Reklama

.

.

středa 15. března 2017

NATO chce zvýšit zbrojní výdaje

Jiří Paroubek 15. 3. 2017    Vaše věc

Generální tajemník Severoatlantické aliance J. Stoltenberg prohlásil, že malé rozpočty NATO ohrožují pevnost aliance. Je jen otázka, proti komu chtějí Stoltenberg a zbrojaři, zejména američtí, ale i například němečtí či francouzští, zbrojit…USA mají pro letošní rok rozpočet na obranu ve výši cca 650 miliard dolarů. To je zhruba o deset procent více než loni. Ostatní státy NATO, tedy evropské státy a Turecko, vynakládají na zbrojení dalších 200 miliard dolarů. Je jen otázka, proti komu.

Rusové, kterými se straší, že jsou agresivní a jejich armáda, jak to prokazuje její působení v Sýrii, funguje, vynakládají na zbrojení každoročně mezi 50 – 60 miliardami dolarů. To je necelá desetina amerického vojenského rozpočtu…

Koho nebo čeho se tedy země NATO mají bát? Číny, která v tomto roce na obranu vynaloží zhruba 153 miliard dolarů? Anebo ještě někoho jiného?

Zbrojaři spolu s významnou částí evropské a americké politické elity straší údajným nebezpečím údajných nepřátel, kteří už už číhají za hranicí zemí NATO, aby mohli některou ze zemí napadnout. A toto strašení vychází ze snahy zbrojařů trochu si polepšit, pokud jde o objemy prodaného vojenského vybavení.

V EU jsou naštěstí politici, kteří dokáží se zájmům zbrojařů postavit a říci, že zvyšování zbrojních výdajů je sice potřebné, ale stejně tak jsou potřebné výdaje na školství, zdravotnictví, sociální oblast, rozvoj vědy a výzkumu atd, a že podstatné není jen zbrojení, ale také poskytování humanitární a rozvojové pomoci, jak to nedávno vyjádřil předseda EK J. C. Juncker: „Pokud se podíváte na to, co Evropa dělá v obraně a zároveň v rozvojové a humanitární pomoci, vypadá její srovnání se Spojenými státy poněkud jinak. Moderní politika nemůže být jen o zvyšování výdajů na obranu.“

Také v České republice se najde celá řada „válečníků“, kteří chtějí bojovat za každou cenu, a to zejména navyšováním zbrojních výdajů. V ČR se v rámci politické elity státu přijal jakýsi nepsaný konsenzus, podle kterého se každoročně budou navyšovat zbrojní výdaje, respektive výdaje v rozpočtu ministerstva obrany o deset procent. A pokud bude chtít i příští vláda (a zřejmě bude) dosáhnout na částku 2 % HDP na obranu do roku 2025, bude muset být tempo zvyšování vojenských výdajů ještě strmější…

- - -

28 komentářů :

 1. kdo dneska si připomíná tohle výročí???
  https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad Anonymní15. března 2017 7:39: Není přece co připomínat, dnes je to součást našich životů.

   Vymazat
  2. Cesko je uz davno nemecky protektorat

   Vymazat
  3. Anonymní15. března 2017 7:39 ani slovo od protektorátních loutek

   Vymazat
 2. Ano, proti komu chtějí bojovat? Ale také za koho, za mě tedy ne. Asi za zbrojní firmy oligarchů. TES

  OdpovědětVymazat
 3. Já se musím smát, armáda je natolik zprofanovaná, že stejně jako do policie, není možno naverbovat více maníků, aniž by poklesla úroveň instituce. Jinými slovy, hlásí se tam jen úchyláci, vychcánkové, lenoši a málo technicky vzdělaní lidé.
  Přitom všichni vedoucí kádři jsou závislí na počítačových sítích, kterým nerozumí a musí mít k ruce odborníky (povětšinou ideologicky nespolehlivé a bez potřebných prověrek).
  Suma sumárum, je to vada systému, který se nedá bez rozbourání změnit.
  Každý rozumný člověk dojte taky k závěru, že bezdůvodně vyhazovat peníze z okna taky nemá smysl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad Ruda 15. března 2017 8:51: Dobrý koment, naprostý souhlas.

   Vymazat
 4. K článku je dobré poznamenat, že zbrojní výdaje (včetně jejich realizace) jsou důležitou součástí HDP nejen u USA ale i v EU (včetně výdajů na neziskovky, integraci, menšiny...) a státním nomenklaturám tak nezbývá nic jiného, než v trendu výdajů pokračovat, nebo jejich hospodářství čeká "perestrojka", ovšem už bez nich. Bude zajímavé (možná i bolestivé) pozorovat, jak to dopadne.

  OdpovědětVymazat
 5. Výdaje na obranu? S těmi by lidé souhlasili. Ale v zemích NATO hovořit o obraně, když zatím vždy šlo a jde o agresívní války. Války, které vyrobily islámský terorismus, které vyrobily hromady mrtvol a migranty do Evropy. Všechny vlády a všichni ministři války EU jsou podporovateli zbrojněmilitaristických podnikatelů.
  Doufám, že do nákladů na zbrojení ve prospěch NATO budou započítány i náklady českých daňových poplatníků na likvidace škod, vzniklých výbuchy v muničních skladech a továrnách, které se nám množí, jako houby po dešti. Je zřejmé, že pro zbrojaře jsou státní orgány u nás pro srandu. Občané obráceně jsou pro srandu státním orgánům.

  OdpovědětVymazat
 6. Rád bych připomenul Paroublbkovi a místním komoušským hňupům, že ty výdaje na obranu ve výši okolo 2% byly u nás normou až do roku 2005
  http://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=CZ
  Právě až Paroublbek pochopil, že v rozpočtu na obranu se skrývá zlatý důl na rozhazování a úplatky pro jeho sockovoliče a započal spirálu snižování až pod dnešní 1%. Ani to však tomuto neúspěšnému politikovi moc nepomohlo a po roce ho vystřídal Topolánek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě pro připomenutí, výdaje na armádu za komoušů byly 6% HDP. tzn 6x vyšší než dnes.
   A dnes by komunističtí vlastizrádci nejraději naši zem úplně odzbrojili a navíc vystoupili z NATO.

   Vymazat
  2. Anonymní15. března 2017 9:34 už se těšíš až zdechneš na východní frontě?

   Vymazat
  3. Pro 9:34 jestli je to pravda, že za komunistů to bylo 6%, tak to ti komunisti museli být frajeři když si to mohli dovolit.

   Vymazat
  4. 9:29 píše: „Ani to však tomuto neúspěšnému politikovi (Paroubkovi) moc nepomohlo a po roce ho vystřídal Topolánek.“ Ještě úspěšnější. Konstatuje jeden z komoušských hňupů či sockovolič, který si dovoluje mít odlišný názor od nositele nesporných pravd, vulgarizujícího všeználka z 9:09

   Vymazat
  5. Jakou má Armáda ČR koncepci? Víte to? České veřejnosti nebyla předložena žádná, ani parlamentu! Podle mne má AČR jedinou koncepci, a to je bezmyšlenkovitě poslouchat příkazy a přání NATO,a to ať jsou jakékoli. Kdyby AČR byla uzpůsobena k obraně naší země (klidně i v koalice se sousedy), tak by musela nakupovat úplně jinou techniku, než nakupuje, měla by zcela jinou organizační strukturu, než má, a musel by probíhat i výcvik jinak. Kolové transportéry (Pandury) se nehodí do zimy, je to typicky technika do koloniálních válek a to ještě proti špatně vyzbrojeným "domorodcům". Bez řádné demokraticky schválené koncepce obrany státu není dobré dávat jakékoli prostředky do armády. Je to vyhazování peněz a je jedno, činí-li utracená částka 2 či 3% HDP nebo jen půl. Taurus

   Vymazat
  6. Politik to byl úspěšný, páč toho mizeru dosazenýho k moci svinským podvodem langrostapáků jako byl ODSS sturmbanfýrer Kubitze, bývalý pražský zloděj - taxikář a vekslák a jiné sorty ničemů, vyhodil ze sedla! A to poprvé v historii této zkurvené xindl republiky! A zastavil jim dokonat radarovou vlastizradu! A na čas jim blokoval i ty jejich zasraný poplatky! Já dík němu dostal od kraje za hospitalizovanou dlouhodobě babičku vratku poplatků ve výši 7 litrů! Kiš kiš, langrostapáku!

   Vymazat
  7. A koneckonců došlo i na jeho slov a: "Pokud by tu přistáli Marťani, tak budem schvalovat zákony ve prospěch této země, lidu této země třebas i s nimi!". A stalo se! Nakonec je i bez Marťa ů přijal pan Babiš a tím vám a vašim zlodějnám udělal definitivní přítrž! Chycht, mizerové langrostapácký! Chtěli jste se pomstít panu hejtmanu Ráthovi že nám vrátil ty prašule vytahaný ze starejch lidí na poplatcích, co? Ale prokouš vám to smet ze stolu, kiš kiš! :))))

   Vymazat
 7. Tohle vezme moc osklivy konec

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě k výše polemice o procentuelních výdajích.
  Něco jiného je všeobecná branná povinost a něco jiného žoldácký sytém. Mezi tím je taky nadšení pro vlast a systém. Jak totalitní systém i tento prolhaný systém má podstatnou vadu. Totiž tu, že v případě konfliktu, vždy zařvou nepotřební lidé a válka je předem prohraná.

  OdpovědětVymazat
 9. Ať táhnou USSA DO PRDELE A CELÝ NATO S NIMA!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zločinecké organizace NATO a EU musí být a věřím, že vbrzku budou, rozmělněny na prach.USSA patří do starého železa již dávno.

   Vymazat
 10. No zadlužená USA armáda se do budoucna zadluži tak,že už ji nikdo neoddluži a to Trump sliboval,že skonči války ve světě,ale to byly jen fráze tak jako za Obamy bude Trumpa řídit CIA a ta bude chtit svět na podnose

  OdpovědětVymazat
 11. každý tvor ve zvířecí říši zvyšuje své šance na přežití, a vcelku nesejde jde-li o boj vnitrodruhový

  OdpovědětVymazat
 12. Brečíte sice hezky,ale na špatném hrobě.Místo
  planých slov trochu nedávné historie.Chodili
  jste také cinkat na Václavák,přestože se za to
  dnes stydíte.Tam je počátek dnešních problémů.
  Zapomněli jste,(většina národa také),že politik
  nikdy nedělá nic pro druhé,ale pro sebe.Skočili
  jste na krásné řeči a vybojovali jste svobodu.
  Ta tkví v tom,že v celkovém přepočtu za stejné
  peníze v sociku pracovali 8hodin denně a nyní
  máte možnost za stejné peníze pracovat 12-14 hod.
  denně.A ještě se bojíte marodit a místo toho si
  berete dovolenou.Jsem na světě už 68 let a ještě
  jsem nezažil,aby politik splnil své sliby.Proto
  jsem cinkat nebyl ani jednou a byl jsem ve stejné
  bryndě jako ostatní.Jenom kvůli cizí blbosti.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 13. Kdy už pochopíte že jediná změna je možná jen válkou nebo revolucí. Tady nám již nepatří ani to místo na kterém stojíte. Vycinkaly jste si svobodu tak běžte do prdele a nezaclánějte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Říkáte nesmysly. Cinkání odstranilo neschopnou kliku partajních šíbrů, kteří vedli celou zemi do trvalé stagnace a propadání se. To musíte rozlišovat od toho, co následovalo. Lidi neměli politickou zkušenost a ani nebyl čas vygenerovat vůdce s pořádným pronárodním a sociálně spravedlivým programem. Místo zapálených vlastenců přišli svině, co chtěli majetky a moc a lidi je nepřinutili, aby jim politici sloužili jako jejich zaměstnanci. Cinkání klíčů bylo správné a dobře bylo, že idioti jako Biĺak, Jakeš a další museli odejít. Stáli za úplné hovno!

   Vymazat
 14. Co to melete, teď jsou tam jejich děti a celé rodinné klany. Když odečtete majetek cizinců a spočítáte všechny dluhy, tak zjistíte že nám nepatří v ČR vůbec nic. Banky si ohlídají své zájmy za všech situací a tento problém vyřeší jen revoluce. Vyhraje kdo uteče.

  OdpovědětVymazat