Reklama

pátek 17. března 2017

Lekce ekonomie pro silné žaludky: Každá česká rodina dluží průměrně dva až pět miliónů. Polovina lidstva tone v chudobě. Světlo na konci tunelu zhaslo? Co bude následovat ve světě bez bubliny?

Michael Snyder
Michael Snyder
17. 3. 2017 The Economic Collapse, překlad ProtiProud

Michael Snyder komentuje důležitý ukazatel, který většina veřejnosti přechází bez povšimnutí, a vysvětluje, proč se naše ekonomické problémy opravdu nevyřeší samy - a co bude následovat, až přijde, co je nevyhnutelné

Podle mezinárodního měnového fondu vzrostl globální dluh na nepředstavitelnou sumu 152 biliónů dolarů (v orig. krátké škále 152 trillion, pozn. PP) Jiné odhady dokonce hovoří o čísle mnohem blíže ke dvěma stům biliónů dolarů, ale pro účely článku použijme raději konzervativnější odhad.

Když vezmeme oněch 152 biliónů dolarů a vydělíme je sedmi miliardami, tedy počtem lidí momentálně obývajících naši planetu, vyjde nám číslo 21.714 dolarů. Tolik by tedy činil podíl každého muže, ženy i dítěte na celosvětovém dluhu, pokud by se rozdělil rovným dílem...

Takže pokud máte klasickou čtyřčlennou rodinu, na globálním dluhu byste se všichni čtyři podíleli částkou 88.856 dolarů (v přepočtu 2.240.948,- korun, pozn. PP). Není asi mnoho rodin, které by jen tak beze všeho na takovou částku někomu vystavily šek. A to ještě musíme vzít v úvahu, že žijeme v jedné z nejbohatších oblastí světa, neboť více než tři miliardy lidí na světě vyžijí z méně než dvou dolarů na den. Což ovšem také znamená, že zhruba polovina světové populace by nemohla k teoretickému splacení obřího dluhu přispět vůbec nijak. V tom případě dojdeme k závěru, že podíl vaší rodiny na případném splacení je ještě mnohem, mnohem vyšší.

Největší bublina historie


Samozřejmě, že se doufejme nejspíš nikdy nedočkáme toho, aby se splácení globálního dluhu přidělovalo po rodinách. Předchozí cvičení spočívalo v názorném vysvětlení zjevného faktu, že podobně vysokou částku nemůže splatit nikdo, nikdy a nijak.

Žijeme v největší dluhové bublině ve známé světové historii. A naši finanční inženýři stále nacházejí a musejí nacházet nové a nové způsoby, kterými budou dluh přifukovat mnohem větším tempem, než roste světové HDP. Jinak bublina praskne a zničí celý globální finanční systém.

Bill Gross, jeden z nejrespektovanějších finančních mozků planety, nedávno poznamenal, že
“náš do vysokých obrátek vyšponovaný finanční systém je jako náklaďák plný nitroglycerinu na hodně hrbolaté silnici”.

Má naprostou pravdu. Zatím se zdá, že se vůbec nic neděje a krajina kolem oken vesele ubíhá. Jednoho dne ale najedeme na špatný výmol ve špatnou chvíli a zrádný náklad nás všechny s hromovým rachotem vyhodí do povětří.

 

Tvorba dluhu má své limity


Finanční krize roku 2008 přinesla možnost poučit se z vlastních chyb, ale namísto toho jsme své chyby jen zakryli náplastí z papíru (v tomto případě toho, co jako šílený vyjíždí z rotaček centrálních bank) a vyhnali jsme celosvětovou tvorbu dluhu do dosud neznámých výšin. Dejme ještě jednou slovo Billu Grossovi:

“V jádru věcí leží především jeden fakt: v roce 2017 vytvořila globální ekonomika větší dluh vzhledem k HDP než na počátku krize z roku 2008. Ve Spojených státech je dluh ve výši zhruba 65 biliónů dolarů roven 350 % HDP a poměr se dále zvyšuje. V Číně se poměr dluhu k HDP za poslední desetiletí více než zdvojnásobil a pohybuje se kolem 300 %. Od roku 2007 Čína přidala k pomyslné finanční rozvaze veřejných rozpočtů asi 24 biliónů dolarů dluhu. Během téže doby Spojené státy a Evropa každý přidaly “jen” nějakých 12 biliónů dolarů.

Kapitalismus se systémem bankovnictví s částečnými rezervami závisí na expanzi dluhu a tisku další měny centrálními bankami. Tato měna je posléze dále půjčována soukromým bankovním sektorem a pohání vznik obchodů s pizzou, mobilními telefony a myriády dalších produktů a podnikatelských záměrů.

Ale tvorba dluhu má své limity a náklady dluhu (úrokové míry) musejí být pečlivě sledovány, aby si půjčující (hlavně ty rizikovější kategorie) skutečně mohli dovolit vůbec splatit měsíční náklady dluhu. Pokud úroková míra příliš vzroste (a vzroste také procentuální podíl dluhu na HDP), pak celý systém zkolabuje, protože střadatelé, penzijní fondy a pojišťovací společnosti přestanou mít příjmy, jež by byly sto pokrýt jejich závazky.”

Projedli jsme budoucnost


Za zadlužení se zkrátka vždycky platí. Je záhadou, proč tolik Američanů a občanů dalších vyspělých zemí nerozumí tomuto jednoduchému principu. Na individuální úrovni je to přece jasné: můžete si chvíli žít jako Trump, když si pořídíte padesát kreditek a všechny je vycucáte do poslední kapky. Jenže nakonec přijde den zúčtování.

Úplně totéž se ovšem děje na úrovni národní a mezinárodní. Viděli jsme v minulých letech snad málo příkladů? Vezměme si Řecko a další evropské národy, které stále balancují na pokraji téže krize, nemluvě o Zimbabwe či Venezuele. Ve Spojených státech bylo za Obamovy éry připočteno k dluhu více než devět biliónů dolarů. Jinými slovy: kdybychom si nevzali 9 biliónů dolarů ve spotřebě a nepřestěhovali je z budoucnosti do (již minulé) současnosti, byli bychom uprostřed gigantické ekonomické deprese.

Dojdou Trumpovi peníze?


Namísto toho, abychom si odbyli bolestivý krach hned, prodali jsme budoucí generace Američanů do dlužního otroctví. Až se jednou ohlédnou na naši dobu, proklejí nás za to, co jsme udělali - pokud vůbec budou mít příležitost proklínat nebo se ohlížet ve zbídačeném světě, který přijde.

Mnozí věří, že Donald Trump může krátkodobě ekonomické podmínky zlepšit ještě více, než to dokázal Obama - ale jak by to měl asi tak udělat? To si půjčí dalších devět biliónů?

Blíží se období velkých zkoušek. Před časem se Barack Obama s tehdy již Republikány obsazeným Kongresem spikli, aby dluhový strop udrželi až do 15. března 2017. Jenže to datum je tady. Americké ministerstvo financí bude chvíli moci zavádět “krizová opatření”, jenže pokud nezvedneme dluhový strop, vláda si nebude moci půjčit další peníze a brzy jí dojde hotovost. Následující slova pocházejí od Davida Stockmana:

“Státní pokladně dojdou peníze někdy těsně po Dni obětí války (Memorial Day, tradiční se v USA slaví poslední pondělí v květnu, pozn. PP). To také znamená, že Donald a jeho tým budou bojovat se superbouří jménem dluhový strop ještě dříve, než si to pořádně stihnou uvědomit.

Vláda má teď pro celou zemi k dispozici pouhopouhých 66 miliard v hotovosti. To znamená, že všechny krvavé bitvy o Obamacare Lite, které právě probíhají ve Sněmovně, ještě ani nestihnou proběhnout, než peníze dojdou. Také to znamená, že co se týče slibovaného snížení daní a následného vzpamatování se naší ekonomiky, nesvítí nám už ani světélko naděje na konci tunelu.”

Svět bez bubliny


Zvednout dluhový strop nebude pro Trumpa vůbec jednoduché. Po všem, co dosud proběhlo, je jen málo Demokratů ochotných mu pomoci, ať už s čímkoli - a mnoho Republikánů je absolutně proti zvednutí dluhového stropu, alespoň dokud nedostanou záruky skutečně podstatného snížení rozpočtových výdajů. Takže uvidíme, co se stane.

Pokud se dluhový strop nezvedne, bude to téměř určitě znamenat, že je za dveřmi veliká politická krize a obrat ekonomiky ke katastrofě.

Jenže těžko si vybrat. Pokud se opět zvedne, bude to znamenat, že se Donald Trump a Republikáni úmyslně účastní dalšího ničení ekonomické budoucnosti USA v dlouhodobém výhledu.

Prostě je to tak. Když se zadlužíte, má to své následky. A až praskne největší dluhová bublina lidské historie, následky opravdu nebudou triviální.

Jediné, co naši vůdci zatím tedy mohou dělat, je tuto velebublinu udržovat nafouknutou tak dlouho, jak to jen bude možné. A čekat, kdy praskne: zítra? Pozítří?

Co bude následovat ve světě bez bubliny, je pro všechny totiž zatím absolutně nepředstavitelné.


- - -

72 komentářů :

 1. Klídek, zdroje jsou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalizmus:
   DCERA: "Mami, proč nezatopíme, když je zima".
   MATKA: "Protože nemáme peníze na uhlí".
   DCERA: "A proč nemáme peníze na uhlí?"
   MATKA: "Protože tvůj táta nemá práci!"
   DCERA: "A proč táta nemá práci?"
   MATKA: "Protože na trhu je hodně uhlí!".

   Jinými slovy našeho ekonomického genia Cimermana alias Václava Klause: "NIC SE NEBUDE PLÁNOVAT, VŠE VYŘEŠÍ NEVIDITELNÁ RUKA TRHU A VŠE DOVEZEME, JSME OTEVŘENÁ EKONOMIKA"! Pod heslem Václava Klause: "Nevadí když se národní podniky rozkradou, hlavně když nebudou státní", se rozjela První a Druhá kuponová privatizace, kterou rozjel náš mezinárodně uznávaný a Američany stíhaný: VIKTOR KOŽENÝ. Co zbylo, bylo rozkradeno pomocí zákonu "O KONKURZU A VYROVNÁNÍ", kdy s požehnáním soudců byly zlikvidované poslední lukrativní podniky s milionovými obraty, kvůli pohledávkám ve výši několika tisícovek. Pod heslem: " CO BYLO VYBUDOVANÉ KOMUNISTY, JE VŠE ŠPATNÉ A MUSÍ SE PRIVATIZOVAT, NEJLÉPE DO ZAHRANIČNÍCH RUKOU" jsme předali západním firmám veškeré vodovody a kanalizace, které pod heslem: "ŽDÍMEJ DOKUD JE CO", nám tyto západní firmy, zavedli nejvyšší ceny vodného a stočného na světě (cena od sametu stoupla stonásobně) a od sametu neinvestovali do údržby ani korunu a komunisty vybudovanou infrastrukturu využívají dodnes ke svému super obohacení. Mezitím dluh státu stoupl z nuly na dva biliony, dluh měst a obci z nuly na jeden a půl bilionu a dluh občanů rovněž na dva biliony a všechny dluhy neustále rostou. Dnes můžeme konstatovat, že nebýt roku 1968, byli by jsme dnes v postavení Řecka a západní demokracie by nás nutili, aby jsme nesplatitelný dluh spláceli prodejem našeho území za nízké ceny, tak jako Řecko je nucené prodávat pod cenou své ostrovy, přístavy, celé části města a Řecký dluh roste a roste a Evropská centrální banka posílá další a další a další miliardy EUR, které záhy končí obratem a okamžitě na účtech soukromých bank hlavně v Německu a Francii a z Řeků se pomalu a jistě stávají otroci západních demokracii ve své vlastní zemi. Jinými slovy, není zapotřebí válka, stačí vysoké zadlužení a pak obsazení Řeckého státu a vše je rázem Německé. Tak nějak dopadneme my a nebude k tomu zapotřebí ani Mnichovská dohoda.

   Smazat
 2. Babiš aspol.: "Bude lépe ..."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANOfert musí kandidovat v USA v mimořádných volbách, Babišovo heslo "Ano bude líp doplní USA bude první" a nebude nikdo lepší !!

   Smazat
  2. Ať žije ukrajinizace a oligarchizace ČR za pomoci bývalých a současných vládních stran a taktéž nová realistická Véčka a Nasrat LIDEM.

   Smazat
 3. Jsme v prdeli! A protože je všude kapitalismus, ten za to může! A bude hůř!
  Prognostik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady kapitalismus není. Tady vládne skupina nadřazených lidí, kteří vyrábějí dluhy a lžou. To nemá s kapitalismem nic společného.

   Smazat
  2. až to praskne tak jse z toho obyčejný lidé zmátoří

   Smazat
  3. 21:28 To je jasný každýmu krapet myslícímu že dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale promoskevskou trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí bez olupování těch úspěšnějších nebo bez darů z EU. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni. Nejzkorumpovanější jsou čeští stádovití voliči: za guláš a jalový slib čehokoli prodají svůj hlas komukoli. Každý buran ve funkci potřebuje svého vlastního třídního nepřítele – aby ho mohl předhodit sockám namísto žrádla a větší množství podlézavých a ztopořených zamindrákovaných řiťolezů typu veleby, foldyny, kotrby, ringa, hůlky, renče, jandáka, doubravy, davida, bureše či ovčuráčka. Socky se kojí nadějí, že se nažerou papírových majetkových přiznání nebo jiných papírových slibů – ale žlučovitá závist je jenom dorazí.

   Smazat
  4. 7:50 jeste chybi lov a uloveni vlastizradcu jako jsi ty
   A odpraveni te Musolinskym stylem, povesenim jako salam za nohy
   Tak si, jando evropska hodnoto, koleduj

   Smazat
  5. 10:33 - tím se asi nenažereš. Ani tvý zdegenerovaný pankharti. Radši je otrav ruskáckou pěnou do koupele a pak se pověs někde sám, vv lese, ať maj zvířátka co v zimě vokusovat a nezatěžuješ svých hnusným rachitickým trupem komunální služby. Furt to bude pro tebe lepší, než chcípat hlady někde pod mostem, rudá nulo ...

   Smazat
 4. Co Vám to tady troubím již rok, že nám nepatří ani ten kousek země co na něm stojíme. Honolulu se rozčiloval, když jsem napsal že ani Trump si s tím neporadí. Z čeho nakrmí ty zvrhlíky doma a kor když chtějí lítat na dortíky do Vídně. Napsal jsem, že toto může změnit jen revoluce a když u nás cinkaly tak jsem řekl, že teď stojí AURORA na Misissipy. Jsem před hrobem a nemám tu tolik tady potřebnou gramatiku ale mám rodinu, děti a vnoučata a proto se trápím a píši tady ty hovadiny. Chytráci co dělat, poraďte nám pitomcům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Největšími pitomci jsou právě chytráci.

   Největšími škůdci ekonomiky jsou ekonomové.

   Národohospodáři mají zakázáno pracovat.

   Myslet není zakázáno, ale doporučuje se papouškovat.
   PB

   Smazat
  2. 21:54 je mi te lito ale urazel si Honolulu
   Cechum nezbyva nic, mozna sebevrazda
   Cast americanu se pripravuje na rozpad, ozbrojuje se, zasobuje se, formuje domobranu
   Cesi jen cinkaji klicky, jako v 1938
   Brzo v cesku vypnou i internet

   Smazat
 5. téma pro fakultu aplikované filosofie:

  kategorický imperativ půjčuj a nechtěj nic nazpět

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možno skôr kriminológie, pretože bankový subjekt požičiava nič a žiada za to splátky v reálnej hodnote kryté reálnymi aktívami.

   Smazat
  2. nechte to koňovi

   Smazat
  3. 22:42 takovyhle defetismus je ceskotypicky, i v Lidicich ho meli

   Smazat
 6. Celý tento cirkus je iba vec akejsi dohody a výuky v školách. Každý finančník a ekonóm vie, že niet nijaký reálny vzťah, nijaká korelácia medzi poskytovanými úvermi a aktívami bánk. Rovnako neexistuje nijaká korelácia medzi veľkosťou čísla posúvaného emitentmi meny a potrebou obsluhy výmeny tovarov a služieb. Dlhé roky pozeráme na "kvantitatívne uvoľňovanie" a tvárime sa, akoby banky okrem čísiel poskytovali niečo reálne. Tak ale, ako sú nereálne objemy úverov sú rovnako nereálne ich splátky. V skutočnosti ide o to, že niekoľko bankových hyperkorporácií vytvára ilúziu práva nárokovať si cudzie aktíva výmenou za čísla, ktoré uviedli do "obehu". V hospodárskej kríze v 30.rokoch minulého storočia stále trvala ponuka tovarov a služieb a dopyt po nich. Státisíce obetí spôsobilo iba to, že banky vyhlásili, že žiadne čísla nemajú a "zavreli dvere". Samozrejme, celé storočie nás vychovávajú v škole a v živote, že dlžoba je niečo neodvolateľné, ale reálne to platí iba v tej úrovni, ktorá je krytá reálnymi aktívami, všetko nad a mimo je iba "spoločenská zmluva", ktorej zrušenie si nevieme ani len predstaviť a preto sme rukojemníkmi niekoľkých bankárskych klanov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celý tento cirkus je jen věc jakési dohody a výuky ve školách. Každý finančník a ekonom ví, že není žádný reálny vztah, žádná korelace, mezi poskytovanými úvěry a aktivy bank. Rovněž neexistuje žádná korelace mezi velikostí čísla posouvaného emitenty měny a potřebou obsluhy výměny zboží a služeb. Dlouhé roky se díváme na "kvantitativné uvolňování" a tváříme se, jakoby banky kromě čísel poskytovali něco reálné. Tak ale, jako jsou nereálné objemy úvěrů, jsou rovněž nereálné jejich splátky. Ve skutečnosti jde o to, že několik bankových hyper - korporací vytváří iluzi práva nárokovat si cizí aktíva, výměnou za čísla, které uvedli do "oběhu". V hospodářské krizi v 30. letech minulého století stále trvala nabídka zboží a služeb a poptávka po nich. Statisíce obětí způsobilo jen to, že banky vyhlásili, že žádná čísla nemají a "zavřeli dveře". Samozřejmě, celé storočí nás vychovávají ve škole a v živote, že dluh je něco neodvolatelné, ale reálně to platí jen v té úrovni, která je krytá reálnými aktívy, všechno nad a mimo, je jen "společenská smlouva", které zrušení si nevíme ani jen představit a proto jsme rukojmími několika bankovních klanů.
   Dovětek: „Neumí si to představit super boháči, neboli těch 62 osob, které vlastní 50% zeměkoule“.

   Smazat
  2. Když píšete o neexistenci vztahu mezi poskytnuými úvěry a aktivami banky - už Jste někdy slyšel termín PMR - povinné minimální rezervy?
   Je samozřejmě možné spekulovat, nad "reálností" té které vazby. Reálné jsou vazby na páce, kladce, mezi vstupním a koncovým otvorem trávicího ústrojí, v ekonomice je to už do značné míry na vůli lidí, nakolik dodržují dohodnutá pravidla, resp. úřadů, jak kontrolují a vyžadují jejich dodržování.
   Navíc přinejmenším stejnou roli, jako je výše úvěrů, hraje to, na co jsou úvěry použity. Pokud by sloužily reálné ekonomice smysluplných cílů, tak by si toho nikdo negativně nevšiml.
   Banky za několik set let své existence poskytly úvěry na mnohé dobré či alespoň nevinné věci a inivestice, bankéři financovali i různé lumpárny, ale zhovadilé kasíno provozují až v posledním půlstoletí. Takže je třeba vylít z vaničky špínu, nikoli ale děcko.
   PMR je jedním z nástrojů (kvantitativním), který je nutno doplnit dalšími, zvláště kvalitativními.
   KR

   Smazat
 7. Taková situace se vždycky řešila válkou. Americká ekonomika na 1. i 2. sv.v. obrovsky vydělala. Musí to být však válka veliká, její počáteční fázi až do určité doby musí nést na bedrech někdo jiný než USA a musí to být, samozřejmě, válka vítězná. Vítězná dokonce tak, že poražený bude zcela ovládnut. Jenže to se za posledních 70 let nikomu ve významném rozsahu nepodařilo, přes spoustu proběhlých a probíhajících válek. Což neposkytuje moc naděje ani do budoucna, přes všechno to usilovné zbrojení. Lidi v Evropě zpohodlněli, dluhy státu je moc nezajímají a taky je jim stále méně jasné, za koho a pro co by měli nasazovat životy. Armády mají dost zbraní, ale málo vojáků. Zájem mají převážně jen žoldnéři. Jako kdysi v Římské říši. Atomovky jsou lákavé, leč co potom se zamořeným územím. Takže zbavit se dluhů nebude asi snadné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nápověda: neutronová bomba.

   Smazat
  2. Omyl, evropa uz je obetovana, a cesky protektorat prvni

   Smazat
 8. Banky musí být neosobním úřadem zajišťujícím oběh hodnot ve společnosti - NE VLÁDCEM.
  Odstraněna musí být hospodářská soustava, která bankám DALA POSTAVENÍ VLÁDCE.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi naivni

   Smazat
  2. Jsi naivni, tak tomu bylo za komunistu, ale tak tomu nemuze byt za kapitalistickych upiru

   Smazat
 9. Zase se jedná o neznalost lidí.Většina při tom
  sametovém převratu vyřvávala,že nebyly banány a
  mandarinky.Nějak lidem nedocházelo,že na trvalý
  přísun těchto komodit není dostatek financí a tak
  jsme měli(jako stát)pouhých 100 miliard dluhu.
  Aby se noví vládci zalíbili,začali dovážet vše
  ve velkém množství,ačkoliv na to nebylo.Právproto vznikl dluh v řádech bilionů,který má český stát
  jako celek.Ptal jsem se několika osobností,kdo je
  lepší hospodář?Ten,co nakupuje,ačkoliv se zadluží,
  nebo ten.kdo z nedostaku financí dovážel omezené
  množství?Od nikoho jsem odpověď nedostal a také
  nikdy nedostanu.Na to se nesmím ptát.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:51 Vážený pane Majevský. Kéž by to bylo tak jednoduché. Musím se smát. Československá federativní socialistická republika "padla na banánech a mandarinkách" kdyby bylo léto řekl bych že máte úžeh.
   Václav

   Smazat
  2. Hlupaci rvali po bananech
   Za chvili budou rvat po chlebu
   A hned potom po mene bolestne smrti

   Smazat
  3. A kdo má šanci se vyhnout smrti, ať už
   více či méně bolestné ?
   Budou to soudruzi z Prognosťáku a pan
   Babiš ?

   Smazat
 10. Postrádám, nějaký trolský příspěvek ve smyslu: Další strašák, patrně další komouš, který se nemůže dočkat konce kapitalismu, to už tu slyšíme nejméně 10 let a stále se nic neděje. Žeby trollové prohlédli po tomto článku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trolove nejsou duleziti
   Leda pokud je bude mozne snist

   Smazat
 11. Co ten chlap ekonom kecá? Já mám peníze ve spořitelně a dluhy nemám. Za kapitalismu mám pocit, že mne platí málo a proto jiní dluží mně za nezaplacenou práci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi hodne naivni
   A uz mas pripravenou nusi aby si ji mohl naplnit bankovkami aby si si za nusi penez mozna koupil bochnik chleba?

   Smazat
 12. Narod , ktery neni schopen si udrzet rozpocet v v rovnovze!!!! , jako kazda kazda slusna hospodynka nema narok na EXISTENCI jako NAROD, neb je to narod blbcu. A to jste vy panove , mate tam schodek v rozpoctu MEGA schodek a vy se tomu jeste smejete. Vy to mate uplne VYGUMOVANY!!

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
 13. celej dluh je vymyslenost.az praskne ta bublina tak se nam nic nestane jenom nektery prebohaty to bohatsvi ztrati.nam obycejnem lidem se hovno stane.vzdyt vsechno co je -domy auta stroje spotrebice kravy jinej dobytek pocitace silnice ovocne sady vinice atd vzdyt to tady porad bude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano to zůstane, ale nebude za co nakoupit a prodat!

   Smazat
  2. 2:26 akorat nebude jidlo, leky, obvazy na popaleniny,
   Ale mozna bude dost mrtvol na nakrmeni tech co budou zit o par dni dele
   Jsi hodne naivni clovicek jestli nejsi primo havlisticky roztleskavac

   Smazat
 14. Nejsem ekonom, ale z mého laického pohledu je hlavní příčinou stále větší koncentrace, stále většího majetku v rukou stále zmenšující se skupinky jednotlivců. Peníze, blokované na účtech a v majetku těchto lidí potom zoufale chybí ve zbytku společnosti.
  Jediné řešení této situace vidím ve znárodnění, nebo podobném způsobu rozpuštění těchto peněz mezi stále chudší zbytek společnosti. Ale to už by jsme byli ve sféře sci fi. V minulosti to vždycky "vyřešila" válka. Bojím se jenom pomyslet, že nám toto řešení začíná pomalu klepat na dveře.

  OdpovědětSmazat
 15. Řešení existuje již několik let!

  Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve finančním světě existuje mnoho nemravného. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat. Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlých bankéřů" a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma von Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a vybrané daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma. Tohoto geniálního objevu, který se zcela jistě dočká Nobelovy ceny, již lidstvo dosáhlo před několika lety a jeho ho nazvali P3M (Paradigma 3. milénia). Populárně se dá označit jako EKONOMIKA BEZ DANI. Nové paradigma bylo poprvé oficiálně představeno v Ženevě na zasedání jedné z Expertních skupin Ekonomické komise OSN pro Evropu a na jiných fórech včetně
  ČR, ale doposud se neprosadilo. Ptáte se jistě, proč. Zde jsou důvody (zjednodušeně):
  A) Je natolik revoluční, že jej politicko-ekonomičtí experti nechtějí pochopit (jen málokterý to ale přizná)
  B) Je proti současným zájmům finančních elit
  C) Je proti pohodlí politických a odborářských bossů
  D) Je proti ekonomickým (kriminálním) zájmům některých politických a odborářských kruhu
  E) Je proti zájmům stabilních mocenských elit, jejichž systém profitu by změnilo (každá změna je riziko) a některé zisky odstřihlo.

  Na druhé straně jsou s ním spojeny objektivně existující kvalitativní výhody a přínosy, které by vytvořilo (zjednodušeně):
  a) Jeho správnost je matematicky dokázána
  b) Existuje scénář jeho okamžitého zavedení v ČR s dokončením během několika let c) Výrazně by zvýšilo životní úroveň občanů ČR
  d) Poskytlo by dostatek financí na celý veřejný sektor (vzdělání, zdravotnictví, obrana, bezpečnost, komunikace, doprava, důchody, sociální pomoc...)
  e) Podstatně by akcelerovalo rozvoj soukromé výrobní sféry a služeb
  f) Odstranilo by většinu nežádoucích ekonomických jevů (ekonomická kriminalita)
  g) Zlepšilo by péči o životní prostředí
  h) Zlepšilo by sociální oblast (v širších souvislostech, t.j. věc mezilidských vztahů)
  i) Způsobilo by návrat většiny firem z daňových rájů
  j) Oddlužilo by ČR během několika (jednotek) let.
  k) atd. atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je dlouha a slozita blbost. Nove penize se do systemu dostavaji v podobe uroceneho dluhu. Tim, ze banky penize na splaceni uroku s novym dluhem negeneruji se nove dluhy stavaji nesplatitelne, resp.uroky je treba zaplatit novym dluhem, nebo bankrotem souseda. Bankrot je nedilnou soucasti urocene penezotvorby a urok je pricinou ekonomickych krizi. Reseni jsou pouze dve, oddluzeni, nebo globalni krize resena valkou. Vsechno ostatni jsou kecy.

   Smazat
  2. kdo zaplatí oddlužení ???????????????

   Smazat
  3. APAGE SATANUS

   Smazat
  4. Cesko uz je obetovane, myti podlah na Titaniku je zbytecne

   Smazat
 16. http://stop-dluhovemu-otroctvi.webnode.cz/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O reseni se pokouseli komuniste, hloupi cesi ho odmitli a tak za to zaplati zivoty

   Smazat
  2. KOMUNISTI NEMĚLI ŘEŠENÍ!!!! To byl jen takový malý feudální systém pro vyvolené

   Smazat
 17. Pokud budou boháči,mafiáni,oligarchové,kteří cpou peníze do bank,tak se budou dělat státní dluhy a oni nedovolí,aby bankovní systém, zkrachoval.Proč je státní rozpočet navrhován z deficitem,aby měli boháči kam schovat peníze.

  OdpovědětSmazat

 18. Pane Satan celý život jsem vycházel z jednoduchého poučení od svého děda, že vše musí být v rovnováze. Příroda má své limity a není nevyčerpatelná. Zdegenerované potřeby tzv euroatlantické civilizace mohly vzniknout jen za teroru zbytku světa a ten již také chce do toho našeho ráje. Takže se dostanem konečně do komunismu a ten je bohužel možný jen pro vyvolené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte a děda měl pravdu. Současná ekonomika a bankovnictví nekrytých úroků se vymkly kontrole av podstatě už nás ovládají! S komunismes si nejsme až tak jistý, že je jen pro vyvolené, to je spíš znak vyvolených v současném kapitalismu! Ale budoucnost je nutná morální změna lidstva .Technologie už umožňují zajistit každému dost energie a jídla pro běžný život. To se ale nestane za současné ekonomie, která nutí aby všechny subjekty byly v zisku, což je matematický a společenský nesmysl!! Takže budoucnost patří společnosti, která nebude zotročena ziskem a úrokem produkovaný současnými vyvolenými. Pokud to nezvládneme, čeká nás zničení lidstva všezničující válkou...

   Smazat
  2. A kdo dělá ty globální dluhy.?Ti,kterým lezeme do řitě.Úplně selský rozum.USA,agresor válčící téměř ve všech státech světa,FED,tisknoucí dolary na hajzlpapíru tak rychle,až se rotačky málem rozpadají,EVROPSKÁ UNIE,která si své choutky platí z peněz,vybraných od svých područenců,mezi které patříme i my.Proto chci vystoupit z EU,Vyhnat cizí kapitál a opět začít jako suverénní stát,obchodující na všechny světové strany,kvalitně a bez korupce!Korupčníky potrestat a zavřít!Zabrat ukradený majetek!Hlavně bránit suverenitu našeho slovanského národa!Žádné multikulti,žádné ožebračování nás všech!V květnu každý Čech,pokud není už smyslů zbavený,přijde na Václavské náměstí!Doba je velice vážná!

   Smazat
 19. Amerika se otrese, uz ted je v obcanske valce
  Ale protektorat Cesko a evropicu to roztrha na kousky

  OdpovědětSmazat
 20. Rešení?

  Opět jsou dvě možnosti. Buď oddadlovat globální krach a čekat na vyvolání válečného konfliktu, nebo následující postup.

  1. pracovat na změně myšlení společnosti
  2. vytvořit tlak na zákonodárce
  3. oddlužit společnost - dluhy zůstanou nezaplaceny
  4. odebrat privátním bankám moc penězotvorby a postavit jakýkoliv úrok mimo zákon

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ha ha ha, tve navrhy jsou podobne jako kdyz havel zvatlal o uzasnem kapitalismu

   Smazat
  2. Tu sa ekonómia kríži s politológiou a sociológiou. Hovorí sa o tom, ale málo si to uvedomujeme. Planetárne aktíva/zámerne používam tento široký pojem/ sa s neskutočnou dynamikou koncentrujú pod kontrolou/!/ a vo vlastníctve, stále sa zužujúcej, skupinky klanov. Ale, tak ako ich bohatstvo - kontrola bohatstva je "bezhraničná", ich spotreba je "zanedbateľná"!Zaistenie ich trvalej dominancie a prežívania je závislé na tom, aby dokázali v únosnej miere obmedziť a "rozprostrieť" spotrebu. Tento záujem sa už začal transformovať do istých globalistických koncepcií a postupov. Oligarchovia a národné elity si to uvedomujú a začali boj o zachovanie svojho "spôsobu života". Dochádza ku konfliktu aplikovaného a pre globálne elity transformovaného marxizmu a konzervativizmu, ktorý je označovaný za populizmus, extrémizmus, fašizmus. Planetárne informačné prepojenie, formovanie prepojených komunít, globálna kontrola s využitím umelej inteligencie a rozdelenie silovej kontroly v zónach vplyvu "mocností" v budúcnosti môže zabezpečiť "plánovité" centrálne riadené fungovanie planetárnej civilizácie presadzovanej enviromentálnej ochrany, obmedzenej, regulovanej spotreby a demografického vývoja.

   Smazat
 21. Kapitalizmus:
  DCERA: "Mami, proč nezatopíme, když je zima".
  MATKA: "Protože nemáme peníze na uhlí".
  DCERA: "A proč nemáme peníze na uhlí?"
  MATKA: "Protože tvůj táta nemá práci!"
  DCERA: "A proč táta nemá práci?"
  MATKA: "Protože na trhu je hodně uhlí!".

  Jinými slovy našeho ekonomického genia Cimermana alias Václava Klause: "NIC SE NEBUDE PLÁNOVAT, VŠE VYŘEŠÍ NEVIDITELNÁ RUKA TRHU A VŠE DOVEZEME, JSME OTEVŘENÁ EKONOMIKA"! Pod heslem Václava Klause: "Nevadí když se národní podniky rozkradou, hlavně když nebudou státní", se rozjela První a Druhá kuponová privatizace, kterou rozjel náš mezinárodně uznávaný a Američany stíhaný: VIKTOR KOŽENÝ. Co zbylo, bylo rozkradeno pomocí zákonu "O KONKURZU A VYROVNÁNÍ", kdy s požehnáním soudců byly zlikvidované poslední lukrativní podniky s milionovými obraty, kvůli pohledávkám ve výši několika tisícovek. Pod heslem: " CO BYLO VYBUDOVANÉ KOMUNISTY, JE VŠE ŠPATNÉ A MUSÍ SE PRIVATIZOVAT, NEJLÉPE DO ZAHRANIČNÍCH RUKOU" jsme předali západním firmám veškeré vodovody a kanalizace, které pod heslem: "ŽDÍMEJ DOKUD JE CO", nám tyto západní firmy, zavedli nejvyšší ceny vodného a stočného na světě (cena od sametu stoupla stonásobně) a od sametu neinvestovali do údržby ani korunu a komunisty vybudovanou infrastrukturu využívají dodnes ke svému super obohacení. Mezitím dluh státu stoupl z nuly na dva biliony, dluh měst a obci z nuly na jeden a půl bilionu a dluh občanů rovněž na dva biliony a všechny dluhy neustále rostou. Dnes můžeme konstatovat, že nebýt roku 1968, byli by jsme dnes v postavení Řecka a západní demokracie by nás nutili, aby jsme nesplatitelný dluh spláceli prodejem našeho území za nízké ceny, tak jako Řecko je nucené prodávat pod cenou své ostrovy, přístavy, celé části města a Řecký dluh roste a roste a Evropská centrální banka posílá další a další a další miliardy EUR, které záhy končí obratem a okamžitě na účtech soukromých bank hlavně v Německu a Francii a z Řeků se pomalu a jistě stávají otroci západních demokracii ve své vlastní zemi. Jinými slovy, není zapotřebí válka, stačí vysoké zadlužení a pak obsazení Řeckého státu a vše je rázem Německé. Tak nějak dopadneme my a nebude k tomu zapotřebí ani Mnichovská dohoda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, zprivatizovat, zadlužit, zotročit, kolonizovat. Zisk bez práce = práce bez zisku. Stojíme ve frontě na bankrot. http://stop-dluhovemu-otroctvi.webnode.cz

   Smazat
 22. Cesi odmitli komunisty, zaplati za to zivoty

  OdpovědětSmazat
 23. jojo až v první řadě jde o prachy a MOC

  OdpovědětSmazat
 24. Je tady plno chytrých a vzdělaných lidí, v téhle besedě. Odpovězte někdo mě, velmi prosím, obyčejnému staříkovi z venkova:
  ----------
  Je tu nějaký veliký dluh. Dlužníci jsme prý všichni. KOMU DLUŽÍME? Kdo je věřitelem? Majitelům bank dlužíme? To ti Icikové vlastní celý svět?
  --------------
  Naše rodina všechny dluhy zaplatila i s úroky. Nic jsem si nepůjčil, nikomu nic nedlužím. Ani tomu nejobřezanějšímu bankéři. Ať mi ten Icek ukáže dlužní úpis ode mne podepsaný!Kdo se zadlužil, ať zaplatí... Chudák Kalousek...:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud používáte peníze, jste součástí finančního systému. Pokud berete důchod a jiné platby od státu, jste součástí finančního systému státu a taky spoluručíte za státní dluhy... A my všichni dlužíme těm, kteří si podvodem získali monopol na tisk peněz..... v čele s FED, tedy vlastníci FEDu jsou Židé v čele s Rothschildem....

   Smazat
  2. Odpověď pro 11:29 to že vy nic nedlužíte je sice pro Vás velice dobré, ale jenom částečně, protože jste občan Českého státu, který je zadlužený dvěma biliony, jste občan určitého města, které je zadlužené taky. A věřitelé dávají půjčky jednotlivci, městu - obci, státu peníze proto, aby se dluhy splatily i s úroky. Vy sice zadlužen nejste, ale jelikož je zadlužen stát Česká republiky a je zadlužené město ve kterém žijete, musí se tyto dluhy splácet + ročně se musí platit obslužnost dluhu a to jsou úroky. V praktickém důsledku to má za následek, že bez dluhů by jste bral důchod 50 tisícovek měsíčně, ale jelikož je nutné platit dluhy a úroky z dluhů dostáváte důchod jenom devět tisíc měsíčně a ti kteří stojí za tiskem peněz a sjednáváním půjček a úroku z půjček, tak ti měsíčně berou několik desítek milionů. Jestli se ptáte, že ty peníze se nedají jedním člověkem, včetně jeho rodiny, ani utratit a spotřebovat, tak máte pravdu, že nedají, ale na tom v kapitalismu vůbec nezáleží protože kapitalismus má své zákony postavené na jednom jediném pravidle: "NIKDY NENÍ DOST!!!" V méně tohoto pravidla bude zničená celá naše Zeměkoule.

   Smazat
  3. Neide o majetok, o bohatstvo, o "užívanie si" - ide o MOC, o KONTROLU. Aj DLH je iba nástrojom! Dokážete sa nezávisle/!!/ uživiť? Vy, vaša rodina? Viete sformovať istú komunitu, ktorá bude kooperovať s cieľom prežiť? Potom ste značne odolný proti hrozbe krízovej, meniacej, reorganizujúcej "explózii". Málo povzbudzujúce? Nuž, rozsah problému a nutnej zmeny spochybňuje pravdepodobnosť evolučného riešenia. Zmeny sociálnoekonomického systému ani v minulosti neboli jednoduché.

   Smazat
 25. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 26. Pane Čech jsme na tom stejně ale platit bude formou daní a ve všem co budem potřebovat k životu, potraviny, vzduch a vodu. Ještě mohou uzákonit že musíme darovat krev, kostní dřeň a orgány. Parazitům se hodí všechno.

  OdpovědětSmazat
 27. Našim záujmom nieje,aby tá bublina nepraskla,lebo vraj potom bude konec sveta.Naopak,konec sveta je pre nás to udržovanie bubliny.Lebo iba tak môžme byť okrádaní.Ak by to totiž prdlo,zmiznú iba virtuálne dlhy,ale reálne - hmotné statky ostanú.Inak povedané - pekár upečie chlieb,ak má múku,a je úplne jedno či dlží na nájomnom,alebo bytový podnik dlží štátu,alebo štát niekomu daľšiemu..

  OdpovědětSmazat
 28. Otázka komu zmíněné sumy dlužíme je velmi trefná. Stejně tak, jako otázka na to, jak mnohé z dluhů vznikly - zda to není oboustranná spekulace, nakolik je úrok opodstatněný, ale také (to již z jiného, nespekulativníhou soudku) kolik dluhů lze vzájemně započítat atd.
  Tvrzení o nezbytně zadluženém státu a "teoretické zdůvodnění" je blábol. Už jen historie tento nesmysl vylučuje, a proto je záhodno si klást otázku, k čemu a komu šíření takové pitomosti slouží. Zadlužený stát je pro věřitele beránkem Otřes se a pro politické nepřátele beránkem na vodítku. Nic takového není třeba a stát může fungovat i s přebytkem, jen politici nesmějí rozhazovat (ať již z populismu, ze zkorumpovanosti či z ideologické vypočítavosti).
  Otázka ziskovosti lidské práce je dána rozdílem mezi hodnotou (cenou) pracovní síly (náklady na její komplexní reprodukci) a hodnotou (cenou) jí vytvořené užitné hodnoty. Lidé na rozdíl od zvířat jsou s to vědomě produkovat výrazný přebytek užitné hodnoty nad náklady své reprodukce, což neušlo pozornosti chamtivosti části lidí, což při její nezřízené míře vede ke společenským katastrofám. Dochází k nim tím spíše, že tato chamtivost byla už institucionalizována v několik vykořisťovatelských systémů, kde modus vykořisťování je s ohledem na rozvoj společenského vědomí postupně zakrýván, aby vykořisťovaní podlehli iluzi férovosti, či přesvědčení, že je to tak správné atd.
  Určitě je v moci občanů ČR provozovat stát s vyrovnaným, resp. přebytkovým hospodařením při naplnění všech politických, bezpečnostních, ekonomických, sociálních, zdravotnických, výchovno-vzdělávacích, kulturních aj. funkcích a během tří až pěti generací vyprostit stát z dluhů, do nichž je uvrhla generace Havlů, Klausů, Zemanů, Dlouhých, Kočárníků, Dybů, Luxů, Tošovských, Kalousků, Sobotků, Topolánků, Nečasů, Bémů, Jančíků a dalších stovek ministrů, poslanců, radních a zastupitelů.
  KR

  OdpovědětSmazat
 29. DOBRÁ ZPRÁVA : Čech dr.Kalenčík vynalezl lék na
  demenci, čili Alzheimra, už řadu let se používá.
  ŠPATNÁ ZPRÁVA : Pro české pacienty je lék drahý.
  17 tisíc čechů trpících Alzheimrem lék nedostanou.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.