Reklama

neděle 5. března 2017

My, rodiče, bojujeme za srbské vyučování našich dětí! Witaj musí zůstat!

Letošní masopust v Lužici
Kathleen Komolka (Německo)
5.3.2017   Serbske nowiny a České národní listy

Prosím, pomozte nám, rodičům dětí ze srbskojazyčných základních škol programu Witaj a základní školy Witaj v Sielowu, aby naše děti měly volný a neomezený přístup ke vzdělání v našem srbském jazyce, v rámci lužickosrbského vzdělávání nebo dvojjazyčného vzdělávání v rámci programu Witaj!


Jsme Srbové a tudíž bychom měli patřit k uznávané menšině v lužické sídelní oblasti. K uznávané menšině s oprávněnými zájmy ve vztahu k ochraně a propagaci našeho srbského jazyka a kultury, které jsou chráněny ústavou.

Ministr školství Baaske nyní přijal nové nařízení o srbském a dvojjazyčném vyučování - Witaj. Při minimálním počtu 12 , při třístupňovém vyučování, by ve většině škol v Braniborské Lužici nebylo srbské vyučování možné a náš projekt Witaj, který je ústřední součástí každodenního života, bude pravděpodobně postižen ještě dramatičtějšími důsledky. Celý vzdělávací koncept, jako jsou Witaj-školky, které zajišťují dvojjazyčný rozvoj našich maličkých, je rovněž velmi zranitelný vůči tomuto záměru!

Říkáme, že pro menšiny nemohou být použita kritéria, jako je účinnost nebo holá čísla! Je to v rozporu se zásadou ochrany menšin a za ni budeme bojovat dál!

Ministře Baaske, zajistěte, aby toto nařízení nevstoupilo v platnost! Aby byly používány uznávané a dobře použitelné předpisy bez pevných čísel.

Proč chcete pane ministře Baaske změnu, která zabrání našim dětem, aby měly svá základní práva zajištěná a mohla rozvíjet svou kulturní identitu?

Proč prosazujete ministře Baaske toto nařízení, které definuje minimální velikost skupiny, aby se zabránilo v zajištění práv našich dětí, zakotvených do zákona, ústavy a Evropská charty a rozvoji jejich kulturní identity?

My rodiče a Lužičtí Srbové to nechceme připustit! Prosíme, respektujte nás, a nepokračujte v opatřeních, zahájených po potlačení východoněmeckého režimu, která neustále směřují ke zmaru!

Prosíme uvědomte si svou kulturní zodpovědnost za naše děti a zastavte účinnost tohoto nařízení!

Rodiče dětí v programu WitajLužickosrbské školství je opět ohroženo! Liza Stefanova prosí o podpis petice na podporu lužickosrbské výuky v Dolní Lužici, která je ohrožena braniborskou vládou. Braniborské ministerstvo školství plánuje zvýšit počet dětí nutný na otevření lužickosrbské výuky na dvanáct, čímž by zřejmě ze sedmadvaceti škol zůstala výuka pouze v jedné. (Zdroj Serbske Nowiny.)https://www.facebook.com/Spole%C4%8Dnost-p%C5%99%C3%A1tel-…/Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

21 komentářů :

 1. No nejsou to přivandrovalci, obohacovači, prostě líní šmejdi tak jaká práva chtějí. Pravdoláskař ministr Beaske by je asi nejraději vyhostil jako nepřispůsobivé. To holt jsou nové časy.

  OdpovědětSmazat
 2. Juž jsem podepsala a rozeslala dál, dost už bylo poněmčování v dějinách, i my o tom víme své, měli bychom být solidární. Už tak je tam decimují těžbou, ale to jim očividně nestačí. A i naším pohraničím by pořád ještě nepohrdli, vždyť máme teď "nejlepší" vztahy v dějinách, říkal Herr Herman, Bělozrádek i Sralbotka. Nemuselo by to dlouho trvat a je z nás 17. svazová a němčina úředním jazykem, to už tady párkrát bylo. Ani se nenadějeme a můžeme na tom být jako Lužičtí Srbové. A to bez legrace, stačí vhodná politická konstelace, zatím jsou jí elementálové více než nakloněni...

  OdpovědětSmazat
 3. Tady je přesně vidět o co Němcům jde. Na Těšínsku mají Poláci celé svoje školy, kulturní zařízení a nikdo s tím problémy nemá. Asi proto, že nejsme Němci a nemáme potřebu Poláky počešťovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ani Němce jsme nepočešťovali, před válkou tam spousta českých Němců neuměla vůbec česky, hlavně ta starší generace. A ti co uměli, často tak odmítali mluvit.

   Smazat
 4. Germanizace Lužických Srbů! Slované, nedejme se a odolejme německému živlu!

  OdpovědětSmazat
 5. Vzkažte Sobotkovi, ať intervenuje u Andělky Merkelovic. On to asi s největší pravděpodobností hraničící s jistotou neudělá.

  OdpovědětSmazat
 6. Zůstali v Německu po válce a jsou tam do dneška.
  Nijak si nestěžovali,tak jim to vyhovovalo.Teď
  jde z tlustého do tenkého a už se jim nelíbí,že
  je Němci germanizují.Když jsem byl v Zittau(tj.
  v Žitavě)slyšel jsem kolem sebe pouze němčinu.
  Žádná jiná řeč se neozývala.Tak se nic nemění.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč při své vlastní hlouposti ještě nemáte tu zkušenost,že když něco nevíte,tak to netvrďte,Majevský? Lužičtí Srbi po druhé světové oficiálně žádali o to být státní součástí Československa a to opakovaně a s největším úsilím jejich nejvyšších národních představitelů ale Sovětský svaz jim to zakázal,respektive odmítl umožnit. Namísto toho nově stanovil státní hranici mezi Německem a Polskem protínající-rozdělující jejich národní území řekou Lužice,podobně jako i Halič rozdělil nově stanovenou hranicí Polska a Ukrajiny. Sovětský svaz jednal vždy jen bezohledně a zločinně.

   Smazat
  2. Promiňte, "jednal vždy bezohledně a zločinně"? Jak tomu mám rozumět. Z příkladu, který tu uvádíte, to nijak nevyplývá. SSSR na východě mezi Běloruskem a Polskem se vrátil k tyv. Curzonově linii - tj. jazykové hranici mezi rusky mluvící většinou a polsky mluvící většinou, o kterou přišel v roce 1918 podpisem Brest-litevského míru. Co je na tom zločinného a bezohledného? Za to poskytl Polsku hranici podstatně západněji. Německo válku prohrálo, muselo o kus území přijít. Pozastavuje se snad někdo nad tím, že na západě přišlo Německo opět o Alsasko-Lotrýnsko? SSSR například šláp Polákům na kuří oko, když v r. 1945 chtěli opět krást české území! Dokonce se na hranici opět i chvíli střílelo! Také to bylo podle vás "zločinné a bezohledné"? Nechci se zastávat SSSR, ale trochu objektivity by vám víc slušelo. Taurus

   Smazat
  3. Kdo byl Sovětský svaz aby rozhodoval o Polsku,které bylo ve druhé světové válce vítězným státem, a posunul jeho státní-územní hranice z obou jeho stran na západ. Kdo byl,pokud ukradl Československu Podkarpatskou Rus,která se svobodně rozhodla a i byla oficiálně,součástí Československa a přidal ji k území Ukrajiny. Jak je to s dodnes Ruskem okupovaným územím Východního Pruska,s Kaliningradskou oblastí,kterou Sovětský svaz anektoval po druhé světové válce jen právně dočasně. Jak to bylo se svévolnou válkou Sovětského svazu proti Finsku,které napadl počátkem druhé světové války a anektoval mu hospodářsky nejvyspělejší jeho oblasti. Jak to,že místo válečné podpory a pomoci proti Německu Sovětský svaz napadl Polsko ze západu a anektoval jeho západní část. Jak to,že se východní Evropa po druhé světové válce stala otrokem Sovětského svazu ačkoliv v ní byly i vítězné státy,například Československo a Polsko. Mimo jiné.

   Smazat
  4. 20:43 To už je obehraná pisnička. Naučte se jinou neználku.
   Václav

   Smazat
  5. No, tak, z druhé strany, světa. Jak to, že Sovětský svaz svévolně a plně protiprávně i protizákonně anektoval japonské jižní Kurilské ostrovy tři dny po oficiální a i Západem stvrzené kapitulaci Japonska, takže dodnes mezi ním a Japonskem nebyla uzavřena mírová smlouva a jsou stále ve válečném stavu stejně jako Severní a Jižní Koreje. Rusko je stále i přes naléhání Japonska odmítá vrátit a s výsměchem a posilováním ruské válečné přítomnosti na nich, mimochodem.

   Smazat
  6. 20:43+21:19- Nebyl SSSR vítězem 2WW? Porovnejte s jinými válkami, jak se měnily hranice a poznáte, že "nároky" SSSR byly v podstatě "mírné".

   Smazat
  7. K doplnění pana Povolného na adresu 21:19; pokud se někdo chce vyjadřovat k problému, navíc tak "razantně, měl by disponovat alespoň minimálními poznatky. Předně by měl vědět o příslušné pasáži Postupimské dohody, stanovující čas i výsledky Sovětského vstupu do války s Japonskem.těžko si představit, co by dotyčný odborník říkal v případě obsazení Honšů Sovětskými vojsky a to samozřejmě v rámci dohodnutého postupu.O znalostech tomu všemu předcházejícího, ani nemluvě. Port Arthur a nátlaková diplomacie 19. století ze strany Japonska.

   Smazat
  8. Spojenci uznali Sovětskému svazu jím naprosto protiprávně anektované jižní Kurilské ostrovy až následně a proti své vlastní vůli,jen protože Sovětský svaz hrozil válkou s nimi a ta hrozba byla ze strany Stalina vůči západní Evropě jím i plně realizována,chtěl ve válce pokračovat a to anexemi západní Evropy,jak tvrdí historici. Toto následné uznání nic nemění na protiprávnosti.

   Smazat
 7. Jistě lze s obdivem sledovat osudy lužických Srbů, ale mám obavy, že jde už o poslední výkřiky - co neudolal nacismus s Hitlerem, to udolají "demokraté". Je ovšem nutné současně říci - a nevím čí je to vinou, že o historii, kultuře i současném životě této slovanské národnostní menšiny víme tuze málo - dokonce i z dob historického spojení se zeměmi Českého království. Škoda a nevím proč tomu tak je. Ale co nám napíší naše media o ostatních Slovanech? Jen drby, pomluvy a často nenávisté štvaní podobné tomu z časů boje proti židobolševikům. Jakobychom nějak měli takto povyrůst v očích nejcivilizovanějších rasově čistších nadlidí Západu.

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Majevský, kdybych Vás neznal z Vašich komentářů tak si budu myslet že to někdo zneužil Vaše jméno. Oni tam jsou doma. Já jsem tam vozil své děti a vnoučata a vysvětloval jsem jim kde to jsme. Je to od nás tak daleko jako na Moravu a kdyby tam všichni alespoň jednou v životě zajeli určitě by to bylo pro ně dobré.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem tam vloni na kole od nás, abych jejich prostředí a jejich život viděl na vlastní oči, i jsem jim do Kulturního centra ve Slepu (Schleife) dovezl 3 články o nich z na šich Haló novin, aby věděli, že se o ně tady také někdo zajímá. Zpět jsem dovezl kontakt na ně do Domažlic, aby je případně pozvali na Chodské slavnosti. Mám za to, že se Ministerstvo kultury pod vedením Hermana stará o vše možné jiné, než aby také udržovalo kontakty s jinými Slovany. Doknce ani náš Jan Amos Komenský v Lešně v Polsku neměl u svého pomníku, když jsem tam na své cestě od Lužických Srbů přijel, ani známku čehokoli, co by připomínalo, že se Česká republika stará o své slavné krajany, a že pocházel od nás. Nic, prostě nic. Raději budou jezdit do Mnichova, než aby si uctili ty, kteří pro náš národ něco vykonali.

   Smazat
  2. 22:55 To ale není jejich národ, proto zcela správně jezdí právě do Mnichova, za těmi "svými". Bohužel, pár vlastizrádců táhne celou republiku někam, kde ji obyvatelstvo v žádném případě nechce. Hermanova prohlášení směrem k Sudetským Němcům a Němcům vůbec jsou naprosto skandální a věřím, že i v rozporu s právním řádem ČR. Kdo by ho ale popotahova, že? To raději "řešíme" jeho famílii a neudělení státního vyznamenání. I poté by měl H. Herman rezignovat, ale on je v pohodě, svoji špinavou práci plní na jedničku. Už jako duchovní dělal ostudu, proč by to teď měnil...

   Smazat
 9. 21:19: Kurilské ostrovy jsou jediná brána k Tichému oceánu - od Vladivostoku - pro Rusko. Asi byste chtěl, aby ti Rusové si postavili nový přístav - v Ledovém Severním Moři. Nevím jestli by to šlo. Prý již ted nezamrzá v zimě toto moře takovým způsobem jako kdysi - nebo vůbec ne? - osvěťte mně. Ze západu Ruska - Baltské moře - v případě konfliktu se ruská plavidla z Kronštatu na Atlantický oceán nedostanou a Bospor a Dardanely drží Turecko. Dopřejte ruskému medvědovi těch několik Kurilských ostrovů - za ty padlé ruské vojáky v krátké sovětsko-japonské válce si ty ostrovy Rusové zaslouží, to byste tam chtěl Američany? Možná byste je chtěl i v Moskvě. Nedokážu si představit ten emerický globální svět. Někdy si říkám, dobře, že už tu dlouho nebudu. V mé vesnici postavili nový dům, vypadá stejně jako v Anglii, kde jsem strávil několik let během v práci, kde opravdu jsem musel běhat, maje 60 let, aby firma měla zisky a já měl peníze. Zdravá to byla práce - z toho plyne. Poznal jsem rovněž lidumilné britské zdravotnictví - vytržení zubu - 60 liber, Poláci jezdili si zpravit zuby za vydělané libry domů. Jak vypadal přijem do nemocnice velkoměsta a ošetření drobné řezné rány - 3 hodiny času - ve srovnání s tím jak fungovala chirurgická ambulance u nás za totality - škoda se zmiňovat. Po příjezdu domů jsem četl Jana Kellera a pochopil jsem co to je neokonservativní vynález zesíťování podniku, na základě kterého k nám přicházeli do práce bežci z pracovních agentur, kteří zvedali normy - bylo jim 2O,3O, maximálně 4O let. V Kellerových knížkách jsem se rovněž dočetl o novém vynálezu neokonservatistů - práce na telefonu určitou dobu. Pro ty, kteří nám důchodcům nadávají do komoušů nezbývá než říci blahoslavený kapitalismus - který bude pro vás. Tedy já to vidím tak, že ti co nám nadávají do komoušů, si myslí, že kapitalismus je to vynikající společenské zřízení. Černé odhady - prof. Staněk, Slovák, youtube - říkají - že již za několik málo desítek let v důsledku robotizace a 4. průmyslové revoluce bude 40-60 procent nezaměstnaných. V té době již staří komouši psát zde nebudou. Já jsem komunistou nebyl, nicméně jsem se nim stal z přesvědčení, když jsem se vrátil z Anglie. Kapitalismus, jak říká Jožo Raž, je cesta do pekel. Jinak bych byl nejradší, kdyby tu nebylo autobusů Veolia a Arriva - protože to připomíná o nestvůře globalizace. A ceny jízdenek? Několik kilometrů do blízkého města ted stojí 5x více než za totáče týdenní jízdenka na vzdálenost ještě o 2 km delší. To tak jen na okraj ještě k těm Kurilským ostrovům.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.