Reklama

.

.

neděle 12. března 2017

Náprava znojemského justičního skandálu v nedohlednu


Zdeněk Jemelík
12. 3. 2017       ZdenekJemelik
Někteří státní zástupci projevují neuvěřitelnou bezohlednost jak k obžalovaným, tak ke státní pokladně : bojují za svou pochybnou pravdu tvrdošíjně, i když je již všem jasné, že jimi podaná obžaloba není nic než pustý blud. Nepochybně k nim patří znojemská exprokurátorka Jarmila Goldová, spjatá s případem, o němž jsem psal jako o „znojemském justičním skandálu“ od r.2013 opakovaně, naposled 16. ledna 2017.


Shrnu v kostce, o co se jedná. V r.2005 odsoudil Okresní soud ve Znojmě senátem Jaromíra Kapinuse Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera za loupežné přepadení dvou poštovních doručovatelek. Tomáš Čepura se k činu doznal a svým svědectvím do případu vtáhl Jaroslava Schindlera, který se ale k činu nikdy nedoznal, i když ho měla usvědčovat pachová stopa. Jarmila Goldová u toho působila jako dozorová státní zástupkyně v přípravném řízení a následně jako žalobkyně ve všech dalších fázích řízení až do současnosti. Rozhodnutí přezkoumal v odvolacím řízení Krajský soud v Brně a ještě v r. 2015 je potvrdil rozsudkem. V r. 2011 odsoudil stejný soud senátem Pavla Rujbra ze stejné skutky Antonína Škrdlu a jeho pomocníky. Tím se situace vymkla logice. Jaroslav Schindler se proto pokusil dosáhnout povolení obnovy procesu, ale senát Jaromíra Kapinuse s vydatnou podporou žalobkyně Jarmily Goldové trval na správnosti rozsudku z r. 2005. V protismyslném názoru jej utvrdil stížnostní senát Krajského soudu v Brně, jemuž předsedal exkomunista Aleš Flídr. V jeho usnesení se poprvé objevila fantasmagorická myšlenka, že doznání Antonína Škrdly by mohlo být účelové.

V listopadu r.2013 rozhodl Nejvyšší soud ČR rozsudkem na základě stížnosti pro porušení zákona ministryně Marie Benešové, že nepovolením obnovy procesu z r. 2012 byl porušen zákon v neprospěch obviněných. Od té doby jako laik chovám podezření, že se „ justiční skandál“ změnil v justiční zločin. Následně proběhla s obsáhlým dokazováním řízení o povolení obnovy obou procesů, v nichž obstál jako správný Rujbrův rozsudek nad Antonínem Škrdlou a jeho pomocníky, zatímco v případě Tomáše Čepury a Jaroslava Schnindlera byla povolena obnova procesu. Exprokurátorka Jarmila Goldová s tím nesouhlasila a podala proti usnesení senátu Jaromíra Kapinuse stížnost. Krajské státní zastupitelství ale přezkoumalo její rozhodnutí a stížnost stáhlo. Kromě pětiměsíčního zdržení řízení více škod nenapáchala.

Proběhlo nové hlavní líčení s úplným dokazováním, které 11.listopadu 2016 dospělo k zprošťujícímu rozsudku. Justiční skandál či zločin tím ale konce nedosáhl. Žalobkyně Jarmila Goldová se opět odvolala, protože se prý soud řádně nevypořádal s usvědčujícími důkazy, které vedly k původnímu rozsudku. Nadřízené státní zastupitelství tentokrát dalo jejímu zoufalému jednání zelenou.

Neobávám se, že odvolání povede k novému odsouzení Tomáše Čepury a Jaroslava Schindlera. Nejvyšší soud ČR rozsudkem jednoznačně potvrdil, že není možné, aby za stejný skutek byli odsouzeni dva lidé. Novým odsouzením podle původní obžaloby by se obnovil stav, který Nejvyšší soud ČR vedl k závěru o porušení zákona nepovolením obnovy. Odsouzení za nějakou dříve neznámou formu spoluúčasti na trestných činech Antonína Škrdly není rovněž možné, protože tomu brání tzv. zásada obžalovací (akuzační princip), která stanoví, že obžalovaný může být odsouzen pouze na základě obžaloby za skutek, který v ní byl popsán. Ostatně Jarmila Goldová během řízení o povolení obnovy nepředložila žádné nové, dříve neznámé důkazy, jež by mohly vést k závěru, že se odsouzení přece jen na skutcích Antonína Škrdly nějak podíleli. Pouze opakovaně upozorňovala, že v jejich neprospěch svědčí pachové stopy, ale s její námitkou se předseda senátu vypořádal v souladu s platnou judikaturou Ústavního soudu. Záznamy o zjištění jejich pachových stop skutečně existují, ale pokud jsou nějakým důkazem, pak jen o tom, že si neodpovědní policisté pomohli z důkazní nouze nezákonným jednáním.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zprošťující rozsudky, odvolací soud nemá jinou možnost, než pochybné odvolání zamítnout nebo rozhodnout o vrácení věci soudu prvního stupně. Protože jsem absolvoval všechna jednání této skandální frašky, nedovedu si představit, že by soud rozhodl v novém řízení jinak než opětovným zproštěním.

Čekání odsouzených na spravedlnost bylo i tak hodně dlouhé: od právní moci, která nastala vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Brně jako soudu odvolacího dne 1. září 2005 do 11.listopadu 2016 a mohlo již definitivně skončit, nebýt tvrdošíjné exprokurátorky. Mezitím čas běží dál. Vybavuje se mi pojem „trestání časem“ z díla Jiřího Wolkera: čekání obviněných na definitivní rozhodnutí o jejich osudu je nepochybně „trestáním časem“, ne-li přímo týráním.V rozhodnutí žalobkyně protahovat dále proces se projevuje odcizený vztah k lidem, které patrně vnímá jako pouhé případy a verbež, předem určenou k odsouzení podle jejích představ. Ale nejde jen o to, že v důsledku jejího rozhodnutí budou Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler čekat na spravedlnost o něco déle, ale kromě toho bude zcela zbytečně krvácet státní pokladna: vždyť jednání soudu je nákladné. Samozřejmě, daňovým poplatníkům nezbývá, než trpně přihlížet k plýtvání jejich penězi vrtošivou žalobkyní.

Jarmila Goldová má na vzniku „znojemského justičního skandálu“ větší vinu než soudci, protože vše začalo tím, že nedbalým dozorem nad činností policie umožnila podsunout soudu falešné doznání Tomáše Čepury. Významně se pak přičinila o zamítnutí žádosti o povolení obnovy v r.2012, tedy o vznik rozhodnutí, které Nejvyšší soud ČR označil za nezákonné. Vzepřela se proti usnesení soudu o povolení obnovy ze 14. července 2015 a vyvolala tím průtahy v řízení v délce pěti měsíců. A nyní se pokouší vyvolat další běh promarněného času.

Právě neužitečnost jejího počínání mě popouzí.

Podle mého laického názoru by ji měl potrestat kárný soud. Za větší část jejích špatných činů trestána být nemůže, protože vypršely procesní lhůty. V úvahu tak připadá již jen posouzení kárným soudem jejího chování v řízení o povolení obnovy procesu a její rozhodnutí podat odvolání proti zprošťujícímu rozsudku. Ale před kárný soud se nedostane, protože její nadřízení hodnotí její poklesky jako pouhé zaujetí nesprávného právního názoru, a na ten má každý státní zástupce svaté právo. Jenže způsob, jakým Jarmila Goldová vyhodnotila rozsudek z 11.listopadu 2016, není prostým zaujetím nesprávného právního názoru. Ve skutečnosti jde o názorový exces, který by měl zbavit jeho nositelku práva na toleranci: vždyť ignoruje rozsudek Nejvyššího soudu ČR a výsledky dokazování ve třech na sebe navazujících soudních jednáních, které vyústily v senátní rozhodnutí, z nichž dvě jsou pravomocná. Ovšem falešná stavovská solidarita jí poskytuje ochranu, takže potrestána nebude.

9 komentářů :

 1. Spolek Šalamoun se opět projevuje.Nic nového.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 2. Zločinci i soudci by si měli zvyknout na to, že pes se nemýlí (ještě se to nestalo).

  OdpovědětVymazat
 3. Manažer kampaně Johna McCaina byl zatčen za pedofilii
  http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/5444-manazer-kampane-johna-mccaina-byl-zatcen-za-pedofilii
  Proč média mlčí? Pod vládou Trumpa bylo zatčeno již tisíce pedofilů
  https://www.lajkit.cz/zpravy/item/1117-media-mlci-trump-pedofil

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je v USA ještě někdo, kdo by nebyl pedofil? Respektive - je tam někdo, kdo by byl opravdu normální? Pedofilie je tam dána už tím, že si impotentní pracháči berou o padesát let mladší modelky za manželky - to znamená, že když dědkovi bylo padesát, ona se narodila. Asi tak pravnučka - přijde vám to normální? Celá společnost vyspělých států je morálně a mravně zmrzačena - a nejvíc mrzáků je samozřejmě mezi pracháči. Čím víc peněz, tím větší prase, úchyl a magor. Tím větší gauner - ti všichni mají na svoje plastické kejkle, ti všichni se mohou předhánět, kdo si pověsí na zeď dražší mazanici, kdo si koupí dražší hovadinu - aby byl lepší než ostatní a významnější. Vždycky to tak bylo - peníze nesloužily k ničemu jinému, než ke kupování si kurev, než k pobytu v pajzlech, než ke kupčení s mafií, než k podvodům a šmejdům. Vždycky to tak bylo - odjakživa. Kdyby všichni lidé pobírali asi tak minimální mzdu, byla by celosvětová společnost v pohodě, šťastná, spořádaná, měla by slušnost a řád. A protože nejvíc potrhlých pracháčů je v USA ( peníze se tam tisknou jak když se vyrábí hajzlpapír) tak taky celá ta stoka zkaženosti jde odtamtud. Pedofilové, hnusní dědkové, oplzlíci, perverzní producenti filmových sraček,perverzní teplouši, nájemní zabijáci, odporné a vyplastikované báby, praštěné mladé krávy lezoucí po starých dědcích, lidi tak zmaškaření, že je nelze rozeznat od zrůd, praštěné celebrity, zpěvačky, které při zpívání ukazujou díru mezi nohama, a adoptovávají si hejna dětí -prostě samej magor. A my se jim chceme mocí mermo ve všem podobat! To přece nikdo nemůže myslet vážně - ještě nikdy zde nebyla doba, že by normální, slušní lidé museli napodobovat a předstírat magory, aby byli v životě úspěšní - dnes tato doba je. A je u konce. Ne kvůli zbraním - ale proto, že je tak nemravná, že už není únosná. V Americe už není překvapivého vůbec nic. Trump nebude žít tolik let, aby americkou stoku nahradil něčím, co by okolní svět mohl brát vážně. I u nás bohužel už bulvár ukazuje jen hnusné celebrity, ( dědek a mladá, nebo bába a mladej ) které snad jen šoustají - nic jiného - blbé jsou jak facka, ale prachy mají větší, než například špičkový chirurg. Něco je špatně - kdo napraví tenhle hnojník?

   Vymazat
  2. PŘÍSLOVÍ: Mír přináší bohatství, bohatství přináší zpupnost, zpupnost přináší válku, válka přináší chudobu, chudoba přináší pokoru, pokora přináší mír.

   Vymazat
 4. To, co jsem napsal ve 22.41 je samozřejmě vůči článku mimo mísu - jen jsem reagoval na odkaz, který je dokonale mimo mísu, ale to je na všech diskuzích teď obvyklé. Článek o voze - diskuze o koze. Kdybych měl napsat co si myslím o české justici... to je kapitola sama pro sebe. To nikdy nikdo nezmění, protože soudci jsou doslova zahrabaní v kauzách, kterých jsou ne tisíce, ale statisíce. Statisíce kravin, které musejí soudci a soudní úředníci prohrabat a brát vážně, a postupovat procesně správně. Nic nemůžou odhodit, a znesvářeným stranám říci - trhněte si nohou! Lidi se naučili - taky díky televizním sračkovitým šou - které předvádějí občanům soudní síně jako nějaký druh zábavy - soudit se o každou kravinu, a berou spor jako frašku. Dříve měli lidi před soudy respekt - dnes ne. Jak zpíval i JUDr Jahelka ... ať žije spravedlnost, ať je k nám spravedlivá, ať jí neublíží, ta lidská špína všivá... a v jiné písni, že lidi ... nad tím, co spolu mají, žaludek se obrací. Žaludek se obrací, nad velkou lidskou zlobou, my za to nemůžeme, my jenom jdeme s dobou...
  Doktor Jahelka to všechno má z první ruky. Zpívající právník. Má ve všem pravdu. Naši společnost zkazila ta lidská špína všivá, takzvaná "demokracie" nechala lidskou špínu vyhřeznout ze všech pórů života, a lidská špína všivá zkazila justici, zkazila politiku, zkazila všechno. Naši vládní politici v honbě za svým korytem a v bojích o svá koryta zanedbali řadu věcí, a teď se zabývají převážně jen kravinami. Tady se zatím rozmohl obecný zmar v celé společnosti, který přerostl zákony i možnou represi. V podstatě panuje cosi jako cochcárna - každý si dělá co chce. Pár lidí občas dostihne nějaká pofiderní spravedlnost, byrokratická zvůle, a justiční křivdy, ale jinak je celá společnost jak v pasťáku. A já se těm soudcům už ani nedivím - nechtěl bych to dnes dělat za žádné peníze. Mnohem lépe jsou na tom advokáti - to jsou správná prasata, rejžují na kauzách o sto péro, a nehrozí jim vůbec nic.

  OdpovědětVymazat
 5. 23;00 to co jste napsal my vsichni vime.samozrejme ze mate pravdu.ted je jenom otazka co s tim udelat? po dobrem to nepujde.Musi prijit velky hnev lidu az budou drzkou ryt jeste vice v zemi potom prijde dalsi revoluce. zatim jenom kecame tady na pocitaci nebot nam nic tak moc neschazi,jinak bychom tu nepsali.

  OdpovědětVymazat
 6. Prosím autora, zda by mě neosvětlil termín : exkomunista.
  Je to zajímavě vytvořený ideologický přívlastek opravdového demokrata. Asi je autor "kovaný demokrat" a jestli změní názor na současný režim , až mu třeba šlápne na kuří oko, bude tedy "exdemokrat"! Jsem do tohoto webu píší opravdový ideologičtí odborníci.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že to je perfektní obezlička: "zaujetí nesprávného právního názoru" bez odpovědnosti. Ponechávají také soudci a prokurátoři bez povšimnutí "zaujetí nesprávného lékařského názoru". Měli by! Pokladna bude krvácet nejen soudními průtahy, ale také ve výši odškodného, které budou muset daňoví poplatníci za "justiční omyl" zaplatit - a to jsou poplatníci rádi, že to bývá většinou jen bakšiš (mimo paní Jourovou).

  OdpovědětVymazat