Reklama

čtvrtek 9. března 2017

Na Středním východě dochází k drastickým změnám, a to neuvěřitelně rychle

Peter Korzun
9.3.2017   Zvědavec

Situace na Středním východě se mění neuvěřitelně rychle. To, čemu bychom ještě včera neuvěřili, se dnes stává realitou. Každá událost se stává součástí většího obrazu - region pozvolna přestává být propastí, a stává se lepším místem. 

 

1. března bylo oznámeno, že irácké síly převzaly kontrolu nad poslední hlavní silnicí, vedoucí ze západního Mosulu, a tím zabránily útěku bojovníků Islámského státu (ISIS) z města. Silnice vede k městu Tal Afar, další baště ISIS, která je asi 40 km dále na západ. Iráckým silám se od té doby podařilo vyhnat bojovníky z mezinárodního letiště, vojenské základny, elektrárny a několika obytných oblastí. Bojovníci ISIS se dali na útěk, takže nyní to vypadá, že irácké síly dostanou město zcela pod kontrolu v řádu několika dnů, možná hodin.

V podstatě je ISIS v Iráku téměř poražený a nemůže jít nikam jinam, než do Sýrie – do země, která právě utrpěla porážku, i když Palmýru mají opět pod kontrolou syrské vládní jednotky. Při postupu syrské armády sehrála rozhodující roli podpora Rusů. Město Rakka, poslední zbývající bašta bojovníků ISIS, se stane místem finální bitvy, neboť extremistická skupina je odsouzena ke ztrátě tolika vlivných aktérů, kolik jich chce být vymazáno z povrchu zemského.

Turecko oznámilo svůj záměr zahájit ofenzivu a znovu se zmocnit města Rakka, ale až poté, co by převzalo kontrolu nad městem Manbidž, které je v držení Syrských demokratických sil (SDF), v nichž převládají Kurdové. Strany měly prospěch z bojů s ISIS a jinými teroristickými skupinami. USA nevěděly, jak reagovat, pokud šlo o zabránění střetu mezi spojenci NATO a Kurdy – což je síla, na níž USA spoléhají v boji proti ISIS. V tomto momentě do toho vstoupila Moskva, aby zabránila nejhoršímu, a využila tak svého jedinečného postavení jako prostředníka. Moskvě se podařilo udělat to, co všichni považovali za nemožné. Vojenská rada v Manbidži prohlásila 2. března - poté, kdy došlo k dohodě, kterou vyjednalo Rusko - že předá oblasti, které jsou západně od ohniska bojů, syrským vládním jednotkám.

Nyní je město v arabských rukou a Turecko nemá důvod jej napadnout. Sýrie a Turecko nejsou spolu ve válce.

Spojené státy již dříve slíbily Turecku, že zajistí, aby se kurdské síly stáhly z Manbidže na východ od řeky Eufrat, ale nikdy k tomu nedošlo. Nyní se Rusku podařilo to, v čem Amerika selhala.

Výsledkem úspěšné ruské intervence je, že se Turecko může nyní zaměřit na své plány, pokud jde o přesun k městu Rakka, a že se syrské vládě podařilo výrazně posílit svoji pozici. Turecký prezident Erdogan nedávno prohlásil, že je připraven k boji proti ISIS po boku s Ruskem, a že 9. března proto navštíví Moskvu. To znamená, že nedojde k žádnému střetu mezi Tureckem a Sýrií.

Pro syrskou vládu se toho hodně mění, a již to začalo před nějakou dobou. Není jistě náhoda, že více hlasů volá po pozvání syrského prezidenta Assada na arabský summit, který se bude konat v Ammánu 29. března – tedy pět let od doby, kdy byla Sýrie vyloučena z této 22členné organizace. Rusko, Jordánsko a Egypt vynakládají veškeré snahy, aby usmířily arabskou komunitu se syrskou vládou. Minulý měsíc egyptský parlamentní výbor pro arabské záležitosti vyzval Sýrii k návratu do Ligy arabských států. To by znamenalo usmíření se Saúdskou Arábii, která podporovala syrské rebely – tedy něco, co bylo před nějakým časem zcela nemyslitelné.

V roce 2015 tehdejší americký prezident Obama předpovídal, že Rusko uvízne v syrských bažinách. Vypadá to, že se mýlil. Díky zapojení Ruska do konfliktu můžeme konečně spatřit světlo na konci tunelu, a bažiny se stanou věcí minulosti.

Moskva také může Íránu usnadnit proces připojení se k arabským státům ve snaze dosažení dohody ohledně Sýrie, napomoci do jisté míry vzájemnému porozumění se Saúdskou Arábií. O současných, velmi důležitých událostech média příliš neinformovala: Íránský prezident Hassan Rouhani navštívil 15. února Kuvajt a Omán, saúdsko-arabský ministr zahraničí Adel Al-Jubeir zavítal 25. února do Iráku, kde ho přijal irácký premiér Haider Al-Abadi. Ano, trend je patrný - šíité a sunnité spolu začínají opět mluvit a diskutují o velmi důležitých záležitostech. To by ještě nedávno znělo jako něco neuvěřitelného, ale nyní to jsou fakta.

Všechny tyto události a nově vznikající trendy se odehrávají na pozadí probíhajících ženevských jednání, zprostředkovaných OSN, o mírovém urovnání v Sýrii. Také zde máme neočekávaný vývoji událostí - syrská opozice se dožaduje setkání s ruskými představiteli!

Podle Paula Vallelyho, penzionovaného generála americké armády a vojenského analytika pro Fox News, začnou rusko-americká jednání o Sýrii za dva měsíce, poté, co prezidenti uspořádají summit. Také řekl, že Rusko bude hrát v jakémkoli scénáři klíčovou roli.

V posledních dnech došlo na Středním východě doslova k otřesům. Dochází k tolika nečekaným věcem, které posouvají události kupředu. Přímo před našima očima se nemožné stává možným.

Jak již bylo řečeno, Moskva je v jedinečné pozici, kdy působí jako prostředník a trefně hraje svou roli, aby dosáhla hmatatelných výsledků. Pokud bude současný trend pokračovat ve stejném duchu a povede to k požadovaným výsledkům, snaha Ruska se zapíše do historie, neboť bude dosaženo mimořádného vojenského úspěchu v kombinaci s účinnou diplomacií.


Drastic Changes in the Middle East Happen Unbelievably Fast vyšel 4. března 2017 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 307 Kč Zvědasvec.

11 komentářů :

 1. to jsou skvělé zprávy jen tak dál

  OdpovědětSmazat
 2. Počínání Rusů je obdivuhodné. A omezí i stěhování národů. Politici EU styďte se. Ale kdepak! Jen se stydět by bylo příliš málo. Věděl bych o něčem spravedlivějším. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stěhovaní národů už započalo a skonči to s Evropou špatně!

   Smazat
  2. 8:00 - to by nastalo tak jako tak není naděje - http://www.expres.cz/islam-popularita-muslimove-prevaha-konec-stoleti-fvh-/zpravy.aspx?c=A170303_152122_dx-zpravy_Neos

   Smazat
 3. Je absurdne,ze o buducnosti Syrie ma rozhodovat amerika,to je svet skutocne priyebany?Bud amerika bude znicena,alebo amerika znici ostatny,neposlusny svet.USA potrebuju dostat preventivny jadrovy uder!

  OdpovědětSmazat
 4. To se dalo čekat od USA,když se začnete přežírat,tak jednou prasknete.Už je jasné,že USA už svou dominanci neobhájí,všechno se vyvíjí,mnohé státy zvedají hlavu,staví se na vlastní nohy a už je nejde srazit na kolena.Bohužel,stálo to mnoho krve,než došlo k rozumu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obhájí, tohle všechno tu jsou putleroffský hoaxy - https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/431746-potrebujeme-posily-do-afghanistanu-iraku-i-syrie-vola-americke-veleni.html

   Smazat
 5. Vypadá to tak, že po sto letech "západní" dominance a rozhodování o osudu a uspořádání Středního východu se tento region pomalu probouzí a hledá svoje východiska - kterých si, sice v strašných předporodních bolestech, ale nakonec zajisté úspěšně, prosadí.

  OdpovědětSmazat
 6. S politikou USA na Středním Východě bych byl ještě opatrný v úsudku, je to jejich oblíbené válčiště. Drastické zvýšení výdajů na zbrojení, posílení militantních protiruských činitelů v administrativě prezidenta, krajně nebezpečná CIA a pod. nevěstí nic dobrého.A do toho zcela protichůdné zájmy ostatních vlivných aktérů, které již Sýrii roztrhaly na kusy.

  OdpovědětSmazat
 7. Věřím, že ruská pozitivní stopa tu zůstane na hodně dlouho. Tamní lidé si prošli peklem a jen tak nezapomenou, kdo jim ho způsobil a kdo jim z něho pomáhal. Na rozdíl od nás, kteří jsme už zapomněli, kdo byl kdy náš skutečný spojenec a kdo nás hodil přes palubu, kdykoliv se mu to hodilo. Asi je to pro některé až příliš dávno, takže už je nezajímá, kdo že se nás to snažil zcela vyhladit a kdo nás od toho zachránil. Takže dnes jsou našimi "nejlepšími kámoši" Němci, i přes jejich kolonizační a sudeťácké praktiky. Zatím co do USA pohrnou miliardy, aby se na ně přestali zlobánkovat kvůli fixlování Volkswagenu, na nás se tak akorát z vysoka vyprdnou. Naše špatná volba a krátká paměť se nám nevyplatí. Ale krví prosáklé arabské země, pro ně je to příliš čerstvé. Svět se mění a my jenom přihlížíme, protože víc nesmíme, říkali naši největší kamarádi...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.