Reklama

čtvrtek 30. března 2017

Lukašenko se po majdanovské lekci vrací k Rusku: „S Putinem jsme rodní bratři“

Napsal/přeložil: Geo
30.3. 2017   Eurasia 24
Po řadě kritických prohlášení a nevstřícných kroků vůči Rusku nyní prezident Běloruska prohlásil, že má vynikající vztahy se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Učinil tak jen několik dní poté, co Minsk čelil pokusu o destabilizaci způsobem, jakým začala současná ukrajinská katastrofa.
Lukašenko řekl, že mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem není třeba prostředníků, protože vztahy mezi nimi „jsou vynikající“. Podle Lukašenka si on i ruský lídr jsou vždy „schopni najít čas na setkání a řešit problémy“. Řekl, že s Putinem jsou „rodní bratři“.

Celá série Lukašenkových prohlášení z uplynulých let a zejména posledních měsíců ale nebyla vůči Vladimiru Putinovi a jeho politice vůbec přátelská.

Lukašenko se například postavil proti Rusku v otázce Krymu, otevřeně chválil kyjevské nacionalisty typu Oleksandra Turčynova a na začátku letošního února dal najevo, že se hodlá od Ruska dále odvracet: „Musíme se kamarádit se všemi našimi sousedy. Mávali jsme dosud jen jedním křídlem a je známo, kam jsme doletěli. Rusko, Ukrajina, Polsko, Litva ani Lotyšsko nám nejsou cizí. Jsou to z boží vůle naši sousedé.“

Jenže tento přístup mu dlouho nevydržel – a ze všech přátelství zůstalo jen to s Ruskem.

Mezi tím totiž v Bělorusku začalo růst napětí, kdy záminkou „nespokojenosti Bělorusů“ – jak referoval mainstream – měl být prezidentův dekret o zdanění nezaměstnaných, kteří nejsou evidování na úřadech práce. Lukašenko vychází z faktu, že i ten, kdo řádné nepracuje a přitom není v evidenci nezaměstnaných, zákonitě musí z něčeho žít – a právě speciální daní chtěl kompenzovat úniky vznikající běloruskému hospodářství všemožnými šedými nebo černými způsoby.

Ani ne dva měsíce po svém prohlášení o „kamarádství se sousedy“ obvinil dva z uvedených, Litvu a Polsko, z financování ozbrojených provokatérů. Třetího souseda, Ukrajinu, zase nařkl z toho, že na jejím území se při pomoci Západu skupiny ozbrojených provokatérů formují.

Napětí v Bělorusku vyvrcholilo v sobotu 25. března, kdy policie rozehnala nepovolenou demonstraci a pozatýkala část jejích účastníků. Po delší době se ozvala tvrdá kritika Lukašenka ze Západu – EU i Spojených států.

Nyní Lukašenko spatřuje svého „rodného bratra“ ve Vladimiru Putinovi.

Těžko totiž pochybovat o tom, že Lukašenkovi s přípravou na udusání doutnajícího „minského majdanu“ pomáhalo Rusko Vladimira Putina – země, která podle dřívějších Lukašenkových prohlášení tak vehementně „omezovala běloruskou nezávislost“. A zatímco ještě před třemi lety běloruský prezident nesouhlasil s federalizací Ukrajiny a události v této zemí ztotožnil s jejím „bojem za nezávislost“, dnes najednou vyjadřuje obavy z pokusů udělat z Běloruska „druhou Ukrajinu“.

Pokud by Vladimir Putin připustil destabilizaci Běloruska, ohrozil by tím mír v Evropě a samotnou existenci Ruska v jeho současné podobě, nemluvě o integračních projektech, jako je Eurasijská hospodářská unie.

I když mainstreamoví novináři neopouštějí svůj omezený úhel pohledu a jazyk založený na tupých klišé jako „opoziční demonstrace“ nebo „svoboda projevu“, pokus o destabilizaci mohl mít nedozírné následky. Odehrál se v nejrizikovější části Evropy.

Ze všech stran Běloruska se totiž koncentruje nebývalé množství sil – na západě v Polsku, na severu v Pobaltí, na jihu na Ukrajině i na východě v Rusku.

I Putinův „rodný bratr“ snad konečně pochopil, jaké následky by jeho hra na obě strany mohla nakonec mít.

Geo, Eurasia24.cz

25 komentářů :

 1. Od teď jakoukoli demonstraci místních rudohnědých debilů je třeba brát jako pokus o destabilizaci, o převrat, o Majdan a všechny takové předem zakázat. Pokud se i přes zákaz uskuteční, je třeba účastníky zmlátit a pozavírat jako agenty - diverzanty placené Moskvou.
  Je třeba vám, blbečkům, nechat ochutnat vaší vlastní medicíny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale to se u nás běžně děje pane anonyme. A už dávno. Demonstrace se nepovolují ("nepovolují" zní daleko demokratičtěji než "zakazují"), poplivání státního symbolu (prezidentská standarta mezi ně patří) soud označí za nevinný žert a umělecké vyjádření názoru, za vystrčený zadek na kolonu US boys dostal viník klepeta hrozí mu dva roky natvrdo. Sprosté urážky hlavy státu a házení předmětů je vydáváno za vrchol demokracie a jeho obrana za výraz totality. Výsledky svobodných voleb jsou ignorovány a nikým nevolení blbečci se snaží nařizovat ostatním, co si mají myslet (viz ministerstvo pravdy u Chovance) i co mají dělat a koho volit (Staromák).Ostatně celý ten váš slabomyslný výlev je ukázkou IQ pražské kavárny a havloidů obecně.

   Smazat
  2. 21:02

   Plácáš úplný blbosti, pátý přes devátý, troubo.
   Tady na NR je reklama na nějako vaši trapnou demonstraci proti "establišmentu" nejmíň každý měsíc.
   Jak říkám, potřebujete ochutnat vlastní medicínu, potřebujete vyzkoušet na vlastní kůži co se vám tak líbí v Rusku či Belorusku a dostat pokaždé pořádně přes držku a zavřít do chládku.

   Smazat
  3. 21.10 - kolego, dej si čípek

   Smazat
  4. A jéje, Pepi vylezl z nory, už dlouho už jsi tady nestrašil, ty "rudohnědý Idiote".

   Smazat
  5. Protože 20:48a21:10 je jeden a tentýž,Je
   vidět,že naprosto nerozumí psanému textu.
   S takovým blbem je zbytečné polemizovat,
   protože to nepochopí a je rád,že někdo mu
   ba jeho bláboly odpovídá.Na světě je mnoho
   těžkých havárií,ale nejstrašnější je srážka
   s blbcem.Mnoha lety ověřená pravda.Podle
   pana Wericha se tím snižujete na tu jeho
   úroveň,tj. blbce.Nemáte to zapotřebí.
   Petr Majevský

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. 21:39 debil a vlastizrádce to jsi špíno co jse tu chodíš hádat doufám že vás vykopou po volbách pravdoláskařské hajzly

   Smazat
  8. 20:48 a 21:10
   Zavři pusu "inteligente". Páchne ti z ní. Je zajímavé, že ti největší tupci se vydávají za ty největší inteligenty. A teď Pepku vyskoč.
   Mik

   Smazat
  9. 21:10 21:43 Ty idiote, ty jsi tak chytrý, že se musíš živit trolováním na zdejší diskusi chudáku, vychvaluješ kapitalizmus tak jak to, že nepodnikáš, celý dny od rána do večera tady píšeš jeden nesmysl za druhým, jandovo ubohé hovádko.

   Smazat
  10. Ještě bych k mému komentáři 21:10 dodal, že, třeba já jandův hulibrk tu chodím do práce kvůli zisku na diskuse trolovat, abych škodil a lhal. Všude mě ze zaměstnání vyhodili a tak mě tu máte. Mě taky vlastněj amíci a proto jsem i já velký AMÍK.Váš Pepek Vyskoč méééééééé.

   Smazat
  11. Neocenitelna rada od kolegu 21.16 , myslim ,ze by bodol aj kistyr,vraj to precistuje mozok.

   Okoloiduci
   Smazat
 2. Podle jeho politiky, že se stále bezskrupulózně snaží na všechny strany vytlouct, co se dá, bych řekl, že je rodným bratrem Erdogana. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíše je to tak, že Putinovi žádný soused, potom co provedl na Ukrajině nebo i v Gruzii, nevěří. Všichni z něj cítí nebezpečí. Putin žádné skutečné přátele nemá. Všichni jen hrají hru podle situace, viz ten Lukašenko.

   Smazat
  2. 21:04
   To říká kdo, Pepku, vaši z Evropských hodnot, ty Rozume?

   Smazat
  3. 21:04 Ty idiote, ty jsi tak chytrý, že se musíš živit trolováním na zdejší diskusi chudáku, vychvaluješ kapitalizmus tak jak to, že nepodnikáš, celý dny od rána do večera tady píšeš jeden nesmysl za druhým, jandovo ubohé hovádko.

   Smazat
  4. Sousedé Putlerstanu vědí své! - https://globe24.cz/svet/28298-putinovo-rusko-je-schopno-vseho-je-hrozbou-pro-celou-evropu-klidny-nemuze-byt-nekdo-baruje-politicka

   Smazat
  5. U sousedů se štve proti Rusko jen proto, aby kliky, které rozkradly ony země nemuseli ožebračeným lidem skládat účty. To platí pro celé Pobaltí, Gruzii, Ukrajinu, ale i Bulharsko, Rumunsko ... Vytvoření vnějšího nepřítele je stará osvědčená metoda, jak se udržet u moci i přes zjevné nezdary. Ostaní je jen propagandistická omajda, kterou naši rudohnědí (Pepav Vyskoč, Pepa IBM Statistik a další) trolíci tak rádi usrkávají. Leo

   Smazat
 3. lukašenko pochopil kam by se ze západem dostal na šibenici nebo do vyhnanství

  OdpovědětSmazat
 4. Osud Sadáma nebo Kadáfího ale vybírat by mu nedali. Je neuvěřitelné jaké se tady od určitého času objevují individua.

  OdpovědětSmazat
 5. Jedno je jisté,západ dal Ukrajinu jako příklad,jak to může dopadnout i v dalších státech,po Majdanské revoluci.Jak také lze zjistit,dá se podplatit zblblá mládež několika dolary,aniž by věděly za co protestují.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejvíc by mě zajímalo, co si o tom myslí Putin. Ten musí být, při všem tom průseru, docela pobavený. Docela bych si vsadil, že mu to velice pomohlo a nijak tomu nebránil, na rozdíl od puče proti Erdoganovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 8:28
   To by mě zajímalo také,co si myslí Putin,ale také,co proti tomu udělá.Jak víme,má i doma v Rusku dost ochotných nechat se podplatit dolary.Také si myslím,že bude víc pozorný,co se děje u jeho hranic a podobný Majdan,jako na Ukrajině,včas zarazí i třeba v Bělorusku.

   Smazat
 7. Lukašenko si myslel,že,když bude jako kamarád s EU,že jej západ pouze využije a následně nechá zlikvidovat!Lukašenko vystřízlivěl.Ještě tak 2-3 měsíce ustupování majdanovcům a mohl by viset na lampě a Bělorusko se mohlo vzájemně s EU žoldáky roztřílet demokraticky jako Ukrajina.Západ vždy pouze využil toho,kdo ustoupil v jednáních,ze svých pozic,požadavků,vyměkl a začal plnit jejich požadavky.Se západem se nedá hovořit férově,přátelsky,rovnoprávně!Podáš jim ruku,utrhnou ti rovnou trup!Destabilizace Běloruska poslouží pouze NATO s USA!Né Bělorusům!Ustrašený premiér Srábotka plní jen statickou pozici panáka jako alibi západu!!Rusko a Bělorusko si prostě musí hájit své zájmy jako to dělá USA nebo Německo!Nelze očekávat,že budou poslušní a odevzdaní demokratickému prohnilému západu!!Dovážet jim do Minsku naše placené EU demokratické žoldáky prostě nelze a nelze očekávat,že to budou vlády Ruska nebo Běloruska trpět a nechají si to líbit!!!Celá Evropská Unie plošně mlčí o velkých protestech občanů ve Francii nebo masakrech v Mosulu leteckýma jednotkama USA a NATO!!Dvojí metr na informace!Už z tohoto hlediska si musí normální člověk sám sobě říci,že jsme vlastně EU šmejdi a musí se stydět!!Ať si tam na východě nebo v Arábii dělají co chtějí!Nemáme právo tam vyvážet naši EU zku.rv.e.nou prohnilou demokracii na zvracení!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Možná je to konspirace, ale nemohl se Putin s Lukašenkou domluvit, že Luki začne dělat očka na západ a mračit se na východ, což demokraty povzbudí k činnosti a pokusí se využít štěkotu mezi Ruskem a BěloRuskem k podlému útoku, který rusové spolu včas "odhalí" a neutralizují ?
  Stejně jako za Napoleonových 100 dní vylezli jeho stoupenci z děr, aby se zúčastnili dělení medvěda, i Lukašenky "demokrati" mohli vylézt z úkrytů, aby byli "u toho", až se začnou rozdělovat demokratické pašalíky.
  Teď je posbírali jak žížaly po dešti a bude chvíli klid. A západ má zase svou odměnu - z ostudy kabát

  Koloděj

  Ale moc tomu nevěřím, Luki nebyl nikdy velký myslitel.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.