Reklama

sobota 25. března 2017

Na Ukrajině to právě tak začínalo: v běloruských lesích byli nalezeni partyzáni. BELTA: zadržení běloruští radikálové očekávali podporu z Ukrajiny


25. 3. 2017   zdroj a zdroj
"Není kouře bez ohně", je přesvědčen zástupce ředitele Ústavu SNS Vladimír Žarichin. Znepokojující zprávy přicházejí v posledních dnech z Běloruska. Prezident republiky za dobu svého prezidentství "nepamatuje noc, kdy by proběhlo pět závažných údálostí". Na území republiky, oznámil Lukašenko, se snaží prodrat nějací provokatéři. Bylo zadrženo "několik desítek" bojovníků, kteří se "školili v táborech se zbraněmi". A jeden z táborů byl v samotném Bělorusku. Co je to za "partyzány" a jaký je jejich cíl? Na otázky MK ​​(Moskovskij komsomolec) odpovídá náměstek ředitele Ústavu SNS Vladimír Žarichin.


"Někdo připustil, že Bělorusko je zralé na barevnou revoluci", hořekuje Lukašenko. Tento "někdo" jsou v jeho podání západní organizace, které financují běloruskou "pátou kolonu" a které "potřebují rvačku, krev". Představitelé běloruské opozice, kteří komentují situaci, zase vyzývají, aby se nevěřilo Lukašenkovým nočním můrám. V jejich verzi jde s největší pravděpodobností o zvláštní operaci běloruských speciálních služeb s dosud nejasnými cíli. Ale opozice předpokládá to nejhorší: vláda si připravuje půdu pro začišťování.

Vladimíre Leonidoviči, ke které verzi se kloníte vy?

Myslím, že není kouře bez ohně. Před tím Lukašenko nikdy nemluvil o tom, že jeho nepřátelé mají v zemi ozbrojené oddíly. Zástupce opozice je možné pochopit: bojí se, možná ne bezdůvodně, že by mohli být obviněni ze spojení s těmito skupinami. Verze opozice zní hezky. Ale příklad jiných zemí, v první řadě sousední Ukrajiny, hovoří o tom, že Lukašenkova slova se mohou zakládat na pravdě. Vzhledem k tomu, že na Ukrajině to všechno právě tak začínalo: připravovaly se ozbrojené skupiny, školily se.

Budeme-li předpokládat, že informace je hodnověrná, jaký může být scénář sil, které stojí za bojovníky? S čím se počítá?

Tento scénář jsme viděli na kyjevském Majdanu. Stavění stanů, dodání protestním akcím trvalé povahy. Plus provokace. Na Ukrajině nebylo přece stále ještě vyšetřeno, určeno, kdo vlastně střílel, kdo zabil tu takzvanou "nebeskou setninu". Ale nemusím připomínat jen nedávné události na Ukrajině. Mohu připomenout i dobře známé události před 20-ti lety v Srbsku. To znamená, že se pracuje šablonovitě. A často přinášejí tyto stereotypní postupy své ovoce. Zejména v těch okamžicích, kdy si vláda v té či oné zemi začíná zahrávat se Západem a není proto připravena, dokonce ani čistě psychologicky, k rozhodnému potlačení protiústavní činnosti. A Lukašenko právě tuto hru začal.

S ohledem na načasování se zdá, že jde o 25. března, kdy běloruská opozice již tradičně slaví Den svobody.

Je zřejmé, že ano.

Ale zdá se, že všichni provokatéři byli zneškodněni ...

Ale co když ne všichni?

Takže na uvolnění se je pro Alexandra Grigorjeviče brzy?

Myslím, že by se neměl uvolňovat. I když risknu si předpokládat, že 25. března vyjde do ulic podstatně méně lidí, než očekává opozice. Lukašenko přece jen vyhlásil moratorium na uplatňování zákona o nezaměstnaných a ve značné míře zmírnil ostrou nespokojenost veřejnosti.

Takže revoluce nebude?

Zatím ne.


BELTA: zadržení běloruští radikálové očekávali podporu z Ukrajiny

Běloruská KGB zadržela 26 lidí, včetně profesionálních bojovníků, kteří plánovali použití zbraní při masových akcích, připravovaných v zemi na 25. března. Jak informuje agentura BELTA, v rezortu bylo sděleno, že k účasti na nepokojích se měli připojit i ukrajinští nacionalisté.

Při prohlídkách byla nalezena symbolika ukrajinského praporu Azov a UNA-UNSO.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. Prostě západ si nedá pokoj, hnus...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nikdy nedají pokoj a jednou na to doplatěj

   Smazat
 2. Poučení: v roce 1989 neměly cinkat klíče, ale telefony na lince 158.

  OdpovědětSmazat
 3. V Belorusku bude Majdan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Bělorusku se chystá Majdan, ale není všem dnům konec. Lukašenko to zatrhne s tichou podporou a pomocí Putina.

   Smazat
  2. nedá sa sedieť na dvoch stoličkách, mohol arogantný pako Lukašenko poučiť na príklade ukRuiny. Ale keď si mravec o sebe myslí, že je väčší ako slon.....

   Smazat
 4. Je zřejmé,že se chystá majdan v Bělorusku.Proto
  také media hned vyrukovala s násilnostmi policie
  proti ubohým demonstrantům.Všechno jde podle toho
  scénáře,který byl úspěšný jinde.Lukašenko jedná
  tvrdě,protože jen tak může zaručit klid v zemi.
  Mám za to,že skutečně v tom jedou Poláci,posedlí
  svou vizí velikého Polska.Spolu s Litevci tvořili
  ohromný stát a rádi by ho obnovili.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polské vedení je ve své paranoidní rusofobii nebezpečím pro Evropu. Vyškemrali si US základny a spolupracují s největším světovým rozesíračem na odtržení Ukrajiny a Běloruska ze sféry ruského vlivu. Drobné (zatím) polské územní požadavky existují stále i vůči ČR. Doporučuji k přečtení knihu "Kyselá těšínská jablíčka" vojenského historika Jiřího Bílka.

   Smazat
 5. Myslím,že Schwarzenberg už má připravený cestovní kufr,jak jsem zjistil ve zprávách,je naprosto čilý,jen vyrazit.Trump,Netrump,jede se ve starých kolejích,dolarů je vždy dost natištěných na úplatky.

  OdpovědětSmazat
 6. Takže se nám vyjasňuje,proč ty přesuny armády NATO,do Polska,Litvy,Estonska a dalších států.Je také možné,že i na Ukrajině,je připraven Pravý sektor k nájezdu na Bělorusko.

  OdpovědětSmazat
 7. No a nenapadlo tady někoho, proč Janukovič kdykoliv v průběhu protestů proti tomu Majdanu nezasáhl? A proč třeba Moskva, která se klidně vojensky angažuje v Sýrii nebo v Libyi na Ukrajině nezakročila? A umí tady někdo vysvětlit, proč v momentě, když se to s Lukašenkem houpá, tak mu Moskva podrazí nohy a zdraží mu plyn? A zrovna v tu dobu místo aby ho podržela, tak chce uhradit dluhy? Nenapadlo třeba někoho, že je Lukašenko dávno hozen přes palubu a v Bělorusku bude probíhat Ukrajinský scénář? Mnoho lidí na těchto stránkách obdivuje prezidenta Putina. Nikoho z vás nenapadlo, že ve skutečnosti nedělá nic z toho s čím si ho zde spojujete? K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak to vysvetli ty! Kdyz vsechno vis a znas! :) informuj nas! Podel se se svymi informacemi z Jungmanky :) :) :)

   Smazat
  2. Nevím, proč (nebo zda a jak) se v Bělorusku Rusko angažuje. Vím ale jedno - Syrská vláda ho požádala o pomoc a pomohl. Krym je Ruský, tak si ho vzal a nevidím na tom nic špatného. Jen domněnka - proč by se Rusko angažovalo vojensky? To by jako mělo vlítnout na Ukrajinu a do Běloruska, ztrácet vojáky a peníze? To, myslím, rádi přenechají západním géniúm. Jim stačí mít dostatečně silnou obranu. Stojí to míň a Západ ať si kejhá, jak chce. Stejně v současné podobě končí. Ekonomicky je v prdeli a nastupuje na jeho místo nová kultura. Už to tady v histoii bylo. Před nějakým dvěma - dvěma a půl tisíci let nějakébarbarské hordy zničili evropskou kulturu - říkali si myslím křesťané. Vraždili, loupili, vypalovali - kdo se jim nepodvolil a nepřestoupil na jejich víru, toho zabili.

   Smazat
  3. 1/ USA aj Poľsko sa nezaoberajú demokratizáciou Ukrajiny. Na Ukrajine sa bojuje o Rusko. Poľsko sníva o Rzeczpospolitej, USA o kontrole na ose Balt-Čierne more. Rozdelenie Ukrajiny na ľavo a pravo-brežnú by zachovalo banderovských radikálov a večný konflikt na ruských hraniciach. Rusko naopak Donbas drží, ako "jadro obnovenia ruského sveta" na Ukrajine v celku, nedovoľuje ani Donbasu odstúpiť od rámca Minských dohôd. Neide o vojnu s Ruskom, ide o jeho zatláčanie, obmedzovanie s nádejou na Putinov pád a zmenu orientácie Ruska. 2/ Lukašenko už dlhší čas lavíruje medzi spoluprácou s Ruskom a orientáciou na Západ. Sníva možno o rodinnej dynastii a nastupníctve syna.Západ sa ho pokúsil odstaviť už niekoľko razy. Teraz nahral profesionálnym organizátorom farebných revolúcií/pre záujemcov: http//www.changenet.sk/?autor=369912&x=10951/. Nahneval časť občanov pokusom o zaťaženie príjmov z čiastočných úväzkov. Ich demonštrácie boli priživované a teraz sa spustil už vyskúšaný scenár. Štátna moc bola prinútená reagovať keď bojová úderka "revolúcie" vyhlásila, že je odhodlaná "utopiť režim v krvi". Že Putin použil vo vzťahu k Lukašenkovi "pár výchovných" je celkom pochopiteľné s ohľadom na jeho koketovanie s EU a ukrajinským režimom. Rusko má záujem obnoviť svoju sféru vplyvu v rozsahu niekdajšieho ZSSR/bez Pobaltia/ a dáva to dosť presvedčivo najavo. Svet sa evidentne mení a sféry vplyvu sa reorganizujú!

   Smazat
  4. Víte, domnívám se, že kdyby Rusko chtělo obnovit sféru vlivu v rozsahu bývalého ZSSR, tak by si pan Putin nemohl dovolit dávat panu Lukašenkovi "pár výchovných" v situaci, kdy mu jde o všechno. Tímto způsobem se sféra vlivu nebuduje, takhle se bourá. K.

   Smazat
  5. 11:10
   Ty jsi snad někde slyšel, že Ukrajina nebo Bělorusko požádalo Rusko o vojenskou pomoc?
   Jsou to sureréní státy a Rusko nemá žádný důvod je chránit před jejich vlastní blbostí.

   Smazat
  6. A vedia si diskutujúci o vpáde Ruska na Ukrajinu a do Bieloruska predstaviť, v akej pozícii by Rusko / Putin vo svete boli? To by bola veľmi zlá varianta. Preto ani Doneck oficiálne nezabrali, iba pomáhajú.

   Smazat
  7. O vojenském vpádu na Ukrajinu nebo do Běloruska jsem nikde nepsal. Zasáhnout se přece dá i jinak. K

   Smazat
 8. Nevím, jak to mám chápat. Myslíte to tak, že křesťanští Římané zničili germánskou kulturu? To přece není pravda. Křesťanství jim vnutil až Karel Veliký. Jinak počátek křesťanství se datuje od narození Ježíše Krista a to je letos myslím právě 2017 let. K.

  OdpovědětSmazat
 9. Prezident Lukašenko má jednu obrovskou smůlu. Vykonával tu svou "mnohovektorovou" politiku, že už mu vůbec nikdo nevěří, ani EU, ani USA, ani Ukrajina, ale ani Rusko, na kterém je ještě k tomu ekonomicky totálně závislý. Sám si zlevňoval ruskou ropu a plyn a dělal Putinovi podrazy kde mohl. Asi se domníval, že když se bude kamarádit třeba s banderovci, dostane vše se slevou. Lukašenko je dnes opravdu všem docela ukradený. Na rozdíl od Porošenka ale nemá, kam zdrhnout, takže si to s ním Bělorusové ještě docela užijou. Je už 23 roků běloruským prezidentem a rád by na tomto postu asi i skonal. Právě pro Lukašenka platí slova "čin čertu dobře, peklem se ti odmění"!

  OdpovědětSmazat
 10. No to máte sice pravdu, že na panu Lukašenkovi nikomu nezáleží, ale aby mohly USA ovládat linii Balt - Černé moře i prostřednictvím Běloruska, tak musí být obyčejný Bělorus znepřátelen s Ruskem stejně, jako to bylo provedeno u Ukrajinců, prostřednictvím války na Donbase. Jedná se tedy o to, jak krvavé to znepřátelení bude. K.

  OdpovědětSmazat
 11. USA stále intenzivněji dokazují, že soužití s nimi na této planetě není možné. Všechny národy a po míru toužící státy jsou stále častěji konfrontovány s arogancí a agresivitou společnosti, která dravost a nenasytnost nadřadila nad lidství a spolupráci. Řešení je jen v tom co dělají i tyto stránky. Informovat a rozkrývat motivace těchto zloduchů a naivní občany přesvědčovat, že je v jejich moci to změnit. Stačí důsledněji používat svoje prostředky ve prospěch těch slušných států.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A které státy prosím považujete za tzv. slušné? Pokud Rusko, pak se jedná myslím o omyl. Válku na Ukrajině má na svědomí USA/Ukrajina, stejně jako Rusko, které si muselo být vědomo, že tak Ukrajinu ztratí navždy. Stejně destruktivně se nyní Rusko projevuje ve vztahu k Bělorusku. Rozumí tomu někdo?

   Smazat
 12. Myslí si tady ještě někdo, že se dá zobecnit, že pan Putin bourá režimy zemí bývalého SSSR stejně, jako to činil Gorbačov v.r. 1989 v zemích střední a východní Evropy? K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:41
   Pokud by si to někdo myslel, tak te asi zralý k návštěvě lékaře duše.

   Smazat
 13. Stačilo by i jen to, kdyby Bělorusové ty pochytané řádně vyslechli a zjistili, kdo konkrétně a jak je do země vysílá? Či kdo a jak je pro ty akce vyzbrojuje a vydržuje tam?
  A poté to zveřejnit.
  A poté uplatnit řádnou stížnost na viníky v RB OSN (to pokud tito pocházejí ze zahraničí).
  Protože cílené podvracení jakéhokoliv legitimního režimu je hrubým porušováním mezinárodního práva.
  Toho, které si i napsali, s pompou schválili, ale dodržovat už (jaksi) nehodlají ...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.