československo rozpadlo podle etnických hranic a velké části území s množstvím obyvatelstva se připojilo k okolním zemím. Zbytek bývalého Československa - Čechy a Morava - s hlavním městem Prahou, se stal zcela bezbranným a náchylným k převzetí moci komunisty. I proto, aby zabránil takové pohromě, Hitler udělal z Čech a Moravy německý protektorát. A tak ČSR - tato jepičí pidiříše upletená zednářem TGM z dezertérského lejna po zásluze zanikla dříve než s ní o či jeho nástupce dokázali zapráskat! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Smazat
  4. Garantem vzniku a krátké existence tohoto státu ovšem nebyli ani zednář TGM, ani Beneš, ale tento jejich ložový představený v žabožroutským mundúru! - http://nassmer.blogspot.cz/2008/12/francouzsk-protektort-zvan.html

   Smazat
  5. Ať tomu říkáme jak chceme jesti české království, nebo český stát, byly jsme daleko dříve než USA, a jiné rádoby státy. Také jsem si přes všechny útrapy zachovali českou řeč, krásné české písničky a vůbec nádhernou kulturu kterou nemohou zničit ani dnešní rádoby umělci.
   Václav

   Smazat
  6. Sam si umele vytvorenej a zpatlanej. Podobne jako CSR byl a je skoro kazdej stat v Evrope, hlino..

   Smazat
 2. Kolik milionů vytáhla česká filmová mafie z ČT a vepřových českých diváků poplatníků daně z "České" televize na dotacích na tento film ? Dělení kořisti muselo být jistě nesmírně zajímavé. Rvačka o sedm miliard ročně je jistě nechutná, dědictví to zesnulého svatého Václava. Ano, Havla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neříkejte mi vepřový český poplatníku!
   Na české programy se nedívám, filmy sleduji spíš alternativní a v originále, ještě častěji většinou poslouchám internetovou alternativu, ale televizi mám, s internetem. A už 2 roky neplatím poplatky protože pořád doufám že někdo vymyslí obezličku abych to platit nemusel. Ale to dřív přijde asi exekutor!
   Jenomže já jim opravdu tak strašně platit nechci, to je amorální!!!

   Smazat
  2. Poznamky k J.Masarykovi , nektere otazky , reakce, pohled odjinud a LASKA I HORY ZLATA PRENASI, BOHUZEL PRO NAS.
   Co se v dejepisech neuvadi.
   "Jenda" mluvil rad a casto az moc casto. Byl zvan na obedy kralovske britske rodiny pro svou zabavnost kdyz byl v dobe valky velvyslancem.
   Mimo to rad dlouze telefonoval domu , ale linka vedla pres Nemecko a Heydrich rad naslouchal..
   Co se tyce informaci o tom jak si cesi platili a predplaceli i za knofliky od kosili , aby mohli pak bojovat a umirat pri obrane britskeho kralovstvi /ktera nas prisla draho, velmi draho s okolnostmi a okupace britannie Hitlerem , by je pak prisla jeste vice draho !!//hlavne na zivotech nasich hrdinu.
   Ktere dnes zoufale postradame.
   Ale, nemeli by se odsuzovat ti jejich svinska chamtivost je zrejme bezedna a bez konce....
   A co v tomto pripade udelala nase/svobodna / vlada v demokraticky svobodnem Londyne ?
   A co ucinil , protestoval Jan Masaryk ? Ktery mel vliv i u br. krale ?
   V Zalezitosti , ktera byla hrube a velmi nespravedliva az nelidska. Rozkazala nase vlada nasim vojakum pozastavit boj proti nacistum, nez se vec vyresi ?
   Jinak J.Masaryk rad mluvil...Jiste.

   Smazat
  3. Je tady jedna vec. Kdyz prijel J.Masaryk z Moskvy po 1945 , prohlasil slavne /ale idiotsky/. "Jel jsem do Moskvy jako clen svobodne vlady a vratil se jako Stalinuv pohunek". Tohle delat nemusel.
   Nemusel nikam jezdit a prece odjel !!
   Byl ve vlade , jen proto ze nesl jmeno dulezite, nas jim balamutit. Motivovat ?
   Otazka : Kdyz si cesi museli platit vlastni vystroj i zbrane a umirali pri obrane britu , nebyli tak otroci , kteri bojovali na prikaz Otrokaru ? Cizi vlady ? KTERA NAS NAVIC OCHOTNE DAROVALA HITLEROVI ? nedavno.
   Jako se davaji darky svym blizkym k narozeninam. ve snaze potesit ?
   DALE : Proc to nase vlada bez protestu trpela ?
   Slo o zalezitost spatnou. Unfair. Bezesporu.
   Otazka: Nebyl tak J.Masaryk a ceska vlada v Londyne take otroci , POHUNKOVE britu a jejich zajmu ??? Bali se trestu , kdyby protestovali ?
   Proc tedy vlastne mlceli ?
   Otazka: Take Stalin uctoval nasi ceske armade v boji proti fasistum v SSSR treba vykopani hrobu ppro nase padle ?
   Vsadil bych se,ze nikoliv.
   Ucty pro VOJAKY SLOVENSKEHO STATU kteri bojovali po boku nacistu na ruske fronte platil HITLER.
   PAW

   Smazat
  4. Film jsem nevidel a jsem zvedav jestli filmari ukazali neco z problemu predeslych , minulych , ktere hovori i k dnesku.
   Nebo se velmi snazili zduraznit propagandou /jak je dnes v mode/,ze se vratil z Moskvy" POHUNEK" ?
   oTAZKA" vI SE ,ZE NEBYLO V PORADKU VSE S j.m. A BYL ODLIFROVAN DO usa ABY NEDELALA V c. OSTUDU SLAVNEMU JMENU , ALE BYL VYBRAN DO CS.VLADY. pRO JEHO JMENO ?
   Otazka: Kriceli na nas silne vlady britu ,ze spolupracujeme /kolaborujeme s nacisty a ze musime odporovat a v okupaci bojovat. Nestacili jim nasi vojaci v Britannii !!!
   Ale nikdo z nasi "svobodne vlady" v Londyne nerekl : VZDYT JSTE NAS PRED NEKOLIKA MESICI HITLEROVI DAROVALI, TAK ASPON ted DRZTE HUBU !!
   Ovsem pohunkove dle J.M. jsou jen Stalinovi...
   PAW

   Smazat
  5. Kdyz se slavnemu ekonomovi Keynes vzbourili a ztoporily , zasprajcovaly homosexualni zlazy a zamiloval se do svabskeho delegata v Parizi /1921-22/ kricel verejne a protestova lbourlive a zurive ,ze Versajl. smlouva ublizuje germanum.
   Kdyz se vzbourili zlazy rediteli Bank of England /Montagu/ daroval cely zlaty poklad CSR nacistickemu bankeri a valecnemu zlocinci Schachtovi !!!
   A nemusel !!
   Kdyz se vzbourili podobne zlazy Havlovi a Tosovskemu OBDAROVALI CESKYM STATNIM POKLADEM SCHWABY a nemuseli.
   KDY UZ TYHLE DEVIANTNI ZLAZOVE , ZLOCINNE SKUTKY JEDNOU SKONCI ???
   Neni zvlastni a uz na case skoncit tyhle zrudny "zamilovanosti". Ze ty zlazy pracujou furt proti nam ??
   S SSSR na vecne casy...
   PAW

   Smazat
  6. A co vse nam Spatny Stalin natropil ? Na rozdil od schwabu, anglo-SASU a jejich rozmnozenych podrztasku ? Vrhnul se na nase zlato ? Ukradl co mohl ? Z lasky ?
   A co dalsi bolsevici. Ukradli nam z lasky, nebo ze zlaz cely lkyho bacha na tyhle od nasich hranic na zapad bezedny ,zrudny, zlocinny chamtivce a jejich 'SVATBY" s nasim bohatstvim..
   Vzdy to skonci krizi, katastrofou, kleptocracii, a tragediemi bez konce.
   KDYZ UZ KONECNE POMYSLIME NA ROZVOD OD NICH. Pryc , pryc od nich a daleko. Nic horsiho se zda nas nemuzeme potkat. Odjinud.
   Zmoudreme...
   PAW

   Smazat
 3. Vůbec "nejlepší" je jak si komedianti svoji hereckou cenu nazvali Český Lev. Vždyť oni maji právo tak na cenu čeští říťolezcí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten "český" lev má ovšem obříznutého fógla, prachobyčejná židovina...

   Smazat
 4. Co čekáte od filmové(TV) tvorby! 40 let socialistické tvorby a následný "revanš". Pravdivé hodnocení se možná dozví naši pra,pra potomci, budou-li nějací "naši" a budou-li mít o ni zájem. Proto se starejme aby vláda byla v našich rukách a tím i možnost říkat naši pravdu! Podzim dává šanci!

  OdpovědětSmazat
 5. Já bych lehce odbočil a měl poznámku k multikinům. Léta jsem hrál v orchestrech, skupinách a mám rád veškerou muziku a rockovou nejvíc. Sluchátka mám Koss, mají dynamiku a hrají hlasitě, ale to co jsem zažil po letech v kině, kdy jsem chtěl vyzkoušet 3D film, to byl průser. Neuvěřitelný řev. Přišel jsem mezi známe a povídám:"Tak jsme byli na 3D filmu" a z kamarádky okamžitě vypadlo:"Taky to tak řvalo? Já byla s vnučkou a to nešlo" Tohle už nikdy.

  OdpovědětSmazat
 6. na ten film se dívat nebudu

  OdpovědětSmazat
 7. Pan Povolný-Nebyl jsem příliš nadšen s tvorbou
  za komančů,ale některé pořady měly vysokou úroveň
  o které se té dnešní ani nezdá.Možná Vám vadilo,
  že se tvorba za socíku snažila přiblížit život
  manuálně pracujícího člověka,přestože jako další
  důvod byla určitá úroveň propagandy.
  22:09-dnes je za zpěváka označován kdekdo.Vůbec
  dotyčný(á)zpívat neumí a tak se to zakrývá tím
  řevem.Důležité je,že za to jsou peníze a ostatní
  nám může být jedno.To je to,co nám komedianti
  předvádí a označují drze za umění.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský, V každé době vzniká hodně braku a jen málo hodnot. Navíc ne všichni občané se na těch hodnotách shodnou. Důležité hodnoty jsme snad předali dětem a taková bude naše budoucnost. Nebudu jen věřit, vím že "mlaďoši" nás nezklamou!

   Smazat
  2. 0:19
   Při představě, jaké důležité hodnoty jste asi tak zrovna Vy mohl předat, jednoho jímá hrůza.

   Smazat
  3. 1:32- pokud Vás jímá hrůza z hodnot cti osobní a dodržení daného slova jako základu vztahu mezi lidmi, nedivím se již Vašim "komentům", plných antihodnot!

   Smazat
 8. Jsem naprosto tolerantní k ostatním názorům, ale dlouho jsem tak dokonale udělaný film neviděl. Mohu možná srovnat s Želary, nebo Musíme si pomáhat. Jsou to filmy, jako by tvůrci tu dobu opravdu prožili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezlobte se, ale Želary jsou vybájená hloupost a Musíme si pomáhat také za moc nestojí. Asi jste nikdy neviděl pořádný film.

   Smazat
  2. 23:18 já ji taky prožil a dovolím si tvrdit, že překrucují a mnohdy i lžou. Bohuže neexistuje fórum s fér pravidly, kde by bylo možné dosažitelné pravdy se dobrat. Uvažuj nad tím, nejspíš synku.

   Smazat
 9. Odpovědi
  1. Tak tu už přestaň strašit a skoč z okna, pizdo.

   Smazat
  2. Já těch buržoasních politiků nemusím!
   pražský vrabčák Cimčaro

   Smazat
  3. 23:53-někdo by mohl "skočit", aniž by se mu chtělo...

   Smazat
  4. Anonymní26. března 2017 23:53 komu nadáváš šmejde

   pražska vlaštovka souhlas

   Smazat
 10. Ano, máte plnou pravdu, pane Jiří Pondělíčku! Proti Dr. Edvardu Benešovi, ale i proti prof. TGM bezostyšně útočí hlavně pobožní slouhové Vatikánu a Berlína.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proti TGM často útočí i zoufalci na těchto stránkách. Takže si zameťte před vlastním prahem.

   Smazat
  2. Co je to za hloupou pomluvu?

   Smazat
  3. 0:37
   Útočí se absolutně na vše z našich dějin. Nejraději by nás úplně vymazali. Bohužel jsou to většinou mladí, kteří se nechají zblbnou germánskou propagandou.

   Smazat
 11. Za několikanásobným oceněním filmu na Českém lvu vidím komerční tah, jak nalákat co nejvíc lidí do kin, aby se film "rentoval". Jak víme, o peníze jde až v první řadě.
  LadyAnn

  OdpovědětSmazat
 12. Vypadá to, že diskuze už tak nějak míjí nejen samotný film, ale jeho roli pro vnímání historie. Dovolím si upozornit na http://www.fronta.cz/dokument/hitler-o-cesich , kde jsou v překladu publikovány záznamy výroků Adolfa Hitlera k osobě Dr. Edvarda Beneše, Čechům a Protektorátu B. und. M. Pokud kdo máte víc času, pokuste se prosím vygúglit víc. Při pozorném čtení se dozvíme, jak se cizí moci vyplatí vyrobit, pro svou potřebu, národního hrdinu těm, se kterými hodlá tato moc manipulovat. Kolikrát už to tady bylo?

  OdpovědětSmazat
 13. 23:53.. Ty stale opakujes nejhorsi nadavky pani Prazske vlastovce a duvod k tomu nemas, ty privilegovany
  kretene !
  Me smazou vzdy, za daleko mene nez tebe.
  Hled, aby se ti anonymita nevimkla z rukou, nebo te kazdy advokat pripravi i o ponozky.
  nick honolulu
  ---------------------------------------------------------
  Panove, ceska emigrace z roku 1948 o Janu Masarykovi casto mluvila.. On delal velitela hasicu u Forda v Dearbornu v Michiganu, jeden cas.
  Byl na zensky a takovi chlapi nejsou nikdy na drogach ci na alkoholu - rikala emigrace (po unorova).
  Oni znali kazdy krok, ktery, jak TGM, tak jeho syn v Americe udelali. Kdyz prisla 90-ta leta, tak zacali hromadne umirat. To je skoda, mozna by poopravili scenar filmu. (Snad film bude na youtube.)
  nick honolulu


  OdpovědětSmazat
 14. 0:54.. Kniha se jmenovala - Hovory u stolu - a byla napsana z poznamek Martina Bormana. (Cetl jsem ji.)

  Mam dojem, ze jeho vztah k nam Cechum, by se mel lepe prozkoumat. Jeho nelepsi kamos mel ceskou krev, (Kubicek) Jeho dalsi duverny kamos, byl take ceske krve, jmenoval se Hanus. Jeho bytna na Stumpergasse byla Ceska a jeho babicka chodila randit do Slavonic , coz je nekde na Morave. Babicka je asi hlavnim klicem, ke vsem zahadam ohledne puvodu Hitlera. Pravdepodobne mel moravskou krev - CASTECNE. Vesnice z ktere jeho babicka byla puvodem, nechal znicit v roce 1942 ! PROC ASI ?
  Dnes je tam pouze krizovatlka se jmenem vesnice. (Dollersheim)
  Babicka se jmenovala Maria Anna Schicklgurber.
  Zemrela pomerne mlada. Jeji hrob neni znamy.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 15. Ti starší, kteří si pamatují vystoupení Masaryka z radia za války i po válce, kteří ho viděli na vlastní oči, ti budou nespokojeni už s vizáží. Sebelepší herecký výkon neodstraní v paměti, že to není "on". A to je docela podstatné. Pro ty, kteří Masaryka neznali a těch je většina, ti jsou ochotni příjmout jakoukoliv podobu, dikci, gestikulaci, i když neodpovídá pravdě. S představitelem Beneše je to ještě horší, film měl asi za cíl tohoto prezidenta, nepohodlného pro kapitál, diskreditovat za každou cenu.
  Ty srdcervoucí výlevy "objeveného" židobolševismu a židozednářství v osobách našich prvních dvou prezidentů prozrazují jen nacistickou přislušnost pisatele/pisatelů. Popravdě: neměli jsme a zdá se, že nebudeme mít dlouho lepší. Zeman je z jiného těsta, více otevřený občanům na straně jedné, i velmocenskému světu, n a straně druhé, obojí se snaží skloubit ve prospěch státu, ale to jeho podtrhávaní našim světem "mocných" je pro jeho osobu dost drsné. A to je jediná politika, kterou soudobí válkychtiví umějí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.