Reklama

.

.

neděle 12. března 2017

Migrace z Ukrajiny a její vliv na Polsko a Velkou Británii

Petr Umlauf
12. 3. 2017   e-republika

Každý třetí Ukrajinec chce opustit zemi a téměř polovina sní o práci v zahraničí. Masová emigrace práceschopných Ukrajinců šla do Ruska, Británie a do Polska. Tak se podívejme na naše sousedy Poláky, jaké mají s Ukrajinci zkušenosti.Psali jsme článek Migrační nálady obyvatel Ukrajiny, protože každý třetí Ukrajinec chce opustit zemi a téměř polovina sní o práci v zahraničí. Masová emigrace práceschopných Ukrajinců šla do Ruska, Británie a do Polska. Tak se podívejme na naše sousedy, jaké mají s Ukrajinci zkušenosti.

Polsko se vylidňuje


Polská statistika Lidský kapitál v Polsku v roce 2015 je v demografických aspektech stejně chmurná jako u ostatních evropských zemí. V roce 2015 se oproti roku 2011 snížil počet obyvatel v Polsku o 101,2 tisíc, meziroční pokles dosahuje hodnoty 38,437 tisíc. lidí. Rok 2015 byl další v řadě v setrvalém sestupném trendu.


Ekonomové vidí situaci jinak. Tomasz Wieladek, ekonom Barclays Plc, jásá, když tvrdí, že "vstup jednoho milionu Ukrajinců na polský pracovní trh znamená, že demografie není osudová". Pochvaluje si, že přetlak na trhu práce bude pravděpodobně přispívat k nízké inflaci, a to umožní držet nižší úrokové sazby po delší dobu. Zmírnění tempa stárnutí populace z důvodu migrace bude pravděpodobně přispívat k vyššímu dlouhodobému růstu.

Vzhledem k počtu obyvatel ve vzdělávaných věkových skupinách lze vidět, že počet dětí ve věku 3-6 let vzrostl v letech 2011-2013, poté se snížil o 51,2 tis. Ve stejné době, od roku 2013, se začal zvyšovat počet dětí ve skupině 7-12 let. V jiných segmentech počet polských obyvatel stále klesá. Hospodářský vzestup nemá vliv na demografický pokles, dokonce ani masivní migrace mladých ukrajinských dělníků se v polských školkách neprojevuje.

Feudální poměry na polském pracovním trhu pro Ukrajince


Polská statistika jeden milion Ukrajinců nikde nevidí. To proto, že je to pouze polská statistika a sleduje obyvatelstvo s polským občanstvím. Z polského tisku je jasné, že ukrajinští pracovníci v Polsku opravdu jsou. O tom se píše i v článku deníku Gazeta Prawna pod titulkem "Pracovní tábory pro Ukrajince". Zahraničními zaměstnanci, z nichž většina jsou Ukrajinci, jsou podle zpráv masivně vystaveni zastrašování a vykořisťování ze strany polských zaměstnavatelů. Jejich zaměstnávání v Polsku se stále více podobá středověkému nevolnictví. Zaměstnavatelé uzavírají sporné pracovní, občansko-právní smlouvy, ve kterých jsou všechny pracovní náklady přesunuty přímo na pracovníka – je to oblečení, nářadí, pojištění apod. Přitom, podle těchto novin je plat těchto zaměstnanců velmi často nižší než je minimální mzda v Polsku. A zaměstnavatel si může dovolit potrestat zaměstnance bez udání důvodu, a podle vyděračských smluv jsou takové pokuty často mnohem vyšší než plat.

Podle polského Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů potřebuje Polsko k udržení hospodářského růstu dalších 5 milionů pracovníků v příštích 20 letech. Polské hospodářství se těší na příjem asi 100 miliard eur z rozvojových fondů EU v průběhu příštích pěti let. Zemi hrozí vážné riziko, že pokud z trhu práce ukrajinští pracovníci zmizí, tak se zadrhnou kola ekonomického stroje produkujícího HDP .

Zaměstnanec může odejít z práce nejdříve za tři měsíce od okamžiku, kdy o tom úmyslu uvědomí svého zaměstnavatele. Pokud odejde dříve, pak za každý neodpracovaný den musí zaplatit smluvní pokutu klidně i ve výši tisíc zlotých. Firma, která ho "zaměstnává", však může propustit takového zaměstnance kdykoli, a to bez udání důvodu. Je mnoho dalších příkladů nesymetrických vztahů mezi zaměstnavateli a ukrajinskými pracovníky. Akce zaměstnavatelů zůstávají legální, mají řádně uzavřené smlouvy, ale ty jsou na hraně práva.


Přibyli laciní otroci a stoupla nenávist v zemi

 

Představa podnikatelů naráží na radikální polské nacionalisty. Ti nejsou ochotni tolerovat Ukrajince, kteří se už narodili v Polsku, ale zůstali u ukrajinské národnosti i občanství. Posílají své děti do ukrajinské školy v Přemyšlu, mluví s nimi ukrajinsky a upevňují jejich vlastenectví. A co je nejhorší, že uctívají Banderu, který je pro Poláky jasný zločinec.

Nacionalisté považují tyto Ukrajince za stát ve státě. Jejich Polsko se nachází mezi Ruskem a Německem. Polští nacionalisté tvrdí, že takoví Ukrajinci nepůjdou bojovat za Polsko, ale spíše budou spolupracovat s jeho nepřáteli. Všichni dobře vědí, co se stalo na Volyni. Nenávist roste samozřejmě v příhraničních okresech (vybarveno tmavě). Mapka názorně ukazuje vysokou míru nezaměstnanosti ve věkové skupině mezi 18-34 lety. Zahraniční dělníci kradou práci a ještě snižují mzdy na pracovním trhu. Že za to nemohou a jako otrocká pracovní síla to ani neovlivní, to už nacionalisty nezajímá. Tak daleko nedohlédnou.

Poláci ve Velké Británii, Ukrajinci v Polsku - jeden osud


Paradox tohoto bohatého světa. K roku 2015 se počet obyvatel Spojeného království narozených v Polsku odhadoval na 831 tisíc. Je to největší skupina cizinců, a k tomu připočtěte i širší populaci britských Poláků, včetně potomků je to více než 200 tisíc přistěhovalců, kteří se usadili v Velká Británie po 2. světové válce. Polština je druhý nejvíce používaný jazyk v Anglii a třetí nejvíce užívaný jazyk v celé Velké Británii po angličtině a velštině. Asi 1 % britské populace mluví polsky. Věk polského obyvatelstva ve Velké Británii byl v 2011 nízký, 57,3 procenta bylo ve věku 20-34 let. Tato studie byla vydána k listopadu 2014 a používá data do roku 2013. Problémy Poláků s nenávistí jsou po Brexitu hodně podobné těm ukrajinským. Holt cizinec to nikde nemá lehké. Poláci si své potíže pracovního trhu vyřešili na úkor Ukrajiny. Britové si své potíže pracovního trhu vyřešili na úkor Polska. Problém ve vlastní zemi nikdo nevyřešil, jen zhoršil. Britové si řekli, že už toho bylo dost, protože je to zničí. Ekonomičtí migranti byl jeden ze zásadních důvodů pro Brexit.

A pak je to ještě Rusko, které uvedlo do pohybu velké investiční projekty a potřebuje, aby se urychlila práce na jejich dokončení. Bez migrantů z Ukrajiny budou společnostem chybět pracovníci a jejich plány nebudou realizovatelné. Koho z mocných by zajímal osud Ukrajiny! Košile, to přece není kabát. Ohlodat až na kost, vybrat lidi a ponechat jednu generační mezeru. Osud ukrajinského národa je z tohoto úhlu pohledu velmi nejistý.

Poučení pro nás


Naši podnikatelé a také zahraniční investoři chtějí totéž, co Poláci. Potřebují sehnat do montoven a k pásům za žebrácké mzdy tisíce pracovníků. Jeden aktuální případ najdete na Ostravsku. Společnost Mölnlycke Health Care provozuje továrnu v Karviné a druhou chce otevřít v Havířově. Nábor komentoval odborář Josef Středula:
"Pan generální ředitel si stěžuje, že lidé nechtějí u nich pracovat? Tak ať za nabízených 13.000 - 14.000 Kč hrubého na třísměnný provoz ihned nastoupí a pokusí se za tyto peníze přežít. A vyhrožovat zahraničními dělníky? Tak ať řekne ve Švédsku, jakou cenu práce zaměstnancům nabízí!“ Firmě se zaměstnanci do vrat nehrnou a proto si zažádala o povolení zaměstnávat zahraniční zaměstnance .

"Považuji za nepřijatelné, aby konkurenceschopnost (zahraničních) firem byla postavena na nízkých platech našich lidí. To nemůže být motivace vstupu nových investorů do našeho kraje. Chceme, aby se sázelo na odbornost a její patřičné ocenění," 
Takto se vyjádřil hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc..


Oslabení koruny a příliv novodobých průmyslových otroků by mohl na nějaký čas oddálit nevyhnutelný konec technologicky zastaralých provozů, než je zahraniční investoři pošlou definitivně ke dnu. Například firmě Adidas se už nevyplatí šít boty ani v Bangladéši, když si v Německu mohou postavit kompletně robotizovaný závod. Takže se bavme o perspektivě české ekonomiky, což je zásadní tabu v dnešním Česku. A pro tuto diskusi považujeme za důležité zejména tyto články:

Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

19 komentářů :

 1. Z mého pohledu je Ukrajina odepsaná. Přičemž největší vinu na tom nese její ovládnutí mafií oligarchů. Vždycky se snažím najít na špatném alespoň něco dobrého. Myslím si, že tato mafie Ukrajinu opustí. Jednak proto, že už nebude co ukrást a jednak proto, že v zemi, která se začne rozpadat se žije hůř, než v zemi, kde veškerý servis funguje.
  Nevím. Možná jsem naivní, ale zbavení parazitů dává Ukrajině novou šanci. Až ze scény zmizí různí Kolomojští a Porošenkové, třeba se na Ukrajině nakonec najdou lidé, kterým půjde víc o blaho národa než svoje. Zvlášť, když už tam nebude co ukrást.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když morové krysy ve středověku uhynuly, jejich morové blechy nakazily Evropany, z jejichž krve, migrantky, musely žít...

   Vymazat
  2. Když nemáme pro naši výrobu a služby dost zaměstnanců, tak prostě nemáme tu výrobu rozšiřovat či zavádět novou, abychom museli dovážet Ukrajince, či dokonce Vietnamce a Mongoly, se všemi pozdějšími problémy s tím spojenými.Tedy vyrábět jen to, na co samo stačíme, bez dovozu Ukrajincůl a dalších za takřka otrockých podmínek a tím stlačování mezd Čechů

   Vymazat
  3. V Babišových drůbežárnách například a následné "zpracovně" položivých tvorů v maso pracují samí Asiaté. Žádnému Čechovy se v takových drastických podmínkách pracovat nechce. Kuřecí masíčko si ale většina ráda dá. Tak co s tím? Vzdáte se ho? Já už jsem to udělala.
   Nekonečný růst HDP a dalších ekonomických veličin je nesmysl v rozporu se zdravým rozumem. Žádný strom neroste do nebe, ani HDP. Ekonomika v současné podobě je pavěda zralá na generální reformu!

   Vymazat
 2. Pane Hricáku jsem skeptický k Vašemu "odchodu " oligarchů ". Ano někteří skutečně odejdou, někteří poze budou své zájmy prosazovat ze zahraničí.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak tomu říkám bezvadný článek!Díky!

  OdpovědětVymazat
 4. Například firmě Adidas se už nevyplatí šít boty ani v Bangladéši, když si v Německu mohou postavit kompletně robotizovaný závod.
  -----------------
  A budou ti roboti ty boty i kupovat? Kdo bude zboží kupovat? Potřebují stroje nějaké zboží?

  OdpovědětVymazat
 5. 13000 hrubého není na přežití za takovou almužnu lidi dělat nebudou

  OdpovědětVymazat
 6. Obecně mi dění v Za(pa)dní Evropě připomíná kapitalismus konce 19. a začátku 20 století. Emigrace, kolonizace, nezaměstnanost. Jen bezdomovectví je projevem modernizace kapitálu u nás posledních 25 roků. Ale prý se budou stavět nové chudobince, sice se vznešenějším názvem, ale to na věci nic nemění.
  Pokud jde o osud Ukrajiny, ten nás zajímá, neb i čeští politici podle instrukcí kapitálu intervenovali ve prospěch fašistického puče, smočili si na Majdanu ruce v krvi a nyní intervenují ve prospěch dovozu dumpingové pracovní síly z Ukrajiny.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak chceme hledat rovnováhu a rozumný přístup v systému, který je od počátku postaven na prohnilých základech. Jeho udržování a látání je jen oddalování destrukce. Bohužel k ní bude muset dojít, těch pár mocných zvrhlíků se dobrovolně své nadvlády nevzdá. Oni se však stihnou zdekovat včas, až se to začne sypat, aby se pak někde znovu vynořili v novém kabátě, ale starými praktikami. Největší šmejdi přežijí všechno.

  OdpovědětVymazat
 8. To samé chtějí zavést tady.Vladimír Dlouhý,který
  je předseda hospodářské komory se tím ani netají.
  Protože český národ nemá sebezáchovné pudy,podaří
  se to tady zavést.Ukrajinci pracují pouze tehdy,
  když jich málo.Maximálně čtyři.Větší počet nemá
  šanci,že budou pořádně pracovat.Ukrajinci jsou ta
  nejhorší verbež v Evropě.Mám s nimi zkušenosti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 9. tak to je pravda, a má to aj vysvetlenie, "von" sa dostanú len tí, čo majú na úplatok, inak nie, lenže právo na "von " majú len - a sme doma - čo sa zaslúžili na Donbase, prípadne je kamarátom kmotra - sú to nebezpeční ľudkovia, zvlášť ak si prihnú .... podaktorí to robia aj cielene, a to vtedy, ak narobia dlhy a chcú zmiznúť, vedia že ich vyhostia behom hodiny,

  OdpovědětVymazat
 10. Jsou to projevy degenerace celé atlantické společnosti. Cituju paní Drábovou- v Evropě byly všechny velké investiční projekty dokončeny s mnohaletým zpožděním za mnohem vyšší cenu. Dosud žijeme z práce našich otců a dědů. Úpadek vzdělání, pracovitosti a hlavní zájem zábavičky, jinak lhostejnost- tak vypadají všechny dříve vyspělé státy. Místo podnikání se těží renta. Když se podíváte do tři sta let staré knihy Úpadek a pád říše římske, vidíte idiocii přímo bruselskou.

  OdpovědětVymazat
 11. Možná jen škoda že nikdo nenapíše o vlivu Ukrajinské řízené migrace v Čechách.
  Ukrajinců je tuším osmdesát miliónů,naše vláda je sem hrne hlava nehlava...
  ...a tak i když Češi vymírají, v republice přibývá obyvatel...bravo*

  OdpovědětVymazat
 12. To tušíte špatně, Ukrajinců je mnohem méně.V roce 2007 něco okolo,47 miliónů , dnes 2017 asi 40 milińů a dále raketově ubývají, důvod nízká porodnost a vysoká úmrtnost novorozenců. Jo jo, za pár let tam nebude nikdo, krom starejch a nemocnejch, no a EU jim to bude sanovat. Máme se na co těšit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...hned jsem klidnější :) jen čtyřicet...*

   Vymazat
  2. http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaci/_zprava/rohlikcz-je-jen-kapka-v-mori-ukrajincu-s-polskymi-vizy-jsou-u-nas-desitky-tisic-tvrdi-zastupce-agentur--1707295

   Vymazat
 13. Už jsem to tady jednou psal. Nejen Ukrajina je v naprostém hajzlu. To je jen ukázka pro další státy v Evropě a bývalého SSSR kam až to může zajít. Naprosto ve stejném srabu je celé pobaltí a propadá se doněj i Polsko. U nás je situace jen ještě dočasně dobrá, ale budeme rychle následovat jako Rumunsko, Bulharsko, ale i Řecko, Kypr a světe div se i Itálie a Španělsko. Scénář je prostě všude stejný. Vše je řízeno a to i situace v dnešním Švédsku a přísun "obohacovačů". Je to prostě hospodářský krach našeho Euroatlantického systému. Celosvětový krach, který se jen oddaluje, protože nikdo neví co by pak následovalo a jak to ukočírovat. Proto návrhy na zrušení fyzických peněz? Vaše peníze v bance nejsou už Vaše peníze! Mohou být kdykoliv zabaveny a Váš účet vynulován. Nebo prostě nevydány z bankomatů jako na Kypru a v Brazílii. Naopak jsou návrhy na řešení státních dluhů rozpočtením státního dluhu na hlavu občana a prostě Vám to pak klidně naúčtují jako Váš dluh a Vy budete platit. Tzv. elity se to týkat nebude a nezmůžete vůbec nic. Irsko, Řecko, Brazílie a Kypr byly jen zkušební experimenty, které chtějí aplikovat tzv. ekonomové celosvětově. Jiné řešení by pak byla světová válka, ale část z jelit si ještě dokáže představit, že by to byl konec nejen civilizace, ale pravděpodobně i lidstva vůbec. Co si koupíte za diamanty, zlaté cihly, papírové peníze po vylezení z krytu, když nebude kdo by Vám prodal byť jen láhev nezávadné vody? Oni moc dobře ví, že jsme v celosvětovém maléru, jen nikdo neví jak z toho ven, protože takový malér v historii ještě nebyl.

  OdpovědětVymazat