Reklama

.

.

neděle 12. března 2017

Nový mediální světový pořádek

 
Thierry Meyssan
12.3.2017   Zvědavec

Během několika málo měsíců prošel obsah západních a mezinárodních médií hlubokými změnami. Jsme svědky vzniku jakési dominantní entity (mediální kliky), o které nevíme skoro vůbec nic (ani o jejích tvůrcích, ani o jejích skutečných záměrech), ale jejíž tvrdě protidemokratické důsledky jsou nepřehlédnutelné.Západ v současné době prochází nebývalou systémovou změnou - mocné síly pomalu spojují totalitu médií v celek jdoucí jedním směrem. Současně s tím se mění i obsah médií. Přitom ještě loni byl jejich obsah stále ještě logický a nepostrádal objektivitu. Navzájem se, v zápalu zdravé kompetice, skrze protichůdná tvrzení vyvažovala. Nyní se chovají jako gangy, které staví svou soudržnost na emocích, a které reagují podrážděně, když jsou konfrontováni s lidmi, které odsuzují.

Myšlenka na vybudování dominantní entity ve světě médií navazuje na zkušenosti Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které nespojuje média jako taková, ale pouze jednotlivé žurnalisty. Proslavilo se, když zveřejnilo informace ukradené z účtů dvou právnických firem sídlících na Britských Panenských ostrovech, poté ze společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), banky HSBC a panamské firmy Mossack Fonseca. Tato odhalení byla z velké části použita na diskreditaci ruských a čínských vůdců, ale také, tu a tam, k objasnění přečinů spáchaných stoprocentně Západem. Ale hlavně, pod šlechetnou záminkou boje proti korupci, nabourání se do důvěrných informací právníků a bank těžce poškodilo tisíce jejich čestných klientů, bez jakékoliv reakce veřejnosti.

Po dobu asi čtyř desítek let jsme byli svědky postupného slučování médií v rámci mezinárodních trustů. V současné době 14 skupin ovládá více jak 2/3 západních médií (21st Century Fox, Bertelsmann, CBS Corporation, Comcast, Hearst Corporation, Lagardere Group, News Corp, Organizações Globo, Sony, Televisa, The Walt Disney Company, Time Warner, Viacom, Vivendi). Rozběhlo se formování aliance mezi Google Media Lab a First Draft, které však již předtím zaujímaly dominantní pozici. To, že mezi mediální kliku náleží i tři nejvýznamnější světové tiskové agentury (Associated Press, Agence France-Presse, Reuters) jen posiluje její hegemonii. Tohle je bezesporu „nezákonná klika“, vzniklá ne z důvodů stanovování cen, ale z důvodů produkce stylu uvažování, tj. výroba a prosazovaní dominantních „myšlenek“.

Mohli jsme si povšimnout, že všichni členové kliky Google, všichni bez výjimky, již v posledních šesti letech zaujímali jednoznačný postoj k událostem probíhajícím na širším Blízkém východě. A přitom mezi nimi neexistovala žádná předběžná dohoda, nebo alespoň o žádné takové nevíme. Je pozoruhodným faktem, že pět z šesti mezinárodních televizních kanálů, které se podílely na propagandě NATO, jsou součástí této kliky (Al-Džazíra, BBC, CNN, France24, Sky, ale zjevně ne Al-Arabíja).

V USA, Francii a Německu, Google a First Draft shromáždily lokální média a média s mezinárodní působností za účelem posouzení „pravdivosti“ zpráv. Bez ohledu na fakt, že nevíme, kdo se skrývá za společností First Draft a jaké politické zájmy mohly ovlivnit komerční společnost zabývající se informačními technologiemi, aby financovala tuto iniciativu, získané výsledky mají pramálo společného se snahou o objektivní zpravodajství.

Zaprvé proto, že nařčení nejsou vybírána na základě jejich místa ve veřejné debatě, ale proto, že byla vyřčena lidmi, které chce mediální klika očernit. Můžeme si myslet, že tyto „prověrky pravdivosti“ nás posunou o kousek blíže k pravdivému obrazu reality, ale takhle to vůbec není. Jejich účelem je utvrdit občany v přesvědčení, že média jsou čestná, zatímco lidé, odsouzení médii čestní nejsou. Tento přístup nemá za cíl lepší porozumění světu, ale pranýřování lidí, kteří mají být odstraněni.

A i proto, že nepsaným pravidlem mediální kliky je, že si vyhrazuje právo prověřovat nařčení a obvinění pouze ze zdrojů vně této kliky. Členové se dohodli nepoužívat žádný kritický přístup, při vzájemném ohodnocení své práce. Jejich taktikou je podpora myšlenky vnímání světa rozděleného na „my“ (ti, co říkají pravdu) a „oni“ (ti další, co lžou). Tento přístup jen destruuje princip pluralismu, který je nutnou podmínkou pro demokracii, a otevírá cestu k totalitní společnosti. Nejedná se však o úplně nový fenomén. Mohli jsme ho vidět v akci již při zpravodajství z Arabského jara a při válkách proti Libyi a Sýrii. Ale nyní je poprvé namířen proti západnímu světu.

A konečně, nařčení kvalifikovaná jako „falešná“ nebudou nikdy považována za omyl, ale vždy pouze za lži. Jde o to obvinit „ostatní“ z machiavelliánských úmyslů, a tím je zdiskreditovat. Tento postup bortí princip presumpce neviny.

Z tohoto důvodu fungování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) a aliance mezi Google a First Draft porušuje Mnichovskou deklaraci přijatou Mezinárodní federací novinářů (IFJ).

Není proto žádnou náhodou, že se objevily konkrétní, absurdní legální kroky proti těm samým cílům, které má na mušce i tato mediální klika. V USA vyrukovali na Trumpův tým s Hoganovým zákonem, bez ohledu na fakt, že se ještě nestalo, že by byl kdy použit od svého uvedení v platnost před dvěma sty lety. A ve Francii oprášili Joliboisův zákon a použili ho proti politickým aktivitám Marine Le Penové, přestože právní moc omezila působnost tohoto zákona pouze na zákaz distribuce časopisů s tvrdou pornografií, pokud nejsou baleny v plastové fólii. Jelikož princip presumpce neviny byl „obětním beránkům“ upřen, je dnes možné postavit před soud kohokoliv pod jakoukoliv právní záminkou. Navíc, legální kroky podniknuté proti Trumpovi a Marine Le Penové, podle právního scénáře uvedeného výše, by také měly být podniknuty proti plejádě dalších lidí, ale neděje se tak.

Ale občané už ani nereagují, když mediální klika začne vytrubovat ničím nepodložená nařčení. Takže v USA si vymysleli, že ruské tajné služby mají k dispozici kompromitující materiály na Donalda Trumpa a chtějí ho vydírat. Nebo ve Francii si mediální klika vymyslela, že je možné zaměstnávat fiktivní parlamentní asistenty a rovnou z toho obvinila Francoise Fillona.

V USA, jak malá, tak hlavní média, všechno členové mediální kliky, šla po krku prezidentovi. Informace získali odposloucháváním Trumpova týmu, což nařídila (nelegálně) Obamova vláda. Pracují (média) v součinnosti se soudci, kteří je používají k blokování kroků současné vlády. Tohle je bezesporu mafiánský systém.

Ta samá média (americká a francouzská) napadají dva kandidáty na francouzského prezidenta - Francoise Fillona a Marine Le Penovou. Jakoby to nestačilo. Tato mediální klika ještě vytváří falešný dojem, že tito politikové se stali obětí francouzské konspirace, zatímco skutečný strůjce sídlí v USA. Francouzi si všímají, že jejich média jsou zmanipulovaná, ale nesprávně si to vysvětlují jako konspiraci mířenou proti pravici a mylně se snaží odhalit manipulátory ve své vlastní zemi.

V Německu ještě není mediální klika příliš efektivní a asi to tak zůstane až do příštích parlamentních voleb.

Během aféry Watergate se média chvástala tím, že reprezentují „čtvrtou (vel)moc“ - po zákonodárné, výkonné a soudní. Prohlašovala, že tisk splnil roli hlídacího psa demokracie a provedl kontrolu vlády ve jménu lidu. Chvíli ponecháme stranou fakt, že prezident Nixon byl obviněn z podobného deliktu jako prezident Obama - odposlouchávání svého protivníka. Dnes víme, že poskytovatel informací v aféře Watergate Mark Felt (známý pod pseudonymem Deep Throat), nebyl žádným „whistleblowerem“ (informátorem), ale ředitelem FBI. Aféra probíhala konfliktem části vlády s Bílým domem, při kterém byli voliči manipulovaní oběma stranami naráz.

Představa tzv. „čtvrté velmoci“ předpokládá, že, pokud se týká nás, jako občanů, tak uznáme legitimitu těch 14 korporátních trustů, které vlastní velkou většinu západních médií. Tohle má zajistit vítězství demokracie nad oligarchií.

Zůstává jediný nevyjasněný bod - jakým způsobem si mediální klika vybrala své oběti? Jediným zřejmým pojítkem mezi Donaldem Trumpem, Francoisem Fillonem a Marine Le Penovou je, že všichni tři se snaží znovu navázat styky s Ruskem a bojovat s ním proti líhni džihádismu - Muslimskému bratrstvu. Ačkoliv Francois Fillon předsedal vládě, která byla zapletena do událostí v Africe a Sýrii, všichni tři politikové reprezentují školu myšlení, která se snaží bojovat s dominantním výkladem událostí Afrického jara a válek v Libyi a Sýrii.


The New Media World Order vyšel 7. března 2017 na voltairenet.org. Překlad v ceně 561 Kč Zvědavec.

19 komentářů :

 1. Kdo vlastní media? Koho si ďábel vybral na zničení lidstva? Všichni alespoň trochu inteligentní to vidí . Napovím první písmeno je ž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se týče vlivu médií, tak spíše jeho ovládnutí (či - výstižnějí - jeho oblbnutí) ...
   A kruhy pod šifrou "ž" nejsou jedinými, kdo mají ty globální mocenské ambice, ale (vele)vlivné - to teda jsou.

   Vymazat
  2. Jsou pouhým nástrojem a pro nás všechny by bylo vhodné, kdyby ďáblovi plány prohlédli a s námi (národy) se semkli v boji proti němu. On ďábel se s nimi nepáře, když se mu to nehodí (viz.2.sv.) a mnoho jednotlivců z nich upřímně hledalo cestu z pouště ven a za to jim dík. Ďábel je ovládl klasickou dnes se dá říci notorickou metodou, přes lichocení "vy jste Ti vyvolení".

   Vymazat
  3. Nezapomínejte pánové,že jsou i voleni. Od toho jsou tedy i "vyvoleni". Náprava je jednoduchá.

   Vymazat
 2. tuberak kubera se probudil prejže dlužime skoro dva bilony a že je to obrdloužek jen zapoměl dodat že ma na tom svuj modry dilek kdy šafařili se soudruhy z voranžady a soudruch novinař se ani neodvažil zeptat skřeta čubery kolik mu to hodilo jako malou domu asi tak dnes pracuji prestituti většinou z přibuzenstva oligarchie či multi milionařu a miliardařu hlavně nesmi davat žadne otazky aby se dotazovany soudruch nenasral na prestituta což by byl jeho konec v blahobytu

  OdpovědětVymazat
 3. vlastnit můžou ale lidi jim to žrát už nebudou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale budou - a žerou! Podívejte se na diskuze. A na ty úděsný články. Samej děsně ubohej bulvár! Už jsme zase před převratem, a všichni se bojí psát konkretněji a věcněji, aby si nerozlili sračku s příštími vládci a majiteli medií. A lidi diskutujou a píšou srajdičky i k tomu, k čemu nelze mít žádný názor, ke každé ubohosti, protože jsou prostě zvyklí psát ty srajdy. Jestli "to" mediím nežerou, není poznat na ničem, proto je to mediím fuk a blafou svoje kraviny dál.

   Vymazat
  2. DNES je VÝZNAMNÝ den ....!

   A o tom nikde ani ťuk.
   Nebo snad není lid v ČR hrdý na to,
   že jsme součástí NATO ?!

   V roce 1999 vstoupila Česká republika za apatického nezájmu veřejnosti do agresivního paktu, který je fíkovým listem, jež zakrývá skutečnou tvář
   zločinné zahraniční politiky USA.

   JAK to, že dnes nikde neoslavujete,nekonají se žádná veřejná shromáždění ???

   Aha, rozumím, vy si to necháváte až na příští neděli, na Josefa.
   Jak pragmatické, oslavit to najednou...

   Vymazat
 4. No mají souzi tak 40 let zpoždění. A ještě to pojímají špatně. My, co pamatujeme Rudé právo, Izvestije, Žicie Waršavy , a jiné výblitky mediální fronty, tak víme, jak to lid pojal. Dílem na zatápění, dílem na záchod (protože v rozporu s úspěchy socializmu nebyl toaleťák) a bylo to dobré i pod kalhoty proti zimě (na vandr nebo na motorku, neboť málokdo měl na auto, pokud vůbec bylo k mání). Takže papír snese všechno, jenom si to nepodělejte ještě víc, jelity.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale dnešní lid to pojímá jinak. Především dřepí u internetu - někteří denně od rána do večera - a ještě píšou k těm krávovinám a bulvárním paskvilům svoje vlastní diskuzní sračky. A všechno každý den stejné - to jim nevadí. Sice nadávají, že jde o lži a manipulace, přesto bez toho nedokážou žít.Naopak -denně se na diskuzích vřeští o válce, která už bude nejspíš zítra ( případně pozítří) o islamizaci Evropy a podobné žvásty, potřebují k životu šoky a emoce, media jim to zprostředkovávají, a do toho se tváří, že jde o solidní zpravodajství. Kdepak na záchod nebo do gatí proti zimě -pěkně ráno nasnídat a sednout k internetu, ten střídat s televizními žvásty - a psát a psát. Zejména pak starší ročníky, to jest ti, kteří tady vyzvonili tuhle demokracii, a dnes nadávají na to, co si vyzvonili.

   Vymazat
  2. 9:47 je to zvláštní, já na auto měl. Jako dělnňas. Ve čtyřiadvaceti. První roku 1962. Za 33 tisíc Kčs. V osmdesátých letech nevím o rodině z paneláku, která by auto neměla. 12 x 5 bytů, žádný nomenklaturní výkvět. Panelák. Kecáte, člověče.

   Vymazat
  3. 9:47-jak se ty doby opakují, viďte? Dnes opět oficiální média jsou "na dvě věci". Bohužel nehoří a na WC se nehodí.

   Vymazat
 5. Z uvedeného je zřejmé, že působnost českých t.zv. "medií veřejné služby", podobně jako i některých jiných institucí ve skutečnosti nerespektuje zákon. Mimoděk to, možná nechtěně, nedávno vyjádřil i jeden z radních RRTV směrem k diktátu EU. V takovém případě je třeba změnit zákon. V daném případě mě napadá třeba použít NKU pro efektivní kontrolu finančních toků těchto medií.

  OdpovědětVymazat
 6. NĚMECKO UZNALO MAROKO, ALŽÍR A TUNISKO JAKO NEBEZPEČNÉ ZEMĚ – IMIGRANTY DO NICH VRACET NEBUDE
  http://freedomeurope.eu/nemecko-uznalo-maroko-alzir-a-tunisko-jako-nebezpecne-zeme_03/
  Ještě, že pro evropské turisty jsou tyto země bezpečné...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a co jako my s tím tady na diskuzích ke zveřejněnému článku? Co tím chceš říci? Že lezeš po internetu od čerta k ďáblu, hledáš zvěsti, ze kterých budeš podělanej, a honem honem se musíš podělit o dojmy? Třeba to vůbec není pravda - zas nějakej novinářskej žvást, vždyť dnes nikdo z ničeho neskládá účty, a už vůbec ne z novinářských pindů! V každým případě si všichni tady nechte svoje připitomělý odkazy na jiné servery pro sebe, buď čti tam nebo čti tady, když už jsi takovej chudák, že musíš vyhledávat mocí mermo nějaký šokující žvásty, když dnes na novinkách nic, na NR nic - nemáš se čím vzrušovat? To je strašný - tihle důchodci! Škoda že mají důchody, kdyby museli hrát venku na harmoniku nebo na flašinet aby se uživili, nemohli by dřepět celý dni u internetu, byli by zdravější a prospěšnější.

   Vymazat
  2. Pro 11:38 - Až se vyhrabeš z puberty, tak možná přijdeš na to, kolik toho ještě nevíš. Omez svoji aroganci a třeba přijdeš na to, že dnešní důchodci na své důchody dávno vydělali a ta klika od flašinetu dost možná čeká tebe. Jak jsi prospěšný ty ? Dle tvého projevu psychicky zdravý rozhodně nejsi. Lezeš tady z nedostatku jiné činnosti nebo sloužíš svým pánům ?

   Vymazat
  3. Uhodl jsi to přesně. "Lezu" sem z nedostatku jiné aktivity dnes, protože co jsem měl dojednáno odpadlo. Ty sem lezeš taky -ale každý den, a protože se tím zabavuješ. Tobě je úplně jedno, že media píšou sračky a lžou, hlavně že něco píšou, abys mohl diskutovat. Protože kdybys jednoho krásnýho dne usedl k internetu a tam nikde nic, asi by ses zbláznil. Viz ty tvé odkazy na jiné servery a semhle tamhle - to je tady každý den. O čem to svědčí? jen o tom, že jsou u inteernetu jedninci, kteří slezou všechno možné než najdou nějaký rádoby šok! Všechno jsou to jen žvásty. Ale lidi jako jsi ty, to potřebujou. Odmítám tvrzení, že jsem arogantní, když jsem ti napsal pravdu. Nemám co omezovat - u internetu v současné době dřepí převážně důchodci a pak lidi, kteří z nějakých důvodů nepracujou - ale cikáni ne. Takže - když vezmeme do úvahy, že lidi dnes pracujou ještě přes šedesátku, kdo dřepí u internetu? Zhruba sedmdesátníci, a bílé socky. To o tom flašinetu je samozřejmě jen příměr - ale ona by to nebyla pravda? Kdyby důchody nebyly, lidi by nedřepěli ve své docela dobré a obstojné
   zajištěnosti ( přesto nadávají) u internetu. Museli by si shánět obživu jako naši předci. A arogance se zbav ty - ty se považuješ za psychicky zdravého a normálního, se svým denním vydřepáváním u internetu a slíděním sem tam po mediích, na které se i na diskuzích obecně nadává?

   Vymazat
 7. Už za carského Ruska jistý profesor chtěl křížit opice s lidmi, aby vznikly bytosti silné, pracovité
  a přitom moc nemyslící. Pak se v tom pokračovalo i
  za Sovětského svazu, ale nějak jim to nevyšlo.
  Pokud ano, pak to úspěšně utajili až do dneška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zas ti rusové, zas ty komunisti, že. Jo, zapomenul jsem na Židy. Nebo židy?

   Vymazat